[ toplim @ 17.12.2010. 16:54 ] @
Da li postoji šansa ili mogućnost, možda su neki bolje upućeni, da se neka linux distribucija jasno izdvoji od ostalih i da pokuša da osvoji windows tržište? S obzirom da je to ogroman zalogaj, takac operativni sistem mora da košta nešto, tj. da nije besplatan ali da i dalje bude otvorenog koda. Distrowatch kaze da ubuntu napreduje, ali šta se krije iza kulisa ne znamo, ili znamo!
[ plague @ 17.12.2010. 17:20 ] @
Jesam li razumeo:
Ti hoces da neko napravi Linux operativni sistem koji ce se placati nesto, ali da pruzi source code od istog besplatno? I to ce kako naterati druge da ga kupe?
[ tdjokic @ 17.12.2010. 17:50 ] @
Ne. Ne moze ni jedan Linux da se izdvoji i da PRUZI KORISNICIMA SVE, jer je to ogroman broj programa i to ni sada ne rade same distribucije, nego bezbroj grupa i pojedinaca i zvanicnih firmi sirom sveta. Slicna je situacija i sa MS Windowsom, ni on ne pruza sve programe, ali ima prednost, posto je prvi poceo, pa se uglavnom sve pravi za Windows obavezno a za ostale kako ko, pa kako nam se zalomi.

I ovako udruzeni pa je muka ziva, uvek 'nesto malo' ne radi ili su oni glavni programi veoma preradjeni da bi radilo, ali onda mogu da se koriste samo za tu distribuciju. Ili korisnik mora nesto da doradjuje / preradjuje ako ima neki cudan hardver itd.

Tako ja to vidim sa visegodisnjim prakticnim iskustvom a vrlo skromnim ili nikakvim teoriskim znanjem.

A ovaj model sa placanjem vec postoji, jer su neke distribucije komercijalne, sa placenom podrskom i slicno, ali i one koriste opste programe kao i svi ostali.
[ toplim @ 17.12.2010. 18:09 ] @
Citat:
plague: Jesam li razumeo:
Ti hoces da neko napravi Linux operativni sistem koji ce se placati nesto, ali da pruzi source code od istog besplatno? I to ce kako naterati druge da ga kupe?


A šta ja da radim sa open source, meni treba program koji ce da radi, znaci ja bih kupio a tako i svi drugi neprogrameri.
[ combuster @ 17.12.2010. 18:12 ] @
A koji program bi ti platio konkretno ?
[ toplim @ 17.12.2010. 18:15 ] @
Citat:
tdjokic: Ne. Ne moze ni jedan Linux da se izdvoji i da PRUZI KORISNICIMA SVE, jer je to ogroman broj programa i to ni sada ne rade same distribucije, nego bezbroj grupa i pojedinaca i zvanicnih firmi sirom sveta. Slicna je situacija i sa MS Windowsom, ni on ne pruza sve programe, ali ima prednost, posto je prvi poceo, pa se uglavnom sve pravi za Windows obavezno a za ostale kako ko, pa kako nam se zalomi.

I ovako udruzeni pa je muka ziva, uvek 'nesto malo' ne radi ili su oni glavni programi veoma preradjeni da bi radilo, ali onda mogu da se koriste samo za tu distribuciju. Ili korisnik mora nesto da doradjuje / preradjuje ako ima neki cudan hardver itd.

Tako ja to vidim sa visegodisnjim prakticnim iskustvom a vrlo skromnim ili nikakvim teoriskim znanjem.

A ovaj model sa placanjem vec postoji, jer su neke distribucije komercijalne, sa placenom podrskom i slicno, ali i one koriste opste programe kao i svi ostali.


Ja mislim da moze. I da će se to desiti kad tad. Ali ne postoji volja, jer niko ne vidi krajnji cilj a to je jedan operativni sistem za ceo svet.
[ z@re @ 17.12.2010. 18:20 ] @
Takva solucija nije nemoguca, dapace UNIX vendori su preferirali taj model prije 30 godina.

Citat:

The earliest distributions of Unix from Bell Labs in the 1970s included the source code to the operating system, allowing researchers at universities to modify and extend Unix


Znaci ja tebi prodam proizvod sa sourceom, i tvoja prava su da mozes radit in-house modifikacije, koje ne smijes niti prodavat niti distribuirat dalje.
Ne mozes forkat proizvod u svoju "distribuciju", kod je i dalje moj, ali mozes radit audit i prilagodjavat ga vlastitim potrebama shodno tvojim mogucnostima.

[ toplim @ 17.12.2010. 18:24 ] @
Citat:
combuster: A koji program bi ti platio konkretno ?

Kad sam rekao program mislio sam na operativni sistem. Pa platio bih Ubuntu kada bi mi pružio sve što mi treba, iz tog ugla platio bih i windows ali necu zato što su monopolisti.
Drugo, ne mora gnu linux, dalje linux da sadrži sve moguće idejne programe i zamisli koje su davno ugašene već osnovne programe koje trebaju čoveku. Pre svega internet i sve u vezi toga, obrada dokumenata , slika, štampa, muzika, video.
Neko će reći, pa to linux i sada nudi, ali ja iz ugla korisnika kažem da je to slabo, jer je windows vise userfrendly. Budućim korisnicima računara ili kompjutera i ostalih micro proizvoda neće biti važno koji sistem sve to pokreće,a li će im biti važno da je to lako i brzo, a to se i danas očekuje.
[ toplim @ 17.12.2010. 18:30 ] @
Citat:
z@re: Takva solucija nije nemoguca, dapace UNIX vendori su preferirali taj model prije 30 godina.



Znaci ja tebi prodam proizvod sa sourceom, i tvoja prava su da mozes radit in-house modifikacije, koje ne smijes niti prodavat niti distribuirat dalje.
Ne mozes forkat proizvod u svoju "distribuciju", kod je i dalje moj, ali mozes radit audit i prilagodjavat ga vlastitim potrebama shodno tvojim mogucnostima.


Ne znam kako ide sa licencama i pravima, ali jedan operativni sistem bi trebao da sadrži disk(flash) i priručnik sa nekih 300 strana. sve to lepo upakovano i tako promovisano. Košta negde oko 50 evra po sadašnjem kursu. Naravno neko uvek to može da modifikuje, kopira, umnoži, prodaje pod drugim imenom, da li je zabranjeno ili ne ne znam, ali live suport neće moći da dobije jer nije kupio proizvod od relevantnih kuća.
[ maksvel @ 17.12.2010. 18:38 ] @
Windows ima prejaku OEM bazu da bi sa razlikom od par desetina eura Linuks mogao da mu prismrdi.
A to sa priručnikom i resto, možeš kupiti mnoge Linukse baš tako: platiš CD+knjižica+privezak-sa-pingvinom
A primer "baš komercijalnog" Linuksa je npr Xandros - 100 dolara košta Desktop verzija.

Ubuntu je najdalje otišao, upravo ulažući u startu puno u popularizaciju, ali i radeći puno na user-friendly pristupu.
E, sad da li će se još više izdvojiti, videćemo...
[ toplim @ 17.12.2010. 18:46 ] @
Citat:
maksvel: Windows ima prejaku OEM bazu da bi sa razlikom od par desetina eura Linuks mogao da mu prismrdi.
A to sa priručnikom i resto, možeš kupiti mnoge Linukse baš tako: platiš CD+knjižica+privezak-sa-pingvinom
A primer "baš komercijalnog" Linuksa je npr Xandros - 100 dolara košta Desktop verzija.

Ubuntu je najdalje otišao, upravo ulažući u startu puno u popularizaciju, ali i radeći puno na user-friendly pristupu.
E, sad da li će se još više izdvojiti, videćemo...


Da, mogu i sada da kupim linuxe ali nisam zadovoljan. Nisam programer i ne znam sta je OEM baza ako bi mogao da objasniš.
[ combuster @ 17.12.2010. 18:52 ] @
Ma ovo je standardna prica svih onih koji uplivavaju u linux vode.

Linux je namenski operativni sistem. Negde za ciljane korisnike, negde za ciljane arhitekture, negde za ciljane sisteme. I zato ih je toliko.

@toplim

Ako mislis da ces time sto ces platiti Linux distro uciniti njega boljim - neces. Ako ces donirati kintu nekom oss projektu kome je potrebna novcana pomoc da bi nastavio sa razvojem - to je druga prica. Eto recimo, uplatis nouveau developerima neki kesh za nabavku GTX 5xx GPU-ova.

Linux distro nije nista drugo nego odredjeni skup oss-a upakovanih tako da odgovara korisnicima koju ta linux distribucija cilja. Period as in "."

Mozda bi maksvelov (ja mislim da je njegov) bivsi potpis objasnio to super sto se tice user friendliness-a:

Linux is user friendly, it's just picky about his friends. Meni recimo Windows nije user friendly, control panel mi je ocaj ocaja, ne svidja mi se sakrivanje menija, ne svidja mi se highlight novoinstaliranih programa itd... A sa druge strane DOS mi je bio user friendly, Linux od pocetka mi je bio user friendly... Sve stvar navike.

Da glitch-eva ima - ima ali sta ces, meni ne smetaju.

Ujedinjenje linux distribucija u jednu distribuciju je nesto najgore sto bi moglo da se desi, i ovako dev-ovi imaju razmirica izmedju sebe a jos kad bi se sakupili svi iz nekoliko distribucija - joooj. A da im je Mark Shuttleworth big boss - evo vec mi se zeludac prevrce.

Hoces binary blobs u svom kernelu - no problemo, imas gro distribucija koji sa tim nemaju problema. Neces binary blobs - eto ti ga Debian ubuduce, gNewSense itd... Choices makes me happy :) No choice - no freedom.

/edit: I da odgovorim na sam thread, da ima sanse da se izdvoji. Meni se izdvojio Arch Linux kao najbolji od svih koje sam ikada probao i eto - sansa se ogleda u tome da nadjes linux distro koji ti odgovara i on ce za tebe biti jedini distro. Pratim upstream developement, pratim arch developement i nista drugo me ne interesuje. Volim da budem "in the loop" i da znam sta se dogadja na svim poljima ali ne isprobavam vise distribucije.
[ maksvel @ 17.12.2010. 18:56 ] @
Jep, to je dobra izreka
@toplim
OEM baza (nije programerski termin ): Proizvođači PC-eva imaju dil sa MS-om da isporučuju Windozu po povoljnijoj ceni, nego da je posebno kupiš u prodavnici, te uz novi računar Windoza izađe malo skuplje od tih 50 jura (naravno, zavisi od verzije), tako da ta razlika ne može uticati na proboj Lindže. A stavljali su neki (dell i šta-ja-znam) Ubuntu za đabe, pa se ta akcija nije baš proslavila.

Mislim, koji je tvoj motiv da poželiš takav distro? Ubuntu je sasvim dovoljno popularisan i ima poprilično korisnika, te na njemu i njegovim derivatima sve 8ili skoro sve;)) fino radi.
[ toplim @ 17.12.2010. 19:05 ] @
combuster ti razmisljas kao programer a ne kao covek :) kako moze DOS da ti bude userfrendly ili sadasnji linux bilo koji.
Ako linux hoce da napreduje, a hoce mora naci svoju ciljnu grupu a to treba da bude većina, tako će parirati windowsu.

Zasto mrzim microsoft:
1. Zato sto su monopolisti
2. Zato sto imaju zatvoren kod
3. Zato sto njihovi proizvodi koštaju mnogo
4. Zato što su se ulizali sa glupim politicarima
5. Zato što nema alternativu.

Zasto nam treba nov operativni sistem:
1. Zato sto iz kapitalistickog, svet ulazi u socijalisticko drustvo
2. Zato sto zelimo otvoren kod.
3. Zato što nećemo novac za nas nego za razvoj.
4. Zato što hoćemo jedan operativni sistem za ceo svet
5. Zato što od ideje nećemo stvoriti kapital
6. Zato što je vreme da Amerika propadne.
[ toplim @ 17.12.2010. 19:09 ] @
Citat:
maksvel: Jep, to je dobra izreka :)
@toplim
OEM baza (nije programerski termin ;)): Proizvođači PC-eva imaju dil sa MS-om da isporučuju Windozu po povoljnijoj ceni


Normalno da imaju dil sa najjacim i ja bih se druzio sa najjacim kada bih razmisljao u svoju korist ali resio sam da malo sada razmisljam u korist vecine, pa cu se truditi da pokrenem razvojni duh novog operativnog sistema.
[ Tyler Durden @ 17.12.2010. 19:12 ] @
U jee, kakav proleterijat... :-)
[ toplim @ 17.12.2010. 19:15 ] @
Citat:
Tyler Durden: U jee, kakav proleterijat... :-)

Situacija je ozbiljna.
[ Tyler Durden @ 17.12.2010. 19:18 ] @
Onda joj ozbiljno i pristupi ;-)
[ toplim @ 17.12.2010. 19:27 ] @
Ako do sad nisam bio ozbiljan, mogu da objasnim sve sto tebe i druge zanima.
[ madcama @ 17.12.2010. 19:31 ] @
Citat:
toplim: combuster ti razmisljas kao programer a ne kao covek :) kako moze DOS da ti bude userfrendly ili sadasnji linux bilo koji.
Ako linux hoce da napreduje, a hoce mora naci svoju ciljnu grupu a to treba da bude većina, tako će parirati windowsu.

Zasto mrzim microsoft:
1. Zato sto su monopolisti

Pa zar ti nise rekao da zelis da linux bazirana distribucija bude jedina koriscena? Koja je onda razlika izmedju te dve stvari?
[ toplim @ 17.12.2010. 19:37 ] @
Zato sto, volim sto si to pitao, dolazi vreme kada ce autorska prava biti vazna samo u toj meri dokle je prizvod nov. Tj. jednostavno, kad nesto uradis i pokazes drugima kako si to uradio (open source) ti si automatski sebi iskopao rupu da budeš samo deo mase a ne monopolista koji će da upravlja tuđim pravima.
Ja imam pravo da radim sa proizvodom koji sam kupio šta hoću, a to koliko taj proizvod vredi zavisi od toga koliko je tražen. Windows vredi zato što je tražen a ne zato što je to neki supersonični vanzemaljski proizvod. Ali zadovoljava potrebe većine. I to naplaćuje. Kod kucaš jednom a prodaješ ga milijardu puta. Zamislite vi taj paradox.
[ Milos911 @ 17.12.2010. 19:59 ] @
Citat:
toplim: Ako do sad nisam bio ozbiljan, mogu da objasnim sve sto tebe i druge zanima.
Citat:
toplim: combuster ti razmisljas kao programer a ne kao covek :) kako moze DOS da ti bude userfrendly ili sadasnji linux bilo koji.
Ako linux hoce da napreduje, a hoce mora naci svoju ciljnu grupu a to treba da bude većina, tako će parirati windowsu.

Zasto mrzim microsoft:
1. Zato sto su monopolisti
2. Zato sto imaju zatvoren kod
3. Zato sto njihovi proizvodi koštaju mnogo
4. Zato što su se ulizali sa glupim politicarima
5. Zato što nema alternativu.

Zasto nam treba nov operativni sistem:
1. Zato sto iz kapitalistickog, svet ulazi u socijalisticko drustvo
2. Zato sto zelimo otvoren kod.
3. Zato što nećemo novac za nas nego za razvoj.
4. Zato što hoćemo jedan operativni sistem za ceo svet
5. Zato što od ideje nećemo stvoriti kapital
6. Zato što je vreme da Amerika propadne.

Par pitanja:
Microsoft:
1. Kako tebe direktno dotice to sto su oni monopolisti?
2. Kako tebe direktno dotice sto ima zatvoren kod, ili da preformulisem da je open source sta bi ti radio sa njim?
3. Ok.
4. Kako tebe direktno dotice to sto su se oni ulizali glupim politicarima?
5. Sloboda nema alternativu. Mir nema alternativu. Mrzimo slobodu i mir? (Ne aludiram da su windows ili microsoft sloboda ili mir)

Nov operativni sistem:
1. Gde, gde?
2. Ko to mi, i zasto? Samo zato sto je otvoren?
3. ... Gledao sam sinoc sundjer boba, super je.... ???
5. -||-
4. A windows je za pola sveta?
6. Srbija rulez!!!! Nas i brace rusa 500 miliona.
Citat:
toplim: Kod kucaš jednom a prodaješ ga milijardu puta. Zamislite vi taj paradox.

Perpetum mobile. Kako ti zamisljas razvoj softvera, i ljude koji to rade? Okupilo se Bilovo drustvo devedeset i neke i reklo "e aj da sklepamo neki sistemcic". Posle sklepavanja Bil im prilikom pozdava kaze "e aj nadjemo se za par godina da sklepamo neki novi skin, cisto da promenimo nesto i budemo u trendu". I tako, microsoft postade najkorisceniji os na svetu?
[ toplim @ 17.12.2010. 20:14 ] @
1. Mene direktno ne dotiče, ali dotiče sve nas, vecina novih sistema i procesa koji su ugradjivani sluze za ispitivanje trzista i tako nas spijuniraju.
2. Da je kod otvoren vise ljudi bi bilo u mogucnosti da provere i ukazu na moguce probleme i rupe, ne bi bilo virusa.
4. Zasto mora mene licno da dotice, samo kazem da ako treba stedeti, onda treba raskrstiti sa politikom.
5. jednostavno nema alternativu, ova prica sad vise ide na stranu licence i autorskih prava. Intelektualna svojina ne sme da bude tretirana kao proizvod.
i tako dalje.
U globalu svi treba da budemo jednaki i tome treba težiti.

U principu, unixoliki sistemi imaju bolju strukturu i daju veće mogućnosti.

Mozda je sve ovde pomesano, ali ako nista drugo treba sacekati neko vreme da linux postane ozbiljan takmac pa onda ubediti drzavnu infrastrukturu da pređu na taj linux. Zašto? Zato što cenimo ono što je slobodno a ne zato sto kosta toliko i toliko.

[ Ivan Dimkovic @ 17.12.2010. 20:24 ] @
Otvorenost sistema nema nikakve veze sa malware-om - eno ti ga Android, 100% otvoren pa ima malware.

Malware ne zahteva da sistem bude zatvoren.

Ista stvar i za bagove - svaki komplikovaniji softver ima bagove, i fakat da li je otvoren ili ne nema nikakve veze sa kolicinom bagova u njemu.
[ Brodoplovac @ 17.12.2010. 20:27 ] @
Da bi se neki linux izdvojio morao bi da se jedinstveno izdiferencira u odnosu na druge linuxe. To ne može da se postigne jer će svako uspešno rešenje biti iskopirano od strane drugih distribucija.

Sa obzirom da svaka distribucija kopira uspešna rešenja to vodi evolutivnoj konvergenciji.

Evolutivna konvergencija ne znači da će na kraju postojati Linux pobednik već da će postojati mnogo linuxa ali će svi oni biti slični. To i praksa pokazuje.

Nakon propasti Windowsa vladaće 5-6 sličnih distroa i svi ćemo znati da koristimo svaki od njih.
[ MarkoBalkan @ 17.12.2010. 20:28 ] @
slažem se sa toplim.
i meni se ne sviđaju windowsi.
ali ih moram imati zbog posla.
ms se gura svugdje i imaju agresivan marketing na koji padaju debili i mamlazi.

recimo, sad se ms udržio sa fakultetima i daje studentima besplatno accounte da mogu skinuti za đabe sve standard edition verzije.

ludost i glupost, kad je ionako većina stvari besplatna.

stavi linux i imaš sve besplatno, što ti treba, od alata za programiranje, kompajlera, nadalje.

oracle -> svi alati besplatni za učenje i razvoj + dokumentacija.
postgresql, mysql itd...

druga stvar, znanje treba platiti, ali ne na način na koji naplaćuje znanje ms.
platiš skupo, a ne dobiješ to što si platio.

office 2007 i 2010, teško, da ne kažem što.

koji k... nisu ostavili menu iz verzije 2003?

ima mogućnost, možeš ako hočeš.

gluposti.

za desktop su dobri debian i archlinux, dok mi je za server debian ok.

ubuntu ne računam jer se furaju na windowse.

mac -> napravili biznis, pa naplaćuju hardware po 3 puta većoj cijeni.
[ maksvel @ 17.12.2010. 20:48 ] @
Citat:
recimo, sad se ms udržio sa fakultetima i daje studentima besplatno accounte da mogu skinuti za đabe sve standard edition verzije.

Nije za đabe - $400 godišnje

Mislim, WTF - ispada da Windows i MS-ove proizvode koriste samo neuke parajlije.. Neće biti baš :\
[ Shadowed @ 17.12.2010. 21:44 ] @
Citat:
madcama: Pa zar ti nise rekao da zelis da linux bazirana distribucija bude jedina koriscena? Koja je onda razlika izmedju te dve stvari?


"Kalif umesto kalifa"
[ Milos911 @ 17.12.2010. 21:54 ] @
O maj gad!
Bez zelje da pocinjem win vs linux raspravu, neke stvari moram da prokomentarisem:
Citat:
toplim: 1. Mene direktno ne dotiče, ali dotiče sve nas, vecina novih sistema i procesa koji su ugradjivani sluze za ispitivanje trzista i tako nas spijuniraju.
2. Da je kod otvoren vise ljudi bi bilo u mogucnosti da provere i ukazu na moguce probleme i rupe, ne bi bilo virusa.
4. Zasto mora mene licno da dotice, samo kazem da ako treba stedeti, onda treba raskrstiti sa politikom.
5. jednostavno nema alternativu, ova prica sad vise ide na stranu licence i autorskih prava. Intelektualna svojina ne sme da bude tretirana kao proizvod.
i tako dalje.
U globalu svi treba da budemo jednaki i tome treba težiti.

U principu, unixoliki sistemi imaju bolju strukturu i daju veće mogućnosti.

Mozda je sve ovde pomesano, ali ako nista drugo treba sacekati neko vreme da linux postane ozbiljan takmac pa onda ubediti drzavnu infrastrukturu da pređu na taj linux. Zašto? Zato što cenimo ono što je slobodno a ne zato sto kosta toliko i toliko.

1. O hau jes no...
2. IlI: Da je kod otvoren, vise ljudi bi bilo u mogucnosti da vide propuste i a) iskoriste ih, b)iskoriste ih, c)iskoriste ih, d)isprave ih. A to da ne bi bilo birusa ne znam odakle ti? Cek, cek, javlja mi se. Windza je g*vno, linux rulez. Linux je otporan na viruse. Linux rulez!!!!!!
4. O maj gad!
5. O maj gad!
I ako dalje, to tako dalje me bas zanimalo.
U globalu, kominizam je odavno prosao, i ne treba svi da budemo jednaki. Ko umije, njemu dvije...
Bolju strukturu i vece mogucnosti? Ok, za drugo se slazem, ali ne svima (opet ono ko umije njemu dvije). Prvo te molim da mi objasnis, na osnovu cega tvrdis to?
Citat:
Mozda je sve ovde pomesano, ali ako nista drugo treba sacekati neko vreme da linux postane ozbiljan takmac pa onda ubediti drzavnu infrastrukturu da pređu na taj linux. Zašto? Zato što cenimo ono što je slobodno a ne zato sto kosta toliko i toliko.
Drzava da ceni ono sto je slobodno. Mozda, ako se diznilend izbori za nezavisnost. Domaci drzavni idioti da koriste neki iole operativni sistem? X lik: "Evo, da vam objasnim kako da koristite ovaj novi os, dobili smo ga jutros i besplatan je", x sekretarica, y drzavnog glavonje: "O-pe-ra-ti-vni siiii-stem. A gde je solitare?"
I tako dalje...
--------------------------------------
Citat:
MarkoBalkan: slažem se sa toplim.
i meni se ne sviđaju windowsi.
ali ih moram imati zbog posla.
ms se gura svugdje i imaju agresivan marketing na koji padaju debili i mamlazi.
Reci to gazdi/liku koji je kupio windows za posao
Citat:
MarkoBalkan:
ludost i glupost, kad je ionako većina stvari besplatna.

stavi linux i imaš sve besplatno, što ti treba, od alata za programiranje, kompajlera, nadalje.

oracle -> svi alati besplatni za učenje i razvoj + dokumentacija.
postgresql, mysql itd...

Za windows sigurno postoje besplatni ekvivalenti. Mysql postoji i za windows, ali to je nebitno vecini korisnika, jer koliko njih realno zabole za to da li ce imati mysql server na svom kompu?
Citat:
MarkoBalkan
druga stvar, znanje treba platiti, ali ne na način na koji naplaćuje znanje ms.
platiš skupo, a ne dobiješ to što si platio.

office 2007 i 2010, teško, da ne kažem što.

koji k... nisu ostavili menu iz verzije 2003?

Ako si platio microsoftu nesto, i nisi dobio to sto si platio, tuzi ih. Dobices ih na sudu sigurno (eno dobili su ih oni kanadjani za xml i office).
Ofis 2007 i 10 su krsh jer nemaju meni iz 2003?
Opet, treci put veceras: Ko umije, njemu dvije... Meni uopste ne smeta taj novi meni, a verovatno i vecini korisnika. Da smeta ne bi brdo programa pocelo da koristi tu vrstu menije umesto standardnih...
--------------------------------------------------
I tako dalje, znam da padam na provokacije(ovo nije namenjeno nikome licno, samo glasno razmisljam) kao poslednji idiot, ali jbg, sta cu kad sam psihicki nestabilan :)
[ toplim @ 18.12.2010. 09:27 ] @
Ja sam svoje rekao, windows se koristi linux se voli
[ n1tr0 @ 18.12.2010. 13:23 ] @
Citat:
MarkoBalkan
recimo, sad se ms udržio sa fakultetima i daje studentima besplatno accounte da mogu skinuti za đabe sve standard edition verzije.

ludost i glupost, kad je ionako većina stvari besplatna.
Obzirom da sam student(master) i koristim to, a vidim da ti pricas nebuloze, da te pitam - da li si imao prilike da pristupis tom servisu i vidis sta se sve moze koristiti dzabe?
Za sve ostale forumase da odgovorim unapred - NIJE!

