[ enigma78 @ 16.11.2010. 18:19 ] @
Pro/ENGINEER odlazi u istoriju!!!

Nije prvoaprilska šala ni vic, kompanija PTC od 28. Oktobra gasi ime Pro/ENGINEER, tako da će se taj program nadalje zvati Creo Elements/Pro. Priči tu nije kraj, jer ne samo da PTC svom čuvenom programu mijenja ime već se radi na izradi potpuno novog programskog paketa Creo čija prva verzija treba da izađe na ljeto 2011 a već na jesen 2011 i Creo v2 i sastojaće se od potpuno novih programa:Creo Elements/Pro (bivši Pro/ENGINEER), Creo Elements/Direct (bivši CoCreate) i Creo Elements/View (bivši ProductView)
Unutar Creo programskog paketa program za modeliranje Creo Elements/Pro (što bi rekli, već sada bivši ProE) imaće mogućnost parametarskog i direktnog modeliranja a cijeli paket Creo ponudiće tehnologiju koja će biti vodeća u CAD/CAM/CAE tržištu mašinskog softvera u narednih 20 godina, bar tako tvrde u PTC-u.
Kompanija koja je prva uvela parametrizaciju i to baš u svom čuvenom programu Pro/ENGINEER sada okreće novu stranicu, gasi ime Pro/ENGINEER i sa potpuno novim programom pored parametarskog kreće i sa direktnim modeliranjem. Takođe se produbljuje saradnja sa Microsoftom pa prema slikama koje su dostupne, Creo Elements/Pro imaće radno okruženje preslikano iz MS Offica. Takođe se radi na saradnji sa Apple-om?!?!
Sve je to OK, al meni lično se to ime Creo nikako nesviđa, i smatram da je velika greška odbacivanje imena Pro/ENGINEER, to je moje lično mišljenje. Uostalom, šta im znači to Creo? Jesu se to takmičili ko će idiotskije ime da smisli za novi programski paket? Koncepcija je OK al ime je "bljutavo".

Kolege šta vi mislite o svemu ovome, i ako imate neka nova saznanja na ovu temu, podijelite ih ovdje sa ostatkom zajednice!

Detalji su dostupni na:

http://creo.ptc.com/2010/10/28...tionizes-cad-market-with-creo/
http://www.deskeng.com/virtual_desktop/?p=2707

Lijep pozdrav!
[ sanibo @ 16.11.2010. 21:09 ] @
25 godina postojanja nije mala stvar. Šteta je za ime=brand, ali u današnjim uslovima poslovanja ništa ne čudi, velike ribe jedu male ribe. Dobra stvar od ProEng-a je da se iz njegovog tima iznedrio SolidWorks 1993. god. koji je pomerio za nijansu granice starih robusnih sistema i napravio softver za običan PC prosečne konfiguracije. Vremenom i njega je pojela velika riba ali bar je ostao naziv.
Sad će biti izjava poput: "A taman sam naučio da radim u ProEng-u! Maši maši, e jbg...!
Svejedno, dobro je da ima inovacija i to mi se svidja, uvek sam za nove stvari.
[ enigma78 @ 17.11.2010. 18:28 ] @
Mislim da je kompanija PTC gašenjem ProE-a platila grešku iz 90-tih godina XX vijeka, kada je rukovodstvo PTC-a tvrdoglavo odbijalo da poboljša korisničko okruženje i sam program prilagodi za rad i na PC-u a ne samo na Unix mašinama. Tu svoju tvrdoglavost su godinama branili i evo im rezultat.
ProE je definitivno imao najjadnije radno okruženje, tek nešto bogatije od Notepad-a. Vidjeli su da su pogriješili pa su uveli Wildfire i prešli na ikonice ali ni to nije bio pravi potez, program je i dalje kaskao za svim ostalim vodećim CAD programima (ne i u funkcionalnosti, ipak je ProE tu moćan, ali "sirov").
Jedna druga struja zaposlenih u PTC-u, koji su imali viziju kako bi program dalje trebao da se razvija, jednostavno nisu prihvaćeni, znači nisu bili dobrodošli u kompaniji, pa su napustili PTC i sa još nekoliko kolega koji su napustili Texas Instrument osnovali SolidWorks korporaciju, a kad su izdali prvu verziju SolidWorks-a po ugledu na Microsoft-ove programe za PC sa ikonicama umjesto nepreglednih nizova padajućih menija, svi su im se smijali.
A upravo tu koncepciju su posle svi kopirali i prešli na ikonice. Naravno, ProE je zadnji to uradio tek sa Wildfire 5 ali čak ni tad nije u potpunosti, pa je izrada potpuno novog programa jedini logičan korak.
Ali ne bi rekao da je trebalo ugasiti i ime ProE, to je ipak prepoznatljiv brend i mislim da sa novim programom stvari neće ići tako lako. A to baziram na činjenici da je DS u CATIA V6 prešao na direktno modeliranje još 2009., mada istinu za volju to se u CATIA V6 praktično još uvijek ne primjenjuje, jer programa još nema na tržištu u praktičnoj primjeni, ali se primjenjuje u Siemens PLM-u (bivši UGS) koji već dvije-tri godine ima praktično primjenjivo direktno modeliranje, ili ti Sinhronu Tehnologiju kako su ga oni patentirali, a razvijali su tu tehnologiju još od 2002, od prve verzije programa NX da bi to i praktično primijenili 2008. u programima Solid Edge ST i NX6. Čak i Autodesk već više godina radi na direktnom modeliranju u svom programu Inventor.

