[ vlada131 @ 18.12.2010. 08:47 ] @
http://www.b92.net/info/vesti/...category=206&nav_id=480169

Citat:
18. decembar 2010. | 05:24 -> 06:26 | Izvor: Blic
Kruševac -- Supružnici Grozdana (81) i Tomislav Milić (75) preminuli su u petak od, kako se veruje, hladnoće i gladi u svojoj kući u selu Ljubava kod Kruševca, piše "Blic".

U petak oko podneva u porodičnoj kući u selu Ljubava pronađena su beživotna tela Grozdane i Tomislava Milića.

Tela su pronašle komšinice nakon što im je Marko Milić (55) , Grozdanin i Tomislavov sin, inače psihijatrijski bolesnik, rekao da se njegovi roditelji ne pokreću. Prema saznanjima "Blica" obdukcija je pokazala da je uzrok smrti smrzavanje.

Milići nisu imali nikakve prihode niti su dobijali socijalnu pomoć, a u poslednjih nekoliko godina živeli su od milostinje komšija i rođaka koji su im povremeno dostavljali hranu, piše “Blic”.

Ranije su živeli od poljoprivrede i obrađivanja četiri hektara zemlje, ali već duže vreme, zbog starosti i bolesti, nisu mogli da rade. Sin Marko nikad nije radio, a Tomislav je bio teško pokretan.

“Marko me je u petak prepodne sreo na ulici i rekao mi kako Tomislavu i Grozdani nije dobro. Grozdanu sam videla u ponedeljak dok Tomislava nisam videla još od 7. decembra. Pozvala sam komšinicu Slavicu Milić, čiji svekar je Tomislavljev brat od strica, da uđemo u kuću i tamo smo ih zatekle kako leže mrtvi. Već godinama su živeli od onoga što im komšije daju – krompir, pasulj, brašno... Dešavalo mi se da me Grozda sretne na sokaku i traži mi hranu jer je gladna. Jeziv je to osećaj! Pre dva meseca smo se obraćali Centru za socijalni rad da im pomogne, ali nisu reagovali”, priča komšinica Ljubica Milanović dok jedan od komšija navodi da su svojevremeno hteli da ih smeste u Gerontološki centar, ali su njih dvoje to odbili.

Pokojna Grozdana u selu Velika Drenova ima rođene brata i sestru Ranka i Ranku koji, kako kažu meštani, žive od milostinje i hrane koju sakupe prebirajući po kontejnerima.

Sin nesrećnih staraca Marko Milić privremeno je smešten na psihijatrijsko odeljenje kruševačke Bolnice.


Lider u regionu...
[ barakuda111 @ 18.12.2010. 08:52 ] @
Citat:
vlada131Lider u regionu...


Pa da je i srbija u necemu lider -_-
[ milance_kg @ 18.12.2010. 09:12 ] @
Bas sam malopre komentarisao na drugoj temi link da se ovo dvoje staraca nije ponelo
u duhu novog poreskog sistema.

Ovo je zalosno... kako je krenulo, uzecemo mesto Etiopije i sl. u stranim izvestavanjima.
[ deki77 @ 18.12.2010. 09:27 ] @
samo povezati dve suprotne strane i eto odgovora..
Ako se pitate kako!?
-1 auto i eto manje gladni..
[ ventura @ 18.12.2010. 09:51 ] @
Obožavam kada neko od izuzetka pravi pravilo... Da li vi vlada131, barakuda111, milance_kg i deki77 iskreno verujete da su ti nesrećni ljudi umrli od gladi i hladnoće zbog toga što žive u Srbiji, ili je možda neki drugi razlog u pitanju?

[ yolja624 @ 18.12.2010. 09:53 ] @
Zao mi je ljudi, ocigledno socijalni slucaj i nebriga drzave
Ali nije to samo odlika Srbije ili Etiopije... u SAD i drugim razvijenim zemljama se takve ili slicne stvari desavaju.
[ ventura @ 18.12.2010. 09:56 ] @
Ti ljudi su verovatno sličan slučaj ovome, stim što su ovi mlađi:


I ovo je slučaj gde ljudi žive u apsolutnoj bedi, a očigledno je da su oboje mentalno ometene osobe, i kao takve bi trebalo da su institucionalizovane, a zašto nisu, to možda da je krivica gradskih vlasti (u šta sumnjam, u ludnicama uvek ima mesta), ili oni sami odbijaju lečenje, što je najverovatnija opcija.

