[ KRALJEIVC @ 26.10.2010. 13:37 ] @
Posto vidim da ste verzirani za 12v vjerujem da cete takodje pomoci i meni na 220.
Htio bih da palim i regulisem brzinu ventilatorima od 35W, 0,29A, 220V t.j. da ih posebno palim i posebno regulisem brzinu (koristicu ih kao duvaljke izvise ugradnog kamina).
Pitanje: koji prekidac ili prekidace da kupim. Koji model ako ga ima kod nas (ili sa kojim karakteristikama).
Napominjem da sam pokusao sa obicnim za svijetlo, radio je 5-6 paljenja i onda pregorio.
Uzgred, laik sam pa samo trazim preporuku.
Hvala unaprijed.
[ shadow88 @ 26.10.2010. 14:50 ] @
regulatori za svetlo ne mogu da regulisu induktivna opterecenja (motori, spulne,trnsformatori) jer nisu predvidjeni za to , a nisi naglasio koji su to ventilatori tj jel oni obicni sobni sa nekoliko preklopnika za promenu brzine ? jer ako su ti, onda tesko da ce moci da se napravi nesto jednostavno ili jeftino jer su to asinhroni motori i brzina im zavisi iskljucivo od frekvencije, dok sinhronim motorima tj kolektorskim mozes regulisati brzinu promenom napona, kao na primer to imas na ovim novijim usisivacima , to ti je isto dimer kao za svetlo samo predvidjen za motore tj induktivna opterecenja.

inace za samo paljenje ventilatore ti treba bilo koji prekidac jer ne vuce neku struju
[ vranjin @ 26.10.2010. 15:19 ] @
Mozes dimerom za induktivna opterecenja regulisati manje ventilatore. Provereno. Vidim da si iz Pg pa ako hoces mogu ti dati jedan za probu. poz
[ shadow88 @ 26.10.2010. 20:10 ] @
moze ali nikako ne moze dobiti punu regulaciju brzine, ali verovatno ce mu zadovoljiti potrebe i dimer
[ KRALJEIVC @ 27.10.2010. 08:42 ] @
Radi se o kuleru kineskog proizvodjaca Sunon koji se ugradjuje rekao bih u u pojacala jer ima i termicku zastitu.
Aluminijumska sasija, dimenzije su mu 175 x 150 cm radi na 220V, 50/60 Hz, 0,27AMP, 30W.
Dakle, ugradio bih dva.
[ shadow88 @ 27.10.2010. 09:52 ] @
pogledaj da li u sebi ima neku elektroniku koja mu regulise brzinu ? koliko izvoda ima ovaj kuler ? mislim da ces moci sa dimmerom za svetlo da regulises ako uzmes onaj za induktivna opterecenja..

za pocetak da ne kupujes, nadji neki regulator iz usisavaca kome je riknuo motor a ima regulciju brzine pa probaj, obavezno nakaci tiristor ili triac (sta vec ima u sebi) na poveci hladnjak (mislim na dimer)
[ shadow88 @ 27.10.2010. 10:01 ] @
pitam koliko ima izvoda jer imam slican ventilator koji radi na 70VAC (kacim ga na 220V preko kondenzatora) ali ima tri izvoda,radni i pomocni namotaj sa zajednickim izvodom, a moze mu se regulisati brzina preko pomocnog namotaja u zavisnosti koliki kond se stavi na pomocni, pa da se stepenasto regulise brzina, ili da se nadje neki poveci promenljivi kond (malo teze)

ako ima dva izvoda, mozes opusteno da ga regulises manjim regulacionim transformatorom, ili da stavis razdvojni trafo 220/220 pa da primar regulises dimerom za halogenu rasvetu koja radi na 12V preko trafoa
[ branko_g @ 27.10.2010. 10:12 ] @
Citat:
(koristicu ih kao duvaljke izvise ugradnog kamina).