Lijep pozdrav!
[ SlavishaT @ 17.11.2010. 22:42 ] @
Takođe sam mišljenja da nisu trebali gasiti brend, bez obzira što se radi o potpuno novom programu. Mogli su ga nazvati Pro/ENGINEER V2 ili tako nešto, kao što Dassault Sistemes godinama radi sa CATIA. Ne razumijem se u poslovanje i menadžment, ali ukidanje brenda mi se čini loš potez u ovom slučaju. To bi bilo isto kao kada bi VW promjenio imena svih kompanija čiji je većinski vlasnik (Audi, Škoda, Seat, Bugatti, Bentley...), na primjer. Nisam siguran da li sam pogodio poređenje, ali pretpostavljam da razumijete šta hoću da kažem.
Vidi se da iza svega stoji Microsoft, a ako Creo Elements/Pro bude ušminkan, glomazan i bagovit onoliko koliko su Windows-i, u uslovima jake konkurencije to će teško proći. Dassault Siestemes sa V6 PLM 2.0 platformom se čini jači nego ikada, tu je naravno i Siemens PLM, a kroz koju godinu i Autodesk bi svojim softverskim rješenjima mogao pokrivati cijeli PLM krug.
Creo Elements/Pro će morati da ponudi mnogo toga revolucionarnog ukoliko misle da uzmu veći ``komad tržišta`` u ovakvoj konkurenciji.

[Ovu poruku je menjao SlavishaT dana 18.11.2010. u 00:49 GMT+1]
[ NePitajteMene @ 18.11.2010. 01:56 ] @
Po meni ovo je sasvim normalan i ocekivan put za PTC -ako hoces da ostanes u igri, hvataj se u kolo sa ostalim velikim/glavnim igracima gde oduvek i spadas

Kako je nova CAD paradigma i "religija" sada "3D za mase", "3D za svakoga" itd i sve te lepe price o kojima smo vec govorili u temi o PLM 2 i Catiji V6 (koja jos nije zazivela u industriji, btw), ocekivano je da i PTC ponudi svoju viziju toga i ukljuci se u bitku za trziste sa Siemensom (UGS NX) i Dassault/IBM-om (Catia V6)

Ovde product gurui/evangelisti Crea najavljuju slicnu stvar kao i Dassault sa PLM 2-mogucnost da svako u organizaciji/firmi/korporaciji ucestvuje prema svojim potrebama, znanju, ulozi i mestu koju ima u firmi, poziciji, relevantnosti-da svaki "sraf" u organizaciji ima odredjeni nivo pristupa u svakoj fazi razvoja proizvoda...pa i krajnji buduci korisnici tih proizvoda-znaci sveopsta interakcija i povratne informacije jednih ka drugima, a sve u cilju isporucivanja krajnjeg proizvoda "ubodenog" iz prve, koji u najvecoj meri ispunjava zahteve i zelje trzista, a gde ce svako sa kreativnom idejom i vizijom ostaviti trag na razvoju novog proizvoda date kompanije/firme/organizacije

Puno glava/ociju/iskustava/vidjenja stvari-sinergija razlicitih pogleda-treba da dovede do boljih rezultata nego kad zatvoreni i izolovani krug "eksperata" unutar firme jedini ima mogucnost da presudno utice na krajnji rezultat

Interesantno je da Creo izgleda nece imati database model cuvanja podataka kao Enovia iz V6 (ili mozda i hoce, who knows), vec ce svaki fajl (jedinstveni tip fajla, u ovom slucaju-nema vise *.prt, *.asm,*.mfg i ostali poznati Pro/E -ovi tipovi fajla) sadrzavati u sebi sve informacije o aplikacijama u kojima je nastao i modifikovan-na sajtu PTC-a se to objasnjava kao da je taj novi tip fajla "knjiga sa pojedinim poglavljima" (book with chapters) u kojima su zapisani podaci i o konceptualnom zapisu-kao kad se brzo skicira ideja olovkom, i o 2D, i o 3D, i o direct-modelingu, i o parametrima, i o manufacturingu-znaci utrpace sve te silne podatke u jedinstveni fajl-ovo im je najveci tehnicki izazov kao programerima, kako sami kazu)

I sami napominju da se u odredjenom trenutku kad su CAD aplikacije dostigle dobranu zrelost (a to je sada, ili jos pre par godina), postavilo pitanje ima li vise smisla samo brusiti i polirati UI (korisnicki interfejs/okruzenje u aplikacijama) i utrpavati nove module/dodatke/extenzije u program i praviti ogromnu monstrum aplikaciju za sve moguce i nemoguce primene i ici i dalje u tom pravcu napretka CAD softvera, ili napraviti skalabilnu aplikaciju koja se sastoji od veceg broja manjih specijalizovanih potprograma za odredjenu namenu-posao...jedan od dizajnera/programera Crea uporedjuje to sa aplikacijama za Iphone-ima ih zilion, i svaka radi savrseno ono za sta je namenjena, a ne postoji samo jedna ogromna koja radi sve-i sve su savrseno uklopljene u IphoneOS korisnicko okruzenje, jednostavne za upotrebu, standardizovane, mogu i dalje da se jednostavno unapredjuju, itd, itd...