Ovaj drugi slučaj je još više nesrećan jer ovi sa sobom vuku i troje dece.
[ milance_kg @ 18.12.2010. 10:03 ] @
Hm... Srbija je siromasna zemlja, dok sa jedne strane vlast glumi seike, sa druge strane imamo vrh ledenog brega u vestima kao sto su ovi slucajevi...
Sam zivim u gradu i delu tog grada gde svaki dan se susrecem sa tim, ne ovako drasticno, ali ima ljudi koji su stari i nemaju ogrev,
jedu suv hleb, jer im primanja pojedu dazbine koje samo rastu... mnogo sto sta imao bih pricati, o deci u skoli koja nemaju
novu garderobu nego vuku ko zna ciju, kuci gule svaki dan poparu, itd, itd...
[ Isak666 @ 18.12.2010. 10:05 ] @
Citat:
ventura: a zašto nisu, to možda da je krivica gradskih vlasti (u šta sumnjam, u ludnicama uvek ima mesta), ili oni sami odbijaju lečenje, što je najverovatnija opcija.


Ovo na zalost nije istina.
Mesta nema, a u postojecim institucijama je stanje ravno paklu na zemlji.

http://acidcow.com/pics/7995-p...spitals-in-serbia-38-pics.html
Nije se puno menjalo od tad.
Hint - smestaji po Vojvodini po nekim selima i zabitima, daleko od ociju.

Nije svuda tako, ali ima i toga.
Veternik je dobar primer, ali je prebukiran.
http://www.veternik.org.rs/s/delatnosti/index.html
[ vlada131 @ 18.12.2010. 10:17 ] @
Citat:
ventura: Obožavam kada neko od izuzetka pravi pravilo... Da li vi vlada131, barakuda111, milance_kg i deki77 iskreno verujete da su ti nesrećni ljudi umrli od gladi i hladnoće zbog toga što žive u Srbiji, ili je možda neki drugi razlog u pitanju?


Kakvim izuzecima i pravilima? Za šta? Ja nemam šta da verujem ili ne verujem, citirao sam vest, znam o tome isto koliko i ti. Ne, sigurno nisu umrli jer žive u Srbiji, već zbog toga što je sistem žešće zakazao, nije mu prvi put (a verovatno ni poslednji).

Citat:
ventura: Ti ljudi su verovatno sličan slučaj ovome, stim što su ovi mlađi:


I ovo je slučaj gde ljudi žive u apsolutnoj bedi, a očigledno je da su oboje mentalno ometene osobe, i kao takve bi trebalo da su institucionalizovane, a zašto nisu, to možda da je krivica gradskih vlasti (u šta sumnjam, u ludnicama uvek ima mesta), ili oni sami odbijaju lečenje, što je najverovatnija opcija.

Ovaj drugi slučaj je još više nesrećan jer ovi sa sobom vuku i troje dece.


Po čemu zaključuješ da su oboje mentalno ometeni? Otac je prestao da radi kada mu je pukla plućna maramica, ima spondilozu i srčani je bolesnik, koliko sam razumeo iz klipa...
[ ventura @ 18.12.2010. 10:38 ] @
Citat:
vlada131
Kakvim izuzecima i pravilima? Za šta? Ja nemam šta da verujem ili ne verujem, citirao sam vest, znam o tome isto koliko i ti. Ne, sigurno nisu umrli jer žive u Srbiji, već zbog toga što je sistem žešće zakazao, nije mu prvi put (a verovatno ni poslednji).

Pa mi ne znamo tačno šta se tu desilo... Ja nisam baš siguran skroz kakva ovlašćenja imaju socijalne službe, i da li odraslu osobu mogu sprovesti na lečenje ukoliko to ona kategorički odbija?

Citat:
vlada131
Po čemu zaključuješ da su oboje mentalno ometeni? Otac je prestao da radi kada mu je pukla plućna maramica, ima spondilozu i srčani je bolesnik, koliko sam razumeo iz klipa...

A iz klipa nisi primetio da su sva deca mlađa od 5 godina?

Ako je neko sa takvim zdravstvenim problemima u stanju da napravi troje dece, sasvim sigurno može da radi i neke lakše poslove (noćni čuvar, vozač i sl.). Na kraju krajeva žena je koliko vidim fizički zdrava (psihički nije), pa kao takva nema problem da radi bilo šta što zdrava žena bez formalnog obrazovanja može - čistačica, prodavačica u maloprodajnim objektima i sl.

[ milance_kg @ 18.12.2010. 10:42 ] @
@ventura

Slazem se... "može da radi i neke lakše poslove (noćni čuvar, vozač i sl.)", ali ne bi bilo zgoreg da pomognes tom coveku u nalazenju posla,
kako znas danas se tesko dolazi do posla, mozda ti imas i znas nekog.
[ ventura @ 18.12.2010. 10:56 ] @
Znači treba ja (ili neko drugi) da ga uhvatim za ruku i da obijamo pragove zajedno u potrazi za poslom?

