[ Marko Medojević @ 28.10.2010. 10:09 ] @
Citat:
Oko 470 učenika OŠ „Sava Šumanovića“ iz beogradskog naselja Altina danima ne pohađa nastavu zbog trinaestogodišnjeg M. R., koji je hiperaktivan! Njihovi roditelji tvrde da je dečak opasan po život đaka i traže da on bude izbačen!

Ovaj učenik šestog razreda zbog svoje hiperaktivnosti već je izbačen iz dve škole, a onda je odlukom Ministarstva prosvete prebačen u Osnovnu školu „Sava Šumanović“.
- Ovde je desetak dana, a već je vinovnik tri tuče. Svog drugara iz odeljenja je sapleo, udario, a onda i pretio da će ga izbosti nožem. Pored toga, prskao je decu parfemom, udarao devojčice po guzi, pocepao disciplinsku svesku... - priča za „Alo!“ Jasmina Tonić, direktorka ove škole.
- Roditelji su se dogovorili da se nastava obustavi dok se ova situacija ne reši. Naša škola je mala, nemamo ni psihologa, tako da ne možemo na najbolji način da se posvetimo ovom problemu - dodaje ona.
Sandra S., dečakova majka, kaže da se „cela škola, zbog glupih predrasuda, obrušila na njenog sina“.
- Od njega su napravili monstruma! Govore o njemu kao da je ubica! U ovu školu došao je tek pre dve nedelje. Nije još ni stigao da se adaptira i umesto da mu pruže podršku i razumevanje, zbog glupih razloga se digla panika! Ovo što sada navode su prosto dečji nestašluci. I ima ih u svakoj školi! - tvrdi Sandra koja, kako kaže, pati jer njenom sinu niko nije dao šansu.
- U utorak je dva časa sedeo sam na nastavi, jer niko od učenika nije došao. Vratio se kući ridajući. Srce mi se cepalo, a nisam mogla da mu pomognem! - priča ona.
Zlatko Bertić, predsednik Saveta roditelja, pak kaže da su roditelji učenika ove škole odlučni u svojoj nameri da se Miloš ispiše.
- Majka dečaka kojeg je Miloš napao rekla je da će, ukoliko on ne bude izbačen, ispisati dete iz škole. To isto kažu i drugi roditelji! Lično, nisam za to, ali moje dete nije napadnuto! Roditelji su zabrinuti jer ,sudeći prema pričama roditelja iz njegove prethodne škole, mogao bi lako nekog da izbode nožem - kaže Bertić, koji objašnjava da će se o sudbini dečaka više znati posle današnjeg sastanka sa nadležnima, na kojem će prisustvovati i Miloševa majka.
Izvor

Svaka čast učenicima OŠ „Sava Šumanovića“ i njihovim roditeljima na tome što su teroru nad njihovom decom stali na put. Nadam se da će i ostale osnovne škole krenuti tim putem. Psihopate definitivno treba prebacivati u specijalne škole gde neće moći loše da utiču na normalnu decu.
[ Igor Gajic @ 28.10.2010. 10:12 ] @
Pretnje smrcu se izjednacavaju sa hiperaktivnoscu? WTF ?!?
[ Miroslav Cvejić @ 28.10.2010. 10:13 ] @
Prvo ima klinca pišu u inicijalima, a zatim mu u izjavi ostave puno ime. :)
Verovatno je mali želeo da ostane anoniman.
[ p3j4 @ 28.10.2010. 10:20 ] @
Citat:
Igor Gajic: Pretnje smrcu se izjednacavaju sa hiperaktivnoscu? WTF ?!?


Klasična zamena teza

Inače, bravo za roditelje i đake ove škole!
[ 3way @ 28.10.2010. 10:21 ] @
Bas lepo da ga upisu u skolu bez psihologa, a dete ima problem...



A uopste ne fali paranoje...
[ ArsicS @ 28.10.2010. 10:59 ] @
Citat:
3way: Bas lepo da ga upisu u skolu bez psihologa, a dete ima problem...



A uopste ne fali paranoje...


Gde ti vidiš paranoju u tom postu? Inkluzija jeste jedna obična glupost koja služi da bi se napisalo par hiljada magistratura/doktorata i tipičan primer kako "promovisanje jednakosti" može biti itekako štetno. Vrlo slično apelu ove majke da se prema njenom "nestašnom" detetu gleda blagonaklono.
[ 3way @ 28.10.2010. 11:00 ] @
A gde ti vidis EU u novinskom tekstu?
[ Isak666 @ 28.10.2010. 11:01 ] @
Srbijo medju sljivama, inkluzija se ne odnosi na osobe koje imaju psihicke smetnje.

[ HeYoo @ 28.10.2010. 11:04 ] @
Citat:
Igor Gajic: Pretnje smrcu se izjednacavaju sa hiperaktivnoscu? WTF ?!?


Jok pretnje smrcu trinaestogodišnjaka su izjednacene sa hiperaktivnoscu.

Sigurno nije jedini slucaj.. proradili hormoni, sljapka devojcice po dupetu, obelezio teren na igralistu Sve u svemu slucaj za skolskog psihologa, a ne za novinski clanak i bojkot ostalih roditelja.
Tragedija bi bila da sa 18+ takav izadje na ulicu i lomi izloge.. a da to su patriote sto nam ciste drustvo od pederluka koje podrzava verovatno ista masa sto bi klinju da lincuje.
[ burex @ 28.10.2010. 11:26 ] @
Klasičan problem popustljivog roditelja... Klinac se bije po školi, keva ga brani. Pa kako će drugačije da se ponaša? Mogu deca da mu kažu svašta, mogu nadležni da čupaju kosu, mogu profesori da se trude, ali džabe kada će dete (logično i normalno) slušati svoje roditelje. Ako su roditelji takvi kao u tekstu, mogu oni i 2 godine da prekinu nastavu, neće vredeti. Osnovna škola mora da se završi, ali ne po cenu da ostali vršnjaci ne mogu da dobiju obrazovanje koje zaslužuju.
[ Isak666 @ 28.10.2010. 11:30 ] @
Ova komplet situacija od tog malog preko skole do ovog foruma je fenomenalan lakmus papir :D
Podseca me na spustanje roletni za vreme pomracenja.

Prvo da uzmemo ovo kao tacno uz ogradu da je moguce i da nije tacno.
Jer pre par meseci sam citao intervju roditelja neke klinke o kojoj se tresla Srbija i novine i tv kako je pretukla drugaricu. Svi su svedocili od drugara do nastavnog osoblja.
Na kraju se ispostavilo da nije tacno.



- Mediji presudjuju i pisu kao da je sve to potvrdjeno i istina, bez bilo kakve ograde

- Roditelji ovog deteta (ako je sve istina) vade se na hiperaktivnost koja nema veze sa premlacivanjem drugih klinaca i unistavanjem sredstava za rad, nego sa otezanom koncetracijom, teskim pracenjem nastave ili eventualno agresivnijim reakcijama (znam klinca koji kad se smejao na casu nije mogao da se kontrolise pa je legao na pod i crkavao od smeha)

- Skola tvrdi da nema psihologa. Mozda nema stalno zaposlenog psihologa, ali svakako mora imati nekog iz psihopedagoske sluzbe ko ih obilazi u odredjenom periodu (jedanput nedeljno ili u dve nedelje ili jednom u mesec dana, ne secam se vise)

- Roditelji odmah krecu da pljuju inkluziju koja nema veze sa ovim

- Na forumu se postavi tema o psihopati i odbrani normalnih od istih



Neka su mi deca daleko od svega toga.
[ Java Beograd @ 28.10.2010. 12:57 ] @
Citat:
Isak666: ... - Roditelji odmah krecu da pljuju inkluziju koja nema veze sa ovim...

Ma šta inkluzija, na ovoj temi smo se već podelili za ili protiv EU ("Evropa nema alternativu" i "EU ? Ne hvala") Zatim, već smo se podelili na patriJote i izdajnike. Za i protiv gej parade. I tako redom ... već vidim polemiku da li je Đinđić / Šešelj / Sloba / Koštunica izdajnik ili spasitelj. Odmah zatim idu postovi koji opisuju Josipa Broza.
[ ljuba.micic @ 28.10.2010. 13:10 ] @
http://www.elitesecurity.org/t...ivno-obrazovanje-put-buducnost
[ Isak666 @ 28.10.2010. 13:20 ] @
^^
Kakve veze imaju Veliki Mali i inkluzija sa klincem koji (ako je istina) je delikventan?!
Kakve veze imaju deca ometena u razvoju sa inkluzijom?!
Pa svako dete mora da bude zrelo i sposobno za skolu, bilo da je ono Rom, sa invaliditetom ili bilo koje drugo dete.

Svako ko zeli, moze da kontaktira coveka u svom gradu ako je deo inkluzivne mreze i da dobije info sta je to inkluzija http://www.inkluzija.org/


Samo, molim normalne, da ne kamenuju sagovornika ako cuju da ne prica kao normalni, posto su cesto njihovi koordinatori osobe sa invaliditetom, pa se desi da zbog ostecenja sluha ne cuju dobro ili ne govore kao normalni, koji su btw ugrozeni u srpskim skolama kroz jednu inicijativu NVO podrzane od zapadnih agencija.
[ burex @ 28.10.2010. 13:20 ] @
^
470 učenika ne ide u školu zbog njega... nisam siguran da bi se iko toliko trudio da napakosti "sirotome dečiću" zato što mu se ne sviđa. Očigledno je da problem postoji.
[ Isak666 @ 28.10.2010. 13:25 ] @
^^
Ko je rekao da problem ne postoji?
Ko je rekao da je siroti decac u pitanju?

Ja tvrdim da problem nije dobro lociran, a ocesao sam malo i upaljivost Soraba i aktiviranje stalnih predrasuda - Inkluzija_Evropa_Dodvoravanje_Psihopate.

Evo jos jednom:

Citat:
- Mediji presudjuju i pisu kao da je sve to potvrdjeno i istina, bez bilo kakve ograde

- Roditelji ovog deteta (ako je sve istina) vade se na hiperaktivnost koja nema veze sa premlacivanjem drugih klinaca i unistavanjem sredstava za rad, nego sa otezanom koncetracijom, teskim pracenjem nastave ili eventualno agresivnijim reakcijama (znam klinca koji kad se smejao na casu nije mogao da se kontrolise pa je legao na pod i crkavao od smeha)

- Skola tvrdi da nema psihologa. Mozda nema stalno zaposlenog psihologa, ali svakako mora imati nekog iz psihopedagoske sluzbe ko ih obilazi u odredjenom periodu (jedanput nedeljno ili u dve nedelje ili jednom u mesec dana, ne secam se vise)

- Roditelji odmah krecu da pljuju inkluziju koja nema veze sa ovim

- Na forumu se postavi tema o psihopati i odbrani normalnih od istih
[ acaradio @ 28.10.2010. 13:32 ] @
Citat:
- Roditelji su se dogovorili da se nastava obustavi dok se ova situacija ne reši. Naša škola je mala, nemamo ni psihologa, tako da ne možemo na najbolji način da se posvetimo ovom problemu - dodaje ona.

Pa zatvorite svoju "malu skolu" ako nemate kadrove za rad!!!
Dobro sto nije rekla: "skola je mala, nemamo dovoljno nastavnika, ali se snalazimo, cistacica i domar ponekad uskoce".
Je**m ti obrazovni sistem u ovoj zemlji!
[ ljuba.micic @ 28.10.2010. 13:39 ] @
@Isak666: ...Kakve veze imaju deca ometena u razvoju sa inkluzijom?!

Pa nije li to uključivanje dece ometene u razvoju u razrede koje pohađaju deca koja nisu hendikepirana - ometena u razvoju?
Ili, možda, nisam u pravu?

Slični problemi o kojima sam pisao u posebnom postu događaju se u velikoj školi, ima psihologa ali nastavni kadar nije se školovao za rad sa takvom decom. Nema defektologa, valjda?
[ Isak666 @ 28.10.2010. 13:56 ] @
Mozes se slobodno upoznati sa temom pre nego li pokrenes raspravu na forumu, jer ce ti biti jasnija situacija.
Pogledaj link koji sam ostavio pre koji post za vise detalja.

Proces inkluzije ne izgleda tako sto dodje neko i dovede dete u kolicima u skolu i kaze od danas ovaj mali ide ovde, nego ukljucuje za pocetak edukaciju kadra za rad sa takvom decom.

Zato sam i rekao da mozete kontaktirat grad, ako je on u mrezi.



Sustina je oplesti po svemu sto se konta da ima veze sa Evropom.
Pa makar ne imalo to veze sa realnoscu.


[ a1200 @ 28.10.2010. 14:58 ] @
Scena 1: Bio jednom jedan takav lik, rom, u mojoj osnovnoj, koji je sve maltretirao. A posto je pao par razreda bio je veci i jaci od svih... i tako jednog dana, uzeo on i izivljavao se na jednom mom ortaku... klasicno ponizavanje i fizicka prisila nad slabijem. Moj ortak ode kod caleta... cale dodje sa jos jednim ortakom u skolu, odu u zbornicu, nadju dnevnik njegovog razreda... procitaju adresu gde zivi... (za komentare profesora ih je bas bilo briga, a posto niko u zbornici nije hteo da dobije batine, citanje podataka iz dnevnika je bilo lako i brzo...)

