[ Broo7 @ 26.11.2010. 15:33 ] @
poceo bih da pravim cnc masinu, pa mitreba vasa pomoc posto nisam toliko vest Masina ce da bude u grubim crtama 2000x1100x200
koliko vucno vreteno da stavim mislim koje debljine i koji korak x,y,z
koliko jake step motore da stavim, masina bice iskljucivo za obradu drveta
unapred zahvalan
[ cnc-project @ 28.11.2010. 09:48 ] @
nezahvalno je govoriti nekome da nešto radi ovako ili onako...

napraviti mašinu može svatko...dal će da bude rentabilna ili ne to je več najvažniji faktor

najvažnija stvar..

PARE-što ja želim ...to je najvažniji faktor za početak

da češ sam napraviti profitabilan stroj je jakoooo teško, bolje odmah odustani !
[ Broo7 @ 28.11.2010. 22:10 ] @
Da je napravim, napravicuje samo mi treba vremena da bi to sve proucitao i analiziro, moram puno da citam i surfovati dosta . Mozda ne toliko dugacku (problem je samo duzina velikog navoja) ali tu negde. Nemora niko da mi da nikakav savet, hvala svima unapred hvala i tebi sto si mi odgovorio e sad dal je pozitivno il negativno, zahvaljujem.
Ako zelis bar mi kazi za motore koji bi bili najboli Stepper motori ili Servo dc motori. Ili X Y Servo dc motori Z Stepper motori a mozda obrnuto ili nevalja da ih mesam treba isti da budu isti i po jacini i po broju obrtaja, jer jos nisam video kako radi program, verovatno on mora da regulise to a mozda ne. Molim te odgovori mi samo to ako zelis kakve motore i koje jacine i snage za tako nesto bi mi odgovaralo, klizace se na sine i linearne lezaje. Hvala
za programiranje jos ciu da vidim
pozdrav
[ cnc-project @ 29.11.2010. 06:26 ] @
pa sada dolazimo do onoga ...najbolje..ili koliko para

najbolje je uzeti VAC servo setove i motore s kočnicama, cca 750W (set) oko 600€, tri takva i PCI kartica za kontrolu (sajt vidi) i voila....


navojna vretena dakako vučena, npr . 16/10 je dosta ili 20/10 mm ovisno o dužini matice

stroj neka bude mosni dakle navojno po Y ide ispod u sredini i onda pokreće celi most

vodilice samo jedno i jedino što valja profilirane Hiwin (imaš u lagertonu NIŠ sve za mehaniku), nemoj uzimati okrugle vodilice i sl , to je bacanje para

e sada ako želiš jaftinije motore, onda uzmi VSC motore , drivere, i zupčasto remenje za redukciju (planetarni reduktori su skupi iako su najbolji)

dobar motor 0,35Nm (150W cca) sa podesivim enkoderom , driver cca . 240€ po osi , redukcija cca 30€ (obavezno remenje s čeličnim žicama pojačano)

za sve to ti mogu dati linkove gde je sada najpovoljnije da kupiš


steperri su isto tako dobri pa čak i to može biti odlična stvar

nesmije se reklamirati pa linkove za najpovoljniji shoping nesmijem okačiti , ali to je u u Srbiji je , a ako treba i u Mađarskoj .... moja domena CNC-a je isključivo profesionalna, jedino ti se možda isplati kakav kontroler uzeti jer kada zbrojiš legalne licence i sve skupa ispada gotovo rešenje i jeftinije, a o pouzdanosti da ne pričam posebno za plasme gde dosada MACH3 nije pokazao baš sretan brak (osobio s dodatnim kontrolerima -pulsatorima)

javi se na mom sajtu imaš mail pa ti samo tako mogu poslati linkove

nije da te odgovaram, ali ako kupiš gotovog kineza ispada jeftinije nego da sam slažeš ! ...to sam hteo reći s onim prvim postom
[ Veljko.duborez @ 13.07.2022. 18:01 ] @
Pozdrav treba mi pomoc prijatelja... Pocei sam sa pravim drugu cnc masinu sa hibridnim notorima od 4 i 8.5 Nm... E sad oni imaju enkodere i mislim da su oni moj trenutni problem... Tj motori se cudno ponasaju, pokrecu sve tri ose i u jednom momentu kao da se zakljuca motor i stane.... Tada mi na drajveru blinka crvena lampica... Nisam na prvoj cnc imao enkodere tako da ne znam kako ide to podesavanje ili koji je tacno prob...