[ dgojic @ 26.11.2010. 10:07 ] @
Pozdrav svima

Posle pažljivog iščitavanja problema nekih ljudi na forumu u vezi sa brumom na zvučnicima rešio sa i ja da potražim pomoć.

Kupio sam nove Blueberry zvučnike slabije u klasi od ovih koje imam sada. Na njima je čim sam ih priključio bio prisutan jak brum. Vratio sam ih prodavcu, dodao još para i kupio ovaj model, SW-M25. Zvučnici za te pare jako lepo rade, čuju se i bas i visoki tonovi, ALI...

U prvih, recimo, trećinu sekunde po uključenju čuje se jak brum kao i kod prethodnog modela, ali se po isteku te trećine sekunde utiša, samo ne skroz! Ukoliko je u sobi tišina taj brum se tiho, ali ipak dovoljno primetno čuje i ispod muzike. E sad, pošto sam, kako sam rekao, već čitao postove drugih ljudi u vezi sa tim problemom i ja sam probao nekoliko stvari:

1. Otkačio satelite, ostavio samo vufer. Obrtao strujni kabal pri uključenju - bez promene.
2. Odneo vufer do raznih utičnica u stanu i probao - bez promene.
3. Uklonio iz neposredne blizine sve ostale A/V uređaje - bez promene.

Izvesna promena u brumu je primetna kada prstom dotaknem činč ulaze na zadnjoj strani. Čuje se promena u boji bruma i tiho pucketanje kada prstima dodirnem input/output priključke. Onda sam

4. Uzeo parče licnastog kabla i improvizovao uzemljenje (jedan kraj dovukao do uzemljenja na utičnici, drugim krajem dodirivao mase od inputa/outputa). Samo promena u boji bruma i možda vrlo, vrlo malo smanjenje bruma, ali nije skroz nestao.

To je, uglavnom, to. Naravno, ne očekujem spektakularne rezultate od ovih zvučnika - da se razumemo, ipak su oni za dečju sobu, povezani činčevima na DVD da bi dete slušalo muziku. Ali bilo bi lepo kad bi bar taj brum nestao. Što se tiče mog alata, imam sve što je potrebno za intervencije (lemilica, vakuum pumpica itd.) i malo sam ranije amaterski prčkao oko nekih sitnijih popravki, pa ako neko ima ideju, rad sam da probam. Vraćanje u radnju i zamena za drugi model mislim da nema smisla jer je verovatno cela serija takva. Slede i fotografije a jedino što se na njima ne vidi (jbg, loš aparat) jeste oznaka na trafou ali ću je napisati:

MODEL: CXT48216CLS
I/P 220VAC 50HZ RED-RED
O/P 9.0VAC 1.0A GRE-GRE

Svaki predlog je dobrodošao! Hvala unapred.
[ eXchange999 @ 29.11.2010. 19:10 ] @
Pozdrav!
Sačekaj da dođe neko iskusniji,inače imamo iste zvučnike,ja sam ih kupio za komp i odlicno rade(bez bruma).
[ zeoN_Rider @ 29.11.2010. 20:40 ] @
Citat:
dgojicSvaki predlog je dobrodošao! Hvala unapred.


A jesi li probao da uključiš sa izvađenim transformatorom kao na slici #1?

Da li tada bruji?





[ shonextr @ 29.11.2010. 21:07 ] @
Tu su najverovatnije elektroliti problem. Lose je ispravljen napon. Ako radis sa elektronikom zamena elektrolita ti nece biti problem. Pogledaj kapacitivnost elektrolita i javi!!! A i zeon je dao logicko objasnjenje.
[ cubriloelfak @ 29.11.2010. 21:21 ] @
Uzmes brate crnu kesu, kao sto su ti zvucnici, spakujes i bacis u kontejner! onda izdvojis 2400 dinara odes do prodavnice i kupis microlab M-310 koji rade perfektno i imaju dobru snagu. To ti kazem jer sam imao iste takve zvucnike gde je crko transformator, popucali cincevi.... xaxa cincevi kao da su izradjeni od folije za kolace :D
[ zeoN_Rider @ 29.11.2010. 21:33 ] @
Citat:
cubriloelfak: Uzmes brate crnu kesu, kao sto su ti zvucnici, spakujes i bacis u kontejner!


