[ 93 Stefan @ 30.11.2010. 18:50 ] @
Ćao svima, skoro smo počeli da radimo genetiku, pa imam nešto da vas pitam. Tek sam u srednjoj školi, pa nemam neko veliko znanje o ovome, a profesorka nije znala lepo ovo da objasni.
Dakle, kad ukrstimo decu dvoje zdravih ljudi koji su heterozigoti, onda su šanse samo 25% da se dobije poremećen potomak (koji ima oba gena recesivna, a tako se najviše prenose ove bolesti)?
I kad bismo onda uzeli dva homozigota i ukrstili ih (jednog zdravog i ovog koji nije) onda bismo dobili ponovo normalne potomke koji nemaju nikakve posledice?!

P: Aa x Aa
F1: AA x aa Aa Aa
F2: Aa Aa

Znam da se ovde radi samo o pojedinačnom genu, ali tehnički može da se prenese na ceo organizam. I znam da neki recesivni geni nisu bolesti, kao bela koža...
Nemam neku nameru da isprobavam da li je ovo tačno, nego me samo zanima :)
[ superbaka @ 30.11.2010. 22:25 ] @
da, uopsteno gledano ovako kako si postavio, odgovor je potvrdan... svo potomstvo bi bilo zdravo, ali bi svo potomstvo bilo nosilac recesivnog gena... u F1 imas 25% potomstva koje nece prenositi recesivne gene...
boju koze ne mozes da posmatras tako jer je ona odredjena vecim brojem gena (poligensko nasledjivanje) i kombinacije su brojne...
[ 93 Stefan @ 01.12.2010. 14:33 ] @
Svašta... Hvala u svakom slučaju.