[ shadow88 @ 19.10.2010. 19:36 ] @
hteo bih da izradim punkt aparat za tackasto punktovanje limova debljine do 1mm

pa me interesuje koja struja i koji napon bi bili optimalni za ovo ? nije problem izraditi trafo kakav god da je...

i od cega bi bilo najbolje izraditi elektrode ?
[ Cyber01001 @ 20.10.2010. 03:26 ] @
Inace trafo od mikrovalne pecnice iliti MOT dobro posluzi za to!
Code:
http://hackaday.com/2009/06/23/how-to-build-your-own-spot-welder/

[ milovanmaric @ 20.10.2010. 13:54 ] @
Provericu kod komsije na njegovim aparatima oko napona i struje, a elektrode su mu od legura mesinga, sad zavisi sta kad punktuje.
[ milovanmaric @ 21.10.2010. 20:17 ] @
Proverio sam, napon se krece izmedju 3 i 4 VAC, a struja sad zavisi od debljine materijala koji se punktuje, a pocinje od 100 A. Krakovi su mesingani, a elektrode koje punktuju lim su mu bakarne.
[ Darko_zed @ 22.10.2010. 11:38 ] @
napon mu se krece od 2 do 4,5 V a struje punktovanja se krecu i do par KA a trebalo bi se poceti od par stotina amperi na prvom podeoku.Mozes koristiti obicne bakarne elektrode i to sam da ih napravis ali ima problem sto se brzo trose to jest zatupljuju se pa se povrsina dodira na lim povecava i to pravi problem jer nije isto spojiti dva materijala na tacku od precnike 3-4mm i kasnije kada se pohabaju na tacku i do 10mm precnika.Zavisi od onoga sto zelis raditi i elektrode se prave prema nameni jer nekada i treba biti veca povrsina ,a sto se tice onih profesionalnih legiranih elektroda pogledacu gde se jos mogu nabaviti pa ti saljem kontakt mada ako je to za hobi varijante i ne trebaju ti jer sam ovo pricao o nekom ozbiljnijem poslu gde bas i nije zgodno stalno skidati i oblikovati elektrode . Druga stvar je da u punktovanju veliku ulogu igraju i pritisak elektroda na lim koje moras obezbediti i vremenska regulacija punktovanja jer nikakav problem nije ako je struja jaca od potrebne jer ces vremenski punktovanje u tom slucaju skratiti upola od potrebnog ,a utopice tacku punkta extra to jest hocu reci da je ovaj aparat za rad dobar jer mozes ga stelovati na milion nacina ,a rezultat ce biti uvek dobar.Ovo pricam jer stalno ga koristim kada pravim kutije od lima za razne potrebe u nasoj oblasti i imam dugogodisnje iskustvo u radu ,a i u izradi samih punkt aparata.Pozdrav
[ shadow88 @ 22.10.2010. 13:38 ] @
interesantni podatci, hvala na trudu, samo mi sad nije najjasnije nesto,na datom linku koji je okacio Cyber01001 se vidi da se koristi trafo kome snaga nije veca od 40W ( to bih rekao iz iskustva) a ima samo 2 namotaja sekundara sto je opet napon do 1V maksimalno mada cisto sumljam da je i toliko a opet moze sa tim da se punktuje dinamo lim koji je oko 0,2 mm debljine, pa cu pokusati da napravim nesto sa trafoom 50W snage pa da vidim kako se ponasa, samo da nadjem komad bakarne pletenice ili PFa debljeg preseka :)
[ Srdjan M @ 22.10.2010. 19:08 ] @
Pozdrav.
Shadow88 možeš li da okačiš podatke o namotaju primara na tom trafou
od 50W koji ćeš koristiti (debljina žice i broj namotaja), i koja od prilike
debljina žice ide na sekundaru. Ako ti nije problem da mi premjeriš dimenzije trafoa.
[ Darko_zed @ 22.10.2010. 19:21 ] @
Mislim da je trafo na slici malo jaci od 40W ali opet sve je to onako za nesto tanko kao papir ,mislim da ti za dva lima od 1mm nece odgovarati.
[ shadow88 @ 22.10.2010. 19:40 ] @
necu ni da pinktujem lim od 1mm, napisao sam debljinu okvirno, trenutno mi treba da punktujem lim koji je 0,15mm i to pocinkovani celik, cisto da vidim kako to ide, pa ci onda da se bacim u izgradnju necega jaceg.

