[ isana @ 14.10.2010. 08:35 ] @
pozdrav,
imam u firmi 2 rh servera i zanima me dali mi moramo plačati licencu ili firma koja ih održava... hvala
[ Tyler Durden @ 14.10.2010. 08:47 ] @
Pa to zavisi od ugovora koji ste sklopili izmedju vas, zar ne?
[ isana @ 14.10.2010. 09:10 ] @
a ako te stavke nema u ugovoru? onda vjerojatno mi plačamo zar ne?
[ nkrgovic @ 14.10.2010. 09:30 ] @
Licenca je za odrzavanje, tj. RH radi i bez nje. Stavise, ono sto placas licencnom je pristup Red Hat repositorijumima za updates.

Ako te muci licenciranje i placanje, zasto ne porazgovaras sa tim likovima koji ti sve odrzavaju da ti od RH EL-a naprave odgovarajuci CentOS. Razlika je u promeni dva-tri fajla, tj. bukvalno u tome odakle se skidaju update-i. Onda dobijas sve isto, sve ti i dalje radi, samo imas nesto sto je zvanicno besplatno i imas redovne update-e.

Ako ti licno ne kontaktiras RH podrsku (tj. neko iz tvog preduzeca), a neko drugi brine o odrzavanju vi nemate nikakav konkretan interes da koristite RH EL a ne CentOS.
[ isana @ 14.10.2010. 10:10 ] @
zahvaljujem na odgovoru... vidit ću dalje s ovima šta održavaju
[ Goran Rakić @ 14.10.2010. 10:41 ] @
Nisam sasvim siguran da li se licenca odnosi samo na podršku, tj. da u instalaciji i uslugama ne dolazi softver koji se ne može koristiti pod odredbama slobodnih licenci. Proverio bih to sa RedHat prodajom. Koliko mi je poznato komercijalna RedHat instalacija ne bi trebalo da se koristi nakon isteka licence, odnosno ne bi trebalo da je moguće instalirati na više od ugovorenih računara/korisnika. Moguće da se tu nešto promenilo. Takođe nije mi poznato da RedHat sasvim striktno primenjuje ova ograničenja.
[ nkrgovic @ 14.10.2010. 11:17 ] @
Ja samo kazem da nikad nisam cuo da je nekog RH tuzio sto je korisio RH EL bez licence.... A veroavtno ima neka fora, jer znam da ima ISP-ova koji ti instaliraju RH EL bez licence u US. Samo instaliraju, ne dobijes pristup update-ima.

Ako je to instalirala treca strana, to je njihov problem. Ja bi sve jedno presao na CentOS ne zbog licencnih problema, vec zbog update-a.
[ isana @ 14.10.2010. 13:57 ] @
taj RH je isntalirala firma koja nam je prodala aplikaciju koju koristimo i ta se aplikacija nalazi na tom RH serveru. oni aplikaciju održavaj a što se tiče RH-a verzija je 4 tako da sam siguran da ne updateaju....
[ Machiavelli... @ 14.10.2010. 17:34 ] @
Ocigledno da i nema licence za taj server, ako je tako (RedHat 4 be ikakvih update) to je busno kao sito! Moja preporuka je da HITNO backupujete sve, i kao sto je neko pomenuo instalirate CentOS.

Ukoliko bi zeleli da zadrzite RedHat, nazovite lokalnog predstavnika i pitajte koliko kostaju licence.
[ isana @ 15.10.2010. 07:21 ] @
licence koštaju 900 eura i mi ih već 2g plačamo urednmo ( plačali su dok ja nisan došao radit ovdje ) pa me sad zanima da li je stvarno potreba..

hvala na odgovorima
[ Stator @ 15.10.2010. 08:34 ] @
Licenca ne omogucava samo da uradite update paketa, nego i kompletnu podrsku za bilo koji problem na sistemu.


[Ovu poruku je menjao Stator dana 15.10.2010. u 12:36 GMT+1]
[ jdomcic @ 15.10.2010. 09:01 ] @
Verovatno u tih 900 eura imate i odrzavanje servera i licencu.