[ mucorino @ 14.11.2010. 21:05 ] @
Već neko vreme edukacije radi pokušavam na jedan HDD staviti Gentoo.Instalaciju radim sa stage3 paketima i naravno mora da zapne.Dodjem do Kernel-a i nikako neće da ga instalira sa emerge genkernel, pokušao sam i sa svojim kernelom ali neće da ga konfiguriše.Naravno kada ne mogu ni grub da instaliram.Nisam greške zapamtio, mislim da je problem sa portage....da nedavim, negde sam pogrešio ne znam gde, nisam ovde došao da mi bilo ko reši instalaciju i vodi kroz nju nego za početak da vidim da li sam dobre pakete skinuo pošto sumnjam prvenstveno na to.Trebaju mi paketi za intel procesor quad core i koje pakete za portage da skinem.Ja na netu svašta nalazim a nisam 100% siguran da li su to dobri.99% sam siguran da znam koji mi paketi trebaju ali ne mogu kroz sve da prolazim i dodjem do nečega posle dva dana ja sumnjam na pakete.I još nešto, da li ja mogu to sve da radim sa postojećeg linux-a znači živog sistema, ubacim taj HDD particionišem skinem pakete i onda u chroot pa sve ostalo?
Koji paketi i da li može preko živog sistema to mi je bitno jer hoću na tenane da radim a da imam mogućnost rada svega.
hvala
[ combuster @ 14.11.2010. 21:54 ] @
Vezbaj u virtualnoj masini a chroot je obavezan, pitanje je samo sta koristis kao osnovu :) Procitaj malo dokumentaciju i to zvanicnu:

http://www.gentoo.org/doc/en/gentoo-x86-quickinstall.xml
http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/index.xml

Ako budes imao neki problem, reci dokle je zapelo i tacno sta predstavlja problem sa relevantnim output-om, ovako na slepo ti niko nista ne moze reci.
[ mucorino @ 14.11.2010. 22:06 ] @
Jesam prvo išao preko VB, koristio sam LiveDVD koji neće da radi nigde sem u VB.
Znam da je chroot obavezan, nisam to pitao.Pitao sam da li mogu to da radim preko živog sistema, da ne koristim livecd bilo Ubuntu, Slax, Sysrescue....možda čudno pitanje al jednostavno me zanima.Jes da teoretski kontam da nema veze šta koristm al ajd igraj se.I paketi....pročitao sam to naravno koliko sam shvatio shvatio ali nisam siguran za da li sam dobre pakete koristio
[ combuster @ 14.11.2010. 22:17 ] @
Pa on nema pakete, ti mu enable-ujes profil koji hoces da koristis (2008/Gentoo 10/bla bla) i to je to koliko se ja secam (mrzi me da gledam sad po dokumentaciji), to su samo ebuild-ovi, rsync-uje se portage snapshot i teras.

Inace mozes iz chroot-a da radis i sa instaliranog sistema, nema nikakve veze da li je u pitanju live ubuntu ili instalirani ubuntu, ili te ja nisam dobro razumeo. Mislim samo da arhitektura mora da bude ista (ne mozes sa 32bit da chroot-ujes na 64bit i think :))
[ mucorino @ 14.11.2010. 22:27 ] @
ok.
kako nema pakete.ja sam bio skidao (stage3-amd64-20101111.tar.bz2)
evo ih ovde

ftp://gentoo.arcticnetwork.ca/...releases/amd64/current-stage3/

i trebaju mi za portage paketi.

Njih sam raspakovao i onda chroot.....



[ combuster @ 14.11.2010. 22:44 ] @
Moras da budes konkretniji kada pises post.

Paketi se znaju sta su, .deb , .rpm, .tar.xz

Stage3 je stage3, tacnije na to sto si ti mislio je stage3 tarball

http://distfiles.gentoo.org/re.../stage3-amd64-20101111.tar.bz2

To skidaj

I ovo:

http://distro.ibiblio.org/pub/...apshots/portage-latest.tar.bz2

Uz pracenje uputstva to bi trebalo da je to. Ako zapne negde javi.
[ mucorino @ 14.11.2010. 22:48 ] @
Ja te nisam skinuo prvi put.Verovatno zato sam imao problem.hvala
[ mucorino @ 15.11.2010. 20:03 ] @
Imam problem sa instalacijom Kernel-a.