Scena 2: Ding, dong . Vrata otvara njegov otac, i bez daljeg objanjavanja, dobija udarac u glavu... otac mog druga i njegov ortak ga uguraju u stan i oleshe od batina. Posle batina mu lepo kazu: Ovo ti je zato sto je tvoj sin tukao mog sina, ja ne bijem decu, ali tebi cu j*bati mater kad god se nesto slicno dogodi... jer si ti odgovoran za njegovo ponasanje.

Scena 3: Ovaj siledzija je bio plav jedno 2 nedenje, posle je izbegavao skolsko dvoriste i sukobe samo tako...

E sad, mozda nije po "standardima" da se dete prevaspitava batinama... nego da ide kod "psihologa" - ali jedno je sigurno, "hands-on" metoda zaista ima efekta.
[ Marko Medojević @ 28.10.2010. 15:36 ] @
Nažalost država nam je takva da je jedino rešenje naći gde šljam stanuje i ubiti boga u njemu.
[ KKnD @ 28.10.2010. 15:48 ] @
Citat:
a1200: Scena 1: Bio jednom jedan takav lik, rom, u mojoj osnovnoj, koji je sve maltretirao. A posto je pao par razreda bio je veci i jaci od svih... i tako jednog dana, uzeo on i izivljavao se na jednom mom ortaku... klasicno ponizavanje i fizicka prisila nad slabijem. Moj ortak ode kod caleta... cale dodje sa jos jednim ortakom u skolu, odu u zbornicu, nadju dnevnik njegovog razreda... procitaju adresu gde zivi... (za komentare profesora ih je bas bilo briga, a posto niko u zbornici nije hteo da dobije batine, citanje podataka iz dnevnika je bilo lako i brzo...) :)

Scena 2: Ding, dong :). Vrata otvara njegov otac, i bez daljeg objanjavanja, dobija udarac u glavu... otac mog druga i njegov ortak ga uguraju u stan i oleshe od batina. Posle batina mu lepo kazu: Ovo ti je zato sto je tvoj sin tukao mog sina, ja ne bijem decu, ali tebi cu j*bati mater kad god se nesto slicno dogodi... jer si ti odgovoran za njegovo ponasanje.

Scena 3: Ovaj siledzija je bio plav jedno 2 nedenje, posle je izbegavao skolsko dvoriste i sukobe samo tako...

E sad, mozda nije po "standardima" da se dete prevaspitava batinama... nego da ide kod "psihologa" - ali jedno je sigurno, "hands-on" metoda zaista ima efekta. :D


Kamo sreće da ima više ovakvih ljudi... Druga bi nam pesma sad bila! Al' jok - poslali smo klasično društvo uplašenih kukavica...

Ni ti klinci mi nisu jasni. Nji' 470, a nije moglo da se nađe trojica ''visprenih'' i reši problem, nego ovako, slučaj stigao do novina. Kad se prisetim moje osnovne, sve mi se čini da su likovi koji su maltretirali devojčice bili veoma efektno sankcionisani...

[Ovu poruku je menjao KKnD dana 28.10.2010. u 18:50 GMT+1]
[ Isak666 @ 28.10.2010. 16:44 ] @
Fizicka kazna je nezasluzeno gurnuta u stranu zbog Rusoovsko-hipi metoda vaspitanja dece koja treba da rastu kao cvet :D
[ StORM48 @ 28.10.2010. 17:21 ] @
Deca danas imaju svoja prava, ne zaboravite...

To je nama naša borba dala

Pozdrav
[ Bubnjar2 @ 28.10.2010. 17:26 ] @
Ma opasni ste nema sta, sve biste vi na silu... I na bandere, jel da?
[ Isak666 @ 28.10.2010. 17:32 ] @
Ne lozi se.

Malom detetu koje gura prst u uticnicu ili okrece svaki put tanjir sa supom pljas po ljabu je dobra stvar.
Postoji vreme i razlog zasto se sljapka straznjica, nije to stalni princip.

Sto verovatno znas ako imas dece ;)
[ ljuba.micic @ 28.10.2010. 19:44 ] @
@Isak666:
.....Proces inkluzije ne izgleda tako sto dodje neko i dovede dete u kolicima u skolu i kaze od danas ovaj mali ide ovde, nego ukljucuje za pocetak edukaciju kadra za rad sa takvom decom.....

To je teorija. Kadar uopšte nije pripremljen za rad sa ovokvom decom ( učenika šestog razreda kojem je dijagnostikovana hiperaktivnost i koji je za desetak dana napravio nekoliko incidenata ). Postoje posebne škole u kojima radi kadar posebno školovan za rad sa ovakvom decom....

@ArsicS: ... Inkluzija jeste jedna obična glupost koja služi da bi se napisalo par hiljada magistratura/doktorata i tipičan primer kako "promovisanje jednakosti" može biti itekako štetno. Vrlo slično apelu ove majke da se prema njenom "nestašnom" detetu gleda blagonaklono....
Vrlo blizu istine
[ ljuba.micic @ 28.10.2010. 19:57 ] @
Altina: Hiperaktivni đak ostaje u školi, uz pomoć stučnjaka
Blic - Pre sat i 48 minuta

Učenik šestog razreda zemunske Osnovne škole "Sava Šumanović", čija je hiperaktivnost dovela do bojkota nastave, treba da ostane u školi, ali će dobiti eksternu podršku stručnjaka predvođenih Centrom za socijalni rad, rekla je zamenica zaštitnika građana Tamara Lukšić-Orlandić. Osnovna škola "Sava Šumanović"

To je jedan od zaključaka sastanka kod zaštitnika građana, kojem su, povodom zahteva roditelja dece te škole da se dete ispiše jer ima problema u ponašanju, prisustvovali predstavnici Gradskog sekretarijata za obrazovanje, Centra za socijalni rad i te škole.

[ Isak666 @ 28.10.2010. 19:57 ] @
O fckn Jezus...

Hiperaktivnost nema veze sa jbnom inkluzijom.

Ovaj klinac nema veze sa inkluzijom.
Rad ove skole nema veze sa inkluzijom.
Ti nemas veze sa inkluzijom.

Procitaj bar nesto bilo sta i onda diskutuj.


Koliko moze da bude bedan pokusaj da se psihicki i kognitivno spremna osoba za skolu, a koja je mozda u poziciji da zbog odredjene stvari otezano prati nastavu (slabovid ili otezano prica zbog fizickog hendikepa ili dolazi iz socijalno zapustene sredine ili bilo sta drugo sto pripada procesu inkluzije) - koristiti da se pljucne na politicku struju koja se nepodrzava?

Btw ovo gore sto sam napisao nema veze sa slucajem klinca nego sa inkluzijom.


[ kelja @ 28.10.2010. 20:15 ] @
Isak 666, ne znam kako je kod vas (u stvari znam, Njemacka je, sa jos nekoliko zemalja, medju kojima je i Danska, ako se ne varam, odbila to sr. anje), ali ovde, inkluzija podrazumeva i da deca koja psihicki i kognitivno nisu spremna za redovno skolovanje, budu ukljucena u njega, nekako.

Autisti, mentalno retardirana deca (roditelji ce moci da biraju - specijalna skola ili redovna), i tako dalje, moci ce da pohadjaju redovnu nastavu, naravno, po specijalnim programima i planovima.

Edukacija kadra, uzgred, je sprdnja, prilika da se uzimaju masne dnevnice na kojekakvim seminarima...

A ovaj klinac nije hiperaktivan, nego je zesci bolesnik i treba mu strucna, psihijatrijska pomoc (skolski pedagozi i psiholozi nemaju tu sta da traze, budimo realni).

[ ljuba.micic @ 28.10.2010. 20:16 ] @
@156VCADIMIR: .....Inkluzija usvojena da bi se dodvorili Evropi i da bi neko maknuo pare......

Inkluzija, Bolonja, Parada ponosa su nam nametnute od strane Imperije ( Brisel poslužio sam kao pismonoša ).

Evo kako je u slučaju Bolonje:...Naravno da centralne zemlje sistema ni ne pomišljaju da ovu „reformu“ primene na sebe. Ova reforma se ne primenjuje u Oksfordu ili Kembridžu, a „u Nemačkoj su samo dva univerziteta do ovog časa `žrtvovana` bolonjskom Levijatanu“, i to ona koja su među poslednjim na rang listi nemačkih visokoškolskih ustanova...

Iz knjige Milana Uzelca "Bolonjske šume"
[ Isak666 @ 28.10.2010. 20:43 ] @
Ja sam totalno uveren da vi u ovo verujete jer je jednostavno u Srbiji moguce bilo sta reci javno i nemati nikakvu odgvornost.
Dva univerziteta u De zrtvovana bolonjskom Levijatanu :D :D
Pa ovo je ludilo :D

Bolonja je zaokruzivanje evropskog sistema obrazovanja i standardizacija, da ne moras kao sad da obilazis godinama stotine vrata da bi ti bila priznata diploma negde drugde.
I najludja stvar - taj proces je mnooogo vise u interesu studenata u Srbiji, nego u zapadnoj Evropi, jer nece niko dolaziti iz Svedske da trazi posao u Srbiji, nego obrnuto.

I to zaokruzivanje smeta citiranom Milanu Uzelcu i ekipi iz Nove srpske politicke misli.



A situaciju u Srbiji dobro poznajem, jer poznajem puno ljudi koji se direktno time bave jer su mi to uglavnom bivse kolege.
Da ne ulazimo sad u detalje - u Srbiji je glavni akcenat na Romima i osobe sa invaliditetom.

Ali ako neko ne moze da shvati da je skola upravo jedina sansa za ljude iz prve grupe i da je to celokupni interes, onda ne vredi dalje pricati.



Sto se tice Nemacke, evo pogledaj kako nemaju to s*anje.
Ovo je Institut za inkluzivnu pedagogiju..
Za vise info probaj sa inklusive schule na google.de.


Postoji nacini, postoji nesto sto se zove individuelni pristup uceniku i tako se organizuje rad sa decom razlicitog nivoa.
Ali za to treba da se promeni nacin rada u skoli i to je glavni problem, jer to trazi vise energije.
Naravno da ima problema i da negde skole nisu spremne, ali to ne znaci da je sama inkluzija losa nego da nije dobro sprovedena.

Sto se tice uzimanja para za kurseve - pedagog je duzan da organizuje i sprovodi kurseve usavrsavanja za nastavni kadar.
I to nije odskora - to je oduvek bilo tako.



Ali to je to - kako ovaj lik pokrece teme o inkluziji na konto ovog klinca koji nema veze sa tim - tako se napada bilo sta sto je razlicito.
I to sve na osnovu pamfleta ljudi koji imaju neke svoje politicke namere, a da se ne procita nista o samoj inkluziji i jos i da se ne sramoti da kaze to.

[ ljuba.micic @ 28.10.2010. 21:02 ] @
Hvala za link ( na nemačkom ), zaboravio sam neke reči pa da se podsetim....

Pre izvesnog vremena bio je ovde ( u Srbiji ) konkurs - Traže se inžinjeri-mašinci ali da ne budu "bolonjci"!
[ Izvoljski @ 28.10.2010. 21:08 ] @
bravo za roditelje. Ne dajte dece da vam terorisu kreteni.

Mali nek ide u bajbok, sivi dom, hahaha bez prava na pomilovanje. Hahaha
[ Isak666 @ 28.10.2010. 21:09 ] @
Google (prevodioc) je tvoj prijatelj.
I to ne samo za prevod, nego i za proveru iznesenih informacija.

Sto se tice neuspesne reforme po bolonjskom principu u slucaju Srbije, to bi bilo kao kad bi nazvali kompletnu autoindustriju neuspesnom jer je Yugo 45 takvo postignuce za Srbiju kakvo je.

Isti slucaj samo manji obim je inkluzija.
Vazna je forma.
[ kelja @ 28.10.2010. 21:19 ] @
Citat:
Sto se tice Nemacke, evo pogledaj kako nemaju to s*anje.
Ovo je Institut za inkluzivnu pedagogiju..
Za vise info probaj sa inklusive schule na google.de.


Zaboravio sam nemacki. Reci ti meni, u kratkim crtama - da li se to sprovodi tamo?

Citat:
Postoji nacini, postoji nesto sto se zove individuelni pristup uceniku i tako se organizuje rad sa decom razlicitog nivoa.


Individuelni? Koliko si dugo tamo?



Citat:
Sto se tice uzimanja para za kurseve - pedagog je duzan da organizuje i sprovodi kurseve usavrsavanja za nastavni kadar.
I to nije odskora - to je oduvek bilo tako.


