[ StORM48 @ 05.12.2010. 23:54 ] @



TIMELINE

Nije retkost da se vodeći proizvođači neke industrijske branše učestalo smenjuju na mestu lidera po prodajnim parametrima. Posebno je čest slučaj da jedan od njih zadaje „domaće zadatke“ ostalima, a oni se potom trude da svoje proizvode učine boljima i sustignu, pa i prestignu trenutno vodećeg, sebi osiguravajući finansijski uspeh. Ali, koliko se često dešava da proizvođači potpuno preokrenu sopstvene planove i zamene mesta, jureći ono što je konkurent prethodno pokazao, u isto vreme potpuno previđajući planove rivala? Rekli bismo – ne baš previše često.

Otprilike se upravo to nedavno desilo – Nikon je, gledajući da iznedri aparat koji će direktnije udariti na Canon xxD seriju DSLR-ova, dizajnirao svoj D7000, telo koje po većini funkcija dostiže, a po nekima i daleko prevazilazi vrlo popularnu srednju klasu Canon aparata. Istovremeno, Canon je upravo tu klasu „devalvirao“ i spustio je za pola koraka niže, na nivo koji je blizak Nikonovom uspešnom D90. Poštovaoci Nikon tehnike imaju razloga da budu zadovoljni novoponuđenim telom, pogotovo što je D7000 aparat koji po specifikacijama pruža zaista mnogo, a cenom je dostižan za vrlo veliki broj onih koji su upravo iz finansijskih razloga sebe sputavali u nabavci Nikona D300. S druge strane, Canon je potpuno izmenio klasu „dvocifrenih“ (xxD) i učinio je novim igračem u timu, spremnim za hvatanje u koštac sa odlično prodavanim D90. „Kasno Marko na Kosovo stiže...“ glasi čuvena poslovica, koju mislilac iz naroda kao da je pisao posmatrajući foto-scenu, a okasneli pokušaj možda i nema toliko negativnih implikacija, koliko ih ima pomalo nerazumna odluka da se, praktično novoj klasi aparata, dodeli ime serije čiji nije sukcesor, čime se poznavaoci prilika potpuno bezrazložno navode na pogrešne zaključke, te se i priča o napretku zapravo posmatra kao priča o nazadovanju.

Ovakav razvoj događaja je u svakom slučaju neočekivan. Kada smo pre nekoliko meseci u testu EOS-a 7D konstatovali da nije potpuno sigurno da li isti ukida dvocifrena tela ili je samo novi „igrač“ u ponudi, još uvek nije bilo poznato da li će 60D uopšte ugledati svetlost dana. Naravno, logike je bilo u obe potencijalne odluke jer, kao prvo, 60D je dugo očekivano telo od strane Canon korisnika, posebno nakon veoma hladnog prijema prethodnika, EOS-a 50D, a kao drugo - ni eliminacija klase nije bila teška za zamisliti, u svetlu drugačije raspodele snaga, uvođenjem „sedmice“ i predstavljanjem bitno snažnijeg EOS-a 550D, nego što je za tu kategoriju očekivano, čime se stvara vrlo uzak prostor za realizaciju novog tela koje bi bilo između, a ne bi svojim potencijalom ugrozilo prodaju ostala dva.

Bilo kako bilo, Canon 60D je tu. Da li bismo trebali biti impresionirani? Dobro pitanje, ali sa krajnje komplikovanim odgovorom. Čuveni naučnik XX veka, Albert Ajnštajn, učvrstio je teoriju relativiteta, a ona je, pomalo paradoksalno, u sopstvenom obliku nekako uvek bila aktuelna i u proizvodno/trgovačkim okvirima. Što bi značilo da uspešnost novog koncepta dvocifrenog Canona zavisi pre svega od ugla iz kojeg ga posmatramo. Za neke će to definitivno biti fijasko, gledano iz tabele, uz prebrojavanje i štikliranje nedostataka u odnosu na 50D, a za neke će pak, to biti upravo ono što im je nedostajalo u planovima za realizaciju nabavke EOS-a 550D – bolje telo, unapređene ergonomije, nesputano visokom cenom zbog magnezijumskog kućišta čije usluge i tako retko koriste, a opet – uz senzor i video mogućnosti koji su i sam 550D izdigli visoko na listi najpoželjnijih DSLR-ova.




PAR DETALJA

Iako za suštinu fotografije i njen nastanak mahom nisu od krucijalnog značaja, specifikacije funkcija jesu vrlo bitan parametar sagledavanja svakog aparata. Ako ne u toku korišćenja, ono barem u toku nabavke, jer vam omogućavaju nekakav opipljiv dojam spram sume koja se za konkretan proizvod traži. Obično u tabelu tehničkih karakteristika stavljamo specifikacije prethodne generacije istog modela, ali je ovaj put čak i tako banalna akcija vrlo nepraktična. Kako uporediti aparat sa svojim prethodnikom, koji to zapravo nije? Odgovora nema, a tabela je tabela, pa ćemo Canon 60D ipak ubaciti u klinč sa 50D i 550D, da bismo videli ko je gde. Poređenje sa D90 ćemo izostaviti kao nesuvislo, zbog generacijske razlike, a posebno u svetlu onoga što je Nikon nedavno predstavio:


Tehničke karakteristike: Canon EOS 60D u poređenju sa 50D i 550D



PAKOVANJE

Standardno Canon pakovanje prati i najnoviji Canon DSLR. Na testu smo imali kit sa dobro poznatim Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS objektivom:


Canon EOS 60D, sadržaj kit pakovanja sa EF-S 18-135mm f3.5-5.6 IS objektivom

Sadržaj kutije, osim samog tela i objektiva, obuhvata LP-E6 bateriju sa poklopcem, pripadajući punjač LC-E6 (ili ovde prikazanu LC-E6E, verziju sa kablom), standardni široki kaiš za rame sa poklopcem za tražilo, poklopac bajoneta, USB kabl za povezivanje sa računarom, A/V kabl, štampano detaljno i kratko uputsvo, garantni list i tri diska koji sadrže besplatan softver i uputstvo u elektronskoj formi. Softver se, kao i do sada, sastoji od Digital Photo Professional aplikacije verzije 3.9, za razvijanje RAW fajlova, EOS Utility alata za upravljanje aparatom, Picture Styles Editora za kreiranje kolornih stilova, Photo Stich-a namenjenog spajanju snimaka u panoramu, a tu je i Zoom Browser EX, za organizaciju i pregled fotografija. Sve aplikacije su dostupne u verzijama za Windows i Mac OS.

