[ nenaad0 @ 08.12.2010. 08:13 ] @
Da li je moguce softverski iskljuciti hard disk tako da nije vidljiv pod Slacware-om sa drugog hard diska? Bez iskljucivanja kablova. Kad se hard disk iskljuci u biosu opet ga je sa drugog hard diska moguce mauntovati ili particionisati.
[ combuster @ 08.12.2010. 10:56 ] @
Koji diskovi su u pitanju (SATA, IDE), ako je IDE na kom kontroleru (primary, secondary) i da li je prikacen kao master ili slave ?
[ nenaad0 @ 08.12.2010. 11:10 ] @
Sata, slave.
[ combuster @ 08.12.2010. 11:43 ] @
E tu si malo out of luck. Mozes da probas sa sdX=noprobe kernel parametrom (ako to uopste funkcionise, gde je X slovna oznaka diska, sda, sdb itd koji zelis da iskljucis).

ide_core.noprobe=0.1 (primary slave) funkcionise samo za ide diskove :(

Citat:

scsi_dev_flags= [SCSI] Black/white list entry for vendor and model
Format: <vendor>:<model>:<flags>
(flags are integer value)


Probaj da se igras i sa ovim kernel parametrom.
[ nenaad0 @ 08.12.2010. 12:07 ] @
Mislio sam na iskljucivanje u biosu. Kako se u operativnom sistemu iskljuci tako se i ukljuci :) Tj. da li je moguce iskljuciti drugi hard disk bez iskljucenja kablova tako da mu nije moguce pristupiti tokom npr. surfovanja? Besmisleno je imati dva racunara u sobi pa jedan za surfovanje, a drugi za rad.
[ component @ 08.12.2010. 12:59 ] @
Mene si totalno zbunio. Da li misliš na dual boot? Da li misliš na obično mountovanje particije? Zašto ne možeš sa istog računara da radiš i surfuješ?

Ja trenutno imam 2 računara sa ukupno 5 diskova (2+3). Na jednom imam Linux i 3 diska (1 sistemski i 2 uvek mountovana).
Na drugom računaru imam dual boot Linuxa i Windowsa (1 disk za svaki sistem). Kada radim u Linuxu nije mi mountovan Windowsov disk i ne mogu da mu se pristupi bez šifre. Kada se igram u Windowsu, ne vidi se ni jedan disk osim sistemskog, pošto Windows nije dovoljno "pametan" da vidi EXT4 format pod kojim mi je Linux.

Što se tiče isključivanja diska u BIOS-u, mislim da je to nepotrebno.
[ nenaad0 @ 08.12.2010. 13:47 ] @
Citat:
nenaad0: Mislio sam na iskljucivanje u biosu. Kako se u operativnom sistemu iskljuci tako se i ukljuci :) Tj. da li je moguce iskljuciti drugi hard disk bez iskljucenja kablova tako da mu nije moguce pristupiti tokom npr. surfovanja? Besmisleno je imati dva racunara u sobi pa jedan za surfovanje, a drugi za rad.


Iskljucivanje hard diska u biosu tako da ga nije moguce viditi sa drugog hard diska bez restartovanja. Kad se u biosu iskljuci hard disk tamo gdje se detektuju diskovi opet je moguce pristupiti hard disku sa drugog hard diska.
[ combuster @ 08.12.2010. 13:49 ] @
Ja mislim da je to cak besmisleno, jer linux kernel ne veruje BIOS-u poodavno (standardni BIOS/ACPI/PnP rant) pa ce i pored iskljucivanja diska/kontrolera u BIOS-u linux pronaci disk. Naravno da ga nece mount-ovati automatski osim ako korisnik nije podesio to tako u fstab-u.

Da kernel ne bi uopste probe-ovao jedan od dva SATA diska koji su aktivni MORA SE za to koristiti neki od kernel parametara (ako je to uopste moguce). Automatski se mount-uje samo ako si ga u fstab-u namestio da se mount-uje. Sve ostalo zavisi i od okruzenja koje se koristi, verzije istog, verzije xservera bla bla itd (pitam zbog hal-a, udisk-a itd).

Ajd daj izlaz od cat /etc/fstab
[ nenaad0 @ 08.12.2010. 22:35 ] @
Jeste :) Postoji li nacin da ga ne pronadje?
[ Aleksandar Đokić @ 08.12.2010. 23:22 ] @
u win-u za to postoje hardware profiles, potrazi takvo nesto u lin-u
[ nenaad0 @ 09.12.2010. 12:15 ] @
Hvala.