Koji pedagog? Pedagog kao zanimanje, ili, konkretno, pedagog skole koja se sprema za inkluziju?
[ Isak666 @ 28.10.2010. 21:34 ] @
Ako imaju institut za inkluzivnu pedagogiju na kojem se skoluju inkluzivni pedagozi, odgovor se sam namece.
Evo samo jedan projekat u pokrajini NRW, naravno uz translator.

Svaki pedagog u svakoj skoli.
Njegov posao je -medju ostalim- da sastavlja program usavrsavanja nastavnog osoblja.

Slovne i logicke greske se desavaju, jbg.
Nekad i brze kad se stalno koristi dva jezika u isto vreme, a reci imaju tek male razlike, pa povuce.
[ a1200 @ 28.10.2010. 21:39 ] @
Nekad bi takav lik dobio ukor razrednog staresine, pa ukor direktora... pa onda dovidjenca iz normalne skole, i upis u neku od onih "specijalnih" za mlade delikvente i ostale besprizorne likove. Ali sada je valjda in da sj*bes zivote i normalno odrastanje sto vishe dece, zato sto jedna budala, ne moze lepo da se izbaci i nadje drustvo i skolu koja odgovara njegovim "specificnim potrebama" - a ne moze, jer ima roditelje koji ignorishu problem, kao i podrsku drzave koja bi da sprovodi psiholoske eksperimente u OS. Ono, voleo bi da vidim da pocne nesto u specijalnoj skoli, pa razvukli bi ga ko svinja dinju za 5 min ... bio bi miran i poslusan ko bubica.
[ ljuba.micic @ 28.10.2010. 21:40 ] @
Ovde u "Malom mistu" školski pedagog i par učitelja pohađali su kurs, 2-3 dana, što je, očigledno, nedovoljno.. Slično je i u ostalim školama.....
[ Isak666 @ 28.10.2010. 21:44 ] @
Posle jednog kursa ni ne moze da se to radi.

Koliko sam upoznat, postoji nekih cetiri pet kurseva na kojima se pedagozi i nastavnici samo upoznaju sa konceptom inkluzije pre nego li se uopste i pristupi izmeni programa rada te skole.

Btw inkluzija nije samo osposobljavanje nastavnika za rad sa decom koja teze prate nastavu, nego i prilagodjavanje nastave i nastavnih sredstava, kao i samog objekta svoj deci (npr prilaz zgradi ili izmena toaleta za decu u kolicima, stampa udzbenika za decu koja slabije vide, nabavka audio opreme za slabovide, razliciti principi polaganja ispita ili kontrolnog itd).
[ kelja @ 28.10.2010. 21:47 ] @
Hm, znaci i Njemci popustaju... :(
Ja sam bio uveren da njima, kao velikoj i ozbiljnoj drzavi ne mogu evropski dusmani nista, kad ono...

Ma ok to za pedagoge, nego, ne znas ti kako to ovde ide, i bolje za tebe... ;)
[ a1200 @ 28.10.2010. 21:50 ] @
Citat:
Ovde u "Malom mistu" školski pedagog i par učitelja pohađali su kurs, 2-3 dana, što je, očigledno, nedovoljno.. Slično je i u ostalim školama.....

To je Srpska verzija inkluzije i reformisanja, koja ce najverovatnije imati katastrofalne posledice. Mada ima neceg "dobrog" u tome, verovatno to odogvara privatnim skolama, koje nemaju problem sa izbacivanjem kad neko ne moze da se uklopi u neko normalno ponasanje. Verovatno neko od ovih nashih politickih "tranzicionih pobednika" planira da otvori sijaset privatnih skola, ili kontrolishe taj sektor (izdavanje licenci) kao svoju kravu muzaru... pa onda vrshi kvazi reforme, ne bi li unistio besplatnu konkurenciju... dodatno srozao kvalitet - posto u takvoj atmosferi retko ko moze bilo sta da nauci (odnosi se na likove koji su "hiperaktivni" u Srpskoj definiciji te reci - as seen in this example).
[ Isak666 @ 28.10.2010. 21:52 ] @
Citat:
kelja:
Ja sam bio uveren da njima, kao velikoj i ozbiljnoj drzavi ne mogu evropski dusmani nista, kad ono...



Sta ces...
Mora ce im se normalna deca igrati sa decom u kolicima i coravcima i siromasima.

Btw ovaj mali nema veze sa inkluzijom, niti se nasilno i asocijalno ponasanje pravda inkluzijom.
Niti se inkluzijom ukidaju specijalne skole, niti se sva deca mogu ukljuciti u inkluzivni proces.
[ zus @ 28.10.2010. 21:54 ] @
Isti problem imamo sa jednim učenikom u VI razredu OS "Miroslav Antić" u Žarkovu. Mali je već ponavljao razred u prethodnoj školi koju je pohađao. Ponašanje mu je krajnje "neprigladno". Nekoliko puta je donosio nož u školu, svakodnevno se pobije sa ostalom decom, skida se potpuno go pred devojčicama.... Roditelji i škola su svašta pokušavali, ali uzalud. Socijalni radnik ga "štiti". Realno, i jedni i drugi su u pravu. Roditelji se s'pravom boje za bezbednost svoje dece, a socijalni radnik (deržava) pokušava na sve načine da klinca integriše u društvo. Kratkoročno rešenje možda jeste strpati ga u dom, ali šta kad izađe za par godina... biće sigurno veći problem nego sada.
[ kelja @ 28.10.2010. 21:55 ] @
Citat:
a1200: To je Srpska verzija inkluzije i reformisanja, koja ce najverovatnije imati katastrofalne posledice. Mada ima neceg "dobrog" u tome, verovatno to odogvara privatnim skolama, koje nemaju problem sa izbacivanjem kad neko ne moze da se uklopi u neko normalno ponasanje. Verovatno neko od ovih nashih politickih "tranzicionih pobednika" planira da otvori sijaset privatnih skola, ili kontrolishe taj sektor (izdavanje licenci) kao svoju kravu muzaru... pa onda vrshi kvazi reforme, ne bi li unistio besplatnu konkurenciju... dodatno srozao kvalitet - posto u takvoj atmosferi retko ko moze bilo sta da nauci.


Ovo je jedna od teorija zavere u koju cvrsto verujem. Bez ironije.

Jer NEMA drugog logicnog objasnjenja za ovo kvazidemokratsko ludilo u koje srpske skole ulaze. (Ne mislim na inkluziju, nego na sistematsko onemogucavanje normalnog skolovanja vecine, zarad 'prava' asocijalnih, besnih i (ponekad) ozbiljno bolesnih, i njihovih jos gorih roditelja)
[ ljuba.micic @ 28.10.2010. 22:41 ] @
Citat:
kelja: Ovo je jedna od teorija zavere u koju cvrsto verujem. Bez ironije.

Jer NEMA drugog logicnog objasnjenja za ovo kvazidemokratsko ludilo u koje srpske skole ulaze. (Ne mislim na inkluziju, nego na sistematsko onemogucavanje normalnog skolovanja vecine, zarad 'prava' asocijalnih, besnih i (ponekad) ozbiljno bolesnih, i njihovih jos gorih roditelja)


Nije u pitanju samo inkluzija. I od dečjih prava nastavnici dobijaju pritisak, ospice i sl. Ne smeju ni glas da povise prema nemirnim učenicima. Odmah trče do psihologa ili, čak, do direktora škole i ispričaju svoju verziju konflikta sa nastavnikom... Ovi ( psihlog, direktor ) ne smeju da "talasaju" oko toga jer Mininstarstvo se u većini slučajeva stavlja na stranu učenika, s' obrazloženjem da dotični nastavnik nije znao pravilno da priđe problematičnom učeniku!
[ ArsicS @ 28.10.2010. 23:01 ] @
@Isak
Mali je okarakterisan kao hiperaktivan, a to je faktor koji onemogućava praćenje redovne nastave i takva deca se danas u Srbiji šalju u specijalne škole. Ako se pitaš kako to znam, majka mi radi u takvoj školi a ja sam 9 meseci služio civilno vojsku u istoj. Većinom se tamo šalju romska deca (dosta njih kući priča romski i ne zna srpski dobro), zatim deca koja spadaju u kategoriju lako ometenih ali ima i hiperaktivne dece kojoj to ometa učenje, a inače imaju prosečan IQ. Znam da tako ne bi trebalo da bude, ali je to praksa u Srbiji danas.

Kucao sam/sredjivao tokom civilne službe više dokumenata profesora - knjiga, magistratura i sl. Inkluzija te dece je potpuno neizvodljiva u praksi (a da se kvalitet nastave održi za "normalnu" decu) i što je najzanimljivije većina tih "eksperata" to i sama kaže, ali eto pružila se prilika zašto je ne iskoristiti?
[ Isak666 @ 29.10.2010. 07:44 ] @
^^
Ma idi.

Deca sa dijagnostikovanom hiperaktivnoscu salju se u specijalno odeljenje jer ne mogu da prate nastavu?
Znas da tako ne treba da bude, ali to je praksa u Srbiji?
I ko ih salje tamo - uciteljice kojima se ne da da rade sa njima?
I koji su to radovi koji kazu da hiperaktivno dete ne moze da se uklopi u rad obicne skole?

Stvarno imam u vidu da si sluzio civilku i da si prekucavao dokumente, ali imam nesto pojma o svojoj srodnoj struci i radu u pepsi sluzbi u osnovnoj skoli, kao i u eksperimentalnom programu, a bogami i u radu u organizacijama koje se bave osobama sa invaliditetom i inkluzivnim obrazovanjem, a takodje i sa zadacima vojnika ;)


Pa ako ne mogu da ukljuce hiperaktivno (!?) dete u redovnu nastavu, pa takvu decu salju u specijalno odeljenje - pitaj majku da li joj se ne cini da tu nesto nije normalno.


Ne treba deca da se prilagodjavaju skoli, nego skola deci - jer je ona tu zbog njih, a ne obrnuto.

Nije skola tu da bi uciteljici bio posao da popije par kafica izmedju casova, a da kad dodje do problema - problem posalje u specijalno odeljenje.
[ vladd @ 29.10.2010. 09:20 ] @
Nego da mi vidimo ko je tom klincu finansijer, i kakva je politicka pozadina.

Poz
[ 3way @ 29.10.2010. 09:20 ] @
I ko su nalogodavci.
[ HeYoo @ 29.10.2010. 09:54 ] @
^hehe

Znam par njih koji su divljali po osnovnoj skoli i pravili raznorazne "probleme" pa ispade od njih sasvim normalni ljudi kojima je to bila samo faza tako da ne stoji prica da od tog klinca moze samo delikvent ispasti. Hocu reci da ima nacina, a bojkot ostalih roditelja i nastavnika je pokazivanje nemoci skole da zajedno sa njegovim roditeljima uspostave kontrolu.
[ Java Beograd @ 29.10.2010. 10:14 ] @
Citat:
Isak666Ne treba deca da se prilagodjavaju skoli, nego skola deci - jer je ona tu zbog njih, a ne obrnuto.


Deci (u množini) da. Ali ne treba škola da se prilagođava jednom detetu. To nije ni moguće ni normalno. Ono što je normalno i prirodno i neophodno potrebno je da se pojedinac prilagodi kolektivu (sredini, okruženju -> hint: burke u Francuskoj)

U ovom slučaju je jasno da je taj jedan FAIL. Nije u stanju da razvije normalno socijalno ponašanje.
[ Isak666 @ 29.10.2010. 10:31 ] @
Ne pricam o ovome klincu.
Uporno pokusavam da nacrtam da on nema veze sa inkluzijom.

Kako da se dete koje je u kolicima prilagodi skoli u Srbiji gde ne postoji vecinom toalet za osobe u kolicima, prilaz zgradi ili gde ne moze da polaze ispit samo usmeno?
Ili kako da se prilagodi neki mali Ciga ako nece niko da sedi sa njim u klupi ili mu treba vise vremena i rada sa njim ne bi li poceo redovno da donosi samo knjige u skolu, a da mu ih tata ne nalozi?
Ili kako da se prilagodi osoba kojoj da kaze nesto treba vise vremena i to radi nerazumnije zbog neke telesne mane, ali to sto kaze je istovrednosno kao i drugo dete?

Sustina je da i drugaciji ljudi pripadaju ili bi trebali da pripadaju drustvu ciji deo je i skola.
Valjda treba i to drustvo kroz skolu da napravi neki iskorak ka prihvatanju drugih, ako vec neko zeli da postane deo te zajednice.



Summa summarum - postoje nacini, ako postoji volja.
Razumem ljude kao moja nekadasnja komsinica baba Borka - stariji ljudi koji eto prihvataju sve onako kako im se servira, pa je normalno i da stojis u redu za lk, da te na porodjaju cimaju, da ti uvek fali jedan obrazac na salteru, da setas od saltera do saltera - pa tako i u skoli.
Razumem da se u skoli bore sa bahatim roditeljima i bahatom decom, direktorima koji nemaju pojma svoj posao i pedagozima koji su zamrznuti u 1970.