sto se tice trafoa, radi se o torusu snage 50W, pa ne mogu tacne dimenzije da napisem, tj dimenzije nisu ni bitne vec presek, a mislim da je presek 3,5cm kvadratnih ako se dobro secam. sto se tice primara , namotan je za 220V sa povecanim brojem navojaka po voltu, a sekundar mu je 2x12V , zica 2,2A , mislim da je sekundar motan sa 1,15mm zicom (debljina, ne presek) ali sve jedno e to racuna za svako jezgro broj navojaka po voltu , pa struja prema snazi u zavisnosti od zeljenog napona, pa kad se dobije struja onda se racuna debljina zice.

necu skidati sekundar zbog napajanja nekog vremenskog relea na 12V, a mesta na jezgru ima sasvim dovoljno za motanje jos jednog sekundara od 1V i 50A
[ Darko_zed @ 22.10.2010. 21:58 ] @
0.15 mislim da ces bez problema zapunktovati sa 50A ,nismo se razumeli oko toga .Mozes uzeti kabli od nekog aparata za varenje od 16 ili 25 kvadrata zavisi koliko mesta ima i sa njim odraditi te namotaje za 1V .Pozdrav i srecno pa javi sta si uradio jer ovo moze biti zanimljiva igracka koja moze jos i posluziti ,a vec mi padaju neke ideje na pamet
[ shadow88 @ 23.10.2010. 21:00 ] @
ma samo da se latim malo slobodnog vremena i odma pravim spejs satl :) okacicu slike i detalje, a ako mi uspe da napravim sta sam hteo onda kacim i te detalje :)

pozz
[ nikolakobas @ 23.10.2010. 21:30 ] @
Niste dobro pogledali link,to je transformator iz mikrovalne pećnice kako je objasnio "Cyber01001".
Presjek jezgre je 22,05 cm2 (6.3*3,5) a snaga je 486W.
Imam takav rastavlje trafo pa sam mu večeras "uzeo mjere".

U starim brojevima "Sam svoj majstor" je lijepo objašnjeno kako namotati trafo i tabela koliki pritisak i vrijeme
za nekoliko debljina lima i tvrdoće.

Ako netko treba podatke skenirati ću kod prijatelja i okačiti ovdje!

pozdrav
[ Srdjan M @ 24.10.2010. 21:23 ] @
nikolakobas ako ti nije problem da mi kažeš koja je godina izdanja i
broj tog majstora posto imam kolegu koji ima kolekciju tih časopisa,
ili ako nema puno da skeniraš, možda još nekom zatreba.
Pozdrav
[ shadow88 @ 24.10.2010. 21:35 ] @
pozz

bilo bi lepo ako bi neko okacio skenirani projekat

nego, ako onaj trafo ima tu snagu, ja cu ga pojesti bez kecapa :) imam dosta iskustva sa trafoima, pa vam mogu prijaviti da taj trafo na snimku moze da izgura tu snagu samo ako mu je povecana frekvencija na primaru pa je motan manji broj navojaka po voltu, o cemu u opste nema reci nigde. trafo od 500W torusni je triput veci od EI trafoa sa snimka, a EI od 500W je bar za 50% veci od torusa snage 500W, sto se tice velicine trafoa sa snimka, uporedjujem mu velicinu sa sakama korisnika naprave i jos nekim stvarima, nema sanse da je preko 100W mada nema ni 60 ako mene pitate, koliko god da kamera umanjuje ili uvecava nesto na snimku...

i trafo od mikrotalasne ima vise sekundara a ne jedan kako se vidi na slikama trafoa na linku projekta tako da nije tacno da ima toliku snagu niti da je od mikrotalasne, i debela zica na sekundaru nema preko 16mm kvadratnih sto opet ne moze ni priblizno da izdrzi struju od 400A ako se radi o tolikoj snazi pri naponu od maksimum 1,5V, za takvu struju treba da se namota bakarna pletenica od 20mm kvadratnih i to duplo.
[ nikolakobas @ 27.10.2010. 19:43 ] @
Konačno skenirao,trebalo mi dva dana!!!

