[ JSBob @ 27.12.2010. 00:11 ] @
Imam sledecu situaciju: nekoliko godina unazad na jednom racunaru ( procesor Sempron LE110, 1GB RAM i 160GB HD ) u jednoj maloj firmici se vrteo win 2003 na c-particiji a na d-particiji je bio sherovan folder u okviru kojeg je bio spakovan programski paket, pisan na fox pro-u, i kojem su pristupali klijenti (njih 15, svi na winxp pro). Na klijentskim racunarima ( u proseku slabije PIV mashine sa 256MB rama) su na desktopima bili izvuceni shortkat-ovi koji su gadjali odredjene aplikacije ( exe-fajle) u okviru sherovanog foldera na racunaru sa win 2003 ( koji je bio setovan da radi kao file-server i podignut je na ovom racunaru da bi mogao da opsluzi vise od 10 racunara ). U okviru ovog sharovanog fordera su i baze podataka i, da skratim, sve se desava u tom deljenom folderu ( znaci, ja taj folder mogu da prekopiram na neki drugi racunar i da prepodesim shortkat-ove na klijentima, da na njima izmapiram taj sherovani folder i sve ce opet da radi ).
E sada, kao sto znate, nasa drzavica je resila da ucini dobru stvar i da sve, koji nemaju para, natera da predju na Linux ili na bilo sta sto ne mora na puni dzepove prebogatom chika Biliju. Kada je moj rodjak, pirochanac, inace ortak u toj firmici, cuo koliko treba da izbroji para za licence ( 15 kompova + server ) poceo je da kuka gore nego Tika Spic iz Bele Ladje.
Onda je zvao mene, jer sam mu ja tu mrezicu i postavio pre 5 godina i ona i dan-danas radi bez problema ( najgore kada te rodjaci uvate na senimentalnost ali, da pravo kazem, njegova mrezica mi je dobro dosla za vezbanje umrezavanje na windowsu), i rekao mi da radim sta znam samo da mu skinem bedu sa vrata.
Evo sta planiram da uradim a vi kazite da li je to izvodljivo i kao to najlakse uraditi posto sam dizao samo desktop linuxe i to ne skoro.
Na masini sa sherovanim folderom sa fox pro aplikacijam ( na d-particiji ) obrisao bi c-particiju sa win 2003 i tu podigao, recimo, Ubuntu server 8.04 ( mozda i neki drugi linux sa GUI da bi se ja lakse snasao a ako ne moze, skinucu komande pa koliko ukapiram !!). Trebalo bi napraviti da se automatski mount-uje i D-particija koja bi trebalo da ostane u NTFS-u i trebalo bi sharovati folder sa fox pro aplikacijama i bazama( ako fox pro moze da radi pod Linuxom ili dizati wine (kako?)). Na klijentima, na njihovim c-particijama, podigao bih neku linux desktop distribuciju na koju bi se najlakse privikli radnici ( jedva su naucili i osnovne stvari o windowsu ) jer oni koriste word, exel i po neko od njih ide na net i skida svoju postu ( nema proxy-ja i mail servera, svi racunari se stite anti virusom i, verovali ili ne, za ovih 5 godina nikada nije bilo problema sa virusima ). Trebalo bi na tim novim linux desktopima postaviti nove shotkatove koji bi gadjali onaj sherovani folder, odnosno odgovarajuce aplikacije u njemu. ( znaci na windows klijentima ti shortkatovi u stvari imaju putanju do tog mapiranog foldera i aplikacija u njemu ). To bi bilo to, e da, imaju instalisanu Pexim-ovu aplikaciju za e-banking ali, koliko sam skapiro, rodja moze da se oprosti od toga pod Linuxom isto kao i od web aplikacije za e-banking
koja koristi tokene i koja radi samo preko IE7 ili IE8. Bice problema i sa njegovim bar-kod stampacem ( Citizen ) jer na njihovom sajtu nisam nasao podrsku i drajvere za Linux, ali to je manji problem koji cemo vec nekako resiti.
Nadam se da ce neko imati volje da sve ovo procita i da me malo uputi kako ovo da uradim ili da me odvrati od ovoga sto sam naumio ako nije izvodljivo tako da sam otvoren za sve predloge, sugestije i kritike.
[ combuster @ 27.12.2010. 00:41 ] @
Nista lakse da ti podesis mrezu i da share-ujesh te podatke. Problem predstavlja snalazenje wine-a sa konkretnom aplikacijom + sve ostale zezancije koje si naveo (e-banking etc).

Evo ideje. Uzmi lepo dve masine, jednu za server i jednu za klijent i isprobaj paralelno sa masinama koje trenutno rade i koje neces dirati u medjuvremenu. Za pocetak uzmi samo jednu masinu i vidi da li wine lepo gura programe koje koriste. Ako prodje prodje, ako ne prodje neka plati licence za Windows.

Objasni mu prednosti i nedostatke po zavrsenom testiranju svega i neka on odluci sta ce da radi. VFP nisam isprobavao pa ne znam po kom principu funkcionise, da li je runtime neki potreban na klijent masinama ili ne.

