[ BozidaS @ 20.12.2010. 22:57 ] @
Kod kuce imam EUnet ADSL, IPTV, Planet-ov modem/router. Podeseno sve po uputstvima, laptop(win 7) se kaci na wireless bez problema. Takodje, i bilo ko ko dodje kod nas sa Android ili Simbian telefonom moze da dobije pristup i to po najjednostavnijoj mogucoj proceduri: telefon nadje mrezu, na pokusaj pristupa telefon zatrazi da se unese password i to je to... Dobro za goste, ali domacini imaju dva Windows Mobile telefona. Sa njima je malo drukcije. Ni jedan ni drugi ne mogu ni da pridju routeru na opisan nacin, da izlazak na internet ne pominjem. Oba se 'zaglave' posle unosenja passworda, uz poruku 'connecting'. Dakle, ono sto radi za Android i Simbian ne radi za WM. Jedan od WM telefona je HTC, WM 6.1, i on se moze povezati ako mu se rucno unesu parametri, lokalna IP adrsesa, adresa spoljnog DNS servera (koju sam procitao kada sam usao u modem/router), mozda jos nesto. Drugi telefon je Samsung OmniaPro, WM 6.5, i u njegovom meniju nema mogucnosti za podesavanje kao kod HTCa, tako da ne mogu da ga koristim kod kuce, dok na javnim mestima radi normalno. Takodje, negde u gostima se je bez problema okacio na domacinov router, trebalo je samo uneti password. Da napomenem da smo, za probu, umesto wirelessa sa Planeta probali i sa Gigasetovim routerom vezanim (bridge) preko Planeta, ali su se telefoni prilikom kacenja ponasali kao i sa Planetom. Ako neko ima ideju sta raditi...

[Ovu poruku je menjao BozidaS dana 21.12.2010. u 11:35 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao BozidaS dana 21.12.2010. u 11:36 GMT+1]
[ popusicko @ 21.12.2010. 07:26 ] @
Postavljena zastita na wifi routeru je wpa2.Stavi da
bude wpa i radice.
[ BozidaS @ 21.12.2010. 09:07 ] @
@popusicko: Encryption: WPA(TKIP), od pocetka
[ popusicko @ 21.12.2010. 09:43 ] @
Probaj bez enkripcije pa vidi da li hoce da se zakaci na slobodnu mrezu.Ako se zakaci
nesto je do enkripcije.Probaj i wpa aes
[ BozidaS @ 21.12.2010. 10:33 ] @
@Popusicko: Probao sam vec ranije i sa otvorenom mrezom, nista. Meni se cini da je kljuc price to da, iz nekog meni neshvtljivog razloga, WM telefoni ne prihvataju lokalnu IP adresu koju salje router i da zato ne uspevaju da se okace. Eksperimentisuci sa HTCom, upisao sam rucno u telefon lokalnu IP adresu, 192.168. .itd, i telefon se je posle toga okacio na router, nije mu smetao ni password ni enkripcija. Da bi HTC izasao na internet, morao sam da mu rucno unesem i adresu DNS servera. Samsungu, na zalost, ne mogu (ili ne umem) da rucno zadam ove parametre. Na uzorku ova dva telefona sa WM, a poredeci njhovo ponasanje sa Android i Simbian spravama, zakljucujem da se radi o necemu sto prevazilazi prosti problem izbora enkripcije. Meni bi znacilo da mogu i Samsung da rucno podesim kao i HTC, pa da zaboravim na sve filozofske razlike izmedju razlicitih mobilnih platformi.
[ popusicko @ 21.12.2010. 12:57 ] @
Wm telefoni rade bez problema na wifi i bez unosenja ip adresa i bilo kakvog rucnog podesavanja.
Ako bas nista sto si probao ne uspeva
uradi hard reset fona i mora proraditi.
[ BozidaS @ 25.12.2010. 22:20 ] @
Zakljucak: I dalje sam tamo gde sam bio. Mozda negde pravim gresku u koracima, istu sa oba telefona, a mozda ima nesto u podesavanju EUnetovog router-a sto me koci. Ako nadjem resenje, direktno ili workaround, objavicu. Popusicku hvala za trud i dobru volju.
[ nitrous @ 28.12.2010. 00:40 ] @
Kod drugara sam danas naisao na isti problem. Sa svojim lap topom sam bez problema pristupio ruteru, i on i ja imamo htc sa wm 6,5 i ni jedan ne moze da pristupi ruteru sa ili bez enkripcije. Ne znam zasto ali sam ubedjen da je problem u DHCP-u rutera...taj ruter (neki planet 4401 ili tako nesto) nema opciju da preko WLAN-a deli adrese u rangu 192.168.1.1-254 nego deli od 100 pa na vise. Ne postoji firmware na planetovom sajtu koji bi to resio (koliko sam ja uspeo da vidim na brzinu) Sa fiksnim adresama sve radi ok. Pisem ovde sta sam uradio, a pisi i ti ako nadjes resenje. :) pozdrav
[ popusicko @ 28.12.2010. 09:37 ] @
Stavi da dhcp deli adrese od 2 a ne od 100.
[ nitrous @ 28.12.2010. 15:12 ] @
Rado, ali kao sto sam napisao u predhodnom postu ovaj ruter nema opciju da preko wlana deli nize adrese od 100. I mislim da problem i jeste u tome.
[ milanbl30 @ 15.01.2011. 18:53 ] @
Iz licnog iskustva - dva dana muke ali se nadam da ce nekome pomoci ... :)