Citat:
MarkoBalkan
stavi linux i imaš sve besplatno, što ti treba, od alata za programiranje, kompajlera, nadalje.
Da, ali nemas zamenu za neke microsoft-ove proizvode koji nemaju realnu zamenu u Linux world-u, kao i jos neke non-microsoft proizvode. To sto ti radis nesto drugo, ne znaci da Linux ima sve sto je svima potrebno...

Citat:
MarkoBalkan
druga stvar, znanje treba platiti, ali ne na način na koji naplaćuje znanje ms.
platiš skupo, a ne dobiješ to što si platio.
Mozda za neki software, ali ti meni iskreno reci - po tvojoj proceni - da li je Win7 skup OS?

Citat:
MarkoBalkan: mac -> napravili biznis, pa naplaćuju hardware po 3 puta većoj cijeni.
Slazem se da su Mac masine preskupe, ali usporedi npr. displey na macbook-u i nekom laptopu u tom cenovnom rangu - primera radi - usporedio sam macbook iz 2006. sa pavilion-om iz 2009. koji je placen oko 700 eur. Mac je 2008. placen oko 400. Znaci boje na displeju ne mogu da se porede uopste... Druga stvar - Mac OS je za neke zadatke jednostavno prakticniji - uradis ih bar 2, 3 puta brze nego na windowsu ili unix/linux-u.
[ pri3rak @ 18.12.2010. 13:58 ] @
MS je neverovatno bezobrazna firma.Nece da efiksno izvrsi brzo samoubistvo, pa pingvini moraju da pate :) To koliko koliko vi kapirate slobodu se bas ponajbolje vidi iz kritike MSDNAA programa.
[ toplim @ 18.12.2010. 14:00 ] @
Vidim da je tema odradila svoje i ako dalje nastavimo mozemo vrlo lako od strane super gurua preci u madzone, najvise zbog mene. Ali ja ovu sadasnju situaciju mogu da poredim sa 2000. godinom i izborima protiv Miloševićevog režima, znali smo šta nećemo ali nismo znali šta hoćemo, tako je i sada sa većinom novih linux korisnika. Pokušavaju naći alternativu za sve desktop poslove ali jednostavno je u globalu ne nalaze. Vreme će pokazati da li će do jačanja linuxa doći. Ja bih voleo ako ni zbog čega drugog bar zbog zdrave konkurencije, time korisnici dobijaju više.
[ combuster @ 18.12.2010. 14:19 ] @
Citat:
pri3rak: MS je neverovatno bezobrazna firma.Nece da efiksno izvrsi brzo samoubistvo, pa pingvini moraju da pate :) To koliko koliko vi kapirate slobodu se bas ponajbolje vidi iz kritike MSDNAA programa.


Bas se napatih zbog njih - ubilo se :) I nemoj to vi, mi, oni, zna se konkretno ko, sta i zbog cega :)
[ Ljutenica_Zimnica @ 18.12.2010. 14:20 ] @
Citam postove i ne verujem. Ahhh... 'fala vam. Ulepsavate mi popodne...
go on... go on...
[ pri3rak @ 18.12.2010. 14:41 ] @
@combuster

jedno su novice advokati, a drugo racionalan linux user base :)
[ dragancesu @ 18.12.2010. 15:51 ] @
Odgovor je verovatno pozitivan ili potvrdan, moglo bi se to ali...

Danas da nesto uspe iza toga stoje velike pare. M$ je kako god nam se svidjalo ili ne imao dobru strategiju i poteze. Ali cim je Bili otisao sa cela imaju malo problema. Ne mogu bas u sve mu da budu uspesni.

Nekad su profesori univerziteta napravili unix da bi studentima pokazali kako izgleda OS. Posle je to modifikovano mnogo puta pa je svako pravio svoje, unix, minix, aix i sta sve ne. Ali to je istorija.

M$ je krenuo s necim jednostavnim i jeftinim, i stalno uzimao pare za unapredjenja (verzije). E, to je ono sto pokrece. Nesto se napravi i naplati. Nista nije džabe. Pogledajte sam ECDL, ne moze to svako da radi, postoji licenca, pa literatura, pa kursevi... sve se placa. Pa onda jaci kursevi tipa MCDA (ili tako nekako) koji kostaju x000 eur,

Unix jeste fleksibilniji i u mnogim stvarima bolji ali se to ne vidi na prvi pogled. Recimo LG televizori imaju softver koji tera linux. I mnogi novi telefoni.

A kad su pare u pitanju onda ide i bolja reklama. Windows se reklamira kao kompletno resenje, bar u vreme kad je pocela legalizacija. A kad treba recimo office onda treba platiti. S druge strane linux ima sve to vrlo jeftino i nije popularan. Mozda bi trebala drugacija reklama, recimo OS za koji nema virusa. (Nemojte me sad hvatati za rec jer ipak sve zavisi od korisnika koji su mnogo puta samo odgovorni za sirenje nekog virusa i slicnih smetala.)

[ kkedacic @ 18.12.2010. 16:46 ] @
Ne postoji iz prostog razloga sto za velicinu windows trzista odavno nije zasluzan M$ nego firme koje rade software iskljucivo za windows; znaci proizvodjaci igara jer tu je masa, a masa je mama, onda odredjeni profesionalni alati tipa Adobe, Autodesk i ostali. Tu veliku ulogi igraju i pirati jer oni omogucuju da netko na windows masini ima software za koji nebi zaradio da crnci cijeli zivot, a windows masina bez njih bi bila iste funkcionalnosti kao i Linux masina. Onda proizvodjaci hardwarea koji imaju losu podrsku za linux ili nemaju niti takvu. Pa drzave koje iskljucivo koriste M$ i s njima sklapaju kojekakve ugovore, pa te iste drzave kroz cijeli sustav skolovanja nude naobrazbu za koristenje iskljucivo M$-a. I jos puno stvari slicnog fazona. Capisci?
To uopce nema puno veze s Linuxom ili M$-om, nego s onim okolo, pogledaj sta je Apple uradio, prodaja magle, balon od sapunice itd.
[ Srđan Pavlović @ 18.12.2010. 16:49 ] @
Citat:
combuster ti razmisljas kao programer a ne kao covek :) kako moze DOS da ti bude userfrendly ili sadasnji linux bilo koji.
Ako linux hoce da napreduje, a hoce mora naci svoju ciljnu grupu a to treba da bude većina, tako će parirati windowsu.

Zasto mrzim microsoft:
1. Zato sto su monopolisti
2. Zato sto imaju zatvoren kod
3. Zato sto njihovi proizvodi koštaju mnogo
4. Zato što su se ulizali sa glupim politicarima
5. Zato što nema alternativu.

Zasto nam treba nov operativni sistem:
1. Zato sto iz kapitalistickog, svet ulazi u socijalisticko drustvo
2. Zato sto zelimo otvoren kod.
3. Zato što nećemo novac za nas nego za razvoj.
4. Zato što hoćemo jedan operativni sistem za ceo svet
5. Zato što od ideje nećemo stvoriti kapital
6. Zato što je vreme da Amerika propadne.


Toplim, ovo je prejako :)
[ Milos911 @ 18.12.2010. 16:50 ] @
Citat:
toplim: Ja sam svoje rekao, windows se koristi linux se voli

Dok linux bitke bije,
Hej, hej, hej,
Zastava se nasa vije,
Hej, hej, hej,
Parni valjak neka melje,
Hej, hej, hej,
Da ispuni nase zelje,
Hej, hej , hej...

Pingvini, pingvini,
Ma gde bili na tabeli,
Nek vas hrabri, nek vas jaca,
Pesma vasih navijaca.

Volim linux
Pingvin-bele boje,
Volim linux
Kao oci svoje !

________________________________________
Pa kaze onda
________________________________________

Opensorsu jedini,
Mi za Tebe zivimo,
Samo Tebe volimo,
I Tebi se divimo,

A kad dodju nevolje
I kad dodje tuga,
Uvek ce Te voleti -
Srbi sa Juga !

(Volim opensors /klap-klap-klap-klap-klap/)

________________________________________
A kad masa krene da vri krece jedan od hitova za sva vremena
________________________________________


Hiljade korisnika i huligana,
Svoj zivot dace za linuksana*,
Za sampione drzave cele,
Za pingvin-bele, za pingvin-bele.

Linux vole samo delije,
Delije iz ponosne Srbije,
Njegovo ime neka vecno sja,
'ZIVEO LINUX I MAJKA SRBIJA!'

---

Ja sam rodjen da za njega zivim,
Da ga bodrim i da mu se divim.

Njemu dajem sve sto mu zatreba,
Makar nikad ja ne jeo hleba.

Linux-e nas najverniji druze,
Nek ti uvek cvetaju sve ruze.

Kad ti radis za nas brige nema
Pobedices svakog bez problema.

U zivotu do poslednjeg dana,
Sinovi smo naseg linuksana*

Njega voli nasa zemlja cela,
NAJLEPSA JE BOJA PINGVIN-BELA.

A kad umrem i opustim telo,
Obucite me skroz u pingvin-belo.

Sahran'te me na slavnome Jugu,
Gde ne znadoh za bol i za tugu.

---

Ako ne postanes
Novi prvak Ti,
Linuksasi ce zaliti,
Oprosticemo Ti,
Jer ipak znamo svi,
Da najbolji si Ti.
I nikad Ti necemo
Okrenut' ledja mi...

*Pesnicka sloboda
_________________________________________

I tako, da ne ispadne da offujem (mada se ovaj post savrseno uklapa u karakter teme), da kazem da mislim da bi korisnici imali mnogo koristi kad bi se neka distribucija izdvojila i standardizovala mnoge stvari, koje su sad ovakve kakve su... Ali posto je malo verovatno da ce se to desiti, linux ce i dalje ostati kao sto neko rece sistem koji ce koristiti oni kojima ce sluziti za neke ne tako uobicajene stvari za prosecnog korisnika. Naravno uvek ce biti onih koji ce ga koristiti samo zato da bi bili drugaciji, a ne zato sto im realno treba...
[ combuster @ 18.12.2010. 17:22 ] @
@Milos

Citat:

I tako, da ne ispadne da offujem (mada se ovaj post savrseno uklapa u karakter teme), da kazem da mislim da bi korisnici imali mnogo koristi kad bi se neka distribucija izdvojila i standardizovala mnoge stvari, koje su sad ovakve kakve su... Ali posto je malo verovatno da ce se to desiti, linux ce i dalje ostati kao sto neko rece sistem koji ce koristiti oni kojima ce sluziti za neke ne tako uobicajene stvari za prosecnog korisnika. Naravno uvek ce biti onih koji ce ga koristiti samo zato da bi bili drugaciji, a ne zato sto im realno treba...


Za pesmice svaka cast. Samo da te pitam, koje konkretno koristi bi imali korisnici kada bi se neka distribucija izdvojila i standardizovala "mnoge stvari". I koje su to stvari koje treba standardizovati a koje bi konkretno uticale na krajnjeg korisnika. I ono boldovano - jel uobicajene stvari ne mozes da radis na linuxu ? A za poslednju recenicu se slazem.
[ Milos911 @ 18.12.2010. 17:46 ] @
Znas kako, ja znam samo ono sto sam procitao ovde na forumu, i ono malo sto sam iskusio koristeci linux. Koliko sam uspeo da ispratim, pisanje drajvera za linux je uradjeno navrat-nanos, i uz svaku novu verziju sistema (cak i kad je mala promena u pitanju), moraju da se menjaju i drajveri. E sad, neko je ovde pisao da je to zbog toga sto je ne znam sta u linuksu lose isplanirano, pa starije verzije drajvera skoro nikad nisu kompatibilne sa novijim verzijama sistema. Kad bi se pojavila neka distribucija koja bi radila 100% na svakom racunaru, i bila idiot frendly, broj korisnika bi se sigurno mnogo povecao. Ovako, prosecan korisnik (kome je bitno da moze da pusti muziku, film i ode na facebook) je zbunjen gomilom slicnih, komplikovanih distribucija, i u fazonu je "zasto bih se ja mucio sa svim tim, kad imam instaliran win sa tri klika".
Evo sad trazeci osobu koja je napisala ono na sta sam ja mislio sa boldovanom recenicom, ispade da si to ti:
Citat:
Linux je namenski operativni sistem. Negde za ciljane korisnike, negde za ciljane arhitekture, negde za ciljane sisteme. I zato ih je toliko.

____
Skoro je drug instalirao ubuntu, i poceo lepo da se snalazi sa njim. Uzmem ja od njega disk, ubacim, krene da ga butuje i izbaci konzolu. Kod njega lepo podigne live sistem, pa iz njega krene instalacija. Odnesem kod drugarice disk, opet konzola. Kod druga podigne live. A windows 7 je instaliran sa istog diska na sva 4 kompa. Mislim, nisam ja pocetnik u racunarstvu, umem da uradim sve oko instalacije i podesavanja windowsa (yay me, za instalaciju trebaju 3 klika :) ), umem da cackam neke naprednije stvari, ali zasto bih se mucio sa konzolom da bih instalirao linux, zasto bih jurio drajvere i kompatibilne programe na netu, kad u windowsu imam sve na 3 klika? Jeste da je sistem piratski, ali sta sad da se radi :) .
[ toplim @ 18.12.2010. 17:54 ] @
Pemse su vrh.
Da odgovorim combusteru moje misljenje, ovaj dosadasnji razvoj ni malo nije beznacajan svi ti silni kodovi ce necemo posluziti, ali ja bih voleo da se jedna distribucija jasno izdvoji i da bude jednostavno bliža korisnicima koji se ne razumeju u komandnu liniju, koju treba skoro totalno izbaciti. A program za linux da ima standardnu instalaciju, kao windows programi, neki ce reci stalno se ugledate na windows, pa naravno da se ugledamo, ili ugledaju, zato sto je windows prvi u desktop oblasti. Treba uciti od boljeg. Ali treba ubaciti i novine koje windosowci ne mogu da implementiraju.
Gimp treba razvijati, kao i audi softver recimo amarok ili bilo koji, da video bude podrzan totalno a ne da mi flash snimci seckaju. To nije posao samo za linux to je i volja ostalih proizvodjaca hardvera i softvera da se pridruze. A mislim da hoce, ali ne znam kad. Licno mislim da hakeri, hekleri i crackeri vise vole linux. pa nek stupe na snagu. Jedino tako moze linux da opstane i ojaca svoju poziciju. Tako da ne pristajem na legalizaciju microsoft proizvoda. Adobe, macromedia, nero i sta ja znam to je ok. Ali da os bude legalan i skup a ne pruza nista to ne. Sta ja mogu da radim na kompu sa kupljenim os koji se zove vindovs. nista. treba gledati iz tog ugla. Linux mora da ubedi velike proizvodjace softvera da prave softver za njih a ne da koristimo wine koji sto puta usporava program. isto tako i drajveri i sve ostalo, a da biu se to desilo, mora jedna distribucija da se izdvoji to i jeste put kojim linux ide. Da li ce to biti spontano za 100 godina ili pogurano za desetak to zavisi od volje i sta ja znam cega.
[ z@re @ 18.12.2010. 18:23 ] @
Brate sta ste ga razvalili.

Ovo vezano za Microsoft je zacarani krug. Sve je pocelo od UNIX warsa i nemogucnosti debilnih korporacija da se dogovore oko UNIX standarda za IBM PC/AT (pa kasnije Intel 386) arhitekturu, koja je, iako tehnoloski inferiorna, lagano pocela trat sve u SOHO segmentu radi otvorenosti. Jeste, Atari 1040STe je neusporedivo bolji od neke 286tice iz tog doba, ali je cinjenica da je svaki tajvanac mogao da pravi ekspanzijske module za 286-ticu cisto zato sta je arhitektura otvorena. Anyways, u tom dobu, Microsoft je uzeo dominaciju za IBM PC, DOS i Windows tada (2.0, 3.0, 3.11) su imali ogromnu softversku bazu, dostupnost programerskih alata od pocetnickih (Logo, GW-BASIC), sve do IDEa i RADova poput Borlandovog Turbo C-a i Visual Basica su osiguravali mogucnost kodiranja jednostavnih programa i kompliciranih aplikacijskih paketa.

Iz svega navedenog IBM PC arhitektura uzima dominaciju u SOHO marketu, samim time Microsoftove platforme uzimaju dominaciju na trzistu operativnog sistema istih. Nemojte se zavaravat - i pocetkom devedesetih je bilo "alternativa", 386BSD, BSDi, pa inicijalne verzija FreeBSDa/NetBSDa, Linux je jos tad bio za kurac i u laganom embrio stadiju, Xenix, AT&T SVR4 je imao i386 port, OS/2 Warp, da bi sredinom devedesetih cak dosli i profesionalni OS-ovi koji su bili miljama superiorni Windowsima, kako arhitekturalno, tako i po user-friendlynessu i multimedijalnim mogucnostima poput BeOS-a...i svi navedeni sistemi, osim BSDa i Linuxa, su esencijalno propali.

Vrlo jednostavno, PC je postao computer of choice za kucanstva i male firme, a to je ogroman kolac trzista. Microsoft je imao dominantni OS za to. Programeri su se poceli izucavat iskljucivo na Microsoftu, sta je lose, al je realno...zasto bi fakultet izucavao programiranje pod Solarisom i IRIXom, kad 99% studenata se nece nikad susrest sa Sun-ovim ili SGI-ovim workstationovima? Kad je IBM PC upao u networking eru, Microsoft je napravio serverski os (NT), koji je i dalje bio inferioran UNIXu (nikad se necu slozit sa hipotezom da VMS ima bolju arhitekturu od UNIXa, a to mogu i argumentirat), ali je prosto imao bolju integraciju sa klijentima.

Dakle, za kurac vam vrhunski somelier u kaficu u kojem vecina klijentele pije kafu i caj. Isto tako, NT je bolje "opsluzivao" prosjecni Win32 klijent nego UNIX. Simple as that.

Dolazimo do fakte da vecina programera programira na Microsoft platformama, da vecina SOHO masina vrti Windows klijente i da sve vise i vise firmi uzima Windows servere zbog bolje integracije sa klijentima. U ovom momentu inzinjeri i administratori pocinju "preferirat" Microsoft platforme jer se isplati. Na jednu veliku firmu koja ima UNIX arhitekturu dolazi 50 malih sa Windows serverom.

@toplim, razumijem tvoje "frustracije", realno govoreci meni Windowsi strasno idu na kurac, mislim da su lose projektirani i jos gore implementirani, i mislim da je Microsoft firma koja ima odvratne navike i koja je cijelu bransu gadno unazadila. Medjutim, logicno je da su u poziciji u kojoj jesu, vidim da ne razumijes istorijske i tehnoloske aspekte ove price. Tek kad izucis takvu materiju onda ces shvatit da su oni, nazalost, nezamjenjivi. Radi se o tome da sutra Linux/UNIX/whatever dobije apsolutnu hardversku i softversku podrsku ovog svijeta, i dalje bi trebalo 20 godina da preuzme trziste Windowsa. Treba odgojit cijelu novu generaciju programera, administratora, korisnika i ostalih, jer je filozofija i nacin rada diametralno drugacija.

S druge strane, taj takozvani user-friendly aspekt Windowsa uopce nije user-friendly nego su se ljudi navikli na takav rad.
I dalje mogu argumentirat zasto je recimo WindowMaker koji je baziran na NeXT filozofiji puno vise user-friendly nego bilo kakav Windows GUI. Ili 3dwm/Indigo Magic. Medjutim, ljudi su naviknuti na Windows GUI. Njihov problem, njihova stvar, medjutim to nije argument da li je nesto user friendly ili nije.

[ tdjokic @ 18.12.2010. 18:33 ] @
Bez para ništa ne ide napred. Linux je mileo (u pogledu šire upotrebe kod narodnih masa) dok nije dosao Ubuntu, a Ubuntu se pojavio zahvaljujući Marku Satlvortu i njegovim parama.

Ne mogu ljudi koji pišu softver da prate Linux, kad izlazi svaki čas nova verzija jedne distribucije, a distribucija ima 673 (na www.distrowatch). Ja se držim Minta, odnosno Ubuntu-a, i već sam nekoliko puta naveo da mi se dogadjalo da ono što radi na staroj verziji ne radi na novoj, bilo drajver za štampač bilo nešto drugo. Ogromne su pare uložene u bezbroj programa za Windows i to će Linux dostići ili teško ili nikada jer nema odakle da ih plati.
[ combuster @ 18.12.2010. 18:40 ] @
Citat:

pisanje drajvera za linux je uradjeno navrat-nanos, i uz svaku novu verziju sistema (cak i kad je mala promena u pitanju), moraju da se menjaju i drajveri.


Pisanje drajvera za linux nije uopste uradjeno navrat-nanos, za razliku od Windowsa gde OEM-i pisu drajvere po odredjenom modelu by MSFT na Linuxu OEM podrska negde postoji - negde ne postoji a taj model se menja vrlo brzo sto ima svojih i prednosti i mana. Primera radi, sandy bridge izlazi u Januaru, 2D/3D podrska stize tacno na vreme a kvalitet drajvera ce se verovatno poboljsati tokom vremena. Ni na Windowsu nije sve i sjaj, koliko su se korisnici Barts Pro chipova maltretirali sa 10.10 catalyst-ima ? Tek je sa 10.12 verzijom podrska kompletirana.

Zar se ne menjaju drajveri i za Windows kod bump-a major verzije ? Cak sta vise u 90% slucajeva sve radi out of the box na Linuxu, radi i na Windowsu ali u istom tom procentu + sto vecina korisnika zeli da skine najnovije proprietary drajvere i instalira ih rucno. Onda sta je sa repovima koji ostaju posle deinstalacije/instalacije novih drajvera, pa moraju da se koriste svakakvi alati za wipe-ovanje ostataka. Sta je sa registry bazom i pravilnim uklanjanjem kljuceva iz nje ? Sto se stabilnosti tice, jel neko zaboravio BSOD-ove, nisu ni za sedmicu oni "strani". E super u stvari nema toliko BSOD-ova koliko ranije ali ima instant gasenja masine gde ako proprckas malo po msconfig-u i ukljucis automatsko iskljucivanje racunara radi "prevencije ostecenja" eto ti BSOD-ova opet. Pametno sakrivanje gresaka u operativnom sistemu / drajverima i prebacivanje krivice na hardver, temperature, napajanja i tako kojecega.

Citat:

Ovako, prosecan korisnik (kome je bitno da moze da pusti muziku, film i ode na facebook) je zbunjen gomilom slicnih, komplikovanih distribucija, i u fazonu je "zasto bih se ja mucio sa svim tim, kad imam instaliran win sa tri klika".


I Ubuntu instaliras sa pet klikova pa sta. Cak sta vise, koliko je meni poznato, kodeke opet moras da skidas i instaliras na windowsu dok pojedine Linux distribucije (npr Mint) to sve vec imaju ukljuceno. Nije ubuntu/mint komplikovan nego je facebook generacija RETARDIRANA informaticki. Da sam ja postavljao pitanja nekad kao sto danas meni postavljaju - bio bi ismejan i niko u stvari ne bi zeleo da razgovara samnom a kamoli da sam bitan u celom IT ekosistemu kao sto su oni danas, buduci da kao primer navodimo one koji pustaju muziku film i ode na facebook. Vecina nema zelju da nauci bilo sta, bitno je da kliknu na jedno specificno mesto na desktopu i da im se odmah pojavi ulogovani face - i to je sansa Linuxa, moze to i na njemu a koga boli patka za drajvere.

Jbt, kada sam prvi put instalirao Linux secam se da nije proslo dva dana od prvog instaliranja i da sam vec kompajlirao kernel zato sto sam morao. Kako ? Pa citala se dokumentacija, istrazivalo se, sat i po vremena se kompajlirao na K6II @400Mhz klokovanom a koda je bilo neuporedivo manje nego danas. Ali zaboga, sad ce jos malo 12 godina od tad i posle cele te evolucije i priblizavanja korisnicima - Linux je i dalje komplikovan. Kome ? Kakvim informaticarima ? Kojoj ciljnoj grupi ?

Citat:

Skoro je drug instalirao ubuntu, i poceo lepo da se snalazi sa njim. Uzmem ja od njega disk, ubacim, krene da ga butuje i izbaci konzolu. Kod njega lepo podigne live sistem, pa iz njega krene instalacija. Odnesem kod drugarice disk, opet konzola.


Lose narezan disk... Nekompatibilna arhitektura... Nedovoljni hardverski resursi. Ko zna sta je, od banalnih problema pa do onih zeznutijih (mada bih rekao da je banalan cim na dve masine nece).

@toplim

Citat:

koji se ne razumeju u komandnu liniju, koju treba skoro totalno izbaciti.


Izbaci je ti iz glave, komandna linija ti se ne otvara sama niti je potrebna uopste korisnicima. Isto kao i cmd.exe na Windowsu.

