[ Jagnjeca brigada @ 23.10.2010. 19:46 ] @
VELIKE FIRME ČINE JEDAN ODSTO SVIH PREDUZEĆA U ZEMLJI
Zapošljavaju četiri odsto ljudi, a kroje privredu

Najzvučnija imena srpskog biznisa koja značajno utiču na celokupnu privrednu politiku, ne zapošljavaju ni četiri odsto radnika u zemlji. Na „platnom spisku“ Miroslava Miškovića, Miodraga Kostića, Predraga Rankovića Peconija, Zorana Drakulića i još nekoliko njihovih kolega, nema ukupno ni četrdesetak hiljada ljudi. Mnoge njihove firme, istovremeno su na listi sto najprofitabilnijih čija ukupna dobit čini skoro 40 odsto profita svih privrednika u zemlji.

Prošle godine finansijske izveštaje predalo je oko 96.000 privrednih subjekata koji zapošljavaju nešto više od milion radnika, pokazuju podaci Agencije za privredne registre. Mala i srednja preduzeća činila su 99 odsto ukupnog broja privrednih društava, ali ovakvo činjenično stanje, ni približno nije značilo i tako veliki uticaj na vlasti. Jer, država za „lekove“ i „zdravlje“ privrednika, najčešće pita čelnike velikih sistema, bilo kroz neformalne ili formalne kontakte, u koje sa krizom javnost sve češće i ima uvid.

Sa jednim radnikom zaradio 25 miliona dinara
Ukupan broj preduzetnika prošle godine smanjen je za oko hiljadu u odnosu na prethodnu godinu. Oko 21.000 preduzetničkih radnji zapošljavala je blizu 50.000 ljudi, najviše u prerađivačkoj industriji i trgovini.
Najprofotabilniji bio je zdravstveni centar „Euro medik dijagnostik Nenad Zlatarić“ iz Beograda koji je sa 21 radnikom ostvario dobit veću od 70 miliona dinara. Među prvih deset našla se i Advokatska kancelarija Kojović Tijana, koja je sa dva zaposlena profitirala više od 42 miliona dinara. Autoprevoznik Zoran Janković samo sa jednim radnikom ostvario je profit od 25 miliona dinara.


Najviše radnika, oko 24.000, zapošljava „Delta holding“, kompanija Miroslava Miškovića koja se bavi proizvodnjom, trgovinom, finansijama i nekretninama. Miodrag Kostić, vlasnik „MK grupe“, u zemlji ima oko 3.000 ljudi. Prema podacima publikacije „Ekonomist medija grupe top 300“, Predrag Ranković Peconi, vlasnik „Inveja“, zapošljava oko 2.000 ljudi. U sastavu ove kompanije posluje više privrednih subjekata, od „Albusa“, „Medele“, „Vitala“, „Rubina“, preko TV „Košave“ i „Pančevačke pekare“... Za Petra Matića u „MPC holdingu“, inače biznismena prilično tajnovitog javnosti, radi njih još 700.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...i-odsto-ljudi-a-kroje-privredu
[ madcama @ 23.10.2010. 21:43 ] @
Code:
Među prvih deset našla se i Advokatska kancelarija Kojović Tijana, koja je sa dva zaposlena profitirala više od 42 miliona dinara. Autoprevoznik Zoran Janković samo sa jednim radnikom ostvario je profit od 25 miliona dinara.

A koliko je tu zaposlenih na crno?
[ Jagnjeca brigada @ 24.10.2010. 12:37 ] @
Minimalac zakonom ograniciti na 500 evra, pa ko nema da plati radnike neka se reorganizuje, uzme kredit, radi sam ili sta vec, drzava se zaduzuje na sve strane, neka se zaduzi malo i na racun minimalnih mesecnih zarada.

Ovako, bilo bi zanimljivo da napisete tekst u kome savetujete ljude kako da prezive mesec sa 10-15 hiljada dinara. Cime da se hrane? Koje komunalije da ne placaju? Gde da kupuju... ?

[ Count Zero @ 24.10.2010. 12:59 ] @
PA kad plaćamo tuđe račune...
http://www.blic.rs/Vesti/Drust...a-struju-i--gas-milijardu-evra

Citat:
Javna je tajna u EPS-u da telefonski pozivi sa političkom težinom sprečavaju isključenja nekih dužnika. Neki kao indikativan podatak ističu da RTB „Bor“ od 2008. godine ne plaća struju, a nedavno je platio samo PDV na mesečni račun koji je dosad izmirivao EPS.


Daj bre i ja da platim samo PDV na svoju potrošnju, toliko ću garant moći.
[ mmix @ 25.10.2010. 13:41 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada: Minimalac zakonom ograniciti na 500 evra, pa ko nema da plati radnike neka se reorganizuje, uzme kredit, radi sam ili sta vec, drzava se zaduzuje na sve strane, neka se zaduzi malo i na racun minimalnih mesecnih zarada.
Ovako, bilo bi zanimljivo da napisete tekst u kome savetujete ljude kako da prezive mesec sa 10-15 hiljada dinara. Cime da se hrane? Koje komunalije da ne placaju? Gde da kupuju... ?


