[ Citizen Kane @ 14.10.2010. 17:29 ] @
Elem, treba mi pomoć pri štelovanju ventilatora na laptopu. Po prvi put sve mi radi tip top osim ventilatora koji radi non stop, radi čak i ova VIA Chrome grafička karta prilično dobro (ako se to može uopšte nazvati grafičkom kartom).

Hardver je ispravan i nije ništa zaprljano jer na Prozorima ventilator radi normalno, uključuje se kada se procesor zagrije i isključuje kada ga rashladi. Ventilator se ponaša normalno i na Prozorima 10ak i više godina starim (xp, 2000), ali neće ni sa jednim linuxom.

Što se tiče očitavanja temperature sa senzora prilično sam siguran da sistem to radi tačno, jer u /proc/acpi/thermal_zone/THRM/temperature uredno bilježi svake sekunde promjene temperature.

Ja nađoh na netu neka uputstva na francuskom ali me zbunjuju.....Ako je neko imao slčan problem i ima neko rješenje, bio bih zahvalan.

Laptop: Fujitsu-Siemens Li 1705
Distribucija: Ubuntu 10.10
[ combuster @ 14.10.2010. 18:01 ] @
Probaj sa kernel parametrom:

acpi_os_name="Microsoft Windows XP"

ili

acpi_os_name="Microsoft Windows"

Kernel parametre dodajes pritiskom na taster E u grub-u, pa opet E na kernel liniju (vmlinuz linija) i dodas ovo sto sam napisao na kraju te linije. U dnu ekrana imaces uputstva procitaj ih.
[ Citizen Kane @ 14.10.2010. 18:19 ] @
Ista meta isto odstojanje. Probao sam ubaciti ovaj parametar (obje verzije), no sve ostaje isto.
[ combuster @ 14.10.2010. 18:35 ] @
OK, okaci ovde dmesg kada butujes sa jednim od ova dva parametara i kada butujes bez ijednog.
[ Citizen Kane @ 14.10.2010. 18:48 ] @
u gornjoj poruci.
[ combuster @ 14.10.2010. 19:09 ] @
Jesi zaboravio navodnike ili ih je on ignorisao ?

acpi_os_name="Microsoft Windows" sa sve navodnicima.

Probaj i sa ovim kernel parametrima:

acpi.debug_layer=0xffffffff acpi.debug_level=0x2

acpi.debug_layer=0x2 acpi.debug_level=0xffffffff

Oni ti nista nece ispraviti ali ce nam dati vise informacija sta se dogadja pa okaci dmesg u oba slucaja.

I BTW, to je jedan od gorih BIOS-a koje sam ikada video, pun je bug-ova + sto je DSDT kompajliran sa Microsoft-ovim kompajlerom, ako je izasao novi BIOS valjalo bi da ga flash-ujesh a ako nije ekstraktovacemo DSDT tabelu, ja je ne bih prckao ali ne bi bilo lose da se prijavi upstream...
[ Citizen Kane @ 14.10.2010. 19:20 ] @
Nisam zaboravio navodnike.

BIOS je posljednji koji je objavljen na oficijelnoj fujitsu stranici, i iz 2007. godine je. Sumnjam da će išta novije biti okačeno jer je laptop dosta star.

evo za 15ak min ću okačiti logove.

hvala na trudu.
[ Citizen Kane @ 14.10.2010. 19:34 ] @
Laptop je kod mene već 3 i po godine i zadovoljava sve moje potrebe a uz to je i još uvijek u cijelosti ispravan pa mi se ne bacaju novci bezveze. No kad budem kupovao sljedeći, Ubuntu u džep i polako u razgledavanje. A BIOS znam da je krš, grafička krš na kvadrat, izrada laptopa je krš na kub, al j_b_g ...još uvijek sve fercera...pod Prozorima nemam nikakvih problema, Sedmicu sasvim lijepo gura.

Logovi okačeni.
[ combuster @ 14.10.2010. 19:52 ] @
A-a, vidim gomilu ne vezanih problema. Ajd jos samo ovo:

Instaliraj pmtools i odradi:

acpidump > acpidump.out

acpixtract DSDT acpidump > DSDT.dat

Ovde ti je postupak:

http://www.lesswatts.org/projects/acpi/overridingDSDT.php

DSDT.dat okaci ovde

I jos jedno pitanje, jel ti radio pre ventilator kako treba na ranijim verzijama ubuntua ?
[ Citizen Kane @ 14.10.2010. 20:05 ] @
Nikad ni na jednoj distribuciji nisam uspio podesiti ventilator, a probao sam ih sijaset.

Sad vidjeh da je dsdt fajl prazan kod mene

[Ovu poruku je menjao Citizen Kane dana 14.10.2010. u 21:23 GMT+1]
[ combuster @ 14.10.2010. 20:36 ] @
Pa eto nije ni cudo...