Kaže da ne koristim reiser4 nego ext3 fajlsistem.
Koristim ext3 naravno

This package is known to not work with reiser4. If you are running
reiser4 and have a problem, do not file a bug. We know it does not
work and we don't plan on fixing it since reiser4 is the one that is
broken in this regard. Try using a sane filesystem like ext3 or
even reiser3.
The LUKS support has changed from versions prior to 3.4.4. Now,
you use crypt_root=/dev/blah instead of real_root=luks:/dev/blah.

Generički Kernel sam pokušao instalirati
[ mucorino @ 15.11.2010. 20:35 ] @
Mislim i da me portage malo zeza...neam pojma
Šta sam uradio, odvojio sam boot particiju, zasebna je, sada /dev/sdc3 a kada budem startovao Gentoo biće sda3.Grub sam instalirao ali nisam je mountovao uopšte.Ne znam zašto ali nisam.Da li je to problem i kako onda da je nazovem u fstab-u kada budem startovao.I da li kada radim u chroot-u ona mora biti definisana u fstab-u i grub-u onako kako je sada /dev/sdc3?Isto pitanje i za root particiju.Mislim da nema veze, one su samo bitne za start kojeg nema u chroot-u.

Ovako sam namestio u chroot-u

grub> setup (hd2,1)
Checking if "/boot/grub/stage1" exists... yes
Checking if "/boot/grub/stage2" exists... yes
Checking if "/boot/grub/e2fs_stage1_5" exists... yes
Running "embed /boot/grub/e2fs_stage1_5 (hd2,1)"... failed (this is not fatal)
Running "embed /boot/grub/e2fs_stage1_5 (hd2,1)"... failed (this is not fatal)
Running "install /boot/grub/stage1 (hd2,1) /boot/grub/stage2 p /boot/grub/menu
.lst "... succeeded
Done.



[Ovu poruku je menjao mucorino dana 15.11.2010. u 21:55 GMT+1]
[ mucorino @ 15.11.2010. 22:23 ] @
Može neka pomoć oko make.conf treba da konfigurišem a iskreno ne znam kako.I kernel da rešim generički nema ga u src.

Evo loga

* Gentoo Linux Genkernel; Version 3.4.10.907^[[0m
* Running with options: --splash --no-install --no-clean --menuconfig all

* ERROR: kernel source directory "/usr/src/linux" was not found!
* -- Grepping log... --
* -- End log... --
* Please consult /var/log/genkernel.log for more information and any
* errors that were reported above.
* Report any genkernel bugs to bugs.gentoo.org and
* assign your bug to [email protected]. Please include
* as much information as you can in your bug report; attaching
* /var/log/genkernel.log so that your issue can be dealt with effectively.
*
* Please do *not* report compilation failures as genkernel bugs!
*
[ Tyler Durden @ 16.11.2010. 07:58 ] @
pfff, ti si ga baš zapetljao....
ako pratiš uputstva za instalaciju tačno korak po korak sa linka na gentoo sajtu, nema šanse da ti ne prođe sve kako treba.
make.conf nema nikakve veze ili uticaja na instalaciju kernela sa genkernel (ne mogu baš da se zakunem, nisam nikad koristio genkernel).

make.conf možeš za početak da koristiš onaj koji ti je došao sa instalacijom. kasnije kad skapiraš šta koja linija predstavlja i u čemu je fora sa USE promjenjivima onda možeš da ga sam peglaš kako ti odgovara.
[ mucorino @ 16.11.2010. 08:53 ] @
Ne da sam ga zapetljao :-)

Sada sam probao i custom kernel i evo greške

Gentoo)alibaba linux # make bzImage
CHK include/linux/version.h
CHK include/generated/utsrelease.h
CALL scripts/checksyscalls.sh
CHK include/generated/compile.h
LZMA arch/x86/boot/compressed/vmlinux.bin.lzma
/bin/sh: lzma: command not found
make[2]: *** [arch/x86/boot/compressed/vmlinux.bin.lzma] Error 1
make[1]: *** [arch/x86/boot/compressed/vmlinux] Error 2
make: *** [bzImage] Error 2

Drago mi je što ne gubim živce jer sam rešio da ga stavim, makar sve ponovo radio.
[ Srđan Pavlović @ 16.11.2010. 09:48 ] @
Citat:
/bin/sh: lzma: command not found


Jel imas lzma kompresor instaliran i jel u PATH-u?