Citat:

da video bude podrzan totalno a ne da mi flash snimci seckaju.


Obrati se Adobe-u direktno. Mada su se mozda dozvali pameti pa su ubacili podrsku za video akceleraciju u najnovijem flash-u i za Linux.

Citat:

Licno mislim da hakeri, hekleri i crackeri vise vole linux.


Licno mislim da to uopste nije tacno i da 95% script kiddies-a koriste Windows, lakse im je.

Citat:

Linux mora da ubedi velike proizvodjace softvera da prave softver za njih


Ko konkretno ? Linus Torvalds ? Mark Shuttleworth ? Operativni sistem sam po sebi ne moze da ubedi nikog. I kakve koristi direktno bi Ubuntu imao ako Adobe izbaci Premiere za Linux ? Ako koristis wine da bi koristio Windows programe koji su ti potrebni, to znaci da ti je bolje da koristis Windows. Ni ja ne bi bio lud da koristim dodatni krs layer-a ako ne moram za neki software - negde je Windows bolje resenje.

/edit:

@Milos

Ono sto sam rekao bilo je u kontekstu - zbog cega toliko distribucija, ne u kontekstu - Linux je operativni sistem za specificnu namenu a nije namenjen za standardnu desktop upotrebu.
[ toplim @ 18.12.2010. 19:17 ] @
Naravno da ima para pa microsoft je na linux serverima.
[ Stefan Jocic @ 18.12.2010. 19:18 ] @
Citat:
Izbaci je ti iz glave, komandna linija ti se ne otvara sama niti je potrebna uopste korisnicima. Isto kao i cmd.exe na Windowsu.

+1
Citat:
I kakve koristi direktno bi Ubuntu imao ako Adobe izbaci Premiere za Linux ? Ako koristis wine da bi koristio Windows programe koji su ti potrebni, to znaci da ti je bolje da koristis Windows. Ni ja ne bi bio lud da koristim dodatni krs layer-a ako ne moram za neki software - negde je Windows bolje resenje.

Zapravo Adobe (official source) već uveliko prati interesovanje Linux korisnika, i vrlo je moguće da ćemo u neko skorije vreme videti Adobe Creative Suite za Linux.
[ toplim @ 18.12.2010. 19:27 ] @
Sve u svemu, ja bih bas voleo da ova legalizacija krene punom parom, pa da vidimo ko ce sgve koristiti windows, ali sto je najgore nece krenuti po kucama nego po firmama. Ali u buduce kao i sad sve je to moguce iszvesti preko servera, koliko znam lako se proverava da li je os legalan ili nije. nelegalno izbaciti, bez update, bez podrske bez mogucnosti koriscernja interneta. Ali microsoftovci to nece da rade bas da ne bi smanjili broj korisnika, nego rade po sistemu bilo bi dobro da platis a ako neces nema veze samo se ti navikni na nas sistem.
[ combuster @ 18.12.2010. 19:33 ] @
@Stefan Jocic

Jel' to nesto dzabe ili ? :D

Citat:

"The plan is to monitor the GetSatisfaction posts from here on out to determine what kind of market there would be for Adobe software on Linux."

As such we’ve removed the form links from the original article above.


LOL ! Pitanje je koliko njih ce da plati 1-2K$ za to :D Kako bre ti medju floss-ovcima da odredis koji market share bi bio za program koji se placa i to debelo.

Klasican bsh*t, jos ce da se to okrene u fazonu - jel vidite koliko linux korisnika bi zelelo Adobe blahblah ali nece moci ove noci :)
[ mulaz @ 18.12.2010. 19:45 ] @
Citat:
toplim: Sve u svemu, ja bih bas voleo da ova legalizacija krene punom parom, pa da vidimo ko ce sgve koristiti windows, ali sto je najgore nece krenuti po kucama nego po firmama. Ali u buduce kao i sad sve je to moguce iszvesti preko servera, koliko znam lako se proverava da li je os legalan ili nije. nelegalno izbaciti, bez update, bez podrske bez mogucnosti koriscernja interneta. Ali microsoftovci to nece da rade bas da ne bi smanjili broj korisnika, nego rade po sistemu bilo bi dobro da platis a ako neces nema veze samo se ti navikni na nas sistem.



I? Biznis plan, je biznis plan.

I ja podrzavam Linux, i ne volim bas Microsoft, ali mislim da sam ovde video jedne od najsmesnijih argumenta na tu temu :))

Inace... windowsi (bar oem verzija) je relativno jeftina (ali ipak, tu meni smeta da ne postoji obavezna opcija da moze da se uzme bez OS-a). OpenOffice, LaTeX, mysql i sl. radi i na Windowsima.

Ono sto meni treba na Linuxu, i razlog sto ga koristim svuda (a da windowsi toga nemaju), je potpuno beskorisno za 99.9% usera...
[ Stefan Jocic @ 18.12.2010. 20:32 ] @
Citat:
Jel' to nesto dzabe ili ?

Naravno da neće biti besplatno. Inače verujem da zaista razmatraju o Linux verziji. Kada pogledaš to je i logično. Imaš firmi koje bi tu na licencama za OS uštedele priličnu svotu novca, a pri tom mogli da koriste profesionalne alate koji su im potrebni.

Možda ne za dve godine, ali bliže nego što mislimo.

Citat:
LOL ! Pitanje je koliko njih ce da plati 1-2K$ za to

Ni svi Windows-aši ne plaćaju licencu

Citat:
ali sto je najgore nece krenuti po kucama nego po firmama.

Ako misliš na provere od strane IT inspekcije to je počelo još pre dve godine.

Citat:
ali mislim da sam ovde video jedne od najsmesnijih argumenta na tu temu )

Najsmešnijih + najsmešnijih na svetu!
[ combuster @ 18.12.2010. 20:45 ] @
Citat:

Imaš firmi koje bi tu na licencama za OS uštedele priličnu svotu novca


Na tu cifru 100$ OEM Win je smesan. + sto ne verujem da ce ljudi ulagati tolike pare u prvenac tog tipa na Linuxu. Ja mislim da teorijske sanse nema da do toga dodje, al' videcemo.
[ Stefan Jocic @ 18.12.2010. 22:35 ] @
Pa nije baš tako. Neko ko ima veću firmu zahteva i više licenci Adobe-ovih proizvoda (za više računara), i kada sabereš sve to izađe ti taman cifra da kupiš još jedan Creative Suite. :)

A takva računica opet nije zanemarljiva.
[ combuster @ 18.12.2010. 23:12 ] @
Pa mnogo je gora od one gde nisi bacio 15-20K $ u slucaju da se adobe popishmani ili ne pruzi kvalitetan Linux support :) Recimo ovo je konkretna situacija gde se apsolutno slazem da Linux nije isplativ.
[ tdjokic @ 19.12.2010. 00:07 ] @
http://www.elitesecurity.org/p2765226 ovo si dobro rekao, narocito se na mene odnosi pocetak, odnosno mislim da je drugi paragraf.

Ja sam se 100 puta iznervirao sa Linuxom i "zaklinjao" se sebi da cu se vratiti na Windows (kupiti legalni, naravno - sta je to u poredjenju sa 20-ak kompleta hardvera, racunarcic za racunarcicem, kako su se razvijali a ja verno pratio i platio) ali cim se malo ohladim i setim se svih sitnica sa kojima sam se zezao na Windowsu ispadne da mi dodje isto, samo sto me u Linuxu tehnicki nervira jedno a tamo bi me tehnicki nerviralo drugo a dodatno me u Windowsu nervira onaj podilazeci ton vecine objasnjenja, uputstava itd., koja me tretiraju priblizno kao idiota. Da ne pricam da su tamo podesavanja cesto i teza nego u Linuxu, samo zavijena u lepse menije, ali bez obrazlozenja sta je sta i zasto moras "da pritisnes" bas na tamo nesto da bi ti krajnji program radio.

Citat:
combuster: Pa mnogo je gora od one gde nisi bacio 15-20K $ u slucaju da se adobe popishmani ili ne pruzi kvalitetan Linux support :) Recimo ovo je konkretna situacija gde se apsolutno slazem da Linux nije isplativ.
E, ali pazi, ako se popismani ili daje losu podrsku, onda smo na potpuno drugom terenu, na onom na kom advokati zaradjuju vile i jahte :-). Ako nesto platis onda proizvodjac ne moze na pocetku da napise "Korisnik ovo koristi na sopstvenu odgovornost i nema nikakve garancije da ce da radi" itd. To je onda pravi biznis i tamo nema trte, mrte.
[ toplim @ 19.12.2010. 08:20 ] @
Citat:
Stefan Jocic: Zapravo Adobe (official source) već uveliko prati interesovanje Linux korisnika, i vrlo je moguće da ćemo u neko skorije vreme videti Adobe Creative Suite za Linux.


Jeeeeste, nego da ne postoji neki interni sporazum koji imaju microsoft i adobe macromedia i sta ja znam ko sve.
[ MarkoBalkan @ 19.12.2010. 11:34 ] @
Citat:
toplim: Jeeeeste, nego da ne postoji neki interni sporazum koji imaju microsoft i adobe macromedia i sta ja znam ko sve.


zato će, nadam se , ms jednog dana propasti
[ Stefan Jocic @ 19.12.2010. 13:45 ] @
Citat:
toplim: Jeeeeste, nego da ne postoji neki interni sporazum koji imaju microsoft i adobe macromedia i sta ja znam ko sve.

Da tako nešto postoji ne bi bilo verzije MacOS X.
[ dragancesu @ 19.12.2010. 14:13 ] @
Bilo bi lako da je MS jedini igrac, tu je jos i intel. Dugo vec postoje projekti za jeftin racunar i os. Sto se prvog tice tu je vec upao intel sa atomom. Ima mnogo procesora na trzistu ali nisu dominantni. Svasta se pise pa i da kinezi prave svoj procesor. I onda to prihvati google i napravi jeftin racunar. To mi se cini verovatno. Kakav god da je chrome os zadovoljice mnoge korisnike, kao i recimo ipad. Sve u svemu neko ko ima pare i moze da se odrekne ms/intel kompatibilnosti.

Mada predstoji i korak da se nesto unificira kod linux distribucija recimo gui. Ko to uradi postaje lider i radi se dalje po njegovom.
[ tdjokic @ 19.12.2010. 14:44 ] @
Citat:
dragancesu: Kakav god da je chrome os zadovoljice mnoge korisnike, kao i recimo ipad.
Mnogi Linuxi su to vec postigli, neki cak "odmah iz kutije", kao sto je Mint i jos po neki. I imaju vec i sada mnogo vise nego sto bi bila ta nova kombinacija, mada moram da priznam da ipad ne poznajem ni malo ali chrome poznajem i koristim ga povremeno - kad mi se Firefox zaglavi. Mislim da taj pocetni nivo nije problem i da se zato Linux ipak siri medju desktop korisnicima. Mnogi govore "Imam Linux a Windows drzim jos samo zbog [jednog programa]"

Medjutim problem su specificne aplikacije, strucnije (ACAD), pristupi bankama i slicno, nisam bas potkovan u tome ali sam ipak svestan problema jer ga i licno imam (bas ovo oko banaka i obavezne upotrebe IE-a). Tu najvise skripi.

Autor teme je verovatno mislio na taj nivo, a do tog nivoa ce se vrlo sporo stici, ali verujem da ce se stici i ovim putem kojim se sada ide. Vec mnogi proizvodjaci softvera i hardvera javno podrzavaju Linux, ali uglavnom navode za koji Linux je taj njihov proizvod proveren - distribucija i verzija, da ne bi posle bilo zamerki.
[ dragancesu @ 19.12.2010. 16:56 ] @
Citat:
Medjutim problem su specificne aplikacije, strucnije (ACAD), pristupi bankama i slicno, nisam bas potkovan u tome ali sam ipak svestan problema jer ga i licno imam (bas ovo oko banaka i obavezne upotrebe IE-a). Tu najvise skripi.


Mislim da nije, vec navika. Nekad su ljudi kupovali racunar zato sto za njega ima neki program kojeg nema na pc-u, to bese amiga ili mac. Muzicari su kupovali jer je podrzavao midi interfejs za koga pc jos nije znao.

Kad su racunari pocinjali da se prave i ulaze u narod receno je otprilike ovako "danas je hadver skup, a u buducnosti ce softver postati skup". Na svu srecu nije tako strasno, ali ako nekom treba program koji kosta 3000 eur dace i 500eur za racunar (ne znam koliko danas kosta acad, ali mislim da nije najskuplji).

A sto se tice ovo oko banaka stvar je jednostavna. To omogucuje pristup podacima finansijskih ustanova i one se stite na svaki nacin. Jedan od tih je to moze samo preko sertifikovanog softvera pa svi ti programi za ebank imaju tu komponentu. Nije to problem napraviti nego platiti licenciranje koje mnogo kosta, a stvarno ne znam ko bi platio a da nema koristi od toga. Uostalom, i placanje kreditnim karticama na sajtu treba da se odradi preko sertifikovanog softvera koji mnogo kosta, pa je i to jedan od razloga sto se kod nas manje koristi.

Ne znam konkretno koji je udeo prihoda po proizvodima kod M$, ali je verovatno najmanji deo od OS, sve ostali je skuplje.

Kod unixa su mnoge stvari davno resene (od kad postoji, tridesetak godina) a kod win jos skripe. Komunikacija izmedju masina u mrezi je najobicnija stvar, recimo kopiranje sa drugog racunara (bez ftp ili neceg drugog). E, sad, kad su korisnici razmazeni vizuelnim efektima to je druga prica. A slicno je kad tata kaze kao njegovo dete "rastura" racunare. U stvari zna da klikne gde treba i pokrene neki program.

Kad se pojavi jeftin racunar za koji M$ nece biti zainteresovan da pravi softver onda ce na scenu stupiti ono sto mnogi prizeljkuju, kraj dominacije M$. Ali potrajace do tada...
[ Sale_123 @ 19.12.2010. 17:49 ] @
Neko je spominjao da jedva ceka da krene legalizacija. Moram priznati da se i ja slazem s tim, ali evo jednog zanimljivog problema:

Recimo konkretno u Bosni, svaka firma koja se bavi prodajom mora da ima fiskalnu kasu. Ja jos nisam cuo da je neka firma napravila softwer za fiskalnu kasu koji radi na linux-u. Mozda bi se i naslo par ljudi koji bi to napravili, medjutim problem je sto svaki softwer za fiskalnu kasu, tj. drajveski dio mora proci certifikaciju od strane poreske uprave ili neke nadlezne institucija (ne znam sad tacno). E sad ta certifikacija nije nista drugo nego uzimanje para. Jer da se radi o pravoj certifikaciji ne bi prosle kase koje stampaju duple iznose, pa moras do storniras racun, ili da ne mozes da izmjenis podatke o klijentu, artiklu, itd. (Radi se konkretno od digit fiskalnoj kase i ja jednostavno nisam vidio vece djubre od softwara)

S obzirom da su ljudi placali kase po 500 do 2000 Eura (koje su usput firme koje su ih prodavale nabavljale iz bugarske za tipa ono 100 Eura), tesko da ce bilo ko sada da uzima novu kasu za linuks cak i kad bi imali izbora. E sad, dozivotno vezani za Windows, ja ne vidim drugog izbora nego fino da plate licencu i da se drze window-a kao pijan plota.

E sad, mozda ce i ovaj put Ivan doci i reci da se proizvodjacima ne isplati da prave softwer za linuks kad ga niko nece koristiti, sto svakako stoji, ali ovaj put Ivane kupci/firme nemaju izbora kao ja sto sam imao kad sam kupovao laptop ;-).

Ovo mi sve lici na opsanu mikrosoftovu taktiku, pustis da se korisnici debelo navuku, pa onda zahtjevas legalizaciju. (Mislim, koliko su oni mocni kao firma, mogli su oni jos i prije 10-12 godina da traze se sprovede legalizacija, ali to bi onda imalo kontra efekat ;-)
[ combuster @ 19.12.2010. 18:02 ] @
Eno Lilly drogerija radi super na Linuxu i nikakvih problema nemaju. Kako su to uradili i kako je sve to proslo sertifikaciju i sl ne znam, ne razumem se bas u fiskalne kase. Za takvu namenu - Linux se isplati ukoliko postoji kvalitetan software za istu. A makar na tom jednom primeru znam da ima.
[ Sulle @ 19.12.2010. 18:49 ] @
Pretvaranje linuxa u vlasnicki softver toliko nema smisla da je Ivan komentarisao ovu temu samo jedanput.
[ toplim @ 19.12.2010. 21:06 ] @
Citat:
Sulle: Pretvaranje linuxa u vlasnicki softver toliko nema smisla da je Ivan komentarisao ovu temu samo jedanput.

Ko je pominjao pretvaranje linuxa u vlasnicki softver os sam po sebi ne bi trebao da sadrzi zatvoreni kod ali da imas mogucnosti da instaliras aplikacije koje bi recimo platio. Microsoft treba tuziti jer imaju zatvoreni kod, ali svi dobri advokati vec rade za njih tako da je tesko naci nekog ko bi umeoi to da obrazlozi. To vam je isto kao da iznesete neku crnu kutiju na ulicu i kazete unutra je magicni lek. i namamis ljude da kupe tu kutiju i tako jednog po jednog i ti od toga napravis biznis. e to radi mikoirsoft. Ali microsoft je drugi problem prvi problem jesu "veliki" linuxasi koji se jos uvek prepiru koja je distribucija bolja, koja je laksa, koja je za programere, koja je za ne znam gradjevinare i ostale distribucije specificne namene, ali glupo je na 1% trzista raspravljati koja je distribucija bolja globalno, da li je to ubuntu, fedora, mint, debian ili sta ja znam koji... za masovno trziste treba da postoji univerzalna distribucija koja ce biti iskeshirana i pokrenuta i promovisana kao linux os i da postane pandan za linux, kad se kaze linux da se misli na tu distribuciju a ne na kernel, tj. kernel treba razvijati mnogo brze. i dobro to su moje zelje
ali ja kad bih imao neko milionce recimo 10-20 miliona ja bih to ulozio u neku novu ili postojecu distribuciju, napravio bih bum i osvojio bar 5% trzista, to mi u pocetku ne bi donelo neki prihod, ali bi ljudi poceli masovno da koriste bas taj linux i da se skidaju sa windowsa, na taj nacin bih imao u saci i microsoft i oni bi bili prinudjeni ili da otvore kod ili da smanje cene, ali mislim da bi otvorili kod ako bi poceo da ih ugrozavam, ali ko bi pobedio pa naravno ja jer sam se prvi setio da otvorim kod i hiljade i hiljade, cak milioni ljudi bi pisali programe iz hobija i volonterski, samo najbolji bi prolazili i dalje bili razvijani i to je to, sistem bi poceo da dominira.
[ toplim @ 19.12.2010. 21:07 ] @
Citat:
Sulle: Pretvaranje linuxa u vlasnicki softver toliko nema smisla da je Ivan komentarisao ovu temu samo jedanput.

Ko je pominjao pretvaranje linuxa u vlasnicki softver os sam po sebi ne bi trebao da sadrzi zatvoreni kod ali da imas mogucnosti da instaliras aplikacije koje bi recimo platio. Microsoft treba tuziti jer imaju zatvoreni kod, ali svi dobri advokati vec rade za njih tako da je tesko naci nekog ko bi umeoi to da obrazlozi. To vam je isto kao da iznesete neku crnu kutiju na ulicu i kazete unutra je magicni lek. i namamis ljude da kupe tu kutiju i tako jednog po jednog i ti od toga napravis biznis. e to radi mikoirsoft. Ali microsoft je drugi problem prvi problem jesu "veliki" linuxasi koji se jos uvek prepiru koja je distribucija bolja, koja je laksa, koja je za programere, koja je za ne znam gradjevinare i ostale distribucije specificne namene, ali glupo je na 1% trzista raspravljati koja je distribucija bolja globalno, da li je to ubuntu, fedora, mint, debian ili sta ja znam koji... za masovno trziste treba da postoji univerzalna distribucija koja ce biti iskeshirana i pokrenuta i promovisana kao linux os i da postane pandan za linux, kad se kaze linux da se misli na tu distribuciju a ne na kernel, tj. kernel treba razvijati mnogo brze. i dobro to su moje zelje
ali ja kad bih imao neko milionce recimo 10-20 miliona ja bih to ulozio u neku novu ili postojecu distribuciju, napravio bih bum i osvojio bar 5% trzista, to mi u pocetku ne bi donelo neki prihod, ali bi ljudi poceli masovno da koriste bas taj linux i da se skidaju sa windowsa, na taj nacin bih imao u saci i microsoft i oni bi bili prinudjeni ili da otvore kod ili da smanje cene, ali mislim da bi otvorili kod ako bi poceo da ih ugrozavam, ali ko bi pobedio pa naravno ja jer sam se prvi setio da otvorim kod i hiljade i hiljade, cak milioni ljudi bi pisali programe iz hobija i volonterski, samo najbolji bi prolazili i dalje bili razvijani i to je to, sistem bi poceo da dominira.
[ maksvel @ 19.12.2010. 21:13 ] @
^To što to pričaš odradio je otprilike Google sa Androidom.
Za desktop nema tijeh para - Šatlvort je uložio poprilično i evo šta je postigao - nije malo, ali daleeeko od 5%.
[ pri3rak @ 19.12.2010. 22:50 ] @
Citat:
toplim:  Microsoft treba tuziti jer imaju zatvoreni kod

Koji zakon konkretno krse time?

Citat:
toplim: kad bih imao neko milionce recimo 10-20 miliona ja bih

najverovatnije bankrotirao

Citat:
toplim: osvojio bar 5% trzista, to mi u pocetku ne bi donelo neki prihod

Znas kako kada bih imao samo jedan promil it trzista na par meseci bio bih prezadovoljan po vise osnova, a tebi megalomanu ni 5% nije dovoljno za neki prihod

Citat:
toplim: jer sam se prvi setio da otvorim kod


Cak i pre St. Stallman-a?

Citat:
toplim: milioni ljudi bi pisali programe iz hobija i volonterski


A vecina nakon sto se najede vazduha i napije ljubavi

[ Milos911 @ 20.12.2010. 00:06 ] @
^^Odustani dok jos mozes. Jer posle citanja tri posta i obrazlozenja dobijem zelju da glavom probijem betonski zid. A toliko sam otupeo da mi je svejedno da li ce puci ona ili ce puci zid... Mislim:
Citat:
toplim: Microsoft treba tuziti jer imaju zatvoreni kod, ali svi dobri advokati vec rade za njih tako da je tesko naci nekog ko bi umeoi to da obrazlozi. To vam je isto kao da iznesete neku crnu kutiju na ulicu i kazete unutra je magicni lek. i namamis ljude da kupe tu kutiju i tako jednog po jednog i ti od toga napravis biznis. e to radi mikoirsoft.

ali ja kad bih imao neko milionce recimo 10-20 miliona ja bih to ulozio u neku novu ili postojecu distribuciju, napravio bih bum i osvojio bar 5% trzista, to mi u pocetku ne bi donelo neki prihod, ali bi ljudi poceli masovno da koriste bas taj linux i da se skidaju sa windowsa, na taj nacin bih imao u saci i microsoft i oni bi bili prinudjeni ili da otvore kod ili da smanje cene, ali mislim da bi otvorili kod ako bi poceo da ih ugrozavam, ali ko bi pobedio pa naravno ja jer sam se prvi setio da otvorim kod i hiljade i hiljade, cak milioni ljudi bi pisali programe iz hobija i volonterski, samo najbolji bi prolazili i dalje bili razvijani i to je to, sistem bi poceo da dominira.

Mislim JBT. Ali stvarno, dodje mi da zaplacem.

@combuster Procitao sam sta si napisao, nisam toliko mnogo upucen u sve to tako da ne bih da raspravljam bzvz. Ipak mislim da sam donekle u pravu :).
[ Stefan Jocic @ 20.12.2010. 03:11 ] @
Citat:
Microsoft treba tuziti jer imaju zatvoreni kod, ali svi dobri advokati vec rade za njih tako da je tesko naci nekog ko bi umeoi to da obrazlozi.

Svaka privatna firma, kao sto je MS, ima pravo da svoj produkt izda pod bilo kojom licencom, u bilo kom obliku i da naravno odredi uslove korišćenja. Ti nisi dužan da taj proizvod kupiš niti da ga koristis, uvek ima alternative. To što MS ima zatvoreni kod je sasvim ok.

I čemu bi tebi kao nekom ko nije programer source uopšte i koristio?
Citat:
To vam je isto kao da iznesete neku crnu kutiju na ulicu i kazete unutra je magicni lek. i namamis ljude da kupe tu kutiju i tako jednog po jednog i ti od toga napravis biznis. e to radi mikoirsoft.

Microsoft to uopšte ne radi. Da li je MS možda rekao da uz krajnji proizvod ide i source? Nije? E, pa gde je onda prevara?
Citat:
ali ja kad bih imao neko milionce recimo 10-20 miliona ja bih to ulozio u neku novu ili postojecu distribuciju, napravio bih bum i osvojio bar 5% trzista

Pokretač Ubuntu projekta je uložio i više, ali nije uspeo da probije tih 5%. A imali su i imaju odličnu medijsku kampanju.
[ dragancesu @ 20.12.2010. 08:08 ] @
Moramo se sloziti da ima mnogo dobrih distribucija, ali opet nema uspeha sto znaci da nesto fali.

A recimo android koji je od nedavno na trzistu lepo napreduje. Sta ima android sto ubuntu nema? Android market, zar ne?

