[ Stnoks @ 31.10.2010. 20:44 ] @
Ne bih zelio da budem dosadan ali poslje dugog trazenja nisam nasao rijesenje...neki dan sam ubacio na moj lap-top Ubuntu 10.10 i prezadovoljan sam.
Do sada sam koristio Windows XP i kad sam htio da udjem ponovo (da narezem neke licne arhive) nisam uspio....probao sam nekoliko puta i na kraju mi se ugasi lap-top.
Zamolio bih za pomoc.......hvala
[ maksvel @ 31.10.2010. 20:49 ] @
A kako si probao?
Možeš li ući bar iz Ubuntua, da prebaciš te podatke?

Pogledao si http://www.elitesecurity.org/t...ngle-dual-multi-boot-GRUB-LILO ??
[ Stnoks @ 31.10.2010. 20:56 ] @
Da pregledao sam al vjeruj mi da ne mogu bas da se snadjem.....volio bih da na taj nacin preko ubuntua prebacim ali ne znam kako....
[ maksvel @ 31.10.2010. 21:01 ] @
Kao prvo, jesi li siguran da li si ostavio Windows?? Jesi li uopšte od instalacije Ubuntua ulazio u XP? Ako jesi, kada je to prestalo da bude moguće?

Ako je sigurno ostao XP, opcije su: popravi boot ili iz Ubuntua uzmi podatke.
Za ovo drugo, proveri ima li na dekstopu XP-ovih particija (doduše, ovo bi već primetio...). Ili u Places.
Ako nema, daj izlaz komande
cat /etc/fstab
da vidimo kako izgledaju particije.

[ Stnoks @ 31.10.2010. 21:43 ] @
Primjetio sam da je windows ostao i isao sam na Wine ali nisam uspio nista da prebacim...mada sam se u svemu tome malo i izgubio....sve mi se pobrkalo...dual boot...grub....wine....pa sam potpuno zbunjen sada...ne znam uopste vise sta da kucam u terminal....
Prvi dan kad samubacio ubuntu 10.10 i odradio sta sam trebao bio sam se vratio na windows ali poslje toga vise ne........
[ maksvel @ 31.10.2010. 22:03 ] @
Pusti wine...
Pročitaj moju prethodnu poruku i daj nam da vidimo koje su ti particije.

[ Stnoks @ 31.10.2010. 22:10 ] @
kad bih znao kako da uzmem podatke.....
[ Goran Rakić @ 31.10.2010. 22:12 ] @
wine je program koji može da pokreće neke programe za Windows pod Linuxom. To nema nikakve veze sa tvojom instalacijom Windows operativnog sistema, koja je ostala na disku ako je nisi obrisao prilikom instalacije Ubuntu operativnog sistema.

Ako je Windows ostao na disku, datotekama možeš da priđeš iz Linuxa montirajući odgovarajuću particiju na kojoj je Windows instaliran.

Da bi pokrenuo Windows treba ti podizač sistema (u ovom slučaju to je grub) koji će da omogući izbor između Windows/Ubuntu pri pokretanju računara.

Pre nego što ti neko pomogne moraš da napišeš šta tačno imaš instalirano na računaru, šta je radilo, kada je prestalo da radi i kako sada izgleda pokretanje sistema (pojavljuje se grub, ne pojavljuje se grub,...)
[ Stnoks @ 01.11.2010. 07:52 ] @
Sad sam pregledao....kad upalim kompjuter stikliran mi je widows profesional i ispod njega ubuntu....ostavim tako i poslje 30 sec nece da otvori.....predjem i kliknem na ubuntu i tad mi se otvori grub sa tri opcije....treca je windows.....kliknem i on proba da se otvori ali nece....vraca mi se na prethodnu opciju.
Izgleda da sam ja sam izbrisao windows jer sam najvjerovatnije napravio gresku posto sam htio da imam obje opcije(ubuntu i windows) isao na ovaj link vladaj.com/?page_id=434 a nisam dobro sve procitao i odradio trecu opciju (nisam siguran).....pa zato mislim da vise nemam windows!
[ zus @ 01.11.2010. 08:33 ] @
Hmm, ako si pregazio (obrisao) win. kako ga onda grub vidi.

Probaj u terminalu da kucaš

Code:
sudo update-grub


pa reboot

ako ni to ne pomogne probaj

Code:
sudo apt-get install os-prober  
sudo os-prober  
sudo mv /boot/grub/device.map /boot/grub/device.map.bak  
sudo update-grub 
reboot
[ Stnoks @ 01.11.2010. 09:07 ] @
Evo poslje pove prve stavke sta mi pokazuje(meni je na spanskom)

svemir@ubuntu:~$ sudo update-grub
[sudo] password for svemir:
Generating grub.cfg ...
cat: /boot/grub/video.lst: No existe el archivo o directorio
Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.35-22-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.35-22-generic
Found Microsoft Windows XP Professional on /dev/sda1
done
svemir@ubuntu:~$



[ Stnoks @ 01.11.2010. 09:12 ] @
a ovo je sa druge opcije......

