[ combuster @ 19.10.2010. 23:28 ] @
http://www.macworld.com/articl.../2010/10/jobs_rim_android.html

Citat:

“Google loves to characterize Android as ‘open’ and iOS and iPhone as ‘closed.’ We find this a bit disingenuous, and clouding the real difference between our two approaches,” Jobs said. “The first thing most of us think about when we hear the word ‘open’ is Windows, which is available on a variety of devices. Unlike Windows, however, where most PCs have the same user interface and run the same apps, Android is very fragmented. Many Android [manufacturers], including the two largest, HTC and Motorola, install proprietary user interfaces to differentiate themselves from the commodity Android experience. The user's left to figure it out. Compare this to iPhone, where every handset works the same.”


http://www.theregister.co.uk/2...d_man_rubin_answer_steve_jobs/

Citat:

About seven hours after the Apple call, at roughly midnight Pacific time, Google's Andy Rubin posted to Twitter for the first — and, so far, only — time, answering Jobs's attack with a none-too-subtle tweet meant to rally the world's developers. It looks like this:

the definition of open: "mkdir android ; cd android ; repo init -u git://android.git.kernel.org/platform/manifest.git ; repo sync ; make"


Ja bih stvarno skocio i krenuo da stezem onaj turtleneck SJ-a dok mu oci ne iskoce napolje. Kakvo ludilo covece...

Pazi ovo, prva stvar koja nas asocira na otvorenost u IT terminologiji je Windows ???
[ Srđan Pavlović @ 20.10.2010. 05:51 ] @
Haha, zakon.

Ma oni vise ne znaju sta ce. Samo neka trose vreme i novac na to, umesto na dizajn antene
i slicne nebitne tehnicke stvari, i bice super i dalje :)))

Apple sucks hard.
[ NastyBoy @ 20.10.2010. 10:28 ] @
Haters gonna hate.
To se jedva moze nazvati "open" - mozes da gledas, ali nista ne diraj - i da hoces neces dobiti commit. Po toj definiciji i OS X kernel je open.
[ Shadowed @ 20.10.2010. 10:53 ] @
Citat:
combuster: Pazi ovo, prva stvar koja nas asocira na otvorenost u IT terminologiji je Windows ???

Paa.. Ima u Windows-u prilicno otvaranja prozora, ne? :)
[ Srđan Pavlović @ 20.10.2010. 10:57 ] @
Ima dosta i close-ovanja... pogotovo onog "Unexpected"...

@NastyBoy
Cekaj - pa jel svaki Pera i Mika treba da dobije mogucnost za commit? To jako ne bi valjalo...
Neka Pera i Mika forkuju svoj projekat pa komituju za svoju upotrebu sta hoce do mile volje.
Apple fans mogu da traze podrsku kernela za vlazniji iFart-App, to prolazi, zelje mase moraju da se uslise.
[ NastyBoy @ 20.10.2010. 11:30 ] @
Ti si ozbiljan sa tim argumentima, ili samo trolujes?
[ Srđan Pavlović @ 20.10.2010. 11:35 ] @
Ops, sorry, iFart i iRich su prilicno ozbiljne stvari.

Citat:
Apple apparently had some problems with I Am Rich. After initially approving it for distribution, the company has since removed it from the store. Heinrich, a German software developer, has yet to hear back from Apple concerning the removal. "I have no idea why they did it and am not aware of any violation of the rules to sell software on the App Store," Heinrich said in an e-mail with The Times today.

Ovakvi nesto da komituju? Moze, al juce.

Kad smo kod trola, ovo je troll:

Citat:
To se jedva moze nazvati "open" - mozes da gledas, ali nista ne diraj

Zna se sta znaci open.
[ vilyu @ 20.10.2010. 11:42 ] @
A Android je bas "otvoren". Kapiram ja tu filozofiju da moze covek da promeni kod i sl, ali ja kao korisnik to sigurno necu raditi.

Ono sto ja smatram pod terminom otvoreno je da mogu da koristim uredjaj s Androidom kako zelim, da skidam programe koje zelim, da su podaci samo moji. A to s Androidom nikako nije slucaj.

Dobio sam privremeno na koriscenje Samsung Galaxy S i9000. Telefon maltene ne moze da se koristi pre nego sto ga povezete sa Google nalogom i pristanete na 3 Terms of Use-a. Ako ukljucite mrezno lociranje, cak i kada je sve iskljuceno, Android salje podatke o vasoj lokaciji Google-u. Ne mozete da downloadujete program sa sajta pre nego sto povezete telefon sa Google nalogom. 90% ponudjenih programa cije ikonice stoje u naokolo ne mogu da se koriste bez pristajanja na razne uslove koriscenja. Ako iskljucite pozadinsku sinhronizaciju, telefon vas obavesti da ce i pored toga neki programi ipak moci da rade pozadinsku sinhronizaciju.

