[ Nach @ 24.11.2010. 17:44 ] @
Pozdrav svima, prvi put sam ovdje :D

Treba mi mala pomoc. Jedan klijent me pitao za izradu etikete za ambalazu-galone, flase, bavim se grafickim dizajnom ali ovo bi mi bilo prvi put. Ipak zelim to probati. Stoga koristit cu Corel DRAW kao program za izradu etiketa (jel to dobar program?), osim toga ne znam sto jos mi treba? Koja vrsta papira? Kako printati? Nemam skener, trenutno nemam ni boju za printera osim crne.
I kasnije za koju cijenu bih trebao dogovoriti?

Molim savjete. Zelim iskoristiti tu priliku!
[ koska @ 24.11.2010. 18:45 ] @
Nemoguce da se bavis grafickim dizajnom, a da ne poznajes ni jedan program gde bi mogao da uradis tako nesto.
Mislim da je izrada etikete krupan zalogaj za nekoga ko krece to da radi.

U svakom slucaju, ako planiras time da se bavis i ubuduce, batali Corel i kreni odmah na Adobe Illustrator/Photoshop.
A ako planiras da ucis nesto "na brzaka", onda mislim da ces se pre snaci u Corelu.
[ Nach @ 25.11.2010. 21:18 ] @
Ocekivao sam malo vise odgovora..

Pa poznajem i druge programe, koristim Photoshop, Fireworks, InDesign... samo nisam nikad izradio etikete a volio bih to raditi. Mislim da cu uciti na brzaka, nisam jos vec nekoliko dana odgovorio klijentu jer ne znam sta bih odgovorio a ne zelim reci ne, zelim tu priliku i da naucim izraditi etikete i da nesto zaradim, novac mi jako treba. Pa poslije brzaka onda polako uciti :D
Ima li neke dobre tutorijale o izradi etikete, ja nisam uspio naci osim samo par...?

Ipak hvala na odgovoru
[ Dejamba @ 26.11.2010. 07:54 ] @
1. pre nego sto krenes na dizajn pokupi svu podlogu od klijenta koja treba da se sadrzi na etiketi! KAsnije zna da bude veliki problem cuvena recenica "dodaj mi samo jos ovo"
2. dogovori se sa klijentom koji oblik etikete hoce i obavezno dimenzije.Ti uradis u obliku bocice da prati ivice i sta ti ja znam, a on hoce pravougaono.
3. dogovori se sa klijentom da li ce full kolor ili ce 2,3 boje... Najbolje da kontraktiras stampariju koja ce da ti da ponudu sto se tice klisea i cene stampi na papiru koji izaberes i alata za secenje (ako je potreban)... Tu ponudu izneses klijentu i onda konkretno znas: koja je velicina etikete sa kojom radis, i koliko boja smes da imas u opticaju!
4. u programu u kome ces da radis dizajn otvaras i radis na documentu koje je po 5mm siri, veci, duzi, od zeljene etikete (upravo zbog secenja, da ti se ne bi kojim slucajem pojavile bele ivice) Obrati paznju na: http://www.elitesecurity.org/t...ru-reklamu-SVE-NA-JEDNOM-MESTU

moj ti je predlog da ne koristis tutoriale tipa "how design labels", nego da malkice vrsljas po netu, gledas za pocetak etikete srodnih proizvoda i ako ti se neki efekat svidi trazis tut na netu za taj efekat "how to create metal efect on text" Ako pravis dizajn za zubnu pastu, ne moras da se baziras na kolinosu i kolgejtu, mozda ti se svidi nesto sto su michelin ili jelen pivo uradili pa zloupotrebis i ideju njihovih dizajnera
[ skemamen @ 27.11.2010. 11:39 ] @
Evo kao autor pomenutog teksta u odgovoru Dejambe (SVE NA JEDNOM MESTU), procitaj pazljivo sta ti je Dejamba rekao i neces pogresiti... Sto se tice tutorijala, YouTube ih je pun, makar u kontekstu da vidis "sta i kako". Ne kazem da su merodavni ali vredi pogledati na 100 strana...