[ jnk @ 09.11.2010. 09:40 ] @
Citat:


http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...kcioner-Ministarstva-ekonomije

U akciji “Pištolj”, koju su pod rukovodstvom Specijalnog tužilaštva za organizovani kriminal rano jutros izveli pripadnici SBPOK-a, kako ekskluzivno saznaje “Blic”, uhapšeno je više od dvadeset radnika kompanije NIS. Zajedno sa njima u pritvoru se nalazi i Veljko Jerković, funkciner Ministarstva ekonomije, osumnjičen da je organizator kriminalne grupe koja je prema saznanjima policije na benzinskim pumpama od građana krala 20 odsto plaćenog goriva.

Uhapšeni su uglavnom šefovi benzinskih pumpi, a akcija policije izvedena je na teritoriji cele Srbije, u Beogradu, Užicu, Lazarevcu...


Osumnjičeni se terete za zloupotrebu službenog položaja tešku više od dva miliona evra, odnosno ukradenih 1.900.000 litara goriva. Krađa je, kako saznaje “Blic”, izvođena instaliranjem specijalnih ploča u benzinske stanice, koje su brojačem evidentirale količinu goriva koju su građani tražili i plaćali, dok je u rezervoar automobila ulazila količina manja za petinu.


Mnogi su pričali da se danas na pumpama ne krade i verovatno je tako u odnosu kako se kralo nekad ali i ovo danas što se kraducne nije malo. Da vidimo šta će reći gosn. mirko alvirko koji je išao po pumpama i uveravao narod kako se ne krade na pumpama. Moram reći da mi je veoma drago jer će sad razmisliti dvaput pre nego što krenu da stavljaju ruke u tuđe džepove.
[ X Files @ 09.11.2010. 09:48 ] @
Alvirović je odavno postao komercijalista. Još od testova alarmnih sistema, što pamtim...
[ bobiska @ 09.11.2010. 10:39 ] @
Ali je simptomaticno sto nam ne kazu konkretno gde su drpali, na kojim pumpama...i sta ce da urade sa ostalih par hiljada lopurda na ostalim pumpama.
[ Wi-Fi @ 09.11.2010. 11:35 ] @
Pa pise na NIS-ovim pumpama...
[ Java Beograd @ 09.11.2010. 11:36 ] @
Vrhunski, nema šta ! Podrška upravo sa mesta koje mora da garantuje tačnost: kontrola mera i dragocenih metala. Dakle, lik sa pumpe može da tvrdi da je merač upravo baždaren. Jeste baždaren, ali kako !?

Inače ovo je logična posledica iskorenjenog "kraduckanja" kod dostave goriva.

Naime, ranije su šefovi stanica potkradali firmu, beležeći pogrešne količine kod zapremanja goriva. (Pisao sam o tome na jednoj temi, odavno). Goriva imaju relativno velik koeficijent širenja, pa kad se zaprima gorivo, izuzetno je bitno tačno zabeležiti temperaturu. E sad, jedan stepen celzijusa gore-dole, a cisterna ima 11.000 litara benzina, a nova cisterna svaki dan - dva, i eto stanova, kuća, besnih automobila. Radno mesto šefa pumpe je obično koštalo preko 10.000 EUR.

Pošto novi vlasnik NIS-a nije sisao vesla, a i radio je sa mnogo prevejanijim hoštaplerima, za kratko vreme je uveo automatiku (koliko se moglo) kod isporuke goriva i ovakvo "kraduckanje" je iskorenjeno. Šta će jadan pumpadžija koji je navikao da živi na viskoj nozi ? Dosetio se, pa je umesto potkradanja firme rešio da potkrada kupce. Umesto potrkadanja na cisternu - potkradanje na "pištolj". A da bi se to izvelo, moralo se pristupiti "baždarenju" mernih uređaja na samoj pumpi.

A samo da znate kako je jednostavno potpuno iskoreniti krađe kod prometa goriva ! Jeste li primetili da se kod OMV-a (i na još nekima) stanica ne zatvara kad se zaprima gorivo. Nema onog znaka "istakanje goriva".

Uzgred, prema provrenim insajderskim informacijama, u Beopetrolu su šefovi stanica mnogo veći "majstori" i mnogo "odvažniji igrači" od NIS-ovih. Ni malo ne sumnjam da je panika samo takva, na svim pumpama u Srbiji !

