[ tdjokic @ 31.10.2010. 00:51 ] @
Imam fiksni telefon, broj 011...... i redovno placam racun. Iznenada, telefon omutavio i prijatan zenski glas govori "Prikljucak sa koga zovete je iskljucen zbog neizmirenog racuna ...." sto je netacno. Osoba koja brine o meni i mojoj majci, jer smo oboje bolesni i nemocni da sami izlazimo iz kuce, placa nam i racune i vrlo brzo je nasla potvrdu o placenom racunu. Nevazno za temu, ali ipak da kazem - ta osoba je ozbiljna, porodicna, provereno placa racune redovno i brine o svemu, da ne bi pocela prica "Mozda je zaboravio, pokusao da vas prevari" itd.

Doticna osoba sa suprugom vrlo cesto vikendom napusta Beograd i ide 100-tinak km u unutrasnjost, kod tasta i taste, takodje vec u godinama i ne bas najboljeg zdravlja. To znaci da nam je cesto preko vikenda jedina veza sa svetom upravo fiksni telefon, jer mobilni nismo imali - sta ce nam mobilni kad nigde ne mozemo bez pratnje?

Konstatovano je, da je novac uplacen, ali ga doticna posta nije prosledila napred i zato su nam iskljucili telefon. Cudno je, da ne upozoravaju, nego odmah iskljucuju, ali mi je taj incident dao ozbiljan razlog da postanem korisnik mobilnog telefona, kao rezervnog telefona za "ne-daj-boze".

Sticajem okolnosti kupio sam Nokiu 1209. O mobilnim telefonima do prekjuce nisam znao skoro nista. Ipak, u ocekivanju da mi ona spominjana osoba donese telefon iz grada, pogledao sam na Internetu Uputstvo za upotrebu i naucio prilicno o koriscenju. Dodje telefon u kartonskoj kutiji, zajedno sa punjacem, a nema nikakvog Uputstva. Malo mi objasne ovi sto brinu o nama i ja polako pocnem da ga koristim.

U zelji da naucim vise, opet krenem na Internet, a tamo - Buuum! - moj model telefona ubio coveka avgusta meseca ove godine! Zbog "Nokia" ova tema bi mogla da se stavi tamo, ali sam odmah saznao da se desava i drugim telefonima, pa zato temu stavljam u Cekaonicu i molim za neka uputstva / objasnjenja oko tih eksplozija - kako, zasto, pod kojim uslovima i slicno.

Da dodam nesto sto je mozda vazno - sudeci po hologramu, baterija je originalna ali dok sam ucio kako se sta pritiska i cemu sluzi, baterija se primetno zagrejala.

Hvala unapred.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 31.10.2010. u 02:05 GMT+1]
[ odejan @ 02.11.2010. 09:50 ] @
ovako nesto prvi puta cujem da nije ta nokia pravljena za bin ladena da ih sljaka za ameriku(salimse nemoj kolega da se uvredis)
prosto nemogu da verujem ali mozda je upitanju neki teroristiki telefon znate ono kao ona pisma sto explodiraju i hemijske olovke itd....
[ mulaz @ 02.11.2010. 11:06 ] @
Obicno eksplodiraju baterije

zasto?
-zato sto nije dobro napravljena
-zato sto se previse zagreje
-zato sto se puni neispravnim punjacem
-zato sto se prepunnjava
-....

Razloga ima puno, ali kod kvalitetnih telefona i originalnih baterija/punjaca, take eksplozije su na nivou statisticke greske.

Obicno ni ne dodje do prave eksplozije, nego do naglog izbijanja vatre kroz malu rupicu, pa telefon malo 'poleti' kroz vazduh. Zato jedan drug, koji cesto puni (nezasticene, jeftine, ostecene) baterije (u kesicama - one za neke rc modele), u staklenoj tegli :))

Znaci, tesko da moze eksplozija sama da ubije nekog... moze da ga ispece, moze da zapali kucu, ali sama eksplozija je (po mome) premala za direktnu smrt.

na kraju ovog videa je snimak namerno prouzrucene(!) 'eksplozije': http://www.youtube.com/watch?v=-DcpANRFrI4
[ Java Beograd @ 02.11.2010. 12:46 ] @
Maltene svaki predmet, zatvoren hermetički u nekom omotu će da "eksplodira" kad se kroz njega pusti jaka struja. (Spoji viršlu na 220 V pa ćeš da vidiš šta će da se desi!) Još ako je zapaljiv - eto belaja.

Dakle, baterije nisu eksploziv. Baterije ne mogu da eksplodiraju, u pravom smislu reči. U bateriji samoj nema toliko energije (električne, hemijske) da nanese bilo kakvu ozledu. Čak i kad se napravi kratak spoj, vrlo brzo će da potroši svu svoju akumuliranu energiju.