I tako dalje. Definitivno, cim zavrsim testiranje onog na cemu radim, vracam telefon i ne nameravam da kupim takav jedan.
[ Srđan Pavlović @ 20.10.2010. 11:56 ] @
Citat:
Kapiram ja tu filozofiju da moze covek da promeni kod i sl, ali ja kao korisnik to sigurno necu raditi.

"Open Source" - "OTVOREN IZVORNI KOD, nadam se da tu nema nekih nejasnoca previse.
To sto ti neces raditi nije bitno, ovaj termin ne govori o tome ko ce raditi ko nece.
[ combuster @ 20.10.2010. 12:16 ] @
Vidim i Dimkovicu smeta sto je Android open, covek klokuje i barata power management-om na svom Androidu, jel moze to na WinPhone 7 ili iWhatever ?

A aplikacije su aplikacije, covek moze da napise EULA-u da ukoliko prosledis njegovu aplikaciju nekom drugom moras da ga tri puta poljubis u doope, to nema veze sa Androidom uopste.

@Nasty Boy

Citat:

i da hoces neces dobiti commit


Kako neces dobiti kada je u git repositorijumu ? Mozes da ga bisect-ujes do mile volje, revertujes commit-ove, radis sta god hoces...

http://source.android.com/source/git-repo.html

Moguce je da ima binary blob-ova, nisam upucen bas u Android source ali i ako ih ima nema ih u velikom broju.

@Shadowed

Citat:

Paa.. Ima u Windows-u prilicno otvaranja prozora, ne? :)


Ako je na to mislio onda je SJ-u sve oprosteno :D
[ madamov @ 20.10.2010. 12:28 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: "Open Source" - "OTVOREN IZVORNI KOD, nadam se da tu nema nekih nejasnoca previse.
To sto ti neces raditi nije bitno, ovaj termin ne govori o tome ko ce raditi ko nece.

Klasično mešanje baba i žaba Apple hejtera, nije Džobs govorio o "open" kao u open source, već tu nazovi otvorenost Android telefona.
[ Wi-Fi @ 20.10.2010. 12:32 ] @
Citat:
vilyu: A Android je bas "otvoren". Kapiram ja tu filozofiju da moze covek da promeni kod i sl, ali ja kao korisnik to sigurno necu raditi.

Ono sto ja smatram pod terminom otvoreno je da mogu da koristim uredjaj s Androidom kako zelim, da skidam programe koje zelim, da su podaci samo moji. A to s Androidom nikako nije slucaj.

Dobio sam privremeno na koriscenje Samsung Galaxy S i9000. Telefon maltene ne moze da se koristi pre nego sto ga povezete sa Google nalogom i pristanete na 3 Terms of Use-a. Ako ukljucite mrezno lociranje, cak i kada je sve iskljuceno, Android salje podatke o vasoj lokaciji Google-u. Ne mozete da downloadujete program sa sajta pre nego sto povezete telefon sa Google nalogom. 90% ponudjenih programa cije ikonice stoje u naokolo ne mogu da se koriste bez pristajanja na razne uslove koriscenja. Ako iskljucite pozadinsku sinhronizaciju, telefon vas obavesti da ce i pored toga neki programi ipak moci da rade pozadinsku sinhronizaciju.

I tako dalje. Definitivno, cim zavrsim testiranje onog na cemu radim, vracam telefon i ne nameravam da kupim takav jedan.


Pa i iPhone ne moze da se koristi pre nego sto se poveze sa iTunes i mail account-om. Isto vazi i za uslove koriscenja...
[ madamov @ 20.10.2010. 12:36 ] @
Citat:
Wi-Fi: Pa i iPhone ne moze da se koristi pre nego sto se poveze sa iTunes i mail account-om. Isto vazi i za uslove koriscenja...