A novac pokrece svet. Izgleda da nije dobro kad je bas sve dzabe, mnogi veruju da to toliko i vredi.





[ Predrag Supurovic @ 20.12.2010. 08:56 ] @
Najpre, Androifd radi ono što treba da radi bez cimanja. Ono što korisniku treba je komfor i lagodan rad. Međutim i sad je po komforu još uvek u nekim stvariam daleko iza sada već propalog Windows Mobile.

Linux kao desktop okruženje još uvek nije došao u takvu fazu.
[ Brodoplovac @ 20.12.2010. 11:38 ] @
Citat:
ali ja kad bih imao neko milionce recimo 10-20 miliona ja bih to ulozio u neku novu ili postojecu distribuciju,


Mislim da sam negde pročitao da je rad uložen u pisanje OpenSUSE-a procenjen na 9 milijardi dolara. Teško da bi išta uradio sa 10-20 miliona.
[ w3bl0rd @ 20.12.2010. 12:03 ] @
E ovaj toplim :)) Hvala ti nasmijo si me samo tako :)) Nadam se da si sarkastičan, inače bi bio poprilično zabrinut :D

Tvrdnja da je Microsoft na linux serverima je kriva, širiš dezinformacije, www.microsoft.com ti je na asp.net-u već dulje vrijeme ovo o čemu ti pišeš je davna prošlost (5+ godina) i glupost. Tvrdnja da MS krši zakon jer ima zatvoren kod je vrh i jedan od žešćih bisera uopće ovdje, a imaš još puno toga... 10-20M je tako sitni buđet za OS da s njim ne možeš ništa napraviti. Ima još puno toga :)) Svaka čast dobar si :))
[ toplim @ 20.12.2010. 12:53 ] @
Pa dobro, mozda sam u zabludama, ali imam bar volju :)
[ w3bl0rd @ 20.12.2010. 12:59 ] @
To priznam i *THUMBS UP* zbog toga, ali vidim da dosta mrziš MS pa ponekad izneseš neistine, neprovjerene stvari van koje onda zvuče smiješno onima koji znaju o čem se radi, a neinformirani bi mogli shvatiti post ozbiljno i eto gluposti :)) A ja poprilično volim MS, volim i linuxe, ali smatram da još uvijek nisu za prosječnog korisnika interneta. Možda kroz par godina, makar ja nisam već par godina ni linuxe gledo, ali sve mi je jasno :)) Neki problemi predugo traju
[ combuster @ 20.12.2010. 13:42 ] @
Neki problemi, neki razlozi... Thumbs up tebi :)

Citat:

neprovjerene stvari van koje onda zvuče smiješno onima koji znaju o čem se radi, a neinformirani bi mogli shvatiti post ozbiljno i eto gluposti :))


Apsolutno se slazem, poslusaj svoj savet :)
[ tdjokic @ 20.12.2010. 14:10 ] @
Nisam pravio ozbiljnu analizu ali mi se cini da su u ovoj temi ucesnici uglavnom nova lica. A ovakivih tema je bilo i ranije, pa sve objasnjavas a onaj sto ima volju opet tera svoje. Sad smo opet u istom fazonu.

Microsoft je specificna pojava, do sada nezabelezena u ljudskoj istoriji. Oni su smislili proizvod koji se toliko rasirio da je sada nezamenljiv i do neke mere je toplim u pravu oko one crne kutije, ali ne u tehnickom smislu nego u konceptu kao takvom. Svi koriste MS Windows, onda oni iz kompanije MS mogu da rade sta hoce i cesto rade ali ih cesto i tuze i opet cesto i gube na sudu. Ali, za sada je njima to sitnica. Sada zaista MORAS da uzmes Windows, jer i vlast ima Windows, pa cesto nailazimo na ono: "Podaci su dostupni javno, online, potrebno je samo da imate racunar i instaliran Windows." U uputstvu jedne banke cak pise i ovo: "Korisnik je duzan da obezbedi najnoviju verziju operativnog sistema." Znaci, obavezo svi na Windows 7, inace nema elektronskog bankarstva (u toj banci).

Toplim, sto se para tice, nisi se ti prvi setio toga. Ali, evo uzmi Mandrivu kao primer. Oni su skroz u nekim finansiskim teskocama i grcaju, na dlaku su od bankrota, iako imaju milion nekih modela kako privuci korisnike, pretplatnike, sponzore itd. Ponovo cu reci - radi se o OGROMNIM PARAMA koje bi bile potrebne za to sto ti kazes. U Ubuntu su ulozene prilicne pare, ali samo u osnovu, u kostur, u samu distribuciju, cak i tako bogat i dobronameran covek nije mogao da potegne po 100 miliona dolara za Gnome, za KDE, za Open Office i tako redom.

Sajt www.distrowatch.com donira razne programe od 2004 godine: "Since the launch of the Donations Program in March 2004, DistroWatch has donated a total of US$26.380 to various open-source software projects." http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20101206#donation Iznos od preko 26 hiljda dolara zvuci prilicno dobro, pogotovu sto je od jednog coveka i sto je poklon, ali svaki donirani program dobio je oko 250 do 300 dolara, ne vise, a to je sitnica za taj konkretni program. Ponavljam, OGROMNE PARE su potrebne, a to je MS uspeo i sad to nam je, sto nam je i jos dugo ce biti.

Sad je ekonomska kriza, sumnjam da ce u njoj neko hteti da eksperimentise sa novim OS-om. Sigurno je sigurno, nece tamo neki direktorcic da reskira svoj polozaj da bi firmi zastedeo 50 dolara po racunaru, boli ga uvo.

Znaci, detaljno smo obradili 3 modela finansiranja razvoja Linuxa - bogatas Mark Satlvort pljunuo gomilu love - malo, komercijalne firme tipa Mandriva, Red Hat, jedva zive od Linuxa, neko bolje, neko losije, ali para za neki ozbiljniji razvoj nema ni u ludilu, dakle love - malo, donacije od pojedinaca pomazu ali je i tu love - malo. Ti predlazes "Trebalo bi, ... , kad bi neko imao, ... , " itd., kao da mi ostai ne znamo da bi to bilo dobro! Ti si se malo razgalamio a ni ti ne znas kako da se dodje do para. Jednostavno nema smisla tako da se pise, kao da su i svi koricnici i programeri i menadzeri svih distribucija Linuxa budale.
[ Nedeljko @ 20.12.2010. 15:35 ] @
Za mene se jedan GNU/Linux odavno izdvojio - openSUSE.
[ MarkoBalkan @ 20.12.2010. 16:00 ] @
nemojte se zavaravati, većina stvari koja je potekla iz ms je bolja kopija već postojećih.

samo se sjetite kako su nastali windowsi.
ako film ne laže, kopija apple-a.

sql server?

kupili code od sybase baze i sad dalje razvijaju svoju bazu znanu kao sql server.

sharepoint?

poboljšana kopija wiki portala

windows server?
unix je postojao preko 12 godina, kad je ms izbacio svoj nt, a kvaliteta.....

.net?
furaju se na javu

C#?
kupili arhitekta delphia i onog koji je izmislio C# i time uništili delphi.


dok god vam ne bud ejasno da je jedino linux/unix ok za servere, tako dugo bude i kvazi - informatičara, kojima je bitno da bude sve na klik, a ne ono što je ispod haube.

od linuxa koristim archlinux i debian i nemam nikakvih problema.

[ toplim @ 20.12.2010. 16:06 ] @
zavisi kakve se promene donese nova ili postojeca distribucija. Ako se zadrze mnogi vec besplatni i otvoreni programi, sredstva treba Uloziti samo u podrsku za drajvere i implementaciju u krenel ne vidim sta se drugo mora raditi. E sad ako se pravi novo graficko okruzenje, ne znam sa tehnicke strane da li je potrebno, isto tako postoji open office, koffice i slicno, znaci treba samo zaokruziti proizvod, sto neko rece da se na svakom kompu isto instalira, znaci podrska za hardver i to je to. Ne bi se radilo od nule, ali dobro mi se, ili bar ja nista ne pitam. Verovatno postoje neki problemi koji to onemogucavaju, ali mene zanima koji su to. Da li je to nedovoljno razvijen kernel, losa hardverska podrske, oem struktura ili nesto trece, ali mislim da 20 miliona nije malo za ozbiljan projekat..
[ Milos911 @ 20.12.2010. 16:07 ] @
Citat:
MarkoBalkan
dok god vam ne bud ejasno da je jedino linux/unix ok za servere, tako dugo bude i kvazi - informatičara, kojima je bitno da bude sve na klik, a ne ono što je ispod haube.
Ajde da si ovo napisao na bureku, ili nekom slicnom forumu, ali ovde... Jbg.
[ MarkoBalkan @ 20.12.2010. 16:21 ] @
Citat:
Milos911: Ajde da si ovo napisao na bureku, ili nekom slicnom forumu, ali ovde... Jbg.


--
[ Predrag Supurovic @ 20.12.2010. 17:37 ] @
Milsim da je najveći problem kji Linux kao platforma ima neizbežan osećaj krpeža. Čega kod da se čovek dohvati, to prosto odiše nekim krpljenjem i zabašurivanjem.

Da bi Linux dobio zaista kvalitetne aplikacije neophodno ej da se ustanove neki standardi ne samo u izgledu i funkcionisanju programa nego i u načinu kodiranja, konfigurisanja i ponajpre da se vodi računa o komforu.

Platforma na kojoj kao najbolji editor svih vremena važi VI naprosto ne može da ima mnogo poklonika u običnom puku koji nije stručan ni zaluđen nego im računar treba da obave neke svakodnevne poslove.


[ combuster @ 20.12.2010. 20:38 ] @
Citat:

Milsim da je najveći problem kji Linux kao platforma ima neizbežan osećaj krpeža. Čega kod da se čovek dohvati, to prosto odiše nekim krpljenjem i zabašurivanjem.


Au koliko subjektivnog osecaja :)

Citat:

Da bi Linux dobio zaista kvalitetne aplikacije neophodno ej da se ustanove neki standardi ne samo u izgledu i funkcionisanju programa nego i u načinu kodiranja, konfigurisanja i ponajpre da se vodi računa o komforu.


Standardi postoje sto se nacina kodiranja tice, samo je pitanje da li programer postuje to pravilo ili ne. Komfor je nesto sto nije uniformno za sve korisnike pa tvoja konstatacija:

Citat:

latforma na kojoj kao najbolji editor svih vremena važi VI


direktno proizilazi iz cinjenice da je za neke korisnike VI sve i sjaj, za neke nano a za neke gedit i kate.
[ w3bl0rd @ 21.12.2010. 06:41 ] @
Obični korisnik si ne zna instalirati windowse, kamoli linuxe. A ako ih slučajno i instalira pa bude imao problema s nekim hardwareom što će se vrlo vjerojatno dogoditi što misliš kak će korisnik reagirati? Da ne govorimo o nekim defaultnim postavkama gnome-a ili KDE. Još dosta toga fali linuxima za desktop korisnike. Da neko full dokraja instalira linuxe i sve podesi instalira sve programe koji trebaju, onda bi za prosječnog korisnika koji čisto surfa koristi možda office bio čist ok.
[ component @ 21.12.2010. 07:29 ] @
Citat:
w3bl0rd: Obični korisnik si ne zna instalirati windowse, kamoli linuxe. A ako ih slučajno i instalira pa bude imao problema s nekim hardwareom što će se vrlo vjerojatno dogoditi što misliš kak će korisnik reagirati? Da ne govorimo o nekim defaultnim postavkama gnome-a ili KDE. Još dosta toga fali linuxima za desktop korisnike. Da neko full dokraja instalira linuxe i sve podesi instalira sve programe koji trebaju, onda bi za prosječnog korisnika koji čisto surfa koristi možda office bio čist ok.


Koji Linux si instalirao? Na primer, Ubuntu 10.10 bi i moj deda znao da instalira. A po završenoj instalaciji dobijaš potpuno upotrebljiv sistem sa većinom aplikacija koje trebaju prosečnom korisniku. Sa Windowsom to baš i nije slučaj.

Što se tiče hardvera tu si potpuno u pravu. Ako nešto radi, onda radi. A ako ne... onda ti treba odlično znanje sistema + malo sreće da to namestiš. A najgore od svega je što to ne znači da će zauvek i raditi. Pređeš u novu verziju i primetiš da ti nešto više ne radi, pa sve od početka
[ vladared @ 21.12.2010. 07:50 ] @
Samo da dodam, većina hardware-a će proraditi bez nekih problema, na distribucijama koje su predviđene za to - da budu za prosečne korisnike (npr. Ubuntu).
On topic - teško da će se neki linux sam po sebi izdvojiti. Mark S. je pokrenuo priču da se linux kernel ponovo napiše recimo u C-u, što je samo po sebi ogroman posao sa neizvesnim rezultatom, ali kada bi se tako nešto uspešno odradilo, moglo bi se rešiti i gomila problema koji se dugi niz godina vuče, a jedan od njih je već pomenuti problem sa driverima. Linusa slušam već godinama kako će od ne znam koje verzije rešiti taj problem, ali umesto da se rešava, oni se samo gomilaju + dosta ad hoc promena što i dovodi da "veliki igrači" ni ne žele da prave svoje programe, jer ko će ih održavati ako moraju da brinu o kompatibilnosti (mada dok je RHELa i njemu sličnih to i nije neko opravdanje, jer neki program teško da doživi životni vek od 7 godina)...
Što se samog po sebi linuxa tiče, on je veoma dobar, da ne kažem odličan i za većinu prosečnih korisnika i dovoljan i priče tipa neće ti sigurno raditi ovo-ono i moraćeš u konzolu su uglavnom davno prošlo vreme, mada windows advokati ovo uspešno koriste za "svoj" marketing.
[ w3bl0rd @ 21.12.2010. 07:50 ] @
Ma sama instalacija linuxa bi još možda i prošla, makar bi se puno korisnika već u particioniranju izgubili. Ali što kad su instalirali? Konfiguracija sistema itd? Da ne govorim one bisere da niti mp3ice ne rade (baš na ubuntu mislim, bar nisu do prije godinu 2) i još puno takvih sitnica kojih se sad ne sjećam. Da ne govorim ako ti automatski ne prepozna mrežnu i digne net pa zezanje po config fajlovima, ima još toga, ali to mi je sad prvo palo na pamet
[ Nedeljko @ 21.12.2010. 09:26 ] @
Citat:
toplim: Microsoft treba tuziti jer imaju zatvoreni kod, ali svi dobri advokati vec rade za njih tako da je tesko naci nekog ko bi umeoi to da obrazlozi. To vam je isto kao da iznesete neku crnu kutiju na ulicu i kazete unutra je magicni lek. i namamis ljude da kupe tu kutiju i tako jednog po jednog i ti od toga napravis biznis. e to radi mikoirsoft.


Što volim ovakve likove. Windows je prodaja magle. Pa, niko te ne tera da ga koristiš. OK, Windows ničemu ne služi, pali brate, eto ti ga Linux.

Citat:
toplim: Microsoft treba tuziti jer imaju zatvoreni kod, ali svi dobri advokati vec rade za njih tako da je tesko naci nekog ko bi umeoi to da obrazlozi.


Obrazloži ti.
[ vladared @ 21.12.2010. 10:00 ] @
Citat:
w3bl0rd: Ma sama instalacija linuxa bi još možda i prošla, makar bi se puno korisnika već u particioniranju izgubili. Ali što kad su instalirali? Konfiguracija sistema itd? Da ne govorim one bisere da niti mp3ice ne rade (baš na ubuntu mislim, bar nisu do prije godinu 2) i još puno takvih sitnica kojih se sad ne sjećam. Da ne govorim ako ti automatski ne prepozna mrežnu i digne net pa zezanje po config fajlovima, ima još toga, ali to mi je sad prvo palo na pamet

I ovde nisi upravu. Na većini distribucija je podešeno kao defaultna opcija kod particionisanja da sam isparticioniše prostor. Ako ti je to jedini operativni sistem, definitivno nije problem. Ubuntu ti već dolazi "iskonfigurisan", tako da naknadnih konfiguracija ili nema ili gotovo da nema. mp3ice rade, tačnije defaultno ti je namešteno da ti ponudi ako želiš da slušaš mp3 muziku da ti on sam povuče sve što je potrebno za to. Ako baš želiš da se igraš, na ubuntuovom sajtu ti je objašnjeno kako se instalira mediubuntu repo i onda možeš da uživaš do mile volje. Ako ti automatski ne prepozna mrežu, a nemaš drivere na cd-u potpuno isti ti je problem sa Windowsom, a nivo prepoznavanja mrežnog hardwarea na linuxu je isti, ako ne i bolji nego na windowsu (bez dodatnih cd-a), tako da je veoma velika verovatnoća da će ti automatski prepoznati mrežu. Problem može biti kod wireless dirvera, koji su native malo slabije podržani, ali ni to više nije problem pošto defaulnto je namešten graphic frontend za ndiswraper gde će ti najverovatnije wireless proraditi koristeći windows drivere, odnosno ubaciš CD koji si dobio uz hardver, navedeš putanju do drivera i voila... Config fajlove... Pa recimo da ne moraš da čačkaš, sem u specijalnim slučajevima, ali to je toliko retko da većina "normalnih" korisnika se nikada neće susresti sa tim.
[ component @ 21.12.2010. 10:19 ] @
@w3bl0rd
Pre dve godine? Ovo o čemu pričaš se verovatno odnosilo na verziju 8.10... probaj nešto novije, recimo 10.10. Kakvo particionisanje, kakvi bakrači? Izabereš disk (ako ih ima više) i klikneš dugme da se sistem instalira. Čak možeš da izabereš da li da pregazi ceo disk ili da sačuva prethodni sistem (dual boot). Izuzetno kulturno i praktično. Windows će na primer pojesti bilo koji drugi OS koji već postoji. Ne interesuje ga ništa što nije Windows.

@toplim
Molim te nemoj više da "promovišeš" Linux. Činiš Linux zajednici medveđu uslugu.
[ Nedeljko @ 21.12.2010. 11:11 ] @
Koje bre gubljenje sa particijama? Ako je nekome komplikovano da skrati jednu particiju i na tom mestu stavi drugu (swap čak nije obavezan), njega će zbuniti i My Computer.
[ w3bl0rd @ 21.12.2010. 11:12 ] @
Istina :) Ali mislim da precjenjujete prosječnog korisnika PC-a koji u 80% slučajeva niti ne zna što je particija, ni kako ju obrisati ili dodati, da neko dulje vrijeme nisam probao linux istina, možda se i dosta toga promjenilo. PS Prosječan korisnik si ne zna instalirati niti windows, a ni linux, bez obzira što je to prejednostavno :))
[ bachi @ 21.12.2010. 11:42 ] @
... I am Locutus of Borg, w3bl0rd... Resistance is futile...

Do sada nisam naleteo na korisnika koji ne zna za to da je imati
2 particije must have...


... Jel?
[ janko.84 @ 21.12.2010. 11:46 ] @
@w3bl0rd

Sta li ti je onda ispod prosecan korisnik racunara ako prosecan ne zna sta je particija?
Mora da zove komsiju svaki put kad oce da upali racunar.
Mada,verovatno se prosek razlikuje od drzave do drzave,ipak ce biti da je to.
[ Milan M. Radovic @ 21.12.2010. 12:19 ] @
Svi ste skrenuli sa teme... : Moguce je, to je uradio Red Hat i postao komercijalan... zasluzno, jer je uvek bio iznad svih, Nadam se da se to nece desiti sa debianom... al dobro, uvek ce tu biti ubuntu i opet dolazimo do toga da je verovatnoca da postoji ONE AND ONLY LINUX ravna sansi da idete SELOM i da vam padne klavir na glavu..
[ w3bl0rd @ 21.12.2010. 12:21 ] @
Citat:
janko.84: @w3bl0rd

Mada,verovatno se prosek razlikuje od drzave do drzave,ipak ce biti da je to.

Ovo nije opće vrijedno komentiranja. Vi ste napredniji nekoliko stoljeća. Zavidim pogotovo takvima kao ti.
Odjavljujem se s teme nije vrijedno objašnjavanja.
Ko god ima malo više poznanika prijatelja koji znaju da se kužiš u računala pa te zovu svako malo za dosta banalne stvari zna o čemu pričam.
[ janko.84 @ 21.12.2010. 12:33 ] @
Citat:
Ovo nije opće vrijedno komentiranja.

Slazem se.Nisam te ni pitao za komentar
[ combuster @ 21.12.2010. 13:37 ] @
Nema ovde sta ko da objasnjava, sve je jasno.
[ component @ 21.12.2010. 14:07 ] @
w3bl0rd je u pravu što se tiče "prosečnog korisnika". Prosečan korisnik jedva da zna da prepozna šta je operativni sistem a kamoli da uradi neko particionisanje. Ali prosečan korisnik ne instalira OS. On ga samo koristi, a kad nešto treba da se popravi zvaće nekog ko se u to razume (ili će morati sam da nauči).
Meni je samo glupo da me ljudi ubeđuju kako Linux nije user friendly ili je težak za korišćenje. Linux ima samo malo drugačiju logiku korišćenja od Windowsa i nezgodan je u početku onome ko je godinama koristio Windows.
Voleo bih kada bi se napravila neka studija gde će se proveriti da li će korisnik koji je informatički potpuno neobrazovan, pre naučiti da koristi Linux ili Windows. Iz ličnog iskustva Linux se lakše prihvata. Ali broj ljudi kojima sam instalirao Linux i koji nisu imali ranijih dodira sa kompjuterom je dosta mali i ne mogu iz toga izvući neki zaključak na globalnom nivou.

A moram ponovo da se vratim na instalaciju OS-a Evo kako otprilike izgleda instalacija Ubuntu-a
1. Izbor jezika (i klik na Install Ubuntu)
2. 2 check box-a (da li da downloaduje updateove tokom instalacije i da li da instalira kodeke itd.)
3. Izbor da li da ostavi prethodni sistem ili se instalira preko celog diska
4. Izbor zemlje (obično je već prepoznato i klikne se na forward)
5. Izbor verzije tasature (može forward)
6. Unos username-a, šifre, imena računara,…
7. Restart računara

A ovako instalacija Windows-a 7
1. Izbor jezika, vremena, tastature
2. Install now
3. Uslovi korišćenja (I accept the license terms)
4. Izbor da li se radi upgrade prethodnog sistema
5. Igranje sa particijama (advanced)
6. Restart računara
7. Unos username-a, imena računara,…
8. Unos šifre za korisnika
9. Unos Product Key-a (i izbor da li da se automatski odradi aktivacija Windowsa)
10. Izbor oko update-ova (obično je „Use recommended settings“)
11. Datum i vreme
12. Izbor tipa mreže (Home network, Work network and Public network)

I sad me ubedi da je Linux instalacija komplikovana! Da ne spominjem instaliranje aplikacija...
[ Impaler @ 21.12.2010. 14:34 ] @
Citat:
component:
Voleo bih kada bi se napravila neka studija gde će se proveriti da li će korisnik koji je informatički potpuno neobrazovan, pre naučiti da koristi Linux ili Windows.

definiraj pojam "koristiti windows / linux."

stvar je u tome sto se pod korištenje moze pribrojiti i dostupnost nekog sadrzaja(informacije). tj. nacin na koji se pristupa sadrzaju.
a sta ako je taj sadrzaj neki flash video , neka određena igrica, PE executable fajl, mp3 pjesma, podatci s neke određene wireless mrezne kartice.
ne znam kako bi neko izveo eksperiment u labaratoriju a da on ne ukljucuje cijeli "ekosistem". a da taj eksperiment ima veze sa stvarnim svijetom.

u nekom linux svijetu di je sadrzaj namjenjen linuxima tamo bi se naravno lakse koristili linuxi, a ovako nevjerujem. realno stanje je najbolji pokazatelj samoga sebe.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 21.12.2010. u 15:45 GMT+1]
[ toplim @ 21.12.2010. 15:50 ] @
Otkud mi znamo kakav je prosecan korisnik, on cak i ne postoji. Ali ja pricam o onom recimo kulturnom stanju kakvo treba da bude, kupis kompjuter na njemu vec sve podeseno i radi, pa sad da li je to linux ili windows i kakvi su dozivljaji. Drugo, ako se obratis nekom ko ti odrzava racunar, sta ja odavno ne radim, a nisam nikad ni radio, ali recimo devojcice rade ili direktori i tako dalje... oni su culi za linux, obrate se administratoru da hoce da ga imaju, a on im kaze, sta ce ti to to nije za tebe, to je za neke specificne namene, ako hoces da surfujes i igras igrice, chatujes evo ti ga windows i nemas brige. Ja kome god da sam pomenuo linux svi su me gledali belo, devojka, drug, pa cak i moj provajder koji mi dobavlja net pitao me je sta ce ti to, sta se zaludjujes.? Znaci koristiti linux je isto kao kad imas neki auto star recimo 20 godina, pa umesto da ga prodas i kupis nesto novije ti uzmes pa ga repariras i sredis da se sve cakli, znaci entuzijasta, e tako je i sa linuxom, linux je za entuzijaste.
Da napomenem da takav auto samo ti razumes i ni jedan majstor ga ne moze bolje poznavati od tebe, jer si samouk i radio si sve sam. Iskustvo si stekao i dobio mnogo znanja i sad se sladis u plodovima rada koji su mnogo sladji nego koristiti sirov windows. Znaci tako ja vidim, i ne zanm ko je pomenuo ali ja ne branim linux, ali ga podrzavam na svom putu i sugerisem na probleme i dajem svoje misljenje. Mi odavno nismo obicni korisnici a jos manje prosecni. Prosecan korisnik je se zanima za linux isto koliko i ja za dalaj lamu.
[ MarkoBalkan @ 21.12.2010. 16:28 ] @
danas je instalacija windowsa i linuxa jednostava.

uzmi win 7, fedoru, debian, mac svi imaju grafičko okruženje prilikom instalacije, prednost win instalacije je ta što ima malo koraka.

