[ Talicni2010 @ 25.10.2010. 16:10 ] @
Pozdrav,
Sta uraditi sa 250.000 Evra, u sta investirati? Da li pokrenuti neki biznis i sta za taj iznos?
Razmisljao sam o kupovini nekretnina i rentanju istih? Ili orociti u banku, mada mi je moram priznati to malo rizicno pogotovo u ovakvoj situaciji(usput ako neko zna kolika bi bila kamata na ovaj iznos na godisnjem nivou na period od 3 godine s tim da mi se kamata isplacuje mjesecno) ali i ta opcija je moguca bar dok ne realizujem neki biznis. Koliko je uopste sigurno drzati pare u banci u ovo "pljackasko" doba i u kojoj banci?

Ovu temu zapocinjem prvenstveno da vidim kakve bi vi ideje imali i sta bi uradili sa ovim iznosom novca... Prije svega me zanimaju ideje za biznis :)

Hvala unaprijed.....
[ ventura @ 25.10.2010. 16:18 ] @
Treba da proveriš kolike su kamate u Republici Srpskoj, ali u Srbiji na tu cifru možeš da dobiješ 6-7% kamate, što je nekih 1250-1450 € mesečno kamate (minus porez na kapitalnu dobit).

Ako ne znaš u šta da uložiš pare, najbolje je da ih oročiš u banci... Nekretnine su najgluplja stvar u koju možeš da investiraš u ovom trenutku, jer ćeš u najboljem slučaju samo sačuvati iznos u evrima (minus inflacija i održavanje nekretnine), a vrlo je verovatnije da ćeš izgubiti na vrednosti..
[ barakuda111 @ 25.10.2010. 16:28 ] @
Ja bih sebi kupio jedan mali stan i jos dva da iznajmljujem. Takodje bi pomogao ljudima koji mi znace u zivotu, a njih nema bas puno. Kupio bi jeftino imanje u nekom od onih sela sto za 4-5k evra prodaju plac, kucu i tamo bi mogao uvek da pobegnem i odmorim se od ljudskog zla. Ostatak pretvorio u zlato posto je to jedina stvar koja negubi vrednost i polako i skromno ziveo. Ali kad malo bolje razmislim koliko je sam zivot ovde siguran? Kako stvari stoje veliko sr*nje je na pomolu. Verovatno bi sa tim parama pobegao u neku normalniju zemlju, mozda Svajcarska, tamo kupio 2,3 mala stana, u jednom ziveo, ostalo iznajmljivao i kao u prvoj varijanti polako i skromno ziveo.

[ ventura @ 25.10.2010. 16:40 ] @
Citat:
barakuda111: Ja bih sebi kupio jedan mali stan i jos dva da iznajmljujem. Takodje bi pomogao ljudima koji mi znace u zivotu, a njih nema bas puno. Kupio bi jeftino imanje u nekom od onih sela sto za 4-5k evra prodaju plac, kucu i tamo bi mogao uvek da pobegnem i odmorim se od ljudskog zla.

A gde je tu ekonomska računica?

Mislim da ipak čoveka više zanima ekonomska računica, jer da hoće da potroši pare na zajebanciju, uvek može kupiti kartu u prvoj klasi do Las Vegasa i da se ekstra provede...
[ Talicni2010 @ 25.10.2010. 16:42 ] @
Stan imam tako da mi to nije potrebno... Sto se tice kupovine jos 2-3 stana pa iznajmljivanje ne znam koliko je to profitabilno s obzirom da ovde kod mene u Banja Luci se za neki stan od 50 m2 na dobroj lokaciji a koji je namjesten ne moze mjesecno dobiti vise od 300 Evra (ali bitno je da je potraznja velika tako da bar za to nece biti problema) a cijena m2 da ga kupim je oko 1300-1500 Evra, i dok ga namjestim ode ta cifra visoko... mada je to koliko toliko sigurno ulozen novac, ti stanovi se uvijek mogu prodati e sad da li za malo vise ili malo manje para to i nije toliko presudno...
[ Slobodan Miskovic @ 25.10.2010. 16:49 ] @
Da li imas neki hobi? Ulozi u hobi koji imas i koji volis, tako ces ziveti i uzivati u onome sto olis a moze ti i doneti para ;)
Skolovanje u inostranstvu je i isto opcija...
[ deki77 @ 25.10.2010. 16:54 ] @
Iskljucivo ulaganje u neku Banku.
Treba odabrati neke dobre uslove..koje razlicite banke imaju u ponudi
A nekretnine...samo ako si ih dobio u naslestvo..
Ovako "ubiras" kamatu mesecno,mozes da podizes kredite,kupujes auto na kredit.Placas racune,zivotna osiguranja...bla bla
A od nekretnina...mozes da imas samo opterecenje i gubljenje vremena.Plus je posao nelegalan.Jer verovatno neces prijaviti agenciju i placati porez!!!
Ako ti se zalomi porodica sa detetom koja ti neplaca racune,kiriju...
[ Talicni2010 @ 25.10.2010. 17:12 ] @
Sve ja to znam sto se rentanja stana tice :)
Mozda je najbolja opcija orociti taj novac u banku a onda od njih uzeti kredit od nekih 40.000-50.000 Evra pa otvoriti neku kafanu i polako :) pa i ako propadne nije kraj svijeta :)

Iskreno nisam neko kome treba mjesecno 10.000 Evra sasvim mi je dovoljno i 1.500, samo da me od njih ne boli glava :)
[ vladd @ 25.10.2010. 17:21 ] @
Sa 250k€ se dogovaraju uslovi i beneficije sa direktorom banke, a ne lista ponuda za sitne stedise.

U svakom slucaju, ne ulagati novac u biznise, posto je to trenutna nebuloza(ne secam se kada je bila normalna aktivnost). Biznisi se pokrecu sa fiktivnim parama, kreditima i fondovima, ili prostim prelivanjem drzavne imovine.

Ta kolicina novca je malo problematicna, treba je cuvati od vrana i miseva. Politicara i kriminalaca.

Osim ulaganja na racun, mozda i raspodelu na vise racuna u vise banaka(zbog drzavne garancije na 50k€), moguca je preporuka kupovine nekretnine, ili nekog objekta za restauraciju. Neki veci plannovi su nemoguci(tipa zidanja zgrade, naprosto nije dovoljno novca ni za takse).

I kao trece, ulaganje u objekte na selu, znacajno manjih svota, zarad naknadne prodaje, ili naknadnog uzivanja.

BTW, kupovina i drzanje zlata bi bio odlican predlog, skoro kao i preprodaja droge, ali je nezakonit, sto bi u nekom periodu dovelo do gubitka novca...i rasterecenja od "problema"

Uglavnom je najbolja kombinacija vise varijanti, jedna-dve nekretnine, jedan-dva racuna...


Poz
[ jnk @ 25.10.2010. 18:00 ] @
Država garantuje 50k EUR sveukupno bez obzira na broj računa, mada ja se ni u to ne bih uzdao. 250k je sasvim dovoljno za pokretanje biznisa(pokreću ljudi posao i sa 2k) ali naravno u slučaju da znaš čime bi se bavio i da imaš određeno iskustvo na tom polju ali tada ne bi tražio savet na forumu.