[ RonJ @ 09.11.2010. 12:37 ] @
Ovde se spominju Nis-ove pumpe ali pa posto je podrska za lopovluk iz uprave koja kontrolise bazdarenje sta je sprecavalo i druge pumpe da tutnu kovertu toj upravi i da se i njima izbazdare pumpe.
[ BluesRocker @ 09.11.2010. 13:55 ] @
Citat:
Java Beograd: A samo da znate kako je jednostavno potpuno iskoreniti krađe kod prometa goriva ! Jeste li primetili da se kod OMV-a (i na još nekima) stanica ne zatvara kad se zaprima gorivo. Nema onog znaka "istakanje goriva".


Je l može pojašnjenje? Zašto se ne zatvara? To je dobro?
[ Java Beograd @ 09.11.2010. 14:45 ] @
Citat:
BluesRocker: Je l može pojašnjenje? Zašto se ne zatvara? To je dobro?

Stari, prastari, način rada benzinske stanice:Šef stanice, kao da je u pitanju maloprodaja, zaprima količinu robe i zadužuje se finansijiki ("dobio si 11.000 litara BMB95 - dakle, očekujemo od tebe predaju pazara u iznosu od xxxx dinara"). Tokom godine on mnogo puta zaprima robu, tj. dolazi cisterna i svakodnevno predaje pazar. Jednom godišnje to se sravni, tj. sabere se ukupno robno zaduženje i uporedi sa ukuno predatim pazarom. Zato je njemu od najvećeg značaja da tačno zna koliko je goriva zaprimio. Kad dođe kamion-cisterna, utvrdi se trenutna količina goriva, zatim kamion cisterna istovari gorivo (poznate temperature) i nakon istakanja se ponovo meri nivo u rezervoarima i utvrđuje se koliko je kamion-cisterna istovario. Ukoliko, nedajbože, neko u to vreme toči gorivo kupcima, neće se moći utvrditi tačno stanje zaprimljnog goriva. Naravno, 0.5% greške ili "greške" godišnje šefu stanice donese oho-ho para !

Savremeni način rada benzinske stanice:Šef stanice je dužan da preda onoliko pazara koliko je fiskalna kasa otkucala ! Nema laži nema prevare ! Rezervoari su zaključani i plombirani, i ne može se izvući gorivo drugačije nego preko "pištolja". Svaki je "pištolj" računarskim sistemom spojen na kasu, i koliko se istoči - toliko kasa zabelaži. Nivo goriva u rezervoarima (a time i količina) se meri savremenim mernim sondama, i šef distribucije u centrali firme svako jutro zna koliko goriva ima na kojoj stanici, pa tako i upućuje kamione cisterne. Šef stanice ne mora da zna (a ni ne zna) koliko ima trenutno goriva u rezervoarima. Nije njegova briga. On to gorivo nije zadužio i ne mora da preda pazar na osnovu koliline zaprimljnog goriva, već, kao što rekoh na osnovu podataka iz fiskalne kase, tj. pratećeg informacionog sistema. Tako, nije ga briga koliko je kamion-cisterna istočio goriva, pa ni ne prekida rad - tj. prodaju goriva kupcima. Ako nema nameru da potkrada firmu - ovo je mnogo lakši način rada za šefa stanice.
Istovremeno je kamion-cisterna plombiran odmah nakon punjenja goriva na terminalima, pa ni vozač kamiona nije u prilici da se "omrsi".


[ cozmo_im @ 09.11.2010. 15:08 ] @
Spisak benzinskih pumpi, koje su, kako saznaje “Blic” jutros zapečaćene zbog sumnje da je na njima građanima točena manja količina goriva nego što su platili.