Uh al' smo nežni, Hehehehehehe!
[ dgojic @ 29.11.2010. 23:30 ] @
Aha, probao sam sa izvađenim trafoom i bruji i dalje. Što se tiče kondenzatora sad je već noć pa ću pogledati i javiti sutra. A što se tiče Microlaba - imao sam ih! I to je bio, kako se to moderno kaže, epic fail! Taj Microlab mi je jednom ušao u kuću i nikad više. Uostalom, evo teme koju sam pokrenuo baš u vezi sa Microlab zvučnicima:

http://www.elitesecurity.org/t389621-0#2507987

tako da - hvala, ali ne hvala.

Sutra javim za vrednost elektrolita. Hvala svima na trudu i pomoći
[ dgojic @ 30.11.2010. 10:07 ] @
Dobro jutro!

Evo, sad sam ponovo otvorio vufer. Vrednost elektrolita (pretpostavljam da je shonextr mislio na onaj koji stoji pored dioda) je 2200microF 16V. Kao što rekoh, vađenje trafoa iz kutije nije donelo promenu u zvuku. Šta dalje?

Hvala
[ aleksandara 93 @ 30.11.2010. 10:39 ] @
Citat:
dgojic: Dobro jutro!

Evo, sad sam ponovo otvorio vufer. Vrednost elektrolita (pretpostavljam da je shonextr mislio na onaj koji stoji pored dioda) je 2200microF 16V. Kao što rekoh, vađenje trafoa iz kutije nije donelo promenu u zvuku. Šta dalje?

Hvala


Pa jel se u 11h ustaje :))) što se tiče pojačala 2200uF može biti dovoljno što se tiče filtracije ali nedovoljno kapaciteta u radu.

Možeš da probaš da dodaš još jedan takav kondezator samo za probu.

Ako izbegavaš da lemiš samo spoj sa donje strane pločice, na vodovima gde je fabrički kondezator i vidi jel ima promena.

Može i 1500uF ali bolje je više i ne manjeg napona od 16V, pazi da ne zameniš +i- na kondezatoru!
[ dgojic @ 30.11.2010. 10:53 ] @
E, moj Aleksandre! Ja u 11h kažem ''dobro jutro'' samo iz predusretljivosti prema ostalim članovima foruma, koji nisu od sabajle odveli dete u vrtić, otišli u nabavku, otišli do majstora... :)

Znači, ono što praktično treba da uradim jeste da paralelno dodam još jedan isti kond. OK, nabaviću jedan i probati i to onako kako si rekao - sa donje strane, direktno na vezu, bez lemljenja. Javiću šta sam uradio.

Pozz.
[ zeoN_Rider @ 30.11.2010. 11:10 ] @
Citat:
dgojic
Znači, ono što praktično treba da uradim jeste da paralelno dodam još jedan isti kond. OK, nabaviću jedan i probati i to onako kako si rekao - sa donje strane, direktno na vezu, bez lemljenja. Javiću šta sam uradio.

Pozz.


Ne bih da omalovažavam trud ali dodavanjem elektrolita nećeš dobiti poboljšanje!
[ ackopk @ 30.11.2010. 11:17 ] @
Ja sam imao isto problema sa nekim starim zvucnicima.

Kasnije sam ustanovio da su brujali zbog trafoa. Trafo se dosta grejao i zujao pa je smetnje vatao ulaz.



Inace pogledaj da masu kucista spojis na - napajanja tih zvucnika.



Imao sam probleme i sa pravljenim pojacalima... ali je uvek bilo do mase...


Pozdrav.!

Ackopk.
[ banem @ 30.11.2010. 11:18 ] @
2200uF na tu snagu treba da je ihaha dovoljno. Osim ako nisu počeli da lažu i natpise na kondenzatorima?

Brum (50 Hz) može doći i sa ulazne strane. Tu bi pomoglo širmovanje kablova i oklapanje ulaznog - osetljivog dela.

