[ ackopk @ 21.10.2010. 18:16 ] @
Pozdrav svim forumasima.


Ucenik sam cetvrte godine tehnicke skole, smer masinski tehnicar za komp. konstruisanje. Prvo smo radili nesto u auto cadu, onda smo poceli sa Pro Desktopom a u trecoj i cetvrtoj radili SolidWorks.

Sve sam to savladao. U SolidWokrsu znam skoro sve da uradim, mislim sa njegovim mogucnostima. Prosle godine sam trebao da idem na takmicenje u modeliranju ali sam odustao zbog ne slaganja sa profesorom. Moj nacin rada i njegov se ne poklapaju uopste...

Zeleo bih da krenem sa ucenjem 3ds max-a ali ne znam odakle da pocnem.?!?!?!?!


Imam ubacen 3ds max 2010.


Gledao sam tutorial u maxu za onu sahovsku figuru. Pivot... Uradio sam je par puta kako bi zapamtio postupak. Sad sam malo shvatio i radio jos nesto na tom principu ali ne znam sta dalje... Ne znam mogucnosti 3dmaxa... Mislim znam sta ispadne na kraju kad imas znanje ali ne znam kako stici do toga.!


Malo se i bunim sa komandama... Nema komandi na koje sam naviko u SolidWorksu.


Znam da je 3dsmax prilicno obiman ali bih voleo vase savete i upute kako krenuti. Imam neke video tutoriale ali nisam pokusavao da radim jer jos uvek nisam na tom nivou (modeli nisu bas pocetnicki).


Svaki predlog i savet su dobrodosli.!


Renderovanje, modelovanje, animacije...



Pozdrav svima.!


Ackopk.


[ anon248868 @ 21.10.2010. 18:58 ] @
Pa posto imas vec iskustva u ostalim programima MAX ti nece biti neki problem! Ja kada sam pocinjao isto je to bilo preko tutorijala!
Preporucujem ti da krenes neki veci model (npr. Automobil) naravno preko video tutorijala<ako oces da ti nadjem linkove za dl javi>

Ja sam izvlacio iz raznih tutorijala ono najosnovnije tako da sam napravio malu skriptu evo linka

[Ovu poruku je menjao vlada.djura dana 21.10.2010. u 20:18 GMT+1]
[ ackopk @ 21.10.2010. 19:18 ] @
I ja mislim da nebi trebao biti problem. Evo uradio sam neku prostu animaciju u maxu da vidim kako to radi.


Tutoriale imam. I moj drug hoce da pocne da se zanima sa maxom. Nasao je tutoriale od 40 DVD-a...!!


Ali mozes da mi preporucis neki tutorial naravno. Nesto sa cime bih poceo.


Nece da mi otvori ovaj pdf. Izbaci ga na elitesecurity.



Ubacio sam VRAY i imam jedno 200mb materijala za renderovanje.



Jel nema gotovih scena za renderovanje kao u SolidWorksu.? Moram sve sam da pravim.




Daj neki model da se zanimam da pravim nesto veceras.!



Pozdrav.!


Ackopk.
[ anon248868 @ 21.10.2010. 19:24 ] @
Izmenio sam link!

Pa ja sam odmah poceo na krupno:D

Evo linkova za modelovanje automobila

http://www.hotfilesearch.com/download/33517891-Digital.tutors.Automotive.Modeling.in.3ds.Max.part01.rar.html
[ ackopk @ 21.10.2010. 19:36 ] @
Nemam trenutno adsl pa ne mogu da skinem.


Jel imas neki tutorial za nesto manje a zanimljivo. Do par mb.


Pozdrav.!


Ackopk.
[ ackopk @ 21.10.2010. 19:39 ] @
Pa mi smo ladno isto godiste.?!?! :D :D :D



U koju skolu ti ides.?


Daj neki jednostavniji model da radim.


Pozdrav.!


