[ Unknown1666 @ 01.11.2010. 22:47 ] @
Da li je moguce i kako napraviti ADSL server na mikrotiku ??

Hvala
[ adnan_89 @ 01.11.2010. 23:48 ] @
cudno mi to pitanje od tebe skroz...

sta tacno podrazumijevas pod tim ADSL?
[ Unknown1666 @ 01.11.2010. 23:52 ] @
Mislim na to da se korisnici preko ADSL Modema mogu zakaciti na server i konektovati se preko pppoe

Nije mi jasan nacin funkcionisanja pa sam zato postavio ovo pitanje
[ adnan_89 @ 02.11.2010. 00:01 ] @
tvoj prijatelj je google. ADSL radi na opsegu frekvencija, odnosno moras imati modulatore koji ce xDSL signal pretvoriti da ih "obicna" mreza vidi, odnosno MT... a to ti je onaj splitter sto imas prije modema
[ BigFoot @ 02.11.2010. 01:02 ] @
Ne, spliter je obična skretnica, slično kao skretnica u zvučnoj kutiji, koji dolaznu liniju direktno propušta na ADSL modem, a prema telefonu kroz pasivni filter koji odseca visoke frekvencije kako se ne bi javljale intermodulacije u slušalici.

Što se tiče pitanja, ne mislim da je to hteo da pita. Ako se korisnici kače preko ADSL-a, njihove telefonske parice završavaju u pošti. MikroTik bilo gde gde ima Internet konekciju može biti PPPoE server i primati konekcije sa ADSL modema.

P.S. Nadam se da nisi mislio da telefonske parice iz ADSL modema dovedeš negde na MikroTik direktno :o
[ acatheking @ 02.11.2010. 08:46 ] @
Pretpostavljam da hoces da ti MikroTik bude DSLAM (Digital Subscriber Line Access Multiplexer), a to naravno ne moze. Za te namene postoje posebni uredjaji.
[ Aleksandar Đokić @ 02.11.2010. 09:43 ] @
ne moze DSLAM, ali moze RAS :). gde DSLAM-ovi i spajaju, DSLAM uredjaj je obican multiplekser, vise DSLAM se spajaju na RAS na kom se vrsi AAA
[ adnan_89 @ 02.11.2010. 10:13 ] @
pa to sam mu ja i objasnio da treba DSLAM, ili ti ga generator koji ce poslije tika odnosno AAA pretvoriti u signal vidljiv xDSL modemu. a splitter sam mu naveo zbog toga da je lakse skontat da ipak drugacije radi od obicnog mreznog povezivanja