[ BrainDemage @ 07.11.2010. 18:39 ] @
Potrebna mi je pomoc oko modeliranja baze koja bi trebalo da sadzi informacije o clanovima, sastancima i evidencije dolazaka na sastanke. Radi se o edukativnoj radionici gde sa jedne strane imamo predavace,a sa druge polaznike. Na evidenciju se odnosi sledece:
- datum odrzavanja sastanka
- vreme
- tema sastanka
- predavac
- prisutni polaznici
Ja sam osmislio relacioni model,ali mislim da to moze dosta bolje da se uradi,pa reko da potrazim pomoc,a ujedno i da naucim nesto,jer mi ocigledno lose ide.
[ Zoran.Eremija @ 07.11.2010. 19:44 ] @
Na osnovu informacija koje ste postavili u temi predlozio bih Vam sledeci model....

[ BrainDemage @ 07.11.2010. 21:41 ] @
Hvala na odgovoru. Jos jedno pitanje. Ako bih pokusao da na apstraktniji nacin sagledam ceo sistem,tj da se model ne odnosi samo na usko strucne radionice,vec na radionice,sastanke i druge skupove te vrste i evidenciju(studenata,polaznika sta god),sa druge strane imamo predavaca,profesora trenera... Kojom idejom da se vodim? Na koji nacin bih trebao da razmisljam? Da,preporuka ya literaturu koja bi pomogla je svakako dobrodosla.
[ Zoran.Eremija @ 07.11.2010. 22:47 ] @
Prema IDEF0 metodologiji (http://www.idef.com/IDEF0.htm), najnizi nivo apstrakcije je primitivni proces (to je onaj poroces koji kao rezultat-izlaz daje jedan izlaz). Mnogi pocinju sa (ako uopste pocnu), modelovanjem podataka upravo od ovog najnizeg nivoa apstrakcije i preslikavaju realni svet tj. elemente-objekte realnog sveta upravo na tom nivou i obicno je s aspekta IDEF0 metodologije najcesce je to i granica sistema.

Kada ste postavili ovo pitanje to ukazuje na potrebu preispitivanja sta je granica vaseg sistema prema kojem imate intres posmatranja. U mojoj dugogodisnjoj praksi to preispitivanje je uvek bio proces, sve dok se nisam upoznao sa IDEF0 metodologijom, koja upravo polazi od cinjenice sta je granica vaseg sistema i zato bih vam je toplo preporucio. Uspostavljanjem granice sistema razresicete sve trileme i prethodno primenom pravila IDEF0 identifikovacete funkcionalno sve objekte od intresa posmatranja i to hijerarhijski. Sto znaci sve procese (aktivnosti) i sve nosioce informacija (dokumente) i slikovito opisati i definisati funkcionalni model posmatranog sistema.

Nakon toga cete moci definisati model podataka do nivoa apstrakcije koji cete identifikovati u funkcionalnoj analizi. Za modeliranje podataka preporucio bih Vam IDEF1X metodu (http://www.idef.com/IDEF1x.htm).

Ono sto daje prednost ovim metodama je sto postoje razvijeni CASE (Computer Aidid Software Engineering) alati koji imaju implementiranu u sebi postavljenu metodologiju.

Preporucio bih Vam sledece CASE alate

- Za Funkcionalno modeliranje (IDEF0) http://erwin.com/products/detail/ca_erwin_process_modeler/
- Za Modeliranje podataka (IDEF1X) http://erwin.com/products/detail/ca_erwin_data_modeler/

Od literature prvo bih Vam preporucio knjigu Razvoj informacionih sistema od prof. dr Alempija Veljovica http://www.cafe022.com/mybb/ra...lempije-veljovic-246-t-37.html
[ BrainDemage @ 07.11.2010. 23:59 ] @
Hvala puno. jos jedna ideja mi pade na pamet. Kako bih mogao da uvedem da polaznik ima mogucnost da ocenjuje predavace i teme sastanaka?
[ BrainDemage @ 08.11.2010. 09:04 ] @
Posle prespavane noci,pade mi jos jedna ideja na pamet. Ne bi bilo lose da imam jednu tabelu sa Aktivnostima,gde cu npr da imam podatke o tome cime su su se bavili polaznici,na kojim projektima su radili polaznici,na kojim predavaci. Na neki nacin da imam profil polaznika i predavaca. Ovakvo resenje medjutim mozda i nije dobro,jer bi time poceo nesto sto moze i dalje da se dekomponuje. Predlog?