[ BojanNY @ 11.11.2010. 19:56 ] @
Interesuje me postoji li kod nas u Srbiji mogucnost obuke rada na CNC masini i svemu sto ide uz to (od programiranja pa sve do prakticnog koriscenja masine)? Diplomirao sam kao Masinski inzinjer za proizvodno masinstvo ove godine. Pa bi hteo da se specijalizujem u ovom segmentu, ako je to moguce. Ako bilo ko ima neku ideju ili informaciju, slobodno neka je podeli. Hvala unapred...
[ Tex707 @ 11.11.2010. 20:03 ] @
Ne razumem odakle ti ideja da je New York u Srbiji... :)

Ako si diplomirao na proizvodnom masinstvu, a pitas se u vezi obuke na CNC masinama, to je prilicno neobicno...no hard feelings...
[ sulccc @ 12.11.2010. 00:38 ] @
Bojane Pericu,pa to je jako jednostavno u NEW YORKU!!!!Postoji jedna u Smederevu za obuku na cnc masinama,ali srednja,verovatno ti to ne odgovara!
[ BojanNY @ 12.11.2010. 07:24 ] @
Treba da se vratim u Domovinu skorije, zato pitam... Ovde postoje kursevi za to, ali su skupi.
[ mgolubovic @ 12.11.2010. 08:04 ] @
vidi kod ovih

http://www.ttc-indjija.co.rs/obuka_operatera_i_pr.html
[ bokisha @ 13.11.2010. 07:46 ] @
nije mi jasno onda kako si diplomirao na proizvodnom masinstvu, a da nakon diplomiranja trazis obuku za cnc nemoj da nas brukas :-D
Gde si diplomirao?
Da si kojim slucajem bio kod nas na katedri za proizvodno masinstvo masinskog fakulteta u beogradu, ne bi mogao da prodjes tek tako kod Branka Kokotovica ( asistenta na predmetu masine alatke, najveceg gurua za CAD/CAM na nasoj katedri, po kome je ZMA (zavod za masine alatke) dobio naziv Brankovo carstvo, a svi oni koji znaju Branka znaju o cemu pricam)
Pazi ovako, moj ti je savet da se na zaleces bas tako na obuku za cnc i te fore, ovo je Srbija i bojim se da neces bas konkretno dobiti ono sto zelis, ili ces dobiti ali ce te neko debelo odrati, tako da bi ti se u tom slucaju vise isplatilo da sebi kupis neku malu cnc masinu i da se sam ucis.
Pojam CNC obuka je sirok, imas raznih cnc masina od prostih CNC gde kontrolises samo jedan parametar do obradnih centara, gde se svaka programiran na svojstven nacin, ali sustina je ista.Na tebi je da odlucis na cemu zelis da radis (mada kada jedno savladas kako valja, uz malo truda lako ces se preorjentisati na nesto drugo).
U danasnje vreme internet tehnologija na netu imas raznoraznih tutorijala, pa cak imas i neke stvari na youtube, pa bih ti preporucio da to malo procesljas, takodje postoje softveri za CAD/CAM ( poput PRO-E, SW...) pa bi bilo dobro da se opredelis za neki i njega da naucis.
E kad sve to savladas i kad stanes pored masine onda ne znas nista :-D , ne znas ni da je pokrenes ni da joj ubacis program...E to je ono sto cini sustinu, a to, siguran sam, i ne samo ovde neces lako dobiti! Cak i ako naletis na nekog dobrog i postenok coveka koji ce ti to sve pokazati, kad odes u drugu firmu i stanes pored druge masine isti problem, nemas pojma :-D
Zakljucak,
Programiranje je najlaksi deo, pogotovu kad znas neki od programa i to se moze relativno lako savladati za kratak vremenski period ( pogotovu ako si proizvodni inzenjer ).
Ono sto se izdvaja je upravo rad sa masinom, znaci moras je znati u prst, od toga koliku ima tacnost,da li hoce da "krade", kako da pozicioniras obradak, kako da nadjes "nule" kojim rezimima mozes da teras a da dobijes zeljen kvalitet obrade (cesto se ne poklapaju racunski rezimi sa stvarnim), zatim kljucna stvar kad sve ovo predhodno znas je strategija obrade, odakle poceti, koliko skinuti po prolazu bla bla bla...Da bi se sve ovo savladalo, potrebno je puno vremena i ne verujem da ce ti neko tek tako dati ovo znanje "na izvol'te"

[ BojanNY @ 13.11.2010. 08:12 ] @
Hvala ti Bokisha na podeljenim informacijama... Ovo mi je malo otvorilo oci. Da, diplomirao sam kod nas, ali ne na Masinskom u Bg-u, nazalost. Ovde sam skoro dosao. Dosta se traze programeri i operateri CNC masina. Zato se razmisljam da probam kod nas da se bacim na tu nauku i ako mogu steknem negde malo iskustva. Snacicu se vec nekako. Hvala jos jednom... Potrudicu se da nas ne obrukam ovde u "Obecanoj zemlji" . Pozdrav
[ cnc-project @ 13.11.2010. 14:30 ] @
danas je virtualno savim normalna stvar obuke...

