[ glamoc @ 01.12.2010. 11:04 ] @
Prilikom instalacije linuksa podesio sam da mi se jedna particija mount-uje na /boot.
Sad hocu da promenim to (bez reinstaliranja linuxa) i da stavim da se mount-uje na /usr.
Ja sam pokusao da promenim red
Code:
UUID=e01a71d4-3e3b-4d46-8a47-b11861457fb0 /boot           ext2    defaults        0       2

iz fajla /etc/fstab tako sto sam umjesto /boot stavio /usr ali nije upalilo, kad sam pokusao da resetujem sistem je zakucao.
Kako da uradim ovo
[ Srđan Pavlović @ 01.12.2010. 11:12 ] @
Pa cekaj, znas li cemu sluzi sav taj sadrzaj /boot direktorijuma?

Otprilike, to je kao kada bi sve fajlove iz foldera C:/Windows/System32/ premestio negde u C:/Program Files/... i pitao se zasto sistem nece da se podigne...

Ako ne zelis da ti ta particija vise bude boot, onda ces morati negde da smestis fajlove za butovanje,
i kazes sistemu gde se nalaze, zar ne?

Mozes ih smestiti na posebnu particiju (/boot), ili na /boot dir u okviru root particije. Gde god da ih smestis,
mora GRUB biti upoznat sa time (i fstab), inace nema pojma odakle i sta da butuje :)
[ glamoc @ 01.12.2010. 11:31 ] @
Linux(Ubuntu) sam poceo skorije da koristin i iskreno pojma nemam...
Kad prekopiram ove fajlove iz /boot-a u neki folder na / sta tacno treba da izmenim u fstab-u a sta za grub(u kom fajlu)
Unapred hvala
[ Schmidt @ 02.12.2010. 11:39 ] @
Prvo sto je potrebno da uradis je da prekines razmisljati kao windows korisnik. Cak i windows ima boot particiju (od verzije 7 se lijepo vidi 100 MB boot particija). Ono sto me interesuje je razlog da sve strpas na jednu particiju? Samo zato sto je tebi tako ljepse ili imas bas neki poseban razlog koji ja ne mogu ovako na prvu vidjeti...
[ combuster @ 02.12.2010. 12:10 ] @
Windows nema boot particiju vec bitlocker particiju od 100MB :)

glamoc, ono sto ti moras da uradis je nesto u fazonu:

sudo umount /boot
sudo mount /dev/sda1 /mnt/boot
cp -vr /mnt/boot /
sudo umount /mnt/boot

nano /etc/fstab i obrises liniju gde se /boot mount-uje
nano /etc/grub/grub.cfg i ispravis grub tako da i root (hd0,x) i real_root ili root u kernel liniji ukazuju na root particiju gde ti je sad i boot direktorijum

Uzmi u obzir da to sve radis na Ubuntu i da on nije naklonjen ovakvim egzibicijama. Vrlo lako se moze desiti da se vise nece podici a onda sve to moras da radis ponovo i da se zezas preko live diska.

Press Y to continue, Q to quit: (y/Q) _
[ maksvel @ 02.12.2010. 12:14 ] @
A šta bi se dogodilo ako bi:
- preimenovao /boot u /boot1
- napravio /boot na rutu
-iskopirao sve iz /boot1 u /boot
- iskomentarisao u /etc/fstab liniju koja pominje /boot particiju
-u /boot/grub.cfg umesto UUID-a particije /boot stavio particiju /
-formatirao stari /boot i eventualno proširio / na taj prostor (ako je to moguće)
Zar to ne bi radilo? MBR se ne dira, boot fajlovi su i dalje u /boot, a pošto je to sada na / particiji, neće zalaziti u posebnu.

A opet, zašto bi se mučio sa tim?
Pretpostavljam da je u pitanju "traćenje" prostora na /boot. To nazivam "IT opsesivno-kompulzivni sindrom" i ponekad patim od istog. Get over IT
[ maksvel @ 02.12.2010. 12:23 ] @
Citat:
Windows nema boot particiju vec bitlocker particiju od 100MB :)

Mislim, nemo' da se ljutiš, ali - ima.
Ne mora da postoji, ali ako postoji, tamo se nalazi bootmgr i još ponešto.
[ Srđan Pavlović @ 02.12.2010. 12:28 ] @
Citat:

The Windows 7 created 100 MB partition is not the main boot partition or boot drive, but serve only as a backup. The following files and folders are the initial content of the partition (names in [] brackets indicate it’s a folder or directory), before BitLocker is enabled and in use.