[ Srđan Pavlović @ 21.12.2010. 16:37 ] @
Citat:
prednost win instalacije je ta što ima malo koraka.

Hehe, ti onda nikada nisi instalirao Linux Mint (ili Ubuntu) ;)

Mozemo da izbrojimo "korake", ja samo znam da instalacija Mint-a
sa USB-a traje oko 4-5 mintuta, sa unosenjem podataka oko 6-7 minuta
(instalirani sistem je oko 2,7GB sa prilicnim brojem programa pocevsi
od office paketa do svega za multimediju).

Inace, dok unosis podatke (username, pass... i ostalo osnovno), on instalaciju vrsi u pozadini :)

Koliko ono uzme Windows 7 posle instalacije? Oko 12GB?

Znam samo da sam napravio particiju za Windows 7 od oko 50GB,
instalirao sistem, apdejtovao ga, instalirao MS-Office 2007, i jos
jedno 2 neke igrice i disk je vec otisao u crveno :)))

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 21.12.2010. u 17:47 GMT+1]
[ MarkoBalkan @ 21.12.2010. 16:52 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Hehe, ti onda nikada nisi instalirao Linux Mint (ili Ubuntu) ;)



meni s ewindowsi ne sviđaju, samo sam naveo primjer.

što se tiče distribucija, koristim archlinux i debian.

[ toplim @ 21.12.2010. 17:31 ] @
Neko je pomenuo da obrazlozim zasto windows ne sme da ima zatvoren kod. Mozda sam previse liberalan, ali to pitanja poteze autorska prava. Mozda po sadasnjem zakonu nije moguce dobiti spor oko zatvorenog koda, ali prvo ja mislim da intelektualnu svojinu ne treba svrstavati u proizvode. To je nesto najpogresnije sto nam je moderno drustvo donelo. Jos kad se u celu pricu ukljuci internet sa svojim mogucnostima, kako onda uopste definisati intelektualnu svojinu. Dozvoljeno je da preko torenta preuzmem pesme, film ili program a nije dozvoljeno da to snimim na cd. Znaci ja to mogu da imam u kompjuteru ali ne mogu izvan njega ili tako nesto. Autorska prava i prava intelektualne svojine moraju sto pre biti promenjena, ne znam tacno u kom obliku, ali recimo ti si nesto napravio, odsvirao, odpevao ili izprogramirao, ti moras to da das na neki vid licitacije tj. tender za utvrdjivanje vrednosti, neko to kupi po jednoj ili drugoj ceni i ti si tu svoj posao zavrsio, i dalje si vlasnik dela, da ne kazem proizvoda ali nemas pravo da ga ponovo prodajes i to mora da bude transparentno. Dalje, kupac tog dela ima pravo da sa proizvodom radi sta hoce. Da li ce ga prodavati jeftinije ili skuplje to zavisi od traznje. Ali jedino on ima pravo da ga prodaje da bi povratio svoj novac i zaradio. Ti kao autor vec si za svoje delo zaradio odredjenu sumu i to je to. Dalje mozes da poklanjas ili ustupas delo trecim licima, na taj nacin ti utices na cenu proizvoda koju diktira tvoj kupac. I tako dalje.
Na taj nacin svako ima pravo da ima tudju intelektualnu svojinu. Tako da ja ne krsim zakon time sto imam cecine pesme recimo :) i ako ih nisam kupio, jer je ceca već zaradila prodajući svoje delo producentu. Isto tako imam pravo da imam neki program koji nisam platio, jer je programer pre nego sto je pustio u promet svoje delo sebe obezbedio i prodao na tenderu kupcu. Prava kupca i prodavca treba dalje definisati kakav je njihov odnos ali po meni besmisleno je znanje uzazstopno naplacivati, svako ima pravo da zna, to treba da bude jedno od osnovnih prava u buducnosti. Kao ona parola znanje nema cenu. Ali trud se mora nagraditi. Kasnije delo prelazi u free proizvod ili poklon.
[ Milos911 @ 21.12.2010. 18:05 ] @
Besmisleno je znanje uzastopno naplacivati? Svako ima pravo da zna, to treba da bude jedno od osnovnih prava u buducnosti? Kasnije delo prelazi u free proizvod ili poklon?
Citat:
toplim:
Na taj nacin svako ima pravo da ima tudju intelektualnu svojinu. Tako da ja ne krsim zakon time sto imam cecine pesme recimo :) i ako ih nisam kupio, jer je ceca već zaradila prodajući svoje delo producentu.

A producent ce da konvertuje neki opensource program u novac, i taj konvertovani novac da da ceci?
Hoces jedan iskren, prijateljski savet. Al da obecas da se neces naljutiti kad ga procitas?
[ toplim @ 21.12.2010. 18:21 ] @
Necu savet, ne znam sta nije jasno, proizvod mozes da kupis a mozes i da za uzmes besplatno na tebi je, to treba da bude pravo, ako ga kupis imas neke povoljnosti recimo apdejt ili sta ja znam ako ga uzmes besplatno nemas te povoljnosti. Pa cekaj zar ti mislis da je zakon o intelektualnoj svojini korektan? I da je bilo kad bio korektan. Zasto je onda sluzilo ono rec dugme na kasetofonu? jos sam ja imao kasetofon sa dve fijoke i onda sam ladno umnozavao kasete, zznaci ja sam krsio zakon, a zar ga onda nije prekrsio proizvodjac kasetofona?
[ Milos911 @ 21.12.2010. 19:12 ] @
Citat:
toplim: Necu savet...
Ok, tebi gore...
Citat:
toplim:Zasto je onda sluzilo ono rec dugme na kasetofonu?
Da svaka budala moze da snima svoj glas?
Citat:
toplim:jos sam ja imao kasetofon sa dve fijoke i onda sam ladno umnozavao kasete, zznaci ja sam krsio zakon, a zar ga onda nije prekrsio proizvodjac kasetofona?
Ne, ti si ga krsio. To je kao da ja kazem "Ja sam imao pusku, i onda sam ladno ubijao ljude, znaci ja sam krsio zakon? A zar ga onda nije prekrsio proizvodjac oruzija?"
[ toplim @ 21.12.2010. 19:31 ] @
Sto se tice puske :) verovatno ga je prekrsio proizvodjac, ali s obzirom da svet pociva na sistemu jaceg, puska to i dokazuje, osudice tebe.
Ali gde se seti puske.
[ Stefan Jocic @ 21.12.2010. 19:35 ] @
Citat:
Autorska prava i prava intelektualne svojine moraju sto pre biti promenjena, ne znam tacno u kom obliku, ali recimo ti si nesto napravio, odsvirao, odpevao ili izprogramirao, ti moras to da das na neki vid licitacije tj. tender za utvrdjivanje vrednosti, neko to kupi po jednoj ili drugoj ceni i ti si tu svoj posao zavrsio, i dalje si vlasnik dela, da ne kazem proizvoda ali nemas pravo da ga ponovo prodajes i to mora da bude transparentno.

Da li si ozbiljan ili se samo šališ? Sve što ja napravim, kao programer, imam pravo da prodam bezbroj puta. To je jednostavno tako po zakonu a i po logici. Ne vidim zašto ne bih mogao svoj softver da prodam na više klijenata!? To je isto kao kada bi farmaceutska kuća imala pravo da proda jedan lek samo jednom čoveku, a ostalima da poklanja lekove.
[ toplim @ 21.12.2010. 19:43 ] @
Da ozbiljan sam, nazalost. Ne mozes lek i intelektualnu svojinu da svrstavas u isti kos.Lek se pravi onoliko puta koliko se i proda a ti kod pravis jednom, e sad da bi to moglo da se izjednaci onda treba da bude moguce i kloniranje svega zivog, tj. materije, jer si ti klonirao tvoj "proizvod".
Ali... sistem nam to jos uvek ne dozvoljava, mislim da ti svoj proizvod prezentujes i prodas, recimo napravis neki office paket i prodas ga za par miliona evra. Ti tu stajes. Dalje radi tvoj kupac, ili nazovimo ga trejder. on umnozava proizvod i prodaje, ako primetis da ce mnogo vise zaraditi od tih par miliona evra, ti pustis svoj proizvod kao free i "ubijes ga".
E sad druga su stvar, sto ti svoj ne znam koji kod prodajes firmama, normalno je da im to naplacujes, ali ne zato sto je to legalno, nego zato sto oni nisu informisani. A to sto radis nije legalno. Po tom buducem, mozda nekad usvojenom zakonu.
Drugo je ako im ti nesto administriras ili prepravljas kod, onda je to drugi proizvod i drugo delo.
[ Milos911 @ 21.12.2010. 19:51 ] @
Citat:
toplim:E sad druga su stvar, sto ti svoj ne znam koji kod prodajes firmama, normalno je da im to naplacujes, ali ne zato sto je to legalno, nego zato sto oni nisu informisani. A to sto radis nije legalno. Po tom buducem, mozda nekad usvojenom zakonu.
Drugo je ako im ti nesto administriras ili prepravljas kod, onda je to drugi proizvod i drugo delo.
A kako ti mislis da funkcionise pisanje programa? Napise se jednom, i ostaje za vekove vekova?
Inace prvo sam mislio da se zezas u porukama, ali sad... jbg...
Citat:
toplim: Sto se tice puske :) verovatno ga je prekrsio proizvodjac, ali s obzirom da svet pociva na sistemu jaceg, puska to i dokazuje, osudice tebe.
Ali gde se seti puske.
Covece? Ja te zgazim kolima, kriv je proizvodjac? Ja mislim da su oni pre na mercedese namerno stavljali one nisane napred. Zeznuto je samo to sto su oni i microsoft uzeli sve dobre advokate, pa sad nema niko dovoljno dobar da ih tuzi u ime pregazenih pesaka...
[ Stefan Jocic @ 21.12.2010. 19:53 ] @
Citat:
Ne mozes lek i intelektualnu svojinu da svrstavas u isti kos.

Zašto da ne? Kada farmaceutska kuća napravi neki lek, ona je nosioc svih prava na isti i ima mogućnost prodaje licence za isti (kako bi druge farmaceutske kuće mogle da rade preprodaju).

Po tebi bi se taj tvoj zakon selektivno primenjivao. :D
[ toplim @ 21.12.2010. 20:04 ] @
Kako bre selektivno, mene niko ne moze da ubedi da su lek i program ista stvar, prvo je stvar, drugo nije stvar nego, intelekt ili delo. Neko recimo "prodaje maglu" tj. prica, ali uvek iznova, ako prica iste price, nece ga glasati i time je izgubio. A sto se tice kako se pise program naravno da znam, ali onda apdejt naplacivati, ako hoces poboljsanja, doplatis...
I time bi se cela prica zaokruzila, intelektualna svojina bi dobila na znacaju i programeri bi bili popularni, kao i drugi estradni umetnici :)
[ combuster @ 21.12.2010. 20:04 ] @
Jbt ja bih ovo lockovao tako slatko... :D
[ Milos911 @ 21.12.2010. 20:21 ] @
^^^ Zar sad, kad smo stigli do same srzi problema? :D
[ z@re @ 22.12.2010. 00:38 ] @
Citat:

Zašto da ne? Kada farmaceutska kuća napravi neki lek, ona je nosioc svih prava na isti i ima mogućnost prodaje licence za isti (kako bi druge farmaceutske kuće mogle da rade preprodaju).


Evo referenca na najgori lobi i jedno od najvecih zla na planeti. Pa gdje nadje farmaceutsku industriju...
Patentiraju formulu za tabletu koju jos nisu napravili, i onda prodavaju muda za bubrege kad netko stvarno ima mogucnost da realizira tu formulu.

Al sta se ja cudim, ionako se kapitalizam temelji na tome da ogrebe glupi narod gdje god stigne. Pa ako mogu farmaceuti, zasto nebi i softverske kuce, rece neko tamo '80tih i krene sa "licenciranjem".
Sad se svaka bransa i lobi izvlaci kako je to normalno i kako to "svi rade".

Evo recimo ja odem kupit prazni CD i platim nekih 3 eurocenta agenciji za zastitu muzickih prava, cisto zato sta "ja imam mogucnost skinut piratsku muziku sa neta i sprzit je na ini medij". Isto vazi i za diskove i za USB memorije itd.
Kao "to je i praksa na zapadu", pa je to automatski ok.

Daj malo razmislite van tih debilnih standarda razmisljanja koje postavljaju ljudi kojima je stalo samo do love iz vaseg djepa.
[ Danijel Krmar @ 22.12.2010. 00:42 ] @
Citat:
toplim
Ali... sistem nam to jos uvek ne dozvoljava, mislim da ti svoj proizvod prezentujes i prodas, recimo napravis neki office paket i prodas ga za par miliona evra. Ti tu stajes. Dalje radi tvoj kupac, ili nazovimo ga trejder. on umnozava proizvod i prodaje, ako primetis da ce mnogo vise zaraditi od tih par miliona evra, ti pustis svoj proizvod kao free i "ubijes ga".


Hehehehe, kako je ovo dobro :D. Znaci neki "trejder" moze da umnozava i prodaje program koji je kupio, a ti koji si ga proizveo ne smes, tj. smes samo jednom :D. Ovo je prejako.

Mislim da je ovo najgora tema na Advocacy ikada :). Steta, a nekada je tako zanimljivo bilo citati Advocacy, mnogo se moglo saznati.

S obizrom na obzir, biseri :)
[ bigvlada @ 22.12.2010. 07:25 ] @
programeri i drugi estradni umetnici.....

ovoliko gluposti na jednom mestu sam zadnji put čuo u vremenima kada nam je vlada objašnjavala zašto je sve preko 64kb diverzantska roba. Molim vas, prebacite ovo na umz, a vidim da bi trebalo otvoriti i podforum informatika i ekonomija za decu.
[ mokelet @ 22.12.2010. 11:18 ] @
Šta je ovo, opet neka klasna borba? Pa naravno da je majstorima uvek smetalo što intelektualci ne rade ništa "teško" i imaju solidnu lovu.
A oduvek je i intelektualcima smetalo što majstori odrade poslić za pola sata i zarade ceo radni dan intelektualca.

To je kao kada roditelju negoduju kako je 1.000 din za dvočas matematike njihovom mezimcu skupo, a 5.000 din za zamenu karburatora bez problema plate.
A zamena karburatora kraće traje.
[ Nedeljko @ 22.12.2010. 15:02 ] @
Citat:
bigvlada: ovoliko gluposti na jednom mestu sam zadnji put čuo u vremenima kada nam je vlada objašnjavala zašto je sve preko 64kb diverzantska roba.


Nije poenta bila u kilobajtima, nego u ceni. Naravno da nisi za te pare mogao da kupiš ništa preko 64 KB, ali nisi mogao ni BBC B, koji je imao 32 KB.
[ MarkoBalkan @ 22.12.2010. 16:20 ] @
ja sam za to da se svaki komad software-a plati, ali...

cijena za kućnog korisnika ne može biti ista kao i za firmu.
ako je za firmu puna cijena windowsa(ultimate) 400 eura ili 300 eura ne znam, onda bi za kućnog korisnika cijena trebala biti 100 eura, a ne neka home verzija koja ima ograničenja.
ako kućni korisnik radi kao freelancer onda će i platiti licencu.

slijedeća stvar, cijena za manju firmu ne može biti ista kao i za veliku.
i kraj priče!

a sve firme se kao vadi mi bi legalno ali moraju biti windowsi i d abude za đabe.

malo morgen, ako hočeš windowse , onda češ i platiti, ako nečeš imaš linux.
[ z@re @ 22.12.2010. 17:33 ] @
Ma ko ih jebe, ako hoce koristit Windowse nek ih plate. Rekao sam vec, institucije koriste Windowse iz tri razloga :

1. Samo upoznatost sa OS-om, bez ikakvog drugog tehnickog razloga. Ovdje treba prisilit ljude da se naviknu na Linux/OO.org. Prisilit. U svrhu jeftinijeg sistema, lakseg odrzavanja (da, Linux se lakse odrzava) i nemogucnosti bilo kakvog vendor-lockina i diktiranja cijene dijela lokalnog ISa od strane inozemne firme (Microsoft).
2. Interni IS vezan preduboko za Microsoftove proizvode i APIe. Jebiga ovo je problem onih koji su konstruirali takav IS. Dalje sve stoji na proracunu kroz neki period da li ce tranzicija ostvarit ustedu ili ce se ta usteda vidit tek za 10 godina, jer se vjerovatno mora platit za nova rjesenja koja ce radit pod Linuxom.
3. Koristenje aplikativnog softvera koji je dostupan samo za Windowse. Ovo je problem tranzicije u 75% slucajeva i nece se tako lako rjesit.

Opet historijski gledano, PC/DOS/Windowsi serije 3 su poceli ozbiljno konkurirat Macu i ostalima tek kad je poceo priliv kvalitetnog productivity softvera. Aldus je izbacio PageMaker za Windowse cime je dosta DTP radionica preslo na PC/Win cisto radi cijene platforme (iako je Mac i dalje imao puno bolje performanse). Nakon Aldusa poceli su i drugi. I tako se sve pokrenulo.

Dakle, jedna velika firma poput Adobea/Corela/Discreeta/Steinberga ili ostalih koji su giganti u polju applied multimedialnog softvera, ne prepoznaju Linux kao profitabilnu platformu nista se nece desit.
Radi se i o tome da je prije 20 godina kad su Windowsi poceli uzimat dominaciju PC trzista piratski softver bio relativno nedostupan i imao je cijenu. Mi smo isli kod lokalnog pirata snimat diskete gdje je cjenik bio marka po disketi ako doneses svoju, ako kupujes novu kod njega onda dvije marke. Tako da su Windowsi 95 kostali nekih 50 maraka (mediji ukljuceni), sta je poprilicno zestoka cifra za danasnje pojmove.

Danas piratija odgovara i Microsoftu i Adobeu i ostalima. Piratski softver je besplatan, tj. ukljucen je u cijenu broadband konekcije ;)
Oni ciljaju na to da su Windowsi dostupni svima za 0$ i da ce se radi toga ljudi naviknut na rad sa Windowsima. Sutra kad ti ljudi budu otvarali firme onda ce kupit Windowse, jer su naviknuti i znaju radit s njima, a sa druge strane se boje BSA i slicnih.
Adobe isto - student grafike ce doma imat crackani Photoshop, ali kad sutra bude otvarao svoju graficku radionu onda ce vjerovatno od prve zesce love kupit legalni softver, jer je penal visestruko veci ako ga uhvate.

Radi se i o tome da vecina korisnika free OSova nije navikla da plati za ista.
Radi se i o tome da, kako sam vec rekao, oni ciljaju primarno na firme gdje ordiniraju njihove patrole smrti i pucaju u glavu bilo kome ko im nije platio harac. Photoshop za Linux bi kostao isto ko i za Windowse, zasto bi mu cijena bila drugacija? E pa ako je firma spremna kesnit vise tisuca eura za aplikativni softver onda imaju i sto eura za Windowse.

Sve te velike softverske kuce imaju vrlo jake financijske odjele, i ako su im ti odjeli izracunali da im se port za Linux ne isplati, onda se ne isplati, i nece ga bit.

Sta se tice same cijene softvera i ove druge teme, po meni je najposteniji model da platis softver ako ga koristis u komercijalnom okruzenju.
Recimo WinSSHd koji je potpuno free download, al obvezan si kontaktirat ih i platit neku kintu ako ces ga instalirat po firmi.
[ Dejan Lozanovic @ 22.12.2010. 18:01 ] @
Citat:

Dakle, jedna velika firma poput Adobea/Corela/Discreeta/Steinberga ili ostalih koji su giganti u polju applied multimedialnog softvera, ne prepoznaju Linux kao profitabilnu platformu nista se nece desit.


A to ce tesko da se desi dok ne dodje malo reda, najveci problem je binarna kompatibilnost sa ostalim bibliotekama i verzijama izmedju distribucija. I tu skripi mnogo, i ako staticki ne linkuju sve redom hebali su jeza kad je support u pitanju. To mnogo smeta linuxu da bude vise komercijalno prepoznat, lepo je to ono imas source mozes da budzis. Ali jednoj kompaniji koja prodaje komercijalni software prosto ne ide na ruku da podrzavaju zilion malih distribucija, testiranje programa na istom zilion broju distribucija je nocna mora.
[ vladared @ 22.12.2010. 19:54 ] @
Ne mora zilion. Dovoljno je nekoliko velikih, ostali su uglavnom klonovi istih...
[ z@re @ 22.12.2010. 20:07 ] @
Tako je, ionako su i najpopularnija desktop i serverska distribucija bazirana na Debianu.
[ combuster @ 22.12.2010. 22:13 ] @
Ne zaboravimo patch-ovanje :) Ima distribucija koje su dosta daleko od upstream-a sto se paketa tice da postoji vrlo velika sansa da neke funkcionalnosti programa budu disable-ovane/bug-ovite/etc... Samim tim potrebna je saradnja sa razvojnim timom neke distribucije ukoliko neka sw kompanija zeli da njen program na njoj radi bez greske.

Napraviti komplikovanije parce software-a (ie neki programski paket) je vrlo zeznuto ponuditi korisnicima za preuzimanje a da to isto parce software-a ne prodje prvo kroz ruke distro dev-ova i da ga oni zatim ponude kroz svoj packet manager. Ili je potrebno jasno navesti zahteve a onda korisnici sami gledaju da li njihova distribucija ima potrebne verzije biblioteka. To za sada i ne funkcionise toliko lose. Ali kad se setim ko se sve navodi kao prosecan korisnik racunara onda je to haos za njih...
[ Sale_123 @ 23.12.2010. 02:50 ] @
Oduvijek mi se činilo da linuxu nedostaje malo vise standarizacije. Desava se da se bug popravljen u nekoj verziji kernela ponavlja u nekoj od narednih verzija, sto je po meni van svake pameti.

Trebali bi se svi malo ugledati na Qt!

Sto se tice plaćanja softwera mislim da licenca treba da se plaća samo po MNOGO manjim cijenama. Razlika izmedju proizvodne stvari i softwera je sto za svaku je potreban materijal, radnik, masina, dok za softwer su procentualno mnogo manji troskovi po licenci ako se radi o većoj instalaciji.

Neko u proizvodnji cijepa dlaku da zaradi a u softweru marza veca od troskova proizvodnje
[ vladared @ 23.12.2010. 06:57 ] @
Dobro de... Slažem se da ima mnogo distroa koji nemaju blage veze sa onim od kojih su nastali, ali... Ako želiš da napraviš software dovoljno je da obuhvatiš RHEL, Debian/Ubuntu, SuSE i neki source based tipa.. Gentoo. Samim tim si pokrio 75% tržišta, a ti se fino ogradiš i kažeš da za ostale možda radi ili ne. Drugo rešenje nije nimalo lepo, a to je da sve što ti treba, a različito je u ovim sistemima, razvijaš nezavisno od sistema na kome se vrti ( npr. biblioteke) i instalira se zajedno sa produktom (fazon aka OpenOffice)... Dakle nije nemoguće, ali definitivno bi moglo mnogo lakše (naročito kada bi se stvarno koristila standardizacija)...
[ Sale_123 @ 23.12.2010. 08:07 ] @
Eh i onda kad pitas na forumu sto nesto ne radi javi se dosta ljudi kazu "e uzmi taj distro tamo radi sve" i jos te ubjedjuju da to sto ima X distroa je super za linux ;)
[ vladared @ 23.12.2010. 08:32 ] @
Meni uvek radi sve, na svim distroima... Mora da je do mene ;)
Šalu na stranu, za sve ne-windows komponente (mada ovo važi i za sam windows od kada su napravili presek sa vistom), moraš voditi računa kada kupuješ hardware da li radi na linuxu generalno. Ima stvari koje rade gotovo na svim linuxima već jednu deceniju (nije izbacivana podrška iz kernela) jer se upravo nalaze u kernelu/CUPSu/XOrgu/ALSAi.. driveri. Ako kupiš takvu komponentu sigurno nećeš imati problema. Mada ima verovatno nečega i u tome što kada sam ja započinjao sa linuxom sa svime sam imao problema, pa sam nekako naučio na teži način kako se ovi problemi rešavaju i sada verovatno rutinski to i odradim, tako da ne primećujem ih mnogo. Za pisani software, ako se oslanja na sistemske datoteke, a većina se oslanja, veoma je bitna upravo ta podrška. Oni koji savetuju idi na drugi distro, to uglavnom rade zbog toga što (npr sećam se tdjokica sa njegovim problemom sa štamačem) na nekim distroima jednostavno je zamrznuta određena verzija gore navedenih (npr. RHEL/CentOS koji drže svoje verzije nekih 7 godina) čime se postiže mirovanje i postignut nivo "prepoznavanja", a preko backportova se ubacuju "novi". Nove verzije, ponekad, na žalost dodaću, izbacuju podršku za stari hardware, tako da se može dogoditi da recimo štampač star 10 godina više nećeš naći podršku u novim CUPS driverima, mada i tu ima izuzetaka, npr. od kada pratim linux HP je uvek imao relativno odličnu podršku, samo što za podršku za nove modele si trebao malo sačekati (jedno godinu dana) i posle toga više nikada nikakvih problema nemaš... No to su druge priče koje su nas mnoooogo odaljile od teme.