Tom čoveku nije dovoljna 'inspiracija' to što mu deca gladuju, već još neko mora da ga uhvati za ruku i vodi?
[ milance_kg @ 18.12.2010. 11:02 ] @
Zasto da ne pomoci, covek nije neradnik, stradalo mu zdravlje na gradjevini, a obzirom da je iz Zrenjanina, mogu misliti sto ce uskoro
naci posao...
[ ventura @ 18.12.2010. 11:07 ] @
Evo ako si voljan ti slobodno volontiraj svoje vreme, uzmi ga za ruku i idite po Zrenjaninu da mu tražite posao... Ja evo volontiram da ti platim gorivo, ili taksi ako nemaš auto.
[ milance_kg @ 18.12.2010. 11:09 ] @
Kao sto vidis lako je kritikovati, osudjivati, ... ali kad treba nesto konkretno - 'ajd ti!
[ Wi-Fi @ 18.12.2010. 11:11 ] @
Citat:
ventura: Pa mi ne znamo tačno šta se tu desilo... Ja nisam baš siguran skroz kakva ovlašćenja imaju socijalne službe, i da li odraslu osobu mogu sprovesti na lečenje ukoliko to ona kategorički odbija?

Ako osoba nije opasna po okolinu, nemaju nikakva ovlascenja
[ milance_kg @ 18.12.2010. 11:15 ] @
Ne znam... radije bi birao da skapam kod svoje kuce kao ovi starci, da sam u njihovoj situaciji, nego da me odvedu
u ovaj Ausvic link
[ Isak666 @ 18.12.2010. 11:24 ] @
Jedan dobar procenat mentalno nedovoljno razvijenih osoba moze da radi bez problema.
Ja sam volontirao u dnevnom centru za stare gde se ujedno nalazi i centar za pomoc takvim osobama i oni su tu bili konkretno zaposleni na poslovima posluzenja.
Ali to nije jedino i upravo u tom centru su se mogli obuciti i za druge poslove http://resursnicentar.ehons.or...0/08/19/kuresvi-u-radnoj-sobi/

Cesto je porodice sramota sto imaju nekog clana koji "nije kao drugi". Zato postoje i programi kojima se pomaze da takve osobe a i njihova familija udju u jedan normalniji drudtveni zivot.

Tu moze svako ko zeli da dodje i volontira.
Posto je Srbija predkapitalisticka zemlja i gde se mora grabiti svako za sebe, kao sto je bilo svuda u tom periodu - ne treba ocekivati promene uskoro.
Ovaj link sto sam naveo je projekat Saveza crkava i deluje tamo gde postoje vernici cije crke pripadaju tom savezu (protestantske i manje katolicka, pravoslavna samo kroz par projekata, ali nije clan), najvise u Vojvodini - opet ne treba ocekivati da ce se nesto na taj nacin znacajnije promeniti dok sama SPC ne promeni nesto, iako su ti projekti otvoreni za sve korisnike bez obzira na veru.

Takodje, skupljanje odece i narodne kuhinje su deo poslovanja crkava i drzave u ostatku Evrope (i naravno Crvenog Krsta, koji opet zavisi dosta od drzave) - pa eto jos necega ta To Do List.

[ Shadowed @ 18.12.2010. 11:24 ] @
Citat:
milance_kg: Kao sto vidis lako je kritikovati, osudjivati, ... ali kad treba nesto konkretno - 'ajd ti!


Pa, upravo si ti to prvi uradio - slao nekog drugog da sprovodi tvoju ideju.
[ milance_kg @ 18.12.2010. 11:27 ] @
Citat:
Shadowed: Pa, upravo si ti to prvi uradio - slao nekog drugog da sprovodi tvoju ideju.


Jok more, nego onog ko je kritikovao zasto se 'neradnik' ne zaposli, a ja sam mu samo predlozio da mu pomogne u tom naumu :)
[ morihei ueshiba @ 18.12.2010. 11:53 ] @
Svaka nesrecna porodica je nesrecna na svoj nacin...

Neki od ovakvih slucajeva spadaju u neku sivu zonu,gde rigidna i propisi su propisi drzavna administracija nekad jednostavno nemaju resenja - sta da urade,upravo zato sto su vezani propisima kojih moraju da se pridrzavaju. Recimo,sta ako je nosilac socijalne pomoci tezak alkoholicar,kockar...spizdi sve pare koje dobije porodica za jedan dan. Dodje pijan,prebije zenu,siluje sopstveno dete...Svasta se dogadja,normalnom ljudskom umu je tesko i da zamisli sta se sve desava u nekad veoma bliskoj okolini. Zbog prirode mog bivseg posla,cesto sam morao da upoznam takve slucajeve...uzas.

