[ Srđan Pavlović @ 04.11.2010. 11:21 ] @
28. aprila, 2011. godine izlazi finalna verzija Ubuntu-a 11.04, a pre toga cemo imati 5 Alfa faza, jednu Beta i jednu RC fazu.

Prva Alfa bi trebalo da ugleda svetlost dana DANAS. Cekam da se pojavi pa da krene download odmah za probu :)

Bitnije promene koje ce da donese verzija 11.04 jesu kompletan prelazak na Unity interfejs...

On nece biti samo na Netbook verziji, vec ce biti default interfejs i za Desktop ( ); ono sto je verovatno
je da ce biti baziran na najsvezijem 2.6.37 kernelu (trenutno u rc-1 fazi), i da ce BTRFS biti default
file system pri instalaciji. Takodje, trebalo bi da dolazi sa GNOME-om 3.0. Xorg server-om 1.10...

Cim osvane Alpha 1 na serveru danas (ili sutra mozda), videcemo sta je od ovog za sada ukljuceno :)

Imam osecaj da ce zbog kernela, gnome-a, xorg-a, unity-ja i pogotovo btrfs-a period peglanja ovog
izdanja biti dosta duzi nego do sada, i da Alfa verzije nece biti ni blizu upotrebljive koliko su bile u
recimo Ubuntu 9.04 ili 10.04 izdanjima. No, videcmo.. :)

[ Srđan Pavlović @ 05.11.2010. 10:44 ] @
Citat:
Update November 3rd: The Ubuntu 11.04 release schedule has been modified.
Initially, there were supposed to be 5 alpha versions of which the first was supposed to be released on November 4th.


Citat:

* December 2nd - Alpha 1
* February 3rd - Alpha 2
* March 3rd - Alpha 3
* March 31st - Beta
* April 21st - Release Candidate
* April 28th - Ubuntu 11.04


Grrr.. pomereno :(
[ combuster @ 05.11.2010. 12:42 ] @
Pa daju vremena za Unity a razmisljaju opasno i o integraciji Wayland-a po default-u. Brate haos sa njima, gube se...
[ Srđan Pavlović @ 05.11.2010. 12:48 ] @
Hehe... neka ih samo, ako ce to odlaganje stvarno doneti nesto novo... videcemo kad se pojavi kako stoje stvari.
Meni samo bedak sto ne mogu sada odmah da ga probam :)

Negde sam cak procitao i da ce biti kernel 2.6.38, ali to nesto sumnjam, pre mislim da je greska
(negde na Foroniksu pisalo, mozda je greska), posto je i ovaj 2.6.37 tek u rc1 fazi.
[ madcama @ 05.11.2010. 13:01 ] @
Citat:
combuster: Pa daju vremena za Unity a razmisljaju opasno i o integraciji Wayland-a po default-u. Brate haos sa njima, gube se...

Wayland koliko citam nece skoro. Kao jos je mlad. Sto se mene tice ni ne mora.
[ Srđan Pavlović @ 05.11.2010. 13:08 ] @
On November 4, 2010, Mark Shuttleworth announced that Ubuntu would be looking at using Wayland as the display server for its Unity interface (although not in the 11.04 release)

@madcama - sta imas protiv Wayland-a? :)
[ combuster @ 05.11.2010. 13:41 ] @
Wayland je dobar ali situacija mu ne ide na ruku.

Da bi ga pokrenuo drajver mora da bude opensource i da ima pageflipping enable-ovan. Za unity pretpostavljam da mora da ima i 3D podrsku. Trenutno novije ATI kartice (Radeon 6000 serija) uopste nema podrsku u kernelu, Fermi je isto tu rizican, catalyst-i i nvidia proprietary drajveri ne dolaze u obzir... Trenutno moze da se potera samo na Intelovim integrusama.

A i Wayland je u razvoju jos uvek. Ja uopste ne znam kako moze da predlozi prelazak na Wayland u buducnosti kada se jos uvek ne zna na sta ce taj projekat da izadje. Ali fora je u tome da ljudi pizde zbog X-a i malo PR-a nije na odmet. Uf kako me to nervira...
[ Srđan Pavlović @ 05.11.2010. 13:48 ] @
Sto se tice tih Radeon 6k serija, to bo trebalo vrlo skoro da bude, cini mi se
da negde procitah, ako ne isto na Phoronix-u.
[ maksvel @ 05.11.2010. 13:59 ] @
Hehe, malo off, ali tek sad vidim - našalih se pre godinu dana pominjući "Naughty Narwala", kad ono - stvarno ga tako nekako krstiše
Powered by WangaTM
[ Srđan Pavlović @ 05.11.2010. 14:02 ] @
Haha, Milan Tarot - bravo za prognozu :)

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 05.11.2010. u 15:16 GMT+1]
[ madcama @ 05.11.2010. 22:03 ] @

Citat:
@madcama - sta imas protiv Wayland-a? :)

Ma nista efikasno. Salu na stranu pocinje da mi ide na ganglije rasipanje resursa u linux svetu. Jednostavno se plasim da cela prica ne bude traljava kao i zvuk.