U ovoj konkretnoj situaciji dajem 5% sansi da uspes da sve to namestis da radi pod Linuxom. Da su to aplikacije koje se mogu portovati nativno na Linux ne bi bilo frke, ali wine...
[ Vladokv @ 27.12.2010. 01:10 ] @
Pogledaj i emulatore http://en.wikipedia.org/wiki/Cedega i http://en.wikipedia.org/wiki/CrossOver .
Ja lično nisam probao, ali čitajući razne vesti i komentare, trebalo bi da dati emulatori završe posao.
Srećno!
[ vladared @ 27.12.2010. 07:01 ] @
Samo da sam na tvom mestu bi uzeo za klijente Ubuntu 10.04 (pošto je LTS), ako insistiraš Ubuntu, po meni je bolja varijanta CentOS, jer sa updateima je podrška 7 god, i za server ako insistiraš uzmi Ubuntu 10.04 server (pošto je nov), mada je tu bolja varijanta CentoOS zbog gore pomenute podrške (uskoro izlazi 6 tako da eve ga 7 godina korišćenja). Razlika je u podešavanjima, a "D particija" ne mora uopšte da ide pod NTFSom, nego može i pod nekim linux native sistemom samo što je potrebno da postaviš SAMBA server i dodeliš prava koja želiš. Za samo izvršavanje ne mogu da ti pomognem, pošto nisam imao dodira sa foxom, tako da tu je google tvoj najbolji prijatelj.
[ zoranix @ 27.12.2010. 08:21 ] @
@JSBob!

Koliko ja vidim, na bazi onog što si napisao, problem možeš delimično rešiti. Imam dosta iskustva sa migracijom na Linux, ali mi problem pravi FoxPro, s kojim nisam imao prilike da radim. Ako se ne varam, radi se o Windows aplikaciji i koja bi teoretski trebala da radi pod Wine. Ako se radi o DOS aplikaciji, onda nema brige DOSEMU zavrašava "stvari" 100%.

Ne možeš zadržati NTFS particiju na Linuxu, odnosno možeš, ali što se tiče brzine rada i mogućnosti da se ista šeruje sa lock-ovima na fajlovima, mislim da je to neizvodljivo. U suštini ne znam zašto ti je potrebna baš NTFS particija na Linuxu, kad imaš odlični EXT4, kome NTFS ne može ni da priđe i koje je na Linuxu "kao kod kuće". Ako sam te ubedio, evo još nešto u prilog tebi:
- SAMBA server, ma koju particiju na Linux serveru, predstavlja kao NTFS, svim klijentima, pa čak i Linux klijentima.
Druga stvar EXT4 je brži od NTFS-a i skalabilniji, barem na Linuxu.

Za testiranje FoxPro aplikacije instaliraj bilo koji Linux u VirtualBox-u na svom računaru sa klijentskom SAMBA-om i Wine-om, konfiguriši Wine (drajvove c:, d: mrežni f: i td.). Mountuj Windows Share na Linux folderu (/mnt/efdisk na primer...), tako da ga WINE sa konfigurisanim mrežnim drajvom vidi kao F: (ako je tako ranije bilo pod Windows-om) i pokreni aplikaciju sa, tako mountovanog mrežnog diska sa dodeljenim mu prethodnim slovom. Ako aplikacija radi na Linuxu u VirtualBox-u - radiće i na bilo kom Linuxu (pokreni je u WINE).

Ako je sve ispalo dobro, sada možeš da demontiraš Windows server i zameniš ga sa Linuxom. Ubuntu je čist desktop i kao server ti predlažem Novell-ov SUSE Enterprise Linux, ili CentOs. U prvom slučaju ćeš imati 90 dana pravo da ga apdejtuješ i zatim ćeš ostati bez tog prava. U drugom slučaju ćeš dobiti "sirovi" Linux bez nekih olakšanja za administraciju SAMBA, ali ćeš dobiti i te kako stabilnu platformu. Sve u svemu zaboravi na Ubuntu. Može ti poslužiti i openSUSE 11.3, koji je FLOSS varijanta Novell-ovog SLES-a. U njemu imaš veoma olakšanu administraciju kroz YAST, ali kroz KDE4 module za SAMBA.

Sve u svemu čeka te težak posao za početnika. Iskreno ja to radim 1 sat, barem što se tiče administracije i instalacije servera, ali tebi će trebati možda dani.

Javi se, pa da vidimo možemo li ti pomoći...
[ mkaras @ 27.12.2010. 23:27 ] @
On 27.12.2010 1:11, "JSBob" wrote:
Citat:

... fox pro ....


Koja verzija? Fox Pro za DOS, Windows ili je VisualFox Pro u pitanju (ako jeste koja verzija)? A samo da znaš da ti i za Fox treba licenca.
Ili je licencu platio pisac programa?

Iz svega što si napisao da se zaključiti da barem jedna mašina mora da radi pod Windows-om.

Server možeš da podigneš pod nekim od linux-a (podrazumevam serversku varijantu).

Klijenti su veoma slabi računari tako da nemaš puno izbora.
Čak i za Ubuntu ti treba barem 512 Mb memorije, za Windows 7 Starter ti treba mnogo više nadogradnje.
Razmisli o kupovini netbook računara, koštaju oko 250 evra i imaju licenciran Windows XP Home.

[Ovu poruku je menjao mkaras dana 28.12.2010. u 00:56 GMT+1]