Ackopk.
[ anon248868 @ 21.10.2010. 19:45 ] @
Evo nesto meni zanimljivo jer moze dosta opcija da se protumace!

http://www.polygonblog.com/texturing

http://www.3dmotive.com/product-udk-lightmaps

preporucujem ti http://www.3dtotal.com/tutorial/3d_studio_max/creating_a_exhaust_backbox/twin_exhaust_backbox_01.php

Ovo sam naso na brzinu!
[ ackopk @ 21.10.2010. 19:57 ] @
Ti meni napisa linkove al ja nisam na tom nivou.!!! Onaj auspuh nije los al meni treba tutorial za pocetnike. Kliknu tu klikni ovde.

Ja ne znam ni koje sve komande ima u 3dmaxu.!?!?


Kapiras.?!


Ne mogu da gledam sada video tutoriale jer nemam adsl.





Pozdrav.!



Ackopk.

[ anon248868 @ 21.10.2010. 20:05 ] @
OK
Probaj da uradis tutorijale koji idu uz max! Tu mozes naci svaka opcija za sta sluzi!
Ako oces ja cu napisati nesto kratko veceras ono bas od nule "Kliknu tu klikni ovde"
Ali procitaj onaj prvi link sto sam ti dao u prvom postu tu je vecinom upoznavanje sa programom!

Proveri pp!

Pozzzz

[ ackopk @ 21.10.2010. 20:17 ] @
Napisi nesto kratko.



Citam...



Pozdrav.!


Ackopk.
[ LuckyBug @ 21.10.2010. 21:17 ] @
Lepo ti je covek napisao, prodji zvanicnu dokumentaciju prvo,tamo pise apsolutno sve, svaka opcija, cemu sluzi ...
Tutorijale gledaj iskljucivo od Gnomon Workshopa, 3dBuzz, fxphd... Digital Tutors nikad, puni su netacnih i povrsnih informacija, pa ces po starom obicaju platiti na cupriji a na mostu ces se prosvercovati.
Pazi i sta i od koga citas po netu, prvo se raspitaj ko je doticni jer u vecini slucajeva samo pocetnici pisu iste, i jako grese, uglavnom.
[ ventura @ 21.10.2010. 21:19 ] @
Ako misliš da ti ta veština kasnije bude korisna u životu, da sa njom nešto i zaradiš, onda ti je bolje da se držiš solidworksa nego tih hobi varijanti 3dmax/maya/rhino i sl...
[ ackopk @ 21.10.2010. 21:22 ] @
SolidWorks poznajem u prste.



Hteo bih nesto vise. Smatram da je 3dsmax ipak nesto vise.!



A voleo bih da nadjem posao za solidworks ali kao i sve u nasoj drzavi tesko.!




Pozdrav.!


Ackopk.
[ ventura @ 22.10.2010. 10:21 ] @
Ne valja ti ta logika... Prvo 3dmax je hobi varijanta... Što se tiče posla pre ćeš pronaći posao kao početnik sa solidworksom nego kao ekspert u 3dmax-u... I verovatno bi bio više plaćen kao solid početnik nego 3dmax expert...

Što se tiče konkretnog posla danas u Srbiji, ako solidno poznaješ solidworks, možeš opušteno sutra da nađeš posao od 500-600 evra mesečno u masi firmi... Ako još imaš i malo mašte pa umeš i da kostruišeš sklopove lepo, tu ti je 1000+ evra samo početak..
[ Shadowed @ 22.10.2010. 10:41 ] @
Zavisi sta mu je cilj. Posao ili neki odredjeni posao. Max i SW su razlicite kategorije i koriste se u razlicitim poslovima (ok, u nekim slucajevima moze biti preklapanja).
[ LuckyBug @ 22.10.2010. 11:01 ] @
Sve je to relativno, ne treba generalizovati situaciju.
Ja znam pojedine prijatelje koji dzabe udaraju vec mesecima na vrata raznoraznih biroa, sa svojim znanjem solidworksa i sl. programa, a u medjuvremenu nose gajbice.
Sa druge strane postoje i oni neki koji znaju ( mada poznaju je bolji termin, jer se ne slazem sa tezom eksperti, ima par eksperata na polju XSI-a i Maye, za Max slabije ) te programe koji su "hobi", i uzimaju sa svojim studijima 60-120K mesecno.
Opet ima i onih izmedju kojima solidno poznavanje istih nije donelo neku korist, ali to ne znaci da je nemoguce uspeti na obe strane i ne znas dok ne probas.
Nista nije tako crno belo.