Moj savet je don't put all eggs in one basket, iliti razdeli na više ulaganja, recimo 100k u banku(i to računaš kao kocku), 100k na nekretnine i 50k u sef u banci.
U nedelji štednje prošle godine je recimo bila kamata 9% unapred(nije bilo poreza na kapitalnu dobit a sada je taj porez 10%) što znači da bi na 100k dobio 9 ili 750e mesečno. Verovatno da ove godine neće biti tolika kamata ali biće bar 7-8. čak i da uložiš celih 250k eur ne računaj da ćeš dobiti nešto mnogo povoljniju kamatu, eventualno 0.1 0.2 procenta.

Ako si u fazonu da pozajmljuješ rodbini onda piši propalo.
[ ventura @ 25.10.2010. 18:08 ] @
Citat:
jnk: ... i 50k u sef u banci...

I da mu onda tih 50.000 evra godišnje gubi 1.000 evra na vrednosti... Cunning plan!

http://www.tradingeconomics.co.../Inflation-CPI.aspx?Symbol=EUR
[ jnk @ 25.10.2010. 18:11 ] @
Pa malo li je da kocka 100k? Može i sve u nekretnine ali računam da je bolje imati nešto u slučaju da zatreba pa neka i gubio na inflaciji.
[ Srđan Pavlović @ 25.10.2010. 18:19 ] @
Za pocetak je mozda najbolje orociti u neku banku koja ti da najbolje uslove, na
godinu dana recimo, to je zarada na osnovu same cinjenice da imas kapital koji
dajes banci.

Sto se biznisa tice - to je jako siroka tema i zavisi samo od tebe i tvojih sposobnosti
za isti. Mozes tih 250k izgubiti za par meseci, a mozes na njima za neko relativno
kratko vreme (nekoliko godina recimo) zaraditi jos dosta novaca.

To sve zavisi od tvog znanja, obrazovanja, interesovanja, veza u drustvu, snalazljivosti.. itd.

Btw - razmisljanje sta uraditi sa 250 hiljada evra i nije neka srpska svakodnevica, pre ce biti da je srpski vlazan san :)
[ ventura @ 25.10.2010. 18:21 ] @
Pa uvek može da razroči pare iz banke na uštrb kamate... Razumem ja da narod ne veruje bankama, ali morao si biti izuzetno retardiran pa da 'ulažeš' novac sa 15% MESEČNOM kamatom...

7% jeste prilično velika kamata, ali kad se uzme u obzir da ti kad tražiš od banke stambeni kredit dobiješ 10-13% EKS, a da ne pričamo o drugim vrstama kredita, vidi se da takve kamate na štednju uopšte nisu nerealne, niti postoji bilo koji razlog da šema 'pukne'...
[ Count Zero @ 25.10.2010. 18:27 ] @
Oročiš, a onda natenane isplaniraš biznis.
Ili ne isplaniraš - nema veze, kaplje kinta od nečijih rata, što kaže ventura
[ jnk @ 25.10.2010. 18:28 ] @
Pa u slučaju da nastane totalni haos u državi lako se možeš oprostiti od para bez obzira što kamate nisu ko za vreme dafine. Naravno šanse za tako nešto su procentualno male ali ipak postoje. Ipak kad su u pitanju tolike pare ja bih dva puta razmislio da li bih sve stavio u banku jer nikad se ne zna.
[ ventura @ 25.10.2010. 18:33 ] @
Pa pazi, ako nastane haos u državi, neće stradati samo depoziti u banci. Otprilike u isto vreme će stradati i skoro svi biznisi (podsetimo se samo početka devedesetih), nekretnine će otići u sunovrat i ko zna kada će se oporaviti (koliko je vremena trebalo da nekretnine u Beogradu dostignu cene iz 1989 nakon 1994-te?), sefovi i trezori po bankama će biti ispražnjeni, a verovatno će biti i individualnih pljačkanja... Ne moram da budem baba vanga da bi ovo znao, dovoljno je da se prisetim samo šta se dešavalao pre..

Dakle ako se desi haos u državi, svejedno je gde su ti pare, ostaćeš bez njih...
[ Talicni2010 @ 25.10.2010. 18:44 ] @
To si u pravo sto se ako dodje do reprize `91.... Mada mene ne brine to, to se valjda nece desiti bar za jos nekih 35-40 godina posto na nasim prostorim se tako obicno desavaju takve stvari svakih 50 godina :))).... Mene zanima sta u slucaju da iskljucivo propadne banka u kojoj sam orocio pare?
[ Talicni2010 @ 25.10.2010. 18:45 ] @
Ili se ona proda za 1 Evro :)
[ jnk @ 25.10.2010. 18:50 ] @
Pa zato uložiš u neku od boljih banaka i nadaš se da neće propasti. Vervoatno će se desiti da država preuzme(podržavi) propalu banku da ne bi dovelo do lančane reakcije povlačenja para iz banaka(bank run).
[ ventura @ 25.10.2010. 18:55 ] @
E to je legitiman strah... Međutim, šta se dešava. Država ne sme a da ne reaguje, jer bi u tom slučaju nastao stampedo i preko noći bi propao celokupan bankarski sektor. Zato država (Narodna Banka) vrši konstantnu kontrolu banaka, i čim primeti da nešto nije kako treba, odmah se stupa u akciju... Pre godinu-dve je bila ona situacija u Srbiji gde je zatvoreno par banaka, a njihovo poslovanje su preuzele druge banke...

Evo sada je propala Hypo banka, i to ne samo u Srbiji već u celom regionu... Ali to se rešava u pozadini, i klijenti banke će samo dobiti obaveštenja gde su im prebačena sredstva i to je to...
[ Talicni2010 @ 25.10.2010. 19:18 ] @
E to mi je drago cuti, posto iskreno nisam upucen kako to funkcionise :)
Nego sta mislis o ideji da cijeli iznos orocim a da onda u istoj ili drugoj banci dignem kredit od recimo 50k Evra pa da sa tim nesto pokrenem? Kako u tom slucaju, da li mogu da sa njima dogovorim da mi preklapaju kamatu koju dobija sa onom kojom treba njima da platim? Mislim da je to mnogo bolja opcija nego da potrosim svojih 50k Evra a onda mi biznis propadne i na gubitku sam 50K Evra ovako bar meni ostaje glavnica koju sam orocio...... Ne znam da li sam dobro opisao sta zelim da postignem ?
[ p3j4 @ 25.10.2010. 19:28 ] @
Hmmm zašto mislim da si samo običan trol koji se sada verovatno jako dobro zabavlja dok se ljudi lože...
[ ventura @ 25.10.2010. 19:36 ] @
Pa to sve zavisi kakvo finansiranje radiš... Ako uzimaš 50k kredita, pri čemu ti taj oročeni novac nije koleteral, onda je to ok... Ali ako ti je oročeni novac garancija, što bi bankarima davao kamatu na novac koji je ionako tvoj?