Ali da mlad covek koji moze da koristi net i govori bar jedan strani jezik moze nasesti na zvake sa pocetka price i skole i roditelja tog malog i komentatora vesti, kao i da nasedne o price o sprovodjenju bolonje u EU ili inkluzije - to ne kontam.
[ mmix @ 29.10.2010. 12:14 ] @
Kakva zalosna tema, kakvi zalosni stavovi, kakvo zalosno drustvo.

[ ljuba.micic @ 29.10.2010. 12:28 ] @
....Na pitanje zbog čega je svoje dete ometeno u razvoju smestio u jedan od ovih domova, Paroški odgovara:

- Njihov svet je njihov svet i tako treba da ostane! Puštanjem u našu sredinu, izlažemo ih dodatnim rizicima, koji ova deca nisu zaslužila - objašnjava Paroški i naglašava da hraniteljske porodice takođe nisu dobro rešenje.

- To je model sa zapada, koji nikako ne smemo da prihvatimo. Ometenost u razvoju nije bolest, već specifično stanje u kojem se oni nalaze i samo u grupi sa sebi sličnima mogu normalno da žive. Ne smemo im to oduzeti - izričit je Paroški.....

Insert iz ispovesti M. Paroškog ( iz prve ruke ). Ne radi se o školi već o domu ali može donekle da osvetli problematiku....
http://www.kurir-info.rs/vesti...je-u-domu-za-ometene-56949.php
[ 3way @ 29.10.2010. 12:36 ] @
Citat:
ljuba.micic
- To je model sa zapada, koji nikako ne smemo da prihvatimo.


Ni slucajno, ko zna ko stoji iza toga.
[ Isak666 @ 29.10.2010. 12:37 ] @
Pa ovo je vrhunac cinizma :D :D :D

Pa ko je rekao da svako dete treba da bude ukljuceno u svakodnevni rad skole i ko je rekao da se specijalne skole ukidaju?
Dete mora pored saglasnosti roditelja, da ima potvrdu nadleznog medicinskog radnika da je u stanju da funkcionise u svakodnevnom radu i da je skola i da su skolski radnici osposobljeni za rad sa takvom decom.

Kakav si ti zlonameran i povrsan lik.
I to sa takvom upornoscu radis, preskacuci svaki kontraodgovor novim iskopinama politickih pamfleta i stvarima koje nemaju veze sa sustinom i koje krivo ubacujes u kontekst.
I to sve da bi potkrepio svoju politicku viziju.

Politikant i partijas.
Jezivo.

[ ljuba.micic @ 29.10.2010. 14:51 ] @
@2way:Citat:
ljuba.micic:
- To je model sa zapada, koji nikako ne smemo da prihvatimo.


Ni slucajno, ko zna ko stoji iza toga.

Da pojasnimo. Ja sam preneo pisanje Kurira koji je, pak, preneo ispovest M. Paroškog. Ništa lično....
[ ljuba.micic @ 29.10.2010. 16:55 ] @
Bojkot nastave traje, rešenja nema
29. oktobar 2010. | 16:33 | Izvor: B92

...Problem su pokušali da reše i predstavnici Ministarstva prosvete sa školskim timom za zaštitu učenika od nasilja i timom za inkluzivno obrazovanje ove škole, ali situacija je nepromenjena. ...

http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=468740
[ kelja @ 29.10.2010. 17:40 ] @
Podrska roditeljima. A i Paroskom, koji je mozda paksu, ali je razuman covek, za razliku od HORDI pedagoga i psihologa, koji glume velike humaniste, i cekaju priliku da nesto ucare...

Citat:
Pa ko je rekao da svako dete treba da bude ukljuceno u svakodnevni rad skole i ko je rekao da se specijalne skole ukidaju?
Dete mora pored saglasnosti roditelja, da ima potvrdu nadleznog medicinskog radnika da je u stanju da funkcionise u svakodnevnom radu i da je skola i da su skolski radnici osposobljeni za rad sa takvom decom.


A bice osposobljeni putem seminara koje organizuje Ministarstvo za istrazivanje ruda i gubljenje vremena?
To sto jedan defektolog UCI GODINAMA kako se radi sa decom sa smetnjama u razvoju, sad ce da se nauci na nekoliko prigodnih kurseva? Smejurija.
[ ljuba.micic @ 29.10.2010. 18:26 ] @
Citat:
kelja: Podrska roditeljima. A i Paroskom, koji je mozda paksu, ali je razuman covek, za razliku od HORDI pedagoga i psihologa, koji glume velike humaniste, i cekaju priliku da nesto ucare...



A bice osposobljeni putem seminara koje organizuje Ministarstvo za istrazivanje ruda i gubljenje vremena?
To sto jedan defektolog UCI GODINAMA kako se radi sa decom sa smetnjama u razvoju, sad ce da se nauci na nekoliko prigodnih kurseva? Smejurija.

U krajnjem slucaju zalosno za nase obrazovanje i decu!
[ a1200 @ 29.10.2010. 19:13 ] @
Citat:
To sto jedan defektolog UCI GODINAMA kako se radi sa decom sa smetnjama u razvoju, sad ce da se nauci na nekoliko prigodnih kurseva? Smejurija.


Ma jok, i to je skupo - nema se za to... nego, fino da se istampa jedan primerak na A4, pa da se fotokopira 100 puta...

Neko ko govori o nekom naprednom programu u Srbiji, kakva je prava inkluzija, a ne ovo sto se kod nas gura, definitivno nije skopcan sa realnoscu. Ovde ni najobicnije stvari ne funkcionishu onako kako bi trebale, a ne sa dodatnim obavezama i programima.

Drugo huliganstvo, agresija i antisocijalnost "hiperaktivne" dece koja direktno ugrozava zivote i raspolozenje druge normalne dece i unistava njihovo detinjstvo, se mora sankcionisati. Ovo sto se radi u skolama je totalna nebuloza - vishe nema kazne, svako moze da radi sta hoce. Ako je tako u pravom zivotu, ajde onda da ukinemo sudove i kazne... resice se to razgovorom, i samo od sebe vremenom?!

Da li neko misli da bi svi roditelji bez veze (?), bez razloga (?), iskljucili svoju decu iz nastave zbog jednog lika? Mozda treba istraziti kako je on za tako kratko vreme stekao reputaciju, koliko dece je sikanirao. Nije skola za svakog, zato i postoje specijalne ustanove. Pritom smatram da je jako pozitivno da se deca sa nekim blazim/tezim hendikepom (koji ne ugrozava ucenje i razvoj druge dece) prikljuce svojim vrsnjacima i zajedno odrastaju, da se skole opreme za potrebe takve dece (rampe za kolica i sl.) - ali pod isti plan podvoditi tolerisanje siledzistva, kao i rad sa retardiranom decom, je totalno pogresna taktika koja ce unistiti obrazovanje cele jedne generacije.

Sa b92:
Citat:
Imao sam tu "sreću" da osnovnu školu pohađam u odeljenju u kome je bio jedan takav "hiperaktivni" psihopata i vrlo dobro znam koliki je to stres za normalno dete.
Pored onoga što sam i sam morao da istrpim, lično sam bio svedok jezivih zlostavljana jednog dečaka bez oca (naravno, lešinar se okomio na onoga ko je bez ikakve zaštite.)
Nastavnici su, naravno, okretali glavu i pravili se ludi.

Puna podrška roditeljima. Istrajte u svojim zahtevima - nemojte dozvoliti da bilo ko vašem detetu pravi pakao od detinjstva!





[Ovu poruku je menjao a1200 dana 29.10.2010. u 20:38 GMT+1]
[ Marko Medojević @ 29.10.2010. 19:27 ] @
Citat:
ljuba.micic: Bojkot nastave traje, rešenja nema
29. oktobar 2010. | 16:33 | Izvor: B92

...Problem su pokušali da reše i predstavnici Ministarstva prosvete sa školskim timom za zaštitu učenika od nasilja i timom za inkluzivno obrazovanje ove škole, ali situacija je nepromenjena. ...

http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=468740


Uopšte mi nije jasno kako roditelje tog debila nije sramota da ostala deca gube dragocenu nastavu. Još i ti roditelji sigurno nisu ništa bolji od "deteta", ali ne razumem koji se psiholog/pedagog zalaže sa žrtvovanje školovanja i detinjstva 99% ostale dece.
[ ljuba.micic @ 29.10.2010. 19:45 ] @
Ima i obrnutih primera ( inkluzije ) deteta sa blagim hedikepom: Dete je bilo toliko mirno da su to ostali ucenici zloupotrebljavali i stalno ga maltretirali.
[ mmix @ 29.10.2010. 21:22 ] @
Mora da su hiperaktivni. Sto sad njih ne izbaciti iz skole?
[ ljuba.micic @ 29.10.2010. 21:29 ] @
Pa klinci tog uzrasta ( 1-4. razred O.Š. ) su inače, u neku ruku, hiperaktivni!
[ a1200 @ 29.10.2010. 21:30 ] @
Zato postoji gradacija... prvo kec iz vladanja, cisto da roditelji obrate paznju, pa onda ukor razredne, pa ukor direktora, i na kraju dovidjenca... ako neko nije sposoban da koriguje svoje greske kroz duzi vremenski period, zajedno sa porodicom, onda mozda normalna skola nije za njega. Pa nek idu onda u specijalna odeljenja, pa mogu posle npr. da grade vojnu karijeru, cuo sam da je u Iraku, Avganistanu... takvo ponasanje na ceni, Black water (XE services) and co. Cudno kako se u Srbiji onaj koji krsi zakon, i pravi drugome problem u zivotu, uvek opravdava... sta je sa zrtvama, koja su njihova prava?
[ ljuba.micic @ 29.10.2010. 22:41 ] @
Point of view..

Ko je žrtva zavisi od ugla gledanja, roditelji jedan, majka hiperaktivnog drugi, institucije treći, NVO četvrti, i td.....
[ a1200 @ 29.10.2010. 23:30 ] @
Konkretno u ovom slucaju... nije mu prvi put, a ni prva skola... znaci nesto tu ne stima, nisu mu bas sve na broju...
[ kukiii @ 30.10.2010. 00:24 ] @
Mnogo je pogrešnih tvrdnji ovde izneseno. Ako bih sve pojedinačno nabrajao, odužio bi se mnogo ovaj post.
@ Isak666: Kazes
Citat:
Kakve veze imaju deca ometena u razvoju sa inkluzijom?!

Imaju itekako. Našim zakonom se preporučuje ukidanje specijalnih odeljenja i potpuno uključivanje sve dece u redovna odeljenja. (http://www.mp.gov.rs/page.php?page=167)
Citat:
20. Da li je u redovnoj osnovnoj školi u kojoj ima najmanje 5 učenika sa individualnim obrazovnim planom predviđeno otvaranje specijalnih odeljenja i angažovanje defektologa?
Preporuka je da se deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom raspoređuju u redovna odeljenja u skladu sa principima inkluzivnog obrazovanja.

Čini mi se da si ti pomešao političku korektnost i uključivanje Roma u društvo sa inkluzijom. Inkluzija je i to, ali i mnogo više od toga.
Štaviše, danas niko ne može da natera dete da pohađa specijalno odeljenje ako se roditelji ne slože sa tim. U praksi to znači da gomila roditelja zbog sujete svoju decu šalju u redovna odeljenja.
Takođe vidim da se ovde vrlo često pominje izbacivanje iz škole kao brza i efikasna kazna. Hello, prebacivanje u drugu školu je takođe moguće samo uz pristanak roditelja. Tako da smo u praksi dobili decu koju jednostavno nije moguće kazniti. Smanjenje ocene iz vladanja je dugotrajan proces. Ne šalim se, proces u kome dete treba više puta da ponovi prestupe, pa da tek onda dođe do toga. Inače ne vidim kako je to uopšte kazna, pošto apsolutno ne utiče dalje na detetov život i školovanje. Naša deca nisu psihopate, ali postaju sociopate apsolutno nesposobna da se prilagode zajednici, jer danas u školi mogu da rade šta hoće a da za to ne snose nikakve praktične posledice.
[ a1200 @ 30.10.2010. 00:29 ] @
@kukiii: Pa upravo to i ja kazem.