A zasto? Zato sto je neko ziveo iznad svojih mogucnosti pa mu sad fali para i pritisli krediti?
Kuca pored kuce moje babe u banatskom novom selu se izdaje sa sve bastom za 40e, markica za pancevo je par hiljada, sa minimalcem ili cak dva moze da se zivi. Komunalije s neverovatno jeftine, cak gomile i nema. 150e u ruci je bolje nego 500 na grani, narocito kad covek ume da prepozna svoje mogucnosti.
[ bachi @ 25.10.2010. 14:09 ] @
Jeste, a onda da uživa u prelepom čistom vazduhu grada Pančeva. :D

No, mimo toga, poenta ostaje, ali ljudi beže gde su veće šanse da se nađe posao, a to svakako nije Pančevo. :( Da postoji metro, kao što ne postoji i da ti nije frka da stigneš za kratko vreme na posao u centru grada iako živiš u nekoj zabiti, druga bi priča bila.
[ Java Beograd @ 25.10.2010. 14:28 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada: Minimalac zakonom ograniciti na 500 evra, pa ko nema da plati radnike neka se reorganizuje, uzme kredit, radi sam ili sta vec, drzava se zaduzuje na sve strane, neka se zaduzi malo i na racun minimalnih mesecnih zarada.
Najviše "volim" ovakve mudre izjave. Ajde da vidim šta će REALNO da se desi ? Vlasnik butika, koji pola radnog vremena radi sam, a za drugu polovinu plaća radnicu, onda kad ne bude mogao da je plaća - otpustiće je. Isto važi za 99% preduzetnika koji zapošljavaju radnike.

Ovo me jako podseća na bisere sindikalne "borbe" u Srbiji:
"Uspeh" br. 1 sindikalne borbe: Poslodavac ne sme da otpusti radnika bez otpremnine. Realnost: poslodavac više ni ne zapošljava radnike za stalno.
"Uspeh" br. 2 sindikalne borbe: Poslodavac mora da isplati naknadu za prevoz. Realnost: poslodavac umanji platu radnika za isti iznos
"Uspeh" br. 3 sindikalne borbe: Poslodavac mora da isplati naknadu za topli obrok i regres. Realnost: poslodavac te iznose ukalkuliše u platu radnika.

I tako redom. Jedino šta mogu da kažem: mojne više da se borite u moje ime, lipsaću !

[ pri3rak @ 25.10.2010. 14:58 ] @
Ne brini neces.Nabavice ti oni svinjske polutke po povoljnoj ceni
[ Marko_L @ 25.10.2010. 19:18 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada: Minimalac zakonom ograniciti na 500 evra, pa ko nema da plati radnike neka se reorganizuje, uzme kredit, radi sam ili sta vec, drzava se zaduzuje na sve strane, neka se zaduzi malo i na racun minimalnih mesecnih zarada.

I onda samo još ostaje da smisliš šta ćeš da radiš sa onih 80% nezaposlenih :)
[ Jagnjeca brigada @ 25.10.2010. 21:05 ] @
Citat:
Marko_L: I onda samo još ostaje da smisliš šta ćeš da radiš sa onih 80% nezaposlenih :)




Vlada veci medijski mrak nego u vreme 90-tih. Primitivni covek bio je svestan sta je sloboda, a sta ropstvo, za razliku od današnjeg “prosecnog” (malo)gradjanina koji je, zaglibljen u ništavilu “potrosackog drustva” i televizijskog ekrana koji mu nudi kompenzaciju u vidu iluzornog sveta, izgubio predstavu o slobodi. Bezvlasce i lopovluk na svakom koraku vredjaju nam inteligenciju. Radnici hoce jos hleba. mleka, mesa, redovne plate, zivot dostojan coveka i tako te gluposti. Bas previse traze. Nasa drzava je dotakla dno, i ne znam da li mozemo tonuti dublje. U totalnom smo beznadju.

Vlast je konstruisana tako da isisava svaki dinar mukom zaradjen (putem banki, mobilne telefonije, poreza na sve i svasta....) Svaki gradjanin ove jadne zemlje mogao bi roman da napise o svakodnevnom hodu po mukama u borbi da skrpi kraj s krajem i izbori se za minimum zivota vredan ljudskog dostojasntva.

Strasno sta nam rade a mi cutimo... da ne pricam o platama radnika, ko ako prezivi u Srbiji sa 20.000 mesecno, ja mu skidam kapu. A jos mora dobro da lipse za nove vlasnike i gazde za te pare. Situacija me sve vise podseca na vic koji je bio aktuelan u vreme Milosevica. Kada je pitao ministre, zasto se narod buni kad imamo sve, dobre plate, visok standard i sl.. Odgovor je, da, vlast sve to ima ali narod nema.

Narod trpi ovaj bezobrazluk, a zbog cega, pa nema ko da ga povede... U mnogim drugim zemljama se na ulicu izlazi zbog daleko manjih problema. U Francuskoj studenti zapale pola pariza zbog namere Vlade da im uvede prijemne ispite na fakultetima. Zatim Pariz polupaju nezadovoljni radnici kojima prete povechanjem starosne granice za odlazak u penziju za par godina. U Spaniji isto u Nemackoj isto... U Srbiji nishta... otimaju im sve, zive ko bednici i nishta. Ni jedan jedini strajk nisu u stanju da naprave... Sindikata nema, jer da nisu korumpirani i da se ne kriju ko zecevi u rupi sad bi svi bili na ulicama... ili je ovde mozda bolje nego u Francuskoj ili Grckoj, ne znam, i svi su duboko zabrinuti za buducnost svoje dece.

