[ rade.zrnic @ 28.11.2010. 04:12 ] @
Ideja je sledeća...

Sprava bi trebala da bude neka vrsta „štampača“ na strugu. Sami prekidački elementi koje sam ja nacrtao kao neku vrstu kontrolisanih dioda ili optokaplera treba da uključuju i isključuju napajanje svitaka i da im menjaju polaritet. Prekidački elementi bi trebali da imaju radni napon do 110 V i 0.5 A struje.
Radna struja svitaka je jednosmerna.
Tri kontrolera koji uključuju (diode, optokaplere...) bi bili kontrolisani od nekog PIC Word generatora ili nečeg sličnog koji bi trebao biti podesiv od 0-tog koraka pa do neke tamo brzine po volji, analogno ili digitalno. Na prvoj slici je šematski prikazan redosled uključenja a drug slika je grafički prikaz. Ako neko ima ideju... Pozdrav.
Rade Zrnić


[Ovu poruku je menjao rade.zrnic dana 28.11.2010. u 05:26 GMT+1]
[ veselinovic @ 28.11.2010. 18:16 ] @
Rade,
iskreno, ja nista nisam skontao.
Ajde, polako objasni sta zelis da uradis, pa ce neko da ti pomogne.
Ovako, tesko.
poz.
[ rade.zrnic @ 29.11.2010. 03:03 ] @
Pozdrav,
Pa valjda ću da uspem da objasnim. Najpre da se zahvalim na javljanju i pročitanoj poruci. Prvi mikrokontroler bi bio Word generator koji bi naizmenično uključivao i isključivao nekim zadatim redosledom i željenom brzinom od 0 do recimo 1KHz nekoliko mikrokontrolera recimo tri ili četiri. Takvu simulaciju sam imao u programu National Instruments gde Word generator to radi na jednom brojčanom displeju gde uključuje i isključuje pojedine diode. Svaki od tih mikrokontrolera koji su po hijerarhiji iza prvog bi ukjučivali određenu kombinaciju istih solenouda tj. optokaplera menjajući solenoidima polaritet ili magnetni tok. Znači dok je uključen jedan mikrokontroler koji je kontrolisan od komandnog on uključuje određenu kombinaciju
smerova struja u solenoidima. Sledeći uključuje drugu kombinaciju i tako redom. To bi bilo vrlo slično glavi matričnog štampača samo što je meni bitno da se jezgra solenoida kreće i na jednu i na drugu stranu u zavisnosti od odabrane kombinacije. Pošto su mikrokontroleri (koliko se ja razumem u to a laik sam u takvim stvarima) samo signalni elementi, iza njih treba da postoje strujni prekidači kao što su optokapleri ili signalno kontrolisane diode (provodi-ne provodi). Neznam dali sam uspeo da približim tj. da objasnim moju zamisao. Bio bih Vam vrlo zahvalan ako biste mi dali neko objašnjenje. Mislim da bi to ustvari bilo obično prekidačko kolo. Rade
[ bogdan.kecman @ 29.11.2010. 07:32 ] @
"kontroler" za tu tvoju spravu nije problematican (cak ne mora da bude ni mikrokontroler vec je dovoljan par obicnih paralelnih eeproma sa brojacem i takt generatorom, ali naravno moze i mikrokontroler - meni bi recimo bilo lakse sa mikrokontrolerom al spominjem eeprome i takt generator posto je to "klasican" nacin koji ti upravo objasnjavas (to sto je bilo u lancu su bili obicni eepromi, ne mcu-u)), i sve do solenoida koji bi bili polarizovani na jednu ili drugu stranu nekim H mostom .. (ako sam dobro shvatio varijanta da solenoid nije pod naponom ne postoji, uvek je ili napred ili nazad polarizovan?) koji bi odradjivao to sto si ti nacrtao kao "kontrolisanu diodu". Malo jeftinija izvedba bi bila sa oprugom i jednosmernom polarizacijom solenoida (on/off umesto forward/reverse).

Sto se tice ovog prvog dela (do H mosta), prilicno je jednostavan, sto se tice h mosta sa 110V 0.5A, ja licno preko 30V ne pipam tako da tu ne umem da pomognem.