1. Šopići - Ibarska magistrala, izlaz iz Beograda
2. Stepojevac - Ibarska magistrala, blizu Beograda
3. Barajevo
4. Lipovica 1 - Ibarska magistrala, izlaz iz Beograda
5. Surčin selo
6. Surčin Aerodrom
7. Nacional - Novi Beograd
8. Zmaj 2 - Beograd
9. Dimitrija Tucovića - centar Beograda
10. Cvijićeva - centar Beograda
11. Sever - Smederevski put, izlaz iz Beograda
12. Kosmaj
13. Velika Plana grad 2 - autoput Beograd-Niš
14. Mali Požarevac - autoput Beograd-Niš
15. Batajnica
16. Vase Pelagića - centar Beograda
17. Stadion JA
18. Avalski put - Trošarina
19. Zlatibor
20. Sevojno 2
[ BluesRocker @ 09.11.2010. 15:44 ] @
@Java Beograd

Hvala na objašnjenju.
[ Wi-Fi @ 09.11.2010. 16:07 ] @
Znaci da "Savremeni način rada benzinske stanice" ne postoji na NIS-ovim pumpama.
[ Exodusbgd @ 09.11.2010. 16:24 ] @
Zanimljivo... 70% u Beogradu ili okolini...
[ jnk @ 09.11.2010. 18:12 ] @
Pre nekih godinu dana na pumpi kod BIP-a oko 2 ujutru sipam gorivo i vide se mehurići u onom staklu gde piše da ne smeju da se vide. Uđem unutra i kažem onom radniku e ugasi turbinu ako nije problem i on kao ok nema frke i nema mehurića. Kapiram da su ovi bili više pro ali svejedno ja sam uvek bio ubeđen da se krade i to sam uzimao kao normalnu stvar i srećan sam da su pohapšeni.
[ elbastb @ 09.11.2010. 18:55 ] @
U neku ruku mi je drago sto se ovo desava,sto je jos jedan ogromni pokazatelj u kakvoj drzavi zivimo, odnosno salje mi poruku da se i dalje licno kao i do sada bavim kriminalom. Naravno da su ljudi koji su o0dgovorni da to sprijece znali sta se desava na pumpama i da se narod pljacka al nisu htjeli da reaguju jer su i licno oni dobijali dio noca od te prevare,tj svi oni koji rade u drzavnoj sluzbi sigurno ne rade ni jedan jedini promil u korist drzave , i cim se kolac umanji il neko ostane ne isplacen samo se obrati UBPOK I KRAJ PRICE,i onda medi hvale drzavne sluzbe i UBPOK kako rade svoj posao, sve ovo pisem iz licnog iskustva. ZIVJELA SRBIJA
[ fanfon @ 10.11.2010. 05:39 ] @
Citat:
Exodusbgd: Zanimljivo... 70% u Beogradu ili okolini...

Pa tu je najveca koncentracija vozaca, a samim tim i najveci promet
[ su27killeryu @ 10.11.2010. 05:56 ] @
Citat:
elbastb: U neku ruku mi je drago sto se ovo desava,sto je jos jedan ogromni pokazatelj u kakvoj drzavi zivimo, odnosno salje mi poruku da se i dalje licno kao i do sada bavim kriminalom. Naravno da su ljudi koji su o0dgovorni da to sprijece znali sta se desava na pumpama i da se narod pljacka al nisu htjeli da reaguju jer su i licno oni dobijali dio noca od te prevare,tj svi oni koji rade u drzavnoj sluzbi sigurno ne rade ni jedan jedini promil u korist drzave , i cim se kolac umanji il neko ostane ne isplacen samo se obrati UBPOK I KRAJ PRICE,i onda medi hvale drzavne sluzbe i UBPOK kako rade svoj posao, sve ovo pisem iz licnog iskustva. ZIVJELA SRBIJA


tuzno ali istinito...
[ X Files @ 10.11.2010. 07:23 ] @
Kakva hrabrost je potrebna da se organizuje operacija ubacivanja "hardvera" u postojeći sistem na pumpama i širenje "posla" na podobne šefove drugih pumpi (o očiglednom načinu selektovanja kadrova da ne govorimo). Svakome u toj organizaciji je sigurno bilo jasno da se spram toliko očiju, ušiju i jezika - "stvar" morala pročuti! Ipak, oni su definitivno svesno računali na taj rizik, tj na odnos "dobit/šteta". Milioni naspram godine zatvora, pa ko ima mOO...
[ rfe @ 10.11.2010. 07:57 ] @
bas nesto racunam 2,2 miliona evra na njih 21 i ako racunamo da ih je oprema kostala oko 100,000 to mu dodje oko 100K€ po glavi lopova u proseku.