Uglavnom za te pare dobro je da radi uopšte. :)
[ dgojic @ 30.11.2010. 12:09 ] @
Evo, vratio sam se iz elektro prodavnice sa sve kondenzatorom i probao. Nažalost - ništa. Promena u zvuku je toliko mala da je praktično nevažna. Brum je i dalje tu. A što se tiče

Citat:
banem: 2200uF na tu snagu treba da je ihaha dovoljno. Osim ako nisu počeli da lažu i natpise na kondenzatorima?

Brum (50 Hz) može doći i sa ulazne strane. Tu bi pomoglo širmovanje kablova i oklapanje ulaznog - osetljivog dela.

Uglavnom za te pare dobro je da radi uopšte. :)


još jednom napiminjem da sam probao vufer bez satelita i bez ulaznog uređaja i kablova, dakle - sam vufer bruji. Jedino ako je banem mislio na ulaznu stranu samih zvučnika, onda je to nešto drugo. I da, dobro je da za te pare uopšte radi, ali meni za dečju sobu i ne treba B&W, bar ne dok se sluša Dragan Laković ;) samo bi bilo lepše bez tog bruma. A šta mu dođe ''širmovanje kablova i oklapanje ulaznog - osetljivog dela''. Da li je to nešto što se može probati u kućnoj izvedbi i još važnije pitanje - vredi li ta muka za ove zvučnike?

Pozdrav i hvala.
[ zeoN_Rider @ 30.11.2010. 12:17 ] @
Citat:
dgojic: Evo, vratio sam se iz elektro prodavnice sa sve kondenzatorom i probao. Nažalost - ništa. Promena u zvuku je toliko mala da je praktično nevažna. Brum je i dalje tu.


Citat:
zeoN_Rider: Ne bih da omalovažavam trud ali dodavanjem elektrolita nećeš dobiti poboljšanje!


Lepo Ja napisah!

Pitanje: da li bruji kad su ulazni činčevi kratko spojeni?
[ dgojic @ 30.11.2010. 12:28 ] @
He he, lepo ti napisa - al kasno :) Ja brže bolje o'šo do prodavnice. Al nema veze, neće da se baci!

Šta treba kratko spojiti - dva ulazna plusa L+R u jednu tačku? Izlaze da ne diram?
[ zeoN_Rider @ 30.11.2010. 12:31 ] @
Citat:
dgojic
Šta treba kratko spojiti - dva ulazna plusa L+R u jednu tačku? Izlaze da ne diram?


Da, samo ulaze!
[ dgojic @ 30.11.2010. 12:38 ] @
Evo, sad sam probao. Brum se malko umanjio. Nije skroz nestao, ali se situacija malo bolja.
[ aleksandara 93 @ 30.11.2010. 12:53 ] @
I ja sam rekao da je filtracija otprilike dovoljna a i nikakvo ulaganje (bar za probu) nije jedan takav kondezator.

Citat:
dgojic:Ja u 11h kažem ''dobro jutro'' samo iz predusretljivosti prema ostalim članovima foruma,


Ja misleo nešto drugo... važno da se sada razumemo:)

Citat:
dgojic: Evo, sad sam probao. Brum se malko umanjio. Nije skroz nestao, ali se situacija malo bolja.


Znači da nije samo zbog ulaza nego negde još "hvata" smetnje.

Mrežni kabal prolazi kroz hladnjak pa možda je i zbog njega, mada i nemora...
[ shonextr @ 30.11.2010. 14:29 ] @
moze biti i to. pogledaj kako je hladnjak vezan na masu.
[ dgojic @ 30.11.2010. 14:32 ] @
Pa sad, mrežni kabal ne prolazi BAŠ kroz hladnjak, ali je vrlo blizu njega, takoreći oslonjen je na njega. Šta predlažete? Da odvežem vezicu koja drži sve kablove zajedno, da odmaknem dve crvene žice od hladnjaka pa da probam onda?

Pozz.
[ zeoN_Rider @ 30.11.2010. 14:47 ] @
Citat:
dgojic: Pa sad, mrežni kabal ne prolazi BAŠ kroz hladnjak, ali je vrlo blizu njega, takoreći oslonjen je na njega. Šta predlažete? Da odvežem vezicu koja drži sve kablove zajedno, da odmaknem dve crvene žice od hladnjaka pa da probam onda?