Citat:
For Windows 7 users who do not intend to use BitLocker, the 100 MB partition can be removed subsequently and easily in Disk Management,
[ maksvel @ 02.12.2010. 12:44 ] @
Može da se obriše, to sigurno.
A da li će da posle tek-tako da butuje, to ne znam baš ;)
Jer, there's no folder boot on the root.
[ combuster @ 02.12.2010. 12:53 ] @
[off]
Ja sam iz prve, bez proveravanja dokumentacije i kojecega, vec kada sam prvi put cuo da win7 pravi tu particiju, pomislio da ona sadrzi neki boot manager zbog podrske diskovima vecih od 2TB i slicno, pa kada sam krenuo da kopam cemu ona stvarno sluzi informacije su bile totalno oprecne.

To definitivno jeste BitLocker particija a BitLocker izgleda mi zahteva da boot fajlovi budu na odvojenoj particiji od Windows direktorijuma. Tako da su tu boot fajlovi smesteni zbog BitLockera - u slucaju da imamo vec preparticionisani disk onda se ta particija ne pravi. U slucaju da se obrise W7 nece moci da se boot-uje a i ceo partition table ode u klinac...
[/off]

Glamoc, cak i da prebacis boot na root particiju ja nikako ne preporucujem spajanje te particije sa root particijom ili nekom drugom iz gparted-a i sl, ako si vec odlucio da ti boot particija ne treba - backup - reinstaliraj/reparticionisi...
[ Schmidt @ 02.12.2010. 13:36 ] @
OK, moja greska, nisam citao, na prvu sam zakljucio da je to boot particija.
[ maksvel @ 02.12.2010. 13:45 ] @
Ma to je sad filozofsko pitanje: da li je particija koja se koristi za boot (a nije neophodno da postoji, a installer je pravi i kod verzija koje ne podržavaju BitLocker) - boot particija ili nije.

Nije kulturno, ali ću se ponoviti:
Citat:

Pretpostavljam da je u pitanju "traćenje" prostora na /boot. To nazivam "IT opsesivno-kompulzivni sindrom" i ponekad patim od istog. Get over IT
[ glamoc @ 02.12.2010. 15:04 ] @
Citat:
Ono sto me interesuje je razlog da sve strpas na jednu particiju? Samo zato sto je tebi tako ljepse ili imas bas neki poseban razlog koji ja ne mogu ovako na prvu vidjeti...


Ne postoji nikakav razlog, kad sam instalirao sistem disk sam podelio na dva dela, jedan za podatke(na win to mi je bio c:\ sad je to root) jedan sam planirao za neke podatke(na win to je bio d:\ na njemu sam cuvao muziku idt ) i stavio sam da se ta particija mountuje na /boot cisto iz neznanja.
Sad me ovo smara i hocu malo bolje organizujem disk.
Koliko kontam iz ove diskusije /boot mora biti na odvojenoj particiji koja sluzi samo za bootovanje, jesam li upravu?
[ Srđan Pavlović @ 02.12.2010. 15:18 ] @
Ma "boot" fakticki moze biti samo jedan direktorijum u okviru root (/) particije, a moze biti i zasebna particija.