Uobičajeno je da aparati srednje i niže klase budu ponuđeni i sa jednim ili više objektiva u tzv. „kitu“, što omogućava nabavku po bitno povoljnijoj ceni od one za koju se sam objektiv može nabaviti pojedinačno. Canon 60D se nudi u verovatno rekordnom broju kit kombinacija. Na raspolaganju je, kao osnovni kit, Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS, a pored njega Canon nudi i EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS, EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM, EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM i EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS. Najčešće se izbor svodi na EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS, koji rasponom nudi mnogo, a optički je sasvim solidan, ako ne za dugotrajni rad, ono barem kao dobro rešenje do kupovine boljeg.



Ostatak teksta → Canon EOS 60D, Test

Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 06.12.2010. 17:26 ] @
Malo se šta ima reći ili napisati posle ovako detaljne analize, kao što se slabo ima šta prigovoriti ovom aparatu.
Nedostatak MicroAF-adjustment opcije verovatno jeste najozbiljnija zamerka, mnogo više nego što je odluka da se izostavi magnezijumsko telo, ... ali opet sve to zajedno ipak ne umanjuje činjenicu da ovaj aparat daje sjajan i kvalitetan rezultat, tamo gde je najbitnije ... a to je fotografija kao konačni rezultat.

Ako bi gledali kvalitet fotografija, onda je sasvim jasno da je ovaj aparat sasvim sposoban da se u koštac uhvati sa Nikonom D7000, pa i da mu sasvim opravdano uzme kupca.

I zaista, ovo jeste aparat koji je upotpunio neku prazninu između 7d i 550d, ne ostavljajući ni malo prostora za ozbiljniju zamerku smeru u kojem Canon ide poslednjih godina.

Test je već standardno odličan, lišen svake konstatacije zasnovane na: ''Majke mi''

PS
@Storm
Da li si siguran da ti Tolstojev fotograf nije dalji rodjak?
[ beske @ 06.12.2010. 17:43 ] @
Pa, gledajuci ovako sa strane, Nikon D7000 jeste u blagoj fizickoj prednosti, jer zahvaljujuci robusnosti i cvrstini Mg legure samog tela on sasvim lepo moze posluziti i za zakivanje eksera, cime ce svakako uzeti odredjeni deo trzisnog kolaca, i tako bar u necemu IPAK biti bolji od ovog Canona, i pomrsiti mu planove o tradicionalno apsolutnoj dominaciji po pitanju sveukupnog kvaliteta.

Sto se svega ostalog tice, daleko je Sunce... jos uvek jako, jako daleko.

Pozz





[Ovu poruku je menjao beske dana 06.12.2010. u 18:54 GMT+1]
[ radisasvr @ 07.12.2010. 13:02 ] @
Ovoliki pregledi a samo par komentara!?!
Rekao bih da je test uradjen toliko dobro da jednostavno malo toga i ima da se pita :).
Prepoznatljivo i sveobuhvatno uradjen test kao i svi prethodni.
Slazem se sa autorom testa da je otprilike dostignut limit onoga sto APS-C senzor, na sadasnjem tehnoloskom stepenu razvoja, moze da pruzi.
Aparat nisam imao prilike da probam ali bih voleo. Sve oko njega je manje-vise ocekivano (osim tela koje nije mg-legura).
Ono oko cega sigurno niko ne mora da brine je kvalitet izlaza tj. fotografije i video klipova.
Lepo je sto ima mogucnost nivelisanja jacine zvuka prilikom snimanja.
Sta reci drugo za sam aparat sada,nekoliko meseci posle najave, kada smo vec znali specifikacije?
Rekao bih : evolucija i nista vise. Svi vec prave jako dobre aparate i izbacuju ih prilicno cesto tako da modeli "kratko traju"jer ih zamenjuju novi sa manjim ili vecim poboljsanjima. Premalo je prostora za revoluciju,bar za sada.
Lepa sprava nakon 50D, mada je 7D uneo pometnju po pitanju klasa. Imace i 60D svoju publiku, mada ocekujem dosta manju nego, recimo, 40D.
Sto se tice samog testa: sve cestitke. Nema potrebe da te vise hvalimo.
Pozdrav.


[ Zoran Rodic @ 07.12.2010. 13:27 ] @
Canonu je ostalo samo da izbaci naslednika za 1000d i da dovrši započeto sa 1ds MkIV, pa da linija bude kompletna.

Kod ovog poslednjeg, se valjda i nalazi ključ za neku revoluciju, digic V ... šta li već ....
[ maxa11 @ 07.12.2010. 16:59 ] @
na test je suvisno i trositi reci jedna je dovoljna - fenomenalno!
sto se aparata tice - nista manje se nije ni ocekivalo. misim da Magnezijum i nije od presudnog znacaja za ovu klasu.
uzdrzacu se od poredjenja sa nekim drugim aparatima, iako se ni najmanje ne slazem sa misljenjem iznetim par postova iznad
[ vamsi @ 07.12.2010. 17:13 ] @
Ni ja ne bih o testu :) Svetski je odradjen, nema sta.

Iako 60D nema magnezijumsko telo niti je weather-proof, nasao je jako dobru primenu kod jednog dugogodisnjeg fotoreportera
http://www.youtube.com/watch?v...ature=mfu_in_order&list=UL
[ BiiigMuzzy @ 07.12.2010. 20:15 ] @
Svaka cast za test Bas si ga lepo, precizno i do krajnjih detalja ispitao. Meni se recimo ne dopada sto nema microadjust (iako ga nikada nisam koristio, dobro je imati ga za svaki slucaj) ali mi se veoma dopada sto ima sjajno reseno podesavanje audio nivoa pri snimanju klipova... te dve sitnice su mi zapale za oko

Pozdrav!
[ StORM48 @ 08.12.2010. 07:35 ] @
Hvala svima na komplimentima i javljanju uopšte!
Drago mi je da vam se sviđa test, a aparat i ne zaslužuje manje truda.

Ovo je, posle dužeg perioda, krop aparat koji bih poželeo u svojoj torbi, bez dileme.
Sve stavke, koje sam u početku zamerao, ispostavile su se kao potpuno nebitne, izuzev microAF-a. Ni meni usluge te opcije nisu do sada trebale ni na jednom aparatu, ali bih svejedno voleo da je vidim.

A ovo ostalo je 5+, ništa manje. Od displeja (njegovog kvaliteta; mogućnost obrtanja meni lično i tako vrlo malo znači, mada je jako zgodna za video) do izuzetno dobrog dizajna, zbog kojeg je ovo jedan od najudobnijih aparata ikad.

JPEG mu je odličan, a RAW... nema potrebe trošiti reči - galerija je tu, pa može bolje da posvedoči o tome.

Pozdrav
[ Desmodronic @ 27.01.2011. 08:25 ] @
Koliko košta ovakva klasa fotoaparata i koliko treba prosečnom neznalici da nauči da pravi dobre fotografije?

I gde može to da nauči a da nije internet?

Trenutno imam HP 945, da li je to dovoljno za dobru sliku?
[ 3way @ 27.01.2011. 08:41 ] @
Zasto ne bi bilo dovoljno?
Ne slika fotoaparat, nego fotograf.
O fotografiji imas milion knjiga, potrazi na netu "Djulijano Belic"
[ StORM48 @ 28.01.2011. 16:34 ] @
Canon EOS 60D je DSLR kao i svaki drugi, u smislu "kompleksnosti" savladavanja elementarnih foto-tehnika.
Ali ipak mislim da nije dobar izbor za apsolutnog početnika, jer za njega predstavlja totalni "overkill" - nešto čiji potencijal ni izbliza ne može da iskoristi.

Zbog toga je bolje poći od jeftinijih aparata, jer se neke osnovne finte (pogotovo u likovnom smislu) mogu naučiti bilo kojim aparatom, mada je poželjno da on (čak i ako je kompakt) raspolaže manuelnim kontrolama, jer se samo tako mogu proniknuti neke osnovne zakonitosti i međusobna zavisnost pojedinih parametara.

Ne znam ništa od tom HP-u 945 (HP je imao DeskJet printer iste oznake ), ali iskreno sumnjam da ima manuelne komande. U svakom slučaju, njime možeš da vežbaš likovni aspekt fotografisanja, a kada budeš smatrao da si njega savladao, lako ćeš uložiti u bolje. Naravno, ako imaš volje i sredstava da sebi nabaviš bolji aparat odmah, ni to ne bi bilo pogrešno, ali zavisi od toga koju bi sumu izdvojio.

Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 28.01.2011. 18:47 ] @
Paaaaa, može da bude, al ne mora da znači … što bi rekao pokojni Taško Načić.

Imati kompakt sa manuelnim kontrolama, može biti jako frustrijajuće ukoliko se vrlo brzo shvati prednost i potencijal upotrebe istih, … a pritom, kompakti sa manuelnim kontrolama koje ima smisla koristiti koštaju kao i entry level dSLR.

Generalno, ne vidim ništa loše da se odmah lagodno pristupi upotrebi ISO 3200 tamo gde treba, umesto da se pati sa f2.8 i iso 400 … i posle razmišlja o uloženim parama.
Naročito su bolne situacije: ‘’Eh, da sam imao bolji aparat’’

Citat:
Desmodronic: Koliko košta ovakva klasa fotoaparata i koliko treba prosečnom neznalici da nauči da pravi dobre fotografije?


Nakon što pročitaš uputstvo, i po koju knjigu, kao što je predložena od Đulijana Bijelića, primetićeš da postepeno praviš tehnički kvalitetnije fotografije.

Za dobre, već treba nešto drugo … a to zavisi od tebe.

BTW, Canon 60d bez objektiva košta cca 1080 evrića

Citat:
Desmodronic: I gde može to da nauči a da nije internet?


Ukucaj u google: Skola fotografije ... siguran sam da će biti rezultata.
[ bjdarko @ 25.02.2011. 11:23 ] @
Pošto sam nov na ovom polju da li se može porediti sa Nikon-om D300s?
[ messerschmitt @ 25.02.2011. 14:49 ] @
@@bjdarko ja mislim da ne moze po brzini rada i auto fokusu ali moze po kvalitetu senzora.



pitanje za administraciju ovog foruma:Jel vi imate neko takmicenje u testiranju FA kad skoro svaki test ima po dva puta? Zar nije bilo bolje da umesto 4 testa za dva aparata imate test jos jednog aparata npr. nekog pentaxa???
[ Zarko Silic @ 25.02.2011. 17:36 ] @
Od viska glava ne boli
[ Tyler Durden @ 14.03.2011. 08:12 ] @
Imao sam priliku da probam malo 60D, odnosno držao sam ga u rukama. Aparat je ergonomski fenomenalan! Kao saliven u ruci.
Osjetno bolji od D7000...
To mi se mnogo svidjelo.
[ Zoran Rodic @ 14.03.2011. 11:11 ] @
Prelazak sa Nikona D7000 na Canon 60d ti dodje kao operacija katarakte.

Isto koštaju, i takodje progledaš
[ mipko @ 14.03.2011. 19:12 ] @
@zoran rodic: da li bi mi objasnio molim te sta znaci progledas - nije prozivanje, nego me interesuje utisak i objasnjenje. Hvala.
[ Igor Gajic @ 14.03.2011. 20:12 ] @
Mene takodje interesuje kako manji senzor, sa vise MP moze biti bolji? Sigurno ne sa KIT socivima.

Sensor Size 60D: 22.3 x 14.9mm 18MP
Sensor Size D7000: 23.6 x 15.6mm 16.2MP
[ bjdarko @ 14.03.2011. 20:40 ] @
Da li to znači da D7000 ima manju šum slike? Da li možeš da mi daš poređenje sa D90 i D300s!

Hvala!
[ StORM48 @ 14.03.2011. 21:12 ] @
Citat:
Igor Gajic: Mene takodje interesuje kako manji senzor, sa vise MP moze biti bolji? Sigurno ne sa KIT socivima.

Sensor Size 60D: 22.3 x 14.9mm18MP
Sensor Size D7000: 23.6 x 15.6mm 16.2MP

Nevezano za ovu polemiku, primećujem da se mnogi hvataju za razliku u dimenzijama. Nadam se da niste ozbiljni kada pridajete značaj razlici od ~1mm?

Razliku je moguće uočiti tek u poređenju sa FourThirds (2.0x), APS-H (1.3x) ili FF senzorima.

@bjdarko
Ima u testu D7000 poređenje i sa D90 i sa 60D.

Pozdrav
[ mipko @ 14.03.2011. 21:16 ] @
Ma koji god da se uzme od ta dva je odlican izbor.

60D ima odlicnu, i podvlacim odlicnu ergonomiju, bolji video i ako nekome mnogo znaci rotirajuci LCD. D7000 je robusniji - sto je meni bitno s obzirom na putovanja na koja idem, premda nije presudno, posto verujem da bi i 60D izdrzao sve to. No, meni je psiholoski nekako bilo lakse da dam nesto vise para i uzmem D7000. Moj izbor - ne nameravam da ovo namecem drugima kao razlog za kupovinu D7000.

Ako imate saku i prste kao ja (velike) i 60D ce vam biti premali a pride i nesto tezi (60g) u odnosu na D7000, pa sam isao logikom da uzmem lakse telo jer mi -1cm razlike kod nikona nista nije znacio jer u oba slucaja grip je bio obavezan dodatak.

Uzeo sam D7000, ali tek kada sam uzeo grip sa dodarnom baterijom dobio sam potpuno udobno koristenje D7000. No to je dodatnih 31k na cenu KIT-a.

Oba aparata su odlicna i prosto mislim da je izjava da se "progleda" nakon prelaska sa D7000 na 60D u najmanju ruku fanboy-izam. I takodje mislim da je jako mali broj posetilaca ovog foruma imao prilike da ih proba i koristi dovoljno dugo da bi mogao da da neko ozbiljno poredjenje. Cak su i moji utisci vrlo povrsni posto su sva probavanja bila u prodavnicama i trajala su po 5-10 min sto je apsolutno nedovoljno za ozbiljnu ocenu i poredjenje dva vrlo dobra proizvoda.
[ StORM48 @ 14.03.2011. 21:30 ] @
Citat:
mipko: Ako imate saku i prste kao ja (velike) i 60D ce vam biti premali a pride i nesto tezi (60g) u odnosu na D7000, pa sam isao logikom da uzmem lakse telo jer mi -1cm razlike kod nikona nista nije znacio jer u oba slucaja grip je bio obavezan dodatak.

Ne bih se složio sa ovim. Ja imam velike šake i najbolje mi leži 1Ds
Ali, 60D mi bolje leži od svega drugog, uključujući tu i 5D, 5D Mark II i 7D. Bez ljutnje, ali - D7000 nije za porediti u tom smislu. Ako nešto kod njega ne valja (po pitanju dizajna) onda su to veličina i oblik tela - on je baš mnogo sitniji od 60D, što se posebno oseti na rukohvatu, koji je preplitak i na koji ne mogu da se spakuju prsti.

Pozdrav
[ mipko @ 14.03.2011. 21:40 ] @
Pozz,

Kao sto rekoh, 60D ima neuporedivo bolju ergonomiju od D7000. No, meni nije problem samo dubima gripa. Neverovatno koliko je tu pomogao battery grip koji je dodao visinu i prosto omogucio da se nedostatak dubine gripa kompenzuje oslanjanjem na donji deo dlana i omogucio bolji hvat i levoj ruci pride.

Apsolutno bi mi i 60D bio neugodan za duze koristenje bez dodatnog gripa. Ponavljam ne sporim da 60D ima bolju ergonomiju od D7000 - jednostavno je bolji u tom pogledu. I u tom smislu ga preporucujem svima pre D7000. D7000 ima druge kvalitete koji su meni bili bitni. Kvalitet slike je odlican kod oba aparata.

Ono sto me je zacnulo da se upustim u raspravu je izjava da se progleda prelaskom sa D7000 na 60D bez ikakvog objasnjenja. Totalni flame i troll po mojim shvatanjima.
[ Tyler Durden @ 14.03.2011. 22:02 ] @
Sigurno da to zvuči previše navijački, ali zaista radi se više o internoj komunikaciji između mene i Zorana tako da ne treba to previše da uzimaš za ozbiljno ;)
[ Zoran Rodic @ 14.03.2011. 22:08 ] @
Mislim da Nikon i dalje nije rešio problem sa preeksponiranim fotografijama, što bi bilo neki moj najupečatljiviji utisak koji ostavlja taj aparat.

Dugo negirana činjenica o egzistiranju ove pojave, nehotično je doživela potvrdu od strane korisnika nikona (naročito d90), koji su po pojavi d7000 zadovoljno konstatovali kako je ta pojava prošlost.
Google pretraga: ''nikon d7000 overexposure problem'' ipak govori da je problem opstao i dalje.

Recimo,

Citat:
I've read many posts about Nikon D7000 Overexposure issue. It seems that the overexposure "issue" has been spread quite intensively over the web and it really bothers many photographers who have purchased the Nikon D7000. I have decided to investigate this problem even further. I have visited some Nikon D7000 reviews to see if professional camera reviewers have something to say about it.

First of all, Nikon D7000 does overexposed in its default compensation settings when EV is set to 0EV. I saw that in cameralabs.com Nikon D7000 review and in other places. Even so, their are two different opinions: The first opinion does concludes that the Nikon Matrix metering system does tend to over-expose but it can be fixed by setting the compensation to -1EV. The second opinion says that there isn't any problem with overexposure. It just that photographers need to get adopted to the new Matrix light metering system to take a well exposed image.


Konkretnije, evo ti ovaj primer sa d3100



I jedan sa d7000



Eto tako, .....

EDIT
@Tyler

A jesam ga i ja zabiberio malo :) ... ali moramo malo da se peckamo canon vs nikon ... to je valjda prirodno :)


[Ovu poruku je menjao Zoran Rodic dana 14.03.2011. u 23:21 GMT+1]
[ mipko @ 14.03.2011. 23:39 ] @
Da, postoji over exposure u odredjenim uslovima sa matrix metering modom. Zato sam iskoristio U1 mode za svetle scene i u custom meniju sam podesio B5 opciju FINE TUNE OPTIMAL EXPOSURE na -1/3 i snimio to pod U1 setup - meni taj tweak daje dobre rezultate. Kad su uslovi takvi da znam da cu dobiti over exposure prebacim na U1.
Nikon ocito favorizuje over exposure, tako je od D40 pa na dalje. Verujem da bi mogli da promene algoritam za metering updateom firmware-a ali jednostavno nece to da urade.

Isto tako postoji hoax na netu da Canon radi under exposure, ali ja to ne vidim kao nekakav problem posto se i to moze tweakovati opcijama na aparatu. Tako da ne smatram to nekim ozbiljnim stoperom niti u slucaju Nikona niti u slucaju Canona.


[Ovu poruku je menjao mipko dana 15.03.2011. u 12:40 GMT+1]
[ Leaf @ 18.03.2011. 16:06 ] @
Citat:
tako bar u necemu IPAK biti bolji od ovog Canona, i pomrsiti mu planove o tradicionalno apsolutnoj dominaciji po pitanju sveukupnog kvaliteta.


Xaxaxax. Pogotovu u dominaciji auto fokusa i robustnosti tela.

Citat:
svega ostalog tice, daleko je Sunce... jos uvek jako, jako daleko.

Ne da je daleko, neko totalno ne dostižno! D3x i D3s su apsolutno bez konkurenije.


Što se tiče teme, šteta što XXD serija postade plastikaner... 60D ima dobar iq, ali nije neko telo. 7D je pravi izbor...
Nisam primetio na stranim testovima nikakve preeksponiranosti/podeksponiranosti ni kod jednog ni drugog.
[ StORM48 @ 18.03.2011. 18:57 ] @
Citat:
Leaf:Što se tiče teme, šteta što XXD serija postade plastikaner... 60D ima dobar iq, ali nije neko telo. 7D je pravi izbor...
Nisam primetio na stranim testovima nikakve preeksponiranosti/podeksponiranosti ni kod jednog ni drugog.

Koliko dugo si koristio bilo koji od ovih aparata, pa znaš ovo?

Što se preeksponiranja D7000 tiče, ako govorimo o ovozemaljskim testovima, a ne onostranim, cenim da su DPR i CameraLabs sasvim validne reference, koje su (ne čudi me) ustanovile isto:
Citat:
DPR: Tendency to overexpose in bright sunshine/high contrast situations

Citat:
CameraLabs: Metering frequently over-exposed in bright conditions.

Pozdrav
[ beske @ 18.03.2011. 19:28 ] @
Citat:
Leaf: Nisam primetio na stranim testovima nikakve preeksponiranosti/podeksponiranosti ni kod jednog ni drugog.

Mozda samo nisi dovoljno obratio paznju, mozda to nisi ni zeleo, ili si malo vise zmurio na jedno oko kada je N u pitanju a drugo kada je C u pitanju? Izrazena preeksponiranost je kada je D7000 u pitanju.

Ili mozda ti imas neki vlastiti primer kojim bi demantovao onaj Zoranov par postova iznad, i sva vec navedena zapazanja, sto Stormova, sto iz stranih testova?

Citat:
Leaf: D3x i D3s su apsolutno bez konkurenije. :).

U cemu?

Pozz



[ Zoran Rodic @ 18.03.2011. 19:30 ] @
Citat:
Leaf:Nisam primetio na stranim testovima nikakve preeksponiranosti/podeksponiranosti ni kod jednog ni drugog.



Na colorfoto.de imaju problem.
Ne postoji na nemačkom reč: ''preeksponirano'' ... takav je dogovor iz WWII, potpisao japanski car i glavnokomandujući Luftvafea.

Zato i ne potenciraju taj problem
[ mipko @ 19.03.2011. 21:27 ] @
:)

smesno je kako se bilo koja tema pretvori u prepucavanje Canon vs Nikon.

Kad bi covek citao ove postove zakljucio bi da je D7000 nevidjen skart i da ga nikad ne treba kupiti :)

M.
[ Leaf @ 20.03.2011. 00:03 ] @
Citat:
U cemu?

Pa po samom kvalitetu izrade, fokusu, robustnosti, D3x ima bolji iq od 1Ds, ima dosta uporednih testova, D3s bolji high ISO od 1DIV, itd. Svako ima pravo na svoje mišljenje, nekome je bolji C nekom N, mene je baš briga da se zaluđujem s bilo kojim, ali trenutna situacija je takva (barem po meni) da je Nikon lider. Sigurno će Canon biti bolji kad izbace 1Ds V, ali trenutno je D3x na vrhu (opet kažem po meni). Ne plaćaju me niti jedni niti drugi da ih javno veličam a pritom spuštam "ovog drugog" to su sve vrhunka tela, i smešno je reći kako je Nikon s*anje, samo Canon valja itd. Smatram da Canon ima bolje objektive, Nikon tela.

Ne želim nikakvu raspravu, izneo sam svoje mišljenje, nikoga nisam uvredio.

PS Lično bih pre izabrao 60D nego D7000, isto kao što bih uzeo 5D pre no ova gore nabrojana tela. Nisam fan niti jednog proizvođača, smatram da su aparati samo alat za obavljanje posla, ali i da Canon daje više za ponuđenu cenu.

Krivo mi je što sam se "raspravom" priključio forumu, nadam se da će ubuduće biti manje prepucavanja (jer to nigde ne vodi)!
Pozdrav svima :)
[ beske @ 20.03.2011. 08:14 ] @
Citat:
Leaf: Pa po samom kvalitetu izrade, fokusu, robustnosti...

Da li u tu robusnost, pouzdanost i kvalitet ubrajas i recimo zavesice, koje na takvim N telima znaju da riknu i pre 30k okidanja???

...

@Leaf

posto vidim da u oba svoja posta repliciras direktno na moje pisanje, da pojasnim...

velika je razlika izmedju onih koji imaju i rade sa telima vrhunske klase (konkretno i DsII/III da ne bude zabune) i onih koji svoja zapazanja, utiske i zakljucke donose bazirajuci se na DxO merenjima, ili Ken-Klauss testovima.

Tu nema mesta diskusiji, a ni "raspravi", pogotovo po pitanju gore navedenog (robusnost-kvalitet izrade-IQ). Jednostavno, drasticno su drugacija stanovista.

Pozz







[Ovu poruku je menjao beske dana 20.03.2011. u 10:02 GMT+1]
[ Zoran Rodic @ 20.03.2011. 08:49 ] @
Pa niko od nas ne želi da ispadne fanboj, ali kad počne da nabraja prednosti i mane onda to neminovno ispada u očima ''suparničkog'' tabora.

Dakle, meni magnezijumsko telo zaista ne igra nikakvu ulogu, a za 60d se može dosta reći, ali da je plastikaner ... hm.
Ergonomski bolje rešeno telo naspram magnezijuma?
Biram ergonomiju.

Druga stvar, bolje definisano koleno na okidaču na Canonu jeste svakako drugi loš utisak na Nikonu, koji to kao da nema .
Prvi susret sa d7000 je rezultirao gomilom nehotičnih okidanja prilikom fokusiranja.

Treće, ovo oko podeksponiranih fotografija .... da se ne ponavljam.

Četvrto, bolje uvećavanje i izoštravanje površine na mestu AF tačke, u Live view modu.

Neke druge prednosti koje ima d7000 anuliraju se uglavnom kroz navike ciljne grupe koja kupuje taj aparat, pa tako uglavnom većina drže jednu karticu u aparatu, a ne dve, kao i da AF uglavnom drže zaboden na centralnu tačku .... itd.

Canon ima veću pikselažu, pokretni ekran ... ali ima ''manji'' viewfinder, nego Nikon .... i sve to možemo nabrajati do sutra, ali one četiri prve zamerke su nekako najizraženije u svakodnevnom radu, a sva ova zapažanja valjda pomažu nekome ko ovu temu počne da čita sa dilemom izmežu ova dva aparata.
[ mipko @ 20.03.2011. 11:44 ] @
Meni je bas to nabrajanje nedostataka koje ljudi uoce koristeci aparat mnogo dobra informacija.
I potpuno postujem tudje misljenje sve dok ne postane previse agresivno i napadno ili neargumentovano - u argumente ne ubrajam copy/pasteovanja sa neta vec u argumente ubrajam licni dozivljaj nekoga ko je koristio aparat i clan je ovog foruma.
Evo Zoranov poslednji post je primer korektnog iznosenja licnih utisaka.

Iskreno, meni su oba aparata odlicna (60D i D7000) - i vecinu mana bih stavio pod "zamerke" proistekle iz prethodnog koristenja drugog branda.
U svakom slucaju mi kao krajnji korisnici imamo koristi od ovakvog razvoja situacije.

Moj savet ljudima koji se dvoume izmedju ova dva aparate je da uzmu aparate u ruke i da ih probaju. Takodje da uzmu obavezno Battery Grip i da probaju D7000 kako im lezi sa BG. Moje iskustvo je da ja ne mogu vise da uzmem D7000 u ruke bez BG :D
Neka probaju i provere Zoranove opaske u vezi kolena, Live View, etc...

Eto, meni je ovaj forum i diskusije mnogo zanimljiviji i korisniji nego bilo koji review na netu.

Ah da - da li mislite da je robusnost D7000 mnogo bitna ? Pogledajte ovaj video i uverite se koliko su robusni "plastikaneri" :D

http://www.youtube.com/watch?v...sm8&feature=watch_response
[ StORM48 @ 20.03.2011. 13:09 ] @
Realno i ja mislim da je robustnost precenjena.
Naravno, mislim da je zgodno imati Mg telo iz razloga što se tako lakše postiže zaptivenost, ali ako ćemo iskreno - kada uzmete 60D i D7000, teško možete pogoditi koji je napravljen od Mg.

Mnogo je bitnije da aparat bude dugotrajan, a ne verujem da će i jedan od pomenutih imati problema sa tim.

E sad, što se tiče preeksponiranja, ja sam problem pomenuo još u vreme kada sam pisao preview i to zaista postoji kao problem. Kao što sam napisao i u testu, on se može prevazići vrlo efikasno, ali mora se imati iskustva. Na žalost, tužno je da se novi sistem merenja svetla potencira kao ne znam kakvo čudo, a zapravo 60D ima bolje merenje. Ako će ovo neko da protumači kao pristrasno mišljenje, nemam ništa protiv, osim što ću reći da nije pristrasno. Nisam samo ja to primetio i mogu reći da mi je drago zbog toga, jer bih inače stvarno ispalo da namerno izmišljam probleme koji ne postoje.

Što se tiče LV-a, jeste malo čudno to Nikonovo taktiziranje kada je upotrebljivost u pitanju. Apsolutno sam siguran da nije u pitanju mogućnost, nego volja da se LV učini upotrebljivim na način kako je upotrebljiv na prvim Canon aparatima sa ovim režimom. Stvarno je neverovatno kako su uspeli da naprave poluupotrebljivu funkciju koja postoji toliko dugo (?). I u vizuelnom i u funkcionalnom smislu.

Što se ostalog tiče, ne bih da se ponavljam. Zato i postoje testovi.

Pozdrav
[ maxa11 @ 20.03.2011. 15:05 ] @
Citat:
StORM48: E sad, što se tiče preeksponiranja, ja sam problem pomenuo još u vreme kada sam pisao preview i to zaista postoji kao problem.

jel to preeksponiranje dovodi do spaljivanja nekih delova ili samo do "vece osvetljenosti"?
[ Tyler Durden @ 20.03.2011. 15:59 ] @
Imam ja još jedno pitanje.
Kako izgleda 7D u poređenju sa 60D i D7000?
Odgovor "to ne može čak ni da se poredi, 7D je toliko bolji od ova dva" se ne prihvata ;-)
[ mipko @ 20.03.2011. 16:31 ] @
Citat:
maxa11: jel to preeksponiranje dovodi do spaljivanja nekih delova ili samo do "vece osvetljenosti"?


Ne dovodi do spaljivanja.
Kao sto sam i mislio, citajuci komentare o preeksponiranju osoba koja se dvoumi oko izbora aparata ce steci utisak da je D7000 peace of junk...

M.

Gledam sad onu fotku slikanu sa D7000

Aperture priority ?
18mm
blenda F8 - mnogo ja bih je stavio na 10 bez problema za ono sunce i za sirinu koju je odabrao da fotka.
shatter 1/80
ISO 250 - po onakvom suncanom danu ?

Da li je ISO bio setovan na Auto ili je rucno podesen na 250 ?

pozz
M

[Ovu poruku je menjao mipko dana 20.03.2011. u 17:45 GMT+1]
[ StORM48 @ 20.03.2011. 16:54 ] @
Citat:
maxa11: jel to preeksponiranje dovodi do spaljivanja nekih delova ili samo do "vece osvetljenosti"?

Kako kad. Uglavnom do (mnogo) veće osvetljenosti. Za blendu, blendu i po, a ponekad i do spaljivanja. Naravno, ako se koristi RAW, što je po meni normalno na DSLR-ovima, onda se preeksponirani (pa i pregoreli) delovi mogu vratiti u post-procesu. Problem je što u nekim slučajevima (kao jedan od primera gore) odvedu i kolorit gde ne treba, pa je bolje preduprediti pojavu podeksponiranjem u startu.

Mipko, manje me interesuje kakav će utisak steći neko koga mrzi da pročita malo više, nego kakav će utisak steći neko ko želi da bude informisan, jer ga neki aparat interesuje. Uostalom, pogledaj test. Sve scene koje su ostali aparati izmerili kako i treba (studijske i outdoor scene su profilisane tako da na ISO100 - f/8, ekspozicija traje dve sekunde. Jedini je D7000 merio i po 3 i više sekundi, kada su snimci bivali vidljivo preeksponirani (studio) ili čak potpuno prepaljeni (outdoor, scena hrama). Mada, Nikoni su generalno gurali u + (D3100, D5000 i D90. Jedino je D3000 bio nešto uzdržaniji, što je apsurd).

Napisao sam i kako i kada se ovo dešava, kao i kako se prevazilazi. Negiranje je medveđa usluga. Ovo D7000 ne čini "piece of junk" aparatom, ali treba biti malo uzdržan i sa iracionalnim pohvalama, posebno kada se baš po nekima od ovih pitanja potenciraju superlativi ("najbolji svetlomer, najbolji AF, najbolja ergonomija") i slične neutemeljene izjave.

Citat:
Tyler Durden: Imam ja još jedno pitanje.
Kako izgleda 7D u poređenju sa 60D i D7000?
Odgovor "to ne može čak ni da se poredi, 7D je toliko bolji od ova dva" se ne prihvata ;-)

Onda nemam odgovor.
Mislim, bez zezanja, 7D je viša klasa i to se odmah vidi. Od izrade, do ergonomije (i u smislu oblika i u komandi), a posebno brzine. Npr. sa 7D je moguće ispratiti bilo koje sportsko dešavanje, dok sa ostala dva - kako kad i kako šta. Bafer im je slabiji, odziv takođe, a to (na žalost) pogotovo važi sa D7000, ako se koristi RAW.

Ono što ja u takvim situacijama odgovaram, odgovoriću i sada - 7D nije aparat za one koji ne znaju (PRECIZNO) zbog čega žele da ga kupe. Kao ni svi drugi aparati te klase. Jer, kada neko kupi "najbolji aparat u klasi", često očekuje da ovaj veze goblene, kuva ručak i sam pravi najdojajnije fotke, a od toga na kraju ne bude ništa. Osim toga, sofisticirani AF zahteva neko prethodno iskustvo, pa i otud dolazi do frustriranosti i neretko do priča tipa "maši fokus" i tome slično. Iste priče koje su kolale oko 7D, ponavljaju se i sa D7000. Scenario - isti. U manjem broju slučajeva zaista postoje neki problemi na relaciji objektiv<>telo, a u mnogo većem je problem upravo - neiskusni korisnik, kojeg mrzi da prouči uputstvo.

Dakle, pitanje je samo da li 7D nekome treba. Da je bolji od oba - jeste.

Pozdrav
[ mipko @ 20.03.2011. 16:58 ] @
Pa ne treba negirati svakako. Ali ako neko cita ovaj thread - a lenj je da se detaljnije informise, steci ce utisak da D7000 uvek preeksponira. Ne negiram pojavu, posto je i sam primetim na svojim fotkama - ali nije nikakva drama koja se ne moze u LR ispeglati. Tvoj test mi je bio veoma koristan u odabiru aparata i kao sto rekoh misljenje nekolicine ljudi sa ovog foruma mi vise znaci nego svi reviewi koji se mogu naci na netu.
[ Zarko Silic @ 20.03.2011. 23:28 ] @
Citat:
mipko
Gledam sad onu fotku slikanu sa D7000

Aperture priority ?
18mm
blenda F8 - mnogo ja bih je stavio na 10 bez problema za ono sunce i za sirinu koju je odabrao da fotka.
shatter 1/80
ISO 250 - po onakvom suncanom danu ?



Zasto bi koristio F10?

Da li ti znas kako funkcionuisu prioriteti?

Mozes koristiti i F4 i exponiranje (ostatak automatike) to mora odraditi korektno. Ako postoji potreba, automatika kod D7000 mora odreagovati i do vremena od 1/8000.


Fotka treba biti pravilno exponirana. Svaka greska u expoziciji, bila ona pod ili nad, dovodi do degradacije fotografije.

Bitan je podatak koliki je procenat tako lose exponiranih fotografija. Ako je to, na primer 20% onda je to katastrofa. Katastrofa je i 10%.

To je stvar koja se ne moze demonstrirati primerima. To osoba koja testira mora u testu reci a citaoci moraju u to poverovati jer nema nacina da se drugacije saopsti ovakav podatak.


[ mipko @ 20.03.2011. 23:45 ] @
Citat:
zarsilic: Zasto bi koristio F10?

Da li ti znas kako funkcionuisu prioriteti?

Mozes koristiti i F4 i exponiranje (ostatak automatike) to mora odraditi korektno. Ako postoji potreba, automatika kod D7000 mora odreagovati i do vremena od 1/8000.


Fotka treba biti pravilno exponirana. Svaka greska u expoziciji, bila ona pod ili nad, dovodi do degradacije fotografije.

Bitan je podatak koliki je procenat tako lose exponiranih fotografija. Ako je to, na primer 20% onda je to katastrofa. Katastrofa je i 10%.

To je stvar koja se ne moze demonstrirati primerima. To osoba koja testira mora u testu reci a citaoci moraju u to poverovati jer nema nacina da se drugacije saopsti ovakav podatak.


Hvala na objasnjenju.

pozz
Mirko

[Ovu poruku je menjao mipko dana 21.03.2011. u 01:07 GMT+1]
[ StORM48 @ 21.03.2011. 00:30 ] @
@mipko
ISO je bio na manuelnom. A "zašto je 250"? - zato što je prethodnoj sceni bilo potrebno 250, a na ovoj sam želeo da gađam f/8, a pošto je bilo iz ruke i duvao je vetar, procenio sam da će 1/80 biti "sigurica" za izbeći stresanje. Dakle, sasvim realna situacija. Drugo bi bilo da je svetlomer odredio 1/250 (ili brže). Onda bismo mogli reći da je 250 preteran. Uostalom, Aperture priority služi da sam izabere validnu ekspoziciju. Čak i da sam izabrao manuelni mod, mogao bih istu fotku da dobijem, ukoliko bih poverovao svetlomeru. Poenta je da neko neće ni primetiti da na snimku nešto ne valja, a za neke će ovakav JPEG biti neupotrebljiv. Ko puca RAW, za njega zime nema, ali će svakako ispravljati krive drine u postprocesu, ukoliko se ne uhoda i koriguje merenje u toku snimanja.

BTW, nema potrebe ići ispod f/8 na ovakvoj sceni.
BTW2, pretvorismo temu o 60D u govoranciju o D7000.

Pozdrav
[ mipko @ 21.03.2011. 08:21 ] @
@Storm_84: Mnogo ti hvala na detaljnom odgovoru. Izvinjavam se sto sam doprineo da se tema odvuce u off.
[ zarek @ 20.08.2011. 00:37 ] @
Kupio me je još pre par meseci, pročitao sam već nekoliko opisa ovog Canonovog proizvoda, i odlučio sam već da ću ga kupiti na jesen na Karibima.

Odličan tekstulani opis ove vrlo dobre kamere, čitam sad ovaj kompletan na pcphoto.biz.

Kakva iskustva imate sa radom u video modu?
Btw lepo je opisano u pomenutom opisu.
[ StORM48 @ 26.08.2011. 00:42 ] @
Izvinjavam se na malo kasnoj reakciji - zbog obaveza ne stižem redovnije da pratim.
Hvala na komplimentima, trudimo se da to izgleda što bolje.

Delim mišljenje da je 60D sjajan aparat, u svakom smislu. Što se videa tiče, iskreno govoreći, to nije oblast mog interesovanja, pa se iskustva svode upravo na ono što je opisno u testu. Snimao sam dosta materijala DSLR aparatima i ja sam sasvim zadovoljan dobijenim, osim kada je u pitanju "jello" efekat (efekat "cepanja" projekcije usled "rolling shutter-a", karakterističnog za CMOS senzore). Kontrola šuma je odlična, dinamika i boje isto, oštrina je solidna, a meni je posebno zabavan rad u slow-motion varijanti, što je omogućeno radom u 720p rezoluciji i 50/60fps.

Ono što mi se ne sviđa je obrada - materijal je zahtevan i potrebna je vrlo jaka konfiguracija da bi sve funkcionisalo koliko-toliko brzo. Ukoliko Ti to ne smeta, i još si spreman da investiraš u eksterni mikrofon, rezultati mogu biti odlični.

Pozdrav