[ glamoc @ 16.10.2010. 18:11 ] @
Skoro sam poceo da radim u linuxu i sad sam instalirao jdk i eclipse, ali kad pokusam pokrenuti eclipse javi mi se poruka o gresci

Citat:
A Java Runtime Environment (JRE) or Java Development Kit (JDK)
must be available in order to run Eclipse. No Java virtual machine
was found after searching the following locations:
/usr/eclipse/jre/bin/java
java in your current PATH


Ako neko zna sta je problem bio bih zahvalan na pomoci
[ Tyler Durden @ 16.10.2010. 18:20 ] @
Moras da imas java binary u svom PATH-u.
Kako si instalirao javu?
[ glamoc @ 16.10.2010. 19:13 ] @
JDK sam instalirao tako sto sam skinuo jdk.bin sa neta i onda iz komandne linije...instalirao sam ga /usr direktorijum i tu sam stavio i eclipse
Iz komandne linije sam napravio pomenljivu JAVA_HOME koja ukazuje na bin direktorijum direktorijuma u kome se nalazi JDK i to sam dodao promenljivoj PATH i time sam dobio da
mi prepoznaje javine naredbe iz komandne linije npr. ako kucam
Code:
java -version
dobijem odgovor...ali kad pokrecem eclipse javi mi gresku i nemam pojma o cemu se radi
[ Au197/79 @ 17.10.2010. 12:16 ] @
Edituju eclipse.ini datoteku u eclipse instalacionom direktorijumu i dodaj putanju do java program. http://wiki.eclipse.org/Eclipse.ini

Ovo će rešiti problem, ali meni nije jasno što si ručno instalirao jdk, kad ga ima u repozitorijumu za Ubuntu? Osim toga, java, javac i slične komande su u sistemu linkova. Postoji komanda update-java-alternatives koja relinkuje te komande da odgovarajući JDK. Pitanje je i kako i gde si setovao PATH i JAVA_HOME i da li eclipse to može uopšte da vidi.
[ glamoc @ 17.10.2010. 17:04 ] @
Pre par dana sam poceo da koristim linux i ne znam puno o forama koje se koriste u linuxu...
Promenljive JAVA_HOME i PATH sam postavio iz komandne linije...pretpostavljam da ovo znaci da postoji vise nacina za postavljanje ali mi nije jasno kko to moze da ih eclipse ne vidi
[ Srđan Pavlović @ 17.10.2010. 17:22 ] @
Najbolje da procitas u dokumentaciji ECLIPSE-a gde treba da budu definisane varijable, mozda ima neki config fajl za to.

Eto, taj eclipse.ini - vidi sta sve moze da stoji tamo.
[ glamoc @ 19.10.2010. 10:55 ] @
Ni ovo ne vredi...skontao sam da kad promenljivoj PATH dodam JAVA_HOME to se vidi samo dok ne izadjem iz konzole, posle kad ponovo startujem kao da nista nisam radio.
Na forumu sam nasao nesto oko ovoga http://www.elitesecurity.org/t17022 ali mi nije jasno kako da postavim path i da bude vidljiva svuda.
Pokusao sam da postavim u /etc/enviroment ali kad uradin npr java -version ne prepoznaje komandu
[ Au197/79 @ 20.10.2010. 21:12 ] @
Što ne instaliraš preko:
Code:
sudo apt-get install sun-java6-plugin

dobio bi najnoviji jdk 1.6.0.22

A možeš i da u fajlu .profile dodaš liniju:
Code:
export PATH="/putanja_do_jdka/bin:$PATH"

Posle samo proveri sa
Code:
javac -version

i
Code:
which javac

da li imaš i koji jdk
[ stefacabor @ 23.10.2010. 22:50 ] @
javu JRE kao i JDK lepo ubacis preko synaptica a eclipse skines sa sajta i samo ga raspakujes negde kod sebe na hardu (kod mene je ~/PRGs/eclipse). ovako si neutralan u odnosu na sistem a sve ima lepo da ti radi

PS.
pazi koju javu koristis! od kad je oracle uzeo javu (citaj verzija posle 6.20) ima problema