[ Srđan Pavlović @ 24.12.2010. 13:06 ] @
http://blog.linuxmint.com/?p=1604

*uck yeah! ;)

Da se podsetimo sta je krajnji cilj LMDE-a:

Citat:
The purpose of LMDE is to look identical to the main edition and to provide the same functionality while using Debian as a base.


A ovo sto nedostaje ce brzo:

[quote]The following packages are missing and will soon be ported to LMDE: jockey-gtk, usb-creator, simple-ccsm.
[ calexx @ 24.12.2010. 15:13 ] @
Jutros sam instalirao i odmah me dva detalja nerviraju. Ako podesim lokaciju na Niš, Serbia, pomeri vreme za jedan sat, kao da im nije rečeno da smo vratili staro računanje. Ako vratim na realno vreme, onda pomeri sistemski sat i kada restartujem Windows, onda je sat manje. Drugi detalj je Krusader, kada ga instaliram, nema ga nigde, jedino se odaziva na alt-f2 ali ga nema među aplikacijama.
Sitnice ali ako tu brlja, kako li je tek na nekom ozbiljnijem mestu??
[ Srđan Pavlović @ 24.12.2010. 18:23 ] @
Citat:
Drugi detalj je Krusader, kada ga instaliram, nema ga nigde, jedino se odaziva na alt-f2 ali ga nema među aplikacijama.
Sitnice ali ako tu brlja, kako li je tek na nekom ozbiljnijem mestu??


To su sitne stvari, i to je ono sto su najavili da je "rough on edges", sto znaci da ima tih sitnica
koje treba da se isprave i da ipak nije jos na nivou Mint-a standardnog sto se lakoce koriscenja tice.
Na "ozbiljnijem mestu" je sve OK, don't worry, Debian Testing, iako je Testing, prilicno je stabilan.

Nego... da li ima jockey-gtk i ccsm? Aj proveri pa mi javi :) Koliko sam skontao nema jos, treba da ih ubace tek.
[ Srđan Pavlović @ 24.12.2010. 22:53 ] @
Prvo zapazanje i pre instalacije... WOW - jos nisam video ovakvo podizanje sistema u Live modu... izuzetno brzo, skoro kao da je instaliran!

Dalje, native rezolucija se setuje rano u toku boot procesa.

Anyway, idemo na instalaciju.. :)
[ Srđan Pavlović @ 24.12.2010. 23:23 ] @
GRUB2 se uredno instalirao i prepoznao ostale postojece sisteme (Windows 7, Mint 10) i ubacio u boot meni.

Sistem radi vrlo brzo, trenutno radim update, pa cu kasnije da se pozabavim time da li da instaliram sam
nvidia drivere i ccsm (bez kojih mi je Linux na Desktopu prilicno osakacen, jednostavno zelim tu hardversku
akceleraciju), ili da sacekam da ubace jockey-gtk pa da sistem to uradi sam onako kako su oni zamislili :)

nouveau driveri se ucitavaju po defaultu, sve radi OK, s tim sto nema 3D akcel. naravno bez vlasnickih drivera.
[ Srđan Pavlović @ 25.12.2010. 00:21 ] @
Ako vam posle

sudo apt-get install skype

ovaj ne radi (a nece), i dobijate poruku:

skype: error while loading shared libraries: libQtDBus.so.4: cannot open shared object file: No such file or directory

dodajte jos jedan paket na sistem:

sudo apt-get install ia32-libs-gtk

i posle ovoga bi trebalo da radi (kod mene radi).

/edit: typo.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 25.12.2010. u 14:32 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 25.12.2010. 01:55 ] @
Instalirao sam i compiz, za nvidia korisnike, potrebno je:

a) instalirati nvidia drajver:

sudo apt-get install nvidia-glx nvidia-xconfig
sudo nvidia-xconfig

(restart)

b) Instalirati pakete:

sudo apt-get install compiz compizconfig-settings-manager compiz-fusion-plugins-main compiz-gnome compiz-gtk

c)

postaviti compiz kao wm:

gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/session/required_components/windowmanager compiz


Restart, to je to, radi k'o satic :)
[ Srđan Pavlović @ 25.12.2010. 02:14 ] @
Uh... dalje, ko koristi QMMP plejer za muziku, i zeli da ubaci "WinAmp Modern" skin sa gnome-look.org-a,
nece moci da se ubaci dok se ne instalira unzip.

sudo apt-get install unzip

Znaci poludeo sam dok nisam provalio zasto nece da ubaci skin u QMMP kada idem na ADD skin :)))

Evo kako izgleda :



[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 25.12.2010. u 03:33 GMT+1]
[ Bojan Stojanovic @ 25.12.2010. 08:13 ] @
Sto se problema sa vremenom tice:

Code:
If you have LMDE installed alongside other distros on the same computer and the timezone is off on either install, this may be caused by LMDE setting your computer's internal clock to UTC. This fix tells LMDE to set your computer's internal clock to your local time. Some other distros set your computer's internal clock to your local time by default causing the time discrepancy. Try this fix below for LMDE:

Go Alt+F2 and type "gksu nautilus". Enter your password.

Once Nautilus is open, go to and open "/etc/default/rcS".

In the file, go to the "UTC=yes" section and correct it to "UTC=no".
Save the updated file, exit Nautilus and restart computer. You may have to readjust the time settings in any of your installed distros.


A u vezi skype-a, ispravio bih Srdjana:

Code:
sudo apt-get install ia32-libs-gtk


Pozdrav
[ calexx @ 25.12.2010. 10:39 ] @
Kad nešto loše radi, isključiš ga i nema problema. ;) Liči mi na krpež, upravo pravim običan Mint 64 disk pa ću da ga vratim gde je i bio. ;)

edit: na običnom Mintu je ovo već isključeno. Naravoučenije, kad nešto ne radi, bolje da ga i ne uključuju. Bar je Krusader prisutan.

[Ovu poruku je menjao calexx dana 25.12.2010. u 13:07 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 25.12.2010. 12:51 ] @
@calexx - LMDE, pogotovo ovo 64-bit izdanje je mlado jako i jos se sredjuje,
naravno da se ne moze porediti sa "dotegnutosti" koju sada ima ovaj stari Mint
oko tih nekih sitnica.

Ali to jesu zaista sitnice, treba samo malo procackati sta je u pitanju i to se resi,
ako te mrzi da cekas da oni sami rese.

Evo ja sam sad namestio nvidia drivere, ccsm, skype, eto i taj sat, qmmp plejer
onako kako ga drzim i na Mintu, znaci te neke sitnice koje nisu radile out-of-the
box, i to je to, sistem zaista radi dosta brzo i skroz stabilno, u svakom slucaju
brze nego Mint 10.

@Bojan - hvala za ispravku, ispustih jedno slovo pri copy/paste-u iz konzole :)
[ calexx @ 25.12.2010. 13:31 ] @
Sve je to meni jasno, ali postoje alfe, bete, testeri, RC i slično, ovo su banalne rupe koje sam čak i ja posle 3 minuta našao ... nemoguće da to niko nije primetio i da mora da se posebno podešava. Ili neka kažu da je ovo verzija za testiranje pa da se ljudi angažuju kako valja.
[ Srđan Pavlović @ 25.12.2010. 13:36 ] @
Naravno da je primeceno, ali se mnogo vise znacaja pridaje vaznijim stvarima.

Ne kazu da je alpha. beta, rc... ali kazu da je "experiment", odnosno projekat
koji tek treba po funkcionalnosti da dostigne standardni Mint zasnovan na Ubuntu-u,
i lepo kazu da zahteva za sada jos malo iskustva sa linux-om, bas zbog podesavanja
tih sitnica koje sada ne rade jos, a doci ce na red.

Evo, ove do sada sitnice smo sredili, ako imas jos neki problem - reci, verovatno ce se isto lako naci sta je problem i resiti ;)

Mislim da se isplati za ono sto se dobija.

Za neko vreme ce izaci novi ISO (nova verzija LMDE-a), koji ce biti jos blizi standardnom Mint-u, ili ce funkcionalnost biti potpuno ista :)

Pa ako bas ne volis da se akas sa sitnicama, onda ti jeste bolji sad Mint, svakako.
Sto se mene tice, Mint 10 je trenutno najbolji i najutegnutiji distro koji postoji, ali
svakako prelazim na LMDE u buducnosti.

Recimo, kada smo kod vaznijih stvari:

Citat:
What a difference 233 lines of code can make.