Neka pumpadzija ima oko 500 evra prosek to je 6000 evra plata godisnje. Znaci maznuli su 16-godisnju zaradu, a ne verujem da ce dobiti vise od 4 godine i posto ih kao lopove cist obraz ne zanima moze se reci da su profitirali. Zar trebaju mooda da lezis u cuzi za 4-godisnju platu ?
[ X Files @ 10.11.2010. 08:16 ] @
^
Siguran si da je suma o pokradenoj lovi tačna ili da je tačna suma koju su svojevremeno mažnjavali na autoputu? Kad krene klupko da se odmotava, daleko će otići...

EDIT: E da, 100,000E orocenih daje oko 6,500E godisnje, bez muke. To je misaona imenica za 98% stanovnikaove zemlje.

[ rfe @ 10.11.2010. 08:34 ] @
koristio sam podatak iz BLIC-a, drugo nemam. Uostalom ovo je minimum sto su zdipili, suma ce se moci samo povecavati !
[ X Files @ 10.11.2010. 08:46 ] @
Nekako se po opisanom načinu krađe vidi da tu ima i "minuli rad", odnosno vidi se napredak u sistemskom pristupu problemu :)
[ elbastb @ 10.11.2010. 09:17 ] @
I na kraju ce ovaj proces da zavrsi na sudu za prekrsaje, na osnovu tog i tog clana tacka ta stav 1, napravili prekrsaj i uvredu casti zato sto su rastavljali benzinske pumpne uredjaje i tamo ubacivali neke igracke.
Pa kad ovakve vesti procitaju u evropskoj uniji, ce svi da begaju i da im padne mrak na oci kad neko u EU izgovori rijec srbija
[ Java Beograd @ 10.11.2010. 10:09 ] @
Ja se nešto nadam da će da im sude prema krivičnom postupku za organizovani kriminal (što i jeste, jerbo su se organizovali, zar ne ?) pa će da im otmu ono što su ono oteli od nas !
[ PiNkFloYd @ 10.11.2010. 10:24 ] @
Ne bi bilo loše da ekipa odgovara celokupnom ličnom imovinom. Čisto za primer.
[ NoneVi @ 10.11.2010. 10:31 ] @
Veorvatno i hoće odgovarati kao organizovana kriminalna grupa i verovatno će biti pokrenut postupak za oduzimanje imovine.
E sad kako će se to završiti, to je pitanje.

Mene interesuje da li ovde postoji mogućnost da prevareni građani pokrenu tužbu protiv NIS-a, nešto kao class action suit? da li uopšte postoji takva praksa u srpskom pravosuđu.
[ Java Beograd @ 10.11.2010. 10:48 ] @
Citat:
NoneVi: Mene interesuje da li ovde postoji mogućnost da prevareni građani pokrenu tužbu protiv NIS-a, nešto kao class action suit? da li uopšte postoji takva praksa u srpskom pravosuđu.


Ja se setih one teme u kojoj se pisalo o tome da ti država, zakonski praktično ne može ništa za krađe manje od 15.000 din. Doduše, može oštećeni da pokrene građansku parnicu, ali i ne mora.

[ Zeka_SD @ 10.11.2010. 10:52 ] @
Mene zanima na koji način su izvlačili novac, tj. da li su izvlačili novac ili su pretakali ukradeno gorivo i preprodavali ga? Ako je kradeno gorivo, u toj akciji bi učestvovalo mnooogo više ljudi od broja uhapšenih; a ako su izvlačili novac to je nekako trebalo da ide preko fiskalnih kasa, što znači da je tu učestvovalo još mnogo ljudi na jačim pozicijama koji su trebali sve to da peglaju...
[ ventura @ 10.11.2010. 11:02 ] @
Te NIS-ove pumpe na kojima je kradeno nemaju automatski sistem gde je kasa povezana sa pumpama, već blagajnik ukucava tip i količinu prodatog goriva kad treba da odštampa račun...
[ Zeka_SD @ 10.11.2010. 11:08 ] @
Eh, pa onda nije ni čudo, na takvom sistemu se krade poslednjih pedeset godina!
[ BluesRocker @ 10.11.2010. 11:48 ] @
Je l može neko da mi kaže kakav je kvalitet benzina na OMV pumpama i da li sam kod njih sigurniji da mi neće zakinuti na gorivu ili sipati vodu? Da li postoji još neka firma kod koje je bolje da se kupuje gorivo nego kod ovih NIS pljačkaša?
[ Java Beograd @ 10.11.2010. 12:22 ] @
Citat:
BluesRocker: Je l može neko da mi kaže kakav je kvalitet benzina na OMV pumpama i da li sam kod njih sigurniji da mi neće zakinuti na gorivu ili sipati vodu? Da li postoji još neka firma kod koje je bolje da se kupuje gorivo nego kod ovih NIS pljačkaša?

