[ milos 2 @ 31.10.2010. 20:36 ] @
ja se vodim istokovim predavanjima, i sve je bilo u redu dok nisam dosao do dugmadi, ne znam kako da programiram dugme, jednostavno mi kaze da to sto je na sceni ne mogu da programiram, dok u predavanjima lepo po njegovim recima samo se prevuce dugme u polje za kod, ali kod mene ne radi, da li mozete da mi pomognete oko ovog?
[ MenOfHonor @ 11.11.2010. 23:46 ] @
Nisam gledao ta predavanja, ali ako koristiš AS3 procedura je sledeća:
Dodao si taster na pozornicu i da bi mogao da ga pozoveš potrebno je da mu daš ime kako bi actionscript mogao da mu pristupi. To ćeš uraditi tako što ćeš u prozoru Properties u polju Instance name uneti naziv instance tog tastera (na primer taster_btn). Mala digresija: zašto sam izabrao baš to ime? Prema konvenciji za dodelu imena poželjno je da se nakon proizvoljnog naziva doda skraćenica koja se odnosi na naziv instance objekta (razumljivo, zar ne? ). Otuda ono _btn što upućuje na korišćenje buttona. Može se koristiti i naziv btnTaster. Tako je u slučaju rada sa movieClip-om poželjno nakon naziva dodati _mc ili započeti sa mc (na primer klip_mc ili mcKlip). Najbolje je od početka navići se na ovo kako bi sebi (a i drugima, ukoliko više ljudi radi na istom projektu) olakšao razumevanje koda.
Nego da nastavimo - sada kada si dodelio ime instanci buttona možeš mu pristupiti iz actionscripta: dodaj novi layer na kojem će ti se nalaziti sav AS kod (ovo je najbolja praksa, kako bi ti sav kod bio na jednom mestu), selektuj prvi keyframe i prikaži prozor Actions (pritisni F9 na tastaturi ili iz menija Windows izaberi Actions). Sada možeš kucati kod.
Da bi pristupio tasteru moraš prvo uneti njegov naziv, a onda dodati "prisluškivač" koji će osluškivati taster_btn i koji će reagovati kada se klikne na njega:

Code:
taster_btn.addEventListener(MouseEvent.CLICK, klikMisem);
function klikMisem(evt:MouseEvent):void{
    trace("Kliknuli ste na " + evt.target.name); //Rezultat ovoga je prikazivanje stringa "Kliknuli ste na taster_btn" u output prozoru Flasha
    }

Kada se klikne mišem na taster poziva se funkcija u kojoj se nalazi kod koji treba da se izvrši. Sve zavisi od toga šta želiš da se dogodi kada se klikne na njega. To bi bilo sve za sada. Srećno sa vežbanjem!
[ milos 2 @ 12.11.2010. 20:30 ] @
nvala na odgopvoru, ali sam presao na AS 2.0 jer je mnogo jednostavniji, a za moje potrebe je savrsen.

[Ovu poruku je menjao milos 2 dana 12.11.2010. u 22:55 GMT+1]