[ milance-ch @ 03.01.2011. 16:53 ] @
Pre svega sretna vam nova godina.
Imam problem sa laptopom koji je zaboravljena lozinka dabi se pokreno ali ne znam niti mogu pronaci na kom nacinu moze se otvoriti lap top jemarke PowerBook G4 verzija 10.5.6 unapred zahvalan svima
[ Danilo Cvjeticanin @ 04.01.2011. 10:34 ] @
Trebalo bi kad ubacis instalacioni disk, da dobijes opciju posle butovanja da resetujes/stavis novu lozinku. Da li ste to probali?
[ milance-ch @ 06.01.2011. 00:05 ] @
nisam probo jer nemam nista o njemu samo punjac i njega pame interesuje kako je moguce uraditi tako nesto.
dali moze dase istalira Widows XP orginal sa registracijom ili widows 7 isto sa registracijom.
posto sam posto invalid pa volim tako nesto raditi dabi se naucio nesto
hvala na savetima.
[ madamov @ 06.01.2011. 12:14 ] @
Citat:
milance-ch: nisam probo jer nemam nista o njemu samo punjac i njega pame interesuje kako je moguce uraditi tako nesto.
dali moze dase istalira Widows XP orginal sa registracijom ili widows 7 isto sa registracijom.

Ne može Windows na Powerbook G4 (on ima PPC procesor).

Samo da razjasnimo, govorimo o open firmware lozinci ili lozinci za logovanje na sistem?
[ milance-ch @ 06.01.2011. 20:07 ] @
kada ga upalim trazi lozinku koju nemam kako se moze promeniti dabi uso u sistem da proradi
[ MacOS @ 06.01.2011. 20:30 ] @
Ako je Sistemska sifra onda treba butabilni disk sa koga ce se masina podici a onda odande staviti nova ili skloniti stara sifra. Ako je Open Firmare sifra, onda treba izvaditi jednu memoriju pa upaliti komp pa drzati Command-Option-P-R dok se ne resetuje tri puta (tako bese?). Ili izvaditi memoriju pa uci u Open Firmare sa Command-Option-O-F i kucati reset-nvram pa reset-all da se komp restartuje a onda vratiti memoriju i nastaviti da se radi. :)
[ milance-ch @ 06.01.2011. 20:33 ] @
da malo blize objasnim koliko mogu blize objasniti
normalno stisnem taster za paljenje i upalise na monitoru se pojavi prozorcr gde mi trazi lozinku koju ne znam jer sam tako naso taj laptop pame interesuje kako se moze uci u sistem dabi obriso tu lozenku sto trazi unapred zahvalan Milanhttps://static.elitesecurity.org/thumbup.gif
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 06.01.2011. 20:43 ] @
MacOS ti je lepo napisao. To što ti se pojavljuje je OpenFirmware šifra. Prati ono u vezi sa tom šifrom iz njegove poruke i rešićeš problem.
[ MacOS @ 06.01.2011. 20:50 ] @
Cek malko, Mario. :) Jel, koliko se dugo dize komp pre nego se pojavi prozorce i kako to prozorce izgleda? Ako je kao neki OSX prozorcic sa sve nekom ikonom u levom cosku onda je to normalna sistemska sifra a ako nije onda je ona prva 'hardverska'.
[ milance-ch @ 06.01.2011. 21:00 ] @
ne znam gde naci taj disk sacu probati da izvadim memoriju jednu da vidim dali ce krenuti drugo ne znam kako jer vec kako sam invalid pocelo dame zanimaju kopjuteri a na zalost sto ne znam dosta oko njih
[ milance-ch @ 06.01.2011. 21:15 ] @
prozorce je na sredini ekrana ima dve ikonice koje se otvaraju da se upise lozinka
[ milance-ch @ 06.01.2011. 21:20 ] @
kada ga upalim pose pojavise jabuka na sredini ekrana to traje nekoliko sekudi od prilike30 sekudi i izbaci na sredinu ekrana Mac OS Xsa slikom jabuke i ima dve ikone za lozinku jedna je sa leptirom a druga je sa crnom kuglom i ispod tri prekidaca dase ugasi i da se pokrene ponovo i samo se vidi slika koja je na ekranu hvala za pomoc i oduzimanje vaseg vremena
[ MacOS @ 06.01.2011. 21:38 ] @
OK, to je 'obicna' sistemska sifra al za to ti treba da se dignes sa bitabilnog diska i odande obrises/promenis sifru. Nema drugog nacina koliko ja znam.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 06.01.2011. 21:52 ] @
To onda ipak znači da je sistemska šifra, tj. šifra za korisničke naloge.
[ milance-ch @ 06.01.2011. 22:04 ] @
znaci nema drugi nacin dase sredi samo moze dase baci stacu nosim i bacim sta dase radi kad nema nacina drugacije da se uradi
hvala vam na pomoci
zalost dasebaci potpuno nov nema tragova ostecenja ali staje tuje
[ MacOS @ 06.01.2011. 22:18 ] @
??? Ne vidim razlog ovakvom reagovanju. Sistemski disk moze da se nadje kroz razne kanale a moze da se u krajnjem slucaju i kupi. Kako god, ako znas koji je sistem na njemu znaci da si ga koristio a ako si zaboravan, sifru nisi ni trebao da stavljas. :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 06.01.2011. 22:31 ] @
Vala baš. Sistemski disk ti je instalacija sistema na DVD-u. To nađeš (treba ti takozvana "ritejl" verzija), ubaciš to i pregaziš postojeći sistem, pa će ti novi sistem biti bez šifre.