želiš li baciti nuklearku na neki grad ili sl...imaš i program kojim možeš da se uživiš (iako večina igara i nisu daleko od toga)

dakle tebi je za početak dovoljan i kakav CNC simulator...pogledaj neke teme vezane za to..

probaj potražiti

Nanjing.Swansoft.CNC.Simulator.v6.45 od doktora bolesnog software-a..Mr. BEAN

možda jedan od najboljih u doslovnom 3d person verziji CNC simulatora..., samo fali toljaga iza glave ako pogrešiš da te lupi...hehe
[ sulccc @ 13.11.2010. 15:15 ] @
Boki,ako hoces da naucis programiranje uzmi Delcamov program koji se zove PoweMill.Proe,SW,mnogo losi programi za cnc programiranje.
[ bokisha @ 13.11.2010. 16:56 ] @
imenjace, gde se traze CNC programeri...hocu i ja da odem odavde, bilo gde, samo sto dalje odavde :-(

[ cnc-project @ 13.11.2010. 19:55 ] @
iskreno se i ja pitam tko traži programere ....

jer iako sam u struci godinama, nema posla više....investirao sam mnogo novaca za strojeve..., ali posla je sve manje
došao sam u nedoumicu da ništa neradim više...da sve ostavim, i čekam...možda nekog boljeg dana ....
s time da imam kompletnu podršku za izradi svega i svačega bez gabarita...imam stroj od 24 metra dužine i muku mučim da nađem posla da se nešto radi..za sitne pare...

inače sam specijalista za višeosna glodanja ( posebno za CATA imam PP) ..još jednoim hvala tex777
[ sulccc @ 13.11.2010. 21:52 ] @
Katastrofa je za posao,nema nista,jad,beda.....
[ sanibo @ 13.11.2010. 23:36 ] @
Ljudi, poslovi su u banani, ali TOTALNOJ!
Nešto mi pade na pamet da izmodeliram bananu i da neko od vas cnc-ovaca napravi obradu te da je okačimo ovde do nekih boljih vremena...
[ BojanNY @ 14.11.2010. 06:56 ] @
Evo kolege, pogledajte ovaj link... http://newyork.craigslist.org/wch/mnu/2057961281.html
Ovde takvih poslova ima dosta.
[ Tex707 @ 14.11.2010. 08:49 ] @
Jedna ideja za ljude koji imaju svoje CNC masine (prvenstvaeno cnc-project-a)...znam da zvuci malo neozbiljno, ali pratim mnoge forume i vidim da je trziste gladno za custom proizvodima za watercooling. Pogledajte samo sta sve prave i kako prolaze na trzistima u svetu EK, Koolance, XSPC, Swiftech...sve su to waterblockovi izradjeni na CNC masinama, kako se pojavi neka nova matiocna ploca ljudi traze i dedicated waterblock, svi se utrkuju ko ce prvi da izadje na trziste. Naravno, zvuci smesno da neko ko ima masinu sa mogucnoscu obrade na 24m (sto znaci da moze da bude Boeing-ov vendor) radi male delove za racunare, ali ako to donosi novac, mozda vredi pokusati dok se ne ukaze prilika za ozbiljniji posao.

