[ pereubu @ 08.11.2010. 15:06 ] @


Imam problem sa starom verzijom Mdaemon-a. koja se ne moze update-rati. Znaci od te verzije ne moze da ide nagore, vec mora da se pocne iznova sa ponovnom instalacijom od verzije 10. Ono sto nameravam da ucinim je da na slobodnom serveru instaliram Mdaemon najnovije verzije. No tu postoji problem. Imam veliku korisnicku bazu i mnogo list grupa, i hteo bih da polako premastam korisnicku bazu i grupe, kao i ostale funkcionalnosti pri konfiguraciji. Problem se uslozljava jer nisam uradio prelaz sa co.yu na rs, vec sam samo putem alias i head tranlation-a ucinio da radi na rs domain iako mu je jedan i samo jedan primary domain jos na co.yu. I stari i buduci majl server je na domenu. Kod isp imam mx i a rekorde za rs i co.rs. Na Dns serveru na mojoj mrezi sam kreirao mx rekord i co.yu zonu za stari server. Operativni sistem je windows standard 2003

Ono sto ja hocu je da testiram novi majl server na novoj IP adresi, dok stari server treba da radi bez prekida. Hteo bih da testiram slanje i primanj eporuka unutar lokalne mreze i a i slanje poruka spolja. Znam da ne mogu da primam majl s ainternet-a jer je mx na ISP podesen adresu starog Mail server-a. Tek kada bi se uverio da novi server radi ja bih samo promenio adrese tih dvaju server-a.

Da li jeto moguce i kako?
[ jogurt @ 09.11.2010. 08:21 ] @
Sta te sprecava da napravis vise MX rekorda kod provajdera sa razlicitim prioritetima?

Napravi jos jedan MX rekord kod ISP sa manjim prioritetom i koji ukazuje na adresu novog servera. Svakako ces morati da napravis i novi A rekord za novu IP adresu, ali ni to nije nikakav problem.

Dokle god ti je MX rekord sa vecim prioritetom online, mejlovi ce odlaziti iskljucivo tamo. Kada ode offline, mejlovi ce poceti da dolaze na novi server.

Sve testove koji se ticu unutrasnje mreze mozes da testiras direktno na novom serveru. Kada budes hteo da testiras mejl servis na novom serveru prema Internetu i sa Interneta, onda prosto nocu ili vikendom i sl. otkacis stari server sa mreze i testiras novi server. Ako je sve ok, nastavis da koristis novi mejl server, a sutradan obrises stari MX rekord kod provajdera. Ako nije, onda samo vratis stari server na mrezu.

Uzgred, zar ova tema ne bi trebalo da ide u Email?