[ deeface @ 28.11.2010. 16:19 ] @
koji je po Vama najbolji firewall i kakva su vaša iskustva i da li ste zadovoljni sa Vašim firewallom?
[ agasoft @ 28.11.2010. 16:42 ] @
Ovde ćeš čuti neka objektivna a neka subjektivna mišljenja.
Moje mišljenje je da firewall-ovi koji idu uz internet security nekih
antivirusnih kompanija nisu dobri, kao što nije dobro ni obrnuto, antivirus
koji pravi firewal kompanija.
Po meni je najbolji Outpost firewall pro, ali nikako nije za početnike,
pogotovo ako ga instaliraju u expert modu.
Ja ga koristim, i dihtuje super.
Nema promaje.
[ deeface @ 28.11.2010. 21:03 ] @
mozete li mi objasniti kako da ga podesim ?
[ agasoft @ 28.11.2010. 21:45 ] @
Kakvim korisnikom sebe smatrate, za šta koristite najviše računar, koliko
ste često u opasnosti od napada.
Ako ste običan kućni korisnik, nemate često napade na mreži, ili nemate puno
nekih zahteva, odličan je i comodo firewal, kažu da je on manje dosadan i
lakši za nameštanje.
[ deeface @ 28.11.2010. 22:40 ] @
koristim ga za uglavnom za čaprkanje po netu i zavirujem na mnoga mjesta, jednom sam pronašao keylogger na kompu :P
može ukratko da objasnite kako treba biti podešen i treba mi key pošto je ovo trial verzija :/
[ goran9888 @ 29.11.2010. 13:52 ] @
FW nije AV. FW podesavanja se menjaju individualno tj. zavisno od korisnika i njegovih potreba.

Da bi koristio neki FW sa HIPS modulom (a u ovoj temi su takvi spominjani) potrebno ti je solidno poznavanje svog racunara tj. programa instaliranih na racunar i onih koje instaliras. HIPS modul kontrolise aplikacije instalirane na racunar ali u interakciji sa korisnikom tj. FW ce pitati npr "da li dozvoljavas Mozilla Firefox da izvrsi izmenu nekog sistemskog fajla ili da li dozvoljavas FF-u komunikaciju preko tog i tog porta" na sta ti trebas odgovoriti sa Da ako je legitima stvar u pitanju. Ovo je nesto najprostije sto sam objasnio, a tu postoje jos dosta pitanja koja FW moze postaviti a ti trebas odgovoriti;narocito prilikom instalacije programa;u zavisnosti od HIPS-a (tim svojim odgovorima ti mozes dopustiti pokretanje malware-a).


Defaultna podesavanja FW-a, su obicno OK i ne treba ih menjati.


Citat:
treba mi key pošto je ovo trial verzija


Pa? Ako ti se svidja program, kupi ga. Necemo o nelegalnim stvarima ovde.
Imas i besplatnu verziju tog paketa (naravno sa nekim izostavljenim opcijama; pogledaj link).

http://free.agnitum.com/download.php
-------------------

Sto se mene tice, moje subjektivno misljenje je da je Online Armor FW (inace je free verzija) jedan od jako kvalitetnih FW-a.
Skoro sam testirao Private Firewall i mogu reci da je i on jedan jako kvalitetan FW. Naravno tu je i spomenuti Outpost.

[Ovu poruku je menjao goran9888 dana 29.11.2010. u 15:14 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao goran9888 dana 29.11.2010. u 15:16 GMT+1]
[ Aleksandar Maletic @ 29.11.2010. 14:45 ] @
Citat:
goran9888
Sto se mene tice, moje subjektivno misljenje je da je Online Armor FW (inace je free verzija) jedan od jako kvalitetnih FW-a.
Skoro sam testirao Private Firewall i mogu reci da je i on jedan jako kvalitetan FW. Naravno tu je i spomenuti Outpost.


Slazem se, ali zasto svi izbegavate da spomenete ZoneAlarm Free?
Meni je to sasvim zadovoljavajuci firewall...
[ goran9888 @ 29.11.2010. 17:36 ] @
Zaboravih na njega, mada taj FW je ja mislim pobednik u problemima sa racunarom nakon njegove instalacije (naravno, ne izaziva uvek probleme ali sam ja ovih par godina prateci raznorazne forume najvise puta vidjao njega kao uzrok "nekih" problema).

Volim da citiram ovu recenicu:

Citat:
Top three is usually involving Comodo Internet Security, Outpost Security Suite and Online Armor Personal Firewall.. Those all have a strong HIPS component
[ Aleksandar Maletic @ 29.11.2010. 21:44 ] @
Znam da je ZoneAlarm jedno vreme imao problema sa svojim TrueVector-om, ali je to vremenom sredjeno...
Iskren da budem, koristio sam KIS dosta dugo i nekako mi se cini previse prosta ta celokupna sema firewall-a koju je Kaspersky odradio...
Sada koristim samo KAV 2011...
@goran9888, da li bi mogao da uklopim neki free firewall sa KAV-om? Mislim da dva proizvoda zasebno mnogo bolje deluju jer svaki radi svoj posao... Sta mislis?
[ deeface @ 29.11.2010. 23:41 ] @
hvala puno, jako ste mi pomogli ;)
[ goran9888 @ 30.11.2010. 13:28 ] @
@Aleksandar Maletic

Vrlo verovatno da mozes.
Koristio sam KIS jedno vreme, no kombinaciju KAV + third part firewall nisam, tako da necu nista da predlazem. Proveri na net-u, koju kombinaciju ljudi hvale, mada mislim da bilo koji spomenuti FW ce raditi bez problema sa KAV-om.
[ Aleksandar Maletic @ 30.11.2010. 18:08 ] @
Ok, hvala ti, pokusacu sa Outpost-om...
[ bachi @ 07.12.2010. 18:23 ] @
... I am Locutus of Borg, deeface... Resistance is futile...