- Kvalitet benzina je (još uvek) isti, zato što je sav benzin u Srbiji isti, i potiče iz jedne jedine NIS-ove rafinerije. S početkom 2011 - biće različito.
- Što se tiče sigurnosti od lopovluka, ko će ga znati ?
- Vodu ne mogu da ti sipaju, sve i da hoće. Voda je teža od benzina i uvek je na dnu rezervoara. Pumpa koja dovodi gorivo do pištolja crpi benzin sa dovoljno visokog nivoa od dna.
[ jnk @ 10.11.2010. 12:26 ] @
ventura: evo ova pumpa kod mene u kraju što je zapečaćena(vase pelagića) ima povezan sistem pa su tu krali. Takođe i na zmaju te sigurno ne pitaju e kolko si sipao da ukucam. A opet pumpa na slaviji gde nije povezano nisu uhapšeni.
[ rale2rale @ 10.11.2010. 12:42 ] @
Koja pumpa na slaviji?
[ jnk @ 10.11.2010. 12:53 ] @
katićeva ulica. preko puta bie i telekoma.
[ Wi-Fi @ 10.11.2010. 14:20 ] @
Ako ima povezan sistem, onda mozda ponekad taj sistem nije radio... Ili su npr. direktno istakali nekome drugom... Mogucnosti ima, a i nije da je potreban neki mozak
[ goran.mg @ 10.11.2010. 22:54 ] @
Citat:
Java Beograd: Ja se setih one teme u kojoj se pisalo o tome da ti država, zakonski praktično ne može ništa za krađe manje od 15.000 din. Doduše, može oštećeni da pokrene građansku parnicu, ali i ne mora.


Danas sam gledao izvode i mnogo su me vise pokrali, od tih 15.000 dinara, ove godine. Jos kad dodam koliko sam sipao za kes... Valjda ce neko da se oglasi jer ipak imamo neke dokaze gde i kada smo sipali na razne kartice.

Inace na zmaju sam sipao jer mnogo manje sam trosio nego na nekim drugim pumpama. Sta li tek ostali rade? Na jednoj pumpi u unutrasnjosti sam dobio i poprilicno bajat racun.
[ Tyler Durden @ 11.11.2010. 07:59 ] @
ja na NIS pumpama nisam sipao ni kap goriva vec 5-6 godina.
[ kreculj @ 11.11.2010. 08:36 ] @
Izgleda da ne shvatate nešto, nije da su na NIS-ovim pumpama radjene malverzacije nego je NIS-ova korporativna zaštita zajedno sa MUP-om odradila akciju pa se zato prvo i počelo sa privodjenjem sa NIS-ovih pumpi, sačekajte koji dan videćete da su i na drugim pumpama to radili, pa baždarenje na privatnim i državnim pumpama rade ljudi iz iste državne firme!!!
Šta mislite da su samo na NIS-ovim zakidali,... grešite, vreme će pokazati pravu istinu.

[ BokasaTzar @ 11.11.2010. 19:23 ] @
Ovo se radi od kad postoje pumpe u Srbistanu.

Živo se sećam prve beogradske crvene Opel Kalibre lika sa pumpe na auto putu kod Malog Mokrog Luga !!!
( i kako sam požalio što sam gubio vreme na fakultetu)

Nego su izgleda Ruje na svoju lovu osetljivi, stvar razotkrili, pa je tek onda ‚‚reagovala‚‚ vajna naša policija

Baždarač iz našeg poštenog baždarnog zavoda je vršljao verovatno i po OMV-u, Molu i sl.
[ BokasaTzar @ 11.11.2010. 19:27 ] @


Sad sam se setio - a pumpe za TNG ???????

Samo su korisnici usluga baždarača - gazde, a ne zaposleni !!!
[ Mobtel @ 11.11.2010. 20:19 ] @
RUsi su izgleda jako osetljvi na lopovluk u svojim redovima,pre mesec dva je isto bilo hapsenje u NIS-u ako se secate samo sto je bilo u sektoru marketinga tj nabavke...



