[ Srđan Pavlović @ 24.10.2010. 00:41 ] @
Samo da javnem... :)

Download 32 i 64 bit verzija:

http://www.linuxmint.com/release.php?id=15

Sta je novo:

http://www.linuxmint.com/rel_julia_whatsnew.php

Zasnovan je na Ubuntu 10.10, dok je Linux Mint Debian Edition (Mint LMDE) za sada posebna grana zasnovana direktno na Debian-u.

Plan je da se posle u potpunosti predje na Debian kao direktnu osnovu i da se napusti Ubuntu.

Inace upgrade sa ove RC verzije na final posle kada izadje - ici ce najnormalnije prostim apdejtom sistema.
[ maksvel @ 24.10.2010. 07:41 ] @
Citat:
Plan je da se posle u potpunosti predje na Debian kao direktnu osnovu i da se napusti Ubuntu.

Pozdravljam!
[ Srđan Pavlović @ 25.10.2010. 20:09 ] @
Ja ovih dana sednice oko tromesecja, nikako da stignem ni da ga probam... :(

Jel probao neko?
[ Bash1711 @ 27.10.2010. 10:05 ] @
Radi sasvim lepo, neke bitne razlike u odnosu na 9-tku nema, sem nove teme, pretrazivanja u meniju i itd... Mada u odnosu na devetku ima vise bug-ova. Software centar zna da se zapuca povremeno, i da kuleri kod mene na laptopu rade kao ludi :). Povremeno jos koji programcic zna da se zapuca, instalacija preporucenih drajvera opet ce srediti plymouth, flash se zapuca kada na youtubu oces fullscreen, skype mi nije hteo da proradi i itd....
Mislim da cemo se ja i Isidora druziti do nekog sledeceg izdanja.
[ Srđan Pavlović @ 27.10.2010. 10:35 ] @
Evo ja sad stavio i386 veriziju na NetBook umesto devetke, i za sada radi sve OK. Default tema je odlicna.
[ Srđan Pavlović @ 27.10.2010. 10:55 ] @
Skype radi odlicno, flash isto (i full screen radi OK), i ono sto mi je za sada
cudno, ventilator se ne pali od kada sam ga instalirao! :)

Hmmm.. a vruc je... tastatura je vruca prilicno... da nije neki bug mamu mu... :S

Stvarno vrlo cudno vent mi se nije ni upalio od kada sam ga instalirao, a otvorio sam ES sa sve bannerima i YouTube... to je redovno palilo vent vrlo brzo.
[ maksvel @ 27.10.2010. 11:23 ] @
Srki, da zovemo 93???
E, stvarno, ako zeza hladnjak, da ga ne mećem na lap-top :\
[ Srđan Pavlović @ 27.10.2010. 11:31 ] @
Pa pazi... ono cudno mi je, dosta mi se ugrejao NetBook, a vent se uopste nije upalio... ispitacu jos
kasnije, kad se vratim sa sednice - ne moze covek posteno ni Mint da testira od ovog tromesecja
[ Ixtis @ 27.10.2010. 15:02 ] @
Ja sam probao Mint-Debian, i samo reči hvale. U osnovi to mu dođe nešto kao Debian Squeeze sa mint začinom. ;-)
[ Srđan Pavlović @ 27.10.2010. 16:07 ] @
Mislim da ce sa sledecim Mint-om vec reci zbogom Ubuntu-u :)
[ Srđan Pavlović @ 28.10.2010. 12:02 ] @
Ne radi mi ventilator na NetBook-u definitivno,
posto znam da se uvek upali na 2-3 sekunde kada
se pali racunar, ali sada se ne pali uopste :(

Moracu da ga otvorim da vidim sta je. Nije do Minta,
cim se ne pali ni kada se pali racuar.
[ Srđan Pavlović @ 28.10.2010. 20:11 ] @
Kakav rebus jbt... znaci, rasturio sam NetBook, pogledao
ventilator, okrenuo ga prstom jednom, sastavio ponovo racunar,
upalio i radi vent opet... :)

No.. da se vratimo na Mint - do sada ni jedan problem :)
[ maksvel @ 28.10.2010. 21:36 ] @
Citat:
pogledao
ventilator, okrenuo ga prstom jednom, sastavio ponovo racunar,
upalio i radi vent opet...