Pozz.


Da!
[ ackopk @ 30.11.2010. 19:24 ] @
Pogledaj da nema neki hladan lem.



Pozdrav.!

Ackopk.
[ dgojic @ 30.11.2010. 20:35 ] @
Probao sam da odmaknem sve žice od hladnjaka ali ne vredi, ista stvar. A to sa hladnim lemovima, auh... Tu kraja nema. Ali još ću da probam i to. Hvala.
[ ackopk @ 30.11.2010. 21:32 ] @
Koliko sam video plocica pojacala i nije toliko velika.

Nadam se da ti nije problem prelemljivanje cele plocice.




Pozdrav.!

Ackopk.
[ 44250 @ 30.11.2010. 22:13 ] @
Koliko sam video plocica pojacala i nije toliko velika.

Nadam se da ti nije problem prelemljivanje cele plocice. ;)




Pozdrav.!

Ackopk.[/quote]
Slazem se,ipak nije tv/racunar u pitanju! Nisam prokljuvio sta kod takvih uredjaja pravi slican problem. Uglavnom to bude losa filtracija kroz kondezatore ispravljaca,vodovi ulaznog signala postavljeni blizu ispravljaca i potenciometara,trafo postavljen u blizini stalnog magneta zvucnika... Uz tih par problema uspesno resenih sve bi trebalo lepo da radi,ipak je to sve ustaljena sema. :-) Naravno,uzima se u obzir da su kablovi ulaznog signala propisno oklopljeni. ...
[ gigamg1 @ 01.12.2010. 11:13 ] @
Ista situacija sa istim zvucnicima. Bas da vidim koje ce resenje da upali pa da ga i ja iskoristim
[ zeoN_Rider @ 01.12.2010. 11:25 ] @
Ajde ovako:

Ako neko iz Beograd i okoline ima takav zvučnik neka mi donese da se Ja pozabavim sa njim.

Baš me interesuje šta je u pitanju.
[ dgojic @ 01.12.2010. 14:18 ] @
Znaš šta, pošto sam ja iz Pančeva, dakle iz komšiluka, kad uhvatim vremena kontaktiraću te na PP, pa da se dogovorimo...

A rezultate ćemo, naravno, priopćiti javno :)

Pozdrav i hvala.
[ zeoN_Rider @ 01.12.2010. 22:29 ] @
Citat:
dgojic: Znaš šta, pošto sam ja iz Pančeva, dakle iz komšiluka, kad uhvatim vremena kontaktiraću te na PP, pa da se dogovorimo...

A rezultate ćemo, naravno, priopćiti javno :)

Pozdrav i hvala.


Dogovoreno!
[ gigamg1 @ 02.12.2010. 21:27 ] @
Nestrpljivo cekam rezultat jer i mene pocinje nervirati isto to! Aj sa srecom vam bilo
[ zeoN_Rider @ 02.12.2010. 21:37 ] @
Citat:
gigamg1 Aj sa srecom vam bilo


Jel mu to dođe kao "Rudarski" pozdrav ?
[ Pigoza @ 03.12.2010. 09:48 ] @
A jel ima bruma kad nije prikljucen nikakav izvor signala(kad nisi nista prikljucio na cinceve pozadi)?
[ zeoN_Rider @ 03.12.2010. 11:11 ] @
Citat:
Pigoza: A jel ima bruma kad nije prikljucen nikakav izvor signala(kad nisi nista prikljucio na cinceve pozadi)?


Ma kako god uvek bruji pa to ti je!
[ Pigoza @ 03.12.2010. 17:33 ] @
Proveri diode u filterskom delu,mozda je probila neka od njih.Meni je tako na TEAC 2.1 probila dioda,pa od nje otislo kolo i filterski elektrolit.
Pozzz!
[ zeoN_Rider @ 03.12.2010. 18:35 ] @
Citat:
Pigoza: Proveri diode u filterskom delu,mozda je probila neka od njih.Meni je tako na TEAC 2.1 probila dioda,pa od nje otislo kolo i filterski elektrolit.
Pozzz!


