[ Predrag Krstic @ 06.12.2010. 16:21 ] @
Imam neki crtež sa tačkama u XYZ koordinatama. Meni treba 2D crtež koji bi bio projekcija na XY ravan, odnosno da za sve tačke koordinata Z bude 0.
Konkretno radi se o geodetskom snimku neke parcele. Tačke su snimljene položajno XY ali i visinski Z, pa kad recimo merim DISTANCE između 2 tačke, on mi izmeri prostorno rastojanje a ne horizontalno. Hteo bih da imam taj snimak samo sa položajnim koordinatama a da Z za sve tačke bude 0, odnosno da sve tačke budu u jednoj ravni. Baš kako crtež izgleda kad je VIEW/TOP.

Crtež je u prilogu.
Ima li pomoći?
[ Dr. Jekyll and Mr. Hyde @ 06.12.2010. 19:34 ] @
U AutoCAD-u, ako si instalirao Express Tools, idi na Express Tools>Modify>Flatten Objects (selektuj objekte-ENTER)
Svim objektima nad kojim izvrsis komandu ce Z osa biti resetovana na nulu.
[ aleksim @ 06.12.2010. 20:28 ] @
A da čovek pokuša jednostavno da pređe iz prostora Model-a u prostor Layout1?
[ Dr. Jekyll and Mr. Hyde @ 06.12.2010. 20:59 ] @
Moze i tako, ali covek rece da hoce crtez koji bi bio projekcija na 2d ravan. Ako planira nesto da docrtava, Layout mu nije pravo mesto da to radi.
[ Predrag Krstic @ 06.12.2010. 21:42 ] @
Upravo tako, planiram da ga menjam i docrtavam. Ne samo da premeravam.
Evo sad gledam u Acad 2009LT ali nema express tools, možda zato što je LT verzija?
Probaću i sutra na drugom kompu gde mi je Acad 2005, nikad nisam koristio ništa iz express tools pa ni ne znam da li imam taj meny.

U svakom slučaju ako se setite još nekog saveta dobro će mi doći.
Hvala vam na odgovorima i interesovanju! ;)
[ NePitajteMene @ 07.12.2010. 00:29 ] @
Probaj da iskoristis Flatten.lsp, radi na tvom crtezu bez greske, ako nemas instaliran ExpressTools

Load-uj Lisp iz attachmenta u AutoCAD, pokreni ga komandom FLATTEN i voilla-sve je zaravnjeno ko posle atomske :)
[ Predrag Krstic @ 07.12.2010. 11:31 ] @
Uuuuuu to mi treba, da sve bude kao hirošima!
Evo probao sam i stvarno radi!

Inače izgleda da nemam taj express tools
[att_img]

Hvala svima na odgovorima, baš ste mi pomogli !!
[ VlaK @ 07.12.2010. 20:18 ] @
Mislim se prilikom instaliranja ACad-a, ako se dobro sećam, bira dali da se instalira i express tools. Pa ako nemaš, probaj sa ponovnom instalacijom.
[ voinke @ 08.12.2011. 13:16 ] @
Jeste da je tema malo zastarela, ali ja imam sličan problem koji ne mogu da rešim. Sledio sam vaša uputstva. Nakon komande FLATTEN sve mi se projektuje u jednu ravan, ali je projekcija blago rečeno čudna. Evo i vizualne predstave:

Pre FLATTEN-a:



Uploaded with ImageShack.us

Posle:



Uploaded with ImageShack.us

Sve linije izgube prvobitni pravac i dužinu i nastane opšti haos. Bio bih neizmerno zahvalan ako bi mi neko pomogao da rešim problem...