http://yfrog.com/n0img006myj

http://yfrog.com/5gimg005dxj


[Ovu poruku je menjao nikolakobas dana 27.10.2010. u 21:39 GMT+1]
[ Cyber01001 @ 27.11.2010. 03:48 ] @
shadow88 kazes da ti trafoi nemaju snage ha? pogledaj sliku pa reci sta kazes,istina fora je u primarnom namotaju ,njegov otpor je oko 2.5ohma kako je izmjerio moj drljavi unimer!
[ palanka @ 09.12.2010. 12:51 ] @
totalni sam laik po pitanju ovih stvari a jako sam zainteresovan za pravljenje punkt aparata. Temu punkt aparata na ES u proucavam 10 dana i kolko tolko sam nesto i naucio. Vidim da se odredjeni period niko ne javlja po ovom pitanju ^SVI SE LATILI DAMACE RADINOSTI ^. DVE NOCI SAM PROVEO NA youtube .PREGLEDAO SVE SNIMKE NA OVU TEMU. smatram da uopste nije slab punkt aparat od trafoa mikrotalasne pecnice, s obzirom da istopi srafciger u roku od desetak sekundi. Hvala svima koji su prodiskutovali o ovoj temi i nakacili priloge iz kojih sam mnogo naucio na ovu temu.



http://www.youtube.com/view_play_list?p=7EBEDCD50BAE57E3
[ Cyber01001 @ 09.12.2010. 14:27 ] @
Trafo od mikrovalke je sasvim dovoljan za to a cak i za nesto vise a jedina mana je sto se sam trafo poprilicno zagrijava!
[ palanka @ 09.12.2010. 17:56 ] @
ne znam koliko se zagreva ali kad sve sve spakuje u kucuste sa ventilatorom iz iste mikrotalasne trebalo bi da ima rfekta.
bavim se auto limarijom a to je posao gde nema zurbe . izmedju 5 punkta moze da padne pus pauza ili pivce. nadoknada vremena za busenja rupa pa punktovanje co2 aparatom pa brusenje.
[ shadow88 @ 20.06.2011. 20:46 ] @
Citat:
Cyber01001: shadow88 kazes da ti trafoi nemaju snage ha? pogledaj sliku pa reci sta kazes,istina fora je u primarnom namotaju ,njegov otpor je oko 2.5ohma kako je izmjerio moj drljavi unimer!


aj reci mi od cega ti je ovaj trafo molim te ? ako je iz mikro talasne onda neka mnogo opasna mala :) 1440VA je vec ozbiljna kocka gvozdjurije za EI trafo te snage , samo se pitam kako to da se na 50Hz podize napon na 2300V a ne svicerski ili slicno...
[ Cyber01001 @ 20.06.2011. 21:52 ] @
da od mikrovalke je al malo jace ,ostali sto imam su od 600-800VA
[ danot @ 30.09.2011. 06:20 ] @
U toku sam izrada punkt aparata, odnosno je izraden i u upotreba, imam jos neke dorade da napravim:






[ Proko @ 26.10.2011. 23:31 ] @
Neko mi je tražio elektroniku za punkt aparat, da ima regulaciju vremena od 0.05 do 2 sekunde, i regulaciju snage 20 - 100%. Ako još nekome treba imate to ovde.
[ mimie @ 05.02.2013. 08:06 ] @
pozdrav drugari, vidim da je tema dosta stara ali mislim da je uvek interesantna... naime, potreban mi je savet da li je moguce iskoristiti trafo od elektroaparata od 160 ampera za izradu punkt aparata koji bi se koristio iskljucivo za punktovanje svetlovicene zice najvece debiljine 4-5mm. takodje interesuje me koja bi debljina bakarne elktrode bila odgovarajuca za taj posao. sama konstrukcija aparata mi nije problem ali sam za struju i te prepravke oko trafoa slabo informisan. eto toliko da zapocnemo ponovo ovu temu, hvala drugari unapred....
[ pajto @ 24.03.2013. 11:03 ] @
Pozdrav!
Moze li se za izradu punkt aparata iskoristiti trafo od starog stabilizatora za TV?
[ desimir88 @ 30.03.2014. 17:53 ] @
Da li moze sa trasformator od mikrotalasne napraviti mini aparat za varanje?
[ yz7myg @ 30.03.2014. 20:35 ] @
Nemože.
[ desimir88 @ 31.03.2014. 00:09 ] @
a ovako nesto



[ Cyber01001 @ 31.03.2014. 04:27 ] @
A zasto ne bi mogao trafo od mikrovalne? Premota se sekundar i radi to bez problema,jedini problem tih trafoa je sto se griju ko mutavi pa nije za dugu uporabu!
[ macolakg @ 31.03.2014. 09:54 ] @
Možete i pedale okretati ako zadovoljite sledeće tehnološke uslove iz priložene fotografije.