DSDT.dsl 179: Method (\_WAK, 1, NotSerialized)
Warning 1081 - ^ Reserved method must return a value (Integer/Package required for _WAK)

DSDT.dsl 695: 0xFFF00000, // Length
Error 4117 - ^ Length is larger than Min/Max window

DSDT.dsl 1835: CreateByteField (RSR2, \_SB.PCI0.PIB.SYSR._CRS._Y0B._DEC, BULG)
Error 4007 - Field offset is in bits, but a byte offset is required ^

ASL Input: DSDT.dsl - 3643 lines, 124424 bytes, 1634 keywords
Compilation complete. 2 Errors, 1 Warnings, 0 Remarks, 531 Optimizations


A kao i uvek...

Code:

Method (OSTP, 0, NotSerialized)
        {
            If (LEqual (^OSTB, Ones))
            {
                If (CondRefOf (\_OSI, Local0))
                {
                    If (\_OSI ("Windows 2001"))
                    {
                        Store (0x08, ^OSTB)
                    }
                    Else
                    {
                        Store (0x00, ^OSTB)
                    }
                }
                Else
                {
                    If (CondRefOf (\_OS, Local0))
                    {
                        If (^SEQL (\_OS, "Microsoft Windows"))
                        {
                            Store (0x01, ^OSTB)
                        }
                        Else
                        {
                            If (^SEQL (\_OS, "Microsoft WindowsME: Millennium Edition"))
                            {
                                Store (0x02, ^OSTB)
                            }
                            Else
                            {
                                If (^SEQL (\_OS, "Microsoft Windows NT"))
                                {
                                    Store (0x04, ^OSTB)
                                }
                                Else
                                {
                                    Store (0x00, ^OSTB)
                                }
                            }
                        }
                    }
                    Else
                    {
                        Store (0x00, ^OSTB)
                    }
                }
            }


Else Store 0 :)

Jedino da probas da brljas sa ova dva parametra i da pokusas da predstavis Linux kao jedan od ovih nabrojanih OS-ova gore:

Citat:

acpi_os_name= [HW,ACPI] Tell ACPI BIOS the name of the OS
Format: To spoof as Windows 98: ="Microsoft Windows"

acpi_osi= [HW,ACPI] Modify list of supported OS interface strings
acpi_osi="string1" # add string1 -- only one string
acpi_osi="!string2" # remove built-in string2
acpi_osi= # disable all strings


Imas ih ovde: http://www.mjmwired.net/kernel...entation/kernel-parameters.txt

Good luck, sta da ti kazem...

E da i ovo sam ti nasao:

Citat:


Processor

Though it works OK with the driver powernow_k8, though the driver doesn't seem capable of controlling the speed at which the processor works (which should be adjustable), and there is the following problem with the fans: when the laptop is switched on, they are constantly running, even if the processor is idle and doesn't need cooling. Then, if one runs some program which makes the processor heat up and the fans start to go a bit faster, then they start behaving normally. After this, they stop when the processor is idle and start going when they are needed.

The processor is supposed to have an option to make it run at low speed and be less noisy, and the laptop has a button for this; I could not get it to work on Linux, and of course Fujitsu-Siemens does not make any drivers for Linux available, at least for this laptop.


http://ozarfreo.ende.cc/linux/amiloPa1538-linux.html
[ Citizen Kane @ 14.10.2010. 20:39 ] @
Ok. hvala. boriću se sada sam dalje.

Nego kakve si nevezane probleme pomenuo????

I još jedno pitanje....šteti li ventilatoru ako ga ostavim da radi ovako???
[ combuster @ 14.10.2010. 20:50 ] @
Pa steti mu, i on ima radne sate :D Probaj da obalis termalni treshold tako sto ces da opteretis masinu gadno, pusti neki tube da se vrti, kada ti zagreje masinu dovoljno iskljuci youtube i vidi da li ce ventilator da se umiri kada ohladi procesor (to pali za onog lika na kraju sto sam ti ostavio link).

takodje se igraj sa acpi_osi i acpi_os_name parametrima.

Sto se tice bug-ova:

Citat:

[ 0.040000] ..MP-BIOS bug: 8254 timer not connected to IO-APIC
[ 0.040000] ...trying to set up timer (IRQ0) through the 8259A ...
[ 0.040000] ..... (found apic 0 pin 0) ...
[ 0.082922] ....... works.