E, to se zove pravi hardverski reset


A mint - Julija..Lepo izgleda...
Zeza me drajver za Atheros AR5001, neki stari neće da modprobuje, a novi nema efekta. To kad namestim, dobar sam.
//edit: Pa, dobar sam ath5k nema šanse da se učita, ali je ndiswrapper završio stvar! S obzirom na to da sam instalirao hrpu koječega, morao sam da poisključujem jedno po jedno da bih video koji je proradio

E sad samo još da se setim šta je ono trebalo da odradim pod Lindžom...

[Ovu poruku je menjao maksvel dana 29.10.2010. u 00:28 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 29.10.2010. 00:21 ] @
Uz jos malo testiranja mogu reci da radi zaista odlicno.

Neke sitne cake i novine su tu zbog kojih Mint konstantno sakuplja poene i nove korisnike :)

Evo jedan screen shot, da ne bude zabune, ja sam ubacio drugi panel,
Mint standardno dolazi samo sa donjim panelom :)



Panel se moze smanjiti na samo 19 pixel-a sirine, sto je super za manje ekrane.
[ combuster @ 29.10.2010. 00:25 ] @
Disgusting... :P
[ Srđan Pavlović @ 29.10.2010. 00:59 ] @
:)

Jos par screenshot-ova:









[ Bash1711 @ 29.10.2010. 11:01 ] @
Jedno pitanje Srdjane, je si nesto dodatno cackao ili ti je odma posle instlacije proradio flash i skype? Dvoumim se da li da sacekam Mint 10 final, ili da vratim Isidoru :)
[ maksvel @ 29.10.2010. 11:41 ] @
Flash i Java dolaze sa instalacijom, kao i podrška za MP3 i sl. Skype ne.
Instaliraj slobodno RC (ako ne možeš da čekaš). Apdejt 10 final bi trebalo da ide bez problema online.

[ Srđan Pavlović @ 29.10.2010. 12:56 ] @
@Bash1711

Citat:
In depth answer: We’re ambitious and so are upstream developers. Pushing for better software and more features every 6 months means that our vision of the desktop simply doesn’t fit on a CD anymore. We do want to please everyone and there’s no plan to abandon the liveCD, but the reference desktop for us is quickly becoming the liveDVD. If you want to experience Linux Mint as it’s designed and meant to be, you need to get the DVD edition. There’s two ways to do so, either download the DVD ISO, or install from the CD and click on “Upgrade to the DVD Edition” from the Welcome screen. The DVD Edition isn’t Linux Mint plus more, it is Linux Mint. The CD Edition is missing some of that (Java, VLC, Samba, DejaVu fonts, F-Spot, app icons in mintinstall, openoffice.org-base, artwork..etc) and so we recommend you upgrade to the DVD Edition using the welcome screen (or install mint-meta-gnome-dvd manually).


Kada instaliras Mint 10, odmah prilikom instalacije (moras biti povezan na net)
otkaci ono "Upgrade to DVD version", ili kada ti pokaze onaj prvi wellcome screen
isto ima ta opcija, kliknes na nju i sacekas da skine jos neke pakete.

Sve sto Mintovci zele da ponude korisnicima nije moglo da se spakuje u 700mb, te
su napravili kompromis i ipak ponudili da to i dalje bude na CD-u, ali uz preporuku da
se odmah odradi i "upgrade u DVD verziju", koju sada smatraju "standardnom".

To su jos neki dodatni paketi koji cine "pravi", "potpuni" Mint 10.