> koji je po Vama najbolji firewall i kakva su vaša iskustva i da li ste
> zadovoljni sa Vašim firewallom?

Windows firewall (onaj uz Vistu/W7). Za kućne korisnike je svaki
dodatni firewall (pogotovo ako ste iz hardverskog NAT rutera, što većina
ADSL korisnika i jeste) suvišan.


... * Jednoumlje prelazi u bezumlje jednacenjem po zvucnosti.
[ nukleus @ 13.12.2010. 17:52 ] @
>Windows firewall (onaj uz Vistu/W7). Za kućne korisnike je svaki
>dodatni firewall (pogotovo ako ste iz hardverskog NAT rutera, što većina
>ADSL korisnika i jeste) suvišan.



Tako je, u windows Vista i Windows 7 operativnom sistemu je najvise unapredjen firewall, u odnosu na stari koji je bio u ranijim Microsoft OS ovaj je sada bidirekcioni sto znaci da moze da kontrolise saobracaj u oba pravca. A to znaci i ono sto dolazi ka racunaru i ono sto odlazi sa njega se kontrolise i to po potpuno razdvojenim pravilima za odlazni i dolazni saobracaj! Mislim da je suvisno instalirati bilo kakav drugi firewall osim ako se na koristi neki operativni sistem koji nije Micorosft (Linux/MAC)!
[ drla stroga @ 09.01.2011. 07:31 ] @
Dobro je ako je Microsoft sredio svoj firewall. Međutim, ako se radi o nelegalnoj kopiji Windowsa, a na našim prostorima kućni PC rijetko ima licencirani software, onda dolazi do konfliktnih situacija. Npr: firewall insistira na microsoft updates a vi ih ne želite tek tako instalirati. Onda nam treba nekakvo nezavisno rješenje. Ja koristim ZoneAlarm i do sad nisam imao ozbiljnijih problema. Na početku izdefinišem koji program smije na Internet, koji ne, koji se može ponašati kao server i sl, a kasnije u toku rada ako mi izbaci upozorenje o sumnjivim aktivnostima nekog od programa, ja pročitam detalje te poruke i na osnovu toga se opredijelim za akciju koju je moguće zapamtiti tako da Zone više ne dosađuje.
[ bachi @ 09.01.2011. 12:51 ] @
... May the force be with you drla Skywalker, that is your destiny!
> Npr: firewall insistira na microsoft updates a vi ih ne želite tek
> tako instalirati.

Nije mi baš najjasnije kako to firewall insistira na zakrpama?
Misliš li na Security center? Ako isključiš automatic updates, a u
security centru staviš da te ne smara oko toga, firewall će sasvim lepo
raditi i niko te neće smarati oko updateova.

Jednostavno, Na Visti / W7 svaki firewall sem onoga što dolazi
uz sam Windows je bacanje para / trošenje resursa.




... Sudite mu posteno, pa da ga streljamo.
[ TheRazza @ 10.01.2011. 21:47 ] @
COMODO...
ne opterecuje masinu, ne smara korisnika sa 'iljadu ALLOW-DENY, ima ugradjen sandbox, besplatan....
[ XLana @ 26.02.2011. 17:27 ] @
ipak Outpost predstavlja daleko najbolji firewall.

ne verujem da postoji u toj cenovnoj klasi bolji, jedino ako se ide na neke daleko jace varijante mada Outpost vrsi posao fenomenalno
[ Aleksandar Maletic @ 27.02.2011. 21:15 ] @
Probao sam Comodo, Outpost, ZoneAlarm...svi su mi fenomenalni, prosto ne mogu da se odlucim koji je najbolji...covek ne moze da pogresi sta god da uzme...
[ agasoft @ 28.02.2011. 00:00 ] @
Ja samo koristim Outpost, njegov jak HIPS, i nijedan AV.
Naravno, ovo nije za početnike, a i ume da bude dosadno, jer AV sam odlučuje
šta radi, a ovde odlučujem ja zajedno sa izveštajem HIPS-a.
[ Blaise De Vigenere @ 16.03.2011. 00:34 ] @
Koristio sam Outpost i ekstra sam zadovoljan, ali za početnike bi preporučio (pored gore pomenutog Comodo) PC Tools Firewall Plus - sasvim solidan firewall.
[ Čika Paja @ 19.03.2011. 20:56 ] @
Najbolje je da svako sam odabere zaštitu prema svojim potrebama i mogućnostima. Što se konkretno firewal-a tiče, to je bar lako: otići na adresu http://www.matousec.com/projec...security-challenge/results.php i odabrati sa rang-liste.
(b.t.w. videćete da ZoneAlarm baš i nije neka firewall zaštita, mada sam ga i sam svojevremeno koristio).
[ Aleksandar Maletic @ 19.03.2011. 22:27 ] @
Ne znam cemu tolika polemika kada je u pitanju firewall...
Zna se da su COMODO, Online Armor i Outpost u poslednje vreme vodeci firewall programi, koji god da se odabere nema greske...
Svaki od navedenih software-a ima veoma dobro odradjen HIPS koji je po meni najbitnija stvar...kada se ukomponuju sa nekim besplatnim antivirusom tipa Avast!6 Free dobija se veoma pouzdana kombinacija koja pruza zadovoljavajucu zastitu...
Teme ovakvog tipa su veoma haoticne i teske za diskusiju, stoga mislim da je besmisleno pricati nesto vise o ovome...
[ bachi @ 20.03.2011. 21:48 ] @
Windows Vista/7 firewall with advanced security i ništa vam
više ne treba.