Moguće ali je neverovatno da je svima kojima bruji probila dioda!?
[ gigamg1 @ 14.12.2010. 22:09 ] @
Znaci nista od resenja... Eh steta... A taman sam mislio da se posluzim resenjem

Citat:
zeoN_Rider: Jel mu to dođe kao "Rudarski" pozdrav ?


Tako nesto
[ drproka @ 19.12.2010. 08:48 ] @
A jel bruji kad pridjes rukom stampanoj plocici ,da li se pojacava brum? Ako je odgovor DA ,onda parce pleha za oluke ili Al-foliju zalepiti za donju stranu kutije i zicom pomocu srafa spojiti za masu pojacala....
[ dgojic @ 18.10.2011. 13:13 ] @
Nadam se da mi moderator neće uzeti za zlo što vaskrsavam staru temu, ali možda ću još nekome pomoći.

Naime, pošto je brum postao zaista nesnosan probao sam još nešto: masu od dolaznih činčeva (input) sam spojio parčetom žice direktno na uzemljenje od štekera, odnosno produžnog kabla. I dragička - brum je nestao! Odnosno, ima ga tek toliko da se jedva čuje i to tek kad se uvetom približim do samog vufera. Još sam nekoliko puta probao ''stavi-vadi'' kombinaciju. Kad pipnem žicom uzemljenje bruma nestane; kad je sklonim, brum se vrati. Zvučnici, naravno, nisu proizvedeni sa trožilnim kablom, odnosno uzemljenje nije ni predviđeno, ali eto, meni je pomoglo jedno ''enable grounding'' sa strane ;)

Hvala svima na prethodnim odgovorima i nadan se da će ovo još nekom pomoći.

Pozdrav
[ fox_87 @ 11.10.2015. 14:33 ] @
Znam da je tema matora, ali isti problem isto sve, sem sto su moji zvucnici SW-M26
http://www.sk.rs/2005/05/sktd10.html

Sam vufer proizvodi brum, bez satelita i prikacenog ulaza. Probao sam ga po drugim uticnicama u kuci, isto stanje,vufer oscilira i proizvodi taj nesnosan zvuk
Zatim sam vezao masu audio ulaza za GND na zidnoj uticnici, sto je postavljacu teme pomoglo,brum je ostao prisutan
Kodenzatori svi izgledaju ok, nisu cureli, kada predjem prstom po plastici pozadi gde je ploca, dolazi do pojacavanja bruma

PS. Imao sam ranije problem sa uzemljenjem u kuci, postojao je promenljiv napon od par volti izmedju 0 i GND , saznao sam da na strujnom ormaru treba da postoji veza izmedju kucnog uzemljenja i onog od trafo-a, sto ocigledno nije postojalo, pa je zbog razlike u potencijalu dolazilo do napona izmedju nule i uzemljenja. To sam sredio tako sto sam u uticnici spojio 0 i gnd i od tada nemam problem sa tim, a pre je elektrizirala sasija kompjutera, sevale varnice na VGA konektoru kada bih ga vadio,talasala slika na TFT-u i td... Ne verujem da je ovo uzrok bruma ali da napisem


Sta jos da probam od ovoga sto nije do sada napisano?

[ samuki @ 11.10.2015. 14:48 ] @
Provjeri kondezatore nekim instrumentom za kondezatore ,nemozes vizuelno .
[ fox_87 @ 11.10.2015. 14:54 ] @
Nemam toliki opseg na unimeru, mislim da su od 3300mikroF, ako si mislio na ona 2 velika
Ne mogu da se setim da li ovaj defekt postoji od kako sam ih kupio ili se vremenom povecavao
[ zeoN_Rider @ 11.10.2015. 17:25 ] @
Zameni ta dva elektrolita u napajanju za početak.
[ Nickname je ponovo u modi @ 17.03.2016. 12:37 ] @
Ljudi, isti problem. Kako je završena priča?! Hvala
[ zeoN_Rider @ 17.03.2016. 12:45 ] @
Svi potrebni radovi su na preghodnim stranama.