[ 3MAJ86 @ 01.11.2010. 22:23 ] @
Citat:

Google has filed suit against the US government claiming the terms for a large Department of the Interior contract favor rival Microsoft.
(...)


Izvor

Pretpostavljam da postoje i opširniji izvori po ovom pitanju od Physorg, ali ja njih pratim pa sam tu video.

Mislim da je Google ovog puta u pravu. Šta vi mislite?
[ Shadowed @ 01.11.2010. 22:42 ] @
Mislim da bi software-ske kompanije trebale da se vise bave software-om a manje sudskim procesima.
[ Srđan Pavlović @ 01.11.2010. 22:51 ] @
Bave se onim sto donosi profit, ako je to tuzba nekoga (a procene da ce dobiti),
onda ce da se bave time. Kompanija k'o kompanija. Profit je bitan.

Programeri su tu da misle o softveru i da se bave njime, ali samo programiranje
samo je jedan sektor delatnosti Google-a, MS-a, Apple-a i slicnih giganta :)
[ mmix @ 01.11.2010. 23:05 ] @
haha, koji carevi

"The Internet giant said it was told its product was "not compliant with (Interior Department) security requirements," but that is not the case."

Sta je sledece? Trazice od CIA-e da hostuju svoje dokumente u google apps? Gde je zapravo granica cloud ludila? Po njima sad ispada da ti na javnom tenderu neas pravo da zahtevas tajnost svojih podataka? Mislim da takva nebuloza ne bi prosla ni u Srbskom tenderovanju, ovo ni UJNA ne bi progutala a oni gutaju svasta.
[ NastyBoy @ 02.11.2010. 00:09 ] @
Citat:
In its Request for Quotes (RFQ), a document asking companies to design a solution and quote the department a price, the DOI restricted the candidates to using the Microsoft suite only. The problem is that such a restriction is akin to putting money directly in Microsoft's pocket, as the contract can't be completed without Microsoft taking part at some point.



Citat:
Google ... did not obtain accreditation from the General Services Administration or Federal Information Security Management Act certification until July 2010


Tj. Google ima security sertifikat i sada su resili da pucaju iz svih topova.
[ Shadowed @ 02.11.2010. 00:18 ] @
Srdjane, znam ja to sve...
[ Srđan Pavlović @ 02.11.2010. 00:49 ] @
Te price sa sudovima jednostavno ne mozes izbeci cak i da hoces kada se bavis softverom i kada si gigant, to hocu reci samo.
Verovatno nema ni jedne velike softverske kompanije koja nije bar jednom morala da se bavi kojekakvim sudskim sporovima i
to ne na svoju inicijativu.

E sad... ako kompanija koja sebe naziva "softverskom kompanijom" bazira dobar deo svoje delatnosti na trazenje nacina
da se pare zarade putem raznoraznih sudskih sporova, a ne putem samog softvera, onda shvatam sta si hteo reci i to je
potpuno druga stvar i kritika je osnovana :)

Ali jbg, to je jednostavno tako, zarad profita se eksploatisu mnoge stvari, pa i zakonski sistem, zasto da ne,
jer on moze biti znacajan, ako ne i presudan faktor kako ce neka kompanija poslovati.

Drugim recima, ako pocnes da zaradjujes vece sume novca, odmah razmisljas o okupljanju sto boljeg tima advokata oko sebe ;)
[ combuster @ 02.11.2010. 00:57 ] @
Ubuduce cu u ovakvim temama verovatno raditi samo copy/paste sledece sadrzine:

ZASTO LI SE NE UTUZE DO BANKROTA SVI MEDJUSOBNO !!!
[ Srđan Pavlović @ 02.11.2010. 01:05 ] @
U moru slicnih sporova, meni je ovo jedino zanimljivo zbog toga sto je
tuzena strana ni manje ni vise nego vlada Amerike :)

I zbog ove price oko cloud-a, sigurnosti i tako to... :)
[ Machiavelli... @ 02.11.2010. 02:09 ] @
Pa ovo je malo sturo obavestenje. Kaze se da im nisu dozvolili da ucestvuju na tenderu i da je to protivno USA zakonu. Ali se kaze takodje da nisu u skladu sa security zahtevima Department of Interior.

Na sta se tacno mislilo? To nije navedeno u saopstenju.