[Ovu poruku je menjao vladared dana 23.12.2010. u 09:49 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao vladared dana 23.12.2010. u 09:50 GMT+1]
[ Body Bag @ 23.12.2010. 10:46 ] @
Neko je pomenuo fiskalne kase i linux
Ja sam licno u dve prodavnice video linux i tu kombinaciju - Trend Sistem i Djak prodavnice sportske opreme (i to poslovnice u malom mestu kao sto je Loznica)
U prvoj je ako se ne varam bio Ubuntu a u drugoj CentOS
Eto vidis da moze ;)
[ Dejan Lozanovic @ 23.12.2010. 11:25 ] @
Citat:
Sale_123
Sto se tice plaćanja softwera mislim da licenca treba da se plaća samo po MNOGO manjim cijenama. Razlika izmedju proizvodne stvari i softwera je sto za svaku je potreban materijal, radnik, masina, dok za softwer su procentualno mnogo manji troskovi po licenci ako se radi o većoj instalaciji.

Neko u proizvodnji cijepa dlaku da zaradi a u softweru marza veca od troskova proizvodnje


Pitas li se koliko je vremena i truda ulozeno u proizvodnju softvera ? Plate programera su daleko vece od plate radnika koji stiska par dugmica na masini. A sta mislis da ti ja dodjem u prodavnicu i da ti kazem, znas ovaj litar mleka treba da kosta manje, ili sto je taj hleb tako skup psenica sama nikne iz zemlje.....

Ako mislis da ti je neko softversko resenje preskupo, ti predji na neko drugo, a ako su ti sva skupa ti napravi svoje resenje ili angazuj ljude da ti to urade, u protivnom cena softvera je realna. Svi vi koji kupite windows npr, kazete da je skupa licenca a svi isto tako ocekujete redovan update ?! Pa neko mora da plati i te programere sto odrzavaju softvare.
[ Sale_123 @ 23.12.2010. 13:08 ] @
Tvoj argument o cijeni proizvodnje softwera pada u vodu čim pogledaš listu najjačijih svjetskih kompanija. Da je cijena realna ne bi medju prvih 10 najjacih svjetskih firmi bilo najvise onih koje se bave softwerom. Drugo, bezveze ti je taj argument da "uzmeš sam i napraviš", operativni sistem iz nule nije lako napraviti, tako da...

Drugo, najveći troškovi sw firme su programeri i što prodaš više licenci to će ti udio troškova u cijeni opada, a program jednostavno kopiras. Kod proizvodnje materijalnih stvari, ti što više hoćeš da proizvodiš treba ti veći prostor, više radnika i još mašina. Udio marže ne raste nego samo ideš na količinu. Da je coca cola proizvodila sw dan si bila deset puta veća.

Treće, to što neko drži monipol i što se bez njegovog proizvoda gotovo ne može daje mu još manje pravo da lupa cijene kakve hoće. Po tvojoj logici država bi trebala naplaćivati struju 5 eura / kW. Ako ti ne paše ti napraviš sebi sam mini elektranu i uživaš...(al ne zaboravi da moraš plati patent za elektranu, koncesiju, itd.)

Četvrto, ti kad kupiš auto udio marže je vjerovatno izmedju 10 i 100%. Ali s tim autom možeš da radiš šta hoćeš. Možeš da ga pokloniš, PRODAŠ, sam popravljaš ili daš drugima da popravljaju. Kod softwera je udio marže daleko veći nego kod materijalnih stvari. Kad istekne licenca ne možeš ništa s njim da radiš, ne možeš da ga prodaš niti možeš da ga pokloniš. Za servis si vezan samo za jednu firmu kod koje moraš platiti suport koji je isto toliko skup. Ima li tu logike da ti plaćaš nešto takvo po TOLIKOJ cijeni?

A da ne spominjemo ovaj put ucjenjivanje proizvodjača hardwera i planove za ACPI...

P.s. Poenta je da ne trebamo uvesti komunizam ;) već samo da cijena sw nije realna
[ component @ 23.12.2010. 14:16 ] @
Citat:
Sale_123: bezveze ti je taj argument da "uzmeš sam i napraviš", operativni sistem iz nule nije lako napraviti, tako da...

sve što nije lako nije ni jeftino

Može li mi neko navesti neki softver koji je skup a bez kog ne može? Kući imam 2 desktop i jedan laptop i cena softvera na njima je 0 din. Sve je free (as beer).
Na poslu koristim računar na kom je cena sofvera u stotinama evra (bar tako ja procenjujem, ali plaća se preko licenci). Firma plaća licence za sav softver na računarima (premo 1000 kijenta i par stotina servera). Nisu male pare, ali dobijaš podršku, redovan update, dobro softversko rešenje... Da li je to skupo? Meni ne, ali ja ni ne plaćam
Ako neko želi kući da koristi Autocad, 3D Studio, Photoshop, bilo šta što počinje ili završava se sa Proffesional, neka bude spreman da plati cenu tog softvera. Postoje jeftiniji programi od gore navedenih. Postoje i potpuno besplatni. Nije mi jasno zašto neko hoće da koristi skupe programe a kuka da su mu skupi?
[ Sale_123 @ 23.12.2010. 14:30 ] @
Ni meni naprosto nije jasno sto bi neko htio vozio mercedesa kad moze jugu?

Mozda zato sto je udobniji, bolji, pouzdaniji ali to nije razlog da taj isti mercedes kosta pola miliona eura
[ z@re @ 23.12.2010. 15:06 ] @
Konzum (Agrokor), najveci lanac supermarketa u HR, vrti na POSovima RedHat.
[ Nedeljko @ 23.12.2010. 15:17 ] @
@Sale_123

To o čemu pišeš da se zalažeš za to je ništa drugo do komunistička ekonomija. Kapitalistička je određivanje cena na tržištu. Cena je nerealno visoka ako postoji neko drugi ko će isto to da proizvede jeftinije, a nerealno niska ako niko neće da proizvodi i prodaje po toj ceni.
[ component @ 23.12.2010. 16:29 ] @
Citat:
Sale_123: Ni meni naprosto nije jasno sto bi neko htio vozio mercedesa kad moze jugu?

Mozda zato sto je udobniji, bolji, pouzdaniji ali to nije razlog da taj isti mercedes kosta pola miliona eura


O tome ti i ja pričam! Zašto bi platio skupog Juga (Windows) kad možeš za male pare, pa čak i besplatno da voziš Mercedes (Linux)
[ toplim @ 23.12.2010. 16:40 ] @
Da su cene visoke, dokaz je i to sto postoje besplatni programi, znaci tolika je razlika u ceni. Neko ima korist da pravi bespaltne programe, kako onda neko moze da cepa tolike cene. Znate zašto? Zato što je to "razvijeni" svet i oni imaju para da to plate ili ne koriste. Ali šta mislite da li nam zavidi neki mali Amerikanac, naravno da nam zavidi jer on kuci nema photoshop recimo. Ali zato ga ima u školi, zato ga ima, tamo gde se zaposli, ako mu je to profesija.
E sad nismo mi krivi što smo toliko svestrani pa hoćemo moderne tehnologije kod nas :) Ali... Zašto su onda igrice toliko jeftinije, a ni malo nije lako napraviti neku popularnu? Pa zato što se više koriste, mi koji ovo kucamo uglavnom smo napredni i koristimo photoshop, da se ne lažemo. Pa sad ili ćemo se mi promeniti ili će se svet promeniti. Ali meni je žao što ćemo to verovatno biti mi. Jer osim što je život borba jačeg, život je i borba bogatijeg. Tako da jaki i bogati diktiraju. A mi smo samo tu da ih poštujemo. Kad će neki veliki svetski proizvod da iznikne iz neke male zemlje, nikad. E u tom smislu kažem da se ne treba praviti lud i moderan tako što ćemo lako pristati na sve ucene. Treba naći alternativu pa makar ona bila i lošija. Znate zašto, zato, što na taj način dokazujemo da nismo potkupljivi i da ne poštujemo pravila jačeg već furamo svoj fazon. Pa kad je mogla holandija da pređe na Linux, možemo i mi. Zašto svaka ideja mora da dođe iz Amerike, sa zapada, zašto ne možemo da uključimo mozak i da vidimo šta nam se isplati.
A to što se u osnovnim i srednjim školama uče windowsi, to je već druga priča. I ja sam iz prakse radio ono što je profan znao, da nisam sam učio posle toga ne bih znao ni da otkucam ovo. Tako da to i nije neki problem. Slažem se da treba uvesti red, ali ne tako da mi o tome ne znamo ništa, nego nam samo jave na dnevniku to i to.
Ali ja mislim da je svojevremeno dr Đinđić napravio grešku kad se sastao sa Bill Gates-om. Ovaj u odelu a onaj u trenerci i šta drugo da pričamo. Tako da je to demokratska opcija, koristiti windows. Sad, pošto se oni uglavnom najviše pitaju, ne žele da skrenu sa tog puta, i windows je toliko promovisan da to nema kud više. A lično mislim da kada bi država prešla na linux sve bi bilo lakše i produktivnije em bi uštedeli, ako već hoce da stede em bi potpomogli razvoj linuxa i lokalizaciju,,, do tad kucnom korisniku bice vec omoguceno da koristi svoj komp na linuxu i da ne škripi ni jedan program, pola programa bice transferisano na web, razvijena infrastruktura i tako dalje.
Evo sad da pitamo "prosecne" korisnike ...ali ne znam sta bi ih pitao mislim da treba uraditi neko istrazivanje ko u nasoj zemlji koristi kompjuter, koje su to generacije koje dominiraju, koji su to "poslovi" i tako dalje... Moje misljenje je da su 60% mladi od 13 do 20 godina i da najvise koriste dobro poznate sajtove, tj. kompjuter bez interneta se ne podrazumeva. Vecina nabavlja kompjutere zbog interneta. A onda mi entuzijasti, koji rade sve zivo i koriste sve zivo, pa nam uvek nesto smeta.
Pa s tim u vezi sasvim je lako bolje promovisati linux jer on nam donosi skoro sve sto nam u globalu treba i naravno windows ostaje ono sto jeste, ali zasto bi ga koristili ako nam za to moze posluziti i linux, ako pak radimo nesto sto je na linuxu teze izvesti onda naravno windows.

Kao zakljucak, mogu da kazem da linux mora jos da napreduje, pre svega mislim na Ubuntu jer se nekako najbrze raZvija, ali i bilo koja druga distribucija koja ga pretekne.

A sad jedno pitanje, zasto se linux s oprostenjem dize sporije od windowsa? I bez insinuacija, ja sam obican korisnik i treba mi uglavnom internet, mozda nekad office i to je to. A takvih je 80% Muzika i film se podrazumevaju.
[ Milos911 @ 23.12.2010. 17:29 ] @
Citat:
toplim: Pa zato što se više koriste, mi koji ovo kucamo uglavnom smo napredni i koristimo photoshop, da se ne lažemo.
Ahm, da, sa tim mogu da se slozim u potpunosti.
Citat:
toplim
A sad jedno pitanje, zasto se linux s oprostenjem dize sporije od windowsa? I bez insinuacija, ja sam obican korisnik i treba mi uglavnom internet, mozda nekad office i to je to. A takvih je 80% Muzika i film se podrazumevaju.
Ti je zbog lose debagovanog kernela, koji se kompajliran od strane nekih likova iz indije na polovnom improvizovanom kompjuteru. Bio je skoro neki tekst o tome, kazu da je 50% prosecnih korisnika preslo na druge distribucije zbog toga. Steta, a taman je sve krenulo kako treba :(
[ toplim @ 23.12.2010. 17:40 ] @
Citat:
Milos911: Ti je zbog lose debagovanog kernela, koji se kompajliran od strane nekih likova iz indije na polovnom improvizovanom kompjuteru. Bio je skoro neki tekst o tome, kazu da je 50% prosecnih korisnika preslo na druge distribucije zbog toga. Steta, a taman je sve krenulo kako treba :(


Da li tu moze da pomogne kompajliranje kernela?
[ Dejan Lozanovic @ 23.12.2010. 18:06 ] @
Citat:
toplim
Kao zakljucak, mogu da kazem da linux mora jos da napreduje, pre svega mislim na Ubuntu jer se nekako najbrze raZvija, ali i bilo koja druga distribucija koja ga pretekne.

A sad jedno pitanje, zasto se linux s oprostenjem dize sporije od windowsa? I bez insinuacija, ja sam obican korisnik i treba mi uglavnom internet, mozda nekad office i to je to. A takvih je 80% Muzika i film se podrazumevaju.


Tu se generalno sve distribucije isto razvijaju, sve one koriste Gnome ili KDE sve one koriste iste programe, ono gde se distribucije generalno razlikuju jeste instalacioni program, packet manager i recimo software za update, ostalo je sve manje vise isto. Evo mogu da ti navedem pored Ubuntua recimo fedoru ili opensuse obe distribucije su isto tako user friendly.

A sad kad je boot u pitanju. To moze da se optimizuje dosta, a ako nista drugo mozda moze da se promeni negde i prioriteti da podigne prvo graficko okruzenje pa da onda podigne server za stampanje npr... Ali sad koliko je zapravo vazno ako ti se winndows bootoje 10-15 sekundi brze ? ne resetujes kompjuter jednom u minut
[ Sale_123 @ 23.12.2010. 18:27 ] @
Jel čitate vi sta ja pišem ili samo izvlačite rečenice iz konteksa da bi mogli da ospete paljbu?

Da nacrtam:
Jel neko spominjao da licence ne treba da se plaćaju? Jeste!

Jesam li ja rekao da treba da ne plaćamo licence? Nisam, samo sam konstatovao da su skupe. A naravno da ih treba plaćati, neće programeri raditi za šaku riže! Ali nije realno da firma od 20 zaposlenih ima zaradu od 20 miliona (second life)? Da li bi ijedna firma koja se ne bavi sw mogla toliko da zaradi?

Hoćemo li komunističku ekonomiju? Nećemo! Alternativa je da se u linuxu rijese problemi koji se iznova i iznova ponavljaju!

Jel neko vidi tu komunizam? Ja ne!

A sad kad već pričamo o kapitalizmu i američkom snu:
To je kao i komunizam, na papiru savršeno u praksi daleko od toga. Htio je Sale da pokrene svoj biznis: čik pogodi ne možeš dobiti kredit ako nemaš pokriće u nekretnini. Džabu odličan biznis plan, džaba sve. Američki san je rezervisan samo za bogate i one sa političkim vezama. A nama mede o demokratiji. Čak nas i školi uče u tome. Baš kao u komunizmu!
[ toplim @ 23.12.2010. 18:30 ] @
To je prvi utisak korisnika koji je jako vazan, znaci odmah da ti se pojavi logo i onda nekih desetak sekundi i to je to, to bi u mnogome korisniku pruzilo utisak brzine i stabilnosti, ne razumem da neki linuxi i dalje vrse ona ispisivanja podataka i ocitavanja. Sta to toliko treba da se digne, pa na windowsu bez obzira koliko programa imas on se uvek digne jednako brzo ili bar priblizno. Ja sve nesto laicki mislim da linux koristi neku losu "matematiku", neke lajere koji usporavaju, mozda ext4 mozda samo konfiguracione skripte koje nisu binarne nego iz nekog viseg programskog jezika, pa dok se sve digne prodje te volja, to ja onako dobronamerno...

Sale, pa mi se u tome slazemo, samo sta ima da komentarisemo, treba neko pametniji da nam dodje :)
[ maksvel @ 23.12.2010. 18:35 ] @
Vrlo relativna stvar...
Takođe, pitanje je posle koliko vremena Windows postane responsive, a posle koliko Linux. Rekao bih da Windows brzo prikaže desktop, ali posle još puno toga učitava, pa moraš da čekaš, dok Linuks ubrzo nakon prikaza desktopa postaje 100% responsive.

Imaju sad SSD, pa oni hibridni diskovi i to, tu je i hibernacija i standby, boot-time je sve manje važan.
[ Stefan Jocic @ 23.12.2010. 18:56 ] @
Citat:
A lično mislim da kada bi država prešla na linux sve bi bilo lakše i produktivnije em bi uštedeli

Uštedeli? Da li si siguran?

Ko da obezbedi "sekretaricama" i "kuvaricama" po državnim institucijama neophodno zananje? O čijem trošku? Da li smatraš da bi tako nešto bilo jeftino? I nemoj sada samo da kažeš da bi obuka bila isplativija od kupovine licenciranog Windows-a, jer to nije tako. Ili recimo da postoje entuzijasti koji bi obuku besplatno omogućili. :)

Citat:
ali zasto bi ga koristili ako nam za to moze posluziti i linux

Ja koliko vidim po porukama ti voziš Windows XP, a promovišeš linux. :) Niko ti ne brani da koristiš linux.

Citat:
Sta to toliko treba da se digne, pa na windowsu bez obzira koliko programa imas on se uvek digne jednako brzo ili bar priblizno.

Netačno.
[ Sale_123 @ 23.12.2010. 19:08 ] @
Po meni je tu najmanji problem boot time! Windows se diže brzo samo nakon svježe instalacije. Nakon par mjeseci windows postaje daleko sporiji od linuxa (moj računar je "živi" svjedok) :D.

Po meni su tu najveći problem drajver, binarna kompatibilnost i nedostatak opširnije specifikacime API-ja.

Proizvodjače hardwera treba prisiliti da ili da daju specifikacije razvojnom timu na kernelu pa makar uz NDA ili da sami pišu drajvere!

Riješiti problem sa videom (zamjeniti X server sa novim, boljim wayland cini mi se da se zvao) i problem sa zvukom gstreamer ili vlc pa makar i uz plaćanje kodeka.

Lično bi volio da qt preuzme primar od gtk jer je to po meni jedan od najboljih komada softwera ikad napisanih.

Na kraju binarna kompatibilnost. Java je bila na dobro putu da postane odličan jezik, nažalost izašla je pre rano. Jezik koji bi bio source compatible sa c++ ali bi imao binarnu kompatibilnost kao java (ako je tako nešto moguće)

Kada bi imali stabilan kernel sa pravom podrškom za hardwer, stabilan i odličan grafički server na kome opengl radi kao podmazan i audio framework i još na to sve qt. Takav sistem sa stabilnim apijem i abijem bi vjerovatno bio dovoljno primamljiv da i veliki ISV počnu da portuju softwer na linux, a ne da sa svakom novom verzijom kernela moraju da rekompajliraju program ili još gore da mijenjaju source
[ toplim @ 23.12.2010. 19:18 ] @
Citat:
Stefan Jocic: Ja koliko vidim po porukama ti voziš Windows XP, a promovišeš linux. :) Niko ti ne brani da koristiš linux.


Pa jos se nisam navikao na linux a imam ubuntu, nikako da podesim grafiku, mada to nije tema, ali da kazem ikonice mi izgledaju veliko, desktop mali i slova mala, sve sam pokusavao ali koliko vidim u aplikaciji za monitor pise da koristim neki samsung electrical 16"...gde nadjose tih 16" kad imam 17" a da je samsung sto jes jes. :)
[ Nedeljko @ 23.12.2010. 21:06 ] @
Citat:
Sale_123: Jel čitate vi sta ja pišem ili samo izvlačite rečenice iz konteksa da bi mogli da ospete paljbu?

Da nacrtam:
Jel neko spominjao da licence ne treba da se plaćaju? Jeste!

Jesam li ja rekao da treba da ne plaćamo licence? Nisam, samo sam konstatovao da su skupe. A naravno da ih treba plaćati, neće programeri raditi za šaku riže! Ali nije realno da firma od 20 zaposlenih ima zaradu od 20 miliona (second life)? Da li bi ijedna firma koja se ne bavi sw mogla toliko da zaradi?

Hoćemo li komunističku ekonomiju? Nećemo! Alternativa je da se u linuxu rijese problemi koji se iznova i iznova ponavljaju!

Jel neko vidi tu komunizam? Ja ne!

A sad kad već pričamo o kapitalizmu i američkom snu:
To je kao i komunizam, na papiru savršeno u praksi daleko od toga. Htio je Sale da pokrene svoj biznis: čik pogodi ne možeš dobiti kredit ako nemaš pokriće u nekretnini. Džabu odličan biznis plan, džaba sve. Američki san je rezervisan samo za bogate i one sa političkim vezama. A nama mede o demokratiji. Čak nas i školi uče u tome. Baš kao u komunizmu!


Kapitalizam = tržišna ekonomija = određivanje cena na tržištu.

Primeri tržišnog razmišljanja:

- MS Office mi je skup. Probaću da podmirim svoje potrebe besplatnim OpenOffice.org-om ili jeftinijim StarOffice-om.
- MS Office je skup. Napraviću Nedeljko Office i prodavaću ga jeftinije.

Primer netržišnog razmišljanja:

- MS Office je skup. Treba da košta manje. Ova cena je nerealna jer se neko nerealno bogati na tome.

Što se kredita tiče, naravno da ti treba pokriće. Niko ti neće dati kredit na "biznis plan", ako sam ne staneš iza toga. Kada bi bilo tako, pisanje biznis planova bi postao vrlo unosan posao na račun propadanja banaka.
[ MladenIsakovic @ 23.12.2010. 21:45 ] @
Citat:
Nedeljko: Kapitalizam = tržišna ekonomija = određivanje cena na tržištu...


Jes' kako da nou
Ustvari jeste, al' po knjiški, isto k'o što su u socijalizmu svi jednaki, a nisu bili.
Jednostavan primer: padne cena dijamanata (ili neke druge tražene robe), trgovci povuku dijamante sa tržišta i izazovu nestašicu, samim tim i rast cene - onda prodaju robu po mnogostruko višim cenama, od neke realne, koja bi bila u tom trenutku. Takvih primera imaš gomile. Tržištima se itekako upravlja, da se ne lažemo.

Elem, kapitalizam je društveni sistem pravljen od strane bogatih za bogate. Pre ili kasnije, dovešće do tolike razlike bogatih i siromašnih, da će morati izbiti neko globalno s**nje, rat, otimačina, il' ko zna šta, jer bogati su sve bogatiji, a broj gladnih u svetu rapidno raste. Globalizam, ili korporatokratija, je velika opasnost po čovečanstvo.
[ Milos911 @ 23.12.2010. 23:34 ] @
Citat:
toplim: Da li tu moze da pomogne kompajliranje kernela?
Mislim da moze, samo treba ispitati zavisnosti u odnosu na graficki podsistem. Mislim ono, verovatno znas i sam da nije ista situacija kad se kompajlira neki kod na racunaru sa novijim i starijim podsistemom, jer je on direktno vezan za procesor?
[ combuster @ 24.12.2010. 00:48 ] @
Citat:
Milos911: Mislim da moze, samo treba ispitati zavisnosti u odnosu na graficki podsistem. Mislim ono, verovatno znas i sam da nije ista situacija kad se kompajlira neki kod na racunaru sa novijim i starijim podsistemom, jer je on direktno vezan za procesor?


Ne moze. Moduli se ucitavaju dok si rekao keks, bzImage takodje ma koliko on bloat-ovan bio. Ubrzavanje boot-a se postize iskljucivo pozadinskim ucitavanjem servisa sto moze da dovede do ne ucitavanja servisa koji su zavisni od nekog drugog (recimo podizanje ntp-a dok se mreza nije podigla).

Kernel se kompajlira ako zelite da:

1. Testirate razvojne verzije kernela
2. Primenjujete patch-eve na stabilnu/razvojnu verziju
3. Ojadite kernel radi izbacivanja potencijalnih sigurnosnih rupa (sve moze biti potencijalna sigurnosna rupa a zasto bi bila tu ako ne koristite odredjeni kernel drajver/feature)
4. Tweak-ujete kernel za specificne potrebe (igranje sa scheduler-om recimo) mada imate dosta prekompajliranih kernel flavour-a za tu namenu
5. Napravite monolitni kernel totalno ili zelite da ubacite neki drajver u sam kernel image (meni odgovara da mi se i915 nalazi u samom kernel image-u jer mi se dosta ranije startuje kms)
6. Igranje sa kernel feature-ima koji su jos uvek u teskom razvoju

Skracivanje boot time-a je verovatno najgori moguci razlog za kompajliranje kernela koje uopste nece doneti nikakve rezultate (makar ne human readable).

/edit: @Milos

Ako sam ja tebe razumeo sta si hteo da kazes za ove podisisteme kill me... :D
[ Sale_123 @ 24.12.2010. 01:03 ] @
Citat:
Nedeljko: Kapitalizam = tržišna ekonomija = određivanje cena na tržištu.

Primeri tržišnog razmišljanja:

- MS Office mi je skup. Probaću da podmirim svoje potrebe besplatnim OpenOffice.org-om ili jeftinijim StarOffice-om.
- MS Office je skup. Napraviću Nedeljko Office i prodavaću ga jeftinije.

Primer netržišnog razmišljanja:

- MS Office je skup. Treba da košta manje. Ova cena je nerealna jer se neko nerealno bogati na tome.

Što se kredita tiče, naravno da ti treba pokriće. Niko ti neće dati kredit na "biznis plan", ako sam ne staneš iza toga. Kada bi bilo tako, pisanje biznis planova bi postao vrlo unosan posao na račun propadanja banaka.


