[ Aleksandar Đokić @ 02.11.2010. 15:41 ] @
uspeo sam da kupim RouterBoard 532A sa pokvarenim prvim ethernet portom, dobra stvar je da drugi i treci rade ali ne mogu da ih ukljucim jer nemam pristup routeros-u? ima li resenja? kad stavim wireless karticu ne dobijam signal, verovatno je po defaultu u station modu

mislim da rade drugi i treci zato sto svetle le-diode dok se butuje i kad podigne routeros ugase se, samo kad je kabal ukljucen, naravno

znaci treba mi da ukljucim u routeros-u drugi i treci eth bez ethernet pristupa, ima li resenja?

probao sam da stavim ethernet boot, ukljucim na drugi port kabl i podignem netinstall i nista se ne desava, u konzoli samo ispisuje trying boot procotol..... ili trying dhcp protocol u zavisnosti sta stavim
[ nemesis @ 02.11.2010. 16:23 ] @
da li uredjaj ima seriski port ?
[ Aleksandar Đokić @ 02.11.2010. 16:34 ] @
pa naravno, i slot za compactflash memoriju

pa sam mislio da kupim compactflash, i usb adapter za nju, prebacim instalaciju na nju pa da butujem sa nje, ali nisam siguran da li ce instalacija krenuti ? jel probao neko ovo?

ili da instaliram na compactflash preko racunara routeros pa da enable-ujem eth2 i 3 i onda da stavim compactflash u rb, ali su onda razlicite distribucije, uh ne znam sta da radim

edit:

citam sad da mogu da instaliram routeros mipsle verziju na compactflash preko netinstall-a na windows racunaru, ali kako onda pre stavljanja u rb enable-ovati eth2 i eth3?

[Ovu poruku je menjao guslac dana 02.11.2010. u 17:44 GMT+1]
[ adnan_89 @ 02.11.2010. 16:55 ] @
preko serijskog enabliraj portove, kao da je to problem?
[ Aleksandar Đokić @ 02.11.2010. 17:08 ] @
pa daj molim te reci kako, ja dobijem onaj meni gde mogu da izaberem boot uredjaj, update-ujem firmware (bios) ali ne mogu podesavati routeros
[ adnan_89 @ 02.11.2010. 17:13 ] @
imas foru da stisnes dugme da ti udje u setup meni, a ako ga pustis on botuje normalno
[ Aleksandar Đokić @ 02.11.2010. 17:16 ] @
pa butuje, i dodje do Starting services.... i ne mrda dalje, a cuje se dva put kratko bip

znaci pricamo o komandama iz hyperterminala preko serijskog null modem kabla
[ adnan_89 @ 02.11.2010. 17:41 ] @
pa ako ne botuje, instaliraj novi OS preko NetInstalla i probaj onda
[ Aleksandar Đokić @ 02.11.2010. 17:55 ] @
ma stani, kako ne butuje kad cujem da se os podigne

i kazem ti sta ispisuje, al ispisuje do starting services... i dalje ne, dalje preuzme os kontrolu
[ nemesis @ 02.11.2010. 18:13 ] @
hm...
probaj da upload novi OS preko seriskog
ili makar novi bios ...
cudno mi jako to sto prichash da nece da butuje
meni, rb333, recimo ceo procesh prikazuje na seriskom i login na kraju
da mogu da se ulogujem, kad uradim reset na factory default onda
se obrishe i password i udjem u uredjaj
[ Aleksandar Đokić @ 02.11.2010. 18:21 ] @
Citat:
pa ako ne botuje, instaliraj novi OS preko NetInstalla i probaj onda


kako, procitaj prvi post? nece da krene netinstall, nece da pokaze ruter u onu listu, iako stavim boot from ethernet, ocigledno trazi bootp na ether1

@nemesis

a stani, pokaze i ono "Login:", toga kod mene nema, ja kad bih dosao dotle lako bi mi bilo, a kako da instaliram routeros preko serial porta?

[Ovu poruku je menjao guslac dana 02.11.2010. u 19:48 GMT+1]
[ acatheking @ 02.11.2010. 18:52 ] @
Hm, ne verujem sta sve neki savetuju ovde...