Ovo oko ocena za vladanje, to sam navodio kako je to funkcionisalo kad sam ja bio u osnovnoj... to je tada bila normalna stvar. Mogao si smanjenje da dobijes za neopravdane casove (zakasnis, ili pobegnes), za preko 25 ili tako nesto se dobijalo 1 iz vladanja... i padao si razred ako si imao keca... profesor je mogao da te izbaci napolje sa casa - posalje kod psihologa ili direktora na razgovor, onda on zove tvoje roditelje... pa bude svasta... i tako. Poenta, nekad je bilo kaznjavanja, i znalo se da ne moze svako da radi sta hoce - jer ponasanje u skoli i postovanje pravila, je ustvari uvod u ponasanje kad odrastes - tj. gradi se odnos prema drustvu i zakonu. Koji primer danasnja skola daje deci, da svako moze da radi sta hoce - jer kazne nema? Odnosno ta ocena vishe nista ne znaci.
[ Miroslav Cvejić @ 30.10.2010. 00:45 ] @
Nekako se uklapa ovaj klip u ovu temu... :)
[ kukiii @ 30.10.2010. 00:48 ] @
@a1200 Slažem se. Škola bi trebalo da bude vaspitno obrazovna institucija. Kako to naše društvo zamišlja, nije mi jasno. Pomalo mi je muka od vrlo česte situacije gde se školski pedagozi i psiholozi stavljaju u ulogu zaštitnika dece od nastavnika "psihopata". Kao da ja idem na posao samo zato da bih tog dana našao nekog klinca da se iživljavam na njemu. Pod etiketom ADHD-a i sličnih poremećaja ili bolesti, zavisi koju struju zastupaš, klincima je data dozvola da se ponašaju kako hoće. Tabloidni psiholozi su se razmahali i na tom inače vrlo klizavom terenu jako vešto manipulišu. Kažeš nešto i odmah popiješ gomilu etiketa: anti-evropejac, relikt prošlosti, sadista.... Roditelji danas vrlo često ne dolaze u školu da mi pomognu da rešimo problem, već da mi se nakrše bliže i dalje familije, jer greška je sigurno moja. Čak i ako nisam sad pogrešio. Onda sigurno nisam preventivno reagovao na vreme itd.
[ HeYoo @ 30.10.2010. 00:49 ] @
i sta predlazes? Sprave za mucenje u podrumu skole? Sta uraditi s njim u ovom konkretnom slucaju? Zatvori za desetogodisnjake? Bojkot roditelja do daljnjeg?
Ukori i smanjene ocene iz vladanja su izgubile na znacaju iz mnogih razloga koji nisu vezani bas direktno za skolu. Negde drugo smrdi!
[ kukiii @ 30.10.2010. 00:58 ] @
@HeYoo To je upravo rasprava koju ne želim da vodim ovde niti bilo gde. Nije ovo verbalni duel u kojem ćeš ti pobediti blago insinuirajući da bih ja voleo da tučem decu i da ih teglim na podrumskim spravama. Nekada je država recimo primoravala roditelje da sarađuju u vaspitanju tako sto bi ih opalila po džepu ako ne bi mogli da nateraju decu da redovno dolaze u školu. Problem je jako kompleksan i slžem se da "negde drugo smrdi"
[ HeYoo @ 30.10.2010. 01:07 ] @
Nisam se obracao tebi licno (uskocio si sa postom ispred mene) vec stavovima koje deli vecina ovde sa elementima poziva na linc. Cujem bravo za roditelje bravo za bojkot,, i sta posle toga??
Nisu ljudi postovali skolu zato sto bi ih drzava kaznila ako ne saradjuju vec zato sto su ljudi imali direktnu opipljivu korist od skole. Sinonim za skolovanog coveka je bio uspesan covek, a nepismenost se smatrala velikom sramotom. Gde se to sad izgubilo u danasnje vreme je kompleksna i siroka tema.
[ a1200 @ 30.10.2010. 04:48 ] @
Citat:
Nisu ljudi postovali skolu zato sto bi ih drzava kaznila ako ne saradjuju vec zato sto su ljudi imali direktnu opipljivu korist od skole.

Vrlo prosto, niko ih ne bije da idu u skolu. Znaci, posle osnovne ne moraju vishe nista da uce... niko ih ne tera - posto, jel'te nema zasto... pa ako oni smatraju da je to gubljenje vremena, sretno u zivotu, nek' pevaju na svadbama... mozda dodju i do poslanickog mesta ili nekog upravnog odbora. Bolje tako, nego da biju profesore, beze sa casova, drogiraju se u dvoristu i maltretiraju decu koja hoce da urade nesto u zivotu.

U osnovnoj treba uvesti ostar kodeks ponasanja, i svako ko ga se ne pridrzava, lepo da bude ispisan i "inkludovan" ili u specijalnu skolu (po zakonu), ili ako mu roditelji potpishu da preuzimaju punu pravnu i materijalnu odgovornost - da uci kod kuce po planu i programu, a polaze ispite u specijalnoj skoli svaka 2 meseca... ako padne godinu sa takvim kucnim programom, roditelji placaju neku neverovatnu sumu i ukida mu se pravo na kucno ucenje. Posle polozene godine, moze da aplicira ponovo za normalnu skolu, ali sa nultom tolerancijom na prestupe (ako ih bude - opet dovidjence). Ako ne bude hteo da ide dobrovoljno u specijalnu skolu, e onda se roditeljma oduzima starateljstvo i stavlja se u dom... pa da vidis kako ce svi odjednom da budu dobri i disciplinovani...

U mojoj gimnaziji, jedan od mojih najboljih prijatelja je dosao u razred tako sto je pao godinu. A pao je godinu zato sto je bio u istraznom zatvoru zbog kradje i niza prestupa, imao sudjenja itd. Izvukao se na godine i "manjak dokaza", tj. potplatio je advokata tadasnjih neverovatnih 25 000 Maraka (deo plena koji je maznuo). E vidis, on je posle tog iskustva, maksimalno promenio pricu i drustvo - postao normalan, krenuo da uci, bio vrlodobar - skoro odlican, odlicna ocena iz vladanja i tako dalje... Tako da kazna, odnosno relativno kratak pogled i saznanje kako izgleda "druga strana", i te tako zna da motivishe i usmeri ljude (barem one pametne).



[Ovu poruku je menjao a1200 dana 31.10.2010. u 05:26 GMT+1]
[ ljuba.micic @ 30.10.2010. 08:26 ] @
@kukiii:....jer greška je sigurno moja. Čak i ako nisam sad pogrešio. Onda sigurno nisam preventivno reagovao na vreme itd.....

Što bi se reklo nisi prilagodio brzinu uslovima na putu ( to je izgovor nadležnih kada se neki vozač s... pa da ne bi krivili preduzeće za puteve zbog neodržavanja, oni potegnu napred izneto )!

Kada smo kod inkluzije ( uključenje je naša reč, ružna, prosta ): Inkludovali ovde jednog romskog asistenta. I, sada, deca gledaju u njega, kako se ponaša, šta priča a šta učiteljica priča, ne registruju!
P.S. Ministarstvo prosvete nije moglo da nađe neku prikladnije reč nego iskrivilo englesku inclusion.
Smejali smo se iseljenicima kada kažu, npr: " Da te zanesam so karčeto kaj Kingston na kap of kofi" ( Makedonka iz Grčke ).....
[ ventura @ 30.10.2010. 09:10 ] @
Citat:
kukiii:
...ali postaju sociopate apsolutno nesposobna da se prilagode zajednici, jer danas u školi mogu da rade šta hoće a da za to ne snose nikakve praktične posledice.

A inače kada odrastu ne mogu da rade šta hoće bez da snose posledice?

Kada naprave prekršaj i zaustavi ih saobraćajni policajac, podmite ga i nema kazne.
Ako ubiješ čoveka podmitiš tužioca i sudiju i provučeš se sa uslovnom kaznom.
Ukradeš 20 auta, ne mogu da te zatvore jer si ti zakonski ta auta pozajmio..
Napraviš 100 krivičnih dela krađa, opet te ne stave u zatvor jer ne znaju šta će sa tobom..

Tako da nam je školstvo ustvari idealno... Deca se od malih nogu uče kako u stvarnosti funkcioniše društvo u Srbiji.

Citat:
a1200:
U osnovnoj treba uvesti ostar kodeks ponasanja, i svako ko ga se ne pridrzava, lepo da bude ispisan i "inkludovan" ili u specijalnu skolu (po zakonu), ili ako mu roditelji potpishu da preuzimaju punu pravnu i materijalnu odgovornost - da uci kod kuce po planu i programu, a polaze ispite u specijalnoj skoli svaka 2 meseca... ako padne godinu sa takvim kucnim programom, roditelji placaju neku neverovatnu sumu i ukida mu se pravo na kucno ucenje. Posle polozene godine, moze da aplicira ponovo za normalnu skolu, ali sa nultom tolerancijom na prestupe (ako ih bude - opet dovidjence). Ako ne bude hteo da ide dobrovoljno u specijalnu skolu, e onda se roditeljma oduzima starateljstvo i stavlja se u dom... pa da vidis kako ce svi odjednom da budu dobri i disciplinovani...

+1
[ vladd @ 30.10.2010. 10:59 ] @
Kao prvo, uruciti otkaz direktorki skole, raspustiti skolski odbor, i sa roditeljima klinca obaviti razgovor. Predociti im viskoke kazne i probleme koje mogu sebi da proizvedu.
Sa klincem treba da porazgovara par psihologa, decijih, i da predloze dijagnozu i resenje.

Nakon toga, ako se ponovi incident, neka se obrusi drzavna regulativa na tu porodicu, dok se ne dovedu pameti, ili neka bez pameti provedu ostatak zivota na prinudnom drustvenokorisnom radu. Za hiperaktivnoh postoje maloletnicke ustanove, pa neka se tamo kali...

Sta se toliko drami oko "hiperaktivnog klinca", to se resava brzi i jednostavno, ali se ne resava samo po sebi, kako to mnogi, izgleda, ocekuju. Malo da zazmure, pa ce da prodje..

Poz
[ fanfon @ 30.10.2010. 18:00 ] @
Ne znam kome pade napamet da je on hiperaktivan. To sto on radi je neki drugi poremecaj u ponasanju, agresivnost, ali hiperaktivnost nije jer ona i fizicko nasilje kod dece bas i ne ide sudeci po definicijama tog poremecaja. Ovde se npr. pominje mnogo nacina ispoljavanja hiperaktivnosti kod dece, ali ne nasilje prema drugima kao u slucaju tog deteta:
http://www.hud.hr/w-tekstovi/w-hiperaktivnost.html
Postoji dosta primera sa nasiljem prema sebi, ali prema drugima od strane hiperaktivne dece-nema mnogo
[ vladd @ 31.10.2010. 08:42 ] @
Pa kako nisi shvatio prijatelju, kada je u pitanju guzonjin sin, onda je deckic hiperaktivan, a kada su roditelji sirotinja, obicna raja, onda su to huligani i klerofasisti


Poz
[ kandorus @ 31.10.2010. 10:14 ] @
U upravljačkim strukturama prosvete sede netaknuti kadrovi iz vremena kad su psi rata gradili i izgradili svoje imperije. Njihove genijalne ideje "reforme" obrazovnog sistema su zataškavanje i nabijanje na nos. S vremena na vreme poneki slučaj izbije u javnost a potom se dalje radi po starom. Pod tepih i ajmo Jovo nanovo. Ko se još seća ubistva učenika za vreme časa u onoj šumarskoj školi? Napada na nastavnike, zakazanih i uredno održanih tuča učenika itd. Za to vreme se pričaju bajke o "radionicama i ighraonicama", "dečjim pravima" itd. A šta je sa dečjim pravima 450 učenika te škole? Oni moraju da trpe nasilnika da bi taj nasilnik ostvario svoje nasilničke namere.

Direktor je partijski kadar i izvršava "naloge odozgo". U školskom odboru sede predstavnici društveno političkih zajebnica pa i oni izvršavaju "naloge odozgo". I sve dok društvo funkcioniše po sistemu netalasanja i izvršavanja naloga odozgo problemi će se zataškavati i nabijati na nos gradjanima. Roditelji su za sada kompaktni ali pitanje je dana kad će početi da se osipaju.

U prosveti nedostaje 6-oktobarska metla.

Kompletan sistem mora da promeni svoju svrhu koja može biti samo jedna - funkcionisanje društva, društvenih struktura, državnih institucija i službenika u službi gradjana. No to je nešto što gradani tek treba da izbore. Aktuelno stanje je takvo da su gradjani prepustili partijskim lažovima da eksperimentišu nad njima kao nad smećem. Samoorganizovanje i stvarnje udruženja nezavisnih od parijsko-državnog šljama je jedini put. Problem je što je najveći deo naroda zemlje čuda jeftino potkupljiv. Zato, svaki pokušaj normalnog ponašanja se pretvori prvo u pljuvačinu a zatim u hajku i proganjanje.
[ ljuba.micic @ 02.11.2010. 09:38 ] @



Đaci u školi u Altini vratili se na nastavu
Međunarodni Radio Srbija - Pre 21 minut

Đaci Osnovne škole "Sava Šumanović" u zemunskom naselju Altina, posle višednevnog bojkota nastave zbog hiperaktivnosti jednog učenika u šestom razredu, ponovo su na časovima. Đaci su došli u školu kako ne bi gubili časove, a roditelji su dobili uveravanja da će deca biti bezbedna, izjavila je Tanjugu direktorka škole Jasmina Tonić. U zgradi dežura policajac, a škola će zatražiti angažovanje socijalnog radnika, psihologa kao i punu saradnju roditelja dečaka, opštine i Ministarstva prosvete. Majka dečaka je u razgovoru sa direktorkom škole obećala maksimalnu pomoć, kako bi se njeno dete što pre uklopilo.
[ mmix @ 02.11.2010. 09:46 ] @
Odlican rasplet situacije.
[ 3way @ 02.11.2010. 10:01 ] @
Pa i nije neka vest. To je trebalo da se desi pre novina i pre cele ove ujdurme.
U stvari, ovo je losa vest jer pokazuje kako kod nas rade sluzbe i ostali ciji je to posao.
[ kandorus @ 02.11.2010. 13:57 ] @
Sinoć je na vestima (mislim studija-B) gostovao neki predastavnik ministarstva koji je izneo da je bilo propusta već kod premeštanja tok učenika iz prve škole pre godinu dana. Dakle ministarstvo godinu dana tura problem pod tepih. Riba uvek smrdi od glave.