[ mmix @ 25.10.2010. 21:59 ] @
Citat:
bachi: Jeste, a onda da uživa u prelepom čistom vazduhu grada Pančeva. :D
No, mimo toga, poenta ostaje, ali ljudi beže gde su veće šanse da se nađe posao, a to svakako nije Pančevo. :( Da postoji metro, kao što ne postoji i da ti nije frka da stigneš za kratko vreme na posao u centru grada iako živiš u nekoj zabiti, druga bi priča bila.


Pa vidim, mnogi se gade Panceva, al opet dolaze ovde da zive i dizu cene nekretnina i teraju pancevce da se sele u okolna sela. No, da se vratimo na temu, u cemu je konkretno razlika izmedju nekog ko radi za 150e u pancevu i placa 150e stan i nekog ko zivi i radi u Beogradu i zaradjuje 400e od kojih placa 400e za stan? Dvaput nista je nista, crva nije ni bilo, taj neko u oba slucaja zivi na kredu i iznad svojih mogucnosti. Niti vidim da je u Beogradu mnogo bolje nego bilo gde drugo u Srbiji izuzev za mali procenat skilled radnika koji su se uvalili u neke jake strane firme ali to sasvim sigurno nije presudan broj, vecina ljudi i dalje zivi krajnje oskudno iako barataju ciframa koje nesrecnim ljudima sa juga mute pamet.

AKo cemo i da pricamo o zaposlenosti, Pancevo ima priblizno isti procenat zaposlenih na 1000 glava kao i Beograd, tako da nije ni to u pitanju, po statistici sanse su ti otprilike iste (ako nisi iz gore pomenute grupacije) a opet svi hoce u Beograd, gde god radio i ziveo u Pancevu posao ti nije dalje od pola sata peske pa opet svi hoce u Beograd, smrdi im Pancevo al im zato bulevar mirise na petunije. Ajmo juznije, uzice isto oko 30%, ajmo severniju, ops novi sad 46% (iliti 72% radno sposobnih), kako to da nije navala na Novi Sad umesto na Beograd? To je istripovanost ljudi da ce u Beogradu naci nesto mnogo specijalno za sebe, provincijalska iluzija nista bolja od zanesenosti seljanki iz Iowe koje odu u holivud da postanu glumice a zavrse na methu. Samim tim sto su se svi nabili u taj Beograd sami sebi su izbili visak zarada iz dzepa kroz skuplji zivot. ALi ne do bog da zive u novom selu i rade u Pancevu, pa nisu oni seljaci. I ja to treba da sazaljevam? Uuuu, mali perica ne moze da priusti gajbu u capitol-u i plazma TV, ajmo da zapalimo zemlju.

[ HeYoo @ 25.10.2010. 22:30 ] @
pa postoji navala i u NS. Vojvodjanska sela i manji gradici polako se napustaju. Da li su svi ti ljudi ludi? Ko ce znati.. Ima tu dosta i realnosti da zivot zamire u manjim sredinama kao i pomodarskih razmisljanja. Da postoji brz, efikasan i jeftin transport ne bi bila takva slika. Mala je Srbija
[ Shadowed @ 25.10.2010. 23:04 ] @
Citat:
mmix: kako to da nije navala na Novi Sad umesto na Beograd?


De, de, ne baksuziraj
[ anakin14 @ 26.10.2010. 02:01 ] @
Citat:
Marko_L: I onda samo još ostaje da smisliš šta ćeš da radiš sa onih 80% nezaposlenih :)


on je verovatno mislio da pored toga sto poslodavac MORA da plati minimalac 500e da MORA i da zaposli ljude... ko ga jhebe, ako nije sposoban da bude poslodavac nemoj da bude... kolko puta smo od ovakvih ** ** culi ovako nesto...

[mod: bez ad hominem napada molim]




[Ovu poruku je menjao mmix dana 26.10.2010. u 08:55 GMT+1]
[ Isak666 @ 26.10.2010. 10:42 ] @
Citat:
HeYoo: Da postoji brz, efikasan i jeftin transport ne bi bila takva slika.


Ovako nesto?
Citat:
Vozovi velikih brzina će novu deonicu od Šangaja do Hangdzoua dugu 200 kilometara prelaziti za samo 45 minuta.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...rzinu-do-420-kilometara-na-sat

Fali samo koja milijarda eura.
[ Miroslav Jeftić @ 26.10.2010. 11:06 ] @
Citat:
HeYoo: pa postoji navala i u NS. Vojvodjanska sela i manji gradici polako se napustaju. Da li su svi ti ljudi ludi? Ko ce znati.. Ima tu dosta i realnosti da zivot zamire u manjim sredinama kao i pomodarskih razmisljanja. Da postoji brz, efikasan i jeftin transport ne bi bila takva slika. Mala je Srbija