Lako je reci -apsi budalu i daj pare normalnom ostatku porodice,smesti ih negde da prezive. Nije to tako lako uraditi zbog silnih propisa,rokova,procedura. Prolazi vreme dok se to sve ne nastima,a kad neko tako propada,propada na dnevnoj bazi -svaki dan sve vise. Naravno da korumpirana i nesposobna administracija samo doprinosi da se problem tragicno zavrsi,ali i u najbolje sredjenim drzavama se desava tako nesto,da podsetim:
http://www.vesti.rs/Vesti/Poce...nstrumu-iz-Austrije-video.html

U ovu sivu zonu izmedju propisa i realnog zivota bi trebalo da uskoce razne altruisticke organizacije,kod nas bi to medju prvima trebala da radi SPC (kao sto je isak pomenuo),ali....sve je jasno,nazalost.Nemojte samo da iskoristite ovo kao slagvort da opalite opet po crkvi,ionako vas niko ne slusa odande
[ Horvat @ 18.12.2010. 12:58 ] @
Citat:
neke lakše poslove (noćni čuvar, vozač i sl.)


i sta ce taj cuvar sacuvati?
ili je samo tamo umesto pokretne lutke, prividna "zastita"?
[ ventura @ 18.12.2010. 14:04 ] @
Citat:
Horvat: i sta ce taj cuvar sacuvati?
ili je samo tamo umesto pokretne lutke, prividna "zastita"?

Ako misliš da su u srbiji noćni čuvari komandosi koji se kriju u senci i vrebaju lopove kako bi ih spektakularnom akcijom onesposobili i obezbedili do dolaska policije grdno se varaš....

Noćni čuvari su obično penzioneri, i oni koji nemaju šta drugo da rade... Plata je mizerna (u mojoj zgradi u Beogradu plate čuvara su 18.000 dinara), ali ti zato ne trebaju nikakve kvalifikacije... Ta pozicija je čisto psihološka, jer eto imaš čuvara u firmi koji može pozvati policiju u slučaju provale, a i potencijalni lopovi će uvek da odaberu firmu bez čuvara, jer ih ima kolko hoćeš...
[ Wi-Fi @ 18.12.2010. 14:06 ] @
^^ Jok, nego je tamo da sredi bandu pljackasa/razbojnika... Onako, u stilu Chuck-a Norris-a
[ Horvat @ 18.12.2010. 14:31 ] @
i onda kad ulete i razbucaju tog matorog, jos ti kao poslodavac na1ebes zbog toga sto je on stradao
bolje onda ni nemati cuvara
(jos ako spava na poslu,milina)
[ Marko_L @ 18.12.2010. 15:07 ] @
Što bi poslodavac naje*o ? Onaj koji se prijavi da radi kao čuvar, prihvata i rizike koje to nosi sa sobom. Na stranu što su ti rizici izuzetno mali, jer nije taj čuvar tu da nešto sačuva i brani (iako mu ime tako govori), već da se u slučaju nekakve provale, sakrije i pozove policiju ili security firmu sa kojom imaju ugovor.
[ Horvat @ 18.12.2010. 15:53 ] @
ne bi naj.. u bukvalnom smislu
vec bi posle "na grbaci" imao njegovu sahranu, njegovu porodicu, sto ga nije bolje obucio/zastitio i tako dalje

Citat:
već da se u slučaju nekakve provale, sakrije i pozove policiju ili security firmu sa kojom imaju ugovor.