(to je zapravo dodatni paket mint-meta-gnome-dvd koji mozes instalirati i iz konzole
sa sudo apt-get install mint-meta-gnome-dvd komandom)

Znaci instalacija Mint-a, zatim taj upgrade, zatim apdejt sistema, a onda
samo instaliras skype, flash nema potrebe, ako si instalirao "puni" Mint, sve
potrebno bice vec tu.

Citat:
- Can I upgrade my Mint system to Linux Mint 10?
–> Yes. Wait for Mint 10 to be released as stable

Ako radis update sa 9 na 10, nemoj to raditi dok ne izadje finalna verzija, takva je njihova preporuka.

Pozdrav.
[ Srđan Pavlović @ 29.10.2010. 13:03 ] @
Citat:
- Will LMDE get all the new Mint 10 features?

–> Absolutely. LMDE will 64-bit support, an improved installer, bug fixes and all Mint 10 features this December.

- Can I get the Mint 10 look in LMDE?

–> Yes. It’s there in the Romeo section of the LMDE repositories. You’ll need to install the “mint-x-icons” and “mint-x-theme” packages.

Inace, ja cekam da se pojavi 64 bitni Linux Mint Debian Edition (LMDE) (za sada ima samo 32 bit), pa da ga stavim na Desktop masinu.
To je rolling-release distro, tako da vise nema verzija.... samo picis update, kao na Arch-u ;)

/edit:

Citat:
About LMDE:

- Will LMDE get all the new Mint 10 features?

–> Absolutely. LMDE will 64-bit support, an improved installer, bug fixes and all Mint 10 features this December.

- Can I get the Mint 10 look in LMDE?

–> Yes. It’s there in the Romeo section of the LMDE repositories. You’ll need to install the “mint-x-icons” and “mint-x-theme” packages.


Znaci 64 bit verzija LMDE-a nas ocekuje u decembru.... can't wait :)

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 29.10.2010. u 20:42 GMT+1]
[ calexx @ 12.11.2010. 09:56 ] @
Za sada nema novog LMDE ali se pojavila Julia tj Mint 10 u svim gnome varijantama pa koga zanima ...
[ Srđan Pavlović @ 12.11.2010. 13:25 ] @
LMDE je tu, ali za sada samo u 32 bit verziji.

64 bit se ocekuje u decembru.
[ calexx @ 12.11.2010. 13:28 ] @
Ja sam i napisao da nema novog LMDE kojeg očekuješ, tj 64-bitna verzija se još čeka, ali je zato bar Mint 10 u gnome varijantama tu, ovo i pišem sa njega.
[ Srđan Pavlović @ 12.11.2010. 13:34 ] @
Aha, pa OK, al' napisah vec negde gore da se ona ocekuje u decembru.

I ja sam pre par dana instalirao Mint 10 (GNOME) i na Desktop i na NetBook i radi savrseno na oba.
[ maksvel @ 12.11.2010. 14:42 ] @
Apdejtovao 10 RC...!
Ih, pa ovo je isto - apdejt odradio pidgina i još nešto i to je sve :\


[ Srđan Pavlović @ 12.11.2010. 14:49 ] @
Nema tu sta, prelazak sa RC na Final se svodi samo na
update svih paketa sa oznakom jedan i dva. Dakle, nema potrebe
ko je instalirao RC, da posle reinstalira Final. Samo update i to je to...
[ tdjokic @ 12.11.2010. 16:17 ] @
Izvinjavam se na "šumu" odnosno off topic-u ali je srodna stvar - eno, neki covek poceo da pravi "mint" verziju Fedore:

http://distrowatch.com/table.php?distribution=fusion

"Fusion Linux is a Fedora remix that adds all the best software that is available for Linux (free, non-free and even some non-open source firmware and applications for better user experience). It is an installable live DVD image that includes multimedia functionality out of the box, with added desktop tweaks for better usability, and additional software. Fusion Linux is 100% compatible with Fedora, including packages from Fedora and RPM Fusion software repositories."

