[ Agnus Dei @ 23.10.2010. 23:01 ] @
Pozdrav svim ES-ovcima! ;-)

Interesuje me kakva su vasa misljenja u vezi sa Operacionim istrazivanja. Naime, zavrsio sam visoku skolu strukovnih studija (imam 180 bodova). Gde bih mogao nastaviti studije iz ove oblasti?
Znam da na FON-u postoji smer, ali uz transfer program (treba mi jos 60 bodova). Da li jos neki fakultet u Beogradu ima ovaj smer?
Kakva je perspektiva nekoga ko zavrsi master studije na ovu temu?
U kojoj meri se primenjuju OI u firmama, privredi?
Imate li neke konkretne primere da se negde primenjuje?
Teoretski, primena je velika, u mnogim oblastima privrede, da li je i u praksi tako?

Na osnovu gore navedenog - da li je uopste racionalno upustiti se u u takav poduhvat, potrositi 2 god. rada i blizu 4k jura?

Ocekujem odgovore od ljudi koji imaju ili su imali prakticnog iskustva sa OI.

Hvala!
[ Agnus Dei @ 24.10.2010. 19:11 ] @
Zar nema nikoga sa nekim iskustvom iz ove oblasti?
[ dejanet @ 25.10.2010. 06:54 ] @
Nisam znao da postoji smer, ja sam imao kao predmet na faksu. Primenu ima svuda, od vojske do pijacne tezge, ali se kod nas, koliko znam ne primenjuje u privredi iz mnogo razloga, glavni je poslovna nepismenost/nesposobnost ljudi koji odlucuju, kao i ne postojanje svesti o produktivnosti i efikasnosti.

Jos jedan ozbiljan razlog je sto je proizvod OI maksimizacija proizvodnje i minimizacije troskva vec bio ugradjen u licence i projekte fabrika/procesa koje smo kupovali na zapadu.

Posto se kod nas vece firme u glavnom bave vele trgovinom, koliko znam sve imaju problem sa logistikom, na primer Delta je imala velikih problema, ne znam mozda su resili, sumnjam.

U svakom slucaju zanimljiva oblast..
[ Agnus Dei @ 26.10.2010. 00:30 ] @
Da, postoji smer...

I ja sam imao ispit iz OI. Bila mi je jako zanimljiva oblast, pogotovu sto sam video da se veliki broj prakticnih problema moze resavati pomocu raznih metoda.
Ali, koliko se to u praksi zaista primenjuje? Trebaju mi iskustva osoba koje su radile na primeni OI u praksi.