[ burex @ 26.11.2010. 19:03 ] @
Koji je trenutno na tržištu najjeftiniji VoIP - POTS adapter?
Dosadno mi je da telefoniram u inostranstvo preko računara, pa bih želeo da povežem običan telefonski aparat preko adaptera na SIP server. Gledao sam Linksys (Cisco) SPA3102 i Asus AX 112, ali nisu baš jeftini. Ima li neko preporuku? Ima li da se kod nas kupi FritzBox i kako im se kreću cene? Da sam na TelekomADSL-u, imao bi verovatno Disqus ruter sa VoIP funkcijom, ali ovako moram sam da se snađem...
[ lexus-it @ 04.12.2010. 19:59 ] @
Ja sam tako nesto zamislio, ali na kraju nisam siguran koliko mi se sve isplatilo. Najjeftiniji fritzbox dok ti stigne u srbiju izadje najmanje 35e, zavisi kakav nadjes na nemackom ebay-u. Onda sledi zezanje sa nemackom konfiguracijom, ako odlucis da ga prevedes, ide jos vise cimanja dok nadjes odgovarajuci firmware i iz petog pokusaja ga nasnimis. Dalje treba namestiti fritzbox da ti radi sa tvojom mrezom, da preuzima ip adresu sa dhcp-a od rutera... Sve u svemu, meni je to ispalo suvise veliko cimanje..

Predlozio bih ti nesto drugo, mozda ti moze resiti problem. Probaj sa nekim mobilnim da se zakacis na wifi svog adsl rutera i da zoves sa nekom aplikacijom poput nimbuzz. Meni je to super funkcionisalo sa Nokia E71. Mislim da Nokia E63 koja je vrlo slicna moze da se nadje za nekih stotinak eura. Meni je to jako lepo radilo. Sada imam android ali ne radi tako dobro kao sto je islo preko Nokie.
[ burex @ 04.12.2010. 20:30 ] @
Nije mi problem namestiti mrežu, imam svakako mali milion mrežnih uređaja po kući, problem je što imam ukućane koji žele da pozivaju inostranstvo a moj smartphone ne može uvek biti blizu njih kako bi telefonirali kada oni žele. Imam EuNetphone uslugu od EuNeta-a (pa da se može koristiti običan telefon za VoIP pozivanje... pozove se neki 011 broj u BG-u, pa onda ide dalje), ali nije toliko povoljna kao Betamaxovi SIP serveri i nije prepaid.

Videću da mi neko donese Fritzbox najverovatnije, druge mi nema... a baš mi se bio svideo onaj Linksysov uređaj
Ako ima neko da preporuči bilo kakav siroti ruter sa podrškom sa podrškom za VoIP i izlazom za običan pots telefon (nešto kao Lelekomov Disqus), bio bih zahvalan.
[ Preatorian @ 09.12.2010. 07:58 ] @
Ja sam za potrebe moje firme nabavio YeaLink SIP-ATA adaptere, i sasvim sam zadovoljan njima, jeste uređaj starije generacije ali košta oko 4.500 din,
i za taj novac sasvim dobro radi posao, lako se konfiguriše samo ima malo ružan web interfejs. Probaj da ih nabaviš preko njihovog distributera u srbiji http://www.senter.rs . Uzeo sam 9 ovakvih uređaja, i uzeo bih još ali nemaju na lageru biće navodno posle 15. januara 2011. Pošto mi je hitno nabaviću baš te linksys 3102.
[ telemajstor @ 12.12.2010. 16:07 ] @
Ja lično kući držim Siemens Gigaset C470IP koji je u osnovi Dect Host baza + jedan ili više DECT klijenata tipa C47H ili slični. Baza pored regularnog POTS porta ima i IP ulaz i u sebi ruter za upravljanje pozivima. Preko HTTP-a možeš da postaviš do 6 SIP servera i da se registruješ na njima ako imaš adekvatan nalog a onda ako želiš u hodu da odrediš sa kog računa zoveš iza broja otkucaj # i redni broj registrovanog SIP servera dok je #0 rezervisan za POTS. Kroz program možeš defnišeš dosta stvari a najkorisnije je model rutiranja poziva tj. koje brojeve ćeš zvati sa kojim računom što će svakako da bude veoma korisno sa liberalizacijom tržišta a za sad je dosta i za zvanje inostranstva.
Ukućani koji nemaju pojma o komunikacijama ne razmišljaju zbog toga koga zovu i gde se on nalazi, koriste aparate na koje su navikli i način na koji su navikli a na meni je least cost ruting problem i održavanje acount-a !
Pride možeš da namestiš i mail imap klijenta na njemu što ponekad može da bude korisno a sam telefon poseduje i malu aplikaciju za prognozu po gradovima na bazi firme "meteo" koja sasvim dobro pokriva imena naših gradova pa ukućani već gledaju ovu prognozu za danas i sutra onako usput.
Telefon možeš da nađeš kod nekih od domaćih voip operatera i nije skuplji od 60tak eura za kompelt DECT telefon veoma pristojnog dizajna.
Ako te ipak interesuje samo adapter onda predlažem grandstream a imaš ovde uputstvo o podešavanju
[ burex @ 16.01.2011. 13:39 ] @
Epilog: Uspeo sam nabaviti FritzBox Fon pa njega koristim. Interesantna stvarčica, ali me ubi taj nemački jezik, a ludaci iz AVM-a (proizvođač) ne dozovljavaju učitavanje softvera na engleskom jeziku. Uspeo sam nekako da izvadim URLove koje taj uređaj koristi, tako da mi Google Chrome sasvim lepo prevede sadržaj konfiguracionog interfejsa.

Pokušao sam da namestim da box automatski bira prikladan codec na osnovu brzine veze, ali je kvalitet veze užasan bio, tako da sam ga podesio da koristi najbolji mogući codec i kvalitet je sad odličan (jer je u pitanju G711) sa betamax provajderima.