A druga stvar,da li mislite da je ukupna zarada po coveku bila vise od 100.000 EUR

JA mislim da nije..a mozda su drpili i vise?ako nisu nego samo ovo sto se govori ja mislim da je ukupna zarada mnogo manja nego ti h 100.000 EUR a to se bas i neisplati

AKo je NIS ostecen za skoro 2 mil EUR po njihovoj racunici to znaci da su oni gorivo prodavali jeftinije a ne za toliko a ako taj iznos podelimo na 21 osobu a sigurno se delilo na vise onda bas i nije neka zarada

A sigurno je da nije ista zarada bila za ovog organmizatora i za pumpadzije...

E sad pitanje je:

Za koju svotu bi vi bili u ovoj grupi i ovoliko rizikovali i na kraju pristali da odete u zatvor?

Ja bi otisao i dobrovoljno na par godina ali ne ispod 1.000.000 EUR

to je za mene magicna cifra a za Vas?
[ Jagnjeca brigada @ 11.11.2010. 20:51 ] @
KAKO SU NAM KRALI GORIVO

U nekoliko gradova Srbije pritvorene 22 osobe osumnjičene da su potkradale NIS pumpe i oštetile građane za oko dva miliona evra

BEOGRAD - Krali benzin građanima i ojadili ih za oko dva miliona evra!
Operativci Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) UKP MUP Srbije po nalogu Specijalnog tužilaštva za organizovani kriminal uhapsili su u akciji „Pištolj“ 22 člana kriminalne grupe koja je potkradanjem goriva na 15 NIS pumpi oštetila građane za više od dva miliona evra!

Sumnja se da su pripadnici ove kriminalne grupe ukrali oko dva miliona litara derivata od početka 2007. godine do dana hapšenja! Oni su osumnjičeni za zločinačko udruživanje, zloupotrebu službenih položaja i računarsku prevaru.

Veliku pljačku prvi je razotkrio jedan od novinara Kurira krajem juna 2006. godine! On je opisao mehanizam po kojem su nekoliko godina pljačkane hiljade građana Srbije:
- U aparat za točenje benzina ugrađen je prekidač koji se aktivira preko malog daljinskog upravljača. Kad mušterija dođe po gorivo, pumpadžija koji stoji blizu automobil diskretno u džepu pritisne ovu napravicu, koja aktivira prekidač, čime počinje otkucavanje dodatnih impulsa koji se računaju kao potrošeni. Na ekranu aparata za točenje piše pravi broj, pa mušterija ne zna da je prevarena. Na ovaj način na 20 litara mogu biti ukradene čak dve ili tri litre! - rekao je insajder našeg lista 2006. godine. Ukradeno gorivo uhapšeni su prodavali špediterskim firmama, privatnim pumpama i sličnim privatnim preduzećima.

Četiri godine nakon ovog otkrića širom Srbije uhapšeni su članovi kriminalne grupe koja je zloupotrebom službenog položaja „napunila“ džepove.

http://www.kurir-info.rs/crna-...-su-nam-krali-gorivo-58908.php
[ Java Beograd @ 12.11.2010. 08:11 ] @
Citat:
Mobtel: Ja bi otisao i dobrovoljno na par godina ali ne ispod 1.000.000 EUR

Ma super ti je ta računica, i mnogi Srbin je tako kalkulisao. Par godina bajboka za 1.000.000 EUR - milina jedna ! (Pod uslovom da u bajboku imaš uvek vazelin uza se)

Al' ne može više tako. Na svu sreću sirotinje !

Sad je: uzme ti država sve šta imaš (i što se vodi na ime tvoje bliske rodbine), pošalje te par godina u bajbok, a onda kad izniđeš (sa anusom uvećanim sedam puta), ti dokazuj da je ono malo što si imao i pre kriminala bilo odranije tvoje, pošteno stečeno ili nasleđena očevina. Al', džaba ga bilo, država i to stavila na doboš. Ali kad i ako uspeš da dokažeš, (još uvek niko nije) vratiće ti se to, ali ne baš odma'.

E sad, ako si uspeo da ponešto prebaciš na tajne račune u inostranstvu (što se naravno može, ali nije trivijalna operacija), onda si OK. (Posebno ako si našao način da uživaš dok se u zatvoru igrala igra mame i tate)