[ RaleT @ 25.12.2010. 20:05 ] @
Dragi prijatelji, ne mogu da uganjam nekog da mi poveze, motorcic 0.55 kW (trofazni) na grebenasti prekidac O/I,
nekome od struke to je cas posla, a meni nepremostiv problem,
molim za drugarsku pomoc, slike ubacujem,
Ono sto sam znao - uradio sam, nabavio elemente, kutiju, ugradio sklopku i kablove.
Laik sam za elektriku- ne znam da citam sheme,
Veliko HVALA,
Rale BG

http://img576.imageshack.us/i/001ssg.jpg/
http://img821.imageshack.us/i/002waz.jpg/
http://img84.imageshack.us/i/003ddz.jpg/
http://img805.imageshack.us/i/004rm.jpg/
http://img829.imageshack.us/i/005gjx.jpg/
http://img576.imageshack.us/i/006tew.jpg/
[ EasyCorps @ 25.12.2010. 21:55 ] @
Rale, bez uvrede, probaj ipak da nekog uganjas ko zna da poveze to. Koliko sam mogao da primetim iz teme, ti si bas bas laik za elektriku i moj ti je savet da nista ne diras, iako je ovo jako prosta stvar. Ja licno ne smem da ti dam nikakvo uputstvo u vezi ovog povezivanja, jer pogresnim tumacenjem mozes da dovedes sebe u situaciju opasnu po zivot. Inace, ovo sa slika je sve OK pripremljeno.
[ guja011 @ 25.12.2010. 22:42 ] @
nije problem povezivanje ali u samoj priči fali mali deo a to je :
da li si ispoštovao povezivanje dolaznog kabla tamo gde ga spajaš na tofaznu mrežu (utikač)?
znači 2 crne i braon (petožilnog kabla) kao 3 faze, plava nula i žuto-zelena uzemljenje.
[ robert63 @ 26.12.2010. 00:12 ] @
@Rale

NE zelim da komentarisem problem,zelim samo da primetim da su :

-Okacene slike veoma jasnog i dobrog kvaliteta,

to je slikao NEKO ko veoma dobro zna sta radi !

pozdrav
[ vranjin @ 26.12.2010. 08:25 ] @
mozda si malo pozurio sa kupovinom. bolje bi ti bilo DM sklopku da si stavio jer tu imas i zastitu motora. poz
[ RaleT @ 26.12.2010. 08:43 ] @
Dragi prijatelji,
Hvala vam na azurnosti, vidi se da je ova elktro-zajednica nekako postena i hoce da pomaze.
Evo kako stoje stvari, nisam laik uopste za tehniku, radim sve zivo za sebe, samo ne umem da citam elekto sheme, tj. ne mogu bas da se pouzdam u svoje tumacenje.
Uzeo sam grebenasti jer sam nasao povoljno telemehanikovu sklopku, koja je stvarno dobra, a prekidace sa zastitom sam takodje gledao, ima ih povoljno (GE, crveno-crno dugme, 1500,00 din) ali meni ovo treba za veoma frekventno paljenje i gasenje, pa mi ta sklopka nije odgovarala - jednostavno - nije brza. Onu pravu, kao sa mesalice, sa gumenim pokrivacem, nisam nigde zivo nasao.

Spoj kabla na utikacu je uradjen kako valja. Tamo je sve oznaceno, dve crne, braon, plava 0 i zuta UZ.

Imam sav alat, pedantan sam i volim temeljito da uradim stvari, pa bi mi znacilo da mi ipak neko kaze gde ide koja zica,

Inace, motor sam uzeo repariran, to je AEG iz Svedske, cini mi se da je sve ok, ali bih ipak voleo da ga pustim jedno pola sata da mi on tu radi, pa da se vidi onda.
Uzeo ga na Bubanj potoku od momka koji ima firmu za motore i mislim da je to u redu.