Tačno. Jednostavno takva je realnost... šta da radiš u Rumi i Sremskoj Mitrovici na primer? Bivši lokalni 'giganti' su davnih dana propali, nešto se kao malo radi, ali sve je to sitno i naravno da na kraju ostaje jedino NS ili Bg kao opcija.
[ mmix @ 26.10.2010. 11:58 ] @
Pa fora je sto ti mislis da je Beograd opcija ali ako nisi strucan kadar nije opcija. Ako si sljakator sa 4 stepenom, neki hemijski tehnicar i slicno. Statistika ne laze, nivo zaposlenosti u Beogradu nije nista bolji od zapadne srbije, eventualno malo bolji od centralne, defitivno daleko bolji od juzne (ali su i ostali delovi Srbije bolji od juga), ali sasvim sigurno gori od Vojvodine i narocito Novog Sada. Doduse uz ispravku da se ovo sve odnosi na prijavljene radnike, ne postoje statistike za rad na crno. A biti nezaposlen ili radnik na crno ispod minimuma u Beogradu je sasvim sigurno gore nego biti nezaposlen u ruralnijoj sredini gde moze da padne i neka licna manufaktura ili robno robna razmena (ja tebi kokosku ti meni paradajz), u gradu mozes samo da lipses od gladi ili da se dohvatis utoke.

Pa opet i dalje provejava to uverenje da je Beograd spas i da tamo ima posla bez granica, i uopste mi nije jasno zasto to i dalje utice na ljude? Mozda niko ko ode u Beograd nece da prizna da mu je na kraju bilo gore nego da je ostao pa se prica nastavlja? Ego trip?
[ HeYoo @ 26.10.2010. 12:32 ] @
Ne mozes tako gledati. Cak i pored tolike "navale" na BG nezaposlenost je odprilike ista kao drzavni prosek. Nije narod bas toliko lud.. na stranu to da ima odredjeni procenat pomodara i slicnih ali daleko da je to razlog. Svaki visokoplacen radnik povuce par sljakera.
[ mmix @ 26.10.2010. 12:52 ] @
I? Ako su ti iste sanse tu i tamo da nadjes posao i ako su ti relativno ista primanja naspram troskova zivota zasto bi dosao? Ocigledno verujes da vece apsolutno primanje znaci bolji zivot ili neku ustedjevinu, a tu je za*eb veliki. Troskovi zivota ti isteraju te pare iz dzepa i onda se ko brigada zestis. Pisao sam o tome i u drugim temama, ne moze u okviru jedne drzava da postoje dobro i lose placeni poslovi u toliko ekstremu, interne migracije ce to da nivelisu, i to se upravo i desava.
[ Miroslav Jeftić @ 26.10.2010. 13:10 ] @
Citat:
mmix: Pa fora je sto ti mislis da je Beograd opcija ali ako nisi strucan kadar nije opcija. Ako si sljakator sa 4 stepenom, neki hemijski tehnicar i slicno. Statistika ne laze, nivo zaposlenosti u Beogradu nije nista bolji od zapadne srbije, eventualno malo bolji od centralne, defitivno daleko bolji od juzne (ali su i ostali delovi Srbije bolji od juga), ali sasvim sigurno gori od Vojvodine i narocito Novog Sada.


Hm... kada sam pre jedno pet-šest godina tražio (skoro bilo kakav) posao, na infostudu je velika većina poslova u ponudi bila baš Beograd, eventualno okolina. Ne znam da li ostatak Srbije ne koristi toliko internet, ali nisam siguran da je baš ista ponuda u Beogradu i u nekom propalom gradu od 20-30k stanovnika.
[ mmix @ 26.10.2010. 13:31 ] @
Jedna ponuda na 30 hiljada stanovnika je procentualno ekvivalentna 500 ponuda u gradu sa milion ipo ljudi. I dalje ce svaki tridesetohiljaditi dobiti posao.
[ Horvat @ 26.10.2010. 13:46 ] @
mmix, zaboravljas i druge stvari vezane za bg, kulturno/zabavno/kupovne ponude koje se u istom mogu naci
nije isto biti u bg i otici na koncert (recimo) grupe ac/dc i na isti koncert otici iz subotice (ima direkt bus), ili iz bajmoka (prvo do subotice, pa onda za bg)
znaci, pored karte, ti treba jos jedno 2 000 samo za put

statisticki jeste to sto kazes otprilike 1:30 000 = 500:1 500 000, medjutim, ti u tom mestu od 30 000 imas puuuno vise nezaposlenih, nego u istom onom drugom, ne?
pogotovo ako gledamo visokoobrazovane

sve u svemu, nije sve crno, ni belo

p.s. da ne bude zabune, ja uopste nisam za kolonizaciju bg-a, mene licno taj grad ne privlaci, samo prenosim zapazanja

---
ajd sad da uzmemo primer sela/varosice/kakogod backa palanka, nekad su tu postojala dosta jaka preduzeca za razne proizvodnje
danas je sve to unisteno (ok, nisu sva preduzeca ni trebala, stoji to, ali nisu ni sva preduzeca bila nepotrebna, kao i sa mnogim drugim sto je slucaj)

nego, ovo me podseti na nesto sto sam nedavno citao, kako su novi vlasnici vitala i sunca zjbavali radnike i "legalno ih otpustili" (odnosno, sami su dali otkaz), lepo su radnike koji su radili u suncu (to je u somboru), svaki dan vozali busom za vital (to je u vrbasu), tamo i nazad, dok ovima nije svisnulo...

a vital i sunce tesko da mogu biti nepotrebna preduzeca

sve u svemu, zjbato
[ Miroslav Jeftić @ 26.10.2010. 13:54 ] @
Citat:
mmix: Jedna ponuda na 30 hiljada stanovnika je procentualno ekvivalentna 500 ponuda u gradu sa milion ipo ljudi. I dalje ce svaki tridesetohiljaditi dobiti posao.