[ nebojsa986 @ 25.10.2010. 19:44 ] @
Sto mora da bude trol, jesu to ozbiljne pare pogotovo za nekog ko radi za 200e mesecno, ali daleko od nerealnih, pa evo na pr ja znam tu nekog dedu kome su nudili 90k e za neku njegovu hrastovu shumu, a ko zna koliko para moze da izvuce ako sam posece i izvuce tu gradju.
[ Slobodan Miskovic @ 25.10.2010. 19:53 ] @
Da ponovim, najbolje je uloziti u obrazovanje ;)

Kupi kucu u USA ili UK i upisi tamo master ili doktorat.
[ Talicni2010 @ 25.10.2010. 19:55 ] @
Pa naravno, imam nekretninu koju bi zelio da prodam u skorijoj buducnosti a prije nego to uradim zelim da sagledam sto vise mogucnosti da taj novac iskoristim sto bolje....
[ Talicni2010 @ 25.10.2010. 19:59 ] @
Nisam bas raspolozen za "skolsku klupu" :) a i previse me stvari veze ovde tako da od toga nista u svakom slucaju hvala na ideji i savjetu...
P.S. mozda otici negdje vani na 4-5 mjeseci, to ne bi bilo lose nimalo :)
[ ChanMaster @ 25.10.2010. 20:01 ] @
Svajcarska Banka i nema zime...
[ Wi-Fi @ 25.10.2010. 20:01 ] @
Ostavis 40-50k za neko ulaganje, ostalo orocis. I za 3 godine opet imas ~250k. Sta komplikujete
[ Talicni2010 @ 25.10.2010. 20:27 ] @
Swiss Bank ne vise :)... Gledao, raspitivao se i dosao do informacije da im prvo moras platiti da ti cuvaju novac a onda ti nakon toga ne daju nikakvu kamatu na orocenu stednju jer im NE TREBA PARA :)))))))

[ jnk @ 25.10.2010. 20:32 ] @
Plus što u Srbiji po zakonu o deviznom poslovanju rezident Srbije ne može imati otvoren račun u stranoj banci. Znači morao bi i nekako da središ prebivalište van zemlje. Teoretski možeš i da prebaciš u jene i posle nekog vremena u eure i tako zaradiš pošto jen ne devalvira već raste.
[ etjen @ 25.10.2010. 20:50 ] @
ako ovo nije samo bezvezno trolovanje (a čisto sumnjam da nije)

Sve zavisi kako si došao do tih para i šta ti u životu nedostaje.
To nisu male pare nizakoga. Sa tim parama možeš šta bilo. I treba da budeš potpuni idiot pa da ostaneš potpuno bez njih.
Mada, javno, postavljanjem ovakvih tema na dobrom si putu. Zato i verujem da je ovo trol.

Mislim, ja da na neki način dobijem neku gomilu novca sigurno se ne bih javno raspitivao šta da radim sa njim.
[ Bubnjar2 @ 25.10.2010. 21:02 ] @
Ja bih ulozio u kupovinu onih nagradnih greb-greb kartica i u uplacivanje loto-a.
[ jnk @ 25.10.2010. 21:05 ] @
Pa ti možda ne bi ali ljudi su različiti? Nije kao da je izdiktirao svoje ime prezime i adresu pa onda pitao šta da radi. Ne vidim šta je on ovde loše uradio sem što će dobiti različita mišljenja ljudi šta bi radili da su na njegovom mestu. 250 hiljada se tako lako mogu potrošiti da nisi ni svestan i mnogo je teško sačuvati a kamoli uvećati. 4 od 5 srba bi odma pokupovalo automobile, otišlo na putovanja, dalo na kocku itd...
[ Talicni2010 @ 25.10.2010. 21:10 ] @
A sta je toliko lose u tome sto dijelimo ideje i mogucnosti ? Ja ne vidim nista lose!!! I kako to moze uticati na to da ostanem bez novca pokrecuci ovu temu na forumu..... SMJESNO
[ Talicni2010 @ 25.10.2010. 21:12 ] @
Evo ima istomisljenika :) JNK nemoj se zamarati nije vrijedno komentara....
[ mmix @ 25.10.2010. 21:32 ] @
Cudi me da niko nije pomenuo slamaricu™
[ Mobtel @ 25.10.2010. 21:41 ] @
ostavio deci po 50.000 eu i ostalo potrosio na sebe...


njima dosta za pocetak ako su pametni to ce iskoristiti,i umnoziti,a ako nisu ko ih sisa nek se muce kao i ja sto sam ....

a ja nisam nista dobio od mojih roditelja pa sam ziv i zdrav...
[ Talicni2010 @ 25.10.2010. 21:55 ] @
Joj najlakse je potrositi pare i sta onda ??? A nisu ove neke enormno "velike" pare pa da se sad ne mogu potrositi, mogu itekako i to jako brzo... zato mi nije cilj da ih "potrosim" nego da od njih napravim da mjesecno imam dobit od nekih 1.500-2.000 Evra.... Vise mi ne treba jer vise para vise problema.
P.S. Nisam ozenjen i nemam jos djece :)....
[ Horvat @ 25.10.2010. 22:12 ] @
a da ne brines za banke u bih, sto ne odes u svicu/na kipar/neko 10. mesto i tamo orocis lovu?

pardon vidim da je svica pomenuta,ali kao sto rekoh, svica nije jedino mesto za takve stvari

a za deo te love mozes i kupiti pasos od neke od tih drzava, ako te bas brine taj deo oko "legalnosti" (p.s. @jnk, po zakonu srbije je tako, ali da li je i po zakonu bih?)
[ mmix @ 25.10.2010. 22:24 ] @
Premalo je to para za biznis emigraciju. Sad se cifre krecu oko milionceta koje moras da insvestiras i da otvoris oko 10ak radnih mesta :)
[ Talicni2010 @ 25.10.2010. 22:50 ] @
Malo je to para za tako neke radikalne poteze... To rade ljudi koji imaju viska x miliona pa onda odnesu svoje pare na ta "sigurna" mjesta... a ja sa ovim svojim pokusavam da ovde pokrenem nesto pa cemo za 10 godina onda taj profit nositi tamo negdje :)
[ etjen @ 25.10.2010. 22:56 ] @
Citat:
Talicni2010: Joj najlakse je potrositi pare i sta onda ???


Onda pričaš da si potrošio 250KEura. Barem imaš priču za ribe i okolinu :)

Sve količine para se mogu lako potrošiti i prosto ne mogu da verujem da ti članovi foruma ovde daju neke ''ozbiljne'' predloge.

Kakvu sigurnost ti tražiš?
Ako hoćeš neki biznis, otvori i počni da radiš nešto sa čime si upoznat i šta znaš da radiš i onda imaš makar neke šanse da uspeš. A ne da na forumu tražiš savet za uspeh, ma jeste... To ti je isto kao da kupiš knjigu kako se obogatiti.

Neko ti je dao najbolji savet ovde-Uloži u obrazovanje i uvek ćeš imati. Ali tebe mrzi da učiš. Pa ako te mrzi onda oroči pare i živi od kamate.
Ako propadnu banke, propada sve. I Euro ima šanse da propadne. Ništa nije sigurno. Može i smak sveta da bude, pa šta ćeš onda?


Ne mogu da verujem da tražiš ozbiljan savet oko ulaganja para na forumu, i to na forumu gde si se tek registrovao.
Zato i ne mogu da te shvatim ozbiljno.


[ ventura @ 25.10.2010. 23:04 ] @
Citat:
Horvat: a da ne brines za banke u bih, sto ne odes u svicu/na kipar/neko 10. mesto i tamo orocis lovu?

Verovatno zato što će u Švajcarskoj/Kipru i sl. lokacijama dobiti duplo pa čak i troduplo lošiju kamatu nego kod nas.