U tome je i poenta: niko ne promoviše iPhone kao "mi smo open, a oni su closed", već tamo znaš šta možeš očekuješ. Dok ovde padneš na foru "sve je otvoreno" i onda dobiješ ovo što je čovek dobio sa tim Samsungom. Ako nisi geek ne možeš ništa, a ako jesi geek to što možeš sa Andoridom možeš i sa iPhoneom.
[ Wi-Fi @ 20.10.2010. 12:38 ] @
Ne. Ako si geek mozes svasta (mnogo vise) sa Android-om sto sa iOS-om ne mozes. A svaki debil moze nesto vise sa Android-om nego sa iOS-om
[ madamov @ 20.10.2010. 12:51 ] @
Ti to govoriš iz iskustva sa oba OS-a ili pričaš napamet?
[ Wi-Fi @ 20.10.2010. 12:56 ] @
Naravno iz iskustva. Prednost iPhone-a je jos uvek UI koji je malo vise smooth, nesto je jednostavniji (mada u nekim situacijama komlikovaniji) i veci izbor igara (koga to zanima). Ostalo je sve na strani Android-a
[ madamov @ 20.10.2010. 13:16 ] @
Citat:
Wi-Fi: Naravno iz iskustva. Prednost iPhone-a je jos uvek UI koji je malo vise smooth, nesto je jednostavniji (mada u nekim situacijama komlikovaniji) i veci izbor igara (koga to zanima). Ostalo je sve na strani Android-a

Vidi se iskustvo upravo iz ove poruke.
[ Wi-Fi @ 20.10.2010. 13:21 ] @
Pa ti ocigledno imas iskustvo prosvetljenja koristeci neki od Apple uredjaja tako da ti ne mogu pomoci. Jedino da probas da uporedis npr. Desire/pomenuti SGS i 3Gs/4 - iste stvari nesto lepse izgledaju na iPhone-u ali je uglavnom potrebno vise "koraka"
[ Impaler @ 20.10.2010. 13:21 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: "Open Source" - "OTVOREN IZVORNI KOD, nadam se da tu nema nekih nejasnoca previse.
To sto ti neces raditi nije bitno, ovaj termin ne govori o tome ko ce raditi ko nece.


nije to tako jednostavno,
kod jedne grupe ljudi "Open" moze znaciti jedno, a kod druge drugo.
ako gledamo u brojakama, ta grupa u kojoj su Open Source-aši ipak ne cine vecinu, iako se moze ciniti tako jer su dosta glasni na slashdotu i ovdje.
[ Srđan Pavlović @ 20.10.2010. 13:29 ] @
Citat:
kod jedne grupe ljudi "Open" moze znaciti jedno, a kod druge drugo.

Slazem se. "Open" znaci samo otvoreno, ali sintagma "Open Source" - "Otvoreni izvorni kod" - ima blize znacenje.
[ Zoran Milovanovic @ 20.10.2010. 13:35 ] @
Ne mozes bas takoda gledas na situaciju. Uporedjujes operativne sisteme, ali iPhone nije samo OS, vec i hw. Dok Android mozes da vidis na mnogo vise telefona (razliciti hw). Sada negde radi fino, negde ne bas. U svakom slucaju, tu se odma vidi otvorenost/zatvorenost.

Kada zanemaris hw, ne dobijas nesto mnogo razlike. Evo burazerova devojka ima iPhone 3GS, a cimer Desire (up to 2.2). Nije nikakav haker (devojka) niti je ista od drndanja sa tim stvarima interesuje. Ali nedostatak mt i tek kako se oseca, odmah. Koristi skype za komunikaciju sa majkom u AT i ladno mora devojka da ostavi telefon u skype dok ceka poziv. A mozda bi radila neke druge stvari (nekada cekanje traje i po pola sata). Ok, moze da ga jb ali kao sto sam rekao, nju to ne zanima. Znaci nije geek. Cena slicna, performanse slicne, upotrebljivost veca na Desire. Pa cak i budjave Nokia-je imaju mt. Ovo je smaranje.

Ali takodje ima gde je i iOS (ako se tako zove) upotrebljiviji od Desire. Ako si geek, onda ti je manje vise slicno/isto. Ali ako nijanse odlucuju, Android opet nesto ispred. Mada mnogim ljudima te nijanse nista ne znace, a neke stvari ih dave/komplikovane su, tako da mozda opet iPhone vise lezi njima..

Sve u svemu, ni jedan nije savrsen. Niti ce biti skoro.
[ combuster @ 20.10.2010. 14:12 ] @
iPhone nije cak otvoren ni za kupovinu, zar nije neki lik dobio lifetime ban za iPhone uredjaje :D Bilo ovde na advocacy-ju koliko se secam.

Ne bih sad da ulazim u komparaciju telefona kao sto su Desire i iPhone, ne bih iz prostog razloga sto nikad nisam video iPhone a kamoli radio na njemu. Ono sto je mene zaintrigiralo u celoj prici je to da je za SJ-a Windows olicenje otvorenosti a da Android koji se hvali time da je open uopste nije otvoren i da je dosta fragmentiran (fragmentiran znaci ne uniforman kao iPhone i da se moze naci na vise hardverskih platformi).

Android kao OS JESTE otvoren i tu nema dalje diskusije i price, svako ko tvrdi suprotno ne zna o cemu govori. Sa otvorenoscu uvek dolazi i mogucnost da taj isti kod prilagodis razlicitim hardverskim platformama sto je po meni prednost a nikako mana. I uvek se vracamo na tu istu pricu, Windows razvija Microsoft, iStvarcice Apple a Linux derivate razvija ko stigne i zato je djubre. Nista ne moze da bude dalje od istine.

Recimo, Dimke hakuje source od Androida, dodaje mogucnosti kojih nema u vanilla source-u, ja imam mogucnost da patch-ujem source sa njegovim izmenama i da ih primenim na mom telefonu. Ako to ne zelim ne moram. Da li su takve mogucnosti, koje su date developerima sirom sveta, da unapredjuju i moduju OS prema svojim potrebama lose ? I da to podele sa drugima ? Ne bih rekao...

Na kraju krajeva ja jesam bio iznenadjen forkovanjem android koda i njegovim izmestanjem iz mainline grane Linux kernela, pre svega jer sam smatrao da ce znatno kvalitetnije ici razvoj Androida, ali svako ima pravo da to uradi. Google da forkuje Android kod, korisnici da forkuju Google-ovu Android granu, eto to je smisao otvorenosti za mene.

Cak je i ovaj tip iz Google-a sa ovim tweet-om omasio sustinu ako cemo bukvalno da gledamo ali znam na sta je mislio. :)
[ mmix @ 20.10.2010. 14:29 ] @
Da, ali to se odnosi na rooted uredjaje, ne? na stranu sto je to jedini nacin da stvarno tapujes moc Androida vecina konzumera to ne radi i za njih je android isto wall-garden go*no kao i iPhone i kao sto ce biti i WP7

[ Wi-Fi @ 20.10.2010. 14:33 ] @
Pa ne bas. Android koji nije root-ovan ima daleko vece mogucnosti od npr. iPhone-a koji nema odradjen JB
[ mmix @ 20.10.2010. 14:58 ] @
Pa meni to vise zvuci na spitting contest ciji kavez ima vise zlata u resetkama. Meni su oba kaveza podjednako degutantna.
[ Dejan Lozanovic @ 20.10.2010. 15:40 ] @
Citat:
mmix: Pa meni to vise zvuci na spitting contest ciji kavez ima vise zlata u resetkama. Meni su oba kaveza podjednako degutantna.


Hmm voleo bih da znam kako je to Android kavez ? :) niti si obavezan da vezes svoj telefon sa google accountom, niti si obavezan da instaliras aplikacije sa google marketa. Niti ja vidim u ovom trenutku ista sto je obavezujuce prema google-u kad je android telefon u pitanju.
[ mmix @ 20.10.2010. 15:57 ] @
http://android-dls.com/wiki/index.php?title=Why_Root

NIje za to kriv android, kontam ja to, krivi su operateri, al mene to ne interesuje mnogo. Cim DesireZ legne na moj sto bice rootovan.
[ combuster @ 20.10.2010. 20:07 ] @
Citat:
mmix: Pa meni to vise zvuci na spitting contest ciji kavez ima vise zlata u resetkama. Meni su oba kaveza podjednako degutantna.


Hehehe ako to takvim ocima gledas onda ti je sve isto, zaleces se da uzmes lepsi i skuplji telefon da bi se qr*** u drustvu. iPhone then ruleZ :D

Inace shvatio sam poentu ;-)
[ CONFIQ @ 20.10.2010. 23:43 ] @
Citat:
mmix: Pa meni to vise zvuci na spitting contest ciji kavez ima vise zlata u resetkama. Meni su oba kaveza podjednako degutantna.



Nisi upravu. Kavez koji ti apple daje je jako manji nego bilo koji android: Flash, SIP, Google voice i sve aplikacije koje god jobsu se nisu svidele...
a pod ostalom... p0rn :)


[ behemot78 @ 21.10.2010. 00:16 ] @
Aplikacije uopste ne moraju da se "skidaju" sa Marketa, imas mogucnost da bilo koji program skines direkt na telefon bilo gde sa neta, ili da preuzmes na racunar i odatle instaliras ili prebacis na fon. Takodje ne moras da definises svoj Google nalog niti ista slicno - jednostavno odaberes "skip" ako neces. Na Androidu nema toga sto moras da uradis. Ko god to tvrdi, nije koristio ovaj OS.

Citat:
Ako nisi geek ne možeš ništa, a ako jesi geek to što možeš sa Andoridom možeš i sa iPhoneom.
Notorne izmisljotine. Hajde overclockuj iPhone za pocetak.

[Ovu poruku je menjao behemot78 dana 21.10.2010. u 02:17 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 21.10.2010. 05:57 ] @
Citat:
Hajde overclockuj iPhone za pocetak.

E vidis, mozda bi antena proradila kada bi radio na vecem taktu.

Zvuci da nema nikakave veze, ali kada je sve MAGICNO, nikad se ne zna..
[ Nedeljko @ 21.10.2010. 08:15 ] @
Ljudi, ja znam da postoje razna značenja "otvorenog" u različitim kontekstima, ali kada se radi o softveru, neka mi neko nađe još jednu definiciju otvorenosti za taj kontekst osim ove.

Kapiram ja da opensosaši nisu većina, ali ovi drugi nisu smislili nijedan drugi pojam koji se zove "open", a da se odnosi na softver.
[ Impaler @ 21.10.2010. 09:24 ] @
Citat:
Nedeljko: Ljudi, ja znam da postoje razna značenja "otvorenog" u različitim kontekstima, ali kada se radi o softveru, neka mi neko nađe još jednu definiciju otvorenosti za taj kontekst osim ove.

Kapiram ja da opensosaši nisu većina, ali ovi drugi nisu smislili nijedan drugi pojam koji se zove "open", a da se odnosi na softver.


http://en.wikipedia.org/wiki/Open_Platform
[ Nedeljko @ 21.10.2010. 13:57 ] @
Platforma nije isto što i softver. Android je de fakto otvoren kao softver (OS), a mislim da je otvoren i kao platforma.
[ Impaler @ 21.10.2010. 14:08 ] @
ne bi se slozio , softwareska platforma je isto software.
na software se odnosi pojam "open platform" u onom gore clanku

i na to je mislio Jobs kad govori za android,
android je po njemu manje otvorena platforma zato jer ih postoji vise verzija za razlicite uređaje, i dakle development otežan nego da je samo jedna "platforma" i zato smatra njegov iOS vise open nego android, tu je i spomenuo windowse jer valjda smatra da su windowsi josh otvoreniji po tom pitanju (barem na PC-u)

razlika je u pristupu, jedni smatraju open samo ako mozes mnjenjat po source kodu kako oces,
a drugi da mozes razvijati svoje source i binarye koji na dokumentiran nacin pozivaju binarye od vendora i na taj nacin nadogradit/izmjenit funkcionalnost . a da je taj interface stabilan i dokumentiran.

close platforma po ovim drugima je dakle kad nemozes razvijati software na platformi zbog tog sto interface ili nije dokumentiran, ili je proprietary ili je onemogucen zbog nehomogenosti platforme, ili ne postoji itd. (za source kod ih manje vise zaboli džon)


[Ovu poruku je menjao Impaler dana 21.10.2010. u 15:48 GMT+1]
[ Nedeljko @ 21.10.2010. 16:12 ] @
.NET je primer (otvorene) softverske platforme, ali nije softver. Softver je neka od implementacija .NET-a, a njih ima više. MS-ova implementacija je zatvorena, a Mono implementacija je otvorena, a i jedno i drugo su implementacije iste softverske platforme.

Citat:
Impaler: i na to je mislio Jobs kad govori za android,
android je po njemu manje otvorena platforma zato jer ih postoji vise verzija za razlicite uređaje, i dakle development otežan nego da je samo jedna "platforma" i zato smatra njegov iOS vise open nego android, tu je i spomenuo windowse jer valjda smatra da su windowsi josh otvoreniji po tom pitanju (barem na PC-u)


Džobs lupeta gluposti. Ti praktični problemi koje Android ima su upravo problem otvorenosti. Da je Android zatvoren, ne bi ih imao. Po čemu je Android zatvoren po onoj definiciji? Nema API? Kako da ne. Da, više verzija Androida može da znači i više verzija API-ja. No, to je praktičan problem koji nema veze sa zatvorenošću.

Windows jeste otvoren kao platforma, ali ne kao softver.
[ Impaler @ 21.10.2010. 16:27 ] @
^softwareska platforma je software po meni, a CLI specifikacija (ono sto ti zoves .NET)moze bit isto software ako ju se interpretira haha,
al dosta filozofije. samo sam htio reci da postoje ta dva razmisljanja oko otvorenosti. slagali se mi ili ne s njima.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 21.10.2010. u 19:04 GMT+1]
[ Nedeljko @ 21.10.2010. 18:07 ] @
IMPLEMENTACIJA platforme može biti softverska (ili hardverska). Implementacija platforme != platforma.
[ Impaler @ 21.10.2010. 18:22 ] @
a naftna platforma , je onda != implementacija naftne platforme , pretposatavljam?
[ mmix @ 21.10.2010. 18:24 ] @
Pravilnije je reci da je CLI specifikacija a .NET MSova implementacija (dakle softver), mada se niko ne smara ime u nekom dnevnom razgovoru. U svakom slucaju sam CLI nije ni platforma ni softver, to je otvoreni ECMA standard koji je mislim imao 4 revizije do sada. Cak ni diskusija o open platformi nema mnogo smisla van service sektora, plugin sistemi postoje odvajkada i niko ih nikad nije zvao open platformom, striktno posmatrajuci definiciju svaki sistem koji ime bar jedan DLL sa export sekcijom je open platforma, paz da nije. To su sve marketinske gluposti koje je web2.0 doneo u bransu => mi smo proprietary ali nismo, sipak sors al smo "otvorena platforma", vidite, imamo PDF sa opisom APIa


[ Impaler @ 21.10.2010. 18:48 ] @
Citat:
mmixstriktno posmatrajuci definiciju svaki sistem koji ime bar jedan DLL sa export sekcijom je open platforma, paz da nije. To su sve marketinske gluposti koje je web2.0 doneo u bransu => mi smo proprietary ali nismo, sipak sors al smo "otvorena platforma", vidite, imamo PDF sa opisom APIa ;)
tehnicki svaki sistem sa security vulnerabilitiem je open. nema tu veze dostupnost open sourca,
a sto da je kod pisan izvorno u opcodima , onda taj software nikada ne moze biti otvoren?
[ Nedeljko @ 21.10.2010. 18:50 ] @
Citat:
mmix: Pravilnije je reci da je CLI specifikacija a .NET MSova implementacija (dakle softver)


A Mono.NET onda nije .NET? .NET je specifikacija. Kada napišeš .NET zasnovan program, on radi na bilo kojoj dovoljno potpunoj implementaciji. Nisi vezan za jednu. Naravno, u teoriji. U praksi može da postoji i samo jedna potpuna implementacija, ali ako je platforma otvorena, niko nije sprečen da napravi i drugu.
[ Nedeljko @ 21.10.2010. 18:55 ] @
Citat:
Impaler: sto ako sam pisao kod u opcod-u , onda moj software nikada ne moze biti otvoren?


Pa, ne može. To više nema veze sa definicijom otvorene platforme, jer govoriš o softveru, a ne o platformi.
[ mmix @ 21.10.2010. 19:28 ] @
Da, Mono.NET nije .NET, to je jedna od CLI interpretacija, ona koja pokusava da implementira i sam framework (class library ako hoces) koji nije deo CLI specifikacije pa zato zbunjuje ljude. Framework i CLI nisu istu, tj malo plasticnije mscorlib je implementacija CLIa, System.Forms je deo frameworka. Pitanje je naravno sta ce ti bas pa CLI desktop implenetacija bez class lib-a ali to pitanje vec nema veze sa ovom pricom.
[ Nedeljko @ 21.10.2010. 20:03 ] @
Za mene .NET znači CLI+Frejmwork, jer je tek to kompletna platforma koja omogućava programima da rade. Mono.NET je jedna od implementacija.
[ mmix @ 21.10.2010. 21:29 ] @
Koji tacno framework i gde je opis te "platforme"? Da te podsetim Mono nema sve klase koje ima .NET (WCF, WWF, EF), niti .NET ima sve klase koje ima Mono (Gtk i indirektno Qyoto, Cocoa#, wxNet). Da su implementacija iste platforme i IL bi bio 100% portabilan a nije.

To sto se veliki deo classliba poklapa ne znaci da su implementacija iste definisane platforme, ne postoji specifikacija ni standard za framework. Situacija sada je da .NET uvodi klase, Mono ih prati sem za GUI toolkite gde MS nema nikakav interes da prati jer ne podrzava Linux/Mac kroz .NET.

U to ime vidim da je izasao Mono 2.8 i da je najobuhvatniji do sada. Vreme za update
[ vilyu @ 21.10.2010. 21:49 ] @
Citat:
behemoth78: Aplikacije uopste ne moraju da se "skidaju" sa Marketa, imas mogucnost da bilo koji program skines direkt na telefon bilo gde sa neta, ili da preuzmes na racunar i odatle instaliras ili prebacis na fon. Takodje ne moras da definises svoj Google nalog niti ista slicno - jednostavno odaberes "skip" ako neces. Na Androidu nema toga sto moras da uradis. Ko god to tvrdi, nije koristio ovaj OS.

Mozda nisi video moju poruku sa prve strane. Na Androidu 2.1 nisam mogao da download-ujem program sa I-Nigma-inog sajta, dakle van Market-a, jer je iskakala nezaobilazna poruka da povezem telefon sa Google nalogom. Bile su ponudjene samo dve opcije: povezivanje i odustajanje od download-a.
[ mmix @ 21.10.2010. 21:51 ] @
Zar nije to do samog deva?
[ behemot78 @ 21.10.2010. 22:39 ] @
Citat:
vilyu: Mozda nisi video moju poruku sa prve strane. Na Androidu 2.1 nisam mogao da download-ujem program sa I-Nigma-inog sajta, dakle van Market-a, jer je iskakala nezaobilazna poruka da povezem telefon sa Google nalogom. Bile su ponudjene samo dve opcije: povezivanje i odustajanje od download-a.
To ti nisi dobro razumeo. I-nigma sajt ne nudi preuzimanje aplikacije, vec samo redirektuje na Market - zato ti je bio potreban Google nalog. Dakle, jos jednom - ako se na bilo kom web sajtu/forumu nalazi fajl koji zelite da instalirate (a ne link ka Marketu), mozete ga preko nekog od browsera preuzeti i nakon toga instalirati.

Isto vazi i za ostale tvoje zamerke sa prve strane.
[ Nedeljko @ 22.10.2010. 00:05 ] @
Citat:
mmix: Koji tacno framework i gde je opis te "platforme"? Da te podsetim Mono nema sve klase koje ima .NET (WCF, WWF, EF), niti .NET ima sve klase koje ima Mono (Gtk i indirektno Qyoto, Cocoa#, wxNet). Da su implementacija iste platforme i IL bi bio 100% portabilan a nije.


Ti pišeš o praktičnim problemima kompletnosti Mono implementacije, što nema veze sa pitanjem platforma != softver.

Citat:
vilyu: Mozda nisi video moju poruku sa prve strane. Na Androidu 2.1 nisam mogao da download-ujem program sa I-Nigma-inog sajta, dakle van Market-a, jer je iskakala nezaobilazna poruka da povezem telefon sa Google nalogom. Bile su ponudjene samo dve opcije: povezivanje i odustajanje od download-a.


Evo, ja ću specijalno zbog tebe da napišem "Zdravo, svete!" Android aplikaciju, koja će tražiti od tebe povezivanje sa gugl nalogom. No, Android platforma time neće postati ni otvorenija ni zatvorenija.
[ vilyu @ 22.10.2010. 09:23 ] @
Citat:
behemot78: Isto vazi i za ostale tvoje zamerke sa prve strane.

OK. Ocigledno mi trebaju dodatna objasnjenja. Kako se tu uklapaju stavke koje sam naveo:
- kad hoces da ukljucis mrezno lociranje, iskoci prozor u kom pise da ce dok je opcija ukljucena Google-u biti anonimno slati moji podaci o lokaciji, cak i kad su sve druge aplikacije iskljucene; odbijes li slanje, opcija se iskljuci
- ako iskljucis pozadinsku sinhronizaciju iskoci prozor da ce neke aplikacije ipak i dalje moci da koriste pozadinsku sinhronizaciju
[ z@re @ 22.10.2010. 11:58 ] @
Otvoreni hardverski sistem ima javno dostupne specifikacije. IBM PC je bio otvoreni hardverski sistem, i zato su ga isklonirali, i zato je uspio kao platforma jer je svatko mogao radit periferije i dodatke za njega, bez troskova licenciranja i gluposti, za razliku od modela tadasnje konkurencije.

Otvoreni operativni sistem jeste onaj koji ima javno dostupnu dokumentaciju svojih APIa i interfejsa, tako da bilo tko moze napravit userland ili kernel program na njemu. Danas su svi veliki PC operativni sistemi otvoreni.

Apple-ov iPhone OS nije otvoren, zato sta sam Apple postavlja limite na distribuciju softvera.
Dakle Mate ne moze Anti napravit program za iPhone zato sta Mate mora Anti poslat program preko Applea.