Na fotki imate kompletnu tehnologiju zavarivanja punktovanjem, B i A klase kvaliteta za niskolegirane čelike, dok se poslednja tabela odnosi na A klasu kvaliteta kada je lim prokron.

Samo treba ispoštovati tri ključna parametra koji su određeni površinom zavarene tačke i debljinom lima:
-pritisak[Kn]
-struju[KA]
-vreme[perioda (1 perioda=20mS)]

Materijal elektroda je bakar dopiran Cirkonijumom (CuZr), "Astaco" Beograd, "Livarana" Celje itd itd...

Verujem da će mnogima koristiti.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao macolakg dana 31.03.2014. u 12:29 GMT+1]
[ trafo10 @ 02.04.2014. 21:15 ] @
pozdrav, jedno pitanje namoto sam trafo za punkt aparat na primaru sam izveo regulaciju sa 5 položaja sekundar 3 navoja 120 kvadrata trafo je 48cm2 interesuje me kako je bolje složit limove E-I ili prvo sa jedne strane Elimovi i zatvorit paket sa I limovima pošto sam našao na jednoj shemi da može i ovako zahvaljujem
[ priest77 @ 02.04.2014. 22:28 ] @
Mene zanima gde se mogu naci te "elektrode" od bakra?
[ yz7myg @ 03.04.2014. 06:27 ] @
Citat:
Cyber01001:
A zasto ne bi mogao trafo od mikrovalne? Premota se sekundar i radi to bez problema,jedini problem tih trafoa je sto se griju ko mutavi pa nije za dugu uporabu!

Desimir nije dobro formulisao pitanje.A kada se premota trafo to više nije trafo od mikrotakasne sa par kilovoltnim naponom i malom strujom.Već je sada trafo sa malim naponom i velikom strujom .....
[ desimir88 @ 03.04.2014. 14:56 ] @
yz7myg Kaze da ne moze da se pravi aparat za varenje sto nesto mi nije jasno? jednom sam naiso na youtube kako jedan lik sa dva trasformatora od mikrotalasne snimio kako vario. nemogu da nadjem vise taj snimak da vam pokazem. Fake to sigurno nije bilo. Sad sam namoto jedan trafo do nekih 12v bez opterecenja se greje onako solidno a sa opterecenjem nisam testiro koliko se greje ali mislim da bi zavrsio poso da se to stavi u neko kuciste i ugradi ventilator za ladjenje.


https://www.youtube.com/watch?v=LP6L91JhkC4
https://www.youtube.com/watch?v=RTaeoaTYVdA

[ yz7myg @ 03.04.2014. 15:52 ] @
Sa par hiljada volti koliko ima trafo od mikrotalasne i nešto mili Ampera nemože da se vari.Kada se trafo premota to više nije trafo od Mikrotalasne iako se upotrebi jezgro ili ti limovi taj trafo nemože napajati magnetron.Prema tome trafo od mikrotalasne nemože da se upotrebi za aparat za varenje.
Citat:
desimir88: Da li moze sa trasformator od mikrotalasne napraviti mini aparat za varanje?

Premotavanje trafoa je nešto sasvim treće jer nije tako postavlj ili formulisano pitanje.
[ desimir88 @ 03.04.2014. 16:54 ] @
yz7myg ajde objasni mi onda ovo?

https://www.youtube.com/watch?v=r6oDCbcmtWw
https://www.youtube.com/watch?v=hsfgwEUXtTc
i ovo
https://www.youtube.com/watch?v=oXxxaTPmaDs

http://www.instructables.com/i...rmer-Homemade-Welder/?ALLSTEPS

https://www.youtube.com/watch?v=wyuAtC9a3Tw

[Ovu poruku je menjao desimir88 dana 03.04.2014. u 19:09 GMT+1]
[ desimir88 @ 03.04.2014. 17:57 ] @
sad sam probo sa 2 i prilicno blizu sam samo mi treba tanje elektrode ili jos jedan trafo. izmerio sam napon 30v a trebace mi 50v da to dobro odradi poso moracu jos da motam zicu.


