[ Arrow @ 25.12.2010. 14:54 ] @
Pozdrav,

Prolazio sam kolima kroz Crnu Goru i vidim na vise mesta neke male tanjire kao satelitske sa LNB-ovima koji nisu usmereni ka nebu vec ka nekim zemljanim tackama, zna li neko da mi da link ili kaze nesto vise o tome?

Hvala.
[ mulaz @ 25.12.2010. 15:27 ] @
nesto poput ovog? (tanjir dole):
http://www.ubnt.com/airmax


[ Jumbrowsky @ 25.12.2010. 16:09 ] @
I ja sam ih video.

@mulaz

Ne to, kolega Arrow je pitao za satelitske tanjire (verovatno) precnika oko 40-50cm koji su usmereni ka zemaljskim tackama, tako bar na ocigled deluje. Gledaju negde pravo napred a ne u nebo. Kad sam jednoga pitao sta je to, dobio sam odgovor da se doticnom "olabavio" tanjir pa visi tako a nije to, tanjir je negde usmeren na taj nacin. I mene zanima odgovor na ovo pitanje.
[ pitikovski @ 25.12.2010. 16:13 ] @
Koriste ih kao Wi-Fi antene ili za npr. video linkove. Ima toga i kod nas po Vojvodini.
[ Plava Trava @ 25.12.2010. 18:32 ] @
Kolega je vjerovatno vidio BBM-ove (BBM=Broadband Montenegro) tanjire...

"Kompanija BBM koristi širokopojasni bežični sistem digitalne distribucije tv signala (MMDS- Multichannel Multipoint Distribution Service) do krajnjeg korisnika

Frekvencijski opseg od 11,7’-12,5GHZ, sa korakom od 19.8 MHz, otvara mogućnost prenosa više stotina kanala istovremeno. MMDS je takođe poznat kao "bežična kablovska televizija". Prenos TV signala je digitalan što omogućava sliku vrhunskog kvaliteta, tj. slika na TV prijemniku je u istom obliku kao što je dobijamo od emitera."

Mali tanjiri usmjereni ka predajnicima na zemlji...

Pozdrav,
Plava Trava
[ Seyokiller @ 26.12.2010. 00:05 ] @
http://www.bbm.co.me/
[ Arrow @ 26.12.2010. 13:00 ] @
Najverovatnije je to to.
Hvala na odgovorima.

Da li se obican sat prijemnik moze koristiti za prijem tih kanala ili mora njihov risiver?
[ kik01 @ 26.12.2010. 18:43 ] @
ja sam korisnik BBM-a.mali tanjiri sliuze kao sto je decko rekao za prenos vise kanala(nesto kao bezicna kablovska)
...kvalitet slike...OCAJAN.
najvjerovatnije nije do prenosa podataka vec je kod njih u centrali ili kako se vec zove kvalitet los!!
uskoro odkazujem pretplatu
[ Arrow @ 26.12.2010. 21:07 ] @
A kako se zove risiver koji koristite i koji je model?
Da li se koristi i neka kartica?
[ kik01 @ 27.12.2010. 14:06 ] @
reciver koji koristimo je topfield (TF6200GR) sa BBM karticom naravno.