EDIT: sto se tice zakacenog primera

1. l298 radi samo do 50V dakle to bi morao da bude neki drugi H-bridge, najlakse je napraviti sa par tranzistora ( ovde ima objasnjenje kako radi)
2. ove Schottky diode na izlazu H-mosta koje sluze za zastitu od back EMF-a (pikovi koji se generisu posto je menjas napon na solenoidu) treba da se dimenzionisu prema solenoidima ... ja mislim da bi 1n5822 odradilo posao al nisam siguran
3. izmedju mcu-a i h-mosta moze baterija optokaplera (pozeljno obzirom na 110V koji trce na mostovima)
4. mcu stavljen je za primer, treba odrediti "pravi" vezano za kakvu konekciju zelite sa svetom (lcd+dugmici ili neki enkoder, usb, rs232 ..) i vezano za to koliko reci treba da se snimi u njega i kako se te reci snimaju, moze da se doda i jedan externi i2c eeprom ako ima mnogo tih reci ..

sve u svemu ceo zahtev ne zahteva neku preteranu pamet, samo neko iskustvo (da se proizvodjac ne zapali, da ga ne rokne onih 110VDC posto od toga moz se rikne i slicno)... ali zahteva i dosta posla (treba to sve nacrtati, pa prebaciti na pcb, pa isprogramirati ..) .. no verujem da si vec na PP dobio bar 2 ponude da ti se ovo napravi, mislim da jedno 60% ucesnika ovog foruma ovo moze da ti napravi, pitanje samo koliko ko ima vremena (te koliko naplacuje svoj sat rada)

[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 29.11.2010. u 09:17 GMT+1]
[ rade.zrnic @ 30.11.2010. 05:20 ] @
Pozdrav,
Zahvaljujem gospodine Kecman na trudu. Što se tiče radnog napona, nemora da bude 110 V, može i 24 V. Ja sam naveo 110 V zato što mi je komandni napon na strugu te veličine. Pošto se sasvim dobro snalazim sa električarskim veštinama, nije mi nikakav problem da namotam ili napravim solenoide po volji (napon, struja, snaga).
Prikačeni fajl pokazuje upravo ono što mi je, po mom mišljenju, potrebno.
Sad mi preostaje jedino da čekam da se javi neko ko bi bio u stanju da mi taj modul i napravi... Rade Zrnić
[ bogdan.kecman @ 30.11.2010. 05:45 ] @
sa 24V moze bas ta sema iz pdf-a (samo sa odgovarajucim mcu-om i verovatno nekim display-em :)

ako se niko ne javi uskoro na pp (a verujem da hoce) javi pa da vidimo kako moze da se pomogne .. samo definisi tacno zahtev

1. imas 6 solenoida, da li UVEK, SVAKI ima napon (pozitivan ili negativan) ili su "tri state", tj mogu da imaju napon (pozitivan ili negativan) ili da nemaju napon (ovo je jako bitno, nije problem ako za "sve" palis/gasis, ali ako pojedinacno treba da mozes da iskljucis jedan to povecava potrebne resurse - obrati paznju, promena napona nije isto sto i gasenje)

2. koliko reci?

3. sta kad dodje do kraja? da krene u krug ili ?

4. kako unosis reci? preko kompjutera (seriski port, usb ..) ili hoces da mozes da unosis reci na samoj masini (6 tastera, 6 ledara, gore/dole ?)

5. za "sledecu rec", da li ti treba da mozes da okines sa "externim triggerom" (npr hal senzor koji okacis na strug pa) ili ti je dovoljan interni oscilator

6. da li ti je potrebno za interni oscilator da se "sinhronizuje" za rpm-om struga (dakle da ako ti namesto 100slogova u minuti i 100RPM na strugu da to bude ISTO - posto strug ima svoj kontroler koji bezi od "pravih 100RPM" neki deo sekunde a i oscilator na mikrokontroleru nikada nije idealan ... da ne spominjem da ni jedan ni drugi nisu konstantni u vremenu, tako da i ako se nameste "sad" za pola sata rada mozda pobegnu)

7. brzina smene reci (ovo si vec spomenuo)
[ rade.zrnic @ 01.12.2010. 23:31 ] @
Pozdrav,
1. imas 6 solenoida, da li UVEK, SVAKI ima napon (pozitivan ili negativan) ili su "tri state", tj mogu da imaju napon (pozitivan ili negativan) ili da nemaju napon (ovo je jako bitno, nije problem ako za "sve" palis/gasis, ali ako pojedinacno treba da mozes da iskljucis jedan to povecava potrebne resurse - obrati paznju, promena napona nije isto sto i gasenje)

→Uvek su svih šest pod naponom samo zavise od trenutne kombinacije polarizacije.

2. koliko reci?

→proizvoljna kombinacija tri reči 0000, 0001, 0010 u slučaju šest solenoida

3. sta kad dodje do kraja? da krene u krug ili ?

→ide u krug po odabranom redosledu i odabranoj brzini okidanja, znači kontinualna promena od 0 do recimo 1 KHz

4. kako unosis reci? preko kompjutera (seriski port, usb ..) ili hoces da mozes da unosis reci na samoj masini (6 tastera, 6 ledara, gore/dole ?)

→pošto sam radio ponešto u Visual Basic-u mogućnost da kompjuter igra ulogu generatora postoji, samo što se slabije snalazim sa komandama portova (u principu onaj koji bi odradio modul verovatno zna kako bi se to softverski izvelo, VB, C++ itd), a može i nekim A/D konvertorom gde bi se analognim potenciometrom i displejom kontrolisala brzina, ili nešto što bi po Vašem mišljenju bilo najpogodnije.