[ 0.177638] ACPI: bus type pci registered
[ 0.177818] PCI: MMCONFIG for domain 0000 [bus 00-ff] at [mem 0xe0000000-0xefffffff] (base 0xe0000000)
[ 0.177828] PCI: not using MMCONFIG
[ 0.178046] PCI: BIOS BUG #81[49435000] found


[ 0.413591] [Firmware Bug]: ACPI: ACPI brightness control misses _BQC function

[ 0.417169] PCI: Ignoring host bridge windows from ACPI; if necessary, use "pci=use_crs" and report a bug

[ 2.136036] pci 0000:00:10.4: EHCI: BIOS handoff failed (BIOS bug?) 01010001


Ovaj prvi sa timer-om je ok, napravili su workaround tako da te to ne pogadja, ja mislim da te ni MMCONFIG ne pogadja jer cini mi se da na kraju ipak rezervise memoriju za integrisanu grafulju ali za ova zadnja tri nisam siguran, jel ti rade funkcijski tasteri za kontrolu osvetljenja ekrana ? I jel imas nekih problema sa usb-om ?
[ Citizen Kane @ 14.10.2010. 20:54 ] @
Sve ostalo radi ok. Func tasteri. usb.

Hvala ti mnogo. Dugijem ti pivo. Poigraću se malo sa ovim. No izgleda da je vrijeme za novi komp.... :)
[ combuster @ 14.10.2010. 21:09 ] @
Jbg, tako ti je danas, vidis kako pisu BIOS... Tako da ako mozes da isprobas ubuduce laptop sa live cd-om ili usb stick-om super.

Jedino sto bi moglo da se uradi jeste da se patch-uje dsdt tabela ali time rizikujes da spalis nesto... Eto okacicu ti DSDT tabelu cisto da je imas.
[ nemesis @ 15.10.2010. 01:46 ] @
promena brzine rada ventilatora nikako nije dobra za njega
najbolje bi bilo da se on sporije vrti permanentno ... ali da usporava ubrzava po potrebi ..
huh :( pogotovo sto on usporava ubrzava tako sto mu daju manju voltazu ...
zapravo prava stvar bi bilo kad bi elektronika prekidala minus tom ventilatoru
u odredjenom temu i time mu smanjivala brzinu izmedju stepova .. hm.. ;)
odlutah..
[ Srđan Pavlović @ 15.10.2010. 02:23 ] @
Znam da se koriste PWM (Pulse-width modulation), kada se ventilator
brzo pali i gasi u odredjenim sporijim ili brzim intervalima sto mu kao
rezultat daje neku brzinu okretanja (ustvari ne gasi se skroz napon, ali
se smanjuje skoro do gasenja) i ovo je cest nacin kontrole ventilatora.

Ima i linearan nacin gde se prosto povecava ili smanjuje voltaza i tako
odredjuje brzina.

Svaki od ovih nacina ima svoje mane i prednosti, i uglavnom se u BIOS-ima
moze odabrati nacin kontrole ventilatora, ne znam za taj njegov racunar konkretno.

Uglavnom, nema on tu sa hardverom nista, to je usran BIOS i tu jedino preostaje
neki hack, dakle ovaj put kojim je combuster krenuo... e sad to treba utrefiti... sto nije bas lako :)

Treba biti pazljiv, da se nekim pogresnim setovanjima kontorle ventilatora ne shebe
neka elektronika zbog pregrevanja.

Citat:
najbolje bi bilo da se on sporije vrti permanentno


Pa ono nije resenje - jer u slucaju kada je TDP mali, dzabe se trosi struja na FAN,
a u slucaju da je prilicno velik, postoji rizik da tako usporen ne moze da ohladi i da
se pregreje i mozda cak i crkne nesto.

Najbolje ganjati / smarati ove iz acpi ekipe sa reportovima.... :)
[ nemesis @ 15.10.2010. 02:25 ] @
da nije u pitanju laptop dao bi predlog neki mali bimetal negde pa ... itd itd :)
al laptop ...iskreno ne bih znao sta u njega da spakujem..
ima neki elektronichar !?:)
[ Srđan Pavlović @ 15.10.2010. 02:34 ] @
Bimetal - hahah, nisam siguran..

Mislim da je suvise spor za ovu rabotu. Temperatura CPU-a kod nagle
intenzivne upotrebe moze da skoci vise desetina stepeni u dve-tri sekunde samo

To se lepo vidi kada startujes racunar bez hladnjaka na procesoru :s

Ma nema tu sta, ili da se pogodi neki hack ili da se ceka da ga pogode ovi iz acpi ekipe :|

Cekati neki Ubuntu 13.04
[ combuster @ 15.10.2010. 03:02 ] @
Jbt jel spava neko ? :D

Ma nije to posao ni kernel developera ni ubuntuovaca, mislim cmon, mozda ali mozda bi mogao neki quirk da se odradi za fs modele koji su pogodjeni ovim ali ni to nije 100% sigurno, to je posao bio ovih iz Fujitsu-a da napisu BIOS kako valja ili ko god da ga je radio. Posto je taj model mator ne treba polagati nade u njih.