Hvala svima jos jednom na brzoj podrsci,

Pozdrav,
Rale

[Ovu poruku je menjao RaleT dana 26.12.2010. u 09:59 GMT+1]
[ guja011 @ 26.12.2010. 10:37 ] @
ok, onda ovako.
zaokruženo na slici motora je gde spajaš faze, na svaki šraf po 1 žicu (2 crne i braon) i to uradi koristeći stopice, (nemoj
da motaš licne oko šrafova pa da pritežeš )

kontakti prekidača su 1-2, 3-4, 5-6 znači dolazni kabl povezuješ na jednu stranu, na 1,3 i 5 a kabl ka motoru na 2, 4 i 6.

u slučaju da se motor vrti na pogrešnu stranu, zameni žice na mestima npr 2 i 4
[ EasyCorps @ 26.12.2010. 11:10 ] @
Rale, ucinilo mi se iz tvog izlaganja da bas nacisto nisi u ljubavi sa tehnikom, a narocito sa elektrikom. Kreni od motora, vidim na slici da si zicu uzemljenja vec vezao, i najbitnije ti je da greskom ne dovedes tu zicu pod napon. Nulu (plavu zicu) mozes da eliminises, ona ti nije potrebna, ni na dovodnom ni na odvodnom kablu. Sad uradi povezivanje motora, tako sto ces na one tri donje prikljucne kleme(bez mostica) povezati ove dve crne i braon zicu, svaku posebno, i to bi bilo sve sto se tice motora.

Grebenasti prekidac vezati na sledeci nacin. Dovodni kabal vezati tako sto ces zicu uzemljena dovodnog kabla direktno spojiti na zicu uzemljenja odvodnog kabla. Nula kao sto sam vec rekao se eliminise, a faze vezati na sledeci nacin. dovodne Crna-braon-crna vezati na brojeve 1-3-5 grebenastog prekidaca, a odvodne ka motoru crna-braon-crna na 2-4-6 grebenastog prekidaca. Da te ne zbunjuje, imas jedan par kontakta na prekidacu koji ti je visak i oznacen je sa brojevima 7-8, i ostaje prazan.
To bi bilo to sto se tice vezivanja ove dve stavke, a koliko sam razumeo ti si vec povezao trofaznu viljusku na dovodni kabal?

Dok sam ja pripremao odgovor Guja je vec dao instrukcije, al evo da se ne baci, nece biti na odmet.

[ RaleT @ 26.12.2010. 11:13 ] @
Hvala obojici,
povezacu, pa se javljam,
ovo je prava pomoc,
hvala momci,
Poz.
Rale
[ RaleT @ 26.12.2010. 14:40 ] @
Hvala svima, mnogo ste mi pomogli. Sve radi perfektno, svaka cast na znanju i volji da ga podelite sa mnom.
[ guja011 @ 26.12.2010. 15:56 ] @
vidi samo smer okretanja mešalice, nije svejedno
[ RaleT @ 26.12.2010. 16:03 ] @
Okrece se kako valja - udesno,
hvala gujo
[ RaleT @ 27.12.2010. 00:35 ] @
Drugari, da li je u principu ista snaga ako se trofazni motor vrti na jednu ili na drugu stranu?
Da li moze nesto da mu steti ako radi „na pogresnu” stranu?
Hvala jos jednom svima!
Poz.
Rale
[ robert63 @ 27.12.2010. 08:29 ] @
Rale,

Samom Motoru je SVE JEDNO na koju stranu se vrti,
u oba smera ima ISTU SNAGU i nista mu ne steti.

-Medjutim nije sve jedno mehanizmu/pogonu/masini koju motor " goni"/pokrece/tera/vozi.

Sve u svemu mislim da si Ti to dobro odradio.

pozdrav
[ RaleT @ 27.12.2010. 08:30 ] @
dobro, hvala
poz.
[ tvisters @ 20.02.2011. 22:57 ] @
moze li neko da mi pomogne kako da povezem parkinsonov trofazni motor sa slike

nikad nisam video ovakav motor do sad, pa ne bi voleo da experimentisem, pa ako mozete da mi kazeze kako da ga povezem trofazno a kako monofazno da ga ispitam jel radi

koliko sam ja rastumacio sad je u Y

hvala







[Ovu poruku je menjao tvisters dana 21.02.2011. u 00:15 GMT+1]
[ Sepa011 @ 20.02.2011. 23:25 ] @
Mislim da ce ti tu trebati 3 IGBT polumosta i jos ponesto od upravljacke elektronike.
[ tvisters @ 21.02.2011. 00:05 ] @
Citat:
Sepa011: Mislim da ce ti tu trebati 3 IGBT polumosta i jos ponesto od upravljacke elektronike.


nije mi bas najjasnije zasto to

kako ja to sve tumacim, kaskada je napravljena u tacki N, motor je spojen u Y, mislim da na kontakte A B i C treba dovesti faze a uzemljenje gde je vec obelezeno i trebalo bi da je to to ako se ne varam


kako bi se povezivao u trougao i koliki bi trebao kondenzator

hvala i izvinite na smetnji

[Ovu poruku je menjao tvisters dana 21.02.2011. u 02:45 GMT+1]
[ veselinovic @ 21.02.2011. 12:00 ] @