Isto tako, "LZMA" se poziva caps-om (sva velika slova), nisam siguran, ali mozda je i tu problem.

Kod mene je lzma u /usr/bin direktorijumu.
[ combuster @ 16.11.2010. 12:43 ] @
Ma nije samo emerge-ovao xz ili xz-utils ili kako se vec zove e-build za gentoo. A mozes i da izaberes drugi vid kompresije u menuconfig-u.
[ mucorino @ 16.11.2010. 12:59 ] @
Probam kasnije.hvala

Krnel prošao, sada se bacam na ostalo ako budem rešio muku sa portage.

--- Invalid atom in /usr/portage/profiles/package.mask: Torsten Veller <[email protected]> (23 Oct 2010)

Videću za to kasnije sada nemam vremena.Portage kontam da sam zabrljao samo tako.Ja sam tu gledo, briso, menjo....sam bog zna šta sam uradio.

[Ovu poruku je menjao mucorino dana 16.11.2010. u 14:32 GMT+1]
[ mucorino @ 19.11.2010. 16:15 ] @
Dobri ljudi potrebno mi je rešenje.
Sve je dobro prošlo sem gruba kada butujem, a u chroot-u kaže da je sve uredno kao i na gentoo uputsvu...već dva dana se patim sa grubom i nikako....ne znam u čemu je fora.Prvo je javljo da nemože da nadje root particiju pa sam ponovo radio pa pitaj boga više....eto.....ja izgleda ne znam podesiti grub, šta drugo da kažem.Evo slike kako to izgleda

http://www.dodaj.rs/?1H/W9/2JhdwTvg/img3834.jpg

Podigao sam u chroot-u grub odradio root (hd0,0) i setup (hd0) hard disk je sda boot je sda1 sve je zredno u chroot-u.Ta slika je kada butujem sa harda gde sam instalirao Gentoo.Probao sam odatle i sa tim komandaa koje mi preporučuje ali nisam uspeo


[ combuster @ 19.11.2010. 20:27 ] @
A sta ti stoji u /boot/grub/menu.lst ?
[ mucorino @ 21.11.2010. 18:58 ] @
Malo sam menjao, dobijem sada da mogu izabrati Kernel išao sam na generički za sada


# This is a sample grub.conf for use with Genkernel, per the Gentoo handbook
# http://www.gentoo.org/doc/en/h...l?part=1&chap=10#doc_chap2
# If you are not using Genkernel and you need help creating this file, you
# should consult the handbook. Alternatively, consult the grub.conf.sample that
# is included with the Grub documentation.

default 0
timeout 30
#splashimage=(hd2,0)/boot/grub/splash.xpm.gz

title Gentoo Linux 2.6.34-r12
root (hd2,2)
kernel /boot/kernel-genkernel-x86_64-2.6.34-gentoo-r12 root=/dev/ram0 real_root=/dev/sdc3
initrd /boot/initramfs-genkernel-x86_64-2.6.34-gentoo-r12

# vim:ft=conf:

Ali dobije error 22 no such root partition

Nisam imao vremena ranije da postujem, obaveze....


Sada mi je gentoo na sdc
[ combuster @ 21.11.2010. 22:02 ] @
Jel ti root na trecoj primarnoj ?
[ mucorino @ 21.11.2010. 22:21 ] @
da
[ combuster @ 21.11.2010. 22:35 ] @
Citat:

title Gentoo Linux 2.6.34-r12
root (hd2,2)
kernel /boot/kernel-genkernel-x86-2.6.34-gentoo-r12 root=/dev/ram0 init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/sdc3
initrd /boot/initramfs-genkernel-x86-2.6.34-gentoo-r12


A da probas ovako ?

http://www.gentoo.org/doc/en/h...ook-x86.xml?part=1&chap=10
[ mucorino @ 21.11.2010. 22:51 ] @
Neće.
Kada udjem u grub dam komandu root (hd2,2) što je root kaže to da ne može da nadje root particiju, komanda setup (hd2) je uspešna.

