[ nenaad0 @ 17.12.2010. 22:07 ] @
Postoje li pravila kad se upotrebljava neko slovo ili se uci pisanje svake rijeci posebno?
[ Marenović Slaviša @ 17.12.2010. 22:59 ] @


Kako misliš?
Da li se svaka reč uči pisati posebno, ili postoje neka pravila kao u srpskom jeziku, na primer DJ - tj. Đ

Ima pravila, ali sta te konkretno zanima? Neka konkretna reč?
[ maksvel @ 17.12.2010. 23:33 ] @
Ima ono - ako se slovo O pojavi pre naglaska, čita se a.
Npr. horošo se čita harašo ili tako nešto :)
[ nenaad0 @ 18.12.2010. 00:16 ] @
U srpskom je dj đ (ne postoji dj :))) ). U bosanskom je npr. sto s-t-o, a u engleskom table t-e-i-b-sva-l. Npr. t-e-m-p-sva-r-sva se pise tempera i glas e se pise slovom e, a kod table se pise slovom a. Postoje li pravila kad se npr. a iz saйt pise sa a, a kad sa drugim slovom?
[ nenaad0 @ 18.12.2010. 00:18 ] @
Citat:
maksvel: Ima ono - ako se slovo O pojavi pre naglaska, čita se a.
Npr. horošo se čita harašo ili tako nešto :)


Jeste :)) Postoje li pravila kad a iz haraso pise sa o a kad sa a npr. u caйt (u prethodnom postu sam caйt pogresno napisao sa s :) )?
[ Marenović Slaviša @ 18.12.2010. 15:14 ] @

Ono sa dj je samo primer, jednostavno ne znam sta bi te moglo interesovati.
Ako je pitanje za konkretnu rec, (sajt - da sad ne prebacujem tastaturu) ja ne znam da se pise ikako drugacije.

Neka druga nedoumica?

[ nenaad0 @ 18.12.2010. 20:19 ] @
Nemam :) Hvala.
[ stameni @ 19.12.2010. 16:40 ] @
U engleskom jeziku postoje pravila kako se koja kombinacija slova izgovara, ali ta pravila imaju veliki broj izuzetaka, pa je zato u principu bolje učiti "svaku reč posebno", tj. kako se svaka pojedinačna reč piše.

U ruskom broj izuzetaka je znantno manji, tj. postojeća pravila se uglavnom koriste bez izuetaka; neki izuzeci su, opet, toliko učestani, da ih je nemoguće ne naučiti. Spisak pravila bi trebalo moći naći u svakoj početnici ruskog jezika :)
[ Nedeljko @ 21.12.2010. 14:17 ] @
Citat:
nenaad0: U srpskom je dj đ (ne postoji dj :))) ).


Podjednako = pođednako.
[ Horvat @ 23.12.2010. 18:16 ] @
Citat:
nenaad0: Utable t-e-i-b-sva-l. Npr. t-e-m-p-sva-r-sva

a sta ti ovo "sva" predstavlja???