[Ovu poruku je menjao LuckyBug dana 22.10.2010. u 12:14 GMT+1]
[ ackopk @ 22.10.2010. 13:24 ] @
Citat:
ventura: Ne valja ti ta logika... Prvo 3dmax je hobi varijanta... Što se tiče posla pre ćeš pronaći posao kao početnik sa solidworksom nego kao ekspert u 3dmax-u... I verovatno bi bio više plaćen kao solid početnik nego 3dmax expert...

Što se tiče konkretnog posla danas u Srbiji, ako solidno poznaješ solidworks, možeš opušteno sutra da nađeš posao od 500-600 evra mesečno u masi firmi... Ako još imaš i malo mašte pa umeš i da kostruišeš sklopove lepo, tu ti je 1000+ evra samo početak..



Daj boze da mogu da nadjem. Da mi ne bude uzaludno sto sam 4 godine isao u skolu (plus fakultet koji planiram da upisem).




Da iskren bude ja od modeliranja u Srbiji ne ocekujem ama bas nista....

Kad bi mi sada neko ponudio da radim za 1 evro po satu bio bih presrecan. Moj drug me pita znas li ti koliko se to placa, nisi valjda budala da radis za toliko....

Znam ja ali to u Srbiji ne pije vodu.

Ja bih bio zadovoljan kada bih zaradjivao i taj 1 evro po satu.... Da imam veceras da popijem par pica.... A to 1k+ evra... Mogu samo da sanjam....


Ja mislim da sam sasvim realan.?! Zar ne.?



Inace radio sam nesto malo sinoc u maxu, neku prostu animaciju i neki model. Cisto da pohvatam komande.!



Pozdrav.!


Ackopk.
[ joXit @ 22.10.2010. 18:02 ] @
Citat:
ventura: ...Prvo 3dmax je hobi varijanta...

c c c koja odvala...
To ti je isto ko da si rekao budi tesar, stolar ti je hobi varijanta.
Mesas stvari burazere.
[ ackopk @ 22.10.2010. 18:06 ] @
I ja mislim...

Program u koji se rade animacije za film i tv nikako ne moze da bude hobi.!!!???



Pozdrav.!


Ackopk.
[ LuckyBug @ 22.10.2010. 18:11 ] @
Pre svega se rade za tv, print, igre.

[Ovu poruku je menjao LuckyBug dana 22.10.2010. u 19:25 GMT+1]
[ ventura @ 22.10.2010. 18:27 ] @
Citat:
joXit: c c c koja odvala...
To ti je isto ko da si rekao budi tesar, stolar ti je hobi varijanta.
Mesas stvari burazere.

Ne mešam.

3D Max modelar ti je nešto kao crtač stripova, vajar, umetnik neke vrste... Svi znamo da umetnici nisu umetnici jer hoće time da zarade, već su umetnici jer to vole... A kad neko radi nešto što voli, onda mu nije bitno koliko je plaćen jer voli to što radi.. A onaj kome treba rad umetnika to zna, pa ih ne plaća ništa više od najosnovnijeg minimuma...

Dakle to je shitty posao... Da ne pričam o tome da je tu bitnije imati 'žicu' u glavi nego tehničke veštine, tako da ako nekome fali žica, treba jako puno rada da se približi nekome sa talentom.. Što znači da je neisplativo...

Ali ajde, voljan sam da me razuverite argumentima, ajmo da vidimo koliko novca zaradi prosečna osoba crtkajući animacije u 3D Maxu/Maya/Lightwave, a koliko neko sa modeliranjem u Autocadu/SolidWorksu/ProE/Catia i sl.
[ LuckyBug @ 22.10.2010. 18:47 ] @
Dobio si odgovor da radeci u nekom od tih umetnickih programa mozes da zaradis sasvim dovoljno, preterano, ili nista.
Sigurno je unosnije biti direktor banke ili broker, stomatolog, makro ... ali i u tim profesijama takodje imas manje i vise uspesne.
[ labicko1 @ 22.10.2010. 20:18 ] @
po tvome zidar zaradjuje vise od dizajnera, njegov posao je jednostavan, netreba da bude krejativan i zato on mnogo lakse nalazi posao i samim tim zaradjuje vise.