I molim te samo jednom klikni na "Pošalji odgovor" dugme, jer sve poruke stižu po dva puta.
[ madamov @ 06.01.2011. 23:21 ] @
Ima načina, zavisno koja je verzija sistema bila na disku. Ako je Leopard i noviji onda pogledaj ovaj hint (ideja je da se iz single user moda napravi novi admin account tako što se obriše fajl koji govori Mac OS X-u da je prošao setup - vrlo elegantno rešenje):

http://gigaom.com/apple/reset-os-x-password-without-an-os-x-cd/

Za Tiger i ranije se podrazumeva takođe butovanje u single user modu, ali korišćenje i NetInfo utilitya iz komandne linije se poziva niutil da bi promenio lozinku usera kojeg želiš. Nešto slično se može uraditi i na Leopardu i Snow Leopardu uz pomoć dscl utilitya.

http://www.macobserver.com/tip/2003/06/16.1.shtml

Najbolje je ipak da nabaviš instalacioni DVD i namestiš čist sistem kako bi znao na čemu si.
[ Darko Selakovic @ 06.01.2011. 23:29 ] @
Ako ipak odlučiš da ostaviš taj sistem onda će ti ovo možda trebati:

Mac OS X: How to change the language displayed in the login window
[ nemanja11111 @ 07.01.2011. 01:14 ] @
Ako vec odlucis da bacis komp, stavi ga u neku kartonsku kutiju i naguraj novine oko njega, pa mi samo javi gde i u koji kontejner si bacio.
[ milance-ch @ 07.01.2011. 15:55 ] @
dobar dan
ja ovaj kopjuter sam dobio nisam dobio disk i lozinku ne znam gde da nabavim disk narucio bih odmah posto je on na nemackom jeziku
verzija koja jenapisacu;verzija je 10.5.6 Build 9G55 serija V7351BTDNRZ
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.01.2011. 17:19 ] @
Ako si u Srbiji lako ćemo, a ako si u CH, trebalo bi da nađeš nekoga ko ima retail verziju OS X (verzija 10.5, tj. Leopard). Kupiti ga ne možeš, jer više nije aktuelan sistem, sada ima noviji, 10.6, koji ne može da radi na toj mašini.
[ milance-ch @ 07.01.2011. 21:26 ] @
uspeosam nesto pokrenuti jer sam odkuco stoste mi napisali rec DSCL posle je trzio damu ukucam HELP sve malim slovima sad ne znam sta da kucam jer ovde se nemogu snaci sta treba da kucam lep pozdrav hvala na pomoci ako bi moglo dalje dabi okoco
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.01.2011. 22:31 ] @
1. Upališ mašinu i čim čuješ onaj zvuk za paljenje pritisneš Jabuka i S.

2. Kad ti se upali terminal (ono crno) u njega kucaš sledeće i posle svakog reda ukucanog pritisneš Enter na tastaturi, da bi to kompjuter odradio.
Code:
mount -uw /
rm /var/db/.AppleSetupDone
shutdown -h now


3. Kad se sad ponovo kompjuter restartuje neće te pitati za šifru.
[ madamov @ 09.01.2011. 08:37 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: 3. Kad se sad ponovo kompjuter restartuje neće te pitati za šifru.