[ combuster @ 21.11.2010. 22:53 ] @
Sta ti kaze za komandu iz grub-a

find /boot/grub/stage1
[ mucorino @ 21.11.2010. 23:00 ] @
(hd0,0)
ali to mi je prvi hdd gde mi je drugi sistem Linux.
find /boot/grub/stage1 nisam uradio iz chroot-a nego sam bio takoreći u Gentoo, podizao sam sa tog HDD
[ combuster @ 21.11.2010. 23:27 ] @
Samo mount-uj particiju gde ti je gentoo i onda odradi to opet isto.
[ mucorino @ 21.11.2010. 23:34 ] @
hd2,0
to e iy chroot/a naravno

cisto napominjem
[ mucorino @ 21.11.2010. 23:39 ] @
hm

grub> root (hd2,2)
Filesystem type is ext2fs, partition type 0x83



grub> setup (hd2)
Checking if "/boot/grub/stage1" exists... no
Checking if "/grub/stage1" exists... no

Error 15: File not found


grub> find /boot/grub/stage1
(hd2,0)



[ combuster @ 21.11.2010. 23:50 ] @
Pa jel ti boot direktorijum na posebnoj particiji ? sdc1 ?
[ mucorino @ 21.11.2010. 23:57 ] @
Jeste, na /dev/sdc1 je boot particija od Gentoo
[ combuster @ 22.11.2010. 00:10 ] @
Citat:

title Gentoo Linux 2.6.34-r12
root (hd2,0)
kernel /boot/kernel-genkernel-x86-2.6.34-gentoo-r12 root=/dev/ram0 init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/sdc3
initrd /boot/initramfs-genkernel-x86-2.6.34-gentoo-r12


root (hd2,0) je tamo gde ti je kernel i initramfs, root u kernel liniji je gde je ostatak sistema. Common mistake...
[ mucorino @ 22.11.2010. 11:37 ] @
Hoće sa hd0,0 nisam rešio jer to nije to al to mogu i kasnije.
Butovao sam, neće Gnome ni nvidia

e vako


emerge nvidia-drivers
1290427952: >>> emerge (1 of 6) net-print/cups-1.3.11-r3 to /
1290427953: === (1 of 6) Cleaning (net-print/cups-1.3.11-r3::/usr/portage/net-print/cups/cups-1.3.11-r3.ebuild)
1290427953: === (1 of 6) Compiling/Merging (net-print/cups-1.3.11-r3::/usr/portage/net-print/cups/cups-1.3.11-r3.ebuild)
1290427962: *** Finished. Cleaning up...
1290427962: *** exiting unsuccessfully with status '1'.

I za Gnome mi slčno izbaciju.Ja sada ne poznajem ovu filozofiju, dodavao sam u USE.....X, gnome,gdk....
Gnome mi je balavio 2h i da na kraju ništa ne uradi

u etc uopšte nemam portage a koliko vidim treba da ga imam.Portage je kod mene u usr/portage





[Ovu poruku je menjao mucorino dana 22.11.2010. u 12:51 GMT+1]
[ combuster @ 22.11.2010. 11:52 ] @
Gentoo je takav kakav jeste, niko zivi ne moze da ti pomogne njega da instaliras i to tako preko foruma ako ga nisi dovoljno dobro upoznao. Izuzetno je specifican za konfigurisanje i vrlo tesko je provaliti gde je problem zbog ogromnog broja potencijalnih kandidata za isti :)

Sa tim moras da se izboris sam, samo bez nervoze, konsultuj dokumentaciju i probaj da nadjes koji si postupak preskocio ili nisi bas najbolje razumeo dok si ga obavljao. Jednom, kada uspes da ga provalis i uspesno instaliras - osim satisfakcije imaces i podosta znanja koje si pokupio usput.

Samo podesavanje compiler flag-ova zahteva od tebe da unapred znas sta ces instalirati na masinu do tancina, da poznajes dovoljno dobro hardware (pre svega procesor) koji imas zbog optimizacije gcc-a itd...

Jos jedna stvar. Znam da te mrzi da citas dokumentaciju ali iz ovoga vidim da je vrlo lako preskaces, ona jeste obimna ali je to neophodno da bi instalirao gentoo kako treba.

http://www.gentoo.org/doc/en/nvidia-guide.xml

Jesi li procitao negde ovde da treba da emerge-ujes nvidia drajver ?
[ mucorino @ 22.11.2010. 12:15 ] @
tu si u pravu, vrlo ješko pomoći oko ovoga.
:) nisam preskočio, tu sam i uvideo da mi nedostaje portage u etc...mada naravno da me mrzi, onda se iskuliram dan-dva pa ponovo :)

Gotovo sam siguran da nisam ništa preskočio.Proveriću.
Osedet bre dok on ovo sve neiskompajlira

da, nisam pročitao da treba da se emerguje,kada sam butovao bilo mi u glavi emerge nvidia-drivers i tako sam i išao
[ combuster @ 22.11.2010. 12:19 ] @
Hihihihi, meni se dva dana kompajlirao gentoo na Sempronu 2500+ :) pa ti vidi... :D
[ Duka_ @ 22.11.2010. 16:29 ] @
Citat:
combuster
Jednom, kada uspes da ga provalis i uspesno instaliras - osim satisfakcije imaces i podosta znanja koje si pokupio usput.