That's the size of a small new patch to the Linux kernel's scheduler that has been found to reduce the average latency of the desktop by about 60 times. It's a small patch with a really, really big gain for desktop users of the open source operating system, in other words.

60 Times Faster

Essentially, the patch works by automatically creating task groups per TTY--or input/output device--so as to improve desktop interactivity under heavy loads. The feature is enabled from boot by default, but it can be turned on or off on the fly.

In tests by Galbraith, the patch reportedly produced a drop in the maximum latency of more than 10 times and in the average latency of the desktop by about 60 times. Though the merge window is now closed for the Linux 2.6.37 kernel, the new patch should make it into version 2.6.38.


Ovaj patch je sada u LMDE-u, za 10 do 60 puta brzi rad mene zaista zabole da li se ikona Krusadera pojavljuje u meniju ili ne, napravicu je sam za 10 sekundi ;)


[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 25.12.2010. u 14:51 GMT+1]
[ _goThic_ @ 26.12.2010. 16:58 ] @
Sveze instaliran...

Ali dobijam:
gothic@necropolis ~ $ sudo modprobe lirc_serial
FATAL: Module lirc_serial not found.

Ovaj problem nisam imao u ranijim Mintovima (ovo mi je prvi debian distro). :(
[ Srđan Pavlović @ 26.12.2010. 17:04 ] @
Pa ocigledno nema tog modula, ne moze da ga nadje, verovatno ti fali neki paket, nije instaliran.

Evo, mozda nesto od ovog:

srdjan@Zverko ~ $ sudo apt-get install lirc
lirc lirc-modules-source lirc-x
srdjan@Zverko ~ $ sudo apt-get install lirc
[ _goThic_ @ 26.12.2010. 17:38 ] @
sve je to vec instalirano, double-check.
modula i dalje nema...
[ Srđan Pavlović @ 26.12.2010. 18:04 ] @
/lib/modules/2.6.35-22-generic/kernel/drivers/staging/lirc/lirc_serial.ko

Na Mint-u je ovde, ajde vidi jel ima taj fajl na LMDE ne mogu sad da proverim trenutno to.
[ _goThic_ @ 26.12.2010. 18:14 ] @
/lib/modules/2.6.32-5-amd64/kernel/drivers/staging/...
unutar /staging/ foldera nema /lirc/

cak nikakav search ne pronalazi lirc_serial.ko bilo gde.

[ combuster @ 26.12.2010. 19:15 ] @
To znaci da nisu kompajlirali kernel sa podrskom za lirc. Da li ima bilo sta u staging direktorijumu (moguce da za sada ne zele da ih ukljuce jer su to teske bete od drajvera ili zesci noviteti).
[ _goThic_ @ 26.12.2010. 19:26 ] @
sadrzaj staging-a:
brcm80211 comedi et131x pohmelfs ramzswap rt2860 rt2870 rtl8187se rtl8192e rtl8192su rtl8192u samsung-laptop speakup usbip wlan-ng

ah, nista onda, ostaje mi da cekam i nadam se (posto ne zelim da se vracam na ubuntu edition, a bez daljinca cu preziveti nekako). :)
[ Ixtis @ 26.12.2010. 23:20 ] @
Pa iskompajliraj sam modul -- lirc-modules-source, lirc
Ja, tako-reći godinama, na taj način sređujem daljinac za tv karticu na Debianu!
Evo i neka uputstva: link_1, link_2, link_3
[ Srđan Pavlović @ 31.12.2010. 12:38 ] @
@ _goThic_

Jesi li uspeo do kraja da sredis lirc?

Inace, meni se konacno dovrsio neki mamutski torent sinoc pa sam uklonio
Mint 10 sa Desktop-a i stavio LMDE x_64. Primeti se razlika u brzini u odnosu
na Mint 10, u korist LMDE-a, poprilicno :)
[ _goThic_ @ 31.12.2010. 15:35 ] @
nisam bas uspeo, negde sam failovao u kompajliranju, al nastavicu da se borim sam tim posle praznika, sad bas i nemam mnogo vremena da resavam probleme :)

sto se tice brzine, boot mi je za jedno 10ak sekundi sporiji od prethodnog Minta koji sam imao (9), sto i nije neka bitna stavka (verovatno sve zavisi od konfiguracije).
u samom radu je donekle brzi, sto je mnogo bitnija stavka.

primetio sam jos jedan bag.
kad se digne ceo sistem, prvi kontakt sa mishem dovodi do nekontrolisanog kretanja kursora levo-desno, sto traje mozda delic sekunde, al ponekad nervira, jer u tom kretanju pokrene i neku ikonicu koja mu se nadje na putu (ni jedan klik fizicki nije odradjen, samo je mrdnut mish). to mi se nikad ranije nije desavalo.
posle toga, mis radi normalno. to je na svakom dizanju.
[ Srđan Pavlović @ 31.12.2010. 16:37 ] @
Nemam pojma stvarno sta bi moglo biti to sa misem :)
[ _goThic_ @ 07.01.2011. 16:20 ] @
Resio sam svoj Lirc problem instaliranjem http://liquorix.net/ kernela. :)
[ Davor Stanković @ 07.01.2011. 17:14 ] @
Maloprije sam profulio temu :) Ovdje ima sve objasnjeno i za skype i drivere... ne znam kako je nisam vidio,vjerovatno sto sam u pretrazivac kucao mint.

Ima li sanse da neko postavi prt sc za fontove u firefoxu i sistemske fontove, nikako da nastimam odgovarajucu kombinaciju?
[ _goThic_ @ 07.01.2011. 17:40 ] @
Ovako bi bilo kod mene (da, znam, monochrome su mi fontovi, stvar ukusa, jelte).
Za western, central european, i sl...

[ Davor Stanković @ 08.01.2011. 17:14 ] @
Primjetio sam da compiz jednostavno ne funkcionise, koju god opciju da ukljucim jednostavno se nista ne desava... Instalirao sam nvidia drivere, compiz sa pripadajucim elementima i on je prisutan u control centru, ali opcije koje su oznacene prosto ne reaguju...
[ combuster @ 08.01.2011. 17:38 ] @
Sta se dogadja kada kucas u terminalu

compiz --replace
[ Davor Stanković @ 08.01.2011. 18:09 ] @
Code:
compiz (core) - Warn: SmcOpenConnection failed: None of the authentication protocols specified are supported
Backend     : gconf
Integration : true
Profile     : default
Adding plugins
Initializing core options...done
Initializing move options...done
Initializing resize options...done
Initializing place options...done
Initializing decoration options...done

(compiz-decorator:18238): GConf-CRITICAL **: gconf_client_set_string: assertion `val != NULL' failed
[ Srđan Pavlović @ 08.01.2011. 18:10 ] @
Ima u ovoj temi par poruka ranije sam napisao kako
da sa gconf-om sredi da compiz bude default WM, i
sta sve treba da se instalira za compiz.
[ Davor Stanković @ 08.01.2011. 18:21 ] @
Citat:
Instalirao sam i compiz, za nvidia korisnike, potrebno je:

a) instalirati nvidia drajver:

sudo apt-get install nvidia-glx nvidia-xconfig
sudo nvidia-xconfig

(restart)

b) Instalirati pakete:

sudo apt-get install compiz compizconfig-settings-manager compiz-fusion-plugins-main compiz-gnome compiz-gtk

c)

postaviti compiz kao wm:

gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/session/required_components/windowmanager compiz


Restart, to je to, radi k'o satic :)


Odradio maloprije sve kako pise, restartovao, ali opet ista stvar...
[ combuster @ 08.01.2011. 19:07 ] @
Po ovom izlazu tebi se compiz startuje bez problema...
[ Davor Stanković @ 08.01.2011. 19:18 ] @
^^

Hm... Koju god animaciju da upalim, sta god da probam nema nikakvog odgovora.Imam neki osjecaj da zeza driver od graficke karte, mada moguce i da lupam...

[Ovu poruku je menjao Davor Stanković dana 08.01.2011. u 22:34 GMT+1]
[ combuster @ 08.01.2011. 21:47 ] @
Ma ko zna sta je, jesi probao da startujes sa indirect renderingom compiz ? Na zalost nemam LMDE pa ne mogu da isprobam kako sljaka kod mene, mada koliko vidim kod Srdjana radi ok. I on ima nVIDIA graficku...
[ Davor Stanković @ 08.01.2011. 22:02 ] @
Da, ista stvar...