Inače, hiperaktivni je pobednik. Može kako hoće.

Citat:
Savet roditelja: „Ispisaćemo decu!“

Zlatko Bertić, predsednik Saveta roditelja, ponovio je za „Alo!“ da ukoliko Miloš ostane u školi, nekoliko roditelja će ispisati svoju decu.
- I roditelji su došli na sastanak sa nadležnima, ali nisu hteli da nas puste ni do domara. Nije u redu da se samo brine o pravima tog deteta. Šta je sa našim. Da li treba neko da bude ubijen, da bi se reagovalo?! Mnogo roditelja to neće čekati i ispisaće svoju decu - rekao je Bertić.


Potpuna vest.
[ a1200 @ 02.11.2010. 14:06 ] @
I komentar sa tog site-a...
Citat:
Hiperaktivni klinac je pre ove skole radio mnoge stvari koje nisu bas za jedno dete, peo se na krov skole gadjao djake i ucitelje,metalnom sipkom razbio detetu glavu,krenuo nozem da izbode uciteljicu... U ovoj skoli je prebio jednog decaka,torbom pogodio devojcicu u glavu,iscepao drugom decaku knjigu na sred casa... Pa sada sami zakljucite zasto roditelji bojkotuju.


Bilo bi dobro da neko zaista napishe sta je taj klinac sve radio, kad je izazvao toliku pometnju i dva izbacivanja...
[ mmix @ 02.11.2010. 14:16 ] @
Da, ti komentari su bas verodostojni. Da je on nekome razibio sipkom glavu nasao bi se pred sudijom za maloletnike, samim tim takvi komentari su idiotski i hejterski. Tog komentatora bi sad trebalo izvesti pred sudiju da potkrepi svoje izjave cinjenicama ili ga strpati u padinjak za govor mrznje.


A inace kandorus, zanimlljiv izbor citata, sto nisi uzeo ovaj:

"Milošu je iz Ministarstva prosvete savetovano da se prebaci u OŠ „Sava Šumanović“, ali kada smo molbu podneli školi, odbijen je. Zbog toga je godinu dana sedeo u kući i nije išao na nastavu. Inspekcija i Ministarstvo su ih naterali da ga na kraju prime, ali, eto, već posle nekoliko dana, počela je nova hajka"

Dakle, sta iz ovog imamo? Mozda uvredjene primadone iz skolskog rukovodstva kojima se neko drznuo da ne prihvati odbijanje pa iskaljuju svoj ego na detetu potpirujuci ostale roditelje?

A to sto hoce da ispisu svoju decu, nek ispisu. Siguran sam da nece imati iste probleme da dete upisu negde. Mada sam isto tako siguran da niko nece ispisati dete, vise me brine da neki psihopata ne sprovede svoju pravdu nad tim detetom apropo primera na prethodnim stranicama.
[ a1200 @ 02.11.2010. 14:23 ] @
Sigurno je to u pitanju, 470 ljudi i svi su budale, lako podlozni propagandnim uticajima skolskog direktora i nastavnika - koji eto iz cisto egoisticnih razloga, blate nevino dete, i nisu hteli ni u skolu da ga prime... dok, naravno, politicka patokratija nije intervenisala... a on jadnik napravio samo par malih nevinih carki, koje sva deca njegovog uzrasta pre ili kasnije naprave... i to ponovio u dve prethodne skole.

Mora da je tako... nego treba kazniti ove sto ispisuju decu, ti su problem! Umesto da njihova deca podmetnu svoju glavu ispod stangle, torbe ili cega vec, i okrenu drugi obraz dok ih neko maltretira i unistava im detinjstvo, oni ovako... beze od problema na koji se nasa presposobna drzava ne obazire... sramota... to su bre pravi krivci. Mora da su oni krivi za sve.
[ Java Beograd @ 02.11.2010. 14:40 ] @
Lako je mudrovati kako bi bilo kad bi bilo i šta bi roditelji dece trebalo da misle, kako da se ponašaju.
Lako je tuđim urcem gloginje mlatiti.
[ mmix @ 02.11.2010. 14:42 ] @
Hmm, vidis, relativno skoro se moja necaka pofajtala sa drugom (oko fudbala, mozes misliti), onaku su se fino isamarali dok ih nisu razdvojili. Oboje su dobili ukor odeljenskog staresine, sasvim zasluzeno i sasvim NEPRETERANO. Nije se cela skola digla na noge niti su roditelji ispisivali deciu iz skole. Ali eto u ovoj skoli, za 10 dana koliko je dete bilo SVIH 470 roditelja je ZNALO da je on nekontrolisani nasilnik? Kako? Nemoj da se lazemo, ovo je ocigledno sve sprovelo i organizovalo rukovodstvo skole da prisili kevu da ispise dete ali kad su sad neleteli na tvrdo i kad je keva ekslirala sa jedne strane a polarisani roditelji sa druge i kad je ovo stiglo u novine onda je odjednom inkluzija (koja veze sa ovim nema) resenje, sad dete moze u skolu i rukovodstvo ce da ucini sve da to proradi?

I naravno da su svih 470 roditelja budale (bar po ovom pitanju), svako od njih bi gurnuo preostalih 469 dece u oganj pakla da zastiti svoje jedno dete, to je biologija. Iz toga razloga ne smeju da imaju toliki uticaj na to ko moze i ko sme da bude obrazovan u ovoj zemlji. Ako dete ima probleme postoji sluzba koja je za to nadlezna i sluzba koja moze da proceni da li njegovo ponasanje predstavlja ugrozavanje tudjih zivota, ako skola nema tu sluzbu duzna je da je obezbedi isto kao sto je duzna da kupi kredu za tablu. Sta je zapravo konkretno radio mali u toj skoli za tih deset dana? Ko je izvor jedinih informacija u javnosti o tome sta je on uradio? Direktorka! U svetlu gornjeg paragrafa koliko se njoj moze verovati?
[ a1200 @ 02.11.2010. 14:46 ] @
3ABEPA™ - urotili se iz cistog mira protiv nevinog deteta, koje bi na miru da uci sa svojim vrsnjacima... i to zavera koja se, eto, ponavlja, evo, i u trecoj skoli... pa to mu dodje skoro kao "zlocinacko udruzivanje"...
[ mmix @ 02.11.2010. 15:06 ] @
Ne zavera. Zavera podrazumeva dve ili vise osoba koje svojevoljeno dogovorno deluju. Kad jedan birokrata zloupotrebi svoj polozaj poverenja da polarise odrasle ljude protiv jednog detea to ima drugo ime.
[ a1200 @ 02.11.2010. 15:11 ] @
Znaci samo direktor/ka je kriva... a cekaj, pa tu su i dve prothodne skole i njihovi direktori koji su delili zaverenicke i totalno netacne informacije o vladanju i ponasanju ovog deteta. Dakle 3 direktora su kriva... da, to su vec tri osobe!... a nastavnici (nastavnicko vece koje mora da zaseda pre izbacivanja) - pa oni se ne racunaju - sve u svemu, 3 je > 2, dakle:

3ABEPA BRE!
[ Shadowed @ 02.11.2010. 15:14 ] @
Samo da na pocetku napomenem da nisam ni zajednu "stranu". Licno smatram da nemam dovoljno proverenih informacija da bih formirao misljenje o dogadjaju.

Citat:
mmix: Ako dete ima probleme postoji sluzba koja je za to nadlezna i sluzba koja moze da proceni da li njegovo ponasanje predstavlja ugrozavanje tudjih zivota, ako skola nema tu sluzbu duzna je da je obezbedi isto kao sto je duzna da kupi kredu za tablu.

Ono sto mene zanima - sta ako skola ne ispunjava tu duznost da obezbedi tu sluzbu? I ti se zalis ali oni i dalje nista ne preduzimaju?
Nije vezano samo za ovaj konkretan slucaj.
[ mmix @ 02.11.2010. 15:20 ] @
Pa sve to treba proispitati sada, kako je doslo do toga da dete bude dva puta izbaceno i kako i zasto to dete nije dijagnosikovano ranije? Ti dnevnici, zapisnici sve se to valjda ispisuje i popunjava sa razlogom. Treba izbunariti do dna i videti o cemu se radi, ja protiv toga nemam nista. Nista ni protic toga da se dete izvuce iz skole ako za to postoji razlog. Ali razlog nije i ne moze da bude to sto se gomili roditelja i njihvoj kolovodji nadiglo. To nije civilizacija to je teror vecine.

A ko hoces primer zavere, evo ima ovde. Uz svo duzno postovanje, ali advokat ovakvih metoda nema dovoljno moralne ni eticke tezine da meni soli pamet o civilizacionim normama. Ima nacionalni stroj svoj forum.

@Shadowed, pa kako je sada reagovano? Da je tih 470 roditelja napravilo strajk sa zahtevom da se obezbedi takva sluzba imao bih razumevanja, ali to nisu njihovi zahtevi, njihovi zahtevi su da se dete negde zakopa i da ga nema.
[ a1200 @ 02.11.2010. 15:25 ] @
Nego, bitno je da ti znas sta je ok, i sta su moralni i eticki postulati koji su ispravni. Cak i ako u realnom zivotu nista od toga ne funkcionishe. Znas da se svima "nadiglo" iz cistog mira da bojkotuju nastavu, da postoji "kolovodja", tj. "osecas" da je tako, javlja ti se... a onda mora da je tako, jer si ti najpametniji ovde... - jer forum "to sam ja"... i posto sam moderator, tj. najpametniji, mogu da delim savete sa visine... tako je...
[ mmix @ 02.11.2010. 15:39 ] @
U odnosu na tebe, definitivno znam. I mogu da ti delim savete sa visine bez problema kao i svakom drugom supremisti. Al ne brini, nije sve izgubljeno za tebe, ti i tvoji istomisljenici imate celu jednu drzavu samo za sebe. Nekom nesto, nekom nesto.
[ a1200 @ 02.11.2010. 15:46 ] @
Citat:
U odnosu na tebe, definitivno znam. I mogu da ti delim savete sa visine bez problema kao i svakom drugom supremisti. Al ne brini, nije sve izgubljeno za tebe, ti i tvoji istomisljenici imate celu jednu drzavu samo za sebe. Nekom nesto, nekom nesto.


Uh dobro je kad tako argumetovano iznosis svoju poziciju nadmocnosti, sad sam se zabrinuo...
Mora da si toliko ispred mene (ili iza) da ne mogu bas najbolje da te shvatim - posebno ovaj deo o "imanju drzave za sebe" i tako te baljezgarije...
Nego bolje da se povucem, od silnog (visinskog - reklo bi se supremistickog) argumentovanja i analize situcije, mozda na kraju i mene proglasis za nekog "klovodju"... nazadnog lika sa "storm front" foruma, dela horde bezumlja, huligana, klerofashistu...

uhhhh... bogte...
[ Shadowed @ 02.11.2010. 15:50 ] @
Citat:
mmix: Da je tih 470 roditelja napravilo strajk sa zahtevom da se obezbedi takva sluzba imao bih razumevanja, ali to nisu njihovi zahtevi, njihovi zahtevi su da se dete negde zakopa i da ga nema.

Oke, to me zanimalo :)

a1200, wtf je poresno u stavu da treba ispitati u detalje sta je tacno problem i na osnovu toga reagovati adekvatno?
[ a1200 @ 02.11.2010. 15:59 ] @
Pa to sam i ja rekao - tj. pitao sam se zasto ni jedna novina nije navela koji su to tacno "nestasluci" bili u pitanju... a onda se pojavila moralna gromada, koja je celu pricu svalila na psihologiju mase, "kolovodje", egoisticno-histericnu reakciju profesora i direktora...

Meni zdrava logika nalaze, da ako je neko izbacen iz 2 skole zbog svog ponasanja prema ucenicima, plus da je 470 ucenika krenulo u bojkot nastave u trecoj skoli - isto zbog ekcesa i pretnji, tj. opet njegovog ponasnja - onda tu zaista nesto nije u redu sa tim likom. Tj. roditelji su se odlucili za krajnju meru - nedolazak njihove dece u skolu, kao i ispis - jer ocigledno je da u ovoj gov*ivoj drzavi nista ne funkcionishe, i da ce tek mozda nesto moci da se uradi kad dodje do tacke usijanja, i pocne da se provlaci po novinama... Samo glup covek moze da pretpostavi da se oni nisu prvo zalili direktoru ili nadleznim nastavnicima - nego da su odmah, iz cistog mira i obesti, krenuli sa planom i programom koji steti njihovoj deci na prvom mestu (gubitak nastave, potencijalno menjanje sredine, tj. gubitak drugara iz razreda...). I to ni manje ni vishe nego svih 470 roditelja... to mora da je neki rekord, kad je cela skola uspela da se slozi oko necega - posebno u Srbiji.