Teško da ćeš u nekoj normalnoj državi naći ludaka koji će ti stambeni kredit plaćati 11%, tako da ćeš teško moći dati 7% kamate nekome ko štedi kod tebe...
[ Horvat @ 25.10.2010. 23:06 ] @
@mmix, ma ima i kombinacija sa par desetina kila eura, a, naravno, ima i sa stotina kila/par miliona

Citat:
Talicni2010: Malo je to para za tako neke radikalne poteze...

pa ne moras kupiti papire, samo odnesi lovu u banku i kraj
otvoris fiktivno preduzece na poreskom raju ili tako neku semu

Citat:
Talicni2010:a ja sa ovim svojim pokusavam da ovde pokrenem nesto pa cemo za 10 godina onda taj profit nositi tamo negdje :)


jos uvek nisi rekao sta znas da radis
da li imas ideja nekih i ostalo

potplati neke klubove beton lige, sa po 10-20 000 e po klubu, a ostatak ulozi na tiket

@ventura, stoji to, ali se on bojao propasti banke, a veca je sansa da ce u okolini puci banke nego tamo
[ Bubnjar2 @ 25.10.2010. 23:33 ] @
Citat:
Talicni2010
P.S. Nisam ozenjen i nemam jos djece ....


Joj, sad ce na pp da nagrnu udavace! Ipak, 250.000e za pocetak bracne srece nije malo...

Nego, kako to mislite 250.000e se lako potrosi? Pa, nisu to dinari! Ja iskreno mislim da onaj ko moze tek tako da potrosi 250.000 evra ni ne zasluzuje te pare.
[ Horvat @ 25.10.2010. 23:38 ] @
Citat:
Bubnjar2: Ja iskreno mislim da onaj ko moze tek tako da potrosi 250.000 evra ni ne zasluzuje te pare. :p


nego da prosledi dalje, je li?:D

nema te love koja se potrositi ne moze :]
[ elmagico @ 26.10.2010. 08:09 ] @
@ barakuda111

Ajde i meni kupi za te pare 2-3 stana u Svajcarskoj.
[ elmagico @ 26.10.2010. 08:15 ] @
@ Talicni2010

Jako tesko bi otvorio racun u CH banci a sa tim parama kod njih bi dobio mozda 2%, to je za njih sitno.
[ Bubnjar2 @ 26.10.2010. 10:50 ] @
Citat:
Horvat: nego da prosledi dalje, je li?:D


Pa da, da prosledi prodavcima raznih nepotrebnih gluposti.
[ Mobtel @ 26.10.2010. 17:15 ] @
imas dve mogucnosti ,bar po meni,
1.da pare orocis i da se molis svevisnjem da se neki kolaps ne desi i da ubiras kamatu kolika god ona bila.
2.zapocnes neki samostalan posao.-samo da znas sa ovom lovom ne moze das da se zapocne posao gde bi tvoji zaposleni radili a ti izigravao plejboja...i siljio citav dan.
[ Bubnjar2 @ 26.10.2010. 19:50 ] @
A jel znas da pevas? Ako znas snimi nekoliko CD-a, izreklamiraj se, postani poznat i onda tezgari po istocnoj srbiji, za nekoliko godina povratis kapital a onda ide cista zarada dok te glas sluzi.
[ Bubnjar2 @ 26.10.2010. 19:53 ] @
Mada sa toliko para i ne moras da radis. Imas za 60-65 godina da zivis mesecno sa trenutno prosecnom platom u Srbiji. Malo li je?
[ legija @ 26.10.2010. 23:21 ] @
Za BL to su nikakve pare, jedino da se na sitno bavis zelenasenjem.
NIkakav pravi i uspjesan biznis sa tim parama ne moze da se napravi, kako neko vec rece, ulozi pare u skolovanje. Naj sigurnija investicija.
[ a1200 @ 26.10.2010. 23:34 ] @
Ja bih na tvom mestu stavio u banku, i to 4-5 razlicitih... jer mislim da je (neka me neko ispravi ako gresim) po nasem zakonu banka duzna, cak i u slucaju da propadne, da isplati do 50 000 Evra osiguranja svakom klijentu - tj. to je minimalno osiguranje u novcu koje mora da isplati ako imas racun veci od toga, naravno ako imas manji, vracaju ti sve u celini. Tako da bi otvaranjem 5 racuna sa po 50 000, u razlicitim bankama, izbegao gubitak glavnice cak i ako bankrotiraju.

Onda lepo, na tenane, uzimas kamaticu, i pijes opusteno kapucino negde na moru... dok razmisljas sta te zaista interesuje u zivotu kao neki hobi ili eventualni posao.
[ Bubnjar2 @ 26.10.2010. 23:56 ] @
Citat:
legija:
NIkakav pravi i uspjesan biznis sa tim parama ne moze da se napravi


A je li? Pa doo-broo... Vi svi kao da ste pali s kruške, pa sa mnogo manje para može da se pokrene veoma uspešan biznis jer uspešan biznis ne pokreću velike pare nego nešto veći IQ. Nekome je za pokretanje uspešnog biznisa premalo i 25.000.000 evra dok neko uspe i uz početno zaduživanje.
[ DaliborP @ 27.10.2010. 00:22 ] @
Uzmi 50 hiljada i odma potrosi na provod i putovanja, trajace jedno mesec-dva po svetu. Kad se vratis onda pitaj ponovo.
[ legija @ 27.10.2010. 00:50 ] @
Citat:
Bubnjar2:....
jer uspešan biznis ne pokreću velike pare nego nešto veći IQ. ....


Sam si sve rekao. Bez namjere da vrijedjam, ljudi koji imaju "nesto veci IQ", obicne ne traze savjete po forumima sta da rade sa parama.
[ Pirossi @ 27.10.2010. 01:47 ] @
stelanova mu je dao najbolji, gotovo očinski savet - obrazovanje.
[ Izvoljski @ 27.10.2010. 05:19 ] @
mislis da otvori sopstveni fax ?
[ DaliborP @ 27.10.2010. 05:26 ] @
Ili mozda skolu plesa
[ Bubnjar2 @ 27.10.2010. 11:06 ] @
Ili da postane biznis savetnik.
[ ad0lf @ 27.10.2010. 22:41 ] @
osnuj stranku, ili crkvu, ili stavi sve na crveno...
jesi ti to dobio sedmicu na lotou :-) ijao jeeeesiiiii :-)
[ pl4stik @ 27.10.2010. 23:00 ] @
U nedelji stednje otvori 5 racuna sa po 50k i uzivaj u oko 9% kamate, to je najisplativije.
[ Isak666 @ 27.10.2010. 23:59 ] @
Propij sve.
[ mmix @ 28.10.2010. 09:12 ] @
Citat:
pl4stik: U nedelji stednje otvori 5 racuna sa po 50k i uzivaj u oko 9% kamate, to je najisplativije.


+1
to bi ja uradio. Sa 22500 evra godisnje (minus 10% poreza) mozes da zivis ko lord, da otplacujes kredit na gajbu i lizing bez kursnih rizika, da sebi uplacujes i penziono i porodici zdravstveno i da cak sebi priustis letovanja i zimovanja. A na kraju ti ostane glavnica :) Danas je veoma tesko formirati greenfield biznis koji ce ti doneti vise od 9% cak i posle visegodisnjeg rada.
[ vladd @ 28.10.2010. 10:08 ] @
Grinfild gotovo nigde ne funkcionise, sam po sebi, a narocito ne u Srbiji.

"Ulaganje" para je naucena aktivnost, pobodrena, da bi se pare prelivale od ovcica koje ne znaju sta sa parama, prema vukovima, kojima pare trebaju za krckanje.

Valjda je ocigledno da se poslovi u Srbiji zaokruzuju sa novcem fondova, stimulativnih sredstava, pa do kredita. Nikada sopstvenim novcem(osim u slucaju neopreznih).

Bolje je pitanje kako zaraditi 250k€, a ne prodavati drogu.

Za imaoca 250k, resenja za ulaganje je nekretnina, a za ocuvanje novca stednja.