Takođe sam primjetio da nakon npr. komande "compiz --replace " dolazi do refresha, no ne mogu terminal da zatvorim (on i dalje nesto radi, u nedogled)... Kad to ucinim sve se zaledi i imam samo restart opciju na raspolaganju.
[ Davor Stanković @ 09.01.2011. 21:03 ] @
Nisam uspio rijesiti problem sa compizom, jednostavno ne funkcionise.

Stvar broj 2: Kad se otvori nekoliko tabova u firefoxu (5-6), a jos ako povrh svega bude i neki video među otvorenim tabovima, dolazi do usporavanja (ledenja) racunara, procesor radi na nekih 70-80% kapaciteta i nemoguce je vise raditi bilo sta..

Imam osjecaj da opet probleme pravi flash player, no mozda je i nesto drugo u pitanju. Evo i dok ovo pisem, uz skype/emesene i deluge torrent klijent procesor je na nekih 60%, a sve zbog otvorenih 5 tabova (i to bez zahtjevnih web stranica, obican tekst) u firefoxu.
[ Ixtis @ 09.01.2011. 22:19 ] @
Ma lepo ti instaliraj Debian Squeeze i uživaj. ;-)
Šalu na stranu, LMDE ti je oriđinale Debian, sa nekim mintovim kerefekama!
[ Davor Stanković @ 13.01.2011. 20:00 ] @
Ima li jos neko problema sa Compizom?

I da li ste se uopste zadrzali na ovoj ediciji, ili...?
[ _goThic_ @ 13.01.2011. 20:17 ] @
Jok ja (problema sa compiz).
Jeste da je generalno manje ispeglana od ubuntu verzije, al sam se zadrzao na LMDE, i tu planiram i da ostanem.
Imao sam tu i tamo neke probleme, al se sve da resiti. :)
[ Srđan Pavlović @ 14.01.2011. 03:11 ] @
Ja nemam apsolutno nikakvih problema, klasicna Intel kanta sa nvidia grafickom (8800gtx).

Compiz sam instalirao i radi savrseno, a sto se tice rada sistema
generalno, imam utisak da je brzi od Mint-a baziranog na Ubuntu-u.

[ Davor Stanković @ 14.01.2011. 11:46 ] @
Ja sam odusevljen brzinom odziva u svakodnevnom radu i puno zadovoljniji nego sa bilo kojim drugim distroom, od Arch-a, Ubuntua, pa i starog Minta... Nekako sve leti, bez nekih zadrski.

Samo mi probleme pravi taj Compiz i sve sam moguce probao sto se moglo naci na netu, bezuspjesno.

Jos je mala zamjerka u pogledu Firefoxa i otvaranju 4-5 tabova istovremeno (posebno youtube), gdje se racunar u nekom momentu zamrzne... Reinstalirao sam flash player, sada mi izgleda da se vise ti problemi ne javljaju, ali vidjecemo u narednom periodu da li je u pitanju samo subjektivni osjecaj :)
[ Srđan Pavlović @ 14.01.2011. 19:42 ] @
Pazi, to sa FF-om se desava relativno cesto, i izgleda da zavisi od vise stvari, ali najvise od Flash-a.

Ja imam dosta dobru masinu, kada otvorim vise tabova u FF-u (koga i dalje koristim),
PONEKAD samo se desava da se na par sekundi zatamni FF (procesor cepa na 100%),
i onda se vrati sve na normalu.

Ja mislim da to zavisi od sadrzaja nekih stranica, flash-a, kojekakvih skripti na njima, itd.

Koristim ABP + EasyList subskripciju, a ABP moze da blokira i Flash, tako da na stranicama
koje cesto posecujem jednostavno blokiram Flash sadrzaj (obicno reklame samo) koje mi
smetaju i onda se stranica otvara vrlo brzo i nema nikakvog stekanja.

Znaci stavi ABP, resice jedan deo tih problema sa flesevima.

Recimo, kada koristim FF na netbuku, koji je neuporedivo slabiji od desktopa,
onda to zastekavanje traje dosta duze, jednostavno slabija masina.

A i kada se neko zali na FF i to, primetio sam da zalbe uglavnom dolaze sa slabijih masina,
jednostavno je taj flash vrlo CPU intensive sranjje, i problem se vidi na slaboj masini, na jakoj vrlo retko.
[ Srđan Pavlović @ 14.01.2011. 19:52 ] @
Treba probati i FasterFox addon.

On ima neki do-jaja feature, kada recimo citas forum i stignes do kraja
prve strane diskusija, samo skrolujes jos dole i on nastavlja da prikazuje
vec unapred kesiranu drugu stranu... i tako skroz do kraja diskusije :)
[ Davor Stanković @ 14.01.2011. 20:08 ] @
^^

To cu svakako morati da probam :) I vjerovatno si mislio na FastestFox, ili grijesim?

Sto se tice flash-a, moram priznati da su se povremeno desavala ta "zamrzavanja" i na ostalim distroima, ali ne u ovolikoj mjeri i iskljucivo na 64 bitnom edicijom. I tu moze da se izvuce odredjeni zakljucak...
Inace, dual core procesor sa 1mb kesa ne garantuje neke performanse, ali svakako da u ovom segmentu o kojem diskutujemo treba da to bude sasvim dovoljno za ugodno surfanje.
Svescu ove povremene probleme na neku razumnu mjeru navedenim dodacima, tako da mi to nece predstavljati problem.

No,
Zali li se neko Srđane na compiz po tim forumima koje pratis? Spominje li se negdje 9300M G kao potencijalno problematicna?


[Ovu poruku je menjao Davor Stanković dana 14.01.2011. u 21:24 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 14.01.2011. 20:14 ] @
Slabo ja nesto pratim forume, sem ES-a, Ivan (combuster) je mnogo vise u toj prici,
tako da on sigurno vise informacija ima od mene. Moguce da je problem vezan za
64-bit flash, nemam pojma stvarno.

Moj procesor je C2D, E6850 na 3Ghz sa 4mb cache-a, i te probleme sa FF-om
imam bas retko, i kad se pojavi, kratko traje, max. par sekundi, pa mi to ne smeta ni malo.

I da, FastestFox je, a feature se zove "Enable Endless Pages" ;)
[ Davor Stanković @ 14.01.2011. 20:23 ] @
Jel' ti radi ovaj addon na ES-u?

Jako koristan dodatak, odusevio me, ali opet zamjerka sto ne reaguje na nekim forumima, dok na drugim to ide glatko... Evo na ES-u nista..
[ janko.84 @ 14.01.2011. 20:33 ] @
Ne radi na ES-u ovo Endless Pages.I pitanje za LMDE.Zasto u ovome Keyboard Shortcuts ima ovako malo precica da se podesi.Na ranijim Mint-ovima je to bilo dosta bogatije.Ili je to slucaj samo kod mene?
[ Srđan Pavlović @ 14.01.2011. 20:40 ] @
Hm..., da, sada ni meni ne radi na ES-u, ali mi se cini da je ranije radio... :(

Kako mislis malo precica da se podesi? Precica mozes dodati koliko ti volja za sta god hoces, samo ides na Add shortcut.





Moja omiljena - "Super" (WinLogo taster) + "X" otvara gnome-terminal :)
[ janko.84 @ 14.01.2011. 21:02 ] @
Ma ok na taj nacin.Nego je na ranijim da kazem ne-debian Mint-ovima bilo u samom ovom meniju "izlistano"mnogo vise precica i radilo se samo zamena komande.Meni konkretno treba "Hide all active windows and show desktop".Ono winovo WIN+D.
Iskreno ne znam koju komandu da zadam sad na ovom Add Comand da mi to proradi.
Navika jbg.Mislim nije ni toliko bitno.
Jos jedno pitanje,opet nije nista bitno,ali malo iritira.
Mora li svaki put kad podize sistem da lista u tekstualnoj formi kako pokrece Gdm3,Network Menager itd.
Traje malo previse,15-20 s.Dakle jedina zamerka je malo sporije podizanje sistema.
Ostalo radi perfektno.
BTW za Davora,probaj ovo "protiv" Flasha
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/flashblock/
[ Davor Stanković @ 14.01.2011. 21:40 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Hm..., da, sada ni meni ne radi na ES-u, ali mi se cini da je ranije radio... :(



Dobra ideja samog addona, ali realizacija nije dovrsena...Radi na svim torrent stranicama (hdme.eu,iptorrents.com,yuwabits,...), na neki forumima i to izgleda jako dobro (recimo vukajlija), no opet na onim najbitnijim ne radi (elitesecurity, te sarajevo-x.com)... Valjda ce to nekad u dogledno vrijeme ispeglati.