Pisao sam mnogo puta ovde, to kolko si dobar radnik i kolko si kreativan neznaci puno ako neznas prodati svoj rad. Imas negde temu gde se diplomirani ekonomisti zale kako moraju da rade za coveka koji je poceo sa prodavanjem gaca na pijaci, dzabe diploma, dzabe ucenje kad imas nesto u sebi sto te koci, pa te prodavac gaca moze kupiti za nikakve pare.

Inace u slucaju da si umetnik koji zna da proda rad zivot ti je mnogo lepsi nego da se bavis bilo cime, za jedan mesec mozes zaraditi godisnju platu fizikalca u CAD programu. Biti uspesan umetnik to je elita, biti uspesan radnik je samo srednja klasa. Uvek je tako bilo i uvek ce tako biti.

Sada nemoj te me pogresno shvatiti, nije svaki umetnik uspesan kao niti je svaki radnik dobar.

[ joXit @ 22.10.2010. 20:22 ] @
Citat:
ventura: Ne mešam.

3D Max modelar ti je nešto kao crtač stripova, vajar, umetnik neke vrste... Svi znamo da umetnici nisu umetnici jer hoće time da zarade, već su umetnici jer to vole... A kad neko radi nešto što voli, onda mu nije bitno koliko je plaćen jer voli to što radi.. A onaj kome treba rad umetnika to zna, pa ih ne plaća ništa više od najosnovnijeg minimuma...

Dakle to je shitty posao... Da ne pričam o tome da je tu bitnije imati 'žicu' u glavi nego tehničke veštine, tako da ako nekome fali žica, treba jako puno rada da se približi nekome sa talentom.. Što znači da je neisplativo...

Ali ajde, voljan sam da me razuverite argumentima, ajmo da vidimo koliko novca zaradi prosečna osoba crtkajući animacije u 3D Maxu/Maya/Lightwave, a koliko neko sa modeliranjem u Autocadu/SolidWorksu/ProE/Catia i sl.

Ok. Ovako te makar razumem. Postujem stav ali se ne slazem. (to manje vise vazi za sve struke i za bilo koju radnu poziciju. Svako se moze naci u tom sablonu. Deplasirana floskula.)
Ja sam ti skrenuo paznju i ne nameravam da te usmerujem. Na kraju ce prica zavrsiti na nekoj politici ili necim sto je totalno ne vazno za temu.
Poz.
[ ventura @ 22.10.2010. 20:28 ] @
Citat:
labicko1
Inace u slucaju da si umetnik koji zna da proda rad zivot ti je mnogo lepsi nego da se bavis bilo cime, za jedan mesec mozes zaraditi godisnju platu fizikalca u CAD programu. Biti uspesan umetnik to je elita, biti uspesan radnik je samo srednja klasa. Uvek je tako bilo i uvek ce tako biti.

Upravo o tome i pričam. Najbolji u svakoj oblasti zarađuju velik novac, ali je pitanje šta je sa ostalima... Dakle prosečan radnik koji je ekspert za 3DMax/Maya ili prosečan radnik ekspert za Solidworks/Autocad/ProE... Ko više zarađuje, i ko lakše može da nađe posao?
[ SreckoMicic @ 22.10.2010. 22:36 ] @
Lakse moze naci posao onaj ko radi u 3dsMax, pa cak i ovde kod nas. Meni se cini da su ljudi koji rade u Solidworksu, tj zaradjuju radeci na njemu, uglavnom inzenjeri i oni nisu dobro placeni zato sto dobro rade u Solidu vec zato sto su dobri inzenjeri, nekako im Solid dodje kao plus na ono sto znaju. Sa Max-om je ipak stvar malo drugacije, jednostavno imas mnogo vise pravaca u kojima se mozes specijalizovati, game, film, animacije, vfx, vizualizacija ....
[ ackopk @ 23.10.2010. 10:21 ] @
Tacno tako, inzenjer.