Moguce je nova uloziti u neku vrstu zabave, ali tada je profit zabava, a novac moze da ima tendenciju da nestaje.
Ali, ako se zabava protegne na 20-30 godina, eto, prodje zivot u veselju i bez brige oko novca.

Biznis u Srbiji funkcionise tako, da NEKO napravi stetu 100 miliona i zaradi 1-10 miliona. Nikako drugacije. U takvoj atmosferi, pojaviti se sa svotom 250k je "golub medju sokolove"

Poz
[ ventura @ 28.10.2010. 12:16 ] @
Citat:
mmix
Danas je veoma tesko formirati greenfield biznis koji ce ti doneti vise od 9% cak i posle visegodisnjeg rada.

Postoje vrlo interesantni greenfield biznisi koji imaju 20% ROI i oko 40-50% ROE na godišnjem nivou... Ali za to ti treba malo više od 250 hiljada :)
[ Slobodan Miskovic @ 28.10.2010. 12:22 ] @
Upravo tako.

Evo ko ima visak 3 000 000e imam ja komplet business plan, projekcije i garantovne klijente za biznis sa 20% ROI. ;)
[ mmix @ 28.10.2010. 12:31 ] @
Mislis ROI 20% prve godine, 40% ROE druge i onda katanac Imam i ja takvih biznis planova samo su FFF bez para

[ Slobodan Miskovic @ 28.10.2010. 12:32 ] @
Ne. Investicija se vraca za 5 godina.

Proizvodnja je u pitanju. ;)
[ Mobtel @ 28.10.2010. 15:48 ] @
9% kamata godisnje -10 % za porez i to onda izadje ako se nevaram ~1500eu mesecno sto je pokretac teme i trazio zar ne?
[ ventura @ 28.10.2010. 15:54 ] @
Citat:
mmix: Mislis ROI 20% prve godine, 40% ROE druge i onda katanac ;) Imam i ja takvih biznis planova :) samo su FFF bez para :)

Ma jok :)

Onako kako sam rekao, još ti država garantuje 12 godina da će biti tako ;)

http://www.mre.gov.rs/navigacija.php?IDSP=299
[ jnk @ 28.10.2010. 20:03 ] @
Dobio sam info da ove godine u nedelji štednje nijedna banka neće davati više od 6% sem alpha banke koja će davati oko 8%.

i kao što rekoh država ti garantuje 50k bez obzira koliko računa imao. http://www.aod.rs/glavnimeni/o...nje_depozita/za_deponente.html

Citat:

Sistem osiguranja depozita obezbeđuje garanciju da će svaki deponent dobiti obeštećenje za svoja ukupna dinarska i/ili devizna novčana potraživanja, po osnovu štednje, tekućeg računa i drugih bankarskih računa, u svakoj banci, do osiguranog iznosa od 50.000. evra bez obzira na broj računa koje pojedinačni deponet ima u konkretnoj banci.
[ mmix @ 28.10.2010. 20:15 ] @
Pa, vise banki :)

Dobro, nije ni 4x6+1x8 lose. 16000-10%. 1200evrica mesecno za ne mrdanje prstom.

[ p3j4 @ 28.10.2010. 20:28 ] @
Citat:
Osigurani iznos predstavlja iznos osiguranog depozita do 50.000 evra u dinarskoj protivvrednosti po zvaničnom srednjem kursu NBS, koji važi na dan donošenja rešenja Narodne banke Srbije o ispunjenosti uslova za pokretanje stečajnog postupka , po deponentu, utvrđen nakon prebijanja potraživanja između deponenta i banke.


Jeste da država garantuje, ali koliko vidim u dinarskoj protivvrednosti
[ etjen @ 30.10.2010. 22:22 ] @
^^ ha, ha ""na dan donošenja rešenja Narodne banke Srbije o ispunjenosti uslova za pokretanje stečajnog postupka""

prava sigurnost, nema sta...
[ kalimero 011 @ 30.10.2010. 22:35 ] @
@p3j4
Citat:
Jeste da država garantuje, ali koliko vidim u dinarskoj protivvrednosti

Ne štedi se samo u evrima, ovo što si citirao je definisanje osiguranog iznosa. Država isplaćuje u dinarima i evrima - član 17 stav 4 istog zakona:
Citat:
Agencija za dinarske depozite osigurani iznos isplaćuje u dinarima, a za devizne depozite u evrima - po kursu evra prema određenoj valuti koji važi na dan donošenja rešenja iz stava 3. ovog člana.
[ Nabukodonosor @ 31.10.2010. 16:08 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Ne. Investicija se vraca za 5 godina.

Proizvodnja je u pitanju. ;)


Na papiru mozda da. U praksi, pitanje je koliko ces uopste uspeti da naplatis svoju zaradu. Problem BROJ JEDAN danas u Srbiji je naplata.
[ Slobodan Miskovic @ 31.10.2010. 21:19 ] @
Ne ako je 100% izvoz u EU.
[ maliradojca @ 01.11.2010. 21:28 ] @
Citat:
250.000 Evra i sta uraditi sa njima?

Evo resenja Anonimni dobrotvor poklonio 250.000 evra
[ su27killeryu @ 04.11.2010. 21:36 ] @
Kao što ti rekoše uloži u školovanje..ja bih ti preporučio ako si zdrav i ako te iole privlači da postaneš pilot, kompletna obuka sa licencom te košta oko 80-90.000 evra, posao je relativno interesantan i siguran za svakog ko ga ozbiljno radi. A i stjuardese su obično jako zgodne...
[ ventura @ 04.11.2010. 23:08 ] @
Citat:
su27killeryu: Kao što ti rekoše uloži u školovanje..ja bih ti preporučio ako si zdrav i ako te iole privlači da postaneš pilot, kompletna obuka sa licencom te košta oko 80-90.000 evra, posao je relativno interesantan i siguran za svakog ko ga ozbiljno radi. A i stjuardese su obično jako zgodne...

Može to i mnogo jeftinije...

PPL > IFR > MEP > CPL > Tip > Frozen ATPL, sve to za nekih 45.000 evra...

Plate po kompanijama tipa Emirates/Qatar/Etihad plata za kopilota je reda veličine 8000 dolara plus raznorazni benefiti tipa dotacije za stanovanje, školovanje dece, zdravstveno osiguranje i sl...

Normalno, to nije posao za bilo koga... To moraš da voliš, kad si pilot stalno si na putu, život provodiš po hotelima, jako retko si kod kuće.. Još kad je u pitanju rad na bliskom istoku, Srbiju ćeš videti samo kad prelećeš preko...

Varijanta za ostanak u Srbiji su privatne avio taxi kompanije tipa Air Pink, Prince i sl. tu je plata reda veličine 2-3 hiljade evra, ali to je to, nema nikakvih drugih posebnih beneficija...
[ Suns @ 05.11.2010. 01:32 ] @
Potplati neku stranku u Srbiji i gledaj da postaneš ministar finansija ili u nekom jakom upravnom odboru. Pare ćeš vratiti već za par meseci i to duplo....