Inace, fercera sad sve u vezi FF-a i flash-a, nadam se da ce tako i ostati. :)

Jos ostaje ova problematika sa Compizom, valjda ce se i to uskoro prevazici.

[Ovu poruku je menjao Davor Stanković dana 14.01.2011. u 23:10 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 14.01.2011. 22:18 ] @
Janko84, probaj:

gconftool-2 -t str --set /apps/metacity/global_keybindings/show_desktop "<Mod4>d"

Samo u konzoli ovo odradi, posle toga bi trebalo da radi na Win taster + "D".
[ janko.84 @ 14.01.2011. 22:23 ] @
Radi.Hvala!
[ Davor Stanković @ 17.01.2011. 20:33 ] @
Uspio sam... jesam levat. :)

[Ovu poruku je menjao Davor Stanković dana 17.01.2011. u 21:44 GMT+1]
[ Davor Stanković @ 19.01.2011. 21:11 ] @
Proradio je compiz, ali ne znam ni ja kako i problem opet nije do kraja rjesen...

Naime, instalirao sam compiz fusion icon dodatak, te sam preko njega isao na reload window menager i onda compiz proradi, ALI... u svakom novom prozoru koji otvorim nema vise opcija minimize, maximize, exit (nema uopste onih standardnih ikonica u cosku), te ja naravno restartujem racunar. No, prilikom ponovnog pokretanja opet compiz nije pokrenut, vec moram da prodjem identicnu proceduru da on proradi, nikakvom drugom komandom iz terminala ne mogu da ga pokrenem i naravno opet nema onih pomenutih elemenata... Takođe, prozor ne mogu uopste misem da pomjeram, da ga smanjujem/povecavam, uopste ne reaguje. Sta se desava, zna li neko? :)

Evo i slike:



Dakle, windows border nestane u kombinaciji sa compizom. Kada vratim na metacity, onda se opet pojavi ovo poznato zaglavlje. Takodje probao sam windows border da mijenjam, ali isto tako nista se ne desava. E sad, jesam li nesto podesio u compizu, ili ne, nisam siguran.
I da, problem je sto se prilikom restarta ne podize compiz, ali to sam vec naveo. :)

Hvala svima unaprijed!








EDIt, rijesio sam, bio je iskljucen windows decoration u compizu... Ostaje jos samo da me savjetujete kako da se pali compiz prilikom restarta racunara, da ga svaki put posebno ne palim, odnosno da bude defaultni windows menager.

HVALA!

[Ovu poruku je menjao Davor Stanković dana 19.01.2011. u 22:47 GMT+1]
[ dany12 @ 19.01.2011. 22:17 ] @
Samo ubaci fusion-icon u startup applications.
[ Davor Stanković @ 19.01.2011. 22:22 ] @
Taman sam evo pisao da sam to uradio i evo sve fercera... I ja pitam banalna pitanja :)

U startup ide:

Name -Compiz Fusion

Command - fusion-icon

I jos sam u terminalu kucao: gconftool-2 --type bool --set /apps/metacity/general/compositing_manager false

E sad da li je moglo bez ovog zadnjeg koraka, nisam siguran :)
[ Davor Stanković @ 19.01.2011. 22:30 ] @
Trenutno sam prezadovoljan, sve fercera savrseno!! Nemam namjeru vise da mijenjam ovaj OS, barem ne dok ne crkne disk, ili racunar. :)

Moze li savjet u vezi komande/software-a za ciscenje smeca i nepotrebnih fajlova kod ovog mint debiana?

I jos nesto, primjetio sam da nema hibernacije kao opcije, samo suspend i naravno shut down, ostavio sam swap particiji 2 gb, i imam 3 gb Ram memorije, jesam trebao ostaviti 3gb i swap, ili? Na ubuntu sam stavljao isto 2gb swap-u i koristio sam hibernaciju normalno, ne znam zasto je ovdje nema...

[Ovu poruku je menjao Davor Stanković dana 20.01.2011. u 00:21 GMT+1]
[ Davor Stanković @ 20.01.2011. 15:18 ] @
Da li me neko moze uputiti ka linku gdje da skinem packet tracer za ovaj distro, ako ga ima uopste? Preko wine me dobro zeza, ne moze da radi adekvatno..
[ Srđan Pavlović @ 20.01.2011. 18:00 ] @
Citat:
Moze li savjet u vezi komande/software-a za ciscenje smeca i nepotrebnih fajlova kod ovog mint debiana?


Kakvo smece, nije to windows :)

Jedino mozes ovo da uradis:

sudo apt-get autoremove
sudo apt-get autoclean

Ako je desktop masina nece biti ni logova nekih znacajno voervatno, tako da je to beznacajno.
[ Davor Stanković @ 20.01.2011. 19:34 ] @
:)

Znam, ali inace sam po pitanju urednosti racunara velika pegla, ako ima 1mb viska potrebno je da se ukloni, inace nemam mira :)

Nasao sam na sajtu Cisca packet tracer za Ubuntu i cini mi se Fedoru (bin, tar.gz), nema za debian :(

I sta li mi je sa hibernacijom Srđane, jesam li toliki levat da ne znam o cemu se radi, ili?

I jos nesto, dok gledam film, nakon 10 minuta ekran potamni, te moram da mrdnem misem da se slika nastavi. E sad, pomislio sam da je naravno screensaver :), no on je ugasen, power menagment opcije su sve kakve bi trebale biti, a to mi se desava od kad je compiz window menager. U njegovim podesavanjima sam apsolutno sve probao, ali i dalje mi nakon 10 minuta ekran se zatamni. Sta da mu radim, ebem li ga? :)
[ _goThic_ @ 20.01.2011. 20:17 ] @
Mozda trazis nesto kao:
- gtkorphan
- bleachbit

?
[ Davor Stanković @ 20.01.2011. 23:16 ] @
Taj drugi ce posluziti, hvala...

I opet jedno pitanje, koliko sam dosadan vise niko i ne odgovara :)

Naime, ufw nece da se podize prilikom restarta... Na sudo ufw enable komandu dobijem odgovor da je startup aktivan, ali nije. Logging je na on, te je start on boot NABLED=yes.

E sad, hocu li jednostavno rijesiti boot problem dodavanjem rucno u startup applications, ili?

I pretpostavljam da je odgovor u vezi hibernacije u velicini swap particije, da je 3gb (kao i ram memorija) vjerovatno da bi te opcije bilo... Sad ovako ne znam kako da je prosirim za jos 1gb, no sta je tu je.

Hvala!



[Ovu poruku je menjao Davor Stanković dana 21.01.2011. u 01:19 GMT+1]
[ Davor Stanković @ 24.01.2011. 12:47 ] @
Imam problem sa skenerom... Odnosno, u pitanju je HP all in one.
Cim ga spojim Mint ga regularno prepozna, stampanje radi bez problema, ali preko "simple scan" dodatka ne mogu da skeniram nikakav dokument, jer on kao skener prepoznaje USB kameru, a nigdje na listi nema stampaca da promjenim primarni uredjaj. Takodje, klikom na dugme za skeniranje nista se ne desava, uredjaj jednostavno ne reaguje u tom slucaju. I u pitanju je F2280. Do sada je na svakom distrou ovu normalnu radilo, gdje grijesim?

*Edit... Rijesio sam potpunim uklanjanjem dodatka, pa onda ponovnom instalacijom. Obicna reinstalacija simple scan-a nije dala rezultate.
[ janko.84 @ 24.01.2011. 13:01 ] @
Bez ljutnje ali,ima li nesto da ti nije pravilo problem na ovom Mintu?
[ Davor Stanković @ 24.01.2011. 14:54 ] @
^^

U odnosu na recimo Mintu Ubuntu imao sam odredjenih problema, ispostavilo se da su banalni, ali se nekako moraju rijesiti. Bilo je sve receno na temi, pocevsi od sata, preko skype-a, compiza, firewall startup-a, skenera.. No, bez obzira na to nisam odustao, radi ovaj disto i vise nego dobro, mada nije sve spremno (na tacni) kao sto je to slucaj sa Ubuntu edicijom. Taj mint ipak ima znacajno veci staz i to ce se vremenom (vjerujem u to) sve ispeglati.