https://www.youtube.com/watch?v=nTDx3sN2dhU



[Ovu poruku je menjao desimir88 dana 03.04.2014. u 20:39 GMT+1]
[ yz7myg @ 03.04.2014. 20:29 ] @
Na prvom videu se lepo vidi da je rasturen trafo i ostavljen primar trafoa a NAMOTAN sekundar što bi se reklo da to više nije trafo od MIKROTALASNE već sasvim neki drugi trafo .Znači za izradu trafoa korišten je primar trafoa od mikrotalasne i jezgro ili ti trafo limovi i NAMOTAN je sekundarni deo za trafo za varenje.Sve je to u redu što si postavio te video klipove ali nisi dobro formulisao pitanje.Trafo od mikrotalasne se nemože koristiti za trafo za varenje.Delovi tog trafoa kao što je primar i jezgro-limovi mogu da se upotrebe za izradu trafoa za aparat za varenje.Pogledaj na prvom klipu od 23 do 25 sekunde pa će ti biti jasno zašto nemože da se koristi trafo od mikrotalasne za aparat za varenje.A ako si gledao treći video klip lepo piše ali na Portugalskom koliko ima napon trafo od mikrotalasne 2500 do 4000 volti a trafo za varenje kada se premota ima od 27 do 29 Volti ili oko 100 puta manji napon i oko 100 puta veću struju.

[Ovu poruku je menjao yz7myg dana 03.04.2014. u 21:46 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao yz7myg dana 03.04.2014. u 21:49 GMT+1]
[ Darko_zed @ 03.04.2014. 20:59 ] @
Desimire88 nemoj gubiti vreme sa tim trafoima , isuvise su mali za to sto ti hoces , mozda ce proraditi ali nece biti efikasno u eksploataciji dalje . Druga prica je ako samo experimentises .
Nadji negde na otpadu neko jezgro od ili preko 40 kvadrata i od njega mozes skockati sasvim pristojan i REL i Punkt aparat .
Ne veruj svemu sto vidis na youtubetu .
Veliki pozdrav i nemoj ovo pogresno shvatiti u smislu da ti kontriram ili da hocu da ti ubijem volju u daljem radu, vec samo zelim da te postedim muka i eventualnog razocarenja .




[ desimir88 @ 04.04.2014. 14:39 ] @
Mozete da kazete sta ocete ali niste u pravu! sad sam nabavio elektrode od 1,5 i vari rastura ako ne verujete mogu vam pokazem video! samo malkice mi treba veci napon da ima barem 35v sad je 28v.
Ps nije stvar da se kupi gotov. Stvar je stvoriti nesto sam, imam 4 velika aparata za varenje ali svi ti kad oces nesto tanko probuse odmah predmet, ovo sam napravio da mogu da varim sitne predmete.
[ ZAS011 @ 04.04.2014. 14:55 ] @
Ajde, malko motajte, odmotavajte, viNklujte, ... u Elektrotehnici, Može li? http://www.elitesecurity.org/f274
[ Trick Fix @ 04.04.2014. 16:26 ] @
Citat:
ZAS011: Ajde, malko....viNklujte


[ Darko_zed @ 04.04.2014. 18:47 ] @
Citat:
desimir88: Mozete da kazete sta ocete ali niste u pravu! sad sam nabavio elektrode od 1,5 i vari rastura ako ne verujete mogu vam pokazem video! samo malkice mi treba veci napon da ima barem 35v sad je 28v.
Ps nije stvar da se kupi gotov. Stvar je stvoriti nesto sam, imam 4 velika aparata za varenje ali svi ti kad oces nesto tanko probuse odmah predmet, ovo sam napravio da mogu da varim sitne predmete.


Za tanje stvari se koristi aparat za zavarivanje MIG-MAG ili ti CO2 aparat , u bravariji se retko kada koristi 1.5mm elektroda .Reci koliko elektroda mozes zavariti jednu za drugom , a da se trafo ne pregreje ??
Samo napred , sve najbolje .
Veliki pozdrav
[ desimir88 @ 04.04.2014. 20:34 ] @
ma znam za to ali ovo bice mnogo mali aparat ne ko oni gromazni mogu ga poneti sa sobom samo ima tu jos mnogo posla a vreme nemam jer u nedelju putujem nisam u zemlji vise tek na leto kad dolazim i imam vreme zavrsicu ga. trebam naci ili napraviti jednu kutiju i to da bude stvarno extra uradjena pa uradicu i hladjenje i stavicu i senzor kad stizem max temperaturu da se iskljuci sve to ce bude kvalitetno odradjeno. a sto se tice elektrode koliko mogu da varim danas sam bio u grad i uzeo sam samo 2 komade za test jednu sam vec istrosio ostala mi jos jedna :) kad bih mogo da nabavim lakiranu 3,5 zicu bilo bi extra :) mogo bi da izdrzi i vece grejanje.
[ desimir88 @ 04.04.2014. 20:40 ] @
nego jos nesto me zanima iznad primar ima 2 parcica gvozdja cemu to sluzi? ako to skinem bacim dali cu dobiti jos vecu snagu na sekundar?
[ trafo10 @ 04.04.2014. 22:46 ] @
zanima me vaše mišljenje jezgro je 48cm2 primar žica 1,4 sekundar tri navoja 120 kvadrata. Armaturu od 8 mm užari za 10 sekundi pogledajte slike dali sam dobro složio limove pošto sam našao na netu da može i ovako svaki odgovor je dobro došao zahvaljujem