a to ce jako dobro da uradi dok spava ili gleda fudbal na tv-u...
a s obzirom da cuvare obicno stavljaju odmah na ulaz, tesko da ce moci neprimetno da se sakrije
[ Shadowed @ 18.12.2010. 16:02 ] @
Horvat, kakve veze to ima sa ovom temom? To sto pricas je vezano uopsteno za posao cuvara i nema nikakve veze sa osobama o kojima je tema. Otvori temu o kvalitetu cuverskog posla pa opleti po tome. Ovde samo odvlacis temu u offtopic.
[ Horvat @ 18.12.2010. 16:16 ] @
u pravu si
obrisi poruke
[ milance_kg @ 18.12.2010. 16:27 ] @
Ne, ne treba da se brisu poruke, one su rezultat rapsrave o 'zaposljavanju' onog sirotog oca koji je zdravstveno ostecen,
koji je u zemlji bisera to doziveo, da nema nikakvo osiguranje makar za vreme, da mu deca gladuju (pustio sam moju da gledaju,
pocese da placu..ma idi kad im pokaza), da ovde ga neki osudjuju, ja kazem deca maminih i tatinih sinova koji ne znaju sta je muka,
itd, itd...
[ deki77 @ 18.12.2010. 17:11 ] @
zasto niko nije na ovaj nacin umro u nekoj od EU zemalja.Da me ne prozovete...recice neko, "pa ima i tamo beskucnika koji umiru"..
Da ali nema tolike razlike..velike
BTW u zemlji u kojoj sam ja privremeno..kao socijala sleduje ti naknada od 690€ .
Klosari i oni koji se brinu o zivotinjama(psima) primaju takodje lovu.
A nisam cuo da se neko bahati sa autima..ili motorima(kao MUP koji je kupio u sred zime...btw bilo nekom na lageru ) a da mu gradjani crkavaju..
Velike su razlike..
[ flylord @ 18.12.2010. 18:15 ] @
a zasto bi davali socijalnu pomoc nekom ko nece da radi?
[ milance_kg @ 18.12.2010. 18:31 ] @
Citat:
flylord: a zasto bi davali socijalnu pomoc nekom ko nece da radi?


A ti pogledaj onaj video - Suvi hleb...
Mozda nesto i primetis, ko zna?

...

deo obrisan...:)
[ flylord @ 18.12.2010. 18:40 ] @
sve sto sam primetio je da gomila uzivaoca socijalne pomoci, ne zeli da radi.. ne rade nista, a priimaju pare
[ milance_kg @ 18.12.2010. 18:47 ] @
Citat:
flylord: sve sto sam primetio je da gomila uzivaoca socijalne pomoci, ne zeli da radi.. ne rade nista, a priimaju pare


I kazes ovi nece da rade?
Sto nastrada ovaj covek na gradjevini bez ikakvog osiguranja? Jesi ti radio u zivotu nesto fizicki neko vreme konstantno?
[ flylord @ 18.12.2010. 18:53 ] @
a ko mu je kriv sto ne koristi ili nema osiguranje?

Zasto bih fizikalisao bilo sta kad ima ljudi koji to hoce da rade ?
[ milance_kg @ 18.12.2010. 18:56 ] @
@flylord

Cerka Marije Terezije pitala je "sto se narod buni", ovi joj kazu "nemaju hleba", a ona na to "pa neka jedu kolace"...
[ flylord @ 18.12.2010. 19:08 ] @
a sta si ti ucinio povodom toga da oni ne umru od gladi?
[ a1200 @ 18.12.2010. 19:08 ] @
Zato postoji socijalna pomoc - koja ocigledno ne funkcionishe u ovom slucaju jer je drzava trula - jer "moraju" da grade naucni centar koji "lebdi u vazduhu", organizuju pederske parade, kupuju blindirane mecke, avione, motore za policiju, "nenamnski" troshe budzet, a nemaju para za socijlanu pomoc onima koji zaista nemaju sta da jedu - jer to nije bitno u ovoj socijalno odgovornoj vladi™.

I jedno ne mogu da razumem, zar deca treba da budu gladna u 2010 u Srbiji?! Kome su ona kriva i sta ona mogu da urade da promene to stanje? Da rade ko nocni cuvari? Idu na biro rada? Kopaju?
To govori o stanju svesti u ovoj zemlji i raspadu celog sistema...

Bitno je da "nenamensko" trosenje iz budzeta nije sankcionisano, da su ministri i poslanici zasticeni ko beli medvedi... da se seku stabla koja su rasla 50 godina po Beogradu i stavjaju neke grancice na njihova mesta, cisto da bi neko uzeo pare, prosirio parking prostor koji naplacuje... ugradio se.
[ burex @ 18.12.2010. 19:13 ] @
Citat:
Pre dva meseca smo se obraćali Centru za socijalni rad da im pomogne, ali nisu reagovali

Ključna stvar. Mogu oni i da odbijaju da budu smešteni u gerontološki centar, ali centar za socijalni rad i dalje ima obaveze prema tim ljudima. Neću sad da popujem kako Srbija smrdi i kako smo svi go*na, i kako vlast treba da padne i šta ja znam, ali činjenice stoje - centri za socijalni rad ne rade svoj posao, i evo još 2 tela.
Citat:
flylord: a sta si ti ucinio povodom toga da oni ne umru od gladi?