Konstruises neki sklop, napravis i sastavis u solidu, vidis kako i sta izgleda i dali ima nedostataka, od modela napravis tehnicku dokumentaciju za proizvodnju delova.!


To u maxu ne moze... ali je solid ogranicen na masinske delove. Nisam video ni jedan ozbiljan projekat neceg drugog.! A u maxu ladno moze film da se napravi... ko zna naravno.. Koga ne mrzi neka potrazi na youtube.com Pantural(ako vec niste).



Pozdrav.!


Ackopk.
[ LuckyBug @ 23.10.2010. 12:25 ] @
Pantural nije film, on nema pricu vec je situacija u formi kratkog videa, cak nije ni relevantan jer je gomila flyovera koji su se renderovali duze nego sto je nastajao svet.
Porazno je sto ljudi misle da im alat moze pomoci da postanu bogom dani umetnici, puno srece u tome ali vam 3dsoftver nece pomoci u tome a ni pogresni uzori, morate nauciti sta je kvalitetno a sta je eye candy jer ce vas to definisati kao onog koji radi za saku pirinca odnosno onog koji zivi od svog posla.



[Ovu poruku je menjao LuckyBug dana 23.10.2010. u 14:05 GMT+1]
[ ackopk @ 23.10.2010. 15:46 ] @
Nisi razumeo sustinu...

Ja ne ucim max kako bih preko noci postao kao neki kvazi umetnik.

Ja hocu da ucim max zato sto mi pruza mogucnost modeliranja, animacije i renderinga na vecem nivou nego solid.
Solid je ogranicen na masinske delove. Ne kazem da ne moze al je teze nego u maxu. U solidu moram da odradim 10 postupka dok u maxu razvucem poligon kako hocu.


Pozdrav.!

Ackopk.
[ draganing @ 23.10.2010. 16:50 ] @
Upravu si da sto se tice animacije,renderinga, tekstura, specijalnih efekata da je bolji max,maya,.... ali sto se tice modelinga tu su zakomplikovali nacisto.
Uzmi da u bilo kom inzenjerskom CAD-u nesto nacrtas i to isto nacrtaj u max-u videces koliko je lakse recimo crtati u solidworksu.
A sto se tice crtanja nekih slobodnih formi takodje inzenjerski programi imaju module u kojima se moze povrsina slobodno pomerati kako se zada.
Ja bi pre crtao auto u recimo solidworksu a render i animaciju odradio bi u mayi. Ucio sam i ja mayu preko tutorijala ali auto se dosta brze nacrta u Catiji ona ima module za povrsine koji su odlicni.....

Glavna odlika ovih dizajnerskih programa je nepreciznost, ima li u maxu recimo komanda da iskotiras neku liniju, duzinu, pa da promenom kote promenis duzinu linije?

Po meni pre bih crtao onaj svajcarski nozic iz tutorijala u nekom solidworksu nego u maxu.
Ali opet kada se naviknes na okruzenje programa max,maya,..... onda ti nacin modelinga i ne smeta mnogo.

Uci sve znanje nece da skodi................
[ Brucelee @ 23.10.2010. 17:13 ] @
Pozdrav,
prvo moras da skines kopiju sa neta i krek za nju. Zatim pratis upustva instalacije i kad to zavrsis retardiras komp i onda pocnes da se zezas tj. da radis.
[ ackopk @ 23.10.2010. 18:04 ] @
Citat:
Brucelee: Pozdrav,
prvo moras da skines kopiju sa neta i krek za nju. Zatim pratis upustva instalacije i kad to zavrsis retardiras komp i onda pocnes da se zezas tj. da radis.



...fala... to zaista nisam uspeo da skapiram, vidim ja da mi nesto fali.