Pa super je to sa statistikom... u proseku svi jedemo sarmu? Možda je u procentima isto, ali u stvarnosti nije ni blizu isto poslati jednu prijavu i poslati 500 prijava/CVa za posao. U ovom drugom slučaju ćeš verovatno dobiti bar 20-30 razgovora, a može te negde i prime na kraju, dok u onom prvom verovatno će primiti nekog preko veze.
[ mmix @ 26.10.2010. 14:11 ] @
Haha, pa statisticki ti je opet ista verovatnoca :D 29999 mora da bude ispaljeno da bi jedan prosao, a statistika je takva da ti se sanse na sabiraju sa brojem prijava, za svaku imas realno iste sanse ;) I da, partokratija ne vlada Beogradom ;)

I Horvat, da kad namuceni otac maloletnog deteta iz juzne srbije resi da spakuje kofere i preseli se u Beograd, Ac/DC koncert mu je prva stvar na umu ;) Poentra je sto neamas vise procentualno zaposlenih, imas samo vise zaposlenih u apsolutnom broju.
[ Horvat @ 26.10.2010. 14:16 ] @
miljane, ja sam samo naveo jos neke od stvari koje su povoljnije u bg-u, a nije samo mogucnost nalazenja posla

mislis da ima procentualno isto nezaposlenih u bg i u npr. backoj palanci,ili smederevu ili u kraljevu?
[ HeYoo @ 26.10.2010. 14:23 ] @
Citat:
I? Ako su ti iste sanse tu i tamo da nadjes posao i ako su ti relativno ista primanja naspram troskova zivota zasto bi dosao? Ocigledno verujes da vece apsolutno primanje znaci bolji zivot ili neku ustedjevinu, a tu je za*eb veliki. Troskovi zivota ti isteraju te pare iz dzepa i onda se ko brigada zestis. Pisao sam o tome i u drugim temama, ne moze u okviru jedne drzava da postoje dobro i lose placeni poslovi u toliko ekstremu, interne migracije ce to da nivelisu, i to se upravo i desava.


Pa normalno da je priblizno ista sansa za zaposljavanje upravo zahvaljujuci pomenutim migracijama. To je vise posledica a ne uzrok.
Brze se otvaraju radna mesta u vecim sredinama => dolazi sljaker iz provincije => ujednacavanje procenta nezaposlenosti.

Druga stvar je kvalitet zivota. Ako biras da li ces ziveti sa istim stepenom siromastva u nekom selu ili u velikom gradu vecina ljudi ce izabrati ovo drugo jer osim cisto ekonomskih razloga veliki grad pruza i druge socijalno kulturne satisfakcije.
[ Miroslav Jeftić @ 26.10.2010. 14:30 ] @
Citat:
mmix: Haha, pa statisticki ti je opet ista verovatnoca 29999 mora da bude ispaljeno da bi jedan prosao, a statistika je takva da ti se sanse na sabiraju sa brojem prijava, za svaku imas realno iste sanse I da, partokratija ne vlada Beogradom


Drugačije je to malo u praksi. Tokom nekih godinu dana traženja posla, poslao sam oko 150-200 prijava, imao oko 20 razgovora (od toga 18 u Bgu i 2 u NSu) i na kraju sam našao posao u NSu.
Da sam čekao na "statistički istu verovatnoću" u mom gradu od nekih 30k stanovnika, verovatno bih i dan-danas bio bez posla
[ mmix @ 26.10.2010. 14:46 ] @
@Miroslav: Da, ali ti si fakultetski obrazovan. Ti sacinjavas grupaciju cija brojnost u Srbiji je marginalna, uz emigraciju skoro na nivou statisticke greske, svake godine diplomira ukupno oko 25000 ljudi u celoj Srbiji (3 promila), da skupis sve koji su diplmirali u zadnjih 20 godina ne bi napunili savske blokove. Zezam se naravno, ali ne mozete posmatrati interne migracije kroz 7+ stepen strucne spreme, to je svet za sebe koji je daleko od reprezentativnog modela za generalnu populaciju.

@HeYoo: Nije ti dobra povezanost. Ako uzmemo gore pomenuti fiktivni odnos od 1:30000 (koji je naravno mnogo nerealan ali da se zadrzimo tog odnosa), pravilnije je reci brze se otvaraju radna mesta u Beogradu ali na svako od njih dolazi po jedan sljaker koji se doseli zajedno sa 29999 ostalih stanovnika. Kad toga ne bi bilo i kad bi svi samo sa poslom dosli u beograd statisticki bi se pojavio veliki peek u Beogradu a on ne postoji (imas brojke na sajtu zavoda za statistiku).