Nemoj sad tako... Centri za socijalni rad postoje i plaćeni su od naših para baš iz tog razloga da ne bi svako od nas morao da vrši humanitarni rad.
[ flylord @ 18.12.2010. 19:18 ] @
zasto bi pomagao nekom ko to ne zeli?
[ milance_kg @ 18.12.2010. 19:24 ] @
Citat:
flylord: zasto bi pomagao nekom ko to ne zeli?


Nego ti nama za pocetak odgovori - kako se zvala cerka Marije Terezije (pomoc) udata za jednog francuskog kralja i obadvoje su obezglavljeni?
Kazes sto bi ti radio fizicki, ja kazem dok sam radio - obrazovao sam se :)
Daj nam jos neki argumenat osim 'noci vestica' i moderatorskog cina...
[ ventura @ 18.12.2010. 19:30 ] @
Citat:
deki77:
zasto niko nije na ovaj nacin umro u nekoj od EU zemalja.

Evo ti samo od ove godine, i to samo iz najbogatije EU zemlje (Nemačke):

Winter freeze takes toll on Germany's homeless as 10 perish in cold
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5097719,00.html

17 homeless people die of cold in Germany
http://www.rnw.nl/english/arti...meless-people-die-cold-germany

Znam da ćeš reći da su to beskućnici, da su oni uglavnom mentalno obolele osobe... A to je upravo moja poenta. U državi gde svi, pa i ti beskućnici dobijaju 700 evra mesečno socijalne pomoći, gde imaš mega beneficije u vidu stanovanja, zdravstvene nege, obrazovanja i sl. ljudi i dalje umiru od gladi i hladnoće. To samo govori da uzrok tih nesreća nije novac i nedostatak pomoći države, već da iza tih nesreća stoji mentalna bolest. To je slučaj i sa ovo dvoje nesrećnih staraca iz Srbije u naslovu teme, i sa ono dvoje nesrećnika što ne mogu da prehrane troje dece. Mentalna bolest je razlog, a ne država.
[ burex @ 18.12.2010. 19:32 ] @
Citat:
flylord: zasto bi pomagao nekom ko to ne zeli?

Pa radi se o tome da ako neko ne želi da mu se pomogne (a takvi su u manjini), onda procedura nije "ko vas j***", jer onda može bilo kojoj ustanovi kada neko odapne da bude izgovor "pa nije hteo da primi pomoć". A ako nisu hteli da idu u gerontološki centar, nisam siguran da nisu mogli da im daju par kg brašna mesečno...
[ a1200 @ 18.12.2010. 19:34 ] @
Da li vi ne znate da citate ili nesto nije u redu sa vama. Ovde su ljudi trazili pomoc drzave - a nisu je dobili, iako imaju pravo na nju po zakonu.

Citat:
Pre dva meseca smo se obraćali Centru za socijalni rad da im pomogne, ali nisu reagovali


Da li ce neko iz tog "centra" biti odgovoran? Dobiti otkaz? Da li ih je neko obisao da proveri prijavljeno stanje? Da li im je ponudjeno bilo sta? Da li su upste evidentirani bilo gde posle prijave socijalnom?
Ili su jednostavno zaboravljeni, dok nisu umrli, pa je neko napisao clanak u novinama... koliko je jos takvih, "zaboravljenih"?
[ deki77 @ 18.12.2010. 19:42 ] @
srbija cca 7mil.
nemacka cca 70mil.
bar je i u tome velika razlika

btw ja sam dao primer da niko nekupuje motore za izd**vanje u sred zime,da love na 200kmh neke nove ghost rider-e po Srbiji.Ili da kupuju 60 novih automobilia.Nego da povecaju soc. pomoc,prosire narodne kuhinje,organizuju dostavljanje hrane licima koja nemogu da preuzmu hranu.Kao i ogrev,redovne obilaske i ceste lekarske preglede.Nov primer koji sa cuo danas je..u ministarstvu(jednom) menjaju postojece racunare(+monitore)..koji su zamenuti u februaru..Cifra nije mala!!
[ milance_kg @ 18.12.2010. 19:50 ] @
Kako za (relativno) malo para moze da se kupi dosta, primer 10 kg. piletine 1750 (matijevic, bez pdv-a i popustom na kolicinu moze to izaci na 1300, a mozda i manje).
nisam u toku sa cenom brasna, secera, itd... sa racionalnom kupovinom za ovakve slucajeve ne bi trebalo izaci vise od 4-5000 din. mesecno, da jedna
4-5 clana porodica ima pristojan dnevni obrok.