Već će ponovo pokrenuti inicijalni setup u kojem ćeš kreirati novog admin usera. To je najlakše.
[ milance-ch @ 09.01.2011. 10:17 ] @
Tolko vam hvala resio sam taj problem verujte da ne znam kako vam se zahvaliti stostemi pomogli u vezi lozinke moze dase nauci lepe stvari od dobrih ljudi hvala hvala

imam problem sa jednom masinom normalnom lepo je radila ali sam ja nesto zezno sad nikako nece
dali mozemo nekako kontaktirati da pokusam da vratim je u prvobitno stanje?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 09.01.2011. 12:49 ] @
Znaš li šta si radio? Koja je mašina?
[ milance-ch @ 09.01.2011. 13:11 ] @
ne znam stasam radio masina je HP widows vista ali nemogu nista da uradim ne znam zasto a ne znam dali moze dase vrati ili da istaliram widows xp ili widows 7
[ milance-ch @ 09.01.2011. 13:24 ] @
evo ovako izbaci na ekranu

Award BootBlock Bios v1.0
Copyright (c) 2000, AWARD software, Inc

BIOS ROM checksum error

Detecting IDE ATAPI device...
Found CDROM; try to Boot from it...Fail
Detecting floppy drive A media...
INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER (KADA KLIKNEM ENTER CUJE SE PIPPPPPPP.tako moze citav dan
ploca je M2N68-LA



racunar je HP widows vista je bila u njemu
[ MacOS @ 09.01.2011. 13:34 ] @
E, ovo je ipak Mac tema. :) Iako, koliko se secam, izgleda da je nije nasao hard pa je probao da se digne sa CDa pa ako imas instalacioni Wn, probaj da se digne sa njega i vidi da li ti uopste nudu neki hard za instalaciju.
[ milance-ch @ 09.01.2011. 13:39 ] @
kada ubacim widows xp on pokrenako na drugi rade oba diskae plav ekran i pise widows setup ali vise ne reaguje dalje posto trazi da stisnem taster f6 i to stisnem ali ne reaguje viseprobo sam i widows 7 ali isto t
[ MacOS @ 09.01.2011. 13:42 ] @
Nisam ga instalirao neki mesec al treba da je taster F8. Trazi da se slozis da krene dalje.
[ milance-ch @ 09.01.2011. 16:08 ] @
nece da krene ni jedan taster da prihvati dabise pokreno
[ madamov @ 10.01.2011. 07:14 ] @
Pitaj u Windows iliti PC delu foruma, tamo ćeš naći kompetentnije ljude da ti pomognu oko problema sa tim HP-om.
[ milance-ch @ 13.01.2011. 18:07 ] @
Pozdrav svima.
Dalije moguce povratak sistema na (powerBook G4) kao stose moze vracati u nazad kao stoje Widows XP ili vista posto sam prvi put sa ovim powerbook g4 hvala
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 13.01.2011. 18:39 ] @
Povratak na drugi (stariji) sistem ili povratak na neki konkretan datum, da bi sve bilo kao što je bilo tog datuma?

Može i jedno i drugo.

Za prvo ti treba instalacija sistema, a za drugo Time Machine, koji dolazi uz OS X 10.5.
[ milance-ch @ 17.01.2011. 11:05 ] @
dali ima disk dase kupi (pronaso sam neke leoparde koji se kupuju ali ne znam koji da kupim) za PowerBook G4 10.5
moze neko dami objasni pogledajte na www.brack.ch
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 17.01.2011. 11:21 ] @
To tamo je Snow Leopard (10.6), a njega ne możeš instalirati na svoj
laptop. Trebao bi ti samo Leopard 10.5), a sumnjam da ćeš njega naći u
prodavnici. Pre po nekim oglasima kao polovnu robu.

--


Mario

--
http://mariotomic.com
http://macoglasi.tumblr.com/
[ madamov @ 17.01.2011. 11:24 ] @
A gde tačno da gledamo, našao sam deo za Apple, pa i za softver, ali sistemski softver da nađem, nema šanse?

Inače, Leopard je jedan jedini, ti treba da kupiš tzv. retail verziju, a da li će na dobijenom disku da bude verzija 10.5, 10.5.3 ili 10.5.6 ti je svejedno, sve će da rade na PowerBooku G4.
[ milance-ch @ 17.01.2011. 11:52 ] @
Zalost stose ja ne razumem oko svega toga ovde se moze svasta naci jer pored stana gde stanujem ima gde bacaju ispravne i neispravne stvari ali diskove ne bacaju ovde
Pa posto ne radim ja odem i gledam sta je interesantno pa je fraj a dobro ja uznem
jer bi kupio disk za ovo jer sam sam obriso programe koje sad nemogu vratiti sam sam kriv za to
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 17.01.2011. 11:57 ] @
Ma preko pretrage Miki, drugacije ne vredi :)