Momentalno sve fercera i vise sam nego zadovoljan. Jedino bih volio da je moguce instalirati packet tracer na ovom debianu, ali to nisam uspio. Cak se i na winu ne ponasa kako treba, pa moram dizati windows kad trebam raditi.
[ Ixtis @ 25.01.2011. 00:20 ] @
Instaliraj paket Xsane, i trebalo bi da ti proradi skener. Ja imam HP Photosmart C4200 All-in-One, i radi sve ko singerica na Debian Squeeze-u.
[ Davor Stanković @ 29.01.2011. 00:13 ] @
Dosao sam do zakljucka da Chrome (8.0.xxx) radi dosta bolje u kombinaciji sa flash playerom i da nema nikakvih zamrzavanja, kocenja, usporavanja, zaglupljivanja i sl., te je firefox (moj ljubimac) postao rezervna varijanta. Takodje su i svi dodaci koje koristim dostupni (last pass, xmarks, adblock, te flash block), tako da je ova promjena bila relativno lagana.
[ Davor Stanković @ 30.01.2011. 13:12 ] @
Kao i sve do sada, rjesenje i za Packet Tracer je bilo vrlo jednostavno:

1.chmod +x naziv fajla.bin
2. ./naziv fajla.bin

"or you could run the self-extracting binary and wait until the EULA is displayed. Then open up a terminal window and look for the .deb under /tmp/selfextract.<somerandomstringhere>/.
And there you go - you can now try to install it with --force-architecture."

[ Srđan Pavlović @ 30.01.2011. 13:15 ] @
Citat:
Davor Stanković: Dosao sam do zakljucka da Chrome (8.0.xxx) radi dosta bolje u kombinaciji sa flash playerom i da nema nikakvih zamrzavanja, kocenja, usporavanja, zaglupljivanja i sl., te je firefox (moj ljubimac) postao rezervna varijanta. Takodje su i svi dodaci koje koristim dostupni (last pass, xmarks, adblock, te flash block), tako da je ova promjena bila relativno lagana.


I ja imam utisak da Chrome radi brze, i to sto sporija masina, to se vise primeti razlika izmedju
Hroma i Firefox-a. Desktop masina mi je jaka prilicno pa nemam problema toliko sa FF, cak i sa
tim Flesevima jer procesor to samelje nekako, ali na Netbook-u koji su slabe masine, itekako je Chrome dobro resenje :)
[ Davor Stanković @ 01.02.2011. 21:02 ] @
Debian is a less user-friendly/desktop-ready base than Ubuntu. Expect some rough edges.

Ljudi vec sve rekli u opisu ovog distroa, a i ja se uvjerih u ovu tvrdnju :)

Srđane, zbog cega vise preferiras 64 bitnu ediciju?

I sada sve radi kao Doxa, nikada nisam bio zadovoljniji sa jednim OS-om. Moram jos "ukrasti" od home particije 1gb za swap (da bude ukupno 3gb), konacno da proradi hibernacija i nadam se da necu srusiti ustiman sistem tom procedurom :) No backup je ipak nuzan.

[Ovu poruku je menjao Davor Stanković dana 01.02.2011. u 23:10 GMT+1]
[ Davor Stanković @ 01.02.2011. 23:48 ] @
I preko firefoxa se ucitava Debian GNU/Linux na ES-u, a preko Chrome stoji samo Linux :)
[ IcemanX @ 04.02.2011. 07:56 ] @
Pozdrav,


Srki naterao si me da downloadujem ovaj distro i probam preko live usb-a :)..Moram reci da brzi boot i performanse OS-a u zivotu nisam video..
Kasnije ide instalacija naravno xD
[ Srđan Pavlović @ 04.02.2011. 09:47 ] @
Citat:
Srđane, zbog cega vise preferiras 64 bitnu ediciju?


Nije preferiranje, jednostavno imam 64bit procesor i 4GB ram-a (u Desktop masini), pa je koriscenje 64bit OS-a nekako logican izbor :)

@Iceman_X - samo napred, ako ne budes u startu imao problema sa nekompatibilnoscu
nekog hardvera, sanse da ti se ovaj distro svidi su jako dobre :) Brz je, nema bloat-a
ni trunke, i 100% kompatibilan sa Debian-om, rolling-release je, i sto je jako dobro koristi
synaptic (aptitude, apt-get, dpkg) koji objasnjavaju sto se menadzmenta paketa tice :)

Uskoro bi trebalo da se pojavi i novi ISO gde ce biti dodati i jockey-gtk (za automatsku
instalaciju drivera, posebno onih proprietary), kao i compiz, i jos neke stvari, LMDE branding
i LMDE set wallpaper-a (manje bitno, ali lepo) :)
[ IcemanX @ 05.02.2011. 06:51 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Nije preferiranje, jednostavno imam 64bit procesor i 4GB ram-a (u Desktop masini), pa je koriscenje 64bit OS-a nekako logican izbor :)

@Iceman_X - samo napred, ako ne budes u startu imao problema sa nekompatibilnoscu
nekog hardvera, sanse da ti se ovaj distro svidi su jako dobre :) Brz je, nema bloat-a
ni trunke, i 100% kompatibilan sa Debian-om, rolling-release je, i sto je jako dobro koristi
synaptic (aptitude, apt-get, dpkg) koji objasnjavaju sto se menadzmenta paketa tice :)

Uskoro bi trebalo da se pojavi i novi ISO gde ce biti dodati i jockey-gtk (za automatsku
instalaciju drivera, posebno onih proprietary), kao i compiz, i jos neke stvari, LMDE branding
i LMDE set wallpaper-a (manje bitno, ali lepo) :)


Napravio sam bootabilan USB flash preko programa Pendrive ,medjutim pri live bootovanju uspeo sam da primerim sledecu poruku "FAT: utf8 is not a recommended IO charset for FAT filesystems, filesystem will be case sensitive!" ..e sad kako da formatiram a da bude non-ASCII koliko sam video po forumima Debian ne podrzava UTF-8 kodovanje karaktera..ne zelim da ga instaliram pa da mi citav filesystem bude case sensitive...
[ Davor Stanković @ 07.02.2011. 16:21 ] @
Nestalo mi naprasno tona na klipovima u chrome, dok u firefoxu i ostalim browserima sve radi kako treba. Ima li neko ideju sta bi moglo biti?

*Kako je ton nestao tako se i vratio ... Kako, sta, gdje, nikad saznati necemo :)
[ IcemanX @ 07.02.2011. 22:45 ] @
Sa mnogim novim distroima sam imao problema s flashom u Chromu dok je u Firefoxu radilo sve kao podmazano..zasto nemam pojma xD
[ Davor Stanković @ 09.02.2011. 21:52 ] @
Chrome definitivno ima problema sa zvukom...

Radi jedno vrijeme i naprasno nestane zvuka (dok "surfam" na youtube), te onda moram da ga refreshujem nekoliko puta da proradi. No nekad ni tako nece, pa predjem na firefox i nakon nekog vremena se opet vratim na chrome i zvuka opet ima..
[ Davor Stanković @ 10.02.2011. 13:18 ] @
Jedna dopuna, zvuk mi pravi probleme na globalnom nivou :)

Ne radi u Chrome, prebacim u Firefoxu i sve tece normalno. No u jednom momentu nestane zvuka, naprasno. Idem refresh i u tom momentu Firefox zaledi i vise nece da reaguje. I tako 3-4 puta, sve dok ne restartujem racunar. Ista situacija je i sa audio playerom ( Koristim QMMP ), cim pokrenem pjesmu sa diska on bukvalno zaledi i nece vise da reaguje.

Ima li neko kakvu ideju sta bi moglo biti? Ovo se pocelo pojavljivati nakon redovnog update-a prije par dana.
[ Davor Stanković @ 12.02.2011. 22:08 ] @
Mene interesuje kada ce flash da radi glatko kao na Windowsu? I zbog cega do sada ovaj ociti problem nije ispeglan, nekako?

Koja je konkretna problematika da se ovaj produkt ne moze prilagoditi Linuxu?