1. Da vidite kako nas Nedeljko & Co. uce sta je kapitalizam i sve njegove blagodati vidi sliku A.
2. Da vidite kako je to u stvarnosti, pogledajte sliku B.
3. Da vidite kako to Bili radi, vidite sliku C.

P.S. Please, no hard feelings :)
[ Dejan Lozanovic @ 24.12.2010. 09:34 ] @
Citat:
Sale_123: 1. Da vidite kako nas Nedeljko & Co. uce sta je kapitalizam i sve njegove blagodati vidi sliku A.
2. Da vidite kako je to u stvarnosti, pogledajte sliku B.
3. Da vidite kako to Bili radi, vidite sliku C.

P.S. Please, no hard feelings :)


A jesi cuo nekada za http://en.wikipedia.org/wiki/Venture_capital , znaci to je razlicito od kredita, sa druge strane dajes njima odredjeni procenat napravljene firme. Mislim da americki san u stvarnosti ovako vise funkcionise nego odes ti sam i uzmes kredit. Ovi ekstermno bogati nece da ostavljaju pare u bankama jer kamate su male(1%) a porez veliki, pa onda investiraju u te mlade i perspektivne kompanije, koje ce na ulozeni dolar da vrate 10 dolara. I ako uzmes statistiku da 1/7 kompanija uspe. jasno vidis da imaju interes da investiraju u nove firme.
[ dragancesu @ 24.12.2010. 10:09 ] @
Americki san? Ima jedan film i zove se Capitalism: A Love Story autor Michael Moore

ili

Cuo djetic da je amerika obecana zemlja, para koliko hoces sam se treba sagnuti.
Sedne u avion i vec na aerodromu vidi na podu novcanicu od 100$
Ta nijecu valjda prvi dan radit, i prodje.


Koliko god mi slusali i pricali o planskoj privredi to je danas realnost. Na istoku se zvao plan, na zapadu budzet. Tacno se zna koliko ima stanovnika i kolike su njihove potrebe, koliko zaradjuju i koliko mogu da potrose na ostalo sto nije bas neophodno, recimo racunare i softver.

S druge strane u kapitalizmu se sve vrednuje pa je u upotrebi fenicanska valuta (novac), a kod nas vatikanska (hvala). Prosto mi je nezamislivo da kad ti neko nesto uradi to se plati, kod nas ako znas treba da uradis, jedno hvala i slobodan si dok ne bude problema. Ima i krajnosti da neko mora da ti uradi jer ti ne smes (ili ce te komsija prijaviti da nekom uzimas posao-labac iz usta sto bi se koda nas reklo).


A sto se tice linuxa ima i http://www.cp6linux.org, ali to i mnogi drugi projekti deluje kao da treba pokazati da to ne vredi, ali zato ko to odradjuje uzme pare. Bile su slicne teme o uvodjenju linuxa u minhenu, pa u svajcarskoj, sad se valjda prica da ce se raditi u engleskoj. Najskuplje je kad se plati a ne radi. Ne verujem da to ne moze da se uradi. Ima raloga ali to je za druge teme.

S druge strane u firmama to ne bi trebalo da bude tesko. Server i baza su na linuxu, provereno resenje. Jedna aplikacija za vodjenje firme i racunari su samo klijenti. Analogija je windows klijenti po Active Directory. Uskoro ce tako biti u mnogim firmama (nije da vas plasim, realnost). Dobro, za specificne programe treba neka windows masina i to je to. E, problem nastaje kad neko hoce da slusa muziku ili gleda film na poslu, za to jer verovatno pogodniji windows jer to ima i kuci pa zna. To je u stvari problem sa organizacijom, nista drugo. Sto se tice firme nisu zaposleni koji koriste racunar ti koji ce instalirati os i aplikativne programe, to treba da radi neko kome je to posao. Jedno je kuci, drugo je na poslu.


Mogao bi da pisem i o problemima, ali da zavrsim.
[ component @ 24.12.2010. 10:17 ] @
Ako pretpostavimo da je Sale_123 u pravu i da su licence stvarno skupe, može li mi neko reći zašto MORAMO da platimo te skupe licence? Postoji li neki zakon po kome MORAM da kupim određeni softver?
Na primer, Ministarstvo prosvete je propisalo šta trba da se predaje za Informatiku u školama, ali nigde ne spominju da to treba da budu Microsoft proizvodi. Ako škola želi da plati Windows + Office licence to slobodno može da uradi. Isto tako škola može uzeti Windows i OpenOffice koji je besplatan ili koristiti Linux. Mnogo je izbora.
Softver nije hrana pa da moraš da je jedeš pa da se žališ kako je skupo. Da li bi trebalo neko da reguliše cenu softvera? I ko? I voleo bih kada bi neko konačno naveo koji je to sofver skup!
[ Nedeljko @ 24.12.2010. 11:16 ] @
Izvinjavam se, ali gde sam ja napisao da je Amerika obećana zemlja ili da su u kapitalizmu kuće od čokolade? Ja sam samo napisao šta je kapitalizam (sistem u kome je većina sredstava za proizvodnju u privatnom vlasništvu i gde se u najvećem broju slučajeva razmena dobara odvija slobodno), šta socijalizam (sistem u kome je većina sredstava za proizvodnju u vlasništvu države i gde je razmena dobara u većini slučajeva pod kontrolom države), a šta komunizam (sistem u kome su svi jednaki, niko nema ništa i radio ne radio, svira ti radio).

Primer: Zamislimo da vlada želi da obori cenu ulja u cilju socijalnog mira.

Kapitalističko rešenje: Vlada uvozi ulje, zbog čega pada cena ulja na tržištu.
Socijalističko rešenje: Vlada donosi uredbu o maksimalnoj ceni ulja, koje svi proizvođači i prodavci moraju da se pridržavaju.
Komunističko rešenje: Cene ne postoje, već svako dobija ulja koliko mu je potrebno. Pardon, ulja nema jer niko neće da radi da bi ga proizveo.

Citat:
MladenIsakovic: Jes' kako da nou :D
Ustvari jeste, al' po knjiški, isto k'o što su u socijalizmu svi jednaki, a nisu bili.
Jednostavan primer: padne cena dijamanata (ili neke druge tražene robe), trgovci povuku dijamante sa tržišta i izazovu nestašicu, samim tim i rast cene - onda prodaju robu po mnogostruko višim cenama, od neke realne, koja bi bila u tom trenutku. Takvih primera imaš gomile. Tržištima se itekako upravlja, da se ne lažemo.


Zamisli da si ti jedan od tih trgovaca. Čim nastupi nestašica i skoče cene, ti trljaš ruke i iskoristiš svoju šansu. To što drugi neće da prodaju je njihov problem.

Zaključak: Takve situacije ne nastupaju u liberalno-kapitalističkom slučaju. Da podsetim, liberalni kapitalizam je zbog drugih svojih nedostataka napušten, ali je u svakoj varijanti kapitalizma ovakva konstrukcija prilično nerealna.

Citat:
MladenIsakovic: Elem, kapitalizam je društveni sistem pravljen od strane bogatih za bogate. Pre ili kasnije, dovešće do tolike razlike bogatih i siromašnih, da će morati izbiti neko globalno s**nje, rat, otimačina, il' ko zna šta, jer bogati su sve bogatiji, a broj gladnih u svetu rapidno raste. Globalizam, ili korporatokratija, je velika opasnost po čovečanstvo.


Ko god napravio sistem, on ne može da se održi ako ne funkcioniše, odnosno ako nije u skladu sa ljudskom prirodom. Ljudi su izašli iz džungle i mirišu na džunglu (rakija na bure miriše). Dakle, vlada zakon jačeg. Kapitalizam je nešto slično tome, samo što je fizička snaga zamenjena političkom i ekonomskom snagom/moći. Zato se i održao, jer je u sadašnjim uslovima realan. I da, politička i ekonomska snaga i moć se mogu sticati i gubiti. U kapitalizmu ima najviše prelazaka između ekonomskih slojeva u poređenju sa drugim sistemima koji su postojali u istoriji.

Citat:
Sale_123: 1. Da vidite kako nas Nedeljko & Co. uce sta je kapitalizam i sve njegove blagodati vidi sliku A.
2. Da vidite kako je to u stvarnosti, pogledajte sliku B.
3. Da vidite kako to Bili radi, vidite sliku C.

P.S. Please, no hard feelings :)


Ti iz mogućih neuspeha izvlačiš pogrešan zaključak da kapitalizam ne valja. Pa, koji će ti sistem garantovati uspeh? Ah, da, socijalizam. Ako sartidu ne ide, cela država će da ga izdržava. Videli smo kako se sve to završilo.

Cela tvoja pogrešna konstrukcija proističe iz sledećeg pogrešnog zaključivanja:

Nedeljko misli da je softver xyz skup => Nedeljko je u pravu.

A šta ako se Nedeljko malo 3ayebo i ako je cena softvera xyz realna i ako je to ključ njegovog neuspeha?
[ ajivicua @ 24.12.2010. 13:47 ] @
Jednom su probali da ga zatvore pa su ljudi prestali da ga koriste (ne secam se ditribucije).Ubuntu je pun neslobodnih stvari.To ume da koci.Ima trisquel koji je prociscen Ubuntu ali opet treba biti malo vicniji i trazi open driver.Ne vidim svrhu da se nesto mora proda.Onda bi se pitao sto sad moram da platim jos 50e za laptop vise sa linuxom kad mogu da dam jos 10e preko za win i opet ista prica ne radi lepo?Generalno obicno je problem driver za grafiku i flash player koji nema svrhu osim da zabavlja.Ionako uvek instaliram flashblock i na win i lin.Imas Wine za programe iz win.Meni rade simulatori za elektroniku sto mi najbitnije a ima i Virtualbox pa instaliraj win pod lin ako ne radi u wine nesto.
[ Sale_123 @ 24.12.2010. 13:54 ] @
>
Evo npr. arhitekta hoce da pocne raditi:
AutoCAD min. 3500 dolara
+ Photoshop
+ Cinema 4D
+ Windows

Sve to je 5 puta skuplje nego jedan racunar na kome ce se to vrtiti. Znaci,
nekome u pocetku treba automatski 10000 EUR-a da pocne da radi posao. Sta
mislis kad ce kod nas arhitekta da zaradi te pare?

Ili recimo osnovni model CATIA-e. 5000 EUR.

Neko ce reci sad, pa dobro ko se bavi tim poslom to ce se njemu isplatiti.
Ja vas pitam: Ko to? Mislite da ce kod nas neka mala firmica dobiti tender
na drzavnom poslu? Pa ni u zapadnim zemljama nije nista bolje. Ako ne mogu
potplatiti politicare kao kod nas onda ce da ih ucjenju sa otpustanjem
radnika. Na kraju je dzava opet prisiljena da njima da posao, a male firmice
na kraju opet u banani. A pricamo kako hocemo da razvijamo malu i srednju
privredu... koja ironija...

**Kapitalisti�ko re�enje: Vlada uvozi ulje, zbog �ega pada cena ulja na
tr�i�tu.**

To o cemu ti pricas je isto kao i komunizmu. Na papiru savrseno u praksi
daleko od istine. Velike firme ce platiti politicare da isglasaju zakone
koji idu i njihovu korist. I to je to.

Da se ne lazemo, ja isto mislim da je kapitalizam bolji od socijalizma ali u
drzavi u kojoj vlast radi za narod i kojoj ima efikasan pravni sistem.
Koliko je takvih drzava u svijetu?

Ako ih i ima koliko te kosta ta pravda? Koliko ljudi sebi moze da priusti
sudski spor?

Na kraju opet dolazimo do zakljucka da to super fukcionise za one koji imaju
para, jer njima je sve dostupno. Ako ti kreces od nule, dzaba ti sve.

Ako hoces da se skoluje, plati bato. Pa ti fino dignes kredit, pa zavrsis
fakultet. Pa taj kredit onda vracas 10 godina.

Jos smo mi informaticari povlasteni, pa mozes da pravis nesto u pocetku bez
puno ulaganja.

Sta mislite da je Zukenberg htio da proizvodi automobilie, avione? Da li bi
ikada napravio to sto je napravio? Da li bi ikad ubjedio te svemoguce
investittore da uloze novac u njegove projekte?
[ component @ 24.12.2010. 14:26 ] @
Citat:
ima i Virtualbox pa instaliraj win pod lin ako ne radi u wine nesto

Svejedno kupuješ licencu za Windows.

Citat:
Evo npr. arhitekta hoce da pocne raditi:
AutoCAD min. 3500 dolara
+ Photoshop
+ Cinema 4D
+ Windows

Sve to je 5 puta skuplje nego jedan racunar na kome ce se to vrtiti. Znaci,
nekome u pocetku treba automatski 10000 EUR-a da pocne da radi posao. Sta
mislis kad ce kod nas arhitekta da zaradi te pare?


Slabo sam radio sa CAD programima ali vidim da ima dosta jeftinijih rešenja od Autodeskovog AutoCAD-a. Ima čak i besplatnih. Isti slučaj i za Adobe Photoshop. Koristim GIMP već nekoliko godina i mogu se kladiti da ću u njemu uraditi sve što i ti u Adobe Photoshopu. Možda će mi biti teže i malo duže će trajati ali rezultat će biti manje-više isti. Ako se neko profesionalno bavi obradom slika, taj će izdvojiti novac za profesionalni program.
Zaista ne znam koliko arhitekte zarađuju, ali pretpostavljam da obično rade za neku firmu tj. nisu svi freelanceri. Firma za koju rade će im obezbediti softver. Meni je firma obezbedila sve licence koje su mi potrebne.
Što se tiče odnosa cene hardvera i softvera to u opšte ne treba porediti. Možeš uložiti stotine hiljada evra u hardver na kome ćeš koristiti open source rešenja (nije li neko skoro pominjao kao Wikipedia ima MySQL bazu?), a možeš i instalirati na kućnom kompjuteru stogine hiljada evra vredan softver (drugo je pitanje da li ti treba).
[ Nedeljko @ 24.12.2010. 14:49 ] @
Citat:
Sale_123: >
Evo npr. arhitekta hoce da pocne raditi:
AutoCAD min. 3500 dolara
+ Photoshop
+ Cinema 4D
+ Windows

Sve to je 5 puta skuplje nego jedan racunar na kome ce se to vrtiti. Znaci,
nekome u pocetku treba automatski 10000 EUR-a da pocne da radi posao. Sta
mislis kad ce kod nas arhitekta da zaradi te pare?

Ili recimo osnovni model CATIA-e. 5000 EUR.


Plan B: Zaposliti se u firmi koja prima arhitekte. Firma naravno mora da ima licenciran softver i ima ga.

Plan C: U početku, dok se ne odradi neko9liko projekata, koristiti zamene

- AutoCAD ima zamene od kojih su neke jeftinije od njega, neke skuplje, a neke se mogu iznajmljivati na godišnjem ili čak mesečnom nivou.

- PhotoShop? Ah da, nema alternativu jer je GIMP potpuno neupotrebljiv. Hau jes nou.

- Cinema 4D. Ah, da u blenderu se ništa ne može uraditi. Osim toga postoje i druge alternative.

- Windows? Je li toliko skup? Koji sve ono programi mogu da rad na Linux-u?

Citat:
Sale_123: Neko ce reci sad, pa dobro ko se bavi tim poslom to ce se njemu isplatiti.
Ja vas pitam: Ko to?


Onaj ko ima znanje da mogućnosti tog softvera zaista iskoristi. Piscu bez posla koji namerava da napiše novog Hari Potera je sigurno OpenOffice.org-ov Writer sasvim dovoljan.

Citat:
Sale_123: Mislite da ce kod nas neka mala firmica dobiti tender
na drzavnom poslu? Pa ni u zapadnim zemljama nije nista bolje.


Što nema nikakve veze sa softverom. Ako si u početku mali, radi prvo manje poslove dok vremenom ne porasteš. Ako si zaista toliko sposoban, zašto da ne. Neki od najvećih svetskih giganata su krenuli iz garaža.

Citat:
Sale_123: To o cemu ti pricas je isto kao i komunizmu. Na papiru savrseno u praksi
daleko od istine. Velike firme ce platiti politicare da isglasaju zakone
koji idu i njihovu korist. I to je to.

Da se ne lazemo, ja isto mislim da je kapitalizam bolji od socijalizma ali u
drzavi u kojoj vlast radi za narod i kojoj ima efikasan pravni sistem.
Koliko je takvih drzava u svijetu?

Ako ih i ima koliko te kosta ta pravda? Koliko ljudi sebi moze da priusti
sudski spor?


To uopšte nije uporedivo sa komunizmom, jer je komunizam propao, a kapitalizam opstao, dakle u praksi, a ne samo na papiru.

Skoro svaka vlast radi isključivo za sebe, odnosno za to da ostane na vlasti, a za ostale radi onoliko koliko joj je potrebno da se održi na vlasti. Prednost demokratije je u tome što narod može da smeni vlast koja mu ne odgovara. To što pišeš više odgovara totalitarnim sistemima, gde je ljudima na vlasti pozicija obezbeđena, te nemaju potrebe da se dodvoravaju građanima.

Što se sporova tiče, sami sporovi nisu toliko skupi. Mnogo su skuplji advokati. Tebi skup advokat treba da bi dobio spor koji je u sivoj zoni. Kada su stvari čiste, a takvu situaciju možeš opreznim poslovanjem sebi da obezbediš, sve se vrlo brzo rešava.

Ne kažem da je dobro što pravda uopšte košta, ali to je najbolji sistem za koji znamo da funkcioniše.

Citat:
Sale_123: Ako hoces da se skoluje, plati bato. Pa ti fino dignes kredit, pa zavrsis
fakultet. Pa taj kredit onda vracas 10 godina.


U Nemačkoj je do pre nekoliko godina školovanje bilo potpuno besplatno, čak i za strance. Dakle, nije tako u svim kapitalističkim zemljama. U SAD možeš da se prijaviš u marince da kolješ po celom svetu da bi ti bilo plaćeno školovanje. Stručnjake treba da školuje država u onom broju koliki joj je potreban. Ti ljudi će bolje zarađivati od šalteruša i plaćaće veći porez, pa će se državi odužiti. E, sad, ako država finansira školovanje dovoljnog broja stručnjaka, a ti si ispod crte, plati bato. Naravno.

Citat:
Sale_123: Sta mislite da je Zukenberg htio da proizvodi automobilie, avione? Da li bi
ikada napravio to sto je napravio? Da li bi ikad ubjedio te svemoguce
investittore da uloze novac u njegove projekte?


Eto, Mark Cukerberg je dokaz da se može postati bogat na pošten način iako nisi bio bogat. Što se automobila tiče, Ford i Generals Motors su krenuli iz garaža. Takođe, nekadašnji DAEWOO je isto krenuo od malog, da bi se vremenom širio i onda, kada je narastao, pravio i automobile.
[ vladared @ 24.12.2010. 14:56 ] @
Huh... I kakve sve ovo ima veze sa temom???
[ maksvel @ 24.12.2010. 14:57 ] @
Citat:
Ford i Generals Motors su krenuli iz garaža

Mislim da i dalje puno koriste garaže.

(sorry, mala šala... samo nastavite )
[ component @ 24.12.2010. 15:04 ] @
Citat:
vladared: Huh... I kakve sve ovo ima veze sa temom???


Ima sa tim da postoji alternativa za skupe programe. Da li neka posebna Linux distribucija može da zameni Windows tržište? Svakako postoji alternativa.
[ ajivicua @ 24.12.2010. 15:07 ] @
Linux se finansira na drugi nacin pa nema velikih programa jert treba platiti nekog da sedi danima da to radi.A i da ima mislim da jedna firma kao autodesk nebi sedela skrstenih ruku jer bi to znacilo da bi vecina presla na linux pa bi se i microsoft ukljucio.Kad je izasao DX10 jedan programer je napravio odmah za XP ali microsoft nije odobrio bez obzira sto ga davao besplatno.
[ MladenIsakovic @ 24.12.2010. 15:21 ] @
Citat:
Nedeljko: ...jer je komunizam propao, a kapitalizam opstao, dakle u praksi, a ne samo na papiru.


Komunizam nije nikada ni postojao, nigde. Propao je socijalizam. A propao je zbog nekih drugih faktora, ne tog kog ti misliš. Propao je jer su vodeće kapitalističke zemlje (SAD, Britanija, zapadna Evropa) bile bogatije, budući da su decenijama bile kolonijalne sile, opustošile su resurse svojih kolonija, i iskoristile svoju ekonomsku moć da pobede u hladnom ratu. U svetu postoji gomila kapitalističkih zemalja, gde se vidi prava priroda kapitalizma - eto ti srednja Azija, centralna i Južna Amerika, Afrika, itd, kao primeri. Sve bogate kapitalističke zemlje su iskoristile svoju kolonijalnu moć, imale startnu prednost, i već više od veka 'bu sve ostale narode i zemlje, otimaju im resurse, finansiraju "uvođenje demokratije", a ustvari postavljaju svoje plaćenike na vlast, koji onda uništavaju privredu, ekonomiju, obrazovanje i sve ostalo u svojoj zemlji, prezaduže zemlju, i kad nemaju da vrate dug, onda prodaju telekomunikacije, elektroprivredu, prirodna i rudna bogatstva, i onda ceo taj narod i država ceo život rade za strane korporacije, bez moći da odlučuju o svojoj budućnosti, niti da samo organizuju svoj način života i uređenje. Kad si rob, ništa se ne pitaš. Socijalizam je mnogo bolji za većinu stanovništva, zbog besplatnog školstva, zdravstva, firme su više izdvajale za radnike; bolje da većina živi solidno, nego manjina odlično, a većina bedno. To što su u socijalističkim zemljama crveni diktatori koristili komunističke parole zarad sopstvenog utvrđivanja na vlasti je druga stvar, i nema veze sa idejama komunizma. Isto kao što u teoriji kapitalističko uređenje podrazumeva otvoreno tržište, i određivanje vrednosti roba na istom - a to u praksi nije uvek tako.
[ Nedeljko @ 24.12.2010. 15:31 ] @
Šansa da se jedan Linux izdvoji je minimalna upravo zbog neograničene mogućnosti forkovanja. Da su u pitanju zatvoreni sistemi, možda bi i bilo nešto, ali sa mogućnošću da svako koristi svačiji kod, teško.
[ component @ 24.12.2010. 15:52 ] @
Ima tu puno istine
[ Nedeljko @ 24.12.2010. 16:06 ] @
@MladenIsakovic

Ima dve varijante socijalizma. Jedna, koja sebe smatra prelaznim oblikom na putu do komunizma i druga bez komunističkih pretenzija.

Svojevremeno mi je ćale pričao kako je firma uvozila iz Nemačke jedan deo koji je mogla sama da razvija, jer direktor od tog razvoja nema ništa, a od uvoza ima službena putovanja, dnevnice, provizije, ručkove... Jesu li kapitalističke zemlje krive za to?
[ Nedeljko @ 24.12.2010. 16:15 ] @
Uz to, zapadna i istočna Nemačka su imale iste startne pozicije. Gde god je zemlja podeljena na kapitalističku i komunističku, rezultat je bio isti.
[ toplim @ 24.12.2010. 16:25 ] @
Da ja odgovorim nekome ko je rekao da koristim windows a promovišem linux, evo ova poruka je dokaz da koristim ubuntu, nadam se da se vidi. Polako ali sigurno ubuntu ce postati moj os i necu ga menjati, a ovako, s obzirom sta sve radim, windows mi treba samo zbog photoshopa i trejder pogramcica. samo toliko, sve ostalo adekvatna zamena, ali snacicu se i bez njih a tu je i wine, koji bi bolje radio da mi je jaca masina. Pre bih dao za hardver 1000 evrica nego za neki softver koji i onako moze da se napuni virusima ;)
[ Sale_123 @ 24.12.2010. 16:26 ] @
Citat:
Nedeljko: Eto, Mark Cukerberg je dokaz da se može postati bogat na pošten način iako nisi bio bogat. Što se automobila tiče, Ford i Generals Motors su krenuli iz garaža. Takođe, nekadašnji DAEWOO je isto krenuo od malog, da bi se vremenom širio i onda, kada je narastao, pravio i automobile.


Jeste, kad nisi imali konkurenciju veliku i prepuno trziste. Ajde ti sad kreni iz garaze da pravis auta!

Citat:
Nedeljko: U Nemačkoj je do pre nekoliko godina školovanje bilo potpuno besplatno, čak i za strance. Dakle, nije tako u svim kapitalističkim zemljama. U SAD možeš da se prijaviš u marince da kolješ po celom svetu da bi ti bilo plaćeno školovanje. Stručnjake treba da školuje država u onom broju koliki joj je potreban. Ti ljudi će bolje zarađivati od šalteruša i plaćaće veći porez, pa će se državi odužiti. E, sad, ako država finansira školovanje dovoljnog broja stručnjaka, a ti si ispod crte, plati bato. Naravno.

Ma je li? A cemu ja onda da placam porez ako ja sve moram sam? Da politicari imaju platu i voze mercedese? Ako ja drzavi placam porez kroz kupljenu robu i jos mi uzmu pola plate, pa NARAVNO da ocekujem da ce mi dati penziju i zdravstveno i omoguciti mi besplatno skolovanje. I omogucit da pravni sistem funcionise. Ovo o cemu ti pricas je ono u doba kralja John u Engleskoj. Ti drzavi porez a drzava tebi nista. Jel to demokratija o kojoj pricamo?

