[ llux @ 06.11.2010. 22:56 ] @
Na internetu ima puno kontradiktornih informacija.
Prvo pronadjete da je duboko tzv joga disanje najbolje, posle nadjete da metoda plitkog disanja dr. Butejka daje odlicne rezultate pogotovo za astmaticare. Takodje nadjete da duboko disanje moze izazvati hiperventilaciju, manjak ugljen dioksida itd.
Kakvo je vase misljenje po ovom pitanju?
Ja sam vec koristio lagano duboko disanje. Posle 15-20 minuta ovakvog disanja osecam se preporodjeno. Rastereceno i opusteno. Najbolje se oseti kada radite nesto pa u pauzi
[ Srđan Pavlović @ 06.11.2010. 22:58 ] @
Da li mislis na nacin disanja povezan sa nekim efektima kod nekih bolesti / patoloskih stanja, ili uopste, kod zdravog coveka kakva je fiziologija dubokog / plitkog disanja?
Citat:
Ja sam vec koristio lagano duboko disanje. Posle 15-20 minuta ovakvog disanja osecam se preporodjeno. Rastereceno i opusteno. Najbolje se oseti kada radite nesto pa u pauzi

Ako se ti osecas bolje posle dubokog disanja 15-20 min, onda primenjuj :)

Btw, nize koncentracije ugljen-dioksida u krvi (prilikom intenzivnijeg disanja) smanjuju
dotok krvi u mozak, sto moze izazvati:

- slabost, nesvesticu, vrtoglavicu, zbunjenost, agitaciju, itd...

Takodje opada nivo kalcijuma u krvi, sto moze izazvati:

- Gubljenje osecaja ili trnjenje (obicno u obe ruke i oko usta)
- Spazme ekstremiteta
- Trzanje (grcenje) misica

Jesi iskusio nesto od ovoga prilikom hiperventilacije?
[ llux @ 06.11.2010. 23:12 ] @
Mislim kod zdravog coveka, naravno.
Upravo je savet da se sto duze vrsi izdisaj kada se radi duboko disanje pa se pitam dal to izaziva manjak ugljen-dioksida u krvi.
Ja nisam osetio nikakve probleme. A saveti da se duboko dise su na sve strane.
A isto tako i saveti da ne izazovemo hiperventilaciju, da ne disemo duboko
[ Srđan Pavlović @ 06.11.2010. 23:22 ] @
Razmena gasova u plucnim alveolama se vrsi iz tog volumena vazduha koji
si ti udahnuo, da li izdises brze ili sporije... pretpostavljam da nema
neki preterani uticaj. Ustvari ima uticaj u tom smislu da ako sporije
izdises, veci je vremenski interval do sledeceg udisanja :)

Sumnjam da ces izazvati hiperventilaciju samom cinjenicom da dises duboko.
Da bi je izazvao (u nekoj ozbiljnijoj meri), potrebno je disati i duboko i ubrzano.

Ako ti dises duboko, ali vrlo lagano, nesto ne verujem da ces izazvati hiperventilaciju.
[ llux @ 06.11.2010. 23:38 ] @
Da, pretpostavio sam da duboko i brzo ne valja ali opet sta ja znam.
Ostaje dilema da li je korisnije plitko ili duboko. Po recima nekog dr. Butejka nema dovoljno ugljen dioksida i da se ne treba izbacivati u vecim kolicinama pa treba da izdisemo sto krace a neki komentatori astmaticari su mu zahvalni sto im je pomogao.
Sa druge strane, bebe disu duboko, treba napuniti citava pluca, do dna, vazduhom i jos ponesto se kaze, ne mogu svega da se setim.
[ superbaka @ 07.11.2010. 01:14 ] @
http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,14859.0.html
[ 93 Stefan @ 30.11.2010. 18:41 ] @
Da li misliš na obično duboko disanje ili na ono sa dijafragmom (kada ramena miruju, a pomera se stomak)?
Koliko sam čuo dizači tegova koriste hiperventilaciju.