Ponavljam, sasvim je druga priča kad se baterija zagreva nekim spoljnim izvorom energije.
[ tdjokic @ 02.11.2010. 13:07 ] @
Hvala za odgovore. Ranije sam za to bio nezainteresovan i kao kroz maglu se secam nekih nezgoda, ali sada sam u Google upisao "nokia 1209" sa namerom da trazim manual ali je u ponudi bilo i "explosion" i onda sam saznao za taj tuzan dogadjaj. Koliko sam shvatio, rec je o nekom seljaku, sta li, 23 godine covek, isao u sumu do svoje krave i u toku tog puta je ostao mrtav, svedoka nema, ali mu je desna strana glave gadno opecena i u blizini je nadjen raznesen telefon.

U clanku kazu da je to prvi put da telefon eksplodira a da nije prilikom punjenja.

Off topic: kakva je to fora da sa nekih sajtova ne moze da se uradi Copy&Paste teksta iz nekog clanka? To je valjda namerna zastita (zlo)upotrebe teksta?
[ espresso @ 02.11.2010. 13:27 ] @
Sajt ima neku skriptu koja ne dozvoljava kopiranje. Verovatno možeš da prevaziđeš to korišćenjem "NoScript" ekstenzije za Fajerfoks.
Ja sam ranije čitao da je nekome baterija eksplodirala dok je nosio telefon u džepu od košulje.
[ Java Beograd @ 02.11.2010. 14:45 ] @
Citat:
espresso: Ja sam ranije čitao da je nekome baterija eksplodirala dok je nosio telefon u džepu od košulje.
Nemoj da veruješ u sve šta pročitaš.
[ espresso @ 02.11.2010. 15:00 ] @
Onda da ne čitamo vesti jer je velika verovatnoća da nisu tačne?

Sandej Tajms: Kinez poginuo kada mu je baterija eksplodirala u džepu

Ukratko, eksplozija baterije mu je pocepala arteriju u vratu.
[ mulaz @ 02.11.2010. 15:19 ] @
Znaci verovatnoca da ti pocepa arteriju u vratu je ista, kao da te, kao dete, ubije majka, zato sto places, dok ona igra FarmVille :)
[ tdjokic @ 02.11.2010. 16:17 ] @
Vidim tamo kod onog Kineza jednu od preporuka "Izbegavajte duge razgovore". Koliko je to?

Posto sam cisti pocetnik sa mobilnima, prilicno dugo sam pregledavao one menije, nesto kao menjao itd., i baterija se ugrejala, vec dva puta. Pretpostavljam da je to cak i vece opterecenje za bateriju od normalnog razgovora. Recimo, biram melodiju koja ce oznacavati da me neko zove, i onda to tako biram 10 minuta i isprobavam sve one melodije. Ili pisem dugacku poruku.

Nista. Sad cu da krenem da pravim ili kupujem blindiranu kutijicu za bateriju, koja ce biti izdvojena iz telefona pa neka eksplodira, da je vidim :-) !
[ peromalosutra @ 02.11.2010. 19:55 ] @
@tdjokic:

Mislim da samo pregledanje menija koristi najmanje baterije, jer se time ne ostvaruje nikakva komunikacija sa baznom stanicom. Mozda je telefon bio mlak jer je sve vrijeme bio u ruci, pa se ugrijao od temperature tvog tijela?

Sve opcije koje mobilni telefon posjeduje su vec testirane i namjenje su da budu koristene. Baterija se ne bi trebala pregrijavati prilikom samog koristenja telefona, dok je s druge strane sasvim normalno da se blago grije prilikom punjenja.

Recimo ja koristim intenzivno Nokiu 5800 za GPS navigaciju, slusanje muzike, snimanje/slikanje, surfanje internetom preko wirelessa, youtube, itd i nema govora o nikakom pregrijavanju, jednostavno, uredjaj je i namjenjen za takve stvari i svi koristeni elementi su "dimenzionisani" tako da to "opterecenje" i podnesu. Ovi navodnici u prosloj recenici su stoga sto sam telefon i u najzahtjevnijim rezimima vuce nedovoljno struje iz baterije da bi moglo doci do nekog veceg pregrijavanja.

Naravno ovo sve vazi za ispravnu bateriju, pomenuti slucajevi gdje baterija eksplodira zbog neke ugradjene greske/mane su moguci, ali ja takvo nesto nikada nisam vidio u zivo, niti znam nekog ko je to vidio u zivo i takvi slucajevi su na nivou statisticke greske, ali kada se desi onda dobiju veliki publicititet..

Pozdrav

[ Java Beograd @ 03.11.2010. 07:48 ] @
Citat:
espresso: Onda da ne čitamo vesti jer je velika verovatnoća da nisu tačne?

Sandej Tajms: Kinez poginuo kada mu je baterija eksplodirala u džepu

Ukratko, eksplozija baterije mu je pocepala arteriju u vratu.

Jel treba sad ja da navodim stotine novinskih članaka o "potvrđenim" kontaktima sa vanzemaljcima, o letećim tanjirima, o čudovištu iz Loh Nes-a, o Jetiju, o čoveku čija je koža srasla s WC šoljom ...

Dajte ljudi, okanimo se budalaština.
[ Aleksandar Vasic @ 03.11.2010. 11:25 ] @
Držite se teme :)