Za instalaciju Linux-a DOVOLJNA je samo JEDNA particija, i to root (/).
[ maksvel @ 02.12.2010. 15:23 ] @
ahaaa, znači ti si poveliku particiju stavio na /boot...
OK, onda, back to the drawing board, nije "sindrom" :)
Pogledaj ponovo savete date u ovoj temi, za vraćanje particije.
[ Srđan Pavlović @ 02.12.2010. 15:28 ] @
Ima i opcija da jednostavno uz pomoc gparted-a, shrinkujes (smanjis velicinu) boot particije.
Ima neki vrlo mali rizik da se sve shebe posle toga, ali bekapuj vazne stvari pa probaj :)

Dignes Live Ubuntu disk, startujes

sudo -s
gparted

i opletes po smanjivanju dok su sve particije na HDD-u neaktivne :)
[ glamoc @ 02.12.2010. 20:52 ] @
Citat:
nano /etc/fstab i obrises liniju gde se /boot mount-uje
nano /etc/grub/grub.cfg i ispravis grub tako da i root (hd0,x) i real_root ili root u kernel liniji ukazuju na root particiju gde ti je sad i boot direktorijum


Ja u /etc direktorijumu nemam folder grub vec grub.d i u njemu ne postoji grub.cfg, jedini grub.cfg na sistemu je u /boot
[ Srđan Pavlović @ 02.12.2010. 20:55 ] @
greska, mislio je na

/boot/grub/grub.cfg
[ combuster @ 02.12.2010. 21:00 ] @
Ajoj, polako combusteru, polako... :)
[ Srđan Pavlović @ 02.12.2010. 21:08 ] @
Ma Arch te sludio skroz, evo izasao Ubuntu 11.04 Alpha, skidaj dok je vruc...
[ vatri @ 02.12.2010. 22:01 ] @
Ma Ubuntu je za djecu! Arch je zakon :D
[ combuster @ 02.12.2010. 23:22 ] @
Easy there fella's :D Ne bih da zakljucavamo temu pre vremena, makar dok ne vidimo sta je glamoc uradio :)
[ glamoc @ 03.12.2010. 00:29 ] @
Evo sta sam uradio...

u fajl grub.cfg sam izmenio
Code:

menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.35-23-generic' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
    recordfail
    insmod part_msdos
    insmod ext2
    set root='(hd0,msdos7)'
        #search --no-floppy --fs-uuid --set e01a71d4-3e3b-4d46-8a47-b11861457fb0
    search --no-floppy --fs-uuid --set /
    linux    /vmlinuz-2.6.35-23-generic root=UUID=9f1280c3-0ddb-4d47-a6fb-3ab1e52f62b6 ro   quiet splash
    initrd    /initrd.img-2.6.35-23-generic
}


ova linija #search --no-floppy --fs-uuid --set e01a71d4-3e3b-4d46-8a47-b11861457fb0 je stajala pre.

U fajl /etc/fstab sam umesto
Code:
UUID=e01a71d4-3e3b-4d46-8a47-b11861457fb0 /boot           ext2    defaults        0       2

stavio
Code:
/dev/sda7  /mnt/Linux-D   ext2    defaults        0       2


E sad sta se desava sa sistemom.
Ova particija se mountuje na ovu tacku fs gde sam ja stavio, i posto sam sa te particije prvi put kad sam restartovao masinu zaboravio izbrisati one fajlove koji stoje u boot direktorijumu(grub)
sistem se podigao, ali cim sam ih izbrisao kad sam pokusao podici sistem na ekranu mi se pojavilo
Citat:

error:file not found
grub rescue

Ima li ko ideju o cemu se radi?
[ Srđan Pavlović @ 03.12.2010. 06:13 ] @
Pa gde su ti sad konacno na disku fajlovi za boot? (kernel, initrd...)?

Ja mis' da ti to preinstaliras za 20 min ceo Ubuntu da se ne zlopatimo.
[ glamoc @ 03.12.2010. 08:48 ] @
boot direktorijum mi se sad nalazi na root-u (/boot) i mislim da se ova linija u grub.conf definise gde se nalazi taj direktorijum
Code:
 search --no-floppy --fs-uuid --set /


Rado bih ga reinstalirao ali imam spor internet i trebace mi sto godina da poskidam opet sta mi treba.
[ Machiavelli... @ 03.12.2010. 15:32 ] @
Pazi lepo ti je objasnio combuster! Citaj postove lepo. Ja sam probao na VMware i radi lepo.
Ponovo ukratko