True.

Ja sam gentoo uspeo tek iz četvrtog pokušaja da instaliram. Samo KDE je (Sempron 2500) kompajlirao više od 24h. :C
[ mucorino @ 22.11.2010. 17:07 ] @
Isplati li se?

Malo me xorg zeza, verovatno nije dobro ni podešen, to mi fali da udjem u X stavio sam fluxbox.Neće da mi učita modul od kartice.
[ Duka_ @ 22.11.2010. 17:49 ] @
Citat:
mucorino: Isplati li se?

Malo me xorg zeza, verovatno nije dobro ni podešen, to mi fali da udjem u X stavio sam fluxbox.Neće da mi učita modul od kartice.


Ne isplati se. :)
Već sledeći dan sam prešao na fluxbox.
[ mucorino @ 22.11.2010. 17:53 ] @
mislio sam gentoo jel se isplati kada ga skockaš.
[ Duka_ @ 22.11.2010. 18:20 ] @
To bi trebalo da ti odgovori neko ko ga je koristio neko duže vreme. Nisam koristio Gentoo nešto preterano dugo da bi mogao da ti odgovorim u potpunosti.
Ali za to vreme dok sam ga koristio sve je radilo lepo, nije bilo nikakvih problema, jedino što mi je smetalo je vreme koje je potrebno da se kompajliraju neki programi (za OpenOffice je bilo potrebno par sati), ali to je već do moje krš mašine. Da imam bolji PC definitivno bi Gentoo terao.
[ Tyler Durden @ 22.11.2010. 18:23 ] @
Zavisi šta za tebe znači isplata... :)
[ mucorino @ 22.11.2010. 19:20 ] @
reko nema non stop nekih izmena, promena, ponovnog konfigurisanja, sad ne radi ovo sad ono, neide sada ovako nego onako.....naravno stabilan je onoliko koliko paziš kao i svaki drugi
[ combuster @ 22.11.2010. 20:14 ] @
Gentoo teras ako zelis visoko optimizovani operativni sistem za specificnu konfiguraciju. I da, vredi, najbrzi i najbolji Linux na svetu ali i jedan od najzahtevnijih. Mada jednom kada sve podesis kako treba vrlo malo korisnickih intervencija je potrebno da bi se sve to odrzavalo, samo sto trazi masinu jbg...
[ mucorino @ 22.11.2010. 20:33 ] @

Šta ovde ne valja.

# nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
# nvidia-xconfig: version 260.19.21 (buildmeister@builder101) Thu Nov 4 21:47:28 PDT 2010


Section "ServerLayout"
Identifier "Layout0"
Screen 0 "Screen0" 0 0
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "InputDevice"

# generated from data in "/etc/conf.d/gpm"
Identifier "Mouse0"
Driver "mouse"
Option "Protocol"
Option "Device" "/dev/input/mice"
Option "Emulate3Buttons" "no"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"

# generated from default
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Monitor0"
VendorName "Unknown"
ModelName "Unknown"
HorizSync 28.0 - 33.0
VertRefresh 43.0 - 72.0
Option "DPMS"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Videocard0"
Driver "nvidia"
VendorName "NVIDIA Corporation"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Device0"
Monitor "Monitor0"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
EndSubSection
EndSection

[ combuster @ 22.11.2010. 20:45 ] @
Identifier "Videocard0"

izmeni u

Identifier "Device0"
[ mucorino @ 23.11.2010. 07:16 ] @
Neće to, tako je i bilo prvo pa sam menjao
[ combuster @ 23.11.2010. 10:13 ] @
Pogledaj u /var/log/Xorg.0.log o cemu se radi... Okaci ga kao fajl ovde ako ti u njemu nista nije indikativno.
[ mucorino @ 23.11.2010. 13:12 ] @
evo
[ combuster @ 23.11.2010. 13:35 ] @
Dodaj na vrhu u xorg.conf

Section "Module"
Load "glx"
EndSection

Ili probaj da pokrenes nvidia-xconfig (ne znam da li to spada u nvidia-utils paket).