Ja kada bih imao jednu malu CNC glodalicu (kao HAAS VF-3 npr) i jedan CNC strug (mada bi mogao i obican) pokusao bih to da radim...
[ cnc-project @ 14.11.2010. 09:30 ] @
problem kod mene je da nema ljudi koji bi platili...probao sam i sam neke stvari da radim imam hrpu projekata u CATIA odrađenih...večina je trebala ići na tržište Emirata, dakle... is sve je bilo super, imali smo čovjeka koji je tamo bog i batina (poslje kralja), imali smo projekte za izradu kuča (do 16 katova !) od stiropora ne nije zezanje več je sve patentirano i ima i gotovih objekata za pokazati kako imaju i preko 85% prema promeni temperature...

izmenivače topline, razne igračke za rekreaciju na vodi suhome i sl...ma ima toga neke smo probali neke nismo... sve stoji...to su ideje ljudi koje smo skupljali godinama, pa jedna dobra stvar je hala sa strukturom od kevlerskih profila... (dakako nadgradivih..., izrada svih delova, i samo o žejli radiš veču ili manju halu...tu sam se namučio da napravim tehnologiju kako izrađivati te cevi jer moraju imati naj svojstva prema težini..., i rešio sam skupa sa kolegom i dobili patente... dan danas nije se maknulo od toga, nema se para za krenuti)

moj največi problem je što znam jako mnogo... a nemam papira da dokažem da znam (u stvari u prevodu, mnogima nije jasno kako mogu znati nešto što nije napravljno..imam prirodni dar - viziju kako neki sklop treba da radi i to je meni dovoljno da posložim kockice ...istina, uvek ima dorada, ali i takvim načinom bez bacanja brda para na neki projekat, može se izraditi jako dobar proizvod...)

sve je bilo za 10...ali onda kako je došla kriza , odu svi poslovi i investicije u PM...

propale sve firme koje su večinu projekata vodile..., meni su ostale mašine i ne znam što s njima... ( lagan gantry tip mašine, ali ima veliku dužinu, imam i neki drugi opet je sve to bilo vezano za stiropor ... može dakako i drvo

onda umjesto da mi dobijemo lovu od poticajnih sredstava jer imamo kompletan 5-axni stroj ...dobili su neki dobro ukoženi...i eto ti dodatni problem jer smo stvarno čekali da nama dođe da se time pokrene neki dio proizvodnje...no...ništa

ma teško je sve gluposti birokracije nabrojati... ovo je s stiropor kučama i elektranama bio stvarno posao stoleča !!!...istisnuli smo i Amere na afričkom djelu...a to se jako teško odradi...(ugovorili smo poslove za 150 milijuna dolara !!!)

ali kada imaš budale na vlasi koji nikada nisu nisu videli kako se osvaja tržište a sede na tim mjestima kao da su bogovi...eto ti našto se izrodi super iproizvod...nemože se bez posticaja financirati iz svojih izvora tako dugo projekte...


evo sada nema ništa...samo su ostale firme koji SIŠU...BDP...dokle...ne znam, čekamo MMF da jednom ukine ovu totalno opljačkanu i nesposobnu državu sa svim idiotima koji je podržavaju na izborima...

ovde je društvo bez morala, samo se krade...kradu svi !

sve što je imalo škole otišlo je van...



[ cnc-project @ 14.11.2010. 09:47 ] @
inače konkretno za water blokove...to je totalno fulana stvar...

prije 10 godina sam složio TIHI stroj..., onda sam dodao i aktivno pothađivanje...kupaca tri !!!

jer nemože se nekom u svijetu prodati proizvod ako nije i reklamno prošao kao super stvar

to što je meni peltier, podhlađivao procesore , GPU i što je komporesor dodatno hladio erozol (dielektrično ulje) nikome nije bitno jer ti kupci neznaju ali baš ništa ...oni su višeorjentirani na to da im neko ukaže super proizvod (najčeće jako skupo) i kažu to je najbolje za vas, vašu mačku, psa, ćženu, ili papagaja...

želim reći da je hlađenje PC-a davno završeno...zna se da je najbolje imati ulje i hladiti ali baš sve komponente... , ako se to još i podhladi kakvim kompresorom, dakako da je još bolje..

one fore oko SUHI LED opet dolaze na isti način... zrak nije dobar vodić topline, ulje je dakako bolje...i to je logika ako se želi imati jeftin i dobar način hlađenja...pa NASA koristi tu tehnologuju godinama, zar su sad deca koja jedva da znaju pišti pametnija od njih ?

sve je to privid...magija reklame

[ Tex707 @ 14.11.2010. 10:17 ] @
Druze moj...nisam ti pisao bez veze...stvar NIJE fulana. Podji na sajtove firmi koje sam pomenuo i pogledaj koliko se toga prodaje. Pa Eddy je imperiju napravio za nekoliko godina od toga, a u vreme ProCoolinga (kada je to bio popularan sajt, pre 6-7 godina) je imao losije projekte od mene. Waterblockovi se prodaju izvanredno, a i sva ostala oprema koja ide uz to.