Možeš li da budeš konkretniji po pitanju namene, hoćeš li ga koristiti na ulaznoj ili izlaznoj strani i koja temperatura vazduha se očekuje?
Jer ako je temperatura viša od 60-70 stepeni onda bi to bio problem za sam motor ventilatora.
[ shadow88 @ 27.10.2010. 10:20 ] @
u ovakve svrhe se ventilatori ne stavljaju ni na ulaz ni na izlaz vec se koricti sistem pod pritiska, evo srteza


1. ventilator
2. smer vazduha ventilatora
3. izlazni vazduh ventilatora i kamina
4. kamin
5. smer zlaznog toplog vazduha iz kamina

na ovaj nacin ventilator nikako nije direktno vezan sa vazduhom iz kotla, znaci iskljucena je mogucnost da se zaprlja, garez, masnoca, vlaga i ostalo, vazduh iz kotla se izvlaci i izduvava sistemom pod pritiska na ovaj nacin

[Ovu poruku je menjao shadow88 dana 27.10.2010. u 11:31 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao shadow88 dana 27.10.2010. u 11:32 GMT+1]
[ KRALJEIVC @ 27.10.2010. 12:02 ] @
Evo ovako to izgleda kod prijatelja od koga sam i ukrao ideju: on je ta dva ventilatora ugradio u kuciste od vatrostalnog rigipsa koje uzgred krije sulundar za odvod dima i toplih gasova (estetski razlozi).
Ne znam kolika je temperatura tu ali njemu ovi isti kuleri rade vec 5 godina i trimuje im brzinu (doduse oboma istovremeno) preko prekidaca kao na slici. Sad cete pitati sto ja onda stavljam ovo na forum i sto ne montiram isti. Problem je sto ga je covjek nasao nedje po Austriji i to prije 15-tak godina ali ga je koristio za svijetla fenjera oko kuce. Tek kad je montirao ugradni kamin preselio ga je da bi ga koristio za ovu namjenu.
Vjerujte da duvaju sjajno i izbacuju vreli vazduh. Obzirom da se prvo zazari sulundar neposredno izvise kamina na ovaj nacin zagrije brzo prostoriju kao da je upalio klimu 12-cu.
Trimovanje je potrebno jer kada rade na maksimum, ovi kuleri su bucni a doziranje brzine okretanja je korisno u zavisnosti koliko je vruc kamin t.j. koliko je nalozen.
[ shadow88 @ 27.10.2010. 12:14 ] @
ovako se kuleri zagrevaju. bolje je staviti samo na usis hladnog vazduha kuler , pa e dobije princip kalorifera :)

elem, ja sam na slici obrnuo mesta kuleru i kaminu, znaci kuler treba da duva kroz tanju cev a kamin da bude prikopcan na deblju da bi se dobio sistem podpritiska
[ KRALJEIVC @ 27.10.2010. 12:22 ] @
Znam da se zagrijevaju, pipao sam ih prije no je montirao ukrasnu bijelu resetku i veoma su topli ali opet kazem, tako rade godinama i to po 5-6 sati bez gasenja i nije im nista do sada bilo.
Druga stvar, nije moguc realizovati ovo kao sto si nacrtao jer je prostor unutar ukrasne "kape" od rigipsa veoma mali.
Ne bojim se ja da ce grijati ili se prljati, samo mi je problem jbni potenciometar.

[Ovu poruku je menjao KRALJEIVC dana 27.10.2010. u 13:53 GMT+1]
[ Nikola M @ 27.10.2010. 23:18 ] @
Ja sam koristio dimere za regulaciju velikih ventilatora od 200W, znači može, samo nemoj uzeti baš neke najjeftinije, i pitaj odmah dok si u radnji da probaš da li će da radi.
[ shadow88 @ 28.10.2010. 05:52 ] @
pazi samo da ne bude BUM u radnji pa da kazes "ovo ne radi, ja to necu da kupim" :)
[ KRALJEIVC @ 28.10.2010. 08:23 ] @
Dobro, sad kad smo konstatovali da je ovo izvodljivo, naucite me kako da pitam u radnji a da mi se ne smiju ili da mi ne daju nesto pogresno.
[ Nikola M @ 28.10.2010. 12:02 ] @
Pitaš: dobar dan, koje imate dimere? -evo ove... A jel mogu s njima da regulišem ventilator?

-Ako kaže da može uzmeš najskuplji.
-Ako kaže ne može, ideš u sledeću radnju.
[ KRALJEIVC @ 28.10.2010. 12:21 ] @
Ma neka, ovdje kod nas malo koji prodavac zna sto je dimer, a i ako zna moze da ponudi jedan od 6 a drugi od 8 eura (kao na slici) koji pregorijevaju poslije 4-5 paljenja (kada se na njega nakace poemnuti kuleri), u prevodu tesko da cu to u CG naci. Zato se i obratih forumu ali se i na forumu svi motaju kao macka oko vruce kase. Kad smo pri tome, koje karakteristike treba da ima pomenuti dimer da ne bi pregorio? Koliko W, koliko A itd. Dakle kuleri zajedno imaju 70 W i svaki 0,29 A.
[ sasamanas @ 23.12.2010. 12:09 ] @
Vidim da imate Alfa palm fku kamin..