Krenimo od toga.
[ Isak666 @ 18.12.2010. 20:15 ] @
Citat:
ventura: Evo ti samo od ove godine, i to samo iz najbogatije EU zemlje (Nemačke):

Winter freeze takes toll on Germany's homeless as 10 perish in cold
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5097719,00.html

17 homeless people die of cold in Germany
http://www.rnw.nl/english/arti...meless-people-die-cold-germany

Znam da ćeš reći da su to beskućnici, da su oni uglavnom mentalno obolele osobe... A to je upravo moja poenta. U državi gde svi, pa i ti beskućnici dobijaju 700 evra mesečno socijalne pomoći, gde imaš mega beneficije u vidu stanovanja, zdravstvene nege, obrazovanja i sl. ljudi i dalje umiru od gladi i hladnoće. To samo govori da uzrok tih nesreća nije novac i nedostatak pomoći države, već da iza tih nesreća stoji mentalna bolest. To je slučaj i sa ovo dvoje nesrećnih staraca iz Srbije u naslovu teme, i sa ono dvoje nesrećnika što ne mogu da prehrane troje dece. Mentalna bolest je razlog, a ne država.


Citat:
deki77: srbija cca 7mil.
nemacka cca 70mil.
bar je i u tome velika razlika


Plus u svakom velikom gradu po Evropi mozes videti razlicite sluzbe ili organizacije koje na razlicite nacine pomazu beskucnicima.
Konkretno u Nemackoj imas centre za spavanje i prehranu beskucnika, likove koji ih skupljaju po stanicama i parkovima, posebnu sluzbu pri hitnoj pomoci za pomoc beskucnicima ili bus sa kompletnom opremom (topli napici, hrana, odeca, cebad) koji od osam uvece kruzi po gradu i skuplja beskucnike..




Pitanje je i sta jedno drustvo cini da se neki problem resi, a ne samo prebrojavanje mrtvih.

Takodje, sta znaci da je mentalna bolest razlog, a ne drzava?
Da drzava/drustvo treba da pusti one koji ne mogu o sebi da brinu ili imaju poteskoce da to rade?
Ako jedna osoba nije sposobna da brine o sebi, zar nije tu centar za socijalni rad odgovoran? Kome odgovara taj centar ako ne drzavi koja ga je osnovala?

Pogotovu u ovom slucaju gde su se ljudi vec zalili tom centru, ne razumem kako nema odgovrnosti drzave.
[ milance_kg @ 18.12.2010. 20:15 ] @
U vezi ogreva, skupa stavka, ali videti sa javnim kopovima lignita sta se moze izvuci i po kojoj ceni bez posrednika i pdv-a,
obavezno da prati na 3t lignita makar 1m drva, jeftinog bagrema, odlican za potpalu...
itd... itd...

Monogo moze da se uradi, samo da ima ko hoce!
[ zus @ 18.12.2010. 22:03 ] @
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...oj-se-smrzlo-vise-od-200-ljudi
[ milance_kg @ 18.12.2010. 22:07 ] @


I sta si ovime hteo da kazes, kako je to normalno? Briga me ko se gde smrzava van moje zemlje,
u mojoj zemlji ne treba i ne sme!
[ Isak666 @ 18.12.2010. 22:17 ] @


Citat:
S obzirom na to da oštra zima i dalje traje, organizacije za pomoć beskućnicima zahtevaju da se o toj kategoriji ljudi povede više računa.

U Poljskoj se temperatura spušta na trideset stepeni ispod nule, pre svega na jugu i istoku Poljske, gde je vojska morala da evakuiše i neka seoska gazdinstva, sve s domaćim životinjama, pošto se na ledom okovanom Bugu voda izliva i počinje na nekim mestima da plavi obale. U Lubelskom vojvodstvu zatvoreno je već trideset škola, a deca su dobila neplanirani raspust pošto po takvom mrazu škola nije u stanju da zagreje učionice više od 15 stepeni.
Noć između nedelje i ponedeljka bila je najhladnija u Poljskoj poslednjih godina pošto je na istoku zemlje, kraj Bjalovježske prašume, izmereno 35 stepeni ispod nule.


Kad u Egiptu napadaju ajkule u moru, sto ne bi i kod nas, jel? Oh wait...
[ deki77 @ 18.12.2010. 22:18 ] @

to su extremno niske temperature i nevreme koje je zahvatilo evropu..prvo procitaj !!!
-30c je u pitanju

[ zus @ 19.12.2010. 10:30 ] @
Citat:
milance_kg: I sta si ovime hteo da kazes, kako je to normalno? Briga me ko se gde smrzava van moje zemlje,
u mojoj zemlji ne treba i ne sme!