Licno ne pada mi na pamet na sta se konkretno misli. Ne mogu da zamislim situaciju da MS moze da ispuni security requirement a Google ne?!

Evo nadjoh, ali ko da cita...


http://www.techdirt.com/articl...ring-microsoft-solutions.shtml

A sto se tice sigurnosti cloud, zaista me vise mrzi da slusam o tome.
Sta je to nesigurno u Cloud? Sta je problem da osiguras Cloud? To ti je isto kao i svaka druga mreza, en postoji 100% nista, ali je dovoljno i sa 99%. Nista nije teze/lakse zastititi cloud ili neku Wan ili LAN mrezu. Nista manje nije siguran od servera Banaka, recimo.

Cloud kao i svaka druga mreza je siguran onoliko koliko ulazes novca, postujes security polise, truda, znanja, konstantnog monitoringa, update, fizickog obezbedjenja, redovan backup ... Nikakav problem sa sigurnoscu nema cloud, ili bar ne nista veci od BILO koje mreze.

[Ovu poruku je menjao Machiavelli... dana 02.11.2010. u 03:28 GMT+1]
[ burex @ 02.11.2010. 03:14 ] @
Citat:
Sta je to nesigurno u Cloud? Sta je problem da osiguras Cloud? To ti je isto kao i svaka druga mreza, en postoji 100% nista, ali je dovoljno i sa 99%. Nista nije teze/lakse zastititi cloud ili neku Wan ili LAN mrezu. Nista manje nije siguran od servera Banaka, recimo.

Jedna reč: Government. Dobar dan, doviđenja.
Vlada želi da bude u posedu svojih informacija a ne da budu u rukama trećeg lica.

Koliko sam uspeo da pročitam dokument, Google pljuje po MS-u kako su nebezbedni i nepouzdani, dok hvali svoje rešenje - Google Apps.
[ Srđan Pavlović @ 02.11.2010. 03:37 ] @
@Makijaveli
Citat:
A sto se tice sigurnosti cloud, zaista me vise mrzi da slusam o tome.
Sta je to nesigurno u Cloud? Sta je problem da osiguras Cloud? To ti je isto kao i svaka druga mreza

Tacno je da je mreza sigurna onoliko koliko platis (ili koliko sam znas), ali cloud nikada
ne moze biti sigurniji od lokalnog skladistenja podataka, ili podataka koji se krecu samo
kroz fizicki osiguranu infrastrukturu neke iskljucivo lokalne mreze.

Ako je priroda posla takva da informacije moraju ici na fizicki vece daljine,
sednes brate u avion i infomracije preneses licno povereniku. Zvuci skupo,
ali ozbiljni poslovni ljudi dobro znaju da ih drzanje osetljivih informacija u
nekakvom cloud-u moze kostati X puta vise nego povratna avionska karta :)

[ Machiavelli... @ 02.11.2010. 07:03 ] @
Prvo, kako god ti drzao podatke, a moras na nekom serveru, koliko god da je ta mreza osigurana, klijenti koji se povezuju na internet se povezuju i na tvoj server - sto mu dodje teoretski rizik. Imas ti izolovanih situacija potpuno, ali to nije ovde slucaj. Ovim podacima mora da se pristupa preko interneta (bar nekom delu podataka) sto iz drugih dertmenta, sto mozda stanovnistva sa raznim online prijavama itd..., nije vise za njih (DOI) pitanje dal' ce sve ili deo prebaciti u cloud, nego kod koga u cloud.

Drugo, i ako ti kao DOI prebacis deo podataka u cloud kod neke privatne firme, ta ista firma nema nikakva prava nad tim podacima, osim obaveze da ti obezbedi sigurnost i dostupnost sto joj ti placas? Takodje ti obezbedjuje i aplikacije. Ne postoji primer gde Google moze to da zloupotrebi.

Trece, tehnologija je napredovala i napreduje prebrzo sa spore birokratske sisteme, kakva su i ministrastva svuda po svetu. Oni (vladine i drzavne institucije) ne mogu vise da se nose sa kompleksnoscu IT okruzenja. Zato se ovo i dogadja. Zahtevi postaju sve veci sa napretkom, a napredak i trendove diktiraju bas pomenute kompanije. Jednostavno je jeftinije brigu o podacima, ili delu podataka poveriti trecim licima.