Jednostavno ne mogu da ne primjetim znacajno vece opterecenje procesora, te povremene bug-ove koji me nekad izlude. U pola pjesme video stane, vidi se samo crna pozadina i onda moram refresh da bi to proradilo. I jednostavno se slika ledi, koci, surfanje usporava na stranicama koje imaju veci broj flash reklama. Koristim sve addone, naravno, ali opet se ne dobije ni priblizan rezultat kao na Winu.
Cini mi se da rijesim neke probleme prostom reinstalacijom, ali to je samo prividna slika i varljiv zakljucak.
[ combuster @ 12.02.2011. 22:18 ] @
Flash je ubica na Linuxu, ne koristim ga vec duze od godinu dana (mozda i jace). Mozda bi mogao da probas sa lightspark-om ako ti je flash content neophodan.
[ Davor Stanković @ 13.02.2011. 19:01 ] @
Probacu sa nekom alternativom, mada bih ga najradije trajno uklonio... No youtube svakodnevno posjecujem, kao i jos neke slicne stranice i ne bih da mijenjam navike po tom pitanju.
Potrebno je poraditi na ovom flash-u, te dodatno prilagoditi browser Linux okruzenju, na Windowsu je npr. Firefox dosta ugladjeniji, ispeglaniji, pa imam utisak i brzi, bez bilo kakvih dodataka. Da ne spominjem opterecenje procesora koje je u slucaju Win-a beznacajno.
No, LMDE je i dalje broj 1, bez ikakve dileme.
[ ninoslavii @ 16.02.2011. 22:31 ] @
Instalirao sam ga juce...i iznenadio sam se koliko je brz i dosta malo rama uzima....ali je zato bagovit strasno(za sad)....ima mnogo sitnih bagova u sistemu ali nadam se da ce ubrzo da se sredi....uglavnom sto me je najvise iznerviralo je software sources to jest repositoryes....kad sam instalirao sistem kao prvo linuxove stvar stvari (programi, update itd) je skido oko 30kb/s i to sam morao da cackam i namestam i oduzelo mi je dosta vremena...Jos jedna stvar sto se tice repositoryes je to sto uopste nece da doda neke reposytorie u software sources preko terminala(npr. sudo add-apt-repository ppa:jd-team/jdownloader) i jedva sam na kraju nekako skarabudzio jdownloader....Jos jedna stvar je to sto u opciji change desktop background nema tab desktop effects nego mora preko terminala ( compiz --replace)..conky koji mi je na mint 10 radio super..pola stvari pobrljavilo....ima jos tu stvari kojih trenutno nemogu da se setim...za sad cu ga preskociti, vratio sam se na linux mint 10 i ostacu na njemu dok nesrede LMDE kako treba....system je ok sto se ostalih stvari tice...najvise mi se svidja sto je rolling release i sto se neverovatno brzo pali(mozda nekih 15-ak sekundi)....
[ Davor Stanković @ 23.02.2011. 20:28 ] @
Greska.
[ Srđan Pavlović @ 23.02.2011. 21:38 ] @
Kakva greska? :) Mislis sto je covek deinstalirao LMDE i vratio se na Mint 10?

Za sada mislim da je to OK, Mint 10 je ipak "zaokruzeniji" jer je LMDE jos mlad
i predstoji mu jos sredjivanja za priblizavanje manje iskusnim korisnicima.

Ja se za sada ne vracam na Mint zasnovan na Ubuntu-u, niti na Ubuntu, pogotovo. LMDE mi se pokazao odlicno.
[ Davor Stanković @ 23.02.2011. 21:47 ] @
^^

:)

Napisao pogresan tekst, pa samo ispravio, no na kraju je ispalo i da ima smisla :)

LDME je moj primarni izbor, iako sam trenutno stavio Mint 10, cisto da vidim kako se ponasa u odnosu na pomenuti i jer sam, uslijed eksperimentisanja sa particijama i uzaludnog pokusaja da dodam jos 1gb swap-u, sve sHebao (da izvinete).
I apsolutno se slazem sa tobom.

Nekad kad uhvatim vremena ponovo cu da instaliram LDME, zahtjeva malo vise vremena u postinstalacionom procesu, ali kad znam kakav je konacan rezultat nista nije tesko :) Samo ce ovaj put biti ntfs home particija, 3gb swap-a i 32 bitna arhitektura. :)
[ Davor Stanković @ 24.02.2011. 20:30 ] @
Opet sam happy :)
[ Davor Stanković @ 24.02.2011. 21:31 ] @
Sta da mu radim kod update, ukupno ih ima 520, a neki su ocigledno problematicni?

I opet nemam hibernaciju kao opciju, 3 gb swap particija, na mintu 10 sve je radilo... U cemu je sad problem?



[Ovu poruku je menjao Davor Stanković dana 24.02.2011. u 22:44 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 25.02.2011. 04:04 ] @
Uradi update svih paketa, dakle full update.

Po cemu si zakljucio da je neki paket problematican?

Jedino cudno sto se meni desava sada na LMDE je da ponekad jednostavno
ne radi restart dugme iz menija (ne desi se nista kada ga stisnem), pa moram
da ga restartujem iz konzole sa "sudo reboot".

Za hibernaciju stvarno ne znam u cemu je fora. Da li si nesto sam dirao posle
instalacije oko repozitorijuma, dodavao, brisao? Ako nisi, ne bi trebalo da bude
problema za update, (bar sa main servera), bar ih nema kod mene, x_64 verzija, sistem se apdejtuje ispravno.

Probaj da odradis update ovako:

sudo apt-get update --fix-missing
[ Davor Stanković @ 25.02.2011. 09:15 ] @
Hvala na odgovoru...

Tek nakon sto sam zavrsio instalaciju ponudjeno mi je nekih 500 i kusur MB update i kada kliknem install izbacuje mi tu poruku gore...

Probao sam i to sto kazes, ali sve isto. Onda sam krenuo rucno da oznacavam blokove od 20-30 paketa i regularno instalira sve, negdje sam do pola stigao i vjerovatno cu naici na paket(e) zbog kojih se ta poruka pojavljuje - ne znam da li postoji opcija da te "sporne" pakete zaobidjem i instaliram ostalo?
Citao sam na netu neke savjete koji nisu dali rezultate.


Sto se tice hibernacije, tek nakon instalacije, bez dodavanja bilo kakvog software-a hibernacije nema kao opcije. Na svim drugim distroima, naravno, postoji, ali ovdje ne. 3gb swap particija, 3gb ram memorije i nista.

*Edit... Do mene je, hibernacija sad fercera regularno :)

[Ovu poruku je menjao Davor Stanković dana 25.02.2011. u 11:22 GMT+1]
[ Davor Stanković @ 25.02.2011. 14:32 ] @
Problem sa onom update porukom je vezan za VLC player...
Jedan update koji sam pokupio ga je potpuno uklonio (isao sam pjeske, dok nisam naisao na problem) sa racunara i ostali update je regularno prosao, sada je sistem azuriran... Zna li neko nesto vise o tome? Napominjem da taj problem ne postoji sa prvim ISO fajlom koji su izbacili, jer ovaj novi je djelimicno promjenjen, odnosno skype se instalira bez problema, compiz je integrisan, te su jos neke sitnice korigovane.

[Ovu poruku je menjao Davor Stanković dana 25.02.2011. u 15:53 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Davor Stanković dana 25.02.2011. u 15:56 GMT+1]
[ Davor Stanković @ 25.02.2011. 22:42 ] @
Dakle, evo utisak sa ovim novim ISO paketom LMDE 64 bita:

1. Problem sa vremenom je ostao. Ima na temi vec nacin kako to srediti.
2. Skype je sredjen, preko menagera se instalira regularno.
3. Compiz instaliran po defaultu, no opet moram dodati fusion icon i podesiti startup da bi se Compiz palio prilikom podizanja sistema. I opet komanda compiz --replace ne daje nikakve rezultate, bas kao i prije.
4. Instalirao sam Windows fontove, sve izgleda savrseno i bas onako kako zelim. Hibernacija takodje, doduse bio sam kriv sto nije radilo prije, /home particiju sam formatirao u ntfs, tako da iz Windowsa pristupam svim skinutim fajlovima (kad jednom u 100 godina upali windows) i za taj savjet zelim da zahvalim uvazenim kolegama forumasima.
5. Standardno, znatno vece opterecenje procesora u kombinaciji sa flash-om (u odnosu na win), no to je vec opste poznata stvar. :) Ali addoni nekako ispeglaju to, koliko-toliko. Zadovoljan sam i sa tim segmentom.
6. VLC player pravi odredjene probleme. Redovni update koji sam instalirao ga je potpuno uklonio sa racunara, e sad zbog cega tacno nisam siguran. Instaliracu ga opet naknadno, ne vidim nikakav razlog zasto ne bi radio kao i do sada.
7. Deluge, emesene, Packet Tracer, nvidia driveri, zvuk, skeniranje, stampanje, bluetooth, apsolutno sve radi savrseno.
8. Brzina podizanja sistema, kao i svakodnevni rad su ispred bilo svakog distroa koji sam koristio i prosto je fantasticno kako brzo radi ovaj OS.
9. Najbolji distro koji sam imao prilike da koristim, DEFINITIVNO!

P.S.
Moracu prestati da pisem sam sebi na ovoj temi :)

[Ovu poruku je menjao Davor Stanković dana 26.02.2011. u 00:00 GMT+1]
[ Davor Stanković @ 26.02.2011. 13:52 ] @
Ipak hibernacija ne radi kako treba...