[Ovu poruku je menjao a1200 dana 02.11.2010. u 17:20 GMT+1]
[ kandorus @ 02.11.2010. 18:38 ] @
Citat:
mmix: kandorus, zanimlljiv izbor citata, sto nisi uzeo ovaj:
Milošu je iz Ministarstva prosvete savetovano da se prebaci u OŠ „Sava Šumanović“, ali kada smo molbu podneli školi, odbijen je. Zbog toga je godinu dana...

Hvala na citatu. I to je u skladu sa onim što hoću da kažem. Dakle, ministarstvo zna za problem godinu dana a ne rešava ga. Za mene nije više odgovoran ni klinac ni roditelj već ministarstvo. Tj. ministarstvo mora da snosi posledice, smene, ostavke šta god.

Citat:
mmix: A to sto hoce da ispisu svoju decu, nek ispisu.

E ovo se nemožemo složiti. Zvuči prezrivo prema roditeljima. Roditelji su ovde dovedeni u očajnu situaciju i škola i ministarstvo moraju da pomognu u rešavanju problema tako da ljudi u očajanju ne povuku neki potez štetan po njih ili po njihovu decu.
[ Marko Medojević @ 02.11.2010. 18:50 ] @
Citat:

Lako je mudrovati kako bi bilo kad bi bilo i šta bi roditelji dece trebalo da misle, kako da se ponašaju.
Lako je tuđim urcem gloginje mlatiti.


http://www.gloginje.com/
[ ljuba.micic @ 02.11.2010. 19:12 ] @


TKS FOR link
[ mmix @ 02.11.2010. 19:25 ] @
I taj link znaci sta? Da smo mi koji ne odobravao izivljavanje roditelja "pametnjakovici koji ne rade nista u zivotu". Reko bih ti sta mislim o tome u dva slova, ali nije u redu i nisam tako vaspitan. Da, samo vi imate decu i samo vi znate kako je to, jasta. Mozda sam ja trebao isto da teram upravu vrtica da ispise dete koje je ujelo mog sina, ili da ne znam sta cu da radim kad je moj sin ujeo nekog. Ma obojcu na lomacu inace je mlacenje tudjim k.? Dete ne moze da bude krivo, moze samo da bude ispusteno i da zahtev dodatni rad, STRAH ne moze da bude opravdanje za unistavanje necijeg zivota jer ce to dete posle zivota ispunjenog odbijanjima i nerazumevanjem postati hladnokrvno i jednog dana zaista nekom i naneti nepopravljivu stetu.

Roditelji ne mogu i ne smeju da imaju pravo da zahtevaju necije unistenje, mogu i imaju pravo da zahtevaju da se taj problem adekvatno sanira i to i dobijaju, svi oni koji i pored toga hoce da ispsu decu, nek ispisu. Prednost uvek teba dati onima koji hoce u skolu pre nego onima koji nece ili oce ali da je po njihovom.

[ a1200 @ 02.11.2010. 19:55 ] @
Roditelji traze da se taj problem adekvatno reshi, tako sto ce deca koja zbog razlicitih psihickih problema nisu sposobna za skolu, biti upucena u za to predvidjene specijalne skole - koje ne unistavalju mladost i obrazovanje jedne generacije u pokusaju da se jedno problematicno dete dovede u red. Tj. misle da treba da ide u specijalnu skolu, upravo zato sto te "reforme" sa bombasticnim nazivima kao sto je "inkluzija", jos nigde nisu zazivele jer jednostavno nema para, ni adekvatnih kadrova/skolskih institucija, za tako nesto.

Tj. svi su pametni u donoshenju novih metoda i programa rada na papiru, da bi se ucepili EU - ispunili kvotu, a koje realno niko ne sprovodi kako treba jer nema ni para, ni uslova, a ni kadrova. I sta sad, necija normalna deca treba da trpe zato sto se drzava igra kvazi reformi i gluvih telefona.

Pa sta je drzava cekala godinu dana? Sto nije toj skoli gde je nasilno dodeljen klinac (a gde je prvobitno odbijen) uvela postojanje adekvatnih programa i strucnjaka za bas takvu decu... a neeee, oni su izvrsili "reformu", tako sto su ubacili na silu dete koje nije za normalnu nastavu (kakva jedino postoji u toj skoli), i to tako ostavli dok cela skola nije skocila na noge, po sistemu brigo moja predji na drugoga - ili, ako to zaboravimo dovoljno dugo, pa resice se samo od sebe... A onda se odjednom pitaju "Otkud to? U cemu je problem?" kad je stvar pukla.

Pa sta treba roditelji da rade, da bajaju i nadaju se da ce mozda drzava koja godinu dana nije uradila nista, sada ipak sama od sebe da uradi nesto? Odnosno da cekaju Godoa, dok im deca imaju neadekvatne uslove obrazovanja i dobijaju traume? Nije nego...




[Ovu poruku je menjao a1200 dana 02.11.2010. u 23:06 GMT+1]
[ ljuba.micic @ 02.11.2010. 20:25 ] @
@a1200: ....Tj. svi su pametni u donoshenju novih metoda i programa rada na papiru, da bi se ucepili EU - ispunili kvotu, a koje realno niko ne sprovodi kako treba jer nema ni para, ni uslova, a ni kadrova. I sta sad, necija normalna deca treba da trpe zato sto se drzava igra kvazi reformi i gluvih telefona.....

Srž!
[ japan @ 02.11.2010. 20:36 ] @
Pa ništa onda, da pustimo tebe, kolegu ti iznad i oca Branu da nam skrojite kapu. Verujem da biste vi to mnogo bolje uradili i osmislili. Ko ne valja, ima da bira - lopata ili Sibir.
[ Marko Medojević @ 02.11.2010. 21:23 ] @
Citat:
mmix: I taj link znaci sta? Da smo mi koji ne odobravao izivljavanje roditelja "pametnjakovici koji ne rade nista u zivotu". Reko bih ti sta mislim o tome u dva slova, ali nije u redu i nisam tako vaspitan.
Link je postavljen radi zezanja, a ne radi prozivanja bilo koga na forumu.

Citat:
mmix: Mozda sam ja trebao isto da teram upravu vrtica da ispise dete koje je ujelo mog sina, ili da ne znam sta cu da radim kad je moj sin ujeo nekog. Ma obojcu na lomacu inace je mlacenje tudjim k.?
Mislim da je velika razlika u situacijama kada dete ujede vršnjaka u vrtiću ili kada đaci u osnovnoj školi učestvuju u tuči gde će najveća grubost biti gurkanje i eventualno koji slab udarac u odnosu na situaciju gde neki umobolnik svaki dan šikanira mirnu decu, uzima im pare od užine, prska im lice parfemom i sl. Deca koja prežive takvu torturu imaju velike šanse da im se to odrazi na dalje školovanje, detinjstvo a i život.

[ mmix @ 02.11.2010. 21:35 ] @
Ko je izvor tih informacija? I opet, ako je krao deci pare zasto nije bila pozvana murija? Ucestvovao u tucama? Sta to znaci? I ja sam ucestvovau u par tuca ali nikad nisam prvi udario nikog. Sta kao ta zlatna nevina "mirna" deca nisu sposobna na pakosti i okrutnosti prema "novom"? Jos ako ih u tome podsticu njihovi roditelji sa "ma kloni se ludaka, rekla nam direktorka da je dvaput izbacen"? Tuzni mal andjelcici. Vi ko da ste juce doputovali sa marsa i imate sto godina pa nit se secate osnovne skole nit toga kakvi ste bili kao osnovci niti ste u kontaktu sa nekim osnovcima? Klinci itekako umeju da budu okrutni jedni prema drugima i svasta se desavalo i postojale su posledice ali nikad, nikad, nije bilo poziva na linc.
[ ljuba.micic @ 02.11.2010. 21:41 ] @
Citat:
japan: Pa ništa onda, da pustimo tebe, kolegu ti iznad i oca Branu da nam skrojite kapu. Verujem da biste vi to mnogo bolje uradili i osmislili. Ko ne valja, ima da bira - lopata ili Sibir.

Jes, pa posle mi da budemo kriv(c)i što Srbije nije ušla u EU!
"Bez stvaranja inkluzije na svim poljima drustvenog delovanja ulazak Srbije u EU bice nemoguc", iz proglasa Inkluzivnog pokreta:
http://www.inkluzivnipokret.or...=article&id=1&Itemid=3
[ a1200 @ 02.11.2010. 21:52 ] @
Citat:
Pa ništa onda, da pustimo tebe, kolegu ti iznad i oca Branu da nam skrojite kapu. Verujem da biste vi to mnogo bolje uradili i osmislili. Ko ne valja, ima da bira - lopata ili Sibir.

Ne, nego ajde da se ne pocinje nesto sto ne moze da se zavrshi do kraja, tj. kako je zamisljeno, samo radi tamo nekih plusica u nekom tefteru (ili ti politickog poltronstva), a sto ima dugorcne posledice za celo drustvo. To se zove odgovornost prema drustvu, ali toga ovde nema - jer u Srbiji niko nizasta nije odgovoran. Reforme samo na papiru, prave jos gore stanje nego sto jeste.
[ stil @ 02.11.2010. 21:56 ] @
Citat:
ljuba.micic: Jes, pa posle mi da budemo kriv(c)i što Srbije nije ušla u EU!
"Bez stvaranja inkluzije na svim poljima drustvenog delovanja ulazak Srbije u EU bice nemoguc", iz proglasa Inkluzivnog pokreta:
http://www.inkluzivnipokret.or...=article&id=1&Itemid=3



Dal' ti u opšte znaš šta je inkluzija ?

[ a1200 @ 02.11.2010. 22:03 ] @
Evo, covek iz prve ruke odgovorio sta se smatra u Srbiji pod inkluzijom...

Citat:

Mnogo je pogrešnih tvrdnji ovde izneseno. Ako bih sve pojedinačno nabrajao, odužio bi se mnogo ovaj post.
@ Isak666: Kazes
Citat:
Citat:
Kakve veze imaju deca ometena u razvoju sa inkluzijom?!

Imaju itekako. Našim zakonom se preporučuje ukidanje specijalnih odeljenja i potpuno uključivanje sve dece u redovna odeljenja. (http://www.mp.gov.rs/page.php?page=167)
Citat:
Citat:
20. Da li je u redovnoj osnovnoj školi u kojoj ima najmanje 5 učenika sa individualnim obrazovnim planom predviđeno otvaranje specijalnih odeljenja i angažovanje defektologa?
Preporuka je da se deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom raspoređuju u redovna odeljenja u skladu sa principima inkluzivnog obrazovanja.

Čini mi se da si ti pomešao političku korektnost i uključivanje Roma u društvo sa inkluzijom. Inkluzija je i to, ali i mnogo više od toga.
Štaviše, danas niko ne može da natera dete da pohađa specijalno odeljenje ako se roditelji ne slože sa tim. U praksi to znači da gomila roditelja zbog sujete svoju decu šalju u redovna odeljenja.
Takođe vidim da se ovde vrlo često pominje izbacivanje iz škole kao brza i efikasna kazna. Hello, prebacivanje u drugu školu je takođe moguće samo uz pristanak roditelja. Tako da smo u praksi dobili decu koju jednostavno nije moguće kazniti. Smanjenje ocene iz vladanja je dugotrajan proces. Ne šalim se, proces u kome dete treba više puta da ponovi prestupe, pa da tek onda dođe do toga. Inače ne vidim kako je to uopšte kazna, pošto apsolutno ne utiče dalje na detetov život i školovanje. Naša deca nisu psihopate, ali postaju sociopate apsolutno nesposobna da se prilagode zajednici, jer danas u školi mogu da rade šta hoće a da za to ne snose nikakve praktične posledice.

http://www.elitemadzone.org/p2727850

Lepo objasnjeno.
[ stil @ 02.11.2010. 22:04 ] @
I u osnovnoj i u srednjoj školi kada sam je pohađao bilo je pojedinaca koji su se nenormalno ponašali. U osnovnoj je došao dečko za kojeg se kasnije saznalo da nisu nigde hteli da ga prime. Stalno neki problemi, stresne situacije itd. od momenta kada je došao u odeljenje. U srednjoj je bilo to isto samo na mnogo ozbiljnijem nivou. Maltretiranje svih redom. Tuča, suzavac učeniku u oči i tako to. I ništa nastavnik ga pošalje na razgovor sa psihologom i na sledećem času opet isto. Mislim da bi najbolje rešenje bilo osnovati, ako to već ne postoji neke specijalne škole za takve učenike. Čujem da ni danas nije bolje. Na primer dešavaju se bizarne stvari, učenik ustane i odšeta do korpe za otpatke da bi u nju urinirao. Strašno. Kako to utiče na koncentraciju učenika na ono što treba da se pređe od gradiva i na njihov psihički razvoj.