Nema nikakvog smisla (izuzev u izuzetnim situacijama) da bilo ko seda u avion i nosi neke podatke. Ima dovoljno sigurnih nacina prenosa podataka.

Citat:
Ako je priroda posla takva da informacije moraju ici na fizicki vece daljine,
sednes brate u avion i infomracije preneses licno povereniku. Zvuci skupo,
ali ozbiljni poslovni ljudi dobro znaju da ih drzanje osetljivih informacija u
nekakvom cloud-u moze kostati X puta vise nego povratna avionska karta


Ovakvo ponasanje ne mozes da priustis u korporativnom svetu i danasnjem okruzenju.

[ mmix @ 02.11.2010. 07:39 ] @
Hesus, prodjose me zmarci. Srecom, pa jos ima nekog u governmentu ko je zadrzao dovoljno razuma i nije brainwashed cloudom da blokira ovakve nasrtaje oblacara. Porediti high security data centar i internu kontrolu sa googletovim podrumom nad kojim nemas nikakvu kontrolu, vazi. Ma cloud moze sve, super ste. Ne pada ti na pamet da mozda google moze da procita poverljive dokumente o recimo istrazivanju prirodnih resursa u nekom regionu i da iste proda nekome trecem? Ma jok, google nikad to ne i uradio, nije bas da nas spijunira sta radimo i te informacije prodaje trecim licima.
[ Slobodan Miskovic @ 02.11.2010. 08:01 ] @
Videcemo sledece godine kako ce proci Office 365 :) baziran na oblaku :D
[ mulaz @ 02.11.2010. 09:27 ] @
A sto ne bi Google izbacio "lokalni cloud"? Znaci aplikaciju, koja se potera na 'clusteru' vladnih servera u njihovom (vladnom) datacentru? Znaci, cloud, ali radi lokalno sa securityjem koji odredi vlada sama? Nigde ne pise koji cloud, kod koga ce da budu podatci, ni ko ce da administrira sve.
[ mmix @ 02.11.2010. 09:37 ] @
Pretpostavljam da ih ozbiljno zeza GPL licenca ako daju sors za "private cloud" moraju da ga puste pod GPL licencom. Sto znaci da zika iz DOI moze da okaci kompletan sors za dalje.

Da naravno ne ulazimo u offtopic kako je private cloud isto sto i ISV deliverable.

[Ovu poruku je menjao mmix dana 02.11.2010. u 10:49 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 02.11.2010. 10:19 ] @
@Makijaveli:
Citat:
Prvo, kako god ti drzao podatke, a moras na nekom serveru, koliko god da je ta mreza osigurana, klijenti koji se povezuju na internet se povezuju i na tvoj server - sto mu dodje teoretski rizik.


Kao sto rekoh:

Citat:
..ili podataka koji se krecu samo
kroz fizicki osiguranu infrastrukturu neke iskljucivo lokalne mreze.

Kakav bre crni Internet :)
[ Wi-Fi @ 02.11.2010. 10:32 ] @
Ne verujem da DOI moze da funkcionise bez interneta. Pa nas MUP zavisi od net-a a ne US DOI. Uostalom, DOD je imao problema i bez cloud-a (Kinezi), tako da tu gube argumente. Izgleda se svodi samo na to da je MS cloud "sigurniji" od Google cloud-a
[ Srđan Pavlović @ 02.11.2010. 10:41 ] @
Da posredujete u poslovima gde se radi o milijardama evra, da li
bi poslovne informacije pustali kroz MS ili kroz Google (cloud) servere?

Meni i jedno i drugo zvuci suludo
[ Wi-Fi @ 02.11.2010. 10:44 ] @
A kako ce da prenose informacije? Na papir nevidljivim mastilom, pa ako nesto krene naopako, kurir pojede papir i to je to. Svakodnevno se milijarde "vrte" i po MS i Google serverima, pa to funkcionise.
Ovo je slicna prica onom da je sigurnije drzati novac u slamarici nego u banci...
[ mmix @ 02.11.2010. 10:49 ] @
Jel namerno karikirate pricu ili se samo pravite ludi?

Postoji razlika izmedju "drzim informacije kod sebe i biram sta cu publikovati drugima" i "drzim informacije kod drugih koji vide to sve i biram sta cu da publikujem trecima"

I ko pominje MS cloud sem Slobodana, ni MS cloud nece biti prihvatljivo resenje za DOI iz istih razloga.
[ Srđan Pavlović @ 02.11.2010. 10:54 ] @
Citat:
A kako ce da prenose informacije?