Citat:
draganing: Upravu si da sto se tice animacije,renderinga, tekstura, specijalnih efekata da je bolji max,maya,.... ali sto se tice modelinga tu su zakomplikovali nacisto.
Uzmi da u bilo kom inzenjerskom CAD-u nesto nacrtas i to isto nacrtaj u max-u videces koliko je lakse recimo crtati u solidworksu.
A sto se tice crtanja nekih slobodnih formi takodje inzenjerski programi imaju module u kojima se moze povrsina slobodno pomerati kako se zada.
Ja bi pre crtao auto u recimo solidworksu a render i animaciju odradio bi u mayi. Ucio sam i ja mayu preko tutorijala ali auto se dosta brze nacrta u Catiji ona ima module za povrsine koji su odlicni.....

Glavna odlika ovih dizajnerskih programa je nepreciznost, ima li u maxu recimo komanda da iskotiras neku liniju, duzinu, pa da promenom kote promenis duzinu linije?

Po meni pre bih crtao onaj svajcarski nozic iz tutorijala u nekom solidworksu nego u maxu.
Ali opet kada se naviknes na okruzenje programa max,maya,..... onda ti nacin modelinga i ne smeta mnogo.

Uci sve znanje nece da skodi................



Sad bih i ja pre crtao u solidu. Znam da radim u njemu i nije mi problem da impovizujem sa komandama. Znam da ih koristim sto bi ja rekao.!

Moram da potrazim te module. Za neki dan ubacujem solid 2010.


Naravno, nece nikad biti na odmet da znas i vise nego sto ti treba. Solid cu usavrsavati vremenom a max pocinjem da ucim.

Ipak su animacije u njemu realne, ima vise mogucnosti.

Pokusao sam da iz solida ubacim model u max ali ne ispadne dobro. Koristio sam .igs format.


I jos nesto... nasao sam veoma malo realnih modela za solid. Nasao sam par slika na zvanicnom sajtu, ostalo je smesno. Izgledaju kao one prve igrice, automobili kockasti, ljudi malo bolji od cica-glise.! Mislim znam da se solid ne koristi za pravljenje igrica ali je ipak softver za 3d modeliranje.


To jedino moze da znaci da solid nije pogodan za modeliranje realnih modela. A i to sto sam nasao ne moze da pridje maxu.


Nece biti na odmet ucenje maxa.!



Pozdrav.!


Ackopk.




[ joXit @ 23.10.2010. 19:54 ] @
ackopk

Vidim pominjes modeliranje u maxu ali je veci akcenat na animaciji. Ako ti je animacija vise potrebna, bolje kreni mayu.
[ ackopk @ 23.10.2010. 20:18 ] @
U principu nije samo animacija.


Podjednako mi je bitno modeliranje, animiranje, renderovanje.!


Nisam nikad gledao radove koji su radjeni u mayi.


Da skratim... potrebno mi je sto relanije renderovanje i sto realniji modeli. Kako staticnih slika tako i animacija.!


Naravno da ce kvalitet zavisiti od mene ali meni treba program koji to moze najbolje da isprati tj. ima mogucnosti.

"Znam" da najbolje renderovanje daje vray. Znam da postoji vray za max a gledao sam radove u maxu. Zato sam se i odlucio za max.




Pozdrav.!


Ackopk.
[ LuckyBug @ 23.10.2010. 22:15 ] @
Ok je Vray za to sto tebi treba ali da je najbolji nije, imas sirok spektar razlicitih rendera a njegova upotreba pokriva samo jedan deo, u svojoj osnovi on je lose resenje za neke vece i ozbiljnije projekte, ali je za malu produkciju prihvatljiv, bas kao i Max.
Sa tim da ako odmah krenes sa njim neces nikada shvatiti neke druge principe i znaces naopako kako se radi posao, mozda ti se cak o glavu kad tad.


[Ovu poruku je menjao LuckyBug dana 24.10.2010. u 00:57 GMT+1]
[ ackopk @ 24.10.2010. 17:32 ] @
I... jel da krecem sa maxom ili ne.?!



I sta drugo.?



Pozdrav.!