Skolovanje vise nije besplatno u Njemackoj, ni u Americi ni u Engleskoj (jos su im skoro povecali skolarinu). I vjerovatno ce jos biti drzava koje ce prestati placati skolarinu i ukinuti penzioni sistem. Cemu onda placati porez?


Citat:
Nedeljko:
Prednost demokratije je u tome što narod može da smeni vlast koja mu ne odgovara. To što pišeš više odgovara totalitarnim sistemima, gde je ljudima na vlasti pozicija obezbeđena, te nemaju potrebe da se dodvoravaju građanima.

Jel ti zaista vjerujes u ovo?! A da te pitam kako je moguce da je:
Grcka vlada jos na vlasti?
Sarkozi jos na vlasti?
Berluskoni jos na vlasti?

Citat:
Nedeljko:
Što se sporova tiče, sami sporovi nisu toliko skupi. Mnogo su skuplji advokati. Tebi skup advokat treba da bi dobio spor koji je u sivoj zoni. Kada su stvari čiste, a takvu situaciju možeš opreznim poslovanjem sebi da obezbediš, sve se vrlo brzo rešava.

Nije sija, jest vrat! Jel mozes ti kao obicni gradjanin da podneses tuzbu sam ili da se branis na sudu sam? Ja sam skoro pitao kolegicu koja studira pravo: Kod nas to nije moguce. Ti mozes poznavati odlicno zakon ali moras ipak da imas pravnog zastupnika. -> Moras platiti advokata.

A spor koliko god cist bio, uvijek postoji zalba, zalba, zalba. Put do vrhovnog suda je dug, a advokati i notari nezasitni. I na kraju sta cemo sa patentima? Tu nikako ne mozes biti cist ma koliko se trudio.
[ component @ 24.12.2010. 16:40 ] @
Mnogo ste dosadni sa tim politiziranjem. Linux nema baš nikakve veze sa politikom. Molim vas da prestanete. Ako je nešto pod GNU GPL ne znači da je komunistički, socijalistički ili kakav već softver.
Na priker Red Hat je dosta dobro poslovao ove godine. Po svemu što vidim i Canonical fino napreduje (videćemo kako će biti pihvaćen napuštanjem GNOME-a). Android je Linux, zar ne? Niko me ne može ubediti da je Linux loša ideja.
[ z@re @ 24.12.2010. 16:52 ] @
Citat:

Uz to, zapadna i istočna Nemačka su imale iste startne pozicije. Gde god je zemlja podeljena na kapitalističku i komunističku, rezultat je bio isti.


Glupost. Zapadnoj je bila Amerika sponzor (drzava sa 0% ratnih razaranja u WW2, najjaca ekonomija prije i poslije rata), a istocnoj USSR (drzava sa masovnim ratnim gubitcima, sa slabom ekonomijom prije rata).
Nigdje na svijetu zemlja nije bila podjeljena na dvije politicki suprotne zone, a da dvije sile ne stoje svakoj iza ledja.

Amerika je imala puno para pa su mogi sponzorirat svoje posilne u globalnoj borbi za interes.
[ Nedeljko @ 24.12.2010. 16:58 ] @
Citat:
Sale_123: Jeste, kad nisi imali konkurenciju veliku i prepuno trziste. Ajde ti sad kreni iz garaze da pravis auta!


DAEWOO nije imao konkurenciju na tržištu automobila? O čemu ti pričaš? Eto, DAEWOO je iz garaže počeo da pravi nešto drugo, pa je na kraju stigao i do automobila. Znači, može. Evo, Google je krenuo kao mašina za pretraživanje kada je već postojala altavista, pa je preuzeo monopol.


Citat:
Sale_123: Ma je li? A cemu ja onda da placam porez ako ja sve moram sam? Da politicari imaju platu i voze mercedese? Ako ja drzavi placam porez kroz kupljenu robu i jos mi uzmu pola plate, pa NARAVNO da ocekujem da ce mi dati penziju i zdravstveno i omoguciti mi besplatno skolovanje. I omogucit da pravni sistem funcionise. Ovo o cemu ti pricas je ono u doba kralja John u Engleskoj. Ti drzavi porez a drzava tebi nista. Jel to demokratija o kojoj pricamo?

Skolovanje vise nije besplatno u Njemackoj, ni u Americi ni u Engleskoj (jos su im skoro povecali skolarinu). I vjerovatno ce jos biti drzava koje ce prestati placati skolarinu i ukinuti penzioni sistem. Cemu onda placati porez?


Cena kvalitetnog visokog obrazovanja je viša od onoga što prosečan čovek plati kroz porez, ali zato plaćaju porez na obrazovanje i oni koji ne idu na fakultete. Zašto? Pa, zato što je to u interesu svih građana kroz razvoj zemlje. Ne moram ja da izmislim telefon da bih telefonirao. Neko drugi ga je izmislio da bih ja danas uživao u blagodetima njegovog pronalaska. Zato plaćam porez za visoko obrazovanje bez obzira da li idem na fakultet.

U Nemačkoj nije više besplatno, ali je bilo. Znači da je ostvarivo.

Citat:
Sale_123: Jel ti zaista vjerujes u ovo?! A da te pitam kako je moguce da je:
Grcka vlada jos na vlasti?
Sarkozi jos na vlasti?
Berluskoni jos na vlasti?


Da postoji dovoljan interes da se vlast sruši srušila bi se najkasnije na prvim izborima.

Citat:
Sale_123: Nije sija, jest vrat! Jel mozes ti kao obicni gradjanin da podneses tuzbu sam ili da se branis na sudu sam? Ja sam skoro pitao kolegicu koja studira pravo: Kod nas to nije moguce. Ti mozes poznavati odlicno zakon ali moras ipak da imas pravnog zastupnika. -> Moras platiti advokata.

A spor koliko god cist bio, uvijek postoji zalba, zalba, zalba. Put do vrhovnog suda je dug, a advokati i notari nezasitni. I na kraju sta cemo sa patentima? Tu nikako ne mozes biti cist ma koliko se trudio.


Sporovi koji nisu u sivoj zoni se ne razvlače previše. Advokata ćeš da platiš za par ročišta i to je to.

Patente ćeš da platiš. U čemu je problem? Druga varijanta je da ti izmisliš nešto i patentiraš, pa uživaš blagodeti patentnog sistema. Ako pak platiš neki patent, onda njegovu cenu ugrađuješ u cenu proizvoda, pa to na kraju plati kupac. No, to isto mora da plati i tvoja konkurencija, pa možeš biti konkurentan.
[ Nedeljko @ 24.12.2010. 17:00 ] @
Citat:
component: Mnogo ste dosadni sa tim politiziranjem. Linux nema baš nikakve veze sa politikom. Molim vas da prestanete. Ako je nešto pod GNU GPL ne znači da je komunistički, socijalistički ili kakav već softver.


Niko ne raspravlaj o tome da li je Linux kapitalistički ili ne znam kakav, već o tome da li cene treba da određuje tržište ili veliki brat.
[ component @ 24.12.2010. 17:06 ] @
Citat:
Nedeljko: Niko ne raspravlaj o tome da li je Linux kapitalistički ili ne znam kakav, već o tome da li cene treba da određuje tržište ili veliki brat.


Izvinjavam se... učinilo mi se da se spominje WW2, porezi, cena obrazovnog sistema, Sarkozi, Berluskoni, prednost demokratije, mercedesi političara... samo sam hteo da kažem nešto o Linuxu... stidim se
[ toplim @ 24.12.2010. 17:50 ] @
Vala odose u bestraga :)

Cene trziste uvek i odredjuje, odnos ponude i potraznje. Ali krajnje je licemerno likovati sve sto je free i open a podrzavati nesto sto je papreno skupo i ako im odnos kvaliteta nije takav, gledajuci po ceni linux ne vredi nista a vindovs vredi. da mi je da neko objasni taj paradoks.
[ Srđan Pavlović @ 24.12.2010. 21:46 ] @
Pa sve vredi onoliko koliko je upotrebljivo.

Ako imas Linux + nekog admina koji zna da ga sredi da bude u nekoj
produkciji, to svakako vredi, i to se najnormalnije naplacuje.

To sto je sam Linux besplatan, nema nikakve veze sa time koliko on zapravo "vredi".

Makaze koje stoje u fioci same po sebi ne vrede nista, ili jako malo, ali kada te
makaze uzme neko ko zna da radi sa njima i pravi pare, recimo frizer - TO je ono
sto vredi i sto ima svoje kupce, pa tako i te makaze dobijaju svoju "vrednost" u tom smislu.

Isto ti je i sa Linux-om.
[ Sale_123 @ 24.12.2010. 23:37 ] @
>
E pa ja kad sam pisao o linuxu nikoga nije interesovalu a sad vi mene i
Nedeljka prozivate za politiku ;).

Da skratim, buducnost linux-a je po meni u standarizaciji odjedjene kolicine
API-ja i pronalaska nacina da se privoli proizvodjace hardwera da ili da
objave specifikacije ili da pisu drajvere sami.

--0016e6434bd6e0efe904983076f6
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br><div class="gmail_quote"><blockquote class="gmail_quote" style="margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); padding-left: 1ex;"><div>

<div class="h5">
esauth:417489:db85f1de475a3cbef3f09b01ab5acfa2<br>
[ Nedeljko @ 25.12.2010. 08:48 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: To sto je sam Linux besplatan, nema nikakve veze sa time koliko on zapravo "vredi".


Amerikanci imaju poslovicu da nepostoji besplatan ručak. Možda je tvoj ručak za tebe besplatan, ali to je zato što ga je neko drugi platio.

Isto je i sa Linux-om. Daleko od toga da je besplatan. On jeste besplatan za krajnje korisnike zato što ga je neko drugi platio.

Dakle, Linux košta.
[ dragancesu @ 25.12.2010. 10:28 ] @
Ajde da se vratimo na temu. Sta kazete na

http://gizmodo.com/5428610/rumor-the-google-chrome-netbook

To je otprilike ono sto ja mislim da se desiti, neko veliki ce lansirati hadver sa linuxom (makar se tako ne zove) i polako ulaziti na trziste. Google ima mogucnosti za to, ima publiku i zainteresovane kupce. I do sada mnogo uspesnih projekata.
[ combuster @ 25.12.2010. 12:48 ] @
Ako najgora moguca implementacija linuxa za najgoru mogucu ideju upali na trzistu onda mozemo dati zakljucak kakvo je to trziste i kakvi su danas consumer-i.
[ Sale_123 @ 25.12.2010. 13:24 ] @
Citat:
combuster: Ako najgora moguca implementacija linuxa za najgoru mogucu ideju upali na trzistu onda mozemo dati zakljucak kakvo je to trziste i kakvi su danas consumer-i.


Jel mislis na Ubuntu? Ako da, zasto mislis ja je najgora moguca ideja i implementacija?
[ combuster @ 25.12.2010. 18:23 ] @
Cloud i Chrome_OS, na to sam mislio. Iako se u pozadini vrti blenta - to je vrlo ojadjena blenta koju jedino hakovima mozes da prosirujes. Zato govorim da je to najgora implementacija Linuxa (misleci na Chrome OS kao distribuciju a ne na Ubuntu) za najgori vid koriscenja (Cloud).
[ Ivan Dimkovic @ 25.12.2010. 23:25 ] @
Citat:
toplim: Vala odose u bestraga :)

Cene trziste uvek i odredjuje, odnos ponude i potraznje. Ali krajnje je licemerno likovati sve sto je free i open a podrzavati nesto sto je papreno skupo i ako im odnos kvaliteta nije takav, gledajuci po ceni linux ne vredi nista a vindovs vredi. da mi je da neko objasni taj paradoks.


Linux kod je besplatan zato sto su autori tok koda odlucili tako, a ne zato sto on vredi ili ne vredi.

Nema tu nikakvog licemerja, to su samo razliciti poslovni modeli - OSS poslovni modeli ne ukljucuju direktnu naplatu samog IP-a u vidu koda, dok klasicni poslovni model proprietary softvera naplacuje i sam kod...

Medjutim, sam kod je obicno samo jedan deo (cesto mali deo) ukupne cene koriscenja pa zbog toga postoje i druga merila kao recimo TCO (total cost of ownership). Takodje, velike firme koje izdaju softver pod OSS licencama cesto imaju druge modele zarade, a cesto im ti OSS proizvodi uopste nisu primarni izvor prihoda.

Tipican primer je Google, koji je u stvari advertajzing firma (po strukturi prihoda) - i sve ostalo sluzi za podrsku tom osnovnom poslu. U takvoj postavci stvari, Google-u se isplati i da deli kod za dzabe (Android, recimo) jer je to indirektan nacin povecavanja primarne zarade. Slican slucaj imas sa hardverskim firmama, dakle firme ciji je primarni proizvod hardver - te firme cesto nude OSS kod kao podrsku za taj svoj hardver.

Drugo, oko "paprenog" - ako nesto ima kupce, to nije "papreno", vec ima cenu koju su kupci spremni da plate. To je zakon ponude i potraznje, i to je iskljucivo stvar proizvodjaca i kupaca... ne vidim sta tu ima da se polemise, ako je tebi nesto "papreno", vrlo verovatno ti nisi ciljna grupa.
[ Predrag Supurovic @ 26.12.2010. 07:27 ] @
Tržišni uslovi prestaju da važe kada neko ima toliki udeo na tržištu da se to graniči sa monopolom. A i van toga, tržišni princip često služi za pljačku, jer se tržištem da lako manipulisati.

A kada je cena Linuxa i Windowsa u pitanju, i to TCO, onda su manje-više izjednačeni. Razlika je samo u strukturi cene. Windows odere svakog korisnika, a na Linuxu, sam proizvod ne košta već podrška, pa punu cenu plaćaju samo oni kupci koji ne znaju sami da ga "opravljaju".
[ toplim @ 26.12.2010. 11:02 ] @
Dobro, i kad ćemo imati Linux koji pobeđuje, da konačno pingvin izađe na prozor :)

Linuxu naš koji si na Zemlji
Ne dozvoli da te sruše Monopolisti
Razvijaj se sporo ali Jako
Da uništiš Razvratnike tvoje
I da vlada duh Tvoj
I kod naš Otvoreni
A da Windows pase travu
na Livadi koju nam Dade.
Open!

[ Ivan Dimkovic @ 26.12.2010. 11:32 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Tržišni uslovi prestaju da važe kada neko ima toliki udeo na tržištu da se to graniči sa monopolom. A i van toga, tržišni princip često služi za pljačku, jer se tržištem da lako manipulisati.

A kada je cena Linuxa i Windowsa u pitanju, i to TCO, onda su manje-više izjednačeni. Razlika je samo u strukturi cene. Windows odere svakog korisnika, a na Linuxu, sam proizvod ne košta već podrška, pa punu cenu plaćaju samo oni kupci koji ne znaju sami da ga "opravljaju".


Tacno je da u slucajevima apsolutne dominacije na trzistu prestaju da vaze trzisni zakoni, ali jedino PC desktop trziste ima takvog dominantnog igraca kakav je Microsoft.

U drugim delovima IT industrije je situacija drugacija.

PC Desktop trziste je odavno "otpisano" sto se tice drugih igraca, ali situacija je takva da postoje novi napadi na taj problem, prvenstveno kreiranjem novih tipova industrija koje delimicno menjaju tradicionalni PC desktop.

Citat:
toplim
da konačno pingvin izađe na prozor :)


Na PC desktopu... to neces skoro gledati, a i nema potrebe za tim.

Sa druge strane, evo bas gledam po mojoj gajbi...

- Mobilni telefoni
- Satelitski risiver
- VDSL/VoIP ruter
- Televizor

Se vrte na pingvinu... i sve u pitanju komercijalni uredjaji, a ne neka moja budzerajka...
[ Predrag Supurovic @ 26.12.2010. 12:04 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Tacno je da u slucajevima apsolutne dominacije na trzistu prestaju da vaze trzisni zakoni, ali jedino PC desktop trziste ima takvog dominantnog igraca kakav je Microsoft.


Ako se ne varam, ovde se i priča o PC Desktop tržištu.
[ Ivan Dimkovic @ 26.12.2010. 12:10 ] @
U pravu si, razlog zasto sam pomenuo druge je zato sto su mnogi u IT industriji provalili da je bolja strategija jednostavno zaobici PC desktop.

Tu je onda prica oko Linuxa sasvim drugacija.

Sto se PC desktop trzista tice, sve dok kriticna masa korisnika bude zahtevala Windows-only stvari (kao sto su specificne aplikacije, MS Office i sl...) tu neko drugi ima slabe do nikakve sanse (osim za neki niche).
[ Milos911 @ 27.12.2010. 08:22 ] @
Citat:
combuster:
@Milos
Ako sam ja tebe razumeo sta si hteo da kazes za ove podisisteme kill me... :D

;) http://www.elitemadzone.org/p2771068
[ combuster @ 27.12.2010. 10:19 ] @
Milose, lako je provaliti da li neko lupeta a da li lupeta sa namerom je vec druga stvar.
[ siliigor @ 30.12.2010. 13:11 ] @
Probaj KUBUNTU 10.10
Ja nisam "Linuksas" i uvek sam bio rezervisan za druge operativne sisteme.Nisam ni neki programer,mozda advance korisnik ali MS Windowsa.Ali sam se prijatno iznenadio kada sam iz dosade pre neki dan instalirao kubuntu 10.10. I veruj mi sve je user friendly.Od instalacije do samog koriscenja,interfejsa instalacije programa.Ako nisi preterano zahtevan mislim da ces naci sve sto ti je potrebno.
[ toplim @ 06.01.2011. 06:35 ] @
Citat:
siliigor: Probaj KUBUNTU 10.10
Ja nisam "Linuksas" i uvek sam bio rezervisan za druge operativne sisteme.Nisam ni neki programer,mozda advance korisnik ali MS Windowsa.Ali sam se prijatno iznenadio kada sam iz dosade pre neki dan instalirao kubuntu 10.10. I veruj mi sve je user friendly.Od instalacije do samog koriscenja,interfejsa instalacije programa.Ako nisi preterano zahtevan mislim da ces naci sve sto ti je potrebno.

Kubuntu jeste sjajan kao i ubuntu, ja sam malo jedan pa drugi i odlucio sam se za ubuntu zato sto ima vecu zajedsnicu, jer uvek treba nesto podesavati pa da se raspitam, razlika je samo u grafickom okruzenju i nekim aplikacijama....

Uglavnom ako distribucija ima lepu instalaciju, normalne potrebne programe, live rezim sa cd-a onda ta distribucija moze da bude ozbiljna. Tekstualne instalaciju su toliko nedopustive da je to nesto sto treba sto pre popraviti....

Ali koliko ja vidim, postoji mnogo programa za linux, ali ono sto je mana svih tih programa jeste da su sitni i mali i resavaju samo određeni problem. Od velikih programa izdvojio bih ooffice i slicni paketi kao i gimp. Tu jednostavno nedostaju sredstva, ali treba ih razumeti.
[ anfil @ 09.01.2011. 01:59 ] @
Videh puno tupljenja, percenja i hvalisanja, pljuvanja kako onaj drugi nista nezna i sl, a svaka cast nekolcini ucesnika foruma koji su dali svoj doprinos da neupuceni bolje razumeju sa cime se susrecu kad so OS u pitanju. Radim hardver i softver oko 20 god, i od toga zivim. Neupucen korisnik ima dojam da svi koji znaju vise od njega su na nivou strucnjaka, sto ovim drugim daje sansu da raspale i oduseve okolinu svojim znanjem, lupajuci gluposti na tone, i stvarajuci haos u glavama novih kompjuterdzija.
Fakt 1 - danas kad svako ko ima televizor ima i PC, 95 % korisnika koristi PC za Facebook, MSN, Skype, i tu i tamo da uradi koji dokument, pregleda slike ili slusa MP3, i trebalo bi im objasniti da se sve to moze raditi besplatnim Ubuntu sistemom (nema nikakve potrebe tupiti sa "distroy" i sl izrazima koji neupucenima stvaraju pakao u glavi, a onim "strucnima" jedva da malo zadovole bolesnu suetu. (otprilike kao da nekom ko namerava da kupi svoj prvi auto, strucnjak pocne da objasnjava oktansku vrednost goriva, princip rada cetiritaktnih motora, leguru od koje su izradjeni klipovi i karike)
Fakt 2 - Linux, sve verzije i podverzije, izradjuju teski profesionalci, nista manje vrednih od onih u Microsoftu, i to rade iz nekoliko razloga:
- za inat Microsoftu
- neko im je platio (opet za inat MS)
- za vlastit ceif, ili vlastitu reklamu
i u vezi s tim tesko da ih neko moze kritikovati ako se uzme u obzir ono da "kritikovati me moze samo neko ko je ravan meni ili bolji, a ostali me mogu samo olajavati"
Fakt 3 - programi koji rade u Linux okruzenjem su maleni i deluju nekompletno (cast Gimpu i Open Offisu koji su svemirski brodovi) zato sto su namenjeni striktnoj operaciji i pravilnim koriscenjem ce zadovoljiti svacije potrebe, cak i profesionalcima (nece biti zadovoljni oni koji pokusavaju motorcanglom zakovati ekser). Kad su opet profesionalci u pitanju, retko kad profesionalac koristi PC kao svastara, smetkovoditelji trebaju biti ludi da rizikuju surfajuci zaraze mesecima unosene podatke, vecinom profesionalnih videonadzornih programa blokiraju sve drugo kad se ukljuci DSR, profesionalni graficari obicno koriste RIP program sam na PC-u koji i ne mora biti najjaci, ali je pozeljno da bude free od drugih programa, itd...)

E sad, takvih linux baziranih OS i programa nalazimo svakodnevno u raznim profesionalnim uredima, napr. telefonima, satelitskim reciverima, CNC masinama...sa puno manjim procesorima nego sto to imaju danasnji PC-i a memoriju i da ne spominjem, sto znasi da u zavisnosti od korisnika, Linux, narocito Ubuntu i njegove podvarijante bili fantasticna opcija vecini korisnika koji kupuju PC ili laptop za 300 Eura, a nekoliko puta po toliko bi trebali dati za Windows i Office samo.
Na kraju, preporucio bih da se proba i ReactOS, besplatni operativni sistem klon Windowsa (nije znaci Linux), ciju su najnoviju verziju radili strucnjaci koji su radili i NT za Microsoft. Licno nisam probao najnoviju koja kako kazu treba da je pandan windowsu XP, a neku stariju sam davno testirao, bila je kopija win98.
[ mihojla @ 09.01.2011. 08:01 ] @
Citat:
toplim:
Tekstualne instalaciju su toliko nedopustive da je to nesto sto treba sto pre popraviti....

Pa kakve treba da budu, animirane sa zvucnim efektima ili neke 3D?
[ combuster @ 09.01.2011. 11:27 ] @
Citat:
anfil
Fakt 2 - Linux, sve verzije i podverzije, izradjuju teski profesionalci, nista manje vrednih od onih u Microsoftu, i to rade iz nekoliko razloga:
- za inat Microsoftu
- neko im je platio (opet za inat MS)
- za vlastit ceif, ili vlastitu reklamu
i u vezi s tim tesko da ih neko moze kritikovati ako se uzme u obzir ono da "kritikovati me moze samo neko ko je ravan meni ili bolji, a ostali me mogu samo olajavati"


Joj cuti molim te. Ko to jos izradjuje bilo sta za inat Microsoft-u ? I ko daje pare da bi se inatio MSFT-u ? :D facepalm...

Primer, intelova podrska sandy bridge IGP-ovima je uletela na vreme ali je apsolutno skarabudzena pred kraj zesce. Mainstream distribucije koje imaju 6 meseci release cycle nisu (i verujem da nece) backport-ovati Q42010 intelov paket drajvera (mesa 7.10, xf86-video-intel 2.14, 2.6.37 kernel i libdrm 2.4.23). Ja ih sad vec vozim na Arch-u ali Arch je rolling release distro. Sta ce da rade Ubuntu korisnici koji voze najnovije laptop/desktop racunare ? (verovatno da enable-uju xorg-edgers repo ili neki drugi 3rd party repo koji ce ukljuciti ove pakete ali to nisu mase koje voze face itd)

I onda docekamo da zbog svega toga imamo ovo:

https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=22672

http://linux.derkeiler.com/Mai...s/Kernel/2010-11/msg04737.html

OK to je mozda olajavanje ali je cinjenica da su ovakve stvari nedopustive. Jesu oni krenuli na vreme sa razvojem ali nemaju dovoljno ljudi koji rade testiranje, sandy obicni smrtnici nisu mogli da nabave pre skidanja NDA koji istice danas, a sacica programera koje placa Intel da razvijaju drajvere za Linux i koji imaju pristup potrebnom hardware-u ne moze da odradi preko potrebno kvalitetno testiranje.
[ kristina990 @ 20.12.2013. 14:57 ] @
...koristim linux pola godine kod sebe kući...probao sam desetine linux distribucija,sve je to slično,no Ubuntu sa svojim Unity sučeljem je nešto posebno,po meni fantastičan...
na poslu sam imao 10.04 i bio sam poprilično navikao na njega,možda bi ga i danas koristio da nije prestala podrška....

bio sam prinuđen da instaliram 12.04 LTS i nakon par meseci intenzivnog korištenja postao je nezamenjiv,probao sam mnogo drugih distribucija,ali nijedna mi nije legla kao Ubuntu 12.04 LTS koji je odmah radio out-of-box ...