[ NikolaVeber @ 29.01.2004. 14:06 ] @
Pozdrav!

Pokusavam da napravim olaksice u radu sa mysql-om. Radim OO i naleteh na sledeci problem:

Da li mogu da manipulisem sa resource id-om (rezultatom mysql_query)? Pod tim mislim da. ako hocu da obrisem ili promenim redove obuhvacene datim id-om, da li moram da ponovo zovem mysql sa where upitima (npr brisanje: da li moram da razlozim id, pa da onda na osnovu vrednosti polja brisem), ili mogu da samo pomocu id-a identifikujem date redove i menjam / brisem ih.

Okacicu ceo kod, ako ima zainteresovanih. Mada nisam puno odmakao :).
[ Goran Rakić @ 29.01.2004. 18:27 ] @
Mislim da možeš da razmeniš query sa drugom metodom i nastaviš gde si
stao. Nisam siguran, ipak je najbolje probati.
[ NikolaVeber @ 29.01.2004. 18:54 ] @
Mislis da saljem squery string razlicitim metodama? To mi zbog koncepta ne odgovara.

Stvari se odvijaju ovako:
sa new klasa() se poziva klasa koja se povezuje sa bazom.
sa new izbor((niz sa poljima i vrednostima po kojima se vrsi pretraga), imeTabele, (niz polja koja se biraju)) stvara objekat izbora, tj vracenih redova iz baze.

e sada hocu da napravim metode

rezultat->prikazi(), ->obrisi, ->izmeni it.d. sta mi sve padne na pamet.
A da nebih za svaku pojedinacno generisao upit, mislio sam da je moguce upotrebiti rezultat SELECT upita...
Samo ne znam u kom je "formatu" resource id (to dobijes sa echo $rezultat). Da li sadrzi informacije o redovima, tj pokazuje na njih, ili sadrzi sve podatke izabranih redova?
[ igac @ 29.01.2004. 21:40 ] @
napravi pa okaci :) taman da ne moram svaki put da se gnjavim :)
[ -zombie- @ 29.01.2004. 23:59 ] @
hmm..

nisam baš siguran da sam te skapirao, ali ako jesam, ne možeš to uraditi što si zamislio.

resource id je samo brojka, tj nešto kao "pointer", ili tačnije redni broj pointera na strukturu u php interpreteru koja čuva sve "state" podatke o vezi sa sql serverom u ovom slučaju.

sa resursima ne možeš direktno ništa raditi iz PHPa, već samo pomoću već ugrađenih funkcija koje primaju te resurse kao parametre...
[ NikolaVeber @ 30.01.2004. 13:33 ] @
Znaci li to da u principu resourceId moze da se koristi samo sa mzsql_fetch* funkcijama.

Sta mi predlazete onda da uradim po pitanju identifikacije podataka? I koristi li neko od vas vec slican princip?
Ako ovo ne uspe, mislio sam da posle svakog SELECT upita skupim u niz vracene id-ove (polja u tabeli), pa da posle to bude "opis" objekta izbora.

I sta mislite, moze li se ovim ustedeti na trudu?
Evo kod u attacmentu, nije gotov, komentari su malo na srpskom, malo na (losem) nemackom. Ali sustina je valjda jasna, a i ima malo pojasnjenja u prethodnim postovima.

edit:
kako sam jos malo uznapredovao u trenutnom projektu, video sam da od ovako necega moze biti i te kako koristi. Ako neko vec ima gotov "API" (ako se tako moze nazvati), neka podeli iskustva, posto su dobrodosla.