Pa lepo, k'o Hilari Klinton, sedne u avion, dodje iz USA i sapne Tadicu na uvo :)
[ Wi-Fi @ 02.11.2010. 10:58 ] @
Matora je Hilari, nece jos dugo moci da trci

@ mmix: DOD je drzalo informacije na svojim sistemima/serverima pa su opet ostali bez istih... A da li ce MS cloud biti neprihvatljiv ili pak prihvatljiviji od Google cloud-a, we'll see
[ combuster @ 02.11.2010. 11:16 ] @
Joj bre, kakav cloud, kakav internet ja ne znam o cemu se ovde prica. DoD verovatno ima takve security polise da to nije normalno... Kakav crni Google Apps, nisu oni Iranci pa da preko usb flash-eva zaraze nuklearku... Ajd da vidim ko ce da ubode usb flash na racunar koji sadrzi poverljive informacije DoD-a (pri tome mislim da uopste dodjete do njega). Nesto cisto sumnjam da ce Kingston da pasuje na bilo koji port...

Google nije ni imao sanse tu, nasli su tehnikaliju u proceduri koja im omogucava da ih tuze i to je to...
[ mmix @ 02.11.2010. 11:20 ] @
Da, ali je vinovnik kradje lociran i lisen slobode i ceka ga vise decenija robije. To nije bio problem tehnologije vec davanja security clearance-a osobi koja to nije ispostovala i koja je to mogla da preuzme sa bilo kog sistema. Dobro je da svi zaposleni u Google-u imaju security clearance. O, cek, nemaju.

Citat:
Google nije ni imao sanse tu, nasli su tehnikaliju u proceduri koja im omogucava da ih tuze i to je to...


Upravo to. Ista prica kao sto UJNA u Srbiji omogucavaa svakome da obori bilo koji tender na nekoj glupavoj tehnikaliji pa se doslo do toga da je jedini nacin da izvedes tender taj da se dobavljaci DOGOVORE medju sobom ko ce da ti isporuci sistem (a za uzvrat njima ide sledeci tender) cime je defacto proces odlucivanja o nabavci prebacen sa kupca na dobavljace. Izam svoje vrste.
[ Wi-Fi @ 02.11.2010. 12:06 ] @
Ne znam da li ste procitali tuzbu http://www.scribd.com/doc/40513712/Google-v-US-Complaint, ali poenta je cloud vs. cloud tj. Google Apps for Government vs. MS Business Productivity Online Suite Federal

A MS obecava:
Citat:
Business Productivity Online Suite Federal is launching today for U.S. federal government agencies, related government contractors and others that require the highest levels of security features and protocols. The new offering includes all the certifications and security features of the Business Productivity Online Suite and more. The service is housed on separate, dedicated infrastructure in secured facilities. Physical access to those systems is limited by biometric access controls to a small number of individuals who, in compliance with International Traffic in Arms Regulations (ITAR), must be citizens of the United States who have undergone rigorous background checks, including fingerprinting.

[ mmix @ 02.11.2010. 12:19 ] @
Auu, pa ovo je gore nego sto sam mislio. Cloud je vec usao u US government. :(

Ako je tako i treba da tuze CTO/CIO par. Zasluzuju sve sto im se sad desi, pa i to da im poruke cuce na google serverima.
[ Wi-Fi @ 02.11.2010. 12:21 ] @
Citat:
"The reason that governments in 48 of the 50 U.S. states have chosen from our Microsoft Online Services for offerings is in large part because our offerings are built from the ground up with enterprise-grade security and privacy in mind.”