I koji je to kvalitet zivota u pitanju? Jel besplatno grejanje u Beogradu? Ili se mozda ne placaju racuni za grejanje? Jesu komunalije bolje i jeftiniji? Ili se opet ne placaju? Jel infrastruktura jeftina? Ili se neplacaju parkinzi, busevi i kazne? Ne bi ja to sve nazvao kvalitetnijim zivotom, mozda kvalitetnijim leechovanjem. Izbegnimo kulturu na trenutak, nema mnogo sljakera koji su ktitori u kolarcevoj niti je nocni zivot presudan za nekog ko mora da radi 40+ sati nedeljno. Sta onda ostaje kao satisfakcija? Ja Beoradjanin, vi provincijalci? Zivim u gradu i gradjanin sam, a ne seljak na selu? Jbg, ako je do toga i ako ljudima toliko znaci onda je to neka privilegija, a red je da se privilegija plati.

[ Horvat @ 26.10.2010. 14:52 ] @
ne znam kako je danas, prosli put kad sam bio u bg (a ima vise od godinu dana), cena benzina u bg je bila nekih 10 dinara manja od cene goriva u subotici...pomenuo sam vec x puta, cena karte za gradski bus je par dinara jeftinija nego u subotici (sem u nocnom rezimu), takodje i ucestalost buseva je bolja, kao i sama pokrivenost
jedino sto jeste skuplje - kirija
ostalo je manje vise sve isto ili cak i jeftinije
za vecu platu
[ HeYoo @ 26.10.2010. 15:04 ] @
Problem u tvom statistickom razmisljanju mmx je sto ne konkurisu za poslove u pancevu samo pancevci kao sto ni u beogradu ne konkurisu beogradjani. Mala je Srbija, a nezaposlenost velika i trziste rada je manje vise jedinstveno pa se mladi lako odlucuju na selidbu.
Kad smo kod statistike.. ako u oglasima za posao od 100 oglasa vidis da je 90 iz bg-a ili ns-a jasno ti je gde je najverovatnije da ce potencionalni radnik naci posao bez obzira na trenutnu lokaciju.
Sto se tice neekonomskih razloga ne bi se upustao u raspravu.. nekome znaci, nekome ne, a neko to i pomodno shvata kao sto kazes
[ Miroslav Jeftić @ 26.10.2010. 15:08 ] @
Citat:
mmix: I koji je to kvalitet zivota u pitanju? Jel besplatno grejanje u Beogradu? Ili se mozda ne placaju racuni za grejanje?


Kad već pomenu... skoro i da jeste besplatno. U manjim gradovima ogromna većina ljudi nema grejanje iz toplana, već se greje ili na gas ili na struju/čvrsto gorivo. U poređenju s tim troškovi grejanja u nekom stanu u Bgu/Nsu su smešni
[ mmix @ 26.10.2010. 15:15 ] @
Cuj, ne vredi da ti objasnjavam dalje ako ti osnova statistike ovog problema nije jasna. Sumarno to sve mora da se slaze, a ne slaze se sa tvojom pricom. Isto ne mozemo bas da pricamo o mass-tranzitu u Srbiji, tako gde radis tamo i zivis sem nekih (<20km) okolnih gradica/sela. Najduzi tranzit za koji ja znam je par entuzijasta koji zive u Beogradu a rade u NS, pa voznja svaki dan, ali to sasvim sigurno isto nije kritican broj.

U Beograd se u zadnjih deset godina doselilo vise od 500,000 ljudi, od toga bar pola je radno sposobno a nije se stvorilo 250,000 novih radnih mesta, ni blizu. TO je iluzija stvorena baratanjem apsolutnim brojevima, nek se stvorilo i 100,000 radnih mesta (lupam, ali moze da se vidi na RZZS) to nekom u gradu sa 50,000 stanovnika izgleda mnogo i izgleda kao veoma perspektivno u odnosu na njegovo mesto ali je iluzorno. I taj neko proda kucu u centralnoj/juznoj/... srbiji i kupi mali stan u Beogradu i nadje se na birou, samo sad vise nema ni pardajza iz baste, ni trange frange sa komsijama.

@Miroslav: ma da, pa posle bude ovo ;) http://www.blic.rs/Vesti/Drust...i-grejanja-posle-15---novembra
[ HeYoo @ 26.10.2010. 15:35 ] @
Sad si obuhvatio vise problema spominjuci brojeve. Problem zvanicnih statistika je sto ne oslikava realno stanje ili ako ih oslikava prikazuje vrlo grubo.
Ako trazis regularan posao, a nije ti problem da se preselis gde god, najverovatnije je da ces posao naci upravo u nekom vecem gradu.
Na jednog "regularnog" zaposlenog dodje par sljakera, radnika na crno ili u krajnjem slucaju nezaposlenog clana porodice koje on svojim dolaskom u grad povuce.
Nije sve tako prosto da se moze predstaviti jednim brojem i reci da su svi oni ljudi koji su se doselili u bg ludi i da je jedini razlog Mc Donalds, svetlucavi izlozi, lep plocnik na trgu ili malogradjanski ego tripovi.