P.S. Ako nije tajna odakle ti toliki novac na gomili i to odjednom pa ne znaš šta ćeš sa njim!? Nasledstvno neko?
[ su27killeryu @ 05.11.2010. 01:40 ] @
Pa ako je ozbiljan 99% da jeste naslijedio od nekog. I uopste nije lose sto je postavio temu na forumu od viska(misljenja) glava ne boli.

ventura to je dosta povoljno, jel to u Vrscu (cini mi se da je bilo dosta skuplje zadnji put kad sam gledao) ili vani? Nisu ti hoteli i ostalo toliko strasni, mnogo gore je kamiondzijama a piloti od svih profesija imaju ja mislim najvise slobodnih dana :)
[ ventura @ 05.11.2010. 08:51 ] @
Citat:
su27killeryu
ventura to je dosta povoljno, jel to u Vrscu (cini mi se da je bilo dosta skuplje zadnji put kad sam gledao) ili vani? Nisu ti hoteli i ostalo toliko strasni, mnogo gore je kamiondzijama a piloti od svih profesija imaju ja mislim najvise slobodnih dana :)

Nije u Vršcu, to je u privatnim školama po Beogradu (Prince/Pelikan)... Jatova škola se ne preporučuje osim ako nisi stranac... Prvo instrukori su totalno zaostali iz nekog drugog vremena (svi koji su valjali otišli su u privatne škole) tako da se uče neke totalno nebitne i arhaične stvari, ali je najbitnije da te tamo neće pustiti da položiš osim ako nisi 'jatovo dete', tj. ako nemaš nekoga u JAT-u... To ti je zbog toga što njihovi studenti imaju prvenstvo prilikom zapošljavanja na konkursima u JAT-u, i sada ako ti završiš jat pre nečijeg deteta ti ćeš dobiti posao.. Zato te neće pustiti da završiš dok to drugo dete ne završi, a fala bogu uvek je neko nečij tamo.. Tako da je to besmislica..

Privatne škole sa druge strane imaju bolje instruktore, ali su zato ekstremno neozbiljni jer je svima škola kao neka sekundarna delatnost pored avio taksija... Tipa nešto što redovno možeš da završiš za 3 meseca ti ćeš zaršavati 9 meseci jer nema instruktora, otišao na let, nema slobodnog aviona itd itd..

Ja kad bi sad hteo da završim CPL, otišao bi u USA u neku školu i završio sve za 6 meseci umesto kod nas da se cimam 1.5 do 2 godine..

Pogledaj ovo recimo:
http://www.flyoft.com/us-fligh.../commercial-pilot-program.html

Cena 50.000 dolara (35.000 evra), sve full do CPL- sa obezbeđenim smeštajem!

Nakon toga konkurišeš za posao, vidiš koji ti tip treba, to odradiš i to je to... Faktički od prvog dana pa dok ne poletiš u komercijalnom avionu treba ti 7 meseci.
[ jnk @ 05.11.2010. 09:27 ] @
Po meni mnogo bolji(isplativiji) posao je kontrolor letenja. Nekoliko godina unazad se održavaju konkursi gde prime od 30 do 50 ljudi na obuku. Naravno prijavi se preko 1000 ljudi tako da šansa da dobiješ posao nije velika i preporučuje se da imaš vezu.

Ali zato ako dobiješ i prođeš obuku koja traje 2-3 godine i dobiješ licencu, imaš platu 320k din, 13tu i 14tu platu i regres. Pritom se obuka ne plaća, čak dobijaš i neku stipendiju za vreme trajanja obuke. Od 8 radnih sati dnevno efektivno radiš pola od toga ali kažu da je kobajagi stresan posao. Ako te smori ovde možeš raditi u inostranstvu za par puta veću platu.
[ su27killeryu @ 05.11.2010. 17:54 ] @
Nije kobajagi nego je mnogo stresniji i odgovorniji od posla pilota...osim ako nisi "noga preko noge" tip a oni takve brzo provale.
[ su27killeryu @ 05.11.2010. 17:57 ] @
Citat:
ventura
Pogledaj ovo recimo:
http://www.flyoft.com/us-fligh.../commercial-pilot-program.html

Cena 50.000 dolara (35.000 evra), sve full do CPL- sa obezbeđenim smeštajem!

Nakon toga konkurišeš za posao, vidiš koji ti tip treba, to odradiš i to je to... Faktički od prvog dana pa dok ne poletiš u komercijalnom avionu treba ti 7 meseci.


Odlican link! Hvala za info.

Ali opet..

* Fuel surcharges may apply.

** Prices are based on the minimum hour requirements to complete the required training. It is not guaranteed you will complete your training in the number of hours or time frame stated. In some cases, additional training may be required for you to complete. Should you exceed any flight/ground hours or require longer than 6 months, you will be responsible for the additional costs. Please plan and budget for these additional costs that may occur. Aircraft upgrades are additional costs. Prices are subject to change without notice.
.

Mada ne vjerujem da to moze izaci vise od dodatnih $5K ipak je malo neozbiljno...
[ Horvat @ 05.11.2010. 18:00 ] @
@jnk, je l ti to za emirate ili tako nesto pricas ili za jat?
nesto mi je tesko za poverovati da stalno traze novi kadar tamo,kad malo malo pa ih otpustaju, te im ne placaju plate...
[ ventura @ 05.11.2010. 18:34 ] @
Citat:
su27killeryu
Mada ne vjerujem da to moze izaci vise od dodatnih $5K ipak je malo neozbiljno...

Fuel charges su stavili za slučaj da cena goriva ode na gore... Ali to za USA nije neki problem...

Ovo drugo, to moraju da stave, jer ako si budala, ne mogu oni tebi unedogled da plaćaju časove.. Kao npr u auto školi.. Prosečnom polazniku je dovoljno 40 časova, neko završi sa 30, a neko ni sa 100 časova ne nauči da vozi.. Ako si posvećen tome, i ako imaš imalo mozga i motornih sposobnosti taj fond časova je i više nego dovojlan da naučiš sve... Jeste da je raspored brutalan, ali bože moj, nisi došao tamo da se zezaš već da naučiš da letiš u što kraćem vremenskom roku...
[ su27killeryu @ 05.11.2010. 18:50 ] @
to je tačno...
[ Suns @ 06.11.2010. 01:32 ] @
Zar vi zaista mislite da će čovek da ode u USA i da polaže kurs za pilota.... o bože šta sve neću čitati ovde !!!
[ su27killeryu @ 06.11.2010. 01:47 ] @
Jbg to je realnije(ako ih stvarno ima) nego da ih stvarno ima, sta da ti kazem drugo :D
[ Suns @ 06.11.2010. 02:01 ] @
Najrealnije..... brate koja "ironična glupost" šta vi savetujete čoveka nasjtrašnije.
[ ventura @ 06.11.2010. 09:08 ] @
Citat:
Suns: Zar vi zaista mislite da će čovek da ode u USA i da polaže kurs za pilota.... o bože šta sve neću čitati ovde !!!

Ako ga to zanima, da, to mu je najpametnija varijanta. Jeftinije, kvalitetnije i brže da u USA za 6 meseci položiš CPL, nego da se kod nas sa tim cimaš 2 godine i platiš 20% skuplje.
[ jnk @ 06.11.2010. 11:17 ] @
Citat:
Horvat: @jnk, je l ti to za emirate ili tako nesto pricas ili za jat?
nesto mi je tesko za poverovati da stalno traze novi kadar tamo,kad malo malo pa ih otpustaju, te im ne placaju plate...