http://www.microsoft.com/Press...10/feb10/02-24CIOSummitPR.mspx
[ combuster @ 02.11.2010. 13:03 ] @
U sorry onda, jbt sad sam se najezio :(
[ Horvat @ 02.11.2010. 13:23 ] @
jbte, ova velika preduzeca (google, ms, apple, hp...) se samo "ćeraju" po sudovima, a nikako da izbace nesto korisno iz svoje "branse"

brave new world

@mmix, wtf ti je ujna? :D, mislis bas na ujnu (rodbinska veza) ili neka organizacija?
[ mmix @ 02.11.2010. 14:41 ] @
Uprava Javnih NAbavki, od miloste UJNA, autorizovana da obori svaki tender u javnoj u pravi i javnim preduzecima. Strah i trepet za ono malo sposobnih ljudi zaposlenih u javnim preduzecima koji nesto konkretno pokusavaju da urade.
[ dzoni03 @ 03.11.2010. 00:08 ] @
zvuci suludo ali ne i neizvodljivo,znamo svi ko je Google ali da ce pobediti vladu SAD nema sanse pa da je ne znam ko :)
[ Srđan Pavlović @ 03.11.2010. 00:27 ] @
Koji je poslednji slucaj gde je dobijena tuzba protiv US vlade?
[ ventura @ 03.11.2010. 00:38 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Koji je poslednji slucaj gde je dobijena tuzba protiv US vlade?

http://en.wikipedia.org/wiki/L..._Supreme_Court_cases_by_volume

[ Srđan Pavlović @ 03.11.2010. 01:11 ] @
[off]
'bem ti zemljotres...
[/off]

[ Nedeljko @ 03.11.2010. 01:36 ] @
[off]
Šta mislite, kako je bilo kod mene na devetom spratu?
[/off]
[ combuster @ 03.11.2010. 09:32 ] @
[off]
A na 11-tom 10km od epicentra?
[/off]
[ StORM48 @ 03.11.2010. 10:54 ] @
Cloud će biti forsiran sve dok ne dostigne neki stvarno upotrebljiv nivo, gde će, nakon što svet tresne o ledinu nakon neke teže havarije, neki pametni baja™ ponuditi svetu REVOLUCIONARNO™ rešenje, koje podrazumeva "novu" tehnologiju, naprednog čuvanja informacija na SOPSTVENOM (!) sistemu skladištenja podataka, dotad "neviđenom", je l'!

Dok se taj krug ne zatvori, ispiranju mozga ovim Cloud™ gluparijama neće biti kraja.

Pozdrav
[ Horvat @ 03.11.2010. 11:47 ] @
[spekulacija]
cloud je sad dobra investicija, bice novi .com bubble, sad vredi kupovati akcije preduzeca koja se bave istim i za nekih 2-3 godine ih sve prodati, jer ce nakon toga samo par ostati zivih (ako i toliko)
[/spekulacija]
[ Dejan Lozanovic @ 03.11.2010. 12:56 ] @
Citat:
StORM48: Cloud će biti forsiran sve dok ne dostigne neki stvarno upotrebljiv nivo, gde će, nakon što svet tresne o ledinu nakon neke teže havarije, neki pametni baja™ ponuditi svetu REVOLUCIONARNO™ rešenje, koje podrazumeva "novu" tehnologiju, naprednog čuvanja informacija na SOPSTVENOM (!) sistemu skladištenja podataka, dotad "neviđenom", je l'!

Dok se taj krug ne zatvori, ispiranju mozga ovim Cloud™ gluparijama neće biti kraja.

Pozdrav



Mislim da mnogi ovde ne razumeju problem zvani big data. Tj kolicina podataka koja se obradjuje uveliko prelazi kapacitete koji moze da stane na jedan racunar. A u danasnje vreme primera radi aplikacije loguju sve zivo, pa jos kad uzmete neke sisteme gde mnogo korisnika zapravo generise podatke (facebook/twitter .... ) dolazite do zakljucka da zapravo mnogim firmama treba sistem pre svega da cuvaju takve podatke a i druga zapravo mnogo interesantnija stvar je da mogu takve podatke da obrade izvuku recimo nekakvu vrstu statistike npr, za neku prodavnicu zele da znaju koje to proizvode ljudi kupuju u paru. Pa ako zelis da ponudis neki proizvod zelis verovatno da prikazes i te "slicne" proizvode koje su ljudi kupili uz isti proizvod koji gledas. E sad za bilo kakvo racunanje neke statistike potreban je cluster/grid/cloud.

I danas se mnogo malih kompanija suocava sa situacijom gde treba da obrade veliku kolicinu podataka a recimo nemaju novcana sredstva da imaju veliki cluster gde bi mogli sve te podatke da obrade. Tu zapravo ova cloud resenja dolaze u obzir :), potrebno je da veliku kolicinu informacija obradis u jako kratkom vremenskom intervalu.