To nema veze sa inkluzijom. U osnovnoj školi je bio dečko koji je imao deformitete noge i ruke i išao je zajedno sa nama ostalima sve ravnopravno - to je inkluzija. Naravno bilo je i dece romske nacionalnosti koji nikada nisu pravili nikakve probleme.

[Ovu poruku je menjao stil dana 02.11.2010. u 23:15 GMT+1]
[ ljuba.micic @ 02.11.2010. 22:34 ] @
Citat:
stil: Dal' ti u opšte znaš šta je inkluzija ?


http://www.inkluzivnipokret.or...=article&id=1&Itemid=3
http://www.pedagog.org.rs/inkluzivno%20obrazovanje%20FOD.php
http://www.inkluzija.org/
Slabo kapiram, objasni ( prosvetli me ) mi u par prostih rečenica.
[ stil @ 02.11.2010. 23:31 ] @
Molim te citiraj gde se pominje da inkluzija podrazumeva da učenici koji maltretiraju fizički i psihički ostale u odeljenju ne smeju da snose sankcije - da budu izbačeni. Gde to piše ?
[ kukiii @ 03.11.2010. 00:22 ] @
@stil Možda ovde? http://www.mp.gov.rs/page.php?page=167
Citat:
12. Da li se i protiv učenika, koji se obrazuje po individualnom obrazovnom planu (socijalne veštine, uspostavljanje kontakata sa vršnjacima i odraslima) pokreće vaspitno-disciplinski postupak u slučaju da se ponaša nasilno?
U ovim situacijama treba reagoviti veoma pažljivo. Stručni tim za inkluzivno obrazovanje će analizirati sve aspekte i uslove pod kojima je došlo do takvog ponašanja učenika i proceniti pre svega, na koji način da deluje, kako bi se uzroci takvog ponašanja otklonili, a i zaštitila druga deca. Pri tom je vrlo važno da se učenikovo dostojanstvo, samopoštovanje i osećanje pripadnosti vršnjačkoj grupi zaštiti, jer su učenici koji pripadaju osetljivim grupama (a za njih će se najčešće i raditi IOP) veoma ranjivi u tom pogledu..
[ Srđan Pavlović @ 03.11.2010. 02:23 ] @
Treba prvo srediti neke stvari u drzavi, a onda mozemo mozda pricati o nekoj inkluziji.

Ali to sto treba srediti nije nesto sto se menja preko noci vec godinama i radom, a za promene
mora postojati jasna zelja, volja i mogucnost da se sprovedu prakticno :)

Mora bar dve generacije da odrastu na nekim normalnijim vrednostima da se podigne nivo
svesti, opste kuluture, i pogotovo TOLERANCIJE ljudi. Ne moze se zadnjih 20 godina ponistiti
za 2-3 godine, pogotovo ako se na tome UOSTE i ne radi realno.
[ stil @ 03.11.2010. 07:15 ] @
Citat:
12. Da li se i protiv učenika, koji se obrazuje po individualnom obrazovnom planu (socijalne veštine, uspostavljanje kontakata sa vršnjacima i odraslima) pokreće vaspitno-disciplinski postupak u slučaju da se ponaša nasilno?
U ovim situacijama treba reagoviti veoma pažljivo. Stručni tim za inkluzivno obrazovanje će analizirati sve aspekte i uslove pod kojima je došlo do takvog ponašanja učenika i proceniti pre svega, na koji način da deluje, kako bi se uzroci takvog ponašanja otklonili, a i zaštitila druga deca. Pri tom je vrlo važno da se učenikovo dostojanstvo, samopoštovanje i osećanje pripadnosti vršnjačkoj grupi zaštiti, jer su učenici koji pripadaju osetljivim grupama (a za njih će se najčešće i raditi IOP) veoma ranjivi u tom pogledu..


[ kandorus @ 03.11.2010. 08:46 ] @
Kad se čitaju ovi komentari stiče se utisak kao da je zemlja čuda nastala pre pet minuta. Do malopre je je bio beli šum a onda odjednom TRASSSS!!! Svi su u čudu, pali su niotkuda, sve okolo je palo s Marsa. Deci su odjednom iznikle godine za polazak u školu, ništa pre toga nije postojalo, nije bilo zabavišta, jaslica, ničega. Preplašena deca nisu imala prilike da vide neko slovo oko sebe, za knjigu nisu čula. To važi za one koji polaze u osnovnu a važi i za one koji polaze u srednju školu. Prethodne generacije nemaju pojma kako je to ići u školu pet dana nedeljno, jer se ranije išlo šest dana nedeljno.

I tako zgromljena deca više nisu sposobna da prate redovnu nastavu. Za svako dete je potrebno po 20-30 "stručnjaka" da bi naučilo slovo A. Za slovo B će biti potrebno 20-30 novih "stručnjaka" najrazličitijih profila. Angažuju se ministarstva, zapošljavaju kadrovi, vatrogasci, doleću helikopteri, avijacija, paraglajderi, ispaljuju traskontinentalni projektili sa nuklearnim punjenjem... Dete će za to vreme preplašeno sedeti zavaljeno u fotelju sisajući palac širom razgoračenih očiju u čudu od tolike goropadne nauke. Oko deteta će obigravati beli mantili, plave i sivo-maslinaste uniforme, predsednici vlada, socijalni radnici i neradnici. Pred detetovim očima će se graditi i razgradjivati radionice, igraonice, čučaonice i seraonice.

Sve to učenje i domaći zadaci samo iz jednog razloga. Da se detetu ugroze prava na razvoj slobodne ličnosti koja će danonoćno vijati katakombe računarskih igara, besposličariti uz joint i mobilisati se besplatnim SMS-ovima. A knjiga? Šta ćemu knjiga? Dete je već faca na face-buku pa mu druge knjige i netrebaju.
[ ljuba.micic @ 03.11.2010. 10:16 ] @
Kada smo kod inkluzije u obrazovanju, tj. uključenja, slučaj uključenja asistenta za romsku decu ( da bolje razumeju i prate nastavu na srpskom jeziku, između ostalog ). Pored ove aktivnosti počeo da se bavi i drugim humanitarnim aktivnostima. Agituje kod učiteljica/nastavnica da se uključe u nekakvu okultističku organizaciju ( "Žene u crnom" ). On kaže da je to NVO i da one ( Žene u crnom ) po potrebi izvode određeni performans na ulici.....
[ su27killeryu @ 04.11.2010. 21:10 ] @
hiperaktivan ma nije nego, toliko jeftine zemlje po Srbiji pa neka ga pošalju da obrađuje njive kad već ima viška energije za takve škola nije, svi ovi problemi u Srbiji i jesu nastali jer ima onih koji za školu nisu i onda dođu da divljaju i kradu po gradovima jer za drugo i ne znaju
[ Marko Medojević @ 09.11.2010. 08:40 ] @
Citat:

Bacili učenicu kroz prozor

Beograd -- Tri dečaka bacila su učenicu sedmog razreda iz Iriga kroz prozor. Jedan od njih je učenicu uhvatio preko grudi, a drugi za noge i uz smeh je bacili na trotoar.

Trinaestogodišnja A. R. učenica sedmog razreda osnovne škole "Dositej Obradović” u Irigu, bačena je iz učionice kroz prozor.

Prilikom pada sa polusprata, visine oko dva metra, zadobila je uganuće zgloba jedne i ugruvala obe noge. A. R. je imala sreće da se prilikom pada dočekala na noge, pa nema težih posledica.

Devojčicu su u "igri” trojica učenika, dvojica osnovaca T. S. (13) i M. B. (13) i I. M. (15), učenik srednje stručne škole "Borislav Mihajlović-Mihiz”, koja radi u istoj zgradi, na školskom odmoru presreli i jedan od njih je učenicu uhvatio preko grudi, a drugi za noge i uz smeh izbacili kroz prozor.
link
[ kelja @ 09.11.2010. 10:47 ] @
Tako to rade buduci kadrovi omiljene nam Sluzbe. Ovim su se preporucili, nedvosmisleno.

Verujem da ce momci dobiti strogi ukor (odeljenjskog staresine, Nastavnickog veca, pa cak i samog direktora, ako se, pak, ne utvrdi da bi to bila prestroga kazna).
Naravno, sigurno sledi razgovor sa psihologom i pedagogom, koji ce doprineti tome da se shvate problemi ovih mladih, frustriranih ljudi, i da im se, nekako, pomogne.
[ kandorus @ 09.11.2010. 12:50 ] @
Možda je u pitanju sremski sindrom !
[ a1200 @ 09.11.2010. 13:51 ] @
Samo polako, "...vrlo važno da se učenikovo dostojanstvo, samopoštovanje i osećanje pripadnosti vršnjačkoj grupi zaštiti, jer su učenici koji pripadaju osetljivim grupama (a za njih će se najčešće i raditi IOP) veoma ranjivi u tom pogledu.". Nikako kazna koja ima smisla, mozda neki (ostar) prekor, ono "Sine bas si bio nevaljao, nemoj vishe bacati devojcice kroz prozor, no-no, a sad aj'mo na sladoled..."
[ kandorus @ 09.11.2010. 18:18 ] @
Evo direktor škole daje izjavu na B92. Deca su se samo igrala objašnjava on lakonski uz širok osmeh. Kamera u učionici je sve zabeležila, ukupno 3 puta se "igra" ponovila. Dok djavo nije došao po svoje.
[ a1200 @ 09.11.2010. 18:35 ] @
Boze moj, pa niko jos nije umro! :)
Ne brinite... puska je zakocena...
[ kandorus @ 10.11.2010. 16:57 ] @
Pokrajinska inspekcija ćuti o nasilju u Irigu
Tri dečaka bacila učenicu kroz prozor
Policija u Irigu preduzela sve mere, na potezu tužilaštvo
Bacanje učenice kroz prozor snimao mobilnim

Otac treba da tuži roditelje ove trojice i traži novčanu odštetu i prevaspitavanje roditelja ove trojice. I mora biti uporan. Od ministarstva nema šta da očekuje. Stoka u foteljama će gledati samo da zataška slučaj.
[ milance_kg @ 11.11.2010. 01:21 ] @
Citat:
kandorusPokrajinska inspekcija ćuti o nasilju u Irigu
Tri dečaka bacila učenicu kroz prozor
Policija u Irigu preduzela sve mere, na potezu tužilaštvo
Bacanje učenice kroz prozor snimao mobilnim

Otac treba da tuži roditelje ove trojice i traži novčanu odštetu i prevaspitavanje roditelja ove trojice. I mora biti uporan. Od ministarstva nema šta da očekuje. Stoka u foteljama će gledati samo da zataška slučaj.



Hmmm... kazes Irig... sad nisam siguran, ali Irig je mesto gde se u nekada u SAP Vojvodini najvise dece davalo na hraniteljsko staranje,
gde su deca bila obicno radna snaga u takvim porodicama... iskustvo licno :)
Pa sad nekog zabole ako je to dete neko kopile, daj bre ko ce to da brine...
[ kandorus @ 11.11.2010. 20:20 ] @
Prema ovom članku "izbacivači" imaju roditelje. Navodi se da su roditelji "izbacivača" bili na razgovoru u policiji.
[ a1200 @ 11.11.2010. 21:32 ] @
Mozda roditelji, generalno, u slucaju bilo kakvog problema treba da se obrate nadleznima u skoli (koji su tu dosli po partijskom kljucu) i koji su uvek spremni da pomognu, utvrde cinjenicno stanje... uhhh, cekaj malo:

Citat:
U policiji su bili i direktor Đorđe Dešić i školski pedagog, koji se nisu čak udostojili da malu upitaju kako se oseća. Direktor je pokušao i da zameni trake sa video kamere, pa sam rešio da tužim direktora Đorđa Dešića, jer je u početku krio da postoji video traka, a prećutao je da je snimljena i fotografija mobilnim telefonom. Tužiću ga zbog prikrivanja dokaza i izjave da je moja kćerka sama skočila sa školskog prozora – kaže Radomir R.


Neverovatno... mogu samo da zamislim sta se dogadaja u drugim slucajevima. I takva ekipa treba da sprovodi "reforme" i "programe"...
[ kelja @ 12.11.2010. 01:30 ] @
Bravar je bio bolji.
[ maliradojca @ 12.11.2010. 01:39 ] @
za brave.
[ milance_kg @ 13.11.2010. 14:59 ] @
Citat:
kelja: Bravar je bio bolji.


Na moj racun? Sto sam rekao da je bilo bolje vreme, kad sam ziveo kao ker.... drzim dalje do toga,
nikakva cena ako je cela zajednica bila u boljem stanju.... nije kriv bravar, nego g*vna koja su imala
tad autoritet a i sada...
[ kelja @ 13.11.2010. 17:45 ] @
Ne, milance, samo cinjenica. :)