svemir@ubuntu:~$ sudo apt-get install os-prober
[sudo] password for svemir:
Leyendo lista de paquetes... Hecho
Creando árbol de dependencias
Leyendo la información de estado... Hecho
os-prober ya está en su versión más reciente.
Los siguientes paquetes se instalaron automáticamente y no son necesarios:
liblash3 audacious libbinio1ldbl wine1.3-gecko libaudclient2
libresid-builder0c2a libcddb2 audacious-plugins libcue1
ttf-symbol-replacement-wine1.3 libmowgli2 libfluidsynth1 libaudcore1
libsidplay2 libmcs1
Utilice «apt-get autoremove» para eliminarlos.
0 actualizados, 0 se instalarán, 0 para eliminar y 2 no actualizados.
svemir@ubuntu:~$


[ combuster @ 01.11.2010. 10:06 ] @
Posle prve opcije odradjene bi trebalo da je sve u redu. Osim ako nisi zeznuo particije na kojima su ti operativni sistemi.
[ Stnoks @ 01.11.2010. 10:29 ] @
Probao sam nekoliko puta.....ako sam zeznuo particije da li mogu da ih ispravim....sam ne znam to da odradim ili ako ima neki drugi nacin da povratim windows....ostala su mi vazna dokumenta na njemu......
[ combuster @ 01.11.2010. 10:32 ] @
Dokumente uvek mozes da spasis tako sto ces pokrenuti live Ubuntu i montirati particiju gde ti je windows i prebaciti te podatke na flash. Particija se vrlo lako montira, iz menija Places gore levo, kliknes na XX GB Filesystem (gde je XX velicina particije u GB) i to je to.
[ zus @ 01.11.2010. 10:36 ] @
Ti bi trebao da vidis sve sa (najcesce) "D" particije. Valjda nisi instalirao Ubuntu na "D" particiju?

Combuster je bio brzi. :D
[ Stnoks @ 01.11.2010. 16:16 ] @
cim budem mogao pokazacu kako mi izgleda.......
[ Stnoks @ 01.11.2010. 17:01 ] @
Evo uspio sam

[ virtual_pg @ 02.11.2010. 06:41 ] @
Ako ti je hdd kapaciteta 100GB to je to, a ako nije, imas ostale particije izlistane pod "Lugares".
[ Stnoks @ 02.11.2010. 07:24 ] @
Posto nisam bas vican.....sta bih trebao sad da uradim.....



[ virtual_pg @ 02.11.2010. 10:36 ] @
Nista ovo.
Pogledaj na "Places" [tj kod tebe "Lugares"] da li imas izlistane particije [u dijelu ispod "Computer"].
Mozes i jednostavno da ides Placex>Computer i otvorice ti se prozor u kojem ces naci ikonice particija [kao My Computer kod Win-a]. Pogledaj da li tu postoji particija koju ti trazis, ako ne - onda si je vjerovatno prebisao kad si instalirao Ubuntu.
[ Stnoks @ 02.11.2010. 13:55 ] @
Ima li nade za mene da imam uporedu ubuntu i windows......
[ Stnoks @ 02.11.2010. 14:19 ] @
Sad sam pogledao......nema win......izgleda da sam obrisao.......uuuuuuh ......treba mi windows iz vise razloga...jedan od njih je ovaj....na ubuntu ne mogu da ubacim iTunes 10 a bas mi treba zbog konekcije sa iPhone da bih odradio jailbreak na 4.1,sta da radim ......da li da odem na formentiranje lap-topa pa sve iz pocetka ili........

Hvala svima na pomoci do sada a posebno zemljaku virtual_pg
[ Srđan Pavlović @ 02.11.2010. 22:48 ] @
Instaliraj virtualbox, pa stavi windows u virtualnu masinu, virtualbox kaze da ima
podrsku za USB, tj. ima 100% samo ne znam kako u praksi radi, trebalo bi da je OK.

Onda tamo prebacis to sto treba, taj iTunes 10.

Ako ces instalirati sve ponovo, a imas jedan HDD, onda prvo instaliraj Windows,
ali ostavi neparticionisanog prostora nekoliko gigabajta za Linux, i posle kada budes
instalirao Ubuntu ili nesto drugo, samo mu kazes prilikom instalacije da se instalira
na taj prostor, a on ce sam prepoznati Windows i ubaciti ga u boot meni.
[ Stnoks @ 03.11.2010. 06:21 ] @
Instalirao sam virtualbox i kad sam kliknuo windows ovo mi se pojavilo........hmmm


i kad sam kliknuo na windows sa ljeve strane.....ovo
[ Stnoks @ 12.11.2010. 19:40 ] @
Uspio sam......sve sam prebacio sa windowsa sto mi je trebalo.........HVALA SVIMA.....POZDRAV
[ tdjokic @ 12.11.2010. 22:01 ] @
Citat:
Stnoks: Uspio sam......sve sam prebacio sa windowsa sto mi je trebalo.........HVALA SVIMA.....POZDRAV
Izvini sto pitam - gde zivis? Na spansko govornom podrucju postoji prilicno nezavisnih Linux distribucija baziranih na Debianu, mimo Ubuntua. Neke od njih sam i ja isprobavao tako da sad znam par reci spanskog jezika :-) pa mi prosto drago da jos nekoga vidim da ima u meniju reci na koje sam navikao u onom mom "skrivenom zivotu". Inace koristim Ubuntu / Mint, na engleskom, ipak mi je to najlakse za racunar.

I Brazil i Portugalija imaju svoje Linuxe, naravno na portugalskom.

Drago mi je da si se snasao i resio probleme.