Eventualno se moze hakovati DSDT tabela i ugraditi u kernel (mogao bih i ja da probam) ali iskreno zeznem li nesto vrlo lako mogu da sprzim masinu. Previse vremena je potrebno da bi se zezalo sa time. U stvari znao sam odmah, ako acpi_osi i acpi_os_name kernel parametri ne upale malo je tu jos necega sto se moze uraditi.

Na kraju krajeva, bolje je sto se ventilator vrti non stop i da hladi procesor nego da se ne vrti uopste ;-)
[ Srđan Pavlović @ 15.10.2010. 03:22 ] @
Ma naspavacemo se kad umremo

Sto se BIOS-a tice - ja ipak mislim da je veca sansa da se napise
neki hack nego da se ceka da ovi krenu da pisu BIOS-e rukama umesto nogama
[ combuster @ 15.10.2010. 13:05 ] @
Heh, nisam mogao miran. :)

Pod broj jedan mnogi fujitsu-siemens modeli iz ovog doba a i pre toga su imali probleme sa fan-ovima uvek ukljucenim i u Windowsu i u Linuxu. Izgleda da je postojala opcija u BIOS-u "When on AC power, fan always on" ili tako nesto. E sad, kako su OEM-i inace kretencine izgleda da su modifikovali bios-e od drugih modela ali nisu dobro prilagodili acpi tabele za modele na koje su ih primenjivali.

Code:

ThermalZone (THRM)
                {
                    Name (CRTV, 0x6E)
                    Name (COLM, 0x00)
                    Name (HILM, Package (0x04)
                    {
                        0x00, 
                        0x00, 
                        0x00, 
                        0x6E
                    })
                    Name (LOLM, Package (0x04)
                    {
                        0x00, 
                        0x00, 
                        0x00, 
                        0x00
                    })


Ovo je deo gde su trebale da budu upisane temperature za okidanje fan-a, HILM za temperaturu ukljucivanja, LOLM za temperaturu iskljucivanja fan-a. Kao sto vidimo lepo su upisane nule :)

Pokusavam da skontam sta rade, ovo je deo gde proverava da li je sistem na bateriji ili AC-u:

Code:

 Method (_AC0, 0, Serialized)
                    {
                        Multiply (0x012F, 0x0A, Local0)
                        Return (Local0)
                    }

                    Name (_AL0, Package (0x01)
                    {
                        FAN
                    })


Mogao bi da probas i sa acpi=off kernel parametrom.
[ Citizen Kane @ 16.10.2010. 10:02 ] @
Evo da se i ja javim. Elem, odlučio sam da ostavim ovako kako jeste ako ne uspijem sa ovim parametrima. Da čačkam (tj. da se hakuje) po biosu to ne dolazi u obzir, jer savršeno radi pod windowsom, a ne bih da izgubim bar tu prednost.

Što se tiče ventilatora, komp je kod mene 3 i po godine pa ga znam u dušu, on ima prilikom rada (pod windowsom) tri stanja 1.off, 2.prva brzina i 3.druga brzina.....e sad, pod windowsom ventilator mi je 60-70% vremena u off stanju...uključi se samo ponekad da rashladi i to na prvu brzinu....na drugu brzinu rijetko se uključuje jedino ako drobim nešto u divx ili tako slično....na linuxu mi je stalno u prvoj brzini, što i nije tako loše, malo me nervira zvuk ali je temperatura ok...juče sam uključio desetak filmova u VLC playeru istovremeno i pustio sa youtubeta desetak klipova.....i nisam uspio da ga pregrijem....tj. ako je na prvoj brzini stalno možeš mu raditi šta hoćeš ali nema krize za pregrijavanje....pa sam odlučio tako i da ostavim.....

Još sam neke stvari primjetio....kada ga pošaljem u suspend i vratim.....ventilator uopšte ne radi.....onda sam malo eksperimentisao sa temperaturama (bio sam oprezan naravno, nisam ga puštao da se pregrije) jedini problem je kada pređe 67-70 C (prema očitavanju sa apleta koji sam instalirao) počinje da se brlja grafika...znači da nije samo u pitanju temperatura procesora kao parametar na koji treba obratiti pažnju...naravno ovo je očigledna stvar samo nisam obraćao pažnju na to....i to je još jedan razlog što bi ga trebalo ostaviti da vozi u prvoj brzini....

A da će neko iz Fujitsu Siemens ekipe da sjedne da napiše bios.....to zaboravite.....pa za ovu prokletinju od grafičke karte kada sam kupio laptop nije ni bilo drajvera kako treba...čekao sam sigurno 8-9 mjeseci da izađe kako-tako upotrebljiva verzija drajvera.....katastrofa....izbacuju hardver bez drajvera..... no da ne dužim....

HVALA SVIMA....
[ Srđan Pavlović @ 16.10.2010. 10:07 ] @
Sledeći put pazari neki Lenovo i nemaš frke :)