Nije JAT u pitanju već agencija za kontrolu letenja d.o.o. www.smatsa.rs

To mu dođe kao privredno društvo(ne javno preduzeće) čiji je većinski vlasnik vlada srbije i koje ima monopol nad nacionalnim resursom(nebo iznad zemlje) i na osnovu toga naplaćuje prelete iznad naše države. Pošto pripadamo tom nekom eurocontrolu sve pare nam plaćaju direktno evropljani i oni maltene definišu naš budžet i kolke su plate i slično. Bilo je pre par godina afera da direktor kontrole ima platu 13k eur pa su se bunili ali u suštini niko ne sme ništa da im kaže jer je to otprilike 200 miliona evra godišnje koje uđe u našu zemlju.
[ su27killeryu @ 06.11.2010. 13:35 ] @
Citat:
Suns: Najrealnije..... brate koja "ironična glupost" šta vi savetujete čoveka nasjtrašnije.


Ju strašno zamisli da mu otmu avion pa da se zakucaju u zgradu centralnog komiteta..

A šta mu ti savjetuješ da uradi sa 250.000?! Sa tim parama se ne može početi bilo kakav ozbiljniji biznis..
[ mmix @ 06.11.2010. 20:35 ] @
Siguran sam da bi Homeland Security bio odusevljen Srbinom koji je sa hrpom kesa u licnoj reziji dosao u Ameriku da uci za pilota Ne gine mu izlet na Kubu
[ Ivan Dimkovic @ 06.11.2010. 20:45 ] @
Nesto cisto sumnjam u njihovu pronicljivost...

Ako je problem, pa Srba se lepo obuce i obrije, a pare stavi na racun, ako ne prica dobro engleski prvo ode na neki dobar kurs... i ima da ga puste iz odma' :-) Nismo mi Arapi pa da nas gledaju cudno - a pre neki mesec su podigli duzinu viza na max. 10 godina, sto ocigledno pokazuje da poverenje raste.

Sve u svemu, ako ga letenje zanima kao posao (sa svim manama koje taj posao nosi pogotovu u kombinaciji sa porodicnim zivotom), moze biti dobro ulozen novac. Piloti su dobro placeni, posla ima - pogotovu za ljude kojima nije problem da zive neko vreme u nekim drugim zemljama poput bliskog istoka i sl...

I ne znam sta je cudno za USA - gomila ljudi svake godine ide u USA na neko doskolavanje, to je sasvim normalna stvar.
[ mmix @ 06.11.2010. 21:22 ] @
Doskolovavanje, ok, skola pilotiranja, hm

Imam par lozaca u okruzenju koji su se nesto raspitivali skoro, treba ti valjda M1 viza sa posebnim upitnikom za avio skolu i treba ti odobrenje homsec0a da bi dobio M1 za pilotsku skolu, posle toga i ako ti odobre imas neka ogranicenja, npr ne mozes da menjas skolu bez dovole homsec-a, svaka promena statusa mora u homsec i slicno. Jbg, arapin ili ne, ameri su malo osetljivi na strane letace u poslednje vreme narocito ako voze avione koji mogu da sruse zgradu Treba ih razumeti, ipak su 911 piloti obucavani u njihovim avio skolama.
[ dejan, @ 08.11.2010. 02:48 ] @
Citat:
ventura

Pogledaj ovo recimo:
http://www.flyoft.com/us-fligh.../commercial-pilot-program.html

Cena 50.000 dolara (35.000 evra), sve full do CPL- sa obezbeđenim smeštajem!

Nakon toga konkurišeš za posao, vidiš koji ti tip treba, to odradiš i to je to... Faktički od prvog dana pa dok ne poletiš u komercijalnom avionu treba ti 7 meseci.

Zar je moguće da se posle 6 meseci školovanja možeš da se zaposliš u Emirates i da imaš platu 8000 dolara? Nešto baš ne verujem. Ono što sam ja čuo je da pored toga što puno para treba uložiti, teško da možeš da nadjes dobro plaćeni posao. Za oko 250 sati leta kad pilot bez iskustva dobije posao (ako ga uopšte dobije) može da računa na platu od 2000 evra, barem su tako meni rekli.
Imam jednog drugara koji hoće da postane pilot, ali naravno problem su mu pare. Mada, čak i kad bi skupio dovljno to mu uopšte ne garantuje da će naći posao.

Imaš li ti nekih drugih informacija o tome kakve su perspektive pilota nakon završenog školovanja?
[ ventura @ 08.11.2010. 09:04 ] @
Citat:
dejan,: Zar je moguće da se posle 6 meseci školovanja možeš da se zaposliš u Emirates i da imaš platu 8000 dolara? Nešto baš ne verujem. Ono što sam ja čuo je da pored toga što puno para treba uložiti, teško da možeš da nadjes dobro plaćeni posao. Za oko 250 sati leta kad pilot bez iskustva dobije posao (ako ga uopšte dobije) može da računa na platu od 2000 evra, barem su tako meni rekli.

Pa 2000 evra možeš da dobiješ u domaćim avio taxi firmama tipa Air Pink, Price Air i sl...

8000 dolara je ustvari 5.600 evra, i uvećava ti se za 500-700 dolara za svaku godinu staža dok ne dođeš do ATPL-a odnosno kapetanske pozicije gde je početna plata 13.000 dolara..

5.600 evra nije mnogo kada se uzmu u obzir plate u Dubaiju, i kada se uzme u obzir da ti uzmeš kredit za to školovanje, nakon što ga završiš vraćao bi 1000 evra mesečno banci na osnovu tog kredita da otplatiš školovanje... Sa druge strane, pilotski posao je inače vrlo nezgodan što se tiče privatnog života čak i kada letiš iz svog matičnog grada.. Npr. ja imam drugara koji radi kao pilot u Pinku, on pre podne ode na put do beča, i trebalo bi da se vrati uveče, međutim ovi iz kompanije isti dan nađu turu u berlinu, pa u moskvi, i njega nema kod kuće narednih 4-5 dana... Dakle nema šanse da organizuješ svoje privatno vreme... Kad si u Dubaiju onda je još teže... Faktički Srbiju bi video jednom godišnje, ili eventualno ako te zadesi da imaš let za Beograd... i to je to... Ko je spreman na svo to žrtvovanje plate su skroz ok, ali većina ljudi ipak ima neke druge prioritete.
[ su27killeryu @ 08.11.2010. 13:47 ] @
Sve zavisi od kompanije, ima onih kod kojih se leti recimo 4+3 znaci 4 dana radis 3 si slobodan..to nije nimalo lose (ako vjerujes zeni ).
[ ventura @ 08.11.2010. 15:54 ] @
Citat:
su27killeryu: Sve zavisi od kompanije, ima onih kod kojih se leti recimo 4+3 znaci 4 dana radis 3 si slobodan..to nije nimalo lose (ako vjerujes zeni :D ).

Ne znam, nisam nikad čuo za takav raspored...
[ su27killeryu @ 08.11.2010. 16:50 ] @
An airline pilot is only permitted to fly 8 hours in a 24 hr period, 30 hours in 7 days, 100 in a month and up to 1,000 hours in a calendar year by FAA regulation.