Na kraju to je jako tuzna situacija i moglo bi biti mnogo drukcije ali trenutno je ovakvo stanje.
[ Horvat @ 26.10.2010. 16:03 ] @
miljane, zasto moramo ici u ekstreme?
opet ni ti svi koji su se kolonizovali u bg (pomenutih pola milje) nisu sa sela, nego su mnogi i iz gradova u kojima su opet u stanovima ziveli, pa ni onde, ni u bg ne mogu da uzgajaju paradajz, sto si pomenuo

a i tesko da moze od prodaje kuce u centralnoj/juznoj/... srbiji (maksimalno 20 000 ako dobije, nek misli da je ubo loto) kupiti stan u beogradu (osim ako ne racunamo mladenovac ili slicno, sto, budimo realni, bas i nije "beograd")

zar stvarno mislis da ce dozvoliti da nema grejanja od 15. novembra u bg? ;)
a gas ce sigurno poskupeti, ako ne do 1.1., onda od 10. 1. 2011.
metar drva je nekih 3-4 000 dinara
tona uglja ni ne znam koliko je

Citat:
Isto ne mozemo bas da pricamo o mass-tranzitu u Srbiji, tako gde radis tamo i zivis sem nekih (<20km) okolnih gradica/sela.

opet, i ako putujes 20km iz okolnog sela u okrugu bg-a ces jeftinije putovati, i imati cesce veze,nego u slucaju sa drugim gradovima
[ Miroslav Jeftić @ 26.10.2010. 19:16 ] @
Da, gde bre da nema grejanja, pala bi vlada za mesec dana, volšebno će se rešiti problem čim malo zahladi.
[ Slobodan Milivojevic @ 26.10.2010. 20:11 ] @
Možda sam ja nešto loše shvatio, ali mislim da veliki uticaj ima između ostalog i cena transporta robe u Srbiji, koja je složićemo se ogromna, uzmite za primer neko malo do srednje preduzeće iz recimo Bele Palanke, koje proizvodi recimo pvc stolariju, i identično preduzeće iz recimo Mladenovca, ko tu ima veće troškove (samo transporta)?

Da su i republička i lokalna vlast samo malo pametnije, pa da smanje troškove poslovanja (u vidu smanjenja raznoraznih taksi - uključujući i putarinu) u nerazvijenim krajevima, desila bi se situacija da više investitora investira u takve sredine, jer im je poslovanje tamo mnogo jeftinije, samim tim bi se vremenom situacija drastično promenila.

Možda grešim? Ja jesam s juga Srbije i dobro znam kakvi su problemi čak i kad neko hoće da započne biznis, samim tim da angažuje ljude, al jednostavno kad razmisliš, dođeš do toga da je bolje da kupiš plac što bliže Beogradu, i tamo pokreneš isti biznis, em ti je bliže tržište (fizički) pa samim tim imaš manje troškove, i onda što bi neko radio bilo šta daleko od Beograda, kad ovde jednostavno i da hoćeš nemaš kome da prodaš.

Ništa, idemo svi u Beograd, a mislim da bi Albanci bili presrećni da im iznajmimo ostatak Srbije na 100 godina za neku pristojnu sumu... Oni bi bar znali pametnije da iskoriste ovaj prostor.

A apropo koncerata, sad je beli šengen, spakujem se i odem u Sofiju na isti taj koncert (za nešto više od sat vremena se stiže)
[ Horvat @ 27.10.2010. 12:23 ] @
evo jos malo sveze,porazne, statistike
broj privrednih subjekata u opstinama: subotica,sombor,novi sad, vrsac, zrenjanin, sremska mitrovica, vrsac i kikinda ukuno iznosi manje od 312+293 (preduzeca+preduzetnici)! (ta brojka je sa ovim opstinama + jos neke pretezne privredne delatnosti pred. i pred. iz citave srbije)
to je informacija iz apr-a, morao sam 3 puta da pitam da li su sve kriterijume zasebno uvazili ili su napravili "kombinacije" kriterijuma

(a provereno znam da barem 2 preduzeca koja u apr-u stoje kao aktivna ne rade uopste)
[ ganjaman @ 27.10.2010. 17:55 ] @
Mislim da jedino tajkuni mogu da naprave nesto od ove nase Srbijice iz prostog razloga sto se vode ekonomskim inetersom vise nego svim drugima pa eventualno tu vidim neku sansu za sve van Beograda.
Drugi nacini su prikazani od Sl do CG i super bi bilo da sve prodje kao CG ...

@mmix

Pa o kakvim crnim statistikama pricas covece, pogledaj IT oglase bilo gde pa odnos je bar 1:90 za Bg nema ni jednog adminstratorskog mesta van Bg-a, jer prirodno najveca glupost bi bila da mi firma nema head u Bg...

Meni je inace trenutno najsexijastija ona odluka da sva javna preduzeca registruju sva svoja vozila u bg

Ma samo pogledajte kako je svima ali svima koji su se odvojili od BGa bolje, ne zaboravite da su pojedini zrtvovali mnogo za TO.
[ Horvat @ 01.11.2010. 19:34 ] @
izvinjavam se zbog nenamerno iznesenih netacnih podataka

naime, ona brojka iz moje poruke iznad nije tacna, odnosno ta brojka je za odredjene delatnosti u doticnim opstinama, doslo je do nesporazuma izmedju osobe u apr i mene...
tako da, moze neki moderator da obrise tu (i ovu) poruku, da se ne sire lazni podaci
hvala na razumevanju
[ Jagnjeca brigada @ 06.11.2010. 21:33 ] @
npr. sve više banaka iako ima ugovore sa zaposlenima da im isplaćuje plate vezane za evro, zasto tajkuni ne bi i svojim zaposlenima isplaćivali plate vezane za evro?