Naime, kliknem na tu opciju, no racunar se ugasi... Dakle, sve isto kao da sam isao na shut down?
[ Srđan Pavlović @ 26.02.2011. 13:53 ] @
Hehe, hvala za informacije sto se tice novog ISO-a.

Kod mene VLC plejer radi skroz OK,

srdjan@zverko ~ $ vlc --version
VLC media player 1.1.3 The Luggage (revision exported)
VLC version 1.1.3 The Luggage (exported)
Compiled by pbuilder on deep-thought (Jan 24 2011 21:20:17)
Compiler: gcc version 4.4.5 (Debian 4.4.5-10)
This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
see the file named COPYING for details.
Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
srdjan@zverko ~ $

Koliko ti je tacno swap file velik? Kada si pravio particiju, da li si mu rekao 3072, ili...? :)
Ili, ako imas 4GB, treba da je 4096... itd..
[ Davor Stanković @ 26.02.2011. 14:01 ] @
Code:
 Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1          13      102400    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2              13        2550    20377600    7  HPFS/NTFS
/dev/sda3            2550        3825    10240000   83  Linux
/dev/sda4            3825       30402   213477345+   5  Extended
/dev/sda5            3825       30000   210253944+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda6           30001       30402     3223368+  82  Linux swap / Solaris


E ovako isto radi na mintu 10, ovdje nece... Doduse Debian i Ubuntu su dvije razlicite price. Imam 3gb ram memorije.

Ne mogu uopste da instaliram VLC player. Nalazi se u repoima, no prilikom pokusaja instalacije izbacuje slijedecu gresku:



Napominjem da je update uklonio VLC player koji dolazi uz ovaj LMDE.
[ Srđan Pavlović @ 26.02.2011. 14:17 ] @
Sta ti kaze

free -m

komanda?

Aha, evo sad ja pokrenuh update i isto mi javlja "fix broken packages first",
a vidim ima i VLC na listi. Neki za*eb ocigledno. Videcu kad stignem sta je...
[ Davor Stanković @ 26.02.2011. 14:26 ] @
Code:
 total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:          3022       1293       1729          0        206        554
-/+ buffers/cache:        532       2490
Swap:         3147          0       3147


[ Srđan Pavlović @ 26.02.2011. 14:41 ] @
Apdejtuj sistem, samo izostavi sve sto se odnosi na vlc ili vlc-nox, dok ne srede to.

Za hibernaciju ne znam, swap ti je dovoljne velicine... jel imas negde na disku mozda kreiran log fajl pm-suspend.log?
[ Davor Stanković @ 26.02.2011. 14:46 ] @
Na ovo mislis?
[ Srđan Pavlović @ 26.02.2011. 14:52 ] @
Da, ali tu sve izgleda OK...

Jel imas ovu skriptu:

/etc/acpi/hibernate.sh

?

Probaj i komandu:

sudo pm-hibernate
[ Davor Stanković @ 26.02.2011. 14:54 ] @
Ne, na toj lokaciji se nalazi samo "powerbtn-acpi-support.sh"...
[ Srđan Pavlović @ 26.02.2011. 14:55 ] @
editovao sam prethodni post, probaj i sudo pm-hibernate

ili:

sudo echo -n mem > /sys/power/state # suspend to ram
sudo echo -n disk > /sys/power/state # suspend to disk
[ Srđan Pavlović @ 26.02.2011. 15:01 ] @
Pogledaj i man stranicu za pm-hibernate, ima tam nekih "quirks" switch-eva koji bi mozda mogli da pomognu...

man pm-hibernate
[ Davor Stanković @ 26.02.2011. 15:03 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: editovao sam prethodni post, probaj i sudo pm-hibernate

ili:

sudo echo -n mem > /sys/power/state # suspend to ram
sudo echo -n disk > /sys/power/state # suspend to disk


Prva i treca komanda imaju istu funkciju kao i shut down, dok druga po redu reaguje kao sleep (na linuxu je suspend).
[ Srđan Pavlović @ 26.02.2011. 15:09 ] @
Da li imas nekih fajlova u /etc/pm/config.d/ direktorijumu i jel mozes da postujes ovde njihov sadrzaj?

Mozda je neki problem sa backend-om koji se koristi za hibernaciju, to moze biti default
backend (ugradjena podrska u samom kernelu), moze biti uswsusp, tuxonice/suspend2... itd.

Videcemo i sa combuster-om, mozda on ima neku ideju sta bi moglo biti problem :)
[ Davor Stanković @ 26.02.2011. 15:12 ] @
Nema nista na toj lokaciji.

man pm-hibernate sam prelistao, nisam nasao nista sto bi moglo koristiti. Jos cu malo pogledati naknadno.

Hvala tebi na trudu i savjetima.
[ Srđan Pavlović @ 26.02.2011. 15:17 ] @
Nazalost ne mogu ti nesto mnogo vise pomoci oko ovoga, slabo ikada koristim
te opcije i nisam se udubljivao vise u problematiku oko toga nikada, i kada sam
ih koristio ponekad, radile su kod mene.

Videcemo, mozda Ivan, ili neko drugi ima neku ideju.
[ Srđan Pavlović @ 26.02.2011. 15:27 ] @
Uglavnom, jos nisu ubacili ove pakete

Citat:
The following packages are missing and will soon be ported to LMDE: jockey-gtk, usb-creator, simple-ccsm.


ni u ovaj najnoviji 32-bit respin. Jedan za olaksavanje instalacije drajvera i drugi za kompiz.
[ Davor Stanković @ 26.02.2011. 15:33 ] @
Dotjeruje se polako ali sigurno, ali je vec sada toliko superioran da nemam namjeru da prelazim na bilo sta drugo... :)

[ Davor Stanković @ 05.03.2011. 13:32 ] @
Hocu da vidim kako radi KDE na ovom distrou, ovom komandom "apt-get install kdm(kde)" je krenula instalacija, interesuje me sta jos trebam da uradim da prilikom boot-a imam i gnome i KDE na raspolaganju? Ima jedna slicna tema vec na forumu, doduse za ubuntu (kubuntu-desktop), a ovdje je ipak neka druga prica. :) Jasno mi je na koji nacin da odaberem okruzenje i da ono bude defaultno, ali mi je ova login opcija prihvatljivija... :)

Hvala.


P.S. VLC jos uvijek nije moguce instalirati redovnim putem (u momentu pisanja update je rijesio ovaj problem:) ), a hibernaciju nisam osposobio (jednostavno reaguje kao shut down), te se nadam da ce u skorije vrijeme i to da proradi :)

Dakle, svaki savjet u vezi hibernacije dobrodosao :)



[Ovu poruku je menjao Davor Stanković dana 05.03.2011. u 14:49 GMT+1]
[ Davor Stanković @ 05.03.2011. 14:55 ] @
Evo da odgovorim sam sebi :)

Ne treba nista dodatno podesavati, prilikom boot-a odabrati KDE i to je ukratko to. Elem, brzo sam se vratio na gnome, mnogo mi nesto usminkako i komplikovano, dacu mu sansu drugom prilikom :)

Ostaje hibernacija jos... Za sad :)
[ Davor Stanković @ 05.03.2011. 19:55 ] @
Primjetio sam da su mi slova i svim browserima blijeda, nejasna, isprana i to se sve desava nakon instalacije KDE i uklanjanja istog. Nisam dirao apsolutno nista kad su fontovi u pitanju, sva podesavanja pod gnome su ostala identicna, no slova su problematicna... Sve sam fino nastimao, podesio i bilo je idealno, ali sada nikako nisam zadovoljan. Pokusavao sam mijenjati fontove,rendering,... no ista situacija.

Jel' neko imao slican problem, ili pak ima predstavu o cemu se radi?
[ Davor Stanković @ 07.03.2011. 15:27 ] @
Kada browser otvorim kao administrator, sve ono sto sam naveo u predhodnom postu ne vazi... Jednostavno su slova kakva trebaju biti, sve je idealno. Podesavanja firefoxa i sistema su identicna, no kad otvorim browser (firefox i chrome) regularno (ne kao administrator) slova su blijeda, isprana i jednostavno naporna za citanje.

O cemu se radi, svaka sugestija i savjet dobrodosli su?

Hvala!