Pretpostavljam da interkontinentalci imaju takav raspored..ne mogu sad da se sjetim.
[ ventura @ 08.11.2010. 18:55 ] @
Pa da, ali to ne znači da rade 4 dana po 8 sati, pa onda 3 dana ne rade ništa...
[ Bata @ 09.11.2010. 08:51 ] @
postavljaču teme:

ako nisi vezan za to gde sada živiš (a dobro razmisli šta te to "vezuje"...) , ti razmisli o putovanjima.

može se tih dvestapedes'iljada lepo rasporediti, i da ih i ne "okrnjiš" previše ,
sve u zavisnosti od toga kakvom si turizmu sklon, kojim destinacijama...


ja lično, kada bi mi suma koja to dozvoljava pala u ruke, a da pri tome nisam moralno ili zakonski
(sa akcentom na zakonski) obavezan da nekom polažem račune (porodica i sl.)
definitivno bih otišao na jedno duuuugo putovanje.


ima po internetu mnogo putopisa, gde ljudi opisuju svoj put po svetu, i to su razni karakteri i načini...
od nekih koje bi Kartman nazvao dirty hippies! , do nekih vrlo konstruktivnih, u smislu da uz inteligentno
planiranje i trošenje, za sasvim razumnu količinu novca vide neke lepe destinacije.


pa još ako imaš neka umeća kojima bi mogao da negde nešto i zarađuješ...(barmen, instruktor skijanja/jedrenja/plesa , hitman...)
[ su27killeryu @ 09.11.2010. 14:00 ] @
Ma da nek spicka sve na putovanja pa da ima sta da prica unucima..

Citat:
ventura: Pa da, ali to ne znači da rade 4 dana po 8 sati, pa onda 3 dana ne rade ništa...


Znam ali recimio podje i vrati se dva puta zaredom pa tri dana odmora (jedan let nek traje 7 i po sati to je 4x7.5=30). U principu posao se svodi na polijetanje i slijetanje gore u vazduhu se skoro sve svodi na pracenje vitalnih sistema..
[ Slobodan Miskovic @ 09.11.2010. 14:04 ] @
Za 80 000e moze da proputuje ceo svet. Bukvalno ;)
[ su27killeryu @ 09.11.2010. 14:20 ] @
I da onda dodje na forum i postavi temu "170.000 Evra i sta uraditi sa njima?" :)
[ Mobtel @ 11.11.2010. 20:09 ] @
hahaah ha aovo je najjace.....


onda proputuje svet i drugi put i dodje na forum i pita 90.000 eu i sta sad?
nemoj samo opet da putujem!
[ Boris Tadić @ 13.11.2010. 13:23 ] @
Konsultuj Dodika, za par stotina KM i pristojan ručak će svaki političarčić pristati da ti "slučajno" izdiktira sve brojeve.
[ rfe @ 16.11.2010. 15:01 ] @
inflacija u evrozoni je sada 1.8%.

Izgleda malo ali 250,000 ce sledece godine vredeti kao sada 245,579. Gubitak od 370 evra mesecno, toliko kosta sedenje i razmisljanje sta sa novcem. Ukoliko ga stavite u slamaricu za 5 godina vredece kao sadasnjih 228,000, a za 10 godina 209,000 ....

Covek koji ima 250,000€ bi svakako trebao da ulozi u svoje obrazovanje i da zna kakve su mu sve mogucnosti ulaganja. Nekretnine, stednja, fondovi, biznis...

[ maliradojca @ 16.11.2010. 15:09 ] @
Labudovi, lavovi, gipsani radovi..
[ DaliborP @ 16.11.2010. 15:10 ] @
The euro has turned into a bankruptcy machine. Trosi sto brze mozes.
[ mmix @ 16.11.2010. 15:51 ] @
Citat:
maliradojca: Labudovi, lavovi, gipsani radovi..


rofl

zaboravio si na gologuze pozlacene andjele
[ štampar @ 25.11.2010. 19:05 ] @
Citat:
mmix: rofl

zaboravio si na gologuze pozlacene andjele


....a to se sad prodaje ko' alva ....kupi 5 kg zlata (cca 170.000 eura)....za godinu dana to će vredeti 250.000 eura....,srebro je ''skočilo'' još više i još će da skače (1kg-650,00eura - za godinu dana će to biti 1000,00)
...kakve banke i kamate,na plemenitim metalima dobijaš daleko više ....
[ mmix @ 25.11.2010. 19:37 ] @
Ne mora da znaci, to je poveci rizik. Zlato/srebro je skupo samo zato sto su berze nesigurne pa investitori beze u zlato koje ne moze da propadne a proizvodnja zlata je ogranicena sto kreira rast cena zbog vece potraznje. Medjutim cim market udje u bull trend investitori koji su potrazili utociste u zlatu ce dumpovati zlato da bi izasli na berzu (zlato ne generise profit ni dividende) i tu ce pare uzeti samo najbrzi i oni koji su u zlato vodovito usli 2005-e kad je bilo 10,000e/kg. Nijedna od dve opcije nije nemoguca tako da bih ja bio obazriv sa ovakvim savetom. Zlato sasvim sigurno nece moci da raste eksponencijalno kao sto je bilo u zadnjih par godina.
[ etjen @ 25.11.2010. 19:52 ] @
ma kakvo zlato-gluposti
gipsani radovi su budućnos'
[ štampar @ 26.11.2010. 15:21 ] @
Citat:
mmix: Ne mora da znaci, to je poveci rizik. Zlato/srebro je skupo samo zato sto su berze nesigurne pa investitori beze u zlato koje ne moze da propadne a proizvodnja zlata je ogranicena sto kreira rast cena zbog vece potraznje. Medjutim cim market udje u bull trend investitori koji su potrazili utociste u zlatu ce dumpovati zlato da bi izasli na berzu (zlato ne generise profit ni dividende) i tu ce pare uzeti samo najbrzi i oni koji su u zlato vodovito usli 2005-e kad je bilo 10,000e/kg. Nijedna od dve opcije nije nemoguca tako da bih ja bio obazriv sa ovakvim savetom. Zlato sasvim sigurno nece moci da raste eksponencijalno kao sto je bilo u zadnjih par godina.
Citat:
mmix: Ne mora da znaci, to je poveci rizik. Zlato/srebro je skupo samo zato sto su berze nesigurne pa investitori beze u zlato koje ne moze da propadne a proizvodnja zlata je ogranicena sto kreira rast cena zbog vece potraznje. Medjutim cim market udje u bull trend investitori koji su potrazili utociste u zlatu ce dumpovati zlato da bi izasli na berzu (zlato ne generise profit ni dividende) i tu ce pare uzeti samo najbrzi i oni koji su u zlato vodovito usli 2005-e kad je bilo 10,000e/kg. Nijedna od dve opcije nije nemoguca tako da bih ja bio obazriv sa ovakvim savetom. Zlato sasvim sigurno nece moci da raste eksponencijalno kao sto je bilo u zadnjih par godina.


Zlata je sve manje-nalazišta osiromašuju,nova se ne otkrivaju.Na drugoj strani-koristi se sve više i potražnja raste...Za zadnjih četrdeset godina stalno poskupljuje !Ako čovek već ne zna šta će s parama....
[ ChanMaster @ 18.12.2010. 09:46 ] @
Evo ti savet od srca!

Razmisli dobro na kojem se polju najbolje snalazis i koji rad ti pricinjava i zadovoljstvo a da moze i da se zaradi...

Izucio si neki zanat do sad sigurno... Vidi dal tu ima posla u srbiji - ako ne Inostranstvo (nisi ozenjen) gde god u inostranstvu da ulozis kintu u posao u kome si dobar - nema zime!!!

I jos nesto, tesko da ces ovde naci pravi savet za tebe, nekolicina nas ima ideje koje cuva samo za sebe (poslovni planovi), i vecina koja misli da "kad bi imo toliko i toliko para ja bi tacno znao sta bi sa tim" - prazne price!!!!

Kad se javi strah da se "toliko i toliko para" veoma tesko zaradi ili sacuva - onda mozak ne funcionise - "probacu pa sta mi bog da"!!!

Srecno prijatelju - nadam se da sam ti iole otvorio nove vidike...

Mozda se ponavaljam posto nisam procitao celu temu....