Ackopk.
[ draganing @ 24.10.2010. 21:27 ] @
Naravno,Naravno,Naravno,Naravno,Naravno,Naravno,Naravno,kada savladas njega pa ces ove druge dizajnerske programe veoma lako nauciti, pod uslovom da si uporan.
Najbolje je da tacno uradis isto ono sto taj u tutorijalu uradi bez eksperimentisanja a posle ako imas vremena da proucavas komande kada shvatis sustinu............
[ LuckyBug @ 24.10.2010. 21:31 ] @
Ja sam mislio da si vec krenuo, tako da sto da ne, samo ne veruj svemu sto kazu, narocito online tutorijalima, ako bas mora tako I nikako drugacije prvo proveri ko je doticni, najgore je pogresno nauciti; i naravno konsultuj zvanicnu help pre svega.
[ dzoni03 @ 25.10.2010. 00:02 ] @
da li zna neko gde se moze skinuti Movie Reshaper ?
[ ackopk @ 25.10.2010. 00:24 ] @
Ma ja sam poceo sa ucenjem nego pitam da znam dali da bataljujem dok jos ima vremena.




Pozdrav.!


Ackopk.
[ deepwhite @ 25.10.2010. 00:54 ] @
Ja mislim bas nasuprot od Venture. Modelar u maxu je vise fizikalac nego umetnik. Ja sam odustao od modelovanja bilo koje vrste iz tog razloga, izuzetno dosadan i vrlo naporan posao. Takodje se moze lepo zaraditi, i vise nego lepo, ali moras da nadjes ili dobru firmu ili da se probijes kao freelancer. Znam i jedne i druge koje sasvim dobro zaradjuju.

Mali savet:
- nauci sta koji modifikator radi i zavrsio si 90% ucenja.
[ ackopk @ 25.10.2010. 09:28 ] @
Citat:
deepwhite: Ja mislim bas nasuprot od Venture. Modelar u maxu je vise fizikalac nego umetnik. Ja sam odustao od modelovanja bilo koje vrste iz tog razloga, izuzetno dosadan i vrlo naporan posao. Takodje se moze lepo zaraditi, i vise nego lepo, ali moras da nadjes ili dobru firmu ili da se probijes kao freelancer. Znam i jedne i druge koje sasvim dobro zaradjuju.

Mali savet:
- nauci sta koji modifikator radi i zavrsio si 90% ucenja.



Upravo o tome pricam.!


Pozdrav.!

Ackopk.
[ abishai @ 26.10.2010. 04:13 ] @
@draganing

Ne mozes porediti te programe. Ne mozes porediti Solid i Autocad sa Maxom, Mayom, XSI... To su dva razlicita sveta otprilike. Zavisi sta ti za koje potrebe treba, u njima i ne treba da bude "precizno" modelovanje, vec je potrebna sloboda, jer je tu kreativnost malo bitnija nego savrsen tehnicki model, koji je precizan u milimetar.

@ackopk
Da li da ucis max, mayu... pa... rekao bih ti da je svejedno (i jeste sa jedne strane), ali ipak mozda nije lose da bacis pogled na oglase bukvalno i vidis sta se uglavnom trazi. Ja recimo radim u Max-u prvenstveno, ali evo trenutno mi je potrebna maya zbog posla gde sam i zbog pipeline-a, zelim da se prebacim (i verovatno hocu), ali iskreno kada dosta upoznas jedan program, smoris se malo sa prebacivanjem, trebas da izbacujes animacije, a ti trazis opcije po programu 2 dana. Ali kasnije je uvek dobro znati vise programa.

Druga stvar, recimo modelovanje... veruj mi da ti je to otpirlike svejedno gde ces raditi, samo je pitanje koji ce ti koliko lezati, tacnije u nekom programu ces dosta brze modelovate nego u drugom, ali za modelovanje su ti potrebna tipa 3 tool-a i to je to, mozes uzeti neki program pre 5 godina od 5 mb-a i modelovati sta hoces (ja sam prvenstveno modelar inace i radio sam u timovima gde je moje bilo da modelujem). Ono sto ce te kociti izmedju tih prebacivanja jeste ako se prebacujes sa jednog rendera na drugi, partikli verovatno (mada ja ne radim mnogo sa njima, tj. nisam ih probao u jos nekim programima).