Znaci dodao je sve sto treba obicnom korisniku, da nista ne dodaje a da mu prorade slikice i pesmice i slicno. Interesantno je, da je to nas komsija iz Croatie, izvesni Valent Turkovic.
[ maksvel @ 12.11.2010. 16:34 ] @
^ Nek' mu je sa srećom.

Citat:
Nema tu sta, prelazak sa RC na Final se svodi samo na
update svih paketa sa oznakom jedan i dva.

Hehe, ma znam, ali malo, što kaže Toma, unosim šum. :)

A što se tiče LMDE-a, valja mu je jezgro PAE, tj. može da adresira 4 GB - onda i ne mora da se čeka 64-bitna, ne?
[ Srđan Pavlović @ 12.11.2010. 16:46 ] @
Ako je PAE kernel, moze. Mada mislim da i PAE ima neka ogranicenja ipak u odnosu na native 64-bit.
[ mihojla @ 25.11.2010. 18:03 ] @
Vi koji koristite Mint, da li imate fajl
/lib/firmware/b43/ucode5.fw
to mi je neophodno za wireless, da znam da li da narucujem distribuciju ili ne.
Hvala unapred.
[ cisco89 @ 02.12.2010. 06:54 ] @
^

nema tog fajla
[ mihojla @ 04.12.2010. 15:38 ] @
Citat:
nema tog fajla
Ubace modul /kernel/drivers/net/wireless/b43/b43.ko
a zaborave i potreban firmware /lib/firmware/b43/
[ Srđan Pavlović @ 05.12.2010. 03:38 ] @
Ali zato kada iz kontrol panela pokrenes hardware drivers
on sam ponudi instalaciju drivera za broadcom i odradi
sve sto treba automatski (isto kako i za nvidia proprietary drivere)
[ Davor Stanković @ 07.01.2011. 14:04 ] @
Nedavno sam instalirao Mint Debian x64, prvi utisci su vise nego dobri... Vizuelno nema neke velike promjene u odnosu na devetku, nova tema, wallpaper i tu i tamo neke sitnice koje su usminkane... Neku drasticnu razliku u performansama nisam osjetio, sve fercera onako kako to i zelim, kako je to inace slucaj sa Mintom. :)
Nakon instalacije je sve spremno za rad i nema velike potrebe za dodatnim podesavanjima, instalacijom gomile software i sl., no to je vec svima poznata stvar. Samo mi nije jasno gdje nestade hardware drivers u control panelu, nije mi automatski ponuđena instalacija grafickih drivera kao prije, to sam rucno odradio... E sad ili sam ja lud, ili corav, nema treceg.. :)
Arch oko kojeg sam se igrao odredjeno vrijeme je otisao u zaborav, a ova rolling relase edicija je za to kriva. :)

Jedini problem sam primjetio sa firefoxom, koji cesto ledi i to otvaranje stranica ne tece onako glatko kako sam ocekivao. Posebno ako ima vise otvorenih tabova... Da li je neko imao slicnih problema i do cega li je, flash player, ili...?

[ djole_za @ 07.01.2011. 14:23 ] @
desava se i meni,i to samo kad otvorim elitesecurity :D kad otvorim neku stranicu ekran "zasivi" i to traje nekoliko sekundi i onda se ponovo unormali..a izgleda i da puca flash plejer,posto kada mi je otvoren forum i jutjub onda se pojavi siv kvadrat umesto videa..
[ Davor Stanković @ 07.01.2011. 14:43 ] @
I moze li neko da postavi prt Sc fontova u firefoxu i sistemskih fontova, nikako da odaberem neku odgovarajucu kombinaciju koja mi je na Winu npr. prijala...
I evo da dodam jos nesto... Ne radi mi skype :( Instalirao sam ga, nalazi se na listi u meniju, ali kad kliknem na njega uopste ne reaguje.. ?

[Ovu poruku je menjao Davor Stanković dana 07.01.2011. u 16:06 GMT+1]
[ Davor Stanković @ 07.01.2011. 15:21 ] @
RIjesio sam skype problem instalacijom ia32-libs-gtk.