Napravi folder na root particiji boot.new
iskopiraj sve iz /book u /boot.new
umount particiju za /boot
izbrisi folder /boot
move folder /boot.new u /boot
idi u fstab i stavi # na pocetku linije gde mountuje /boot
restart

ili ti

mkdir /boot.new
cp -aR /boot /boot.new
umount /boot
rm -rf /boot
mv /boot.new /boot
vi /etc/fstab (komentuj liniju gde mountuje /boot)
restart
[ maksvel @ 03.12.2010. 15:39 ] @
Ne valja ti grub.cfg.
probaj ovo

menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.35-23-generic' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
#insmod part_msdos
insmod ext2
set root=(hd0,1)
#search --no-floppy --fs-uuid --set e01a71d4-3e3b-4d46-8a47-b11861457fb0
search --no-floppy --fs-uuid --set /
linux /boot/vmlinuz-2.6.35-23-generic root=UUID=9f1280c3-0ddb-4d47-a6fb-3ab1e52f62b6 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.35-23-generic
}


On opet koristi boot, samo mu treba ukloniti info da je to na posebnoj, windozinoj particiji
[ combuster @ 03.12.2010. 19:51 ] @
Trebalo bi da nam da izlaz od sudo fdisk -l i da nam kaze sta je na kojoj particiji.
[ Machiavelli... @ 05.12.2010. 05:33 ] @
Ja moram da se izvinim ali moj post nije dobar.
Nemojte da pratite te korake da promenite boot particiju. Ja sam posle format particije gde je bio boot izgubio mogucnost da boot-ujem sistem. Moze da se boot-uje iz grub menija ali ma jos posla nije jednostavno kao sto sam mislio. Stoga sa oprezom ukoliko pokusavate ovo.

[ Schmidt @ 05.12.2010. 21:50 ] @
@Machiavelli...
Da li su ti stari /boot i / bili na razlicitim diskovima?

[ Machiavelli... @ 06.12.2010. 00:26 ] @
na istom disku razlicite particije.
[ Schmidt @ 07.12.2010. 08:56 ] @
U /boot/grub/device.map se definise boot device, ali to ima smisla samo ako su novi i stari boot na razlicitim diskovima.

Jos mi jedino pada na pamet da treba uraditi mkinitrd:
mkinitrd /boot/initrd-$(uname -r).img $(uname -r)

Pisem iz glave, procitaj man 8 mkinitrd

I naravno:

/sbin/grub-install /dev/sdx
[ newtesla @ 07.12.2010. 14:23 ] @
Ma, ja ću ti dati isti savet ko Srđan:

-smanji /boot particiju, dokumentacija kaže da je 100mb dovoljno, ti stavi 200 :)
-povećaj / skroz koliko može, do kraja

-sve ovo radi sa nekog live ubuntu-a, jer particije ne mogu da budu mount-ovane dok se menja njihova veličina.

[ Schmidt @ 07.12.2010. 16:27 ] @
LVM particije se mogu povecati dok su mountovane. Smanjivanje se mora uraditi offline.
[ combuster @ 07.12.2010. 17:11 ] @
A ti mislis da je on preko LVM-a particionisao ? ;-)
[ Machiavelli... @ 08.12.2010. 04:11 ] @
ja jesam :-)
[ Srđan Pavlović @ 08.12.2010. 10:11 ] @
Ja mislim da ipak promenimo naslov teme u "hebe lud zbunjenog" :)

Sve sto treba pokretac teme da nam da je izlaz sledecih komandi,
kada podigne live Ubuntu i montira root particiju na recimo /radni.

Znaci, podignes live Ubuntu:

Otvoris terminal i predjes na root kad se podigne live:
sudo -s

Das nam uvid u sve diskove i particije:
fdisk -l > ~/Desktop/za-ES-fdisk.txt

Ako ti je root particija recimo /dev/sda1,

mkdir /radni
mount /dev/sda1 /radni
cd /radni

ls -l ./boot > ~/Desktop/za-ES-bootcontent.txt

cat /radni/etc/fstab > ~/Desktop/za-ES-fstab.txt
cat /radni/boot/grub/grub.cfg > ~/Desktop/za-ES-grub.txt

Onda iz Firefox-a otvoris EliteSecurity i okacis sve fajlove koje smo kreirali uz poruku (pojavice ti se na desktopu).

Bez toga nam se ne isplati da dalje gledamo u pasulj :)