Ako sve ovo ne proradi probaj da dodas u SubSection Display sekciji odmah ispod Depth opcije

Modes "1280x1024"

ili vec koju rezoluciju koristis za nativnu.

/edit: Zanemari ovo za Module sekciju sad vidim da ti se ucitava glx modul kako treba. Dakle nvidia-xconfig pa ako to ne proradi probaj sa Modes.
[ mucorino @ 23.11.2010. 13:46 ] @
nvidia-xconfig ne radi to sam probao, probam i ovo
[ mucorino @ 23.11.2010. 17:32 ] @
Ma jok.polako
[ mucorino @ 24.11.2010. 15:48 ] @
E kada sam totalno ostao bez ideje gledam u onu glupu konzolu vec ne znam gde se nalazim otvorio ih gomilu....nego roknem ja komandu gdm i to dobijem.gdm, login i eve me u X-u sve sa gnome. :-)))))
[ mucorino @ 26.11.2010. 22:06 ] @
Ima li neko ovde ideju kako da stavim dev-db/mysql pravi mi problem.Iygleda da je u pitanju neki bug (

ne mogu podosta alikacija da stavim zbog toga.claws-mail, kmail, kdenlive....mora da je resivo.
i nenadjem na netu nista osirno vezano za package.mask kako funkcionise, sustinu nislim da sam shvatio ali mi nije jasno ako neki paket stavim u package.mask i odkomentujem ga zasto i dalje nece i da li je to uopste neohodno imati.ili ima jos nesto sto je povezano sa tim

inace sistem je kompletan samo neke sitnice da dovedem u red ocistim smece koje sam napravio kernel doteram posto sam izostavio tv kartu.

i da :) mnogo vise mi zauzima prostora na hdd ostavio sam 20gb za root kontam 100% dovoljno al izgleda da cu za mesec dana da kuburim sa prostorom
[ Srđan Pavlović @ 27.11.2010. 13:36 ] @
Ako drzis source kod od svega zivog sto kompajliras negde u okviru / particije,
naravno da se nakupi. Meni je Mint instalacija sa uzasnom kolicinom raznoraznih
programa oko 3, 3,5GB, sve, ali nema sorsova. I Arch Linux isto tako, jer ne kompajliram nista posebno.
[ mucorino @ 30.11.2010. 17:45 ] @
Pošto sam već počeo kuburiti prostorom odradio sam ponovo instalaciju.iz cuga.Nego imam problem sa dev-db/mysql-5.1.51 dosta aplikacija zavisi od toga, treba neki patch da odradim a ne kapiram ga.Ima li neko volje da ga uprosti
[ Tyler Durden @ 30.11.2010. 17:51 ] @
Sta ti kaze emerge kad pokusas instaliras dev-db/mysql?
[ mucorino @ 30.11.2010. 17:56 ] @
* ERROR: dev-db/mysql-5.1.51 failed:
* Bug #336027: upstream has a corruption issue with max-idx-128 presently
*
* Call stack:
* ebuild.sh, line 56: Called src_configure
* environment, line 4477: Called mysql_src_configure
* environment, line 3909: Called configure_51
* environment, line 1043: Called die
* The specific snippet of code:
* use max-idx-128 && die "Bug #336027: upstream has a corruption issue with max-idx-128 presently";
*
* If you need support, post the output of 'emerge --info =dev-db/mysql-5.1.51',
* the complete build log and the output of 'emerge -pqv =dev-db/mysql-5.1.51'.
* The complete build log is located at '/var/tmp/portage/dev-db/mysql-5.1.51/temp/build.log'.
* The ebuild environment file is located at '/var/tmp/portage/dev-db/mysql-5.1.51/temp/environment'.
* S: '/var/tmp/portage/dev-db/mysql-5.1.51/work/mysql'

>>> Failed to emerge dev-db/mysql-5.1.51, Log file:

>>> '/var/tmp/portage/dev-db/mysql-5.1.51/temp/build.log'

* Messages for package dev-db/mysql-5.1.51:

* MySQL MY_DATADIR is /var/lib/mysql
* ERROR: dev-db/mysql-5.1.51 failed:
* Bug #336027: upstream has a corruption issue with max-idx-128 presently
*
* Call stack:
* ebuild.sh, line 56: Called src_configure
* environment, line 4477: Called mysql_src_configure
* environment, line 3909: Called configure_51
* environment, line 1043: Called die
* The specific snippet of code:
* use max-idx-128 && die "Bug #336027: upstream has a corruption issue with max-idx-128 presently";
*
* If you need support, post the output of 'emerge --info =dev-db/mysql-5.1.51',
* the complete build log and the output of 'emerge -pqv =dev-db/mysql-5.1.51'.
* The complete build log is located at '/var/tmp/portage/dev-db/mysql-5.1.51/temp/build.log'.
* The ebuild environment file is located at '/var/tmp/portage/dev-db/mysql-5.1.51/temp/environment'.
* S: '/var/tmp/portage/dev-db/mysql-5.1.51/work/mysql'

* IMPORTANT: 3 news items need reading for repository 'gentoo'.
* Use eselect news to read news items.

[ Tyler Durden @ 30.11.2010. 18:10 ] @
Kreiraj fajl /etc/portage/package.use i u njega ubaci sljedecu liniju
Code:
dev-db/mysql -max-idx-128

i onda ponovo pokreni emerge
[ mucorino @ 30.11.2010. 18:20 ] @
Prvo pa muško, svaka čast direktore.
[ mucorino @ 02.12.2010. 12:23 ] @
piiii.....odradio world i sistem i sada ne radi ni mis ni tastatura.u konzoli radi ali cim podignem gdm neradi.

u stvari jos sam nesto radio.hteo sam proverim jedan hdd sdd i gresko upisem sda koji je sistemski

badblocks -sv /dev/sda

i na nekom procentu mi se restartuje komp.i pri dizanje se zbilo sto se zbilo.ne verujem da je badblock mogao tu nesto da uradi.meni nema logike
[ Tyler Durden @ 02.12.2010. 12:53 ] @
Zavisi koja ti je verzija X-a bila prije upgrade-a. Vjerovatno je prešao na automatsko detektovanje uređaja, sa novom verzijom pa to zato sad to ne radi.
Probaj ponovo da uradiš konfiguraciju xorg-a.

http://www.gentoo.org/doc/en/xorg-config.xml
[ mucorino @ 02.12.2010. 14:01 ] @
A ja sam vraćao xorg iz bekapa.Sada radi, hvala ti.Ostao mi štampač, tv karta al to mora ići jer sve radi u Linuxu.
Očekivao sam više muke, ovo je skroz prihvatljivo i jako lepo radi.
...da i usb stik nikako ne mogu da vidim ni fotoaparat, a kameru nisam ni probao.u kernelu je 100% sve uključeno.pogledaću večeras malo ozbiljnije taj usb
[ mucorino @ 16.12.2010. 11:23 ] @
Koja je uopšte suština podešavanja make.conf kada po meni nikakve primetne razlike nema setovao u CFLAGS nocona ili ostavio "fabrički" ili bilo šta drugo stavio!?
Sve je to u redu da to tako treba ali me interesuje koja je poenta toga.


# These settings were set by the catalyst build script that automatically
# built this stage.
# Please consult /usr/share/portage/config/make.conf.example for a more
# detailed example.
CFLAGS="-march=nocona -O2 -pipe"
CXXFLAGS="${CFLAGS}"
# WARNING: Changing your CHOST is not something that should be done lightly.
# Please consult http://www.gentoo.org/doc/en/change-chost.xml before changing.
CHOST="x86_64-pc-linux-gnu"
# These are the USE flags that were used in addition to what is provided by the
# profile used for building.
USE="mmx sse sse2 gt4"
MAKEOPTS="-j2"
ACCEPT_LICENSE="PUEL"
USE="nptl nptlonly -ipv6 -fortran unicode gdu extras device-mapper...............

I ovo

ACCEPT_LICENSE="PUEL" ???