Citat:
Sepa011: Mislim da ce ti tu trebati 3 IGBT polumosta i jos ponesto od upravljacke elektronike.


tvisters,

Scepa aludira da je ovo ipak forum elektronike i da ovdje nije mjesto za energetiku, posebno motore i transformatore.
[ djura63 @ 21.02.2011. 14:36 ] @
Kod nas samo U=380V I=2,2A spoj Y snaga P=1,5BHP.Pozz.
[ tvisters @ 21.02.2011. 16:36 ] @
problem resen
[ RaleT @ 24.08.2011. 11:20 ] @
Necu da otvaram novu temu, ovo je deo istog resenja sa pocetka ove teme, gde su mi clanovi foruma mnogo pomogli, i jos im se jedanput zahvaljujem,

Evo sta molim drugare da mi rastumace, hocu da nakacim dva ventilatora prvo na osigurac (da bi mi sluzio kao prekidac I/O), a sa osiguraca na digitalni programator,
elem kako povezati zice, kabl je obican 3x1,5,

Evo slika


Uploaded with ImageShack.us

Molim clanove da pomognu, moze najjednostavnijim savetom, bez mnogo truda,

Hvala svima unapred,

Pozdrav
Rale
[ robert63 @ 24.08.2011. 16:59 ] @
Citat:
RaleT:hocu da nakacim dva ventilatora prvo na osigurac (da bi mi sluzio kao prekidac I/O), a sa osiguraca na digitalni programator,kako povezati zice, kabl je obican 3x1,5


Da li je moguće da za monofazni priključak 2 VENT-a tražiš pomoć ?

Jel se Ti šališ ?
[ RaleT @ 24.08.2011. 19:05 ] @
Stvarno se ne salim, ukoliko se Tvoje pitanje odnosi na jednostavnost kopcanja, ali mene buni spajanje na levi programator, on ima 1-2-3-4-5 mesta za konektovanje.
Ukoliko sam napravio neku gresku na fundamentalnom nivou, slobodno mi sugerisite sta je bolje resenje,
Oba ventilatora treba da se pale i gase u isto vreme, dakle kao jedan,

Cak i ako je previse jednostavno, molio bih za pomoc, jer nisam vican struji,
Hvala svima jos jednom,
Rale
[ RaleT @ 24.08.2011. 20:42 ] @
Dobro, ljudi, je l iz osiguraca idu nula i faza na gornje polove programatora (1 i 2), da li je svejedno kako okrenem nulu i fazu, gde kopcam uzemljenje (ili ide negde u kutiji)?
Samo toliko mi treba
[ milovanmaric @ 25.08.2011. 20:46 ] @
RaleT,

fazu vuces preko osiguraca, pa sa njega mozes da radis razvod faze za napajanje programatora, i da je isto dovedes na rele programatora, pa sa radnog kontakta programatora fazu na ventilatore, dok nulu direktno vuces na napajanje programatora i na ventilatore.

Napajanje programatora ti je 1 i 2, a na 4 i 5 ti je radni kontakt relea.
[ RaleT @ 25.08.2011. 23:34 ] @
Hvala, milovanmaric,

Moze li samo pojasnjenje prema semi koju saljem, da li se i nula kopca na radni kontakt programatora (4), ili ide direktno na ventilator,
tj. da li je dobro povezano,



Gde spajam uzemljenje,

Poz
Rale
[ milovanmaric @ 26.08.2011. 08:03 ] @
NE, nikako ovako kako su zamislio.

Evo ti prvo par pravila u elektrotehnici:

1.

OSIGURAC - koristi se za osiguranje strujnog kola od prekomerne struje koju moze izazvati kvar unutar strujnog kola. Taj isti osigurac UVEK ima svoj dovodni kraj i svoj odvodni kraj. Dakle nikad ne vezujes na osiguracu sa jedne strane fazu a sa druge nulu, jer time imas kratki spoj na osiguracu.

Ovde kod tebe, sa jedne strane dovedi fazu na osigurac, sa druge strane osiguraca odvodis je na kontakt br.1.(napajanje programatora) i na kontakt br.4 (rele)

Nulu ides direktno na kontakt br.2, i isto direktno na ventilator.

2.