USA, Australia, cela Evropa...cekaju u redu na delove jer ih firme koje ih prave ne mogu poslati u dovoljnim brojevima...pa cak i u Srbiji su poceli to kupovati masovno...podji na forume i pogledaj...evo ti samo jedan (ako do sada nisi video) pa ces dobiti neku sliku o tome:

http://www.xtremesystems.org/forums/forumdisplay.php?f=70
[ cnc-project @ 14.11.2010. 10:49 ] @
jasno je...no to je sada vic o kojem san pisao malopre...

traže se ti blokovi.., ja ih radim na brizganju

ali to je jedva da pokrijem toškove..., mene košta materijal skoro kao da uvezem iz kine sve gotovo !!!


ja znam mnogo, ali kada ti reklama nide u prilog...nema tu zarade...

probao san sve i svašta..., imam dara, imaju i oni s kojima radim, ali je jako ...JAKO teško da će netko da palti nešto preko interneta , a da to nije na nekom PC sajtu...svataš

ne znam da vidš samo cenike kineza s kojima surađujem..., pa to ti nemožeš pokriti ni trošak ideje, a kamo li da idemo u project...,
znam da ne cvetaju ruže ...svima je jasno da nas kapitalisti gaze....

no problem kapitalizma i proizvodnjeje u jednome...KINEZ zna !!! da je stratečki materijal ALiminij..., i čelik...oni su otkupili svu proizvodnju !!!..za idučih 30-50 godina , od Indije !!!

sada recimo da imamo super stvar..., ali daj ...kako ?...mene košta proizvodnja mnogo više nego uvoz !

jer moj materijal ide preko ohoho prekupaca...., kinez ga dobiva jer je njoihova država sa suficitom kupila...tko zna što sve ne...

jel kapiš...

i sada ja trebam na otvorenm tržištu da poslujem ...ma dajte ljudi....nema više...gotovo je.....

kinez radi..kinez ima materijal, ima znanje, imaju sve...

stisnimo se i čekajmo...možda umru od kakvog asteroida...inače smo naje....



[ selters @ 14.11.2010. 16:51 ] @
Uzgred, na temu Kineza: za 6 dana su sagradili hotel od 15 spratova! Šest dana. Ima na Youtubu.
Inače, i moja supruga je majstor (mašinski inženjer) za CNC, ali posla ni za lek. Već više od godinu dana.
To je zemlja u kojoj živimo. Dok ne naleti neki meteor, kao pre neko veče, pa dinosaurusi izumru...
[ mpni6g3r @ 15.11.2010. 14:34 ] @
Ovo sto tex govori za hladneje cpu i gpua i ostalih djelova kompa
ja se potpuno slazem s njim
tu ima vleiko trziste
a ako imas dara lako je napravit reklamu, podjeliti 10 ak blokova na testove po forumima i eto ti odma buducih kupaca, ako se blok pokaze bolji od ostlaih

ili priblizno dobar, a jos uz to da ima ljepu cijenu, blokovi za cpu se krecu od 300 pa do 800 kuna
a za graficke nove i to 1400 kuna

a materijala nema ni za vidjeti

pogle malo ek waterblocks, ja znam kad je fiirma pocela s online prodajom imali su 10ak blokova, i pomalo pomalo sad imaju 250 i super im ide, znam dosta ljudi koji su kupili kupuju od njih

dosta maketara aviona trazi cnc rezanje
pa eto, ima dosta maketa koje su velike a koje ne moze svak iskidati

ti imas masinu od 26 metara koliko si reko ?
pa eto mozes da radis kalupe za barke, glisere brodice i tako

[ Tex707 @ 15.11.2010. 15:48 ] @
Thnx, mpni6g3r!

Ono sto sam pokusao uciniti je samo pomoc prijateljima koji ne znaju sta trenutno da ucine sa svojim znanjem ili resursima. Kada bih imao par dobrih masina, 3D rapid prototyper i 3D scanner, tacno bih znao sta da cinim - svakih nekoliko dana bih na trziste izbacivao novi dedicated waterblock i dobro bih pazio da to bude barem u isto vreme kad i afirmisani proizvodjaci, ako ne i ranije. Naravno, neka ulaganja su neophodna, treba uvek ODMAH kupiti najnoviju graficku karticu ili motherboard koji se pojave na trzistu, ali pre ili kasnije se to isplati.


