[ Electrometrica @ 04.01.2011. 18:41 ] @
Imam ati radeon 9550, 128 mb, i ne znam kako da povezem sa televizorom, jer do sada nikad nisam povezivao ni jedan komp sa televizorom. Drug koji se razume mi je reko da kupim kabl 2 muska na 2 muska cinca, ubodem to u tv... sto sam i uradio. Tad je nastao novi problem, nisam znao softwerski to da podesim. Pretrazio net naravno, procitao ovde sta ima... Ali i dalje nisam siguran kako to da izvedem.
Prvo pitanje je: Da li je uopste ovo prava kabla ili trebaju ove s-video koje vidim da ovde pisu?
S'obzirom da slika govori hiljadu reci:
Ovo je kabl koji sam dobio uz karticu, i koji ide u istu a sa druge strane ostaju ovih 4 izlaza:



Ovo je deo ulaza na televizoru na koje mi je drug reko da idu cincevi:


Ovo je celokupan ulaz na televizoru:


Drugo pitanje je kako ovo softverski da podesim?
Naso sam uputstvo na ati sajtu, i tamo pise:


S'tim sto ja kad udjem u advanced, nigde ne nalazim to ati dugme gde bih podesio enabled/disabled tv.

Dakle, ja sam kupio kabl 2 muska na 2 muska cinca, jedan kraj je iso u ovu malu kablicu u zenske cinceve, a drugi u televizor. Da li je ovo pravi kabl? I zasto se u display/setings/advanced ne pojavljuje ati tab gde bih mogo da primenim enable/disable tv?

Vidim po brojnim temama da je ova kartica dosta zastupljena, pa sam siguran da ima nekog ko je povezivao ove uredjaje pa bih zamolio za odgovor jer sam ne mogu da resim ovaj problem!
Hvala unapred!!!




[ borneo @ 05.01.2011. 01:43 ] @
Citat:
Dakle, ja sam kupio kabl 2 muska na 2 muska cinca, jedan kraj je iso u ovu malu kablicu u zenske cinceve, a drugi u televizor.

Ako si priključio ta 2 muska cinca na L i R konektore na tv-u onda si pogrešio jer su oni za zvuk (levi i desni kanal), a graficka karta nema posebne izlaze za zvuk.

Ne mogu reći da sam ekspert za video kartice, ali ti sa svoje karte očigledno imaš 2 paralelna para video priključaka (2 x S-video + 2 x Composite (cinc)).
Zašto, ne znam. Moguće za povezivanje na 2 televizora.

Kada povezuješ kartu na TV, koristiš ili S-video (onaj okrugli sa 4 pina) ili kompozitni (cinc).
Razlika je u kvalitetu slike.

Ako hoćeš da koristiš jedan od kompozitnih video cinceva sa karte, onda drugi kraj gurneš u konektor "video" na tv-u.
Ali za zvuk moraš da imaš poseban kabl (http://ruby-electronics.com/ftproot/aud-cab.jpg) koji priključiš na pc audio izlaz za kompjuterske zvučnike i na L i R konektore na tv-u.
Ovaj kabl ili napraviš u nekoj radnji koja se bavi time, ili kupiš gotov.
Znaci u ovom slučaju jedan od cinceva sa graficke gurnes u konektor "video" a audio cinceve (sa audio kabla) u L i R.

Ako hoćeš da koristiš S-video (bolji kvalitet), moraš da odeš u pomenutu radnju i tražiš da ti naprave kabl "S-video na SCART + zvuk" odgovarajuće dužine. -> http://www.clearly-av.co.uk/images/items/PGV6703.jpg
U ovom slučaju kačiš s-video kabl na s-video grafičke a zvuk na pc audio out.
(Mislim da zvučni kabl može da ide i nezavisno od scarta, tj da na scart ide samo s-video a na L i R onaj posebni audio kabl.)
[ Electrometrica @ 05.01.2011. 20:11 ] @
Pre svega "borneo" hvala na ovako iscrpnom odgovoru, zaista cenim to!
Nije mi potreban zvuk sa televizora, jer imam lepo rasporedjene zvucnike, tako da ovu stavku ne moramo gledati!
Dakle, ovo je pravi kabl, ali ukoliko zelim bolji kvalitet slike treba da kupim s-video, tj ovaj za scart, zar ne?

A da li neko mozda zna kako softverski ovo da sredim, odnosno, kako da na kompu namestim enable tv?
[ borneo @ 05.01.2011. 23:10 ] @
Ako nećeš zvuk preko tv-a onda ti treba samo "s-video na scart" kabl -> http://www.gameparadise.fi/catalog/images/scart_svideo_web.jpg

mogao bi prvo da probaš sa cincem posto vec imas produzni kabl, pa kad stvar proradi, napravi scart kabl (samo nemoj da ih koristis istovremeno).