[ Jagnjeca brigada @ 14.11.2010. 10:02 ] @
Danica Popović: Polako opada moć tajkuna


Slučaj „Salford“ jasno pokazuje da moć tajkuna bledi, čim se naše „nezavisno“ sudstvo osmelilo da donese ovakvu presudu. Izgleda da za ovakav razvoj događaja dosta možemo da zahvalimo svetskoj ekonomskoj krizi koja je domaće tajkune bacila u velike finansijske nevolje pa im je, očito, ponestalo novca za „podržavanje demokratskih procesa“, kako se lepo izrazio jedan tajkun.


Najveće plate imaju najveći gubitaši
A kad ne „podržavaš demokratiju“ - može da te zadesi i sudska presuda o zloupotrebi monopolskog položaja, kaže za „Blic“ Danica Popović, profesor Ekonomskog fakulteta.

I ministar poljoprivrede je izjavio da odluka Ustavnog suda o „Salfordu“ potvrđuje da je „država jača od monopolista“.

- Ali je veoma cinično da ministar Dragin, koji je praktično otac jednog novog monopola u Srbiji - u pitanju su mineralna đubriva, sada narodu poručuje da je država jača od monopolista. Pa jeste jača, naravno, kad ih je sama i stvorila, kao što je jasno kao dan i to da je s njima mogla da se obračuna u svakom trenutku. Kako? Slobodnim uvozom, na primer, ili ukidanjem propisa koji sputavaju konkurenciju, za šta vladi koja to hoće da uradi nije potrebno više od nedelju dana.

Kako gledate na apel predsednika Tadića bogatim biznismenima da se ugledaju na Bila Gejtsa.

- Poziv tajkunima da poklanjaju novac zaista je jedan od većih predsednikovih hitaca u prazno. Mislim da svaki čovek koji nije pod istragom - kao što ovi ljudi nisu - ima neotuđivo pravo da sa svojim novcem radi ono što misli da je najbolje. Sve drugo je politički pritisak i diktatura svoje vrste i ne znam koje je to demokratsko društvo gde predsednik određuje bilo kome - kako da troši svoje pare. Ali, ako je to bila samo politička izjava kojom se htelo reći - našoj ljubavi je kraj, onda je to sjajna vest! Ništa bolje se Srbiji nije bi moglo desiti od raskida veze politike i tajkuna, samo je to moralo da se obznani bez atakovanja na osnovna ljudska (ekonomska) prava.

Na predsednikom poziv najkonkretnije je reagovao Milan Beko, odrekavši se miliona koji ionako nisu njegovi. A država je takav dil oberučke prihvatila.
- Ali to jesu njegovi milioni, kako da nisu, ako smo iole pravna država! Priča o „pravoj vrednosti akcija“, po kojoj je trebalo prodati Luku Beograd, stvarno je smešna, a bogami i štetna jer prava vrednost bilo koje akcije može biti samo ona pre nego što se zemljište „isknjiži“ iz poslovnih knjiga preduzeća - a takva praksa je ostala još iz doba dok smo imali društvenu svojinu i dok su te stvari bile potpuno nebitne. E sad, pitanje je da li bi iko pristao da kupi Luku (koja nema perspektivu) bez zemljišta (zbog kog je verovatno i kupljena), ali je apsurdno optužiti kupca za nesposobnost prodavca! Sada je donet zakon po kome se to pitanje konačno stavlja na dnevni red i gde se lepo kaže da privatna firma ako želi može da kupi zemljište na kom su locirani njeni pogoni. Samo je problem što je formula za izračunavanje cene tako nebulozna da ni bog ne ume da je sračuna, a dotle ljudima svi poslovi - stoje! Stoga je Bekova ponuda o podeli zarade sa državom izgleda bila jedini način da mu posao uopšte profunkcioniše. Ako je tako, a izgleda da jeste, onda ove milione koje je ponudio da podeli sa državom možemo smatrati njegovom novom „podrškom demokratskim procesima“ od koje je, kako je sam izjavio u štampi, svojevremeno odustao. Ali, ne ide…

Scenario zbivanja u javnim preduzećima kao da je pisao Duško Kovačević. Eto, imamo najjeftiniju struju u Evropi, a čistačica u EPS-u prima više od prosečne plate u privredi.

- U Srbiji najveće plate imaju najveći gubitaši. A to je sve posledica toga što ova preduzeća nisu privatizovana jer nema tog privatnog vlasnika koji bi čistačicu toliko plaćao. E sad, iako može da mi bude žao čistačica, ogromna prednost takvog poteza bi bila što bi se smanjili troškovi, a bogami i cena koju svi plaćamo? Dokle god su ove firme u rukama države, usluge će biti loše i skupe, veliki deo para odlaziće na javne nabavke na kojima će pobeđivati partijski favoriti, a direktor će se menjati svaki put kad neko drugi pobedi na izborima. Zašto se narodu sviđa da te firme ostanu državne, nikad mi neće biti jasno.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...povic-Polako-opada-moc-tajkuna