[ Darko_zed @ 05.04.2014. 12:49 ] @
Evo nesto od klipova punkt aparata u radu kao i slika sa tackama punkta
https://www.youtube.com/watch?v=J-tpKVihoc4 - sa pneumatikom
https://www.youtube.com/watch?v=BilgnkToIcQ - nozni pogon








[Ovu poruku je menjao Darko_zed dana 05.04.2014. u 18:07 GMT+1]
[ desimir88 @ 13.07.2014. 19:08 ] @
Pozdrav svima
Evo najzad sam imao malo vremena pa da pokazem sta sam uradio :)





nije jos gotov ostalo je jos sitnice. Mogu da kazem da radi savrseno, i ne greje se bas toliko. Na izlazu ima 47v.
[ Darko_zed @ 14.07.2014. 16:26 ] @
PF zica u trafou nije pozeljna ,bolje da si je ogulio(skinuo izolaciju) keperisao pa namotao i izlakirao , ovako ti namotaji skacu kao ludi , probaj da stavis ruku na namotaje pa vari videces sta se desava .
Pozdrav
[ desimir88 @ 14.07.2014. 20:08 ] @
ne mogu da skacu zice jer su pod silom ugurati do max ne mrda ni jedna zica :) moge ladno 10 eletrode od jednom variti :) znam da je najbolje lakirana zica ali takvu nemam :(
[ desimir88 @ 13.12.2014. 09:35 ] @
evo masina u radu
[ branko tod @ 16.12.2014. 21:23 ] @
Koji je presek žica sekundara ?
[ Cyber01001 @ 22.12.2014. 03:43 ] @
jel se nece otopiti te zice na sekundaru? ti trafoi se inace griju ko mutavi,nezz koliko ga vent uspije ohladiti
[ desimir88 @ 31.12.2014. 11:14 ] @
2,5mm
nece probo sam nekih 10x elektroda jedna za drugog izdrzao super. znam da se greju ko blesavi ali za kratko vreme radi svoj poso dobro. treba da stavim jedan Bimetal Thermostat ako dodje do zagrejavanja da se iskljuci.
[ branko tod @ 31.12.2014. 16:09 ] @
Jako, jako, jako, jako tanko
[ desimir88 @ 01.01.2015. 11:14 ] @
jbg nije imalo vise mesta. a lakiranu zicu nisam imo.
[ branko tod @ 01.01.2015. 17:01 ] @
Uzmi bakarnu traku, izoluj je i sa njom namotaj 15mm2.
Na ovon principu

[ desimir88 @ 03.01.2015. 15:34 ] @
ako bude nekad izgoreo ovaj namotaj uradicu tako za sad cu ga ostavim tako.
[ branko tod @ 04.01.2015. 09:26 ] @
Obavesti nas kada to budeš radio
[ aco lu @ 07.01.2019. 12:09 ] @
da li neko moze da mi kaze nabavio sam transformator 2.7kw 0-5v ima grebenasti prekidac sa pet polozaja koji regulise pet napona 1,2,3,4,5 v e sad me zanima sekundar zbog cega je izvedeno 2 puta po 6 izvoda koji je svaki debljine 5x3mm koji su prikaceni na dve sine na koje se kace punkt klesta ili spoter ili nesto drugo u zavisnosti sta vam treba, da li je to uradjeno zbog toga sto je tako lakse bilo dobiti zeljenu kvadraturu sekundara ili zbog povecanja struje .Pitao sam gospodina darko.zed ali on mi je rekao da ovakav nacin motanja trafoa nije video i da nezna zbog cega je to tako uradjeno pa ako neko mozda zna bio bih zahvalan na odgovoru hvala


[Ovu poruku je menjao aco lu dana 07.01.2019. u 13:20 GMT+1]
[ Darko_zed @ 07.01.2019. 17:52 ] @
Motani su bifolarno zbog velike struje koja protice kroz te namotaje...
Izracunaj sam I=P/U
Pa im je lakse bilo sa vise zasebnih namotaja dobiti zeljenu kvadraturu nego li sa jednim debelim da dobiju to..

