[ THEPRODIGY @ 02.12.2010. 02:12 ] @
Ja kao bivsi ucenik VI beogradske gimnazije sam napisao projekat izrade mreze, i sada je skola dobila neku skromnu donaciju za kojekakvu opremu i jos su skromnije odvojena sredstva za realizaciju projekta.
Bio bih vam zahvalan ako biste podelili sa mnom vasa iskustva sa firmama koje se bave ovom vrstom posla, ili da me barem uputite na koju stranu da krenem.
To je mreza sa oko 50ak racunara, na tri sprata, i potrebno je preraditi celokupnu infrastrukturu koja je trenutno plac majke Bozje.
Zasada znam da je skola razocarana o Sampro i da im je usluga nikakva, od kad je Mića admin dobio unapredjenje i napustio ih =(
[ pajaja @ 02.12.2010. 03:34 ] @
Pozdrav,

mozes li da das malo vise informacija o tome sta je sve ukljuceno u mrezu (da li su u pitanju obicni racunari ili ima servera) i kako si zamislio mrezu, da li je u pitanu najjednostavnije umrezavanje ili treba da radi i neki qos, pbr itd, kao i kako su racunari fizicki rasporedjeni (i naravno budzetu:p). Ja se secam 3 (4) ucionice sa racunarima na poslednjem spratu i po jedan racunar u kabinetima na ostalim (ne racunajuci administraciju), ali ne znam da li je nesto menjano od pre 3 godine.

U principu posto je mali broj racunara u pitanju i relativno jednostavna mreza, sve bi moglo da se zavrsi sa jednim routerboardom i nekoliko sviceva.
[ THEPRODIGY @ 02.12.2010. 16:35 ] @
Zamisljena je mreza sa serverom i M$ AD, budzet je 2000E i trebalo bi uraditi QoS jer kada 40ak klijenata za vreme odmora pojuri na fb, yt, etc. jasno je sta ce se desiti sa administracijom skole :D
Svi racunari osim onih iz Laba za paskal/delphi (WinXP) su na legalnim WIN7. U planu su dva Access Pointa , jedan u biblioteci, jedan na informatici gde ce server i jos par uredjaja biti u rack ormanu...

Zamislio sam mrezu tako da ucenici ne mogu nista da cuvaju na racunarima, vec da svoje projekte cuvaju na storage serveru i imaju veoma ogranicen pristup racunaru...

Najvaznija poenta je u urednom kabliranju, uticnicama, kanalicima, i ostavljanje mesta za buduce prosirivanje mreze (Video nadzor, VOIP, jos klijenata)

Svaka ispravka je dobrodosla i ipak sam ja neko bez imalo iskustva tako da mi oprostite ako sam ovo malo tupavo zamislio...
[ pajaja @ 03.12.2010. 01:00 ] @
Pozdrav,

nisi tupavo zamislio, ali je pitanje koliko se sve to uklapa u budzet posto pretpostavljam da nemate taj server na kome ce da bude DC/AD/storage/stavec? Ostavicu da ti o AD-u i roaming profilima da savet neko ko je strucan za to.

Sto se tice same mreze, na sve sto si naveo utice kako je isprojektovana mreza (mislim na logicku topologiju) kao i fizicki raspored uredjaja. Tome i semi adresiranja bi trebalo da posvetis najvise paznje, samo sprovodjenje toga u delo je vise sljakerski posao. Posle toga obrati paznju na mreznu opremu koja ti je potrebna: npr. ako planiras da tagujes vlanove za profesore/administraciju/ucionice (sto bi bilo fino) da ti svicevi podrzavaju dot1q enkapsulaciju, da imaju po par gigabitnih portova za trunkove itd itd... Moja neka odokativna procena je da bi ti za takvu mreznu opremu (bez reka/servera) trebalo oko 800-900e.

[Ovu poruku je menjao pajaja dana 03.12.2010. u 03:57 GMT+1]
[ THEPRODIGY @ 03.12.2010. 15:38 ] @
VLAN-ove sam imao u glavi od samog pocetka, a sto se tice budzeta, po tvom misljenju, za SVE osim servera bi bilo dovoljno 2000e?
Naravno ovde ne razmatram resenje bez servera vec mogucnost neke nove donacija upravo za njega :D
[ pajaja @ 05.12.2010. 15:19 ] @
Pa pazi, za €2k mozes da nabavis sve osim servera. Takodje mozes i za manje od 1k, a mozes i za preko 2k ako kupis cisco opremu:) sve zavisi tacno sta zelis i kako mreza izgleda i sta radi (broj uredjaja itd, ovde naravno pricam o prva 3 sloja, ne o aplikacijama preko). Najbolje je da okacis dijagram mreze.
Posto ces koristiti VLANove unmanaged svicevi ti ne vrse posao a cena drasticno skace, isto tako ako planiras redudantnu mrezu i hoces da koristis (M)STP zbog bridging petlji verovatno ce ti trebati fully managed svicevi itd.
[ markovm @ 14.01.2011. 23:53 ] @
Citat:
a mozes i za preko 2k ako kupis cisco opremu
.

Da li cisco mora da bude nov ? Za deset godina rada kod cisco-a sam servisirao samo flash memorije i lagere ventilatora (SKF oko 190 dinara po ventilatoru) :)

Poz,
Milenko.
[ dexter1988 @ 21.01.2011. 08:04 ] @
Stavi domen kontroler i rijesio si sve probleme vezano za korisnike, i naravno imaces kontrolu nad cijelom mrezom, ubacis jedan cisco router i napravis podjelu IP adresa npr. od 1-30 pun pristup internetu , 30-70 POP3 (samo za korisnike koji koriste email) 70-120, Http i https. Ukratko to ti je super rijesenje, ja sam tako uradilo u svojoj firmi, jest da je mene oprema kostala 30K eura, ali za tako manju mrezu ti ne treba IBM i tako to.