Interesuje me koliko ste zadovljni sa njim i ako mozete da mi kazete koliko prostoriju grejete sa njim???

Hvaa

PoZdrav
[ ArtCool @ 09.01.2011. 22:57 ] @
U temi su navedeni primeri da se dimeri kupe, sto i nije neki problem, mada mene konkretno interesuje da li kod nas ima sema i gotovih plocica da se isti dimeri naprave jel je to daleko jeftinije.

Pozdrav.
[ robert63 @ 10.01.2011. 03:09 ] @
@ArtCool

Šta si hteo da regulišeš sa Dimmer-om?

Evo jednog primera:
[ Aleksandar Đokić @ 10.01.2011. 05:27 ] @
ocigledno ventilator :)
[ ArtCool @ 10.01.2011. 12:54 ] @
Pa sto se tice regulacije interesuje me regulacija sijalica sa ukupnom snagom potrosaca od 2000W, i uredjaja kao sto su busilica i brusilica sa ukupnom snagom od 3000W, naime u Radio klubu (Beograd) ima komplet za regulaciju busilica i brusilica,sijalica (ja sa njim uspesno regulisem i kupatilski ventilator i to sa cca 5 evra troska a fabricki regulatori su od 30-60evra) ali me tisti jedna stvar.

Komplet iz Radio kluba je za regulaciju do recimo 1kW a meni treba do 3kW (jace masine i cirkulari itd), pa sad ne znam da li se moze prostom dopunom jacih elemenata doci do tako jakog regulatora (sa obaveznim pojacavanjem, kalaisanjem, vodova) ili mora ici neka druga sema i plocica iz starta.

Generalno nisam na netu nista pametno uspeo da nadjem...

Dakle ovo sam pravio u vise edicija http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?q=rk+3562 ( i moram priznati da mi samo jedna ispala najbolje, najfinije mi regulise brzinu od "nulte" pozicije, ostale su imale previse praznog hoda i onda u relativnom malom okretaju potenciometra postizali regulaciju od "nule" do max sto je isuvise grubo, tu sam menjao i potenciometar i druge stvari ali nisam uspeo da nadjem sta je problem tog praznog hoda )....

Inace ovo je moja regulacija, samo je delimicno nezgodno slikana posto sam je postavio u kuciste pa neki elementi nisu na ploci vec su vodovima odvojeni od nje (potenciometar i blok kondenzator)...ova dobro radi ali slaba...







Mogu pokusati i nacu semu iz RK pa da na njoj direktno mozda nesto i sugerisete...

Inace moja dopuna ovoj semi je jedan osigurac koji mi je vise puta pregorevao i spasavao trijak, mada su mi i osigurac i trijak u paketu pregorevali (u situacijama kada potrosac dostigne pik struje - brusilica koja je deklarisana na 720 W ali moze da zuzne i preko 1kW kada se malo pritisne - inace dobrog je kvaliteta masina (Makita), nije neki krs koji je poluispravan pa pikuje gradsku mrezu ).Mada mi se cini da je trijak odlazio u vecna lovista jel se pregrejavao, hladnjak je bio manji od ovog koji je montiran.
Sada vise tih problema nema, ali o prikljucivanju brusilice od 2kW nema govora, inace ne samo od trijaka nego i od kucista sa sve safcicima nece ostati nista :)


Ovde sam istu tu regulaciju postavio i za kupatilski ventilator i radi ODLICNO vec 2 meseca 24h neprekidno i sto mi je najvaznije nocu moze biti totalno besumna (recimo 15-20db) a tokom dana kada je u full rezimu cuje se negde oko 35-40db s obzirom da mi je na 1.5m od glave...u ovom slucaju je za preporuku jos samo da je upgrejdujemo da bude jaca...



E sad sto sam pri radovima odvalio jedno 5kg maltera nema veze, to vec spada u madzone

edit:typo



[Ovu poruku je menjao ArtCool dana 10.01.2011. u 14:28 GMT+1]