Ja mislim da je ovo uredno, jer nemam nikakvih problema ali voleo bi da znam zašto sam ja to uradio tako :-)

Pored ovoga imam jedan prooblem a to je moja kamera canon koja se priključuje preko firewire.Kernel je ok.ali ja kao korisnik nemam mogućnost da koristim nego kao root.Nevidim u koju grupu treba da se dodam da bi normalno koristio.Sv ostalo što se tiče multimedije korisim kao korisnik.Pokušao sam ovako:


root chown:video /dev/raw1394
chmod 666 /dev/raw1394

ali posle restarta opet korisnik to ne može da koristi

Kamerica ide na one male kasetice pa treba da prebacujem.
[ dany12 @ 16.12.2010. 12:13 ] @
Pa make.conf se najvise koristi zbog USE flags,znaci kada kompajliras program ubacis samo podrsku za ono sto ti treba,onda ako imas CPU sa vise jezgara dobro dodje ova opcija MAKEOPTS,uvek stavis za jedan vise nego sto imas jezgara.Ima tu jos par stvarcica korisnih koje ovde kod tebe nema,ali sad ne mogu da se setim,davno sam ja imao gentoo :)
[ Tyler Durden @ 16.12.2010. 12:50 ] @
Ako mislis da ce dobiti neka posebna ubrzanja sa setovanjem CFLAGS-a onda ocekujes previse :)
Kao sto dany12 rece, make.conf je uglavnom za globalno podesavanje USE flagova i jos ponesto.
[ mucorino @ 16.12.2010. 17:10 ] @
Ne, nisam očekivao niti očekujem nikakvo ubrzanje.Čisto me zanimalo čemu kada fercera isto setovao ga ovako ili onako.OK,to je to, tako treba .Možda samo previše pitam :-)

Sada kada sam u priči podešavanja brže bolje ima li neka caka da boot ubrzam, on relativno brzo butuje ali zakuca neki period kod eth0 pa bi samo to da dovedem u red.
Mislim da bi možda trebalo naslov teme prilagoditi, ako treba recite.
I ostaje ovo za 1394 mislim da je glupo da kao root pokrećem Kino ili Kdenlive što koristim.
[ mucorino @ 24.12.2010. 09:22 ] @
Ima raspoloženih, update!

emerge --update --deep --newuse world

dobijem ovako

* If you need support, post the output of 'emerge --info =sys-auth/consolekit-0.4.3',
* the complete build log and the output of 'emerge -pqv =sys-auth/consolekit-0.4.3'.
* The complete build log is located at '/var/tmp/portage/sys-auth/consolekit-0.4.3/temp/build.log'.
* The ebuild environment file is located at '/var/tmp/portage/sys-auth/consolekit-0.4.3/temp/environment'.
* S: '/var/tmp/portage/sys-auth/consolekit-0.4.3/work/ConsoleKit-0.4.3'

to je ono što pravi problem, ali koliko vidim nije frka sa maskiranim paketima nego licence

emerge -pqv =sys-auth/consolekit-0.4.3
[ebuild U ] sys-auth/consolekit-0.4.3 [0.4.2-r4] USE="pam policykit -debug -doc -test"

!!! The following installed packages are masked:
- net-im/skype-2.1.0.81 (masked by: skype-eula license(s))
A copy of the 'skype-eula' license is located at '/usr/portage/licenses/skype-eula'.

- www-plugins/adobe-flash-10.1.102.64 (masked by: AdobeFlash-10.1 license(s))
A copy of the 'AdobeFlash-10.1' license is located at '/usr/portage/licenses/AdobeFlash-10.1'.

- dev-java/sun-jdk-1.6.0.22 (masked by: dlj-1.1 license(s))
A copy of the 'dlj-1.1' license is located at '/usr/portage/licenses/dlj-1.1'.

- app-cdr/nero-4.0.0.0-r1 (masked by: Nero-EULA-US license(s))
A copy of the 'Nero-EULA-US' license is located at '/usr/portage/licenses/Nero-EULA-US'.

For more information, see the MASKED PACKAGES section in the emerge
man page or refer to the Gentoo Handbook.


* IMPORTANT: 4 news items need reading for repository 'gentoo'.
* Use eselect news to read news items.

To sa licencama mi nije jasno nikako, kreirao sam package.license i pokusao sam da dodam tu licence koje su potrebne a koje uopšte ne znam kako treba da izgledaju.I naravno stavljao sam make.conf

Šta radim kako ne treba?
Nisam naleteo nigde da bi se malo informisao koje su razlike izmadju komandi za update sistema


emerge -auvtDN system

emerge -auvtDN world

ili

emerge sistem

emerge world

Gde mogu da vidim koje su razlike u ovim komandama?


[ mucorino @ 24.12.2010. 15:57 ] @
Isčupao sam se nekako