U ovom pogledu je iPhone OS najgori.
[ behemot78 @ 22.10.2010. 14:47 ] @
Citat:
vilyu:- kad hoces da ukljucis mrezno lociranje, iskoci prozor u kom pise da ce dok je opcija ukljucena Google-u biti anonimno slati moji podaci o lokaciji, cak i kad su sve druge aplikacije iskljucene; odbijes li slanje, opcija se iskljuci
Prvo, i tu imas mogucnost da odbijes ili prihvatis. Zasto ti uopste treba tako nesto (ja znam zasto meni treba )? Elem, ko ne zeli da ga Google locira, nece koristiti ovu opciju i to je to. Ne znam da li si svestan da si i na ovom forumu podlozan pracenju, npr. ES prikuplja podatke o OS-u koji koristis, provajderu, IP adresi, i te podatke moze svako videti. Zatim, kada surfuješ netom, razni sajtovi koriste "tracking cookies". Itd. Zasto ti je ovo toliko cudno kad se desava na telefonu, a na racunaru ti je to normalna stvar? Jos nesto, postoje aplikacije koje sprecavaju bilo kakav saobracaj koji ti ne zelis, npr. ovaj firewall: http://code.google.com/p/droidwall/.

Citat:
vilyu: - ako iskljucis pozadinsku sinhronizaciju iskoci prozor da ce neke aplikacije ipak i dalje moci da koriste pozadinsku sinhronizaciju
To se odnosi na odredjene opcije/aplikacije. Npr. Exchange mail, Google (Gmail, kontakti, kalendar), vesti, berzu, vreme. Ispod te stavke nalaze se upravo pojedinacne opcije (jos jednom - Google, vesti, vreme... - zavisi sta si sve definisao) koje mozes iskljuciti ili ukljuciti. Tako stavka "background data" moze biti ukljucena, a korisnik moze sam definisati npr. da se Exchange, Google i Weather u svakom trenutku mogu azurirati, a da recimo vesti i berzu iskljucivo manuelno azuriras. Tako sam ja podesio. Ako zelis da nijedna aplikacija nema pristup internetu, dovoljno je da u Wireless & Networks odstikliras "Mobile network" - time ces sve programe onemoguciti da pristupe netu. Naravno, pod uslovom da (opet u Wireless & Networks) nemas ukljucen Wi-Fi. Ako su Wi-Fi i Mobile Network iskljuceni, nema nacina da se bilo sta azurira/pristupa webu. Pored ovoga, postoje razne aplikacije koje se mogu instalirati a koje sprecavaju jednim klikom bilo kakav saobracaj tj. prenos podataka.

[Ovu poruku je menjao behemot78 dana 22.10.2010. u 17:25 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao behemot78 dana 22.10.2010. u 22:22 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao behemot78 dana 22.10.2010. u 22:25 GMT+1]
[ Nedeljko @ 22.10.2010. 16:17 ] @
Kada sam kupio moj tošiba laptop, dobio sam uz njega garanciju čiji je jedan deo bio da će mi u slučaju krađe laptopa tošiba pomoći da ga pronađem. No, za to je bila neophodna registracija. Da li je time moja privatnost ugrožena? Ne, jer ja nisam morao da se registrujem, s tim što onda taj deo garancije otpada, a ostali i dalje važe.

Isto ti je i ovde. Bez gugl naloga možeš koristiti one funkcije za koje on nije potreban, a tamo gde se nalog suštinski koristi, naravno da moraš da se povežeš sa njim. To nema veze sa otvorenošću sistema.
[ vilyu @ 23.10.2010. 00:32 ] @
@behemot78: Mislim da postoji razlika izmedju podataka koje ostavljam kad surfujem i moje fizicke lokacije u svakom trenutku. Cak i ako ne razmisljam u pravcu da dok drugi moraju da crawl-uju, Google ima sve objedinjeno i kod sebe. Uostalom, to je pitanje licnog osecaja. To sto imam mogucnost da odbijem je potpuno besmisleno, ako mi OS ne dozvoljava da koristim funkciju uredjaja na kome se vrti.

@Nedeljko: U pravu si. U pitanju je onda lose odradjen usability, te sam svojim porukama otisao u off topic. Mislim, ukljucim prvi put telefon, i iskoci mi gomila vec instaliranih aplikacija za koje treba da pristanem na Terms of Use i povezujem telefon s Google nalogom. Sta ce one na mom telefonu!? Mora covek da hakuje onaj browser da provali da na sajtu ne stoji download link, nego link ka marketu i Terms of Use.

Doduse, tu je sigurno i Samsung imao udela. Stalno iskace poruka:
- Imate 12 novih aplikacija za download
- Dobro, smorio si vise, daj da vidim
- Da li pristajete na Terms of Use?
- Ma ostavi me na miru
- Imate 12 novih aplikacija za download

Jeste interesantna igracka, ali zaista uzivam u koriscenju starijih telefona, koji jednostavno rade to sta zelis. Bez podmetanja svojih "otvorenih" programa i "krajnje jednostavnih" fazona za zaobilazenje.