Ne, nisam to hteo da kažem. Upravo suprotno, hteo sam da kažem da se širom sveta, i to baš u "uređenim" zemljama dešavaju stvari koje ne bi smele. Koliko je "moderno" društvo otupelo na ovakve stvari. Hteo sam da kažem da nije važna "vlada" već društvo u celini. Žalosno je to što je među nastradalima najveše alkoholičara i ljudi sa mentalnim poremećajima.

Citat:
milance_kg:...Briga me ko se gde smrzava van moje zemlje,
u mojoj zemlji ne treba i ne sme!


Ovim si sve rekao. Naše je zemlja puna ovakvih dušebrižnika, kvazi humanista.... jedini tvoj cilj je da pljuneš na vlast.


Citat:
deki77: to su extremno niske temperature i nevreme koje je zahvatilo evropu..prvo procitaj !!!
-30c je u pitanju


Pa, kad ne bi tako površno čitao shvatio bi šta sam hteo da kažem. Kod nas ljudi umiru na -5 u Poljskoj na -25... dok u švajcarskoj na -34 i -41 nije zabeležen smrtni slučaj. To nam govori da temperatura nije jedini faktor koji utiče na ovoliki broj nastradalih.

Citat:
Isak666: Kad u Egiptu napadaju ajkule u moru, sto ne bi i kod nas, jel? Oh wait...


Evo i potvrde one Ajštajnove "Ljudska glupost i svemir su beskonačni, ali mislim da za ovo drugo nisam siguran."
[ milance_kg @ 19.12.2010. 11:46 ] @
@zus

Tebi je jedini cilj da branis ovu vlast i da razvodnis temu, tipa - pa desava se to svuda...
A o mojoj humanosti mislim da nisi kompetentan da govoris, narocito posto me ne poznajes.
[ zus @ 19.12.2010. 13:18 ] @
Citat:
milance_kg: @zus

Tebi je jedini cilj da branis ovu vlast i da razvodnis temu, tipa - pa desava se to svuda...
A o mojoj humanosti mislim da nisi kompetentan da govoris, narocito posto me ne poznajes.


Hteo sam da skrenem pažnu na društvo (na svakog pojedinca), a ne na vlast. Lako je promeniti vlast, mnogo je teže menjati sebe. Svaka vlast je odraz društva. Dokle god budemo govorili, "Briga me ko se gde smrzava van moje zemlje, u mojoj zemlji ne treba i ne sme"! dotle, bojim se i ne zaslužujemo bolju vlast.

Ja ti se izvinjavam ako sam na bilo koji način povredio tvoja osećanja, to mi nije bio cilj.
[ Isak666 @ 19.12.2010. 13:27 ] @
Citat:
zus: Evo i potvrde one Ajštajnove "Ljudska glupost i svemir su beskonačni, ali mislim da za ovo drugo nisam siguran."


Posto je to komentar na opis tvog jednacenja ekstremne zime od minus 35 koja dodje jednom u 20 godina i umiranja od gladi ljudi koji su trazili pomoc koju nisu dobili i gde uslovi nisu takvi - onda vrlo moguce da si u pravu. Mozda i imamo more.

Mozes i dalje da nastavis sa ad hominem podbadanjima, a mozes i da kazes nesto na to sto sam boldovao, pa da uspemo da pronadjemo nesto sto vezuje ova dva nesretnika u Srbiji i ove u Poljskoj.
[ zus @ 19.12.2010. 14:14 ] @
Citat:
Isak666: ... pa da uspemo da pronadjemo nesto sto vezuje ova dva nesretnika u Srbiji i ove u Poljskoj.


Ono što vezuje oba nesretnika smo mi, pojedinac, društvo u celini, sam odnos prema tim nesretnicima. Broj na temperaturnoj skali nije presudan (vidi se iz gore napisanog, da i na nižim temperaturama ne mora da ima žrtava), te se zato i ne osvrćem na to.
[ Isak666 @ 19.12.2010. 14:21 ] @
To upravo i pisemo non stop.

Na koji nacin si zeleo da nam ukazes na tu vezu pojedinca i drustva, obzirom da si samo linkovao vest da je negde umrlo par stotina ljudi bez objasnjenja?
Mozda sam glup, ali bih pre rekao da si zeleo da predstavis tom vescu kako tamo negde umire prilicno vise ljudi nego u Srbiji, bez da se osvrnes na uslove u kojima se to desava.

Zasto bi se osvrtali na sitnice kao sto su vremenski uslovi.
Vazno je da se umire, pa makar to bilo pod cumanijem ili na bazenu u Lebanima dok spasioca buli pedu da skoci dok neko trazi pomoc.