Rele - Vazi ti isto pravilo kao i na osiguracu, dakle preko kontakata osiguraca se uglavnom prekida faza, sem u ponekim aplikacijama gde se prekida i nula istovremeno. Ti ovde ne dovodis nulu na kontakte relea. Sa kontakta br.5 fazu odvodis na ventilatore.

3.

Uzemljenje - uzemljenjem se povezuju sve metalne mase potrosaca, da bi korisnik bio zasticen od napona na masi usled kvara potrosaca. Uzemljenje dakle na ventilatore.
[ RaleT @ 27.08.2011. 20:55 ] @
Hvala, prijatelju,

Nadam se da nisam nesto pogresio na ovoj poslednjoj slici, jer si mi detaljno objasnio,



Veliki pozdrav,
Rale
[ milovanmaric @ 28.08.2011. 10:19 ] @
Dobro je.
[ Toza Toza @ 19.09.2012. 19:50 ] @
Ljudi trebam pomoc!
Hocu da povezem el.motor na grebenasti prekidac 1 0 2 da vrti u oba smera!
Zna li neko semu!?
[ lnick @ 20.09.2012. 07:44 ] @
Motor od? brisaca? kasetofona? monofazni? trofazni?

Daj vise podataka,procitaj libricu motora.

poz.
[ Toza Toza @ 20.09.2012. 10:32 ] @
Ne mogu da procitam,ne vidi se. Uglavnom to je neki motor iz SSSR-a,vojni.
Uglavnom znam da je trofazni.
Rekli su mi da treba da spojim na grebenasti prekidac 1 0 2,da vrti u oba smera.

1 4 5 8 9 12 ----- 1 4 5 8 9 spajam sa motora. mosotovi su na 14 i 58

2 3 6 7 10 11 ------- 2 3 6 7 10 spajam sa dovoda, mostovi su na 23 i 67 .

Ali ovo nesto ne radi dobro,u krajnjem slucaju ja dobijem da vrti u jednom smeru, desnom.
[ veselinovic @ 20.09.2012. 12:33 ] @
link ka sklpkama : http://www.koncar-nsp.hr/dokumenti/SHEME_74002%281,2%29_web.pdf
Ispada da si dobro spojio
[ Toza Toza @ 20.09.2012. 13:07 ] @
Da ali vrti samo u jednom smeru,desnom.
Nece da vraca u levi.

[ marko0309 @ 20.09.2012. 13:17 ] @
pogledaj ove mostove i veze sa motora sto si povezao
u veselinovicevom pdf ima prikazano i neodgovara onome kako si ti napisao.
[ Toza Toza @ 20.09.2012. 14:16 ] @
Imam grebenastu sklopku od EnergoInvesta nu 10!
Izgleda se drugacije spaja.
[ lnick @ 20.09.2012. 15:46 ] @
Ako nemozes procitati,slikaj klembert-prikljucnicu motora.

Jel ima 6 prikljucaka u dva reda?

Jel ima neke mostove izmedju tih prikljucaka?

Ako ti nije problem slikaj i grebenjak

poz.
[ Toza Toza @ 20.09.2012. 19:19 ] @
Stavio sam novu grebenastu sklooku,i sada radi kako treba,vrti u oba smera.
Samo sto nisam znao kako staru sklopku da spojim,izgleda da su se podudarale dve faze.
[ superpedja @ 23.11.2012. 19:42 ] @
Citat:
RaleT:



Da li neko moze da mi kaze zasto se ovako spaja? Tj. imam nesto slicno, sa jos dva pomocna kontakta, ali njih ne koristim: Nije mi jasno sta je sa 3, zasto se vodi direktno sa osiguraca na 1 i 4? Kakva je veza izmedju njih, te sta bi se unutra moglo nalaziti od zastiite?
[ marko0309 @ 23.11.2012. 20:27 ] @
to je tajmer mozes mu programirati vreme i datum kad da nesto ukljuci ili iskljuci.
kontakti 1 i 2 su za napajanje unutrasnje elektronike a kontakti 3,4 i 5 su kontakti relea
[ superpedja @ 23.11.2012. 20:36 ] @
Hvala na odgovru, to me je interesovalo. Sad bih jos da pitam kad se koristi prikljucak 3? Relej je zbog toga tajmera zar ne, preko njega se i upravlja? Jos me interesuje jedna stvar jer imam problem sa motorom, pregori kondenzator od 25pF (2 su pregorala) stavim od 16 pF i radi besprekorno? Zasto?


[Ovu poruku je menjao superpedja dana 23.11.2012. u 23:43 GMT+1]