No ovo je jos pocetak svega i za PLM 2, i za industriju, i za same programe-na pragu smo novog CAD doba, treba ostaviti otvoren um i pratiti sta se desava dok svi ne "tranzitiramo" ka novoj CAD religiji, a zasad jos vlada parametric history-based modeling pristup, koji je ipak po novom vidjenju CAD developera i korisnika u industriji izgleda dostigao svoje limite i trazi se novi put napretka

[ MOHOK7 @ 18.11.2010. 09:37 ] @
Uvek ima mesta za peglanja i poboljsanja.
Pro E je bio i ostao je jak program kada je masinstvo u pitanju auto
industrija ga ne pusta iz ruku jer je u mnogim segmentima daleko jaci od
CATIA nju opet drze jer je nenadmasna kad su plohe u pitanju.

Radio sam na oba programa iskreno receno dok sam ucio Pro E bukvalno me
bolio stomak od neprijateljskog user interface.
Malo je poznato da se u igru ubacuju Koreanci INUS technologies sa Rapid
Form otkako mi je taj program dopao u ruke otkacio sam i CATIA i Pro E.
U tolikoj meri je mocan i uz to ima izuzetno intuitivan user interface (po
meni cak prijatniji nego CATIA) da je po mom misljenju daleko nadmasio i
CATIA i Pro E.
Uvode ga vrhunske firme jer je istovremeno nenadmasan za reverzni
inzenjering.

Pozdrav i Postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ socrato @ 18.11.2010. 15:20 ] @
Za sve CAD-CAM inženjere, koji žele da se upoznaju sa istorijom razvoja većine CAD-CAM programa, mogu pogledati sajt:
http://www.cadhistory.net/
[ Dr. Jekyll and Mr. Hyde @ 19.11.2010. 08:48 ] @
Nije ovo ništa novo. PTC je već godinama u problemima, a poslednjih par pokušava da izbegne bankrot. Prošle godine su poslovali sa pozitivnom nulom, što je bio uspeh. Već neko vreme pokušavaju da se prodaju. Početna cena kompanije je bila oko 2 milijarde dolara, pa je krenula svetska kriza, pale im cene akcija, tako da su smanjili cenu na milijardu dolara. Poslednja ponuda koju su dobili je bila oko 700 miliona, od kompanije koja je zainteresovana samo za PLM rešenja, ne i za CAD. Nudili su se velikim igračima, ali niko nije hteo da ih kupi, jer tehnologija koju poseduju više nije interesantna, a ako propadnu, klijente će neko preuzeti i ovako i onako. Uzeli su kredit od 300 miliona USD, da bi pokušali da se izvuku. Ako im ne uspe plan ( a sumnjam da imaju snage da izguraju novi softver, jer treba bar 5 godina da softver iole zaživi u industriji, a Autodesk, Dassault i Siemens neće spavati tih pet godina…), PTC će nestati kao kompanija.
[ draganing @ 20.01.2011. 21:16 ] @
Ja imam neki creo ptc ali korisnicki interfejs mi je kao ptc 5.0 stara verzije evo i slike, videh na youtube u vezi direktnog modelovanja pa sam ga instalirao ali nema ikonica kao sto se reklamira creo na youtube. Ili je ptc samo promenio naziv a jos nije primenio programski kod tj. zadrzao staru verziju a novu jos razvija. Sta vi kazete. Ovde kazete tek na leto krece creo, a ja da pitam da vec sada nije dostupna verzija kao sa you tube.
[ enigma78 @ 21.01.2011. 10:42 ] @
Imam ga i ja, to je još uvijek stari program Pro/ENGINEER Wildfire 5 ali sa novim imenom Creo. Znači samo je ime drugo, sve je ostalo kao i prije. Potpuno novi program Creo 1 izlazi na ljeto a već na jesen i Creo 2. Tako da je ovaj ProE WF 5 u stvari neka prelazna varijanta između ProE-a i Creo-a. Praktično od data-kode M060 Pro/ENGINEER nepostoji sa tim imenom, ali postoji kao program sve dok neizađe potpuno novi program Creo 1, a kad taj izađe onda se ProE definitivno gasi kao (samostalan) program, jer će, kao kažu u PTC-u, Creo u sebi sadržavati više programa, tj. potprograma a među njima i Creo Elements/Pro. Šta će to biti ostaje nam da sačekamo ljeto, pa ćemo saznati.

Lijep pozdrav!