Takodje tu je i animacija, mada svako ko krece prvo se uhvati modelovanja (sto je normalno), ali razmisli, mozda ti animacija vise lezi, mozes krenuti sa rigovanjem, animacijom i to je veoma interesantno. Sto se tice zarade od svega toga, ona je dobra, ali preko uglavnom. I kod nas ako si dobar bices fino placen, ali je problem sto prvo ce ti trebati dooosta vremena da naucis nesto, zatim ces morati da se "probijes" malo, da izbacis malo bolje radove pa uz i malo srece krenuces.

Sto se tice vray-a uglavnom ga koriste za arh kod nas, mada vidim da sve vise pocinju i ostali da ga koriste, poslednja verzija je dosta bolja. Inace je uzas za animaciju, barem ovaj "stariji" (evo, upravo pizdim danima :)). Inace nije najbolji, svaki je dobar na svoj nacin, cak sta vise mray je po meni zesci, a imas i final render itd...

I da, sto se tice posla modelara, ako te smara bice ti veoma dosadan, da ume da bude naporan ume veoma, ali sa druge strane ako volis da modelujes moze biti i veoma interesantan i zanimljiv.
[ ackopk @ 26.10.2010. 10:37 ] @
Nije meni odmah do zarade. Ja zelim da naucim za svoju dusu, da radim za sebe.


A isto tako zelim da znam sva tri polja. I modeliranje i animiranje i renderovanje. Modeliranje mi ne predstavlja nikakav problem, renderovanje radim, sto se tice animiranja nisam probao nista ozbiljno.


Evo zezam se ovih dana sa maxom ali ne mogu da pronadjem ni jedan dobar tutorial. Nasao sam jedan gde se radi mazda ali taj tutorial nije bas za pocetnike, nema slika nije ilustovano nego onako on pise sta treba da se uradi ali ne i kako. Ja sam poceo da ga radim i posle par minuta naisao na problem. Kad povuce vektore kod njega to izgleda ok ali se ti vektori u stvarnosti i ne mogu izvuci iz tog pogleda.!


Nije problem da me uputite na par dobrih tutoriala.!??!



Pozdrav kolege modelari.!


Ackopk.
[ LuckyBug @ 26.10.2010. 11:05 ] @
Malo brzas, za pocetak preskoci kola, ona nisu naivna, cak ako ih radis kako bi trebalo onda su jako jako pedantan i spor proces.
Za pocetak kreni od sitnih stvari, kao i u skoli, prvo si naucio da citas i da pises, pa tek onda na nesto ozbiljno, pa malo ozbiljnije, pa kad ovladas svim tehnikama a ne samo jednom onda radis kola ili nesto jace.
Izmedju ostalog tako ces uciti, postepeno vezbati oko i sl.
[ ackopk @ 26.10.2010. 20:25 ] @
Znam ali nisam ja to uzeo zbog automobila... dovoljno je da sam napravio neki priblizan oblik. Taj tutorial mi se cinio jednostavnim... Al bas iz tog razloga sto mnogo stvari nije objasnjeno.!

Naravno da cu poceti sa jednostavnim stvarima ali iz video tutoriala. Mnogo je lakse.



Pozdrav.!


Ackopk.
[ abishai @ 26.10.2010. 21:50 ] @
Sedi ti i radi, mani forum :), pa nesto kasnije kada zapne vici :).

Inace znaj da si napredovao u modelovanju kada ti ne bude trebao nijedan tutorial za bilo sta i kada budes mogao da izmodelujes sve sto vidis sa tri najosnovnija tool-a (naravno, uvek ces i u modelovanju u nekom polju biti jaci nego u drugom).
[ bossgameboy @ 28.10.2010. 20:33 ] @
Onome tko želi naučiti 3ds Max preporučam "google: complete cg academy bundle torrent" 120 sati HD videa (nema warez linkova). Iako se radi o 3ds max 6 ja sam bez problema prošao videa radeći u 2009. Više ćeš naučiti nego iz 10 knjiga. Dakako svakako pogledati ovaj sajt http://www.cgsociety.org/