Jos jedna opaska...sto se Kineza tice...igrom slucaja imam u poslenje vreme dosta kontakata sa njima i njihovim proizvodima...najiskrenije vam tvrdim, nema od njih nista!
[ mpni6g3r @ 15.11.2010. 15:55 ] @
pa i ne treba bas nova graficka i tak to
nade se na netu nacrt graficke bez hladnjaka
bar sam ja gledo par puta i naso sam
tak da moze se i bez toga, al ak se moze priustiti graficka svaki put za probu odlicno jer sve nove ove jace su u nas oko 4500 kuna a za njih se najvise kupuje hladnjaci
i ti hladnjaci idu samo tako, jer toliko ima frikova koji po cijeli dan stoje i nabrijavaju svoje kompove i trze limit da je to cudo

[ Nach @ 19.03.2014. 19:34 ] @
Evo dižem staru temu...

Zanima me gdje je bolje početi učiti raditi sa CNC mašinama, na kursu ili, ako je moguće, kod kuće uz tzv. CNC simulatora? Čuo sam da je kurs skup. Volio bih postati CNC operater, ne čujem i odgovara mi raditi sa strojevima ili mašinama jer to ne zahtjeva puno komunikacije. Zanima me rad u inostranstvu.
[ BosniaCNC @ 31.03.2014. 10:48 ] @
"POLITEHNIKA"-škola za nove tehnologije, Beograd
http://www.politehnika-nt.edu.rs/
Voditelj:
Jovan Miletić
[ Nach @ 04.04.2014. 20:49 ] @
Zašto Beograd kad ima u BiH?


Mene zanima da radim u inozemstvu, saznao sam da npr. Austrija ne priznaje kurs.
[ cnct56 @ 04.04.2014. 21:50 ] @
e lijepo si ga bogami osmislio, zavrsis nabrzaka CNC kurs ubosni a poslije brzo trč u inozeemstvo po evre, he he heeeeee
[ BosniaCNC @ 07.04.2014. 11:23 ] @
Citat:
Nach:
Zašto Beograd kad ima u BiH?


Mene zanima da radim u inozemstvu, saznao sam da npr. Austrija ne priznaje kurs.


Baš bih želeo da mi pokažeš gde to u Bosni ima verifikovan kurs pa i ako ima onda je sigurno dobar kad ga ne priznaju.
Prvo, trebaš razlikovati školovanje od kursa jer kurs podrazumeva da već imaš adekvatno obrazovanje za smer koji hoćeš.
Izgleda da želiš negde da se na brzinu uguraš pa ti treba "papir". Ako već hoćeš u Austriju zar nije bolje da se školuješ tamo jer ćeš za uloženi novac dobiti znanje i papir.
Nisam ti bez veze predložio politehniku u N.Beogradu ali ti izgleda bolje znaš gde šta ima pa samo proveravaš da li imaš adekvatne informacije.
Možda je bolje da ukinemo škole i fakultete a da uvedemo u obrazovanje simulatore pa učimo zavaljeni u fotelje i srčemo kafu?
Kažeš da je obuka skupa. Zavisi iz kojeg ugla gledaš - neko je godinama trljao klupu i prljao se po masnim radionicama da bi od svog rada i znanja živeo i sad taj treba da bude Crveni Krst, baš bih voleo da čujem šta bi Jovo na Politehnici rekao na tvoju konstataciju o skupoći.
Koliko mi je poznato profesori, nastavnici, instruktori...rade za platu pa što bi kursevi za cnc bili besplatni i ko bi to finansirao. Nema više radničkih univerziteta koji su "štancali" visoko-stručni kadar.

[Ovu poruku je menjao BosniaCNC dana 07.04.2014. u 12:36 GMT+1]
[ cirko @ 09.04.2014. 12:25 ] @
E pa vala svaka ti cast
SVAKA TI JE NA MESTU
Ako si mu rekao
[ dullecnc @ 13.04.2014. 22:23 ] @
Nach

napisao si da ne čuješ...moram ti reci da bi to mogao biti problem jer cnc masine mogu biti opasne za rad a rukovanje i nadzor masina je posao koji ukljucuje i culo sluha.
O skolovanju i sertifikovanoj obuci kolega ti je dobro rekao...jedno je skolovanje(opste osposobljavanje) a drugo su obuke i kursevi raznih nivoa(specijalizovanje za odredjene tipove masina,upravljackih jedinica i sl).O kvalitetu tih kurseva ne bih diskutovao.
Ukoliko te bas zanima CNC ,pokusaj da naucis da radis u nekom CAM softveru...

[ BosniaCNC @ 25.06.2014. 22:23 ] @
Evo, ovo može pomoći za obučavanje: