[ Vlajkovic @ 31.01.2004. 23:48 ] @
Ako bi neko hteo da pojasni kako da pomocu webalizera protumacim sa kojih URL-ova mi dolaze posete na sajt. Postoji deo Referrers ali tu se izmedju ostalog nalaze i linkovi skoro svih mojih stranica u okviru sajta a manje je spoljnih linkova. E sad posto ima znaci dosta internih linkova ka mojim stranicama (i index) odakle je ko dosao. Da li to znaci ako je neko dosao sa linka na sajtu pera.com na mojsajt.com/mika.html a sa mika.html otisao na index.html svi ovi URL-ovi ce biti navedeni ili. Na prvom mestu je bas mojsajt.com kao Referrers? Mozda nisam bio bas najjasniji ali ovo me nekako zbunjuje tj. ne mogu da steknem bas jasnu predstavu gde, sta i kako :))
[ Dragan Varagic @ 01.02.2004. 07:38 ] @
Jedan od najvećih problema hosting servisa je činjenica da se o statistikama posećenosti vodi najmanje računa, sa aspekta njihovog kvalitetnog konfigurisanja. Obično je samo bitno da obrada ovih statistika uzme razumne resurse u odgovarajuće vreme (obzirom da kreiranje ovih statistika uzima značajne resurse procesorskog vremena).

Iz ovih razloga veliki broj programa za interpretaciju statistika posećenosti nije dobro konfigurisan, tj. npr. u prikazu referera nije isključeno prikazivanje sopstvenih stranica. Webalizer se konkretno može veoma lepo konfigurisati, ali ovakva konfiguracija uzima vreme administratoru, koji "treba da radi nešto pametnije".

Najjednostavnije rešenje je da sami skinete serverske logove za vaš sajt i da ih samostalno pustite kroz neki program za obradu statistika posećenosti (pogledati http://www.elitesecurity.org/tema/19393).

U pravu ste kada kažete da prikazane stranice sopstvenog sajta u referer-u predstavljaju zabeleženo "šetanje korisnika po sajtu". Kako se one obrađuju u drugim delovima programa za interpretaciju statistika posećenosti, one ne treba da se nalaze u delu koji se odnosi na dolazak posetioca sa drugih sajtova.
[ Vlajkovic @ 01.02.2004. 10:50 ] @
Hvala Dragane na opširnom odgovoru, sada mi je donekle jasnije - probaću ovo sa download-om šti si mi savetovao.