Sto se tice softverskog podesavanja, secam se da sam pre 7-8 godina imao isti problem sa starom g-force kartom (nije se pojavljivao nvidia tab grafickog drajvera).
Ne mogu tacno da se setim kako sam to resio, ali mislim da sam promenio drajver (u to vreme drajveri koje dobiješ uz kartu cesto su bili losi).

Pogledaj u device manageru, da li display driver ima neki problem (zuti znak), ali cak i ako izgleda da je ok ne mora da znaci..
Mogao bi da probas, da deinstaliras drajver, restartujes comp i ponovo instaliras (mozda i da skineš driver sa sajta proizvodjaca).

Prikljuci video kabl na tv dok ti je comp ugasen, upali tv, upali comp, i kada se podigne (ako je drajver detektovao tv) trebalo bi u -> desni-klik-na-desktop/properties/settings da vidiš ovo:
http://www.ezprompt.com/help/index.html?dual_monitor_config
(stikliraj extend my windows desktop onto this monitor)
a u advanced bi trebalo da vidis i ATI tab.
[ Electrometrica @ 13.01.2011. 21:16 ] @
Borneo,
video sam tvoju poruku, ali se desilo da sam morao da putujem, i nisam imao vremena da sve ovo probam!
Ali doso sam, i uradio sve kao sto si mi napisao! Skinuo novi driver, preinstalirao... I dobio sam ATI tab!!!!!!!!
Medjutim nije neki prost, nego bas neko ludilo, ima 1000 opcija, ali nema enable tv, medjutim ja sam iso i na test tv, i rotacije i sta sve nisam pokusao i idalje nece!!! Ali kada se instaliraju drajveri, bilo ovaj novi, bilo stari, on napravi 2 divajsa, jedan monitor, a drugi sekundarni, i kad se klikne na broj 2 u properties/settings, on se automatski prebacuje na sekundarni, i pise default tv on ati.....
Dakle, mislim da je sad softver skroz uredu! Ali mozda nece sa ovom kablom, ali nisam siguran, sta ti mislis?
Ne bih kupovao skart kablu da trosim novac ukoliko ne moze da se napravi!

Hvala jos jednom, puno pozdrava Dusan
[ borneo @ 14.01.2011. 23:48 ] @
Graficka emituje signal na nekom kanalu, pa treba taj kanal da nadjes na svom tv-u kao bilo koju tv stanicu (koliko se secam, ne koristi se AV kanal /probaj i to/, a nisam skoro kacio comp na tv pa se ne secam najbolje).

Sto se softverskog podesavanja tice, ne znam za ATI, ali na NVidia kartama to se zvalo "Clone display" (iz padajuceg menija ili stikliranjem te opcije).
Probaj da nadjes takvu opciju + moras da izaberes PAL-B video sistem (verovatno postoji padajuci meni sa video sistemima).

Znaci, "Clone display (tv)", PAL-B, i onda izaberes neki slobodan kanal na tv-u i pretrazis kompletan opseg VHF-UHF dok ne vidis sliku sa svog compa.

(ako imas kablovsku, bilo bi dobro da izvuces taj kabl dok ne nadjes signal sa graficke)

edit:
ako ipak ne uspes da nadjes sliku, probaj da promenis cinc (npr. zeleni umesto crvenog)
[ Miroslav Cvejić @ 15.01.2011. 00:03 ] @
Ne emituje kartica na nekom kanalu, već baš treba AV da se koristi.
[ borneo @ 15.01.2011. 00:12 ] @
Poslednja karta koju sam ja kacio na tv bila je gf4, i po mom secanju bila je na nekom uhf kanalu, ali kao sto rekoh nisam siguran.

U svakom slucaju hvala na dopuni.
[ Miroslav Cvejić @ 15.01.2011. 00:38 ] @
Ni GF4 to nije radio osim ako nisi preko neko RF modulatora povvezivao TV.
[ Electrometrica @ 15.01.2011. 01:08 ] @
To je isto i meni proslo kroz glavu, da nije mozda ne nekom kanalu... i pretrazivao, menjao cinceve,... sve osim ovog B/Pal,... Sad sam i to promenio, ali i dalje ista prica!
Eksperimentisao sam sad sa laptopom, posto i on ima s-video izlaz, konektovao kabl, i nije prepoznavao tv. Onda sam ga restartovao, i prepoznao je tv! Opcije na njemu su mnogo jednostavnije i lako sam se snaso, podesio b/pal, menjao cinceve, pretrazivao, i idalje nista!
Razmisljam da mozda nesto nije u redu sa televizorom, pa cu sutra probati da povezem na neki drugi tv, ako nece ni tad, kupicu s-video na skart kabl da probam i sa njim, mislim mora da postoji resenje !
Hvala na odgovoru, javljam kad zavrsim i ove eksperimente!
Pozdrav