Iskreno mi to radimo sa jednim namotajem, sinom Cu 25x4 ili trakom Cu 100x1mm
[ aco lu @ 07.01.2019. 19:01 ] @
zahvaljujem se darko zed na odgovoru
[ Darko_zed @ 07.01.2019. 21:21 ] @
za trajno opterecenje recimo uzimamo do 3A po mm kvadratnom , u ovim situacijama kod ovih uredjaja uzima se do 8A po mm kvadratnom(neko i daleko vise zavisno od intermitence uredjaja) .... kod tebe je situacija 2,7KW / 5V = oko 550A ali posto taj aparat radi u kratkom spoju struja ce biti daleko veca , a napon skoro 2/3 manji od praznog hoda , tako da prostom matematikom mozes izracunati zasto je kod tebe zbirno oko 95 kvadrata presek sekundarnog namotaja
[ Darko_zed @ 07.01.2019. 21:31 ] @
da se ispravim , do 3A za primar , a 8A za sekundar i to za transformatore koji rade u kratkom spoju , kod uredjaja za zavarivanje ....
Kod mreznih transformatora je prica malo drugacija
[ aco lu @ 07.01.2019. 21:44 ] @
hvala medjutim to je vec visa matematika za mene mada bih voleo da znam kolika je amperaza uredjaja informativno,vazno je da on dobro radi,meni je bilo neobicno zbog cega su ga tako namotali jer moj drugi spoter koji odavno koristim ima u sekundaru jednu debelu sinu a i ako se secas punkt aparata koji sam imao elektroda zagreb 20kv, 13kA isto je imao u sekundaru jednu sinu mislim da je bila 50mmx10mm tako da nisam vidjao ovakav nacin motanja trafoa, nisam elektricar, pomalo se razumem, ali volim da znam ali dobro je kada imas koga da pitas i nesto naucis hvala jos jednom
[ Darko_zed @ 07.01.2019. 22:11 ] @
pa namotali su ga tako iz razloga sto taj trafo za razliku od ovih koje si spomenuo da bi imao napon dovoljan za jedan punkt ili spoter zahteva vise od jednog namotaja u sekundaru i lakse je dva ili tri namotaja namotati sa 15 kvadrata vise takvih paralelno ili motati od jednom 100 kvadrata... samo iz tog razloga
[ Darko_zed @ 07.01.2019. 22:13 ] @
maksimalno mozes ocekivati od 800A do 1KA ( ne znam presek stubasamog jezgra )
[ aco lu @ 07.01.2019. 22:33 ] @
da shvatio sam da je bilo tako lakse a presek jezgra je 8cmx6.6cm =52.8x52.8=2787.84 W
[ Darko_zed @ 08.01.2019. 19:09 ] @
Izmeri napon kratkog spoja i moci ces da prostom matematikom dobijes struju na izlazu ako vec imas poznatu snagu samog trafoa... Mada mozes do struje sekundara preko struje primara mstematikom prenosnog odnosa samog tansformatora itd itd..
[ aco lu @ 08.01.2019. 23:18 ] @
>
[ DiplomiraniDuduk @ 14.01.2019. 19:40 ] @
Citat:
aco lu:moj drugi spoter koji odavno koristim ima u sekundaru jednu debelu sinu a i ako se secas punkt aparata koji sam imao elektroda zagreb 20kv, 13kA isto je imao u sekundaru jednu sinu mislim da je bila 50mmx10mm tako da nisam vidjao ovakav nacin motanja trafoa
Za velike struje, poput struje varenja ili topljenja, mora biti veliki presek odgovarajućeg namotaja transformatora.
Obično se izbegava motanje više paralelnih grana jer se ne može postići bezuslovna jednakost i simetrija između njih pa se između samih grana javljaju struje izjednačenja koje dodatno opterećuju transformator i greju ga.