5. za "sledecu rec", da li ti treba da mozes da okines sa "externim triggerom" (npr hal senzor koji okacis na strug pa) ili ti je dovoljan interni oscilator

→nije potreban spoljni okidač i nije kritičan sinhroni momenat okidanja, radi se o nekoj vrsti "štampača" koji bi pravio perforacije na valjcima za izradu folije sa šarama kao na toalet papiru. Ovo pojašnjenje važi i za sledeće pitanje koje ste postavili (6).

6. da li ti je potrebno za interni oscilator da se "sinhronizuje" za rpm-om struga (dakle da ako ti namesto 100slogova u minuti i 100RPM na strugu da to bude ISTO - posto strug ima svoj kontroler koji bezi od "pravih 100RPM" neki deo sekunde a i oscilator na mikrokontroleru nikada nije idealan ... da ne spominjem da ni jedan ni drugi nisu konstantni u vremenu, tako da i ako se nameste "sad" za pola sata rada mozda pobegnu)

7. brzina smene reci (ovo si vec spomenuo)

Rade
[ bogdan.kecman @ 02.12.2010. 06:18 ] @
Citat:

2. koliko reci?

→proizvoljna kombinacija tri reči 0000, 0001, 0010 u slučaju šest solenoida


ok nismo se razumeli ... jedan "ciklus" koji moze da se ponavlja je X bajtova, jedan bajt definise stanje za 8 izlaza (ti ovde koristis samo 6) gde bi 0 pretstavljalo pozitivno polarisan izlaz a 1 negativno polarisan izlaz sto znaci da jedna "rec" u ovom slucaju, jedan bajt, predstavlja stanje solenoida .. dakle

0b00101011 je primer gde su prvi, drugi cetvrti i sesti solenoid negativno polarizovani a ostali su pozitivno polarizovani ... i sada imamo takvih "koliko"??? u jednom ciklusu ... taj ciklus onda moze da se vrti u krug ali je pitanje koliko ima njih u ciklusu koji moze da se ponavlja ..

po onome sto si ti stavio u prvom postu ti imas samo 3 reci koje se vrte u krug, ali da li si siguran da je to, da li ce ti mozda sutra trebati da ih ima 60?

dakle po onome iz prvog posta ti hoces da vrtis u krug

0b00010010
0b00100100
0b00011011

pitanje je samo da li je to *uvek* ta tri bajta ili ..

Citat:

3. sta kad dodje do kraja? da krene u krug ili ?

→ide u krug po odabranom redosledu i odabranoj brzini okidanja, znači kontinualna promena od 0 do recimo 1 KHz

sta je "odabrani redosled" ? redosled reci je onaj kojim ih uneses, zato sam i pitao koliko imas reci koje ce se smeniti pre nego krene ispocetka. 1KHz je vise nego podnosljiva brzina


za ovo ostalo koliko vidim nista nije kriticno, brzina "valjka" je relativno mala a greske od par ms nece napraviti nikakvu stetu, mozda pattern na foliji bude razvucen sto uvek moze da prodje kao "tako sam hteo" :) ...

za unosenje, ako je mali broj reci moze da se napravi unosenje direkt na masini, 6 prekidaca + 6 ledara i "next" i tako unesete rec ... a moze i seriski port ili usb ka kompu pa onda iz neke aplikacije .. nije problem ..

samo dakle da razjasnimo ovo oko broja i redosleda reci ..
[ rade.zrnic @ 04.12.2010. 03:08 ] @
Pozdrav,
dakle po onome iz prvog posta ti hoces da vrtis u krug

0b00010010
0b00100100
0b00011011

pitanje je samo da li je to *uvek* ta tri bajta ili ..

Upravo tako, samo ta tri bajta.

0b00001001
0b00010010
0b00100100
ili kombinacija
0b00110110
0b00101101
0b00011011
E sad me interesuje, (nemora biti i obavezno daću razumeti logiku kola), a i čini mi se da tu i nema potrebe za 3 dodatna kola jer ako su H mostovi digitalni mogu da dobijaju signal bez posrednika direktno od Word generatora? Tj. koliko stanja ima H most? pretpostavljam isklučen, stanje na izlazu +- i stanje na izlazu -+.
To su onda tri stanja pa mi onda Boole-ova logika malo zbunjuje. Nekom ko se razume verovatno će ovo moje naklapanje izgledati smešno ali iako sam malo stariji volim u svašta da "gurnem nos".
U svakom slučaju, ko razume shvatiće... Rade

[ bogdan.kecman @ 05.12.2010. 10:11 ] @
pogledaj data sheet za L298 ... ti samo umesto DC motora koristis solenoid