P.S. Na slici se primjeti mala razlika, uzivo je to jos izrazenije i iritantno, jednostavno naporno za citanje.
[ Davor Stanković @ 07.03.2011. 15:33 ] @
Evo jos jedna slicica:

[ BBS @ 15.03.2011. 15:03 ] @
Prilikom svakog pokretanja screen brithnes je na maksimumu
[ Srđan Pavlović @ 19.03.2011. 21:35 ] @
Samo jedan bitan info:

Citat:
If you downloaded LMDE 201012 32-bit and all you’re getting is a black screen, you might just be a kernel argument away from a successful boot. The solution is to download 201101, but you can save 1GB of download and a new DVD by using the following arguments:

For ATI chipsets: radeon.modeset=0
For nVidia chipsets: xforcevesa or nomodeset
For GeForce and Generic: nouveau.modeset=0
For Intel: i915.modeset=0
[ HeYoo @ 11.04.2011. 11:33 ] @
Pre nekog vremena mi se javio problem sa restartom sistema. Ne znam da li je to sada ocekivano ponasanje ali sada kad restartujem sistem on ne odradi hardverski restart vec ponovo krece onu boot sekvencu od gruba. Ne znam kako kako bolje da opisem ali to je kao neka vrsta warm reboot-a. Da li je jos neko ovo primetio i kako da ga vratim u normalu?
[ HeYoo @ 11.04.2011. 11:42 ] @
Hah.. nadjoh odgovor

Citat:
If you are dual or multi-booting with other OSs then you can run this command:
sudo dpkg-reconfigure kexec-tools
and a window will come up asking if kexec should handle reboots. Answer no and you'll be able to get back to your grub menu when you do reboot. The kexec package will still be installed in case you want to use it at some point, but it won't frustrate you trying to figure out what's going on. Basically, kexec lets you warm reboot into a new kernel instead of going through a complete reboot back to the grub menu for testing purposes. The only way I was able to get back to grub was to shutdown and then restart my computer until I ran the command above to reconfigure kexec-tools.


iskljucih tu "mogucnost" mada moze biti korisna onome ko ima instaliran jedan OS
[ lega99 @ 07.05.2011. 18:44 ] @
Nadam se da mi ovaj post nece biti obrisan jer pitam za 32-bitnu verziju i glupo mi je da otvaram novu temu o LDME 32 o kome niko ne pise.
Konkretno me interesuje ako formatiram samo Ubuntu root particiju, instaliram LDME da li ce mi ostati setovanja i dirovi na home particiji.
Ne svidja mi se pravac kojim je Ubuntu krenuo, plus 11.04 je cist promasaj sa mnogo nedoradjenih delova. Dosadilo mi je da stalno nesto podesavam,
stalno nesto ne radi posle update ili upgrade pukne pa moram ponovo sve da instaliram i vadim iz pete i malog prsta gde mi je sta i kako treba.
Zanima me takodjer ako neko zna da li ce LDME zadrzati Gnome ili ce i on krenuti na Unity i razne fazone koji imitiraju iPhone i mobilne telefone.
[ maksvel @ 07.05.2011. 18:53 ] @
Verujem da će pregršt toga raditi ako ostaviš /home. Postavi istog korisnika, to je bitno zbog prava i sl. Pre sam tako pregazio stari Ubuntu / sa novim i sve mi je posle radilo. No, ne mora da znači.
Što se Minta 11 tiče, pogledaj http://blog.linuxmint.com/?p=1746
Citat:

Linux Mint 11 comes with Gnome 2.32, the traditional Linux Mint desktop layout, mintMenu and the same desktop elements featured in previous releases.
Compiz is installed by default and so is fusion-icon, which lets you switch easily between Compiz and Metacity.

Ništa od Unity-a

OFFT
Da li ste primetili kako je brojač poruka - za poslednjih mesec dana - za ovaj forum (možda i za druge, ne znam) - zamrznut?!
cron zabušava


[Ovu poruku je menjao maksvel dana 07.05.2011. u 21:03 GMT+1]
[ lega99 @ 07.05.2011. 21:42 ] @
Ovo sto ja hocu je LinuxMintDebian, ako obican ne gura Unity valjda nece utrpati u Debian.
Procitao sam na tom linku da ce promeniti player kao i Ubuntu, ne razumem vise te ljude,
forsiraju neke programe i onda posle godinu dana krenu da guraju druge programe.
Sto se tice brojaca na nekim diskusijama se ne broje poruke.
[ Nozzlezator @ 18.05.2011. 18:38 ] @
Pozdrav - danas instalirah LMDE x32 i odradih update celokupnog sistema (moralo je iz konzole zato sto GUI je izbacivao neke errore o broken packages.... no nebitno - posle nekih 700MB update sve se to zavrsilo i zanima se sledece - vidim da je Firefox verzija ispod 4.0 - da li je to normalno posto je na windowsu trenutna 4.0.1 koliko se secam....?
[ HeYoo @ 18.05.2011. 20:34 ] @
Nije normalno.. ovi iz minta treba da se smiluju da spakuju ff4
Inace mozes instalirati iceweasel 4 (firefox s drugim nazivom) iz debian repoa.

LMDE je u principu Debian testing sa mint temom i desetak mintovih paketa koji bas ne zure sa apdejtom tako da po mom misljenju mozes slobodno da smanjis prioritet njihovom repou u /etc/apt/preferences
[ Nozzlezator @ 18.05.2011. 22:54 ] @
Hmmm bas sam gledao kaze da je 3.6.13 - bas je matoro - inace sam u trazenju idealne distribucije - novi gnome mi se i ne svidja pevise,unity takodje - OpenSuse vuklja starije verzije programa po repozitorijumima - fedora isuvise navodi na open filozofiju pa im i chromium nije ukljucen u default repozitorijume, ubuntu jok sa unityem - ne lici ni na sta,sav taj minimalizam mi ne ostavlja dobar utisak - arch je super samo treba mnogo da se namesti (petljancija koju cu izgleda najverovatnije morati da odradim), ovaj lmde reko da probam - mada vidim situacija je da isto kasne sa verzijama....
[ calexx @ 18.05.2011. 23:16 ] @
Možda novi Mint 11 Katya? Trenutno postoji RC verzija, konačna se očekuje do kraja mesca. Stari Gnome, novi Firefox ... kako ti baš i odgovara.
[ Nozzlezator @ 18.05.2011. 23:27 ] @
Probaću i njega - imam dvdrw pa mi nije problem da testiram :)
[ HeYoo @ 18.05.2011. 23:58 ] @
U principu LMDE/Debian je ok izbor. Lak je za odrzavanje. Imas te debian repozitorijume koji su ok uredjenu u odnosu na ludnicu kod opensuse. Ako ti treba neki bas novi paket mozes da ga povuces iz unstable/experimental repoa a da ostatak sistema drzis npr kao testing. Apt-pinning cuda cini ako nema prevelikih zavisnosti.
[ Nozzlezator @ 23.05.2011. 14:22 ] @
Citat:
calexx: Možda novi Mint 11 Katya? Trenutno postoji RC verzija, konačna se očekuje do kraja mesca. Stari Gnome, novi Firefox ... kako ti baš i odgovara.


Evo da kazem da sam probao RC Mint i mogu reci da mi se cini kao spor - sve je nekako sporije od na primer Fedore - i bootuje se isto malo duze....Zasto,ne znam ali mi se nije svidelo to...

[Ovu poruku je menjao Nozzlezator dana 23.05.2011. u 15:57 GMT+1]
[ MirM @ 26.09.2011. 03:01 ] @

Citat:
Instalirao sam i compiz, za nvidia korisnike, potrebno je:

a) instalirati nvidia drajver:

sudo apt-get install nvidia-glx nvidia-xconfig
sudo nvidia-xconfig

(restart)

b) Instalirati pakete:

sudo apt-get install compiz compizconfig-settings-manager compiz-fusion-plugins-main compiz-gnome compiz-gtk

c)

postaviti compiz kao wm:

gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/session/required_components/windowmanager compiz


Restart, to je to, radi k'o satic :)


Nakon postupka pod "a" podize mi sistem u terminalu.Ulogujem se i ne znam sta dalje.Graficka mx 440.Kad ukucam startx izbaci mi sledece greske:

(EE) NVIDIA: Failed to load the NVIDIA kernel module.
Please check your
(EE) NVIDIA: system's kernel log for additional error
messages.
(EE) Failed to load module "nvidia" (module-specific error, 0)
(EE) No drivers available.



[Ovu poruku je menjao MirM dana 26.09.2011. u 09:57 GMT+1]
[ MirM @ 27.09.2011. 06:31 ] @
Ceo dan je proso i nema nikakvih ideja.