Skoro 3 godine sam imao najobicniji ADSL router ZyXEL preko Euneta sa IP 192.168.1.1 i sopstveni AP Planet koji je sluzio kao Wireless po stanu, i na njemu 192.168.1.2. Sve je radilo savrseno dok nisam odlucio da probam IPTV i tako morao da zamenim za novi ADSL Wireless Router Planet. Prikopcao uredno sve, krenuo da nadjem mrezu, prvo preko Notebooka nece, probao preko telefona HTC nece, probao sa drugog Notebooka nesto 'oce - nece - ma poludeo sam, na vezi sa tehnickom podrskom EUneta, zovi njih, oni momci kazu da neznaju sta moze biti, sve je podeseno kako treba, predlazu da zamenim router, zamenim sutra ujutro za novi router sve isto ... I tako sam poceo polako da ludim, menjao enkripcije, probao otvorenu mrezu, zakucavao IP adrese, menjao podesavanje za DHCP oko routiranja ... nadjem mrezu pa kao malo radi pa ne radi, pa nestane, pa HTC se nakaci ali nema protoka, ma 1000 cuda me zadesilo... haos ... I na kraju odlucim da povezem moj stari AP na ADSL router i tako probam dobiti mrezu, iskljucim komplet WLAN i DHCP routiranje na ADSL a uljucim routiranje preko AP i tako proradi... sreci nigde kraja.... :)

Da ne gusim vise, rezime: Routiranje preko ADSL wireless Planet routera sam dobio delimicno ali za neke uredjaje uopste ne dodeljuje IP adrese niti moze da ih routira - niko nezna zasto - EUnet se na kraju takodje slozio sa tim, routiranje sam morao potraziti preko mog starog dobrog AP Planet takodje ( za divnog li cuda, oba pod istim imenom - jedan radi funkiciju, drugi delimicno ) koji radi funkciju routiranja odlicno i koji me je eto na kraju spasao daljih muka i nedaca.

IPTV ( glavni krivac za sve ovo, sa kojim i nisam nista preterano zadovoljan sem par kanala i ARENA paketa koji zaista izgleda jako dobro i prijatno na HDTV ) sam povezo preko 3. LAN porta na routeru koji ima skroz nezavisnu funkciju i ne utice na routiranje i wireless.

eto toliko od mene

srecno svima i dobre mreze zelim

milanbl30