Ako cujes da je 2 puta "bipnuo" to znaci da se ruter podigao. Ne treba ti nikakav CF niti da instaliras OS preko serijske veze (znam da moze, ali ako neko vec pomene to, neka objasni kako se to radi)
Prebaci brzinu serijske veze u hiperterminalu na 115200, jer je to deafult za MikroTik.
Trebao bi da dobijes Login.
[ Aleksandar Đokić @ 02.11.2010. 18:57 ] @
bila je na 115200, naravno, to sam procitao u manualu, i ostalo kako pise tamo, na null modem kablu imam samo drugi, treci i peti pin povezani, da me ne zeza to? to su oni rx, tx i gnd

[ Blentostamin @ 02.11.2010. 19:26 ] @
Najprostije je resetovati ga na fabricka podesavanja, prije ukljucivanja potrebno je spojiti elektricno ove
dvije "bananice" (metalna poluprstena) - najzgodnije krstastim sarafcigerom,
ukljuciti napajanje i drzati ih u kontaktu dok se ne cuje 2x beep.
Poslije ovog zvuka prekinite kontakt i uradite jos jedan restart iskljucivanjem/ukljucivanjem napajanja.
Svi ether portovi su po default-u ukljuceni i routerboardu se tada moze pristupiti preko winbox-a
tj mac adrese ether portova, login : admin , sifre nema.

[ nemesis @ 02.11.2010. 19:33 ] @
da zeza te .. prespoji cts i ctr .. clear to send i clear to receive itd...
mora biti prelemljeno jedno na drugo itd .. andji semu :)
[ Aleksandar Đokić @ 02.11.2010. 19:41 ] @
napravio dobar null modem i sve proradilo, dobio sam login al sad pa ne znam pass :)

probao sam da resetujem i nisam uspeo, evo sad cu opet

edit: ja stvarno ne umem da resetujem config, drzao sam sarafciger u ona dva polukruga da napravim kontakt dok se nije podigo, zatim restartovao i dalje nece sa admin/nista

edit2: eee izgleda da sam nagrabusio, normis kaze sledece:
Citat:
there is no reset button on the RB532, simply short-circuit the two sides of the JP1 while rebooting the routerboard. take a paperclip, connect the two sides of JP1, hold the paperclip in place, and then reboot the board.

edit: we just found that in some cases this feature does not function, we will work on a software fix!


[Ovu poruku je menjao guslac dana 02.11.2010. u 20:59 GMT+1]
[ acatheking @ 02.11.2010. 19:59 ] @
Jbt, em ti neko uvalio poluspaljen ruer, em ga nije resetovao :)
Ne gine ti da ga ponovo instaliras preko Netinstall http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Netinstall
Batali onu instalaciju preko serijske veze, trajace ti instalacija do nove godine :)
[ Aleksandar Đokić @ 02.11.2010. 20:01 ] @
pa pogledaj gore, ne mogu da ga reinstaliram netinstall-om zbog toga sto na drugim portovima ne nalazi bootp ili dhcp, a prvi je spaljen
[ nemesis @ 02.11.2010. 20:03 ] @
na 115.200 1mb prenese ispod 2 min ...minut ipo grubo recheno ...
al nek bude 2.. znachi nek je instalacija 200mb ... a daleko od toga
wow .. 400min.. pustish i odesh da spavash ...
i kraj priche ..
:")
[ Aleksandar Đokić @ 02.11.2010. 20:05 ] @
pa ko je reko da je problem, al niko nije reko kako?

mozda kao upgrade bios-a (firmware-a), ali valjda nece da prihvati druge fajlove osim fwf (nisam probao)

edit: probao sam i prihvata .npk fajlove, skinuo sam tik-ovog sajta za rb500 mipsle verziju i krenuo da prebacujem system-4.13-mipsle.npk, da li sam mozda trebao sve odjednom da pustim? ili mogu i posle? i da li je ovaj postupak ok, iz boot menija gde se upgrade-uje firmware?

[Ovu poruku je menjao guslac dana 02.11.2010. u 21:31 GMT+1]
[ nemesis @ 02.11.2010. 20:47 ] @
sad neka moja logika kaze
da ako on tebi ulazi u bios plochice
ali kad krene da se vozdize tik on prestane
ti daje izlaz na seriski
ili je u tiku ugasen seriski
ili je promenjena brzina ..
ako je brizina - probaj spustash pa vidi
ako je iskljuchen .. nemozesh udjesh, resetuj ga kako ti je reko covek na ona dva kontakta :)
pa onda vidi da li mozesh se ulogujesh preko seriskog :")
[ Aleksandar Đokić @ 02.11.2010. 20:53 ] @
pa ne citas postove, resio sam taj problem, null kabl je bio problem, sada dodje do login i pass-a ali ih ne znam :)

probao vise puta na vise nacina da resetujem routeros, kako je ovde opisano i u manualu ali nije uspelo

sada prebacujem system-4.13-mipsle.npk preko bios menija

edit: nije uspelo, napisao je samo invalid update file id, tako da instalacija preko serijskog otpada, moram ga nekako resetovati

edit2: ne mogu da verujem da reset ne radi, pa ako to ne radi sta radi

[Ovu poruku je menjao guslac dana 02.11.2010. u 22:09 GMT+1]


edit3: pa rekoste moze preko serial da se instalira, daj napisite kako

[Ovu poruku je menjao guslac dana 02.11.2010. u 23:08 GMT+1]
[ acatheking @ 02.11.2010. 22:43 ] @
Citat:
ne mogu da ga reinstaliram netinstall-om zbog toga sto na drugim portovima ne nalazi bootp ili dhcp, a prvi je spaljen


Ovo mi lici da su njemu svi eth portovi spaljeni. Bez obzira da li su na MikroTik-u disable-ovani eth portovi ili nisu, boot over ethernet bi morao da radi.
Izvini za malu dezinformaciju, sad iskopah neki RB532 i vidim da on ne podrzava instalaciju preko serijskog porta.
[ Aleksandar Đokić @ 02.11.2010. 22:53 ] @
pa kad bi ga resetovao znao bih, ovako...

a da li treba boot over ethernet da radi i na drugim portovima? je li probao neko?
[ acatheking @ 02.11.2010. 22:59 ] @
To sam upravo hteo da dodam i da te razocaram. Ne radi na drugim eth, samo na prvom.
[ Aleksandar Đokić @ 02.11.2010. 23:01 ] @
pa nisi me razocarao, to je dobro, znaci da eth2 i 3 mozda rade :)

da napomenem da je mreza enablovana dok trazi bootp, le-diode svetle i na rb-u i na kompjuteru, zato mislim da nisu svi mrtvi,

nego sad cu ja da uzmem compactflash, da iskopiram na nju sve .npk pakete i da butujem sa nje da vidim da li ce krenuti instalacija

sta mislis, da li moze ovako?
[ acatheking @ 03.11.2010. 08:59 ] @
Hm, ne znam. Probaj da instaliras pakete na CF, ali opet preko Netinstall-a. Potreban ti je CF reader. Namesti na RB532 da boot-uje sa CF pa vidi sta ce se desiti. Nisam bas isao ovoliko u krajnost da svasta eksperimentisem.
[ Aleksandar Đokić @ 03.11.2010. 10:03 ] @
haha, verujem, imam cf usb reader ali netinstall nece da instalita .npk pakete za mipsle na "removable device", znaci jedina opcija je da se .npk paketi iskopiraju na cf i onda da se butuje sa nje, ako tu krene instalacija spasen sam... mada ja mislim da oce (bar se nadam)
[ Aleksandar Đokić @ 03.11.2010. 11:35 ] @
PRORADIO, rade eth2 i 3, resetovao sam ga konacno nekako, zao mi je samo sto nisam probao sa CF memorijom

edit: upgrade-ovao sam ga na 3.30, da li cu izgubiti licencu ako idem na 4.13?

[Ovu poruku je menjao guslac dana 03.11.2010. u 13:01 GMT+1]
[ djricky @ 03.11.2010. 12:22 ] @
neces, slobodno apdejtuj... kad predjes na v4.xx, videces da ces imati do verzije 6 free update
[ Aleksandar Đokić @ 03.11.2010. 12:51 ] @
ok, hvala svima, imate svi pice
[ Grof Alexandar @ 18.11.2010. 13:26 ] @
Pozdrav, da ne otvaram novu temu, u pitanju je RB 333 na kome je spaljen POE etheret prikljucan, na spajanju sa kom port-om izbacuje gresku kernel not found izgleda da je neko obrisao OS iz njega, ima li mu neke pomoci, tj da li postoji nekakva mogucnost da se ubaci opet OS preko seriskog, posto preko lana ne moze

[Ovu poruku je menjao Grof Alexandar dana 18.11.2010. u 18:07 GMT+1]
[ Aleksandar Đokić @ 18.11.2010. 18:20 ] @
ja sam prebacivao preko serijskog u 532a .npk pakete i nije htelo da prihvati, mozes probati, neko je reko da na 333 to radi, strah me da ti kazem da mozda nema resenja, podrzava li neki tip memorije taj rb?
[ Grof Alexandar @